35. (401.) szám, 2001. szeptember 6-12




    Én testvér, te város = testvérváros

               Városunkba a '90-es évek elejétôl új fogalomként vonult be a testvérvárosi kapcsolat. Ebben a szótársításban lényegében minden benne van, ami csak elképzelhetô. Gondolom, már az olvasónak is tele van a ... hócipôje a sok emléktôl, hiszen a testvérvárosokat már felhasználtuk vagy inkább felhasználták választási kampányokon, politikai lobbizásokon, gazdasági síkon, szociális megbeszéléseken, polgári fórumokon, és már a rosseb sem tudja, hogy hol. Mindezek mellett az eredmények – finoman mondva – kívánnivalót hagynak maguk után. Pedig a polgármesteri hivataltól már a kapusok is voltak „továbbképzôn", s reméljük(?), hogy legalább ôk tanultak is valamit.
               A napokban derült ki, hogy polgármesterünk városunk és az Ifitéka nevét adta egy testvérváros által benyújtott pályázathoz. Mint elôzô lapszámunkban már írtuk, Békés város önkormányzata pályázatot nyert az Ifjúsági és Sportminisztérium 2001 évi nemzetközi ifjúsági együttműködés támogatására kiírt pályázatán. Ennek örömére a mi küldöttségünk is (10 magyar nemzetiségű fiatal + 3 kísérô) részt kellene vegyen a „Magyar-erdélyi ifjúsági kommunikáció az ezredfordulón" című programon, amelyik 2001. szeptember 12-én, reggel 9 órakor kezdôdik. Ám az augusztus 13-án kelt értesítés másról szól:
               „2001. szeptember 13-án csütörtökön kora délután (15.00 óráig) várjuk a csoportot, amely maximum 40 fôs lehet. Ebbôl: 27 fô focicsapat tagjai, 10 fô ISM program résztvevôi (Farkas Éva, Molnár Judit, Nagy Zoltán + 5 fô iskolás), 3 fô delegáció vezetôi: Pál Árpád polgármester, Nagy István jegyzô, vagy akit az önkormányzat javasol. A csoport tagjainak szállásáról, étkeztetésérôl Békés város gondoskodik, az útiköltségeket Gyergyószentmiklós fedezi."
               Eddig amúgy semmi különös nincs. Esetleg kicsit soknak tűnik a focicsapat tagjainak száma, de lehet, hogy viszünk labdaszedôket és pályagondnokot is Békésre.
               Az értesítés következô része fölöttébb furcsa, sôt egyenesen meglepô:
               ISM pályázat: 2001. szeptember 10-én késô délután faxolni a következô üzenetet:
                                   „Tisztelt Polgármester Úr!
               A tervezett idôpontban elindultunk, de a busz meghibásodott, visszafordultunk. Legkésôbb csütörtök este odaérünk. Kérjük a program módosítását.
                                                                
    Üdvözlettel: Pál Árpád polgármester"

               Na, kérem szépen, ehhez mit tetszenek szólni? Olyan, mint az X-aktákban. Békésen már 2001. augusztus 13-án tudták, hogy szeptember 10-én el fog romolni a küldöttségünket szállító busz. Sôt azt is megírták, hogy ilyenkor mit kell faxolni. Vajon hazudni tanítanak, vagy én nem értek valamit? Nem baj, reméljük majd Deutsch Tamás miniszter úr felvilágosít bennünket.
               Addig is a buszhoz pótkereket, kulcsot, szerelôvasat, autószerelôt beszerezni, és vigyázni a visszafordulásnál!
    Ábrahám Imre

    Szálkák és gerendák

               Sokáig gondolkoztam, hogy írjak-e a témáról, aztán látva, hogy az események milyen fordulatot vesznek, úgy döntöttem, hogy írok. A téma: a Reform Tömörülés állítólagos emlékeztetôje. Gondolom mindenki hallott róla, mert az elmúlt két hétben ettôl volt hangos (nem csak) a hazai sajtó. Csak azok kedvéért, akik netán mégsem ismerik az egészet: a történet úgy kezdôdött, hogy egy kolozsvári újságíró megjelentetett az ottani magyar napilapban egy kivonatot egy állítólag birtokába jutott titkos dokumentumból, a Reform Tömörülés egyik elnökségi ülésén született emlékeztetôbôl. Ugyanazon lapszámban egy hosszas elmélkedést írt ugyanô, melyben elemzi és értékeli a „dokumentumot", illetve súlyos kritikákat fogalmaz meg a Reform Tömörülésrôl. Ez azonban még nem volt elég, hisz ugyanaz a szerzô és ugyanakkor megjelentetett a Népszabadságban egy „tudósítást", amiben arról tájékoztatja a magyarországi olvasókat, hogy az erdélyi sajtóban nyilvánosságra került egy „titkos dokumentum", illetve újabb véleményeket fogalmaz meg eme „dokumentumról". Maga a módszer már eleve megkérdôjelezhetô, hisz nem a legtisztességesebb dolog az, ha valaki önmagára hivatkozva bizonygat bármit is, de az újságírói etikát elég tágan szokás értelmezni eme hazában, s ez nem csak a román lapokra érvényes, sajnos.
               A Reform Tömörülés rögtön kiadott egy nyilatkozatot, amiben tagadja a megjelent „emlékeztetô" valódiságát, mondván, hogy akkor és ott (július elején Székelyudvarhelyen) valóban volt elnökségi ülés, de azon másról volt szó. Ettôl függetlenül Tibori Szabó Zoltán (a „leleplezô") kitart véleménye mellett, mondván hogy a „dokumentum" hitelességéhez nem fér kétség.
               A cikkek persze nem maradtak visszhang nélkül, s éppen ez az, ami végül írásra késztetett. Markó Béla például azt nyilatkozta, hogy nem látta a dokumentumot, ellenben a stílusa alapján hajlik arra, hogy elhigygye, a dokumentum hiteles. Itt azonban nem áll meg, hanem ô is elveri a port a Reform Tömörülésen, kígyót-békát kiált annak vezetôire. Farizeus magatartásában addig megy, hogy kijelenti: ellenzékre szükség van, de ô minôségi ellenzékre vágyik, nem ilyenre, amelyik csak a hatalmat akarja megszerezni, a húsosfazékhoz akar közelebb kerülni. (Futólag jegyezném meg, mert nem ezen írás témája, hogy ebben a kijelentésben van valami, amit valószínűleg Markó Béla nem akart bevallani.)
               Késôbb az is kiderült, hogy a „dokumentum" egy számítógépen szerkesztett, aláíratlan szöveg, melyet elektronikus levélben küldött el valaki Tiborinak. A technikában picit is jártas ember számára ezek után teljesen világos, hogy még ha valós is lenne az emlékeztetô, annak hitelét egy esetleges sajtóperben képtelenség lenne bizonyítani, következésképpen merész ember ez a Tibori. Valahol szerencséje, hogy a Reform Tömörülés elnöksége úgy döntött, hogy nem viszi perre az ügyet, mert nem akar egy magyar újságírót meghurcolni a román törvényszéken. (Ezzel az állásponttal én vitatkoznék, azon egyszerű okból kifolyólag, hogy az igazságnak nincs nemzetisége.)
               Mindezek után jött Takács Csaba és az RMDSZ ügyvezetô elnöksége, akik legutóbbi ülésükrôl közleményt adtak ki, amiben többek közt az áll, hogy megvizsgálták az „emlékeztetôt", s arra a következtetésre jutottak, hogy annak hitelességéhez nem fér kétség. Ezek után pedig következik a már megszokott ejnye-bejnye. Az embert a nevetés környékezné, ha nem volna annál komolyabb a dolog. Ugyan bizony mibôl állapíthatták meg olyan kétségtelenül, hogy a „dokumentum" hiteles? Logikusan gondolkozva erre két módszer van: az ügyvezetô elnökségbôl valaki részt vett a júliusi ülésen, s a saját fülével hallotta az ott elhangzottakat. Ez nem igaz. Akkor pedig marad a másik lehetôség: valaki(k) a Reform Tömörülés tudta nélkül hangfelvételt készítettek az ülésrôl, majd azt Takács Csabáék rendelkezésére bocsátották. A tisztelt olvasó sejtheti, hogy ilyesmivel az országban nem egy intézmény foglalkozik, ellenben valamennyinek közös tulajdonsága az, hogy nem magyarbarátságáról híres. Más szóval ha a „dokumentum" valóban hiteles, akkor abban nem az a szörnyű, amit tartalmaz (ha valaki kíváncsi, megkeresheti – mert több lapban megjelent – s azt fogja tapasztalni, hogy nincs benne semmi égrengetô, hisz a Reform Tömörülés eddig is véleményt mondott az RMDSZ felsô vezetésérôl, s eddig is állított Markó ellenében saját jelöltet a kongresszusokon), hanem az a lehetôség, hogy az RMDSZ vezetôsége esetleg összejátszik a román titkosszolgálatokkal, azért, hogy saját belsô ellenzékét lejárassa. Még elgondolni is borzalmas!
    Árus Zsolt

    A városháza hírei

               A polgármester, alpolgármester és jegyzô távolléte miatt rövid, de velôs volt a pénteki sajtótájékoztató. Fehér László sajtóreferens közölte:
               A 27/1994-es törvény 30. szakasza értelmében azon gépkocsitulajdonosok (taxisok is), akiknek jártműve árucikkeket, szolgáltatásokat reklámoz, kötelesek a reklámadót kifizetni szeptember 30-ig.
               Elkezdôdtek a 2002-es népszámlálás elôkészületei, melyrôl lapunkban bôvebben is tájékoztatjuk olvasóinkat.
               A Salamon Ernô Líceum felújítását végzô Izorep Kft. munkásokat alkalmaz. Kôműves, ács, festô és segédmunkás jelentkezhet a helyszínen kézzel írott önéletrajzzal Ravasz Gergelynél.
    Balázs Katalin

    Egyszer lépjenek, s aztán büntessenek

               Szinte naponta állítanak, keresnek meg szerkesztôségünkben a panaszosok. Mert panasz van bôven, ami a kisembert bosszantja, életét kesergeti. Ezért indítottuk útjára a Panaszkönyvet, mely helyet ad minden valós sérelemnek. Közzétesszük a kis bosszúságokat és a nagy átveréseket, abban reménykedve, hogy az illetékesek is megszívlelik azt. Lehet, hogy naivak vagyunk, s nem lesz lényegi jobbulás, de akkor is intô jel lehet a többi gyergyóinak, hogy ne lépjenek ugyanabba a kátyúba.
               Íme elsô panaszosunk:
               László Adalbert vagyok. Szeptember negyedikén a déli órákban a posta felé igyekeztem kerékpárommal, hogy kivegyem a nekem címzett csomagot. Siettem, sok volt az autó, a kanyar, úgy döntöttem, rövidítek, áthajtok a parkon. Vagy tíz métert karikázhattam, amikor két zsandár-gyerek leállított, hogy miért közlekedek járművel a parkban. Nem voltam hajlandó odaadni az irataimat, hát fel kellett mennem a rendôrségre. Ott egy tiszt fogadott, közölte, hogy az erre kiszabott büntetés 200.000 – 5.000.000 lejig terjed, s ezt a helyi tanács szavazta meg, s a polgármester jóváhagyta, ô hatalmazta fel a zsandárokat ennek végrehajtására.
               Én a Go Rt.-nél dolgozom, a kétmillió lejes fizetésembôl nehezen fizetem ki ezt, annál is inkább, hogy én vagyok a kenyérkeresô, feleségem munkanélküli.
               Itt fordított a világ, mert egyszer táblákat kellene kitenni, s aki nem tartja be a szabályokat, azt kellene büntetni. Nincs egy tábla sem, pedig abból az összegbôl, amit büntetésekbôl begyűjtenek már tíz táblát is kitehettek volna.
               A rendôrségrôl most ide jöttem, a hivatalba, hogy elmondjam a polgármesternek, mi bánt. Ma fogadóórája is van, de nincs sehol. Addig várom, amíg elôkerül valahonnan, mert errôl ô tehet.

               László úr – úgy tűnik – a vesztesek közé tartozik. Egyértelmű, hogy tévedett, mikor a központi parkot használta kerékpársávként. De hol van a kerékpársáv, és hány meg hány biciklis, autós ússza meg ép bôrrel az ilyen ügyet. Amit szabad Jupiternek... És persze örüljön, hogy nem a maximális büntetést kapta.
               * * *
               Arról pedig, hogy a polgármester a fogadóórájáról is hiányzik... várja türelmesen, egyszer csak elôkerül.
    Balázs Katalin

    Nép- és lakásszámlálás lesz

               Kormányhatározat írja elô azt a népszámlálást, melyet jövôben március 18–27-e között minden romániai településen meg kell ejteni. Ennek elôkészületei már megkezdôdtek, megalakult a városi nép- és lakásösszeíró bizottság, melynek titkára, Kémenes Miklós tájékoztatott.
               A központi és megyei bizottságoktól kapott program alapján már múlt héten hozzáláttak a felmérés elôkészítéséhez, így a polgármesterbôl, titkárból, rendôrbôl, orvosból és tanárból is álló bizottság megalakítására került sor, majd felleltározásra került az utcák neve, a házszámok és a közlekedési útvonalak. Nemsokára sor kerül a térképészeti anyag összeállítására az útkeresztezôdésekben lévô házszámok megjelentetésével, s ezt követi az épületek, lakóházak lajstromának elkészítése.
               Megtudtuk, hogy ezt a munkát a hivatal négy embere végzi, kik nyitott szemmel járnak, és egyéb problémákat is feljegyeznek. Remélhetôen ez alkalommal egy tanácshatározat nyomán sor kerül a névtelen utcák megnevezésére, új házszámozásra, ahol ez szükséges, s lehet, hogy az utcanévtáblákat is kicserélik... ha lesz rá pénz.
               A felmérés költségvetésérôl egyelôre csak annyit lehet tudni, hogy Hargita megyének 11 777 000 000 lejt ítéltek meg. Hogy mennyi jut ebbôl Gyergyószentmiklósnak, az késôbb derül ki, egy viszont biztos: 120 személy munkája szükségeltetik városunkban, hogy ez a megszámlálás zökkenômentesen történjen.
    Balázs Katalin

    Hírek a rendôrségrôl

               Autós szerencsétlenség
               Augusztus 29-én 13,45-kor Gyergyószárhegyen a 22 éves Molnár Csaba, gyergyóremetei lakos által vezetett Opel Vectra az útviszonyokat figyelmen kívül hagyva, nagy sebesség miatt egy veszélyes kanyarban lesodródott az úttestrôl és felborult.
               A baleset során súlyosan megsérült az autó vezetôje valamint utasa, a 22 éves remetei Nagy Zoltán. Az anyagi kár értéke 5 millió lej.
               Az elkövetô ellen szabadlábon folyik kivizsgálás, saját hibából elkövetett nehéz testi sértés vádjával.
               Rongált és kiabált
               Augusztus 31-én reggel 8 órakor arról értesítették a remetei rendôrséget, hogy éjjel 2 órakor a 38 éves György Géza, remetei lakos traktorral nekiütközött Portik József 118-as szám alatti ingatlanja kapujának. A történtek után cirkuszolni kezdett Portik udvarán.
               Az elkövetô ellen szabadlábon folyik a kivizsgálás rongálás, magánlaksértés és bejegyzetlen jármű üzembe helyezésének vádjával.
               A fentiekrôl a megyei rendôrség tájékoztatott.

    Bárki kérhet hôhozammérôt?

               Tetszik, nem tetszik, vége a nyárnak, s gyakran eszünkbe jut a téli fűtés gondolata. Hogy lesz, vagy sem, az a jövô titka, bár a Közüzemek igazgatója szerint csak pénz kérdése az egész. Ennél nagyobb gond, hogy emelkedett a hôenergia ára, nem is keveset, s a lakók azon töprengenek, ha lesz, akkor mibôl fogják fizetni a fűtést. Megoldás van arra, hogy kevesebbet fizessünk: a hôhozammérôk felszerelése.
               A készülék azonban igencsak sokba kerül, s hiába a Közüzemek feladata, hogy ezeket felszerelje, nincs pénzalapja, amibôl megvásárolhatná. Ezért a lépcsôházak lakóinak kell megelôlegezniük az összeget a műszer megvásárlására és felszerelésére.
               Néhány lépcsôházban már működik a gigakaloriméter, s az ilyen lépcsôházakban lakók sokkal kevesebbet fizetnek a melegért, mint a többiek. Nem csoda hát, ha elindult a lavina, s a tömbházlakók nagy része azon töri fejét, hogyan gyűjthetne össze pénzt a műszerre.
               Néhány héttel ezelôtt a Közüzemek vezetôtanácsa úgy döntött, csak azon lépcsôházak élvezhetik olcsóbban a meleget, amelyekben egyetlen családnak sincs tartozása. A műszerek árát pedig nem vonják vissza a közköltségbôl, hiszen elesnének a bevételtôl. Erre csak akkor fog erre sor kerülni, ha a tulajdonos, a városi tanács beruházási alapot biztosít. Jelenleg 16 kérés van benyújtva a Közüzemekhez, még ezen kritériumok alapján.
               Két lépcsôházban azonban gondok adódtak. A Virág negyed 46-os tömbházának két lépcsôháza úgy döntött, közösen szereltetnek gigakalorimétert, így kevesebbôl megúszszák. De nem így történt. Míg egy lépcsôház esetében 34 millió lejt kért a Közüzemek, a kettô együtt már ötvennégyet kellett volna fizessen ugyanazon óráért és a felszerelésért. Panaszlevelet nyújtottak be, s Pál Árpád polgármester hétfô délelôttre összehívta a feleket, hogy megbeszéljék ügyes-bajos dolgaikat. A tárgyaláson kiderült, a lakók utánajártak, s sokkal olcsóbb gigakalorimétereket is be lehet szerezni. Nagy Attila, a Közüzemek igazgatója elmondotta: nem kötelezô a Városgazdálkodási Vállalattól megvásárolni a hôhozammérôket. Viszont bárhonnan is szerzik be a műszert az emberek, annak meg kell felelnie a rendszernek, és honosítottnak kell lennie. A Közüzemek a Voltman típusú hôhozammérôt javasolja, de bármilyen márkájú, értékű lehet. Azonban az a márka, ami a Közüzemeknél kapható, jó minôségű, ha drága is egy picit.
               Az is szóba került, hogy ki szerelheti fel a már megvásárolt mérôműszert. Nagy Attila elmondotta, hogy a törvények alapján csak a Közüzemek hatáskörébe tartozik ez, viszont ha van jelentkezô, adhat másnak is engedélyt a vállalat.
               Másnap vezetôtanácsi ülésre került sor a Közüzemeknél, az elsô, és a leghosszabban tárgyalt ügy a hôhozammérôk felszerelése volt. Kiderült, meg kell hosszabbítani az augusztus 31-ig szóló határidôt. Így is lett, a döntés értelmében szeptember 21-ig lehet benyújtani kérést és pénzt a műszerek igénylésére. Az új vezetôtanács tag, Pap József azonban rákérdezett: meddig akarja a Közüzemek büntetni azokat a fogyasztókat, akik eddig is rendszeresen fizettek, azzal, hogy a nemfizetôk miatt nem szereltethetnek fel mérôműszert? Ezzel valószínűleg nemcsak a saját, hanem minden rendszeresen fizetô véleményének adott hangot. A felvetést megtárgyalták, s úgy döntött a vezetôtanács, hogy ezentúl minden lépcsôházba lehet szerelni hôhozammérôt, azon családok viszont, akiknek adósságuk van, nem a lemért, hanem a Közüzemek által meghatározott hômennyiséget fizetik mindaddig, amíg nem törlesztik a tartozásukat. Ugyanez érvényes lesz azokra is, akik egy számla kifizetésével harminc napnál tovább elmaradnak. Az óra árát továbbra sem kapják vissza a lakók, amíg nem lesz erre pénzalap.
               Felmerült olyan ötlet is az ülésen, mely szerint a Villamossági Vállalathoz hasonló számlázási módszert kellene bevezetni a Közüzemek esetében is. Tehát a fogyasztó nemcsak a téli, hanem a nyári hónapokban is fizetne a téli fűtésért, persze valamivel kevesebbet. Ezzel gyakorlatilag megelôlegeznék a Közüzemeknek a fűtés árát, s biztos lenne, hogy akad, amibôl kifizetni az elsô hónapban szükséges fűtôanyagot. Ez azonban csak távlati terv, döntés nem született róla.
               A hôhozammérôk ügyében még egy fontos döntés született: olcsóbban is hozzá lehet jutni, viszont az alig tizenötmilliós gigakaloriméterhez új pumpák felszerelése is szükséges. Erre külön összeget fog kérni a Közüzemek mindazoktól, akik az olcsóbb óra mellett döntenek, de így is jól jár a lakosság, hiszen mindössze 20-25 milliót kell fizetnie az eddigi 30 helyett.
    Pál Hajnalka

    Az utca hangja
    Drogprobléma városunkban?

               Nemrég derült ki, hogy a Madzagfalvi Napokon résztvevô városunkbeli fiatalok a helyi kábítószer-problémákról fognak elbeszélgetni a békési ifjakkal. Hogy miért éppen a drogproblémáról? Mert elôzetes egyeztetések során kiderült, hogy mindkét település ifjúságát a mai kor egyik legnegatívabb eleme, a drog, és ennek terjedése veszélyezteti.
               Kissé furcsának tűnik mindez, nem mindennapos látvány városunkban a drogos fiatal. Valószínű, nem ez a gyergyói ifjak legnagyobb problémája, inkább az, hogy mibôl élnek meg egyik napról a másikra, mibôl tudnak jövôt alapozni.
               Hogy nemcsak a szerkesztôség véleménye ez, az alábbi körkérdésbôl is kiderül. Problémát jelent-e a gyergyói fiatalok életében a kábítószer? – kérdeztük elsôsorban azoktól, akik nap mint nap fiatalokkal foglalkoznak, s ha létezik kábítószer-probléma Gyergyószentmiklóson, tudnának róla. Természetesen nem hanyagoltuk el megkérdezni magukat a fiatalokat sem.
               Molnár Judith, az Ifitéka vezetôje: ha az alkohol drognak számít, akkor igen. Szakemberek véleménye szerint minden olyasmi drog, ami függôvé tud tenni embereket, és káros az egészségre. Ide tartoznak a számítógépes játékok, és akár a csokoládé is. A szó szoros értelmében vett kábítószerrel azonban nem hiszem, hogy gond lenne. Márcsak azért sem, mert annyi stressz van a gyergyói ember életében, hogy nincs szüksége drogokra is, mert a drog ugyan stresszcsökkentô, de fogyasztása növelheti is azt.
               Farkas Zoltán, a Batthyány Ignác Szakközépiskola igazgatója: városszinten még nem találkoztam a kábítószer-problémával, nem is hallottam róla. Ennek ellenére elôfordulhat, hiszen bármi lehetséges.
               Zaky, fiatalember: nem hiszem, hogy egyáltalán kábítószer lenne a városban. S ha kerül is néha, biztosan nem annyi, hogy nagy probléma legyen belôle.
               M. Z., 21 éves: hallottam, hogy van, aki szívja, de biztos, hogy kevés az ilyen. Egy biztos: itt a fiatalságnak nem a kábítószer a legnagyobb problémája. Inkább az, hogy nincs szórakozási lehetôségük a kocsmákon kívül.
               26 éves fiatalember: azt tudom, hogy más városokban hozzá lehet jutni különféle kábítószerekhez. Azok a fiatalok, akik más, nagyobb városokban tanulnak, lehetnek fogyasztók. Itt, Gyergyószentmiklóson azonban nem hiszem, hogy be lehet szerezni. Tehát drogügyben nincs semmi gond itt.
    Pál Hajnalka

    Külföldi építészek városunkban
    Vigyáznunk kell értékeinkre

               A Polgári Csoport kezdeményezésének köszönhetôen öt napot töltött városunkban egy, Anthony Gall, a gyilkostói kápolna tervezôje által vezetett építész-csoport.
               A héttagú csoport nagy része – Borbás Péter, Czégány Sándor, Gyura Zoltán, Filó Gergely valamint Pollek Ildikó – Budapestrôl, egyikük – Tom Orett – pedig egyenesen Angliából érkezett városunkba, hogy feltérképezze építészeti örökségünket. Többször is láthatták a központon járók, ahogy a fiatalok rajzokat készítettek egy-egy épületrôl. Negyvenkilenc rajz, és több mint száz fotó készült ily módon a legrégebbi és legértékesebb épületekrôl. Múlt csütörtökön bárki megtekinthette ezeket a Koronában szervezett találkozón, ahol a csoport bemutatta ötnapos munkájának eredményét. Anthony Gall ismertette az általános tapasztalatokat. Mint mondotta, nem csak a parkot, és az azt körülvevô épületeket kell a fôtérnek tekinteni, hanem a Márton Áron utcát és a Petôfi Sándor teret is. Azt is hozzáfűzte, hogy az általuk elkészített anyag egy ajándék a városnak, amellyel bátran lehet pályázni ezen épületek felújítására. Köllô Miklós a földön, a fal mellett elhelyezett fotókon mutatta be a legértékesebb épületeket, s mint mondotta, ugyanígy lábunk elôtt hever építészeti örökségünk, s ahogy a képek sem kerülnek fel maguktól a falakra, az épületek sem tatarozódnak ki megfelelô hozzáállás nélkül.
               A rövid bemutató után Anthony Gall sétára hívta az érdeklôdôket. Az örménysoron végighaladva részletes magyarázatot adott az épületek, az utcakép jellegzetességeirôl, s felhívta a figyelmet arra, hogy nem akármilyen értéket jelent a városnak az örménysor.
               A zártkapukat szemmel láthatóan nagyon érdekesnek találták az építészek. Anthony Gall elmondotta, hogy bár egyáltalán nem elônyösek ezek, mégis rá kell venni valamilyen módon az épületek tulajdonosait, hogy ne bontsák le. Az önkormányzat segítségét kérte ebben, hiszen szerinte nemcsak a lakók érdeke, hanem a városé is, hogy a zártkapuk megmaradjanak.
               A sétát egy kiértékelô beszélgetés követte a Koronában. Itt hangzott el, hogy akár a turizmus alapja is lehetne Gyergyószentmiklós építészeti öröksége, hiszen amíg Csíkszereda és Udvarhely ilyen szempontból csak székely, addig városunk egyszerre tud kicsit örmény, és kicsit zsidó is lenni.
               Az is elhangzott, hogy elsôdleges feladat a lakók rávezetése arra, hogy büszkeség egy műemlék jellegű épületben lakni, és megéri rendben tartani azt.
    Pál Hajnalka

    Mit csinál a gyámhatóság és szociális iroda?
    Friss munkaerô a hivatalban

               Új személlyel gyarapodott a hivatali alkalmazottak száma: Petuker Erika sikeres versenyvizsga alapján lett Elekes Pál (gyerekvédelem) és Papuc Annamária (gyámhatóság és sociális iroda) munkatársa. Az új munkakör megteremtése, valamint a nemrég felavatott árvaház tette aktuálissá, hogy önökkel is ismertessük a szociális osztály ezen részének tevékenységét, s néhány adatot közöljünk arról, hogyan állunk mi az árvákkal.
               Papuc Annamária, Elekes Pál és Kémenes Miklós, a közigazgatási osztály vezetôje segítette a bajbajutottakat. Mint mondották, írott bejelentés alapján – mely érkezhet tanártól, rokontól, szomszédtól – vizsgálják ki a félárvák, árvák vagy elhagyatottak, rászorulók helyzetét, és megoldási lehetôségeket keresnek. A legrosszabb esetben gyerekotthonba utalják a magáramaradt kiskorút, aki ha szellemi vagy testi fogyatékos is, akkor többnyire a bélbori vagy oklándi kisegítô iskolába kerül. A nyilvántartás alapján a Hargita megyei árvaházakban jelen pillanatban 75 gyergyói gyerek van.
               A jobb megoldások közé tartozik a gyerekek családi elhelyezése, nevelés céljából. Bárki felkarolhatja így az egyedül maradt kiskorút, aki megfelel a leszögezett követelményeknek. Tulajdonképpen pótszülôket kap a gyerek, akiktôl vér szerinti szülei bármikor „visszakérhetik". Ellenkezô esetben a pótszülôk kötelessége viszont az, hogy gyerekükként neveljék a befogadottat a Megyei Gyermekvédelmi Komisszió határozata alapján 18, illetve tanulmányai folytatásai esetén huszonhat esztendôs koráig. Mint megtudtuk, idén kilenc gyereknek találtak családot ily módon, s leggyakrabban nagyszülôk, rokonok voltak a befogadók, akiket, ha kiskeresetűek, havi 500 000 lejes gyerektartással segíti az állam.
               A befogadóknak és gyereknek is nagyobb biztonságot nyújt azonban az örökbefogadás. Ezt azonban egy bonyolult procedúra, rengeteg ellenôrzés elôzi meg, amikor a gyámhatóság és a gyerekvédelem emberei igencsak mérlegelik, hogy kit adnak, és fôleg azt, hogy kinek. S ekkor még semmi sem biztos, hisz minimum három hónapos próbaidôt kapnak az új szülôk, ezután dönt a megyei törvényszék az örökbefogadásról, s ezzel még nincs vége: két esztendôn keresztül megfigyelés alatt tartják az új családot. Örökbefogadás által azonban minden kapcsolat megszűnik a vér szerinti szülôkkel, nevet is változtat, s a szülônek sem lehetnek követeléseik gyerekükkel szemben. Tehát a vérszerinti szülô megszűnik létezni. Arra vonatkozó adatokat, hogy hány gyergyói gyereket fogadtak örökbe, nem szolgáltatott az iroda. Közölték a sajtóval, hogy a nyilvánosság számára ezen gyerekek neve titkos. De nem a gyerek elôtt, mert az örökbefogadóknak kötelességük közölni a gyerekkel ezt a helyzetet, s ismertetni eredeti szüleik nevét.
               Nemcsak az árvákkal, elhagyatottakkal foglalkozik az iroda, hanem a bűnözô gyerekekkel is. Az idén feljegyzett kilenc esetben többnyire lopás, rablás szerepel, bűntények, melyekért kiskorúként nem az elkövetôk, hanem szüleik felelnek. A büntetés azonban fenyítéssel kezdôdik, a visszaesôk esetében azonban más az elbírálás. Ilyen esetben is a családtól függ sok minden: az iroda tanulmányt készít a kiskorú bűnözô családjáról, s aszerint ítélik meg a büntetést, hogy otthon milyenek a körülmények, milyenek a szülôk.
               A frissen avatott árvaház kapcsán is feltevôdött a kérdés: vannak-e várakozók a közös lakásra. Papuc Annamária adta meg a választ: egybôl nem lesz „teltház" abban az intézményben, egyelôre nincs a nyilvántartásukban olyan kiskorú, akit oda küldhetnének, de valószínű, hogy az idôk során lesz ott lakó bôven. A gyámhatósági és szociális iroda munkakörébe tartoznak a szociális segélyre szorulók is. Elmondották, hogy városunkban 223 támogatásra szoruló személy van nyilvántartva, akik háromhavonta be kellene járjanak a hivatalba, hogy aktualizálják a dossziéjukat. A nyilvántartásban maradni nem csak azért fontos – közölték –, hogy megkapják a havi segélyt, amely már amúgy is rég késik, de szükség lesz ennek igazolására akkor, ha kórházba kerülnek és ellátásukat fedezni kell. Megtudtuk, hogy az ezt szabályozó törvény 2002. január 1-tôl változni fog, s jobbulása semmi mástól, csupán a pénztôl, az erre szánt kerettôl függ.
               A beszélgetés során a tavalyi év nyilvántartása is elôkerült, mely az irodában zajló tevékenységet tükrözi: 244 környezettanulmányt készítettek 2000-ben; 34 esetben családfelbomlás, 25 esetben gyerekelhelyezés, 25 esetben kiskorú által elkövetett bűnözés, 14 esetben gyermekelhagyás, 12 esetben felnôtt rászoruló kórházotthonba való beutalása, 7 esetben elhelyezés a hajléktalanok otthonában, 113 esetben mozgássérültek nyilvántartása, 13 esetben ügygondnokság saját vagyonnal rendelkezô kiskorú esetében, valamint 26 esetben közhasznú munka elvégeztetése pénzbírság helyett, volt az ok.
               Ezen tevékenységben lesz tehát az alkalmazottak segítségére az új munkatárs, Petuker Erika, aki végzettsége szerint éretségizett, 19 éves, nincs gyereke, sôt környezetében sincs hátrányos helyzetű kiskorú, viszont tanulmányait folytatni szeretné, hogy hivatásos szociális munkássá váljon. Úgy látja, fizetésébôl és egy kis szülôi segítséggel elvégezheti a látogatásnélküli egyetemet. Addig is, mindent a hátrányos helyzetűekért.
    Balázs Katalin

    Új kötet a polcon
    Könyvbe szedett barátságok

               Múlt héten különleges légyott helyszíne volt a Tulipán borozó: régi, gyergyói sportemberek gyülekeztek könyvbemutatóra. A szerzô pedig az 1950–60-as gyergyói sportélet egyik neves egyénisége: Butiurcă János.
               Ember a természetben, az ember természete címet viseli a román nyelvű kötet, melyben az író újságcikkeit gyűjtötte össze. Olvashatunk Butiurcă János vallomásáról: hogyan kezdte a sízést, és hogyan lett 1953-ban a síiskola edzôje, a gyephokicsapat játékosa – melyrôl a fiatalok azt sem tudják, hogy Gyergyóban ilyen is volt – , s milyen eredményeket ért el a focicsapat tagjaként.
               Az egykori sportember ma Régenben él, de Szárhegyrôl származó feleségével gyakran visszajárnak vidékünkre, s ezen alkalmakkor felkeresik a barátokat. A könyvbemutató pedig egy újabb alkalom volt arra, hogy találkozzanak, a sportról és a sport által szövôdött barátságokról, közös emlékekrôl beszéljenek.
    Balázs Katalin

    „Öröklakás" a városszélen

               Két öregotthon is van városunkban. Az egyik öregebb, a másik módosabb. Lakói vagy önszántukból költöztek át az új otthonba, vagy egyedül maradtak, segítségre szorulnak, másokat pedig se szó, se beszéd betették gyerekeik, mert az öreg már teher. Van, mibôl válogatni a nyugalomba vonuló idôseknek. Persze itt is a nyugalom a pénzzel függ össze. Lássuk hát, mi a kényelem ára.
               Elsôként a Szent Erzsébet Öregotthonba látogattunk el. A nagy, közös házban az idôsek sétálgatnak, vagy tolószékbôl figyelik a világot. Egy óra van, közeleg az ebédidô. Lassan, csendesen vonulnak az étkezôbe a lakók. Mintha lábujjhegyen járnának, suttognának. Mert itt minden pontratett. Katonásan sorakoznak az elôtér székei, csillognak az ablakok, a padló, tiszta ruhában, kifürösztve ülnek asztalhoz a bentlakók.
               Tárkonyos leves majd paszulyfôzelék kolbásszal kerül a tányérokba. Repeta is van a jóétkűeknek.
               Mindenkinek megvan a helye; a négyszemélyes asztalok egyikénél ül a négy pap. Leszolgálták idejüket, már csak az öregotthon kápolnájában misézgetnek.
               Jóízűen falatoznak a fennjárók. Finom az eleség, de mégsem olyan, mint otthon, mert nincs mellettük a család. Tuci néni meg is jegyzi: az a jó, hogy ebéd után nem kell mosogatni. Ô nemrég lakója az otthonnak. Gyereke nincs, rokonai döntöttek sorsa fölött. Amióta itt van, tanítgatja társait a helyes beszédre, úri viselkedésre, rászól egyik-másikra, ha nem figyelnek szavára. Mint mondja, neki korábban sem volt „rendes" családja. Volt néhány kapcsolata:
               – Az egyik tizenkétszer volt elvonókúrán, másik leukémiás volt, így ápolónô voltam fél életen át, a harmadik pedig...
               – A harmadik? – várom kíváncsian a folytatást.
               – Az csak ezután lesz! – jelenti ki nevetve, majd azt is elmondja, hogy itt, az öregotthonban szövôdgetnek ugyan a kapcsolatocskák, de ô nem talált fogára valót a jelenlévôk között. Kimenni pedig nagyon nehéz, el kell kérezni mint az iskolából, de reméli, hogy egyszer otthagyja az otthont.
               Asztaltársa, a 82 éves Irénke néni Kolozsvárról költözött ide. Tíz éve özvegyasszony, s bizony otthon keservesen teltek a napok. Aztán az ottani atya felvette a kapcsolatot a gyergyói egyházzal:
               – Hajdó István segített, hogy ide jöjjek. Tudja, én a szegények közé tartozom, nekem felpótolják a költségeimet. Kolozsváron is lett volna öregotthon, de nem ilyen! Ez olyan, mint egy szálloda. Mi kell egyéb?
               Szívesen beszélnek a múltról, akár egy lezárt fejezetrôl, melyben voltak szép pillanatok és nagy megpróbáltatások. De ezek csak emlékek.
               Erzsébet néni „emlékeskönyve" is vaskos. Kilyénfalván született, s csupán négyesztendôs volt, amikor édesanyját elvitte a spanyolnátha. Szegények voltak, nem volt ember elé való cipôje, ruhája, nem járhatott iskolába, hát szolgálni ment Bukarestbe egy fôorvoshoz.
               – Kéznél volt az orvos, mikor az epémet kellett kivenni. De olyan beteg voltam, hogy még a hidegházba is kivittek, mégsem tudtam meghalni – meséli vidáman.
               Az orvosék kisfiával együtt tanulta meg a „nagybetűket", s aztán újságolvasással gyakorolt. Az orvostól egy fôispánhoz került szolgálni Nagyváradra. Meneküléskor pedig együtt jutottak ki Budapestre, ahol németül is megtanult. Nem kereste a férfiak társaságát, mert pesti fiú nem kellett neki, inkább hazajött egy menekültvonattal. Napszámoskodott, pénzt is kapott, ételt is, s ott ismerkedett meg szegényleányként egy nagygazda-legénnyel. Összeházasodtak, de a férjét aknaszilánk találta, nem tudták megműteni, meghalt. Két belsôséget s úgy tíz hektárt örökölt tôle. Aztán hazakerült, Kilyénfalvára. Egy halottak napi világításon találkozott az egykori szomszédjával, s öszszeházasodtak:
               – Azt mondta, húsz esztendôt vándoroltál, gyere haza, megélünk. De csak hét évet élt, nagy volt a vérnyomása, meghalt. Nem volt más pártfogóm, s ide a három hektár birtokért s a házért befogadtak.
               Házaspárok is vannak az otthonban. Kézen fogva járkál férj és feleség. Gyergyó-környékiek. Kérdezném, mi volt régebb, s hogy érzik itt magukat, de leállítanak:
               – Ne kérdezzen, ne írjon semmit rólunk, otthon ne tudják meg, hogy ide kerültünk.
               * * *
               Vége az ebédnek, jön a délutáni pihenés. Az öregek tovább sétálnak, beszélgetnek, vagy éppen a klubba mennek. Nekik nincs dolguk. A személyzet mindenrôl gondoskodik. A szórakoztatásukról is. ]
               Aki nem magába zárkózott, bôven talál fogára való programot. Már elôre készülnek a névnapozásokra, a szüreti bálra, pásztorjáték-tanulásra. S persze a kirándulások, a pünkösdi búcsújárás is „felrázza" az otthon lakóit. Aki nem mehet, az az épületben foglalja el magát a kézműves műhelyben, hol a férfiak faragnak, virágtartókat készítenek, a nôk pedig varrnak, kötnek, fonnak, csipkét vernek.
               Holnap reggel tornával kezdik a napot. Agytornával, majd testmozgással, játékokkal, s utána jön az agytágítás: vallásos történetek, népek, népszokások bemutatása, folytatásos regény felolvasása és megbeszélése, éneklés, táncolás, a nagyvilág híreinek megtárgyalása, vagy éppen az, amihez a közösségnek kedve szottyan. Vendégeket is fogadnak. Ünnepeken a kisiskolások lepik meg ôket.
               Változatos tehát az otthon élete, de szabályok is vannak. A Ház ABC-je ezt könyörtelenül leszögezi. Lássuk csak, mi áll benne:
               * az alkoholfogyasztás engedélyezett olyan mértékben, mely nem jelent terhet az otthon lakóinak.
               * cigarettázni csak a szobákban szabad, s csak abban az esetben, ha abba a lakótárs beleegyezik.
               * bármikor el lehet hagyni az otthont, de be kell jelenteni a szolgálatos asszisztensnek, hogy hová mennek és meddig maradnak távol.
               * fürödni kétféleképpen lehet: vagy a saját fürdôszobában zuhanyozni, vagy a kezelési osztály fürdôkádjában fürödni.
               * az otthon saját kábeltévé rendszerrel bír, 16 műsort ajánl a lakóknak. A rendszer minden szobába be van vezetve, de a TV készülékek beszerzése és javítása a lakók feladata.
               * a kiskonyhák bármikor a lakók rendelkezésére állnak. Itt mindenki készíthet magának teát, kávét, de fôzôcskézhet is. Persze mindenki köteles rendet hagyni maga után.
               * ha valaki úgy érzi, hogy tudna segíteni az otthon munkáiban, akkor szívesen elfogadjuk. Az önkéntes munkát sajnos nem tudjuk javadalmazni, de értékelni, azt igen.
               * a vendégeknek mindig örvendünk, mert ez azt jelenti, hogy az idôseket a család nem felejtette el. Vendéget bárki fogadhat szobájában reggel 8 és este 6 óra között.
               Mit mondhatnánk? Kívülrôl gyönyörű. Arról, hogy mi van a kulisszák mögött, az öregotthon igazgatóját, Magyari Vencelt kérdeztük.
               – Mi szükséges ahhoz, hogy valaki a Szent Erzsébet öregotthon lakója legyen?
               – Jelentkezhet bárki az otthonba. Jelentkezési lapot az otthon titkárságán kaphatnak, de e-mailben vagy postán is elküldjük az érdeklôdôknek. Az otthon működéséhez pénz is szükséges. A szükséges anyagiakat nyugdíjakból, a családtagok hozzájárulásaiból, állami támogatásból, esetenként pedig Caritas támogatásból fedezzük. Csak jelzem, hogy túljelentkezés van.
               – Hány lakó van és hány ápoló?
               – Nemcsak a lakók száma határozza meg az ápolók számát, hanem a lakók állapota is. Nálunk a 120 lakóval 17 ápoló és 4 asszisztens foglalkozik.
               – Van-e pénz a kasszában? Félnek-e a téltôl, lesz-e mivel fűteni?
               – Nálunk csak a pénz hiányzik ahhoz, hogy ne legyenek a télen fűtési gondjaink. Az otthonnak nem lennének túlságosan nagy anyagi gondjai, ha a nyugdíjak valamivel nagyobbak lennének, ha az állam többet adna lakónként, mint a jelenlegi 450 000 lej, ha gazdagabbak lennének Romániában az emberek. A Caritas nem tudja átvenni az állam vagy a város válláról az idôsgondozás terheit. Az állami otthonban a lakók havi hozzájárulása a költségekhez 490 500 lej, a többi pénzt, 3–4 milliót az állam adja. Ez nálunk pont fordítva van: az állam ad 450 000 lejt, a többi pénzt 2 500 000–3 500 000-ig a lakók vagy a családjuk kell kifizesse. Ezért halljuk gyakran azt, hogy milyen sokat kell fizetni a Szent Erzsébet öregotthonban. (A Caritas csak nagyon indokolt esetben és korlátolt számban tud segíteni a lakóknak.) Pénzhiányt okozott nekünk sajnos az állami öregotthon is, mert tartozik nekünk több mint 400 millió lejjel. Ez a tartozás lassan halmozódott fel, mert nem fizették ki nekünk az általunk gondozott, de az állam által beutalt 16 lakó költségeit. Véleményem szerint eddig nálunk a havi átlagköltség kevesebb volt mint az állami otthonban, de ezt nagyon sok dolog befolyásolja, ezért nem azt akartam mondani, hogy mi olcsóbbak vagyunk. Különben az állami öregotthonnal a kapcsolat szintén jó. Csak azt a sok pénzt megkaphatnánk végre.
               – Milyen a kapcsolat a városvezetéssel?
               – A városvezetéssel a kapcsolat jó. Az otthon nagyon sokat segít például a város vendégeinek az elszállásolásában. A város is segít amivel tud: IFRON, termôföld, faanyag a harangláb építéséhez. Azt fájlalom csak, hogy a ház és területadót a mi otthonunknak fizetnie kell, míg az állami otthont ilyen költség nem terheli. Ez a helyi költségvetést gazdagítja 10 200 000 lejjel. Nem sajnálom a várostól, de ha összeszámolnám, hogy hány lejbe került volna a városnak a vendégek elszállásolása, akkor ... .            – Milyen a jövôkép? Van-e lehetôség igények szerinti létszámnövelésre?
               – Létszámnövekedésre nem számíthatunk. Ezt a pénzhiány is nagyban korlátozza. Elméletileg lenne még 10 helyünk fentjáró lakóknak. Szeptembertôl szervezünk egy újabb képzést az ápolók számára, így államilag elismert diplomát szeretnénk az alkalmazottaink kezébe adni.
    (Öregotthonaink bemutatását következô lapszámunkban folytatjuk.)
    Balázs Katalin

    Drága gyermekem!
    Hívogat az iskola

               Új tanév kezdôdik nemsokára, s bár még nem lehet tudni, milyen lesz a tankönyvellátás, a füzeteket meg kell vásárolni. Ma már nem úgy van, mint régen, hogy a nebuló már augusztusban kikönyörögte a tanszervásárlást, hogy gyönyörködhessen az új táskában, megmargózhassa, beboríthassa a makulátlan füzeteket. Mostanság utolsó percre, fizetés utánra marad a bevásárlás.
               A szülôk egy része füzetenként gyűjtögeti össze az induló diák pakkját, mindig vesz egyet-egyet, mikor anynyi pénze kerül. Többségük azonban egyszerre adja ki a nagy summát. Mert nem kis összegrôl van szó. Lássuk csak, mibe kerül ma az iskolába járatás.
               Képzeljék el, hogy az óvodából kinôtt kicsinyünknek csak füzetre minimum 42 000 lejt kell kiadnunk. Ne szörnyülködjenek, ha nyolcadikos lenne csemetéjük, akkor ennek több, mint háromszorosát, 150 000 lejt költenének füzetekre. Mert ugye egy 48 lapos ára 4300–5400 lej, a szószedeté több, mint 2000, s a közkedvelt spirálosért 15 000–18 000 lejt kell fizetni. Még nem beszéltünk a rajztömbrôl, melynek ára 5900 lejtôl kezdôdik, s meg sem áll 21 000 lejig.
               S hol vannak még az egyéb kellékek?
               Szerencsére nálunk immár minden megtalálható, nem kell sorba állni, pult alatt szerezni kínai tollat vagy illatos törlôgumit. Nagy a választék mindenbôl, csak bírja az ember zsebe. Mert például a vízfestéket megvásárolhatják 7000 lejért, de az bizony gyengécske; a szuper minôség 107 000 lejbe kerül. Ötezer lej az ecset, a lakkpapír ára 6000 és 18 000 között mozog. A papírragasztóért 2000–19 000 lejig kell kiperkálni, a gyurma 8000–17 000 lejbe kerül.
               Van olyan pedagógus, aki számológépet is kér a gyerekektôl, az megint nem kis summa, s még nincsenek könyv- és füzetborítók (4000–6500 lej), ceruza 1000–6000 lejért, s színes ceruza, melynek ára 10 000–68 000 között van. A sornak itt sincs vége, mert kell vonalzó, ami 2500 lej, toll 10 000–95 000 lejig, radír 2000–18 000 lejig, hegyzô, amibôl akár 135 000 lejes is van a könyvesboltokban. Kis összeg, de sokra rúg az órarend, címke, zsírkréta, mértani felszerelés megvásárlása, s ezt követik a sok zérós összegek. A golyóstoll ára, hogy szépen írjon, elérheti a 90 000 lejt, mert ugye megszól a padtárs, ha ócska, 1500 lejessel húzzuk a vonalakat. A tollnak pedig tolltartóban van a helye; 18 000 lejesbe, vagy akár 105 000 lejes tokban is lakhat, ami belekerül a táskába. Az iskolástáska pedig 68 000 lejtôl kezdôdik és alig áll meg a félmilliós árnál.
               Számoljunk csak: elsôs gyerekünkre 269 500 lejt kell költenünk, ha mindenbôl a legolcsóbbat vesszük. Ennyi kerül a táskába, s még ezek után a gyereket is fel kellene öltöztetni új ruhába, hogy emberformája legyen, ne szólják meg, s ugye tízóraipénzre sem árt gondolni. Egyelôre ennyi, de ezután jön az osztálypénz, s minden egyéb, amirôl a tanítók kitalálják, hogy nélkülözhetetlen.
               Ezek után nyugodtan szólíthatjuk úgy kicsinyeinket, hogy drága gyermekem.
    Balázs Katalin

    Sínen van a Kollokvium
    A pénz nem bôséges, de elégséges

               Még csak néhányat kell aludnunk, s kezdôdik a Kisebbségi Színházak Kollokviuma. Azt hiszem, már senkinek sem kell magyarázni, hogy mi fán terem ez, sôt azt sem, hogy egy idôben igen kétséges volt, hogy egyáltalán lesz-e. Mert ugye, mint minden rendezvényhez, ehhez is pénz kell, s a tanács nem nagyon akaródzott erre áldozni. Aztán csak kikaparták zsebükbôl azt a hatvannégymilliót. S úgy tűnik, ez alkalommal a helyi vállalkozók is elôvették pénztárcájukat.
               Szabó Tibort, a Figura Stúdió Színház igazgatóját, mint fôszervezôt kérdeztük:
               – Honnan került össze a rendezvényhez szükséges összeg?
               – A Tájékoztatási Minisztérium Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának pályázati kiírása lehetôvé tette, hogy a fesztivál szállás- és étkezési költségeit megpályázzuk. Az elbírálás pozitív volt, már a szerzôdést is aláírtuk, 275 millió lejrôl van szó, amit a számlák alapján, utólag fognak a rendelkezésünkre bocsátani. A Kárpátok Eurorégió Fejlesztéséért alapnál is pályáztunk, sikerrel, így 3000 dollárnak megfelelô lejt kapunk a fesztivál támogatására. Ebbôl jut a szállítási költségek egy részére, a díjakba is pótolhatunk és a propagandaanyagok kifizetésébe. Ezt a két fô támogatót követi a városi tanács a maga 64 millió lejével, s itt következik a Ben-Com-Mixt, személyesen Bencze Attila, aki jelentôsen hozzájárul ahhoz, hogy ennek a fesztiválnak díjai is legyenek. Segítségével négy díjat tudunk átadni a kollokvium végén: a legjobb elôadást, a közönségdíjat, és a legjobb férfi és nôi szereplôt jutalmazzuk háztartási gépekkel.
               – Nem Bencze Attila az egyedüli gyergyói vállalkozó, aki hozzájárult ezen rendezvény anyagi fedezéséhez...
               – Örömmel jelenthetem, hogy a gyergyói támogatóknak hosszú a sora. A Román Fejlesztési Banktól kezdve magánszemélyekig sokan hozzájárultak a költségek fedezéséhez.
               – Újszerű felénk, hogy a helyi vállalkozók támogatják a kultúrát. Mi ennek az oka?
               – Egyrészt a rendezvény kalibere, nagysága és fontossága a mérvadó, de én nagyon remélem, hogy itt szemléletváltásról is szó van. Örvendünk, hogy felfigyelnek ránk és értékelik a munkánkat.
               – A felsorolt támogatások nagy része már a Figura pénztárában van, vagy biztosra vehetô, hogy becsordogál. Kell-e attól tartani, hogy nem futja majd mindenre?
               – Ez még nem jelent teljes biztonságot. S amitôl leginkább félünk, azok az utólagos támogatások. Nagy összegrôl van szó. Nagyon reméljük, hogy az elszámolásunkban nem találnak majd kivetnivalót, és tényleg folyósítják utólag ezt a pénzt. És attól is félek, hogy milyen lesz a közönségünk. Nagyon remélem, hogy lesz megfelelô számú érdeklôdô és nem kongó nézôtérnek fognak játszani a társulatok.
               – Ennek érdekében nem akármilyen bérleteket, jegyeket kínálnak a színházkedvelôknek...
               – Elsôsorban a diákoknak és nyugdíjasoknak minden elôadásra a legalacsonyabb árú jegyet adjuk, nekik 10 000 lej lesz a belépô, a bérleteinknél pedig van egy ötven százalékos kedvezmény-ajánlatunk, ami azt jelenti, hogy ha hét elôadásra vált valaki bérletet, akkor 105 000 lejt kell fizetnie. Aki az összes, 15 elôadásra bérletet vált, annak 66 százalékos kedvezményt nyújtunk, tehát elôadásonként 10 000 lejt kell fizetnie. És van Mecénás bérletünk is, amit olyan személyeknek ajánlunk, akik ezen bérlet megváltásával szeretnék támogatni a rendezvényünket. Azoknak, akiknek a pénztárcája megengedi, hogy ilyen bérletet váltsanak, s biztos vannak ilyen emberek. Tehát bérlet a Figura Stúdió Színház titkárságán váltható, egyébként a jegyek 20–30–40 000 lejesek lesznek a helyszínen.
               Mint olvashatták, a Ben-Com-Mixt a gyergyói cégek közül felvállalta e kollokvium legfôbb támogatását. Amint Bencze Attila elmondotta, ha mi nem támogatjuk színházunkat, kultúránkat, kitôl számíthatunk segítségre? S az sem titok, hogy ez egy jó reklám a vállalkozóknak. Üzlet.
               A Szilágyi vendéglô fônöke, Bartalis Tibor pedig, aki hitelbe adja a szállást és biztosítja az étkezést, kijelentette: bízik abban, hogy utólag megkapja szolgáltatásainak ellenértékét, megbízhatónak tartja a Figurát, és nem tart attól, hogy kifigurázzák.
    Balázs Katalin

    Remetei Falunapok 2001
    Díjazták a tiszta udvart

               Múlt hétvégére kétnapos népünnepélyt szerveztek Gyergyóremetén. Az önkormányzat, a falu népe közös erôvel tette széppé, sokoldalúvá az ünnepet, ahol sport, kulturális, és ifjúsági programok is helyet kaptak. Mindenki megtalálta tehát az igényeinek megfelelô műsort a két nap alatt.
               Szombat reggel a helyi rezesbanda ébresztette az ünnepre a község apraját-nagyját. A délelôttöt a sportrendezvényekre szánták a szervezôk, nôk és férfiak is összemérték labdarúgó, illetve kézilabdás tehetségüket, de volt kerékpárverseny, végül a remetei és gyergyószentmiklósi öregfiúk mérkôzésére is sor került. Ugyancsak aznap délelôtt tartottak bemutatót a község önkéntes tűzoltói. A fafaragó verseny résztvevôinek nem volt könnyű dolguk: láncfűrészt kellett használniuk a feladat elvégzéséhez. A községbeli Szarvasmarha Tenyésztôk Egyesülete által szervezett állatkiállításra – amelyen szamarat is lehetett látni az ismertebb négylábúak mellett – sokan voltak kíváncsiak. A Fráter György Általános Iskola dísztermében délután került sor író-olvasó találkozóra, ahol Kovács András Ferenccel, Kozma Máriával, Markó Bélával, valamint a Megyaszai Kingával és Tôzsér Józseffel találkozhattak az irodalomkedvelôk. Ezután pedig újabb kulturális műsor kezdôdött: az egri Fejér István fotó- és a marosvásárhelyi Fekete Pál szobrászművész alkotásaiból összeállított kiállítás megnyitóján vehettek részt az érdeklôdôk. A központon hajnalig tartó mulatozás zárta a faluünnep elsô napját, ahol fellépett a székelyudvarhelyi The Cool Project együttes és Kristóf Katalin, valamint a borszéki B-Style. Egy gyufát nem lehetett elejteni a rengeteg szórakozó ifjú között.
               A falunapok legfontosabb mozzanatára vasárnap délelôtt került sor. Kilenc órától Bálint Lajos nyugalmazott érsek mutatott be szentmisét, amelyet a templom elôtt felállított emlékmű avatója követett.
               A hôsök emlékművénél, nagyszámú érdeklôdô elôtt zajlott Gyergyóremete címerének és zászlajának felavatása. Laczkó Albert Elemér, a község polgármestere elmondotta: jövôt megalapozó, egyedülálló pillanat ez, és boldog, hogy részese lehet. Ismertette a címer és zászló elkészítésének, jóváhagyásának huzavonáját. Pályázat volt kiírva, hogy mindenki letehesse javaslatait Remete címerének elkészítéséhez, majd szakértô rendezte el a motívumokat az erre vonatkozó szabályok alapján. Végül húsz példányból kellett kiválasztani a legmegfelelôbbet. Laczkó Szentmiklósi Endre részletesen megmagyarázta a címeren helyet kapó jelképeket. A pajzs alakú faluszimbólum a remeteiek megélhetôségét jelképezô fenyô által van két mezôre osztva. Egyik felét hosszanti piros-fekete csíkok alkotják, amelyek az Erdély színein túl az élet-halált, megmaradást, itthonmaradást jelképezik. A csíkok között az ezüst hold képe látható. A címer másik fele piros, s aranyszínű nap kap helyet rajta. Laczkó Szentmiklósi Endre szavai alapján a nap-hold motívum a keleti mitológiához tartozik, onnan hoztuk magunkkal; a nappal és az éjszaka, a jó és a rossz állandó harcát jelképezik. Ez a címer kap helyet a hófehér alapszínű zászlón is. Remete polgármestere lobogtatta meg elôször a zászlót, amely ünnepekkor a polgármesteri hivatal homlokzatát díszíti majd, hétköznapokon pedig a hivatalban kap helyet. Ugyanekkor átvették a Biatorbágy által adományozott Millenniumi zászlót is. Így egy nap alatt két zászlóval gazdagodott a község.
               A hirtelen jött esô nem riasztotta el az ünneplôket, így még mindig nagyszámú érdeklôdô elôtt folytathatódott a rendezvény a község központjában. Itt került sor a díszpolgári és Pro Remete címek átadására, majd kiosztásra került az újonnan létrehozott Tiszta udvar, rendes ház díj is. A községrendezési bizottságnak több hónapját vette igénybe, hogy az egész községben elvégezzék a felmérést, amelynek eredményeképp megkerült a díj két gazdája: Puskás József valamint Nagy Klára. Egy tanácshatározat alapján ezentúl minden évben kiosztásra kerül ez a cím, amelynek serkentenie kellene a szépítô kedvet. Az igényességért járó díj pedig: egy, a házra kifüggesztendô tábla Tiszta udvar, rendes ház felirattal, és egyéves adómentesség a lakásra és az ahhoz tartozó udvarra.
               Még júniusban kapta ajándékba Gyergyóremete a budapesti fôpolgármesteri hivataltól és tűzoltó-parancsnokságtól azt a tűzoltókocsit, amelynek hivatalos átadására a falunapok keretében, vasárnap délben került sor. Cserébe egyedi serlegeket ajándékozott Remete önkormányzata a két intézmény képviselôinek.
               A Fráter György Általános Iskola énakkara zárta a központi ünnepséget, majd lovashintón hordozták végig a falu utcáin a frissen felavatott zászlót és címert, hogy azok is megszemlélhessék, akik otthonukban maradtak.
               Tájházavató következett, az épületet Laczkó Szentmiklósi Endre és Pap Mihály mutatta be, majd történelmi vetélkedôre került sor. Vasárnap éjszaka is mulatozásnak adott helyet a központ, ezúttal a helybéli zenakarok léptek fel.
               Az ökörsütés idén sem maradt el Remetén. A szárhegyi Angi Richárdnak már van tapasztalata ezen a téren, hiszen több falunapon is szolgált ezen ínyencséggel. Mint mondotta, az ötszáz kilós ökröt 48 órán keresztül pácolta, és tizenöt órán keresztül forgatta a nyárson. Húsz dekás egy adag belôle, amely körítéssel és savanyúsággal ötvenezer lejbe került. De nem sokallták az összeget a remeteiek, jóízűen falatoztak a ropogósra sült ökörbôl.
               Hogy mibôl költhet ennyit egy község a lakosság szórakoztatására? Remete is okos volt, pályázgatott, s nyert. Ötvenezer forintot a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától, tizenhárom millió lejt a Megyei Kulturális Központtól a tájházra, az állatkiállításra a Rebiat-tól szerzett segítséget. És persze a falu népe is adakozott, ki, mennyit tudott. Nem bánták meg, az biztos, hiszen ezen összegekbôl két napig állt a bál Remetén.
    Pál Hajnalka

    Civil sarok
    Lázárfalvi gondolatok

               Most, amikor a pályázati kiírások zöme lepte el a romániai civil világot, el kell gondolkodnunk kitűzött terveink megvalósíthatóságán. Nem árt, ha mint eddig is mondtuk, elrugaszkodunk egy kissé a valóságtól és szárnyaló fantáziánkat a már elfelejtettnek vélt régi hagyományokhoz is igazítjuk. Tavaly ilyenkor a gyergyói civil világ szellemi kalákára gyűlt össze a Csiky-kertbe, sajnos folytatás nélkül maradt a próbálkozás, és most már látom, hogy a székelyek gyakorlati emberek. Erre kellett volna alapozni.
               Véletlenek sorozatának köszönhetôen csodát láttam a múlt héten, és szeretném megosztani ezt minden civil, magát polgárnak valló gyergyói emberrel is. Anthony Gall, Köllô Miklós, Málnási Csaba, más építészek és a Polgári Csoport szervezésében 2001. augusztus 28-án, kedden délután meglátogattuk a lázárfalvi borvízfürdôt. Most engedtessék meg nekem, hogy rossz szokásomhoz híven az érzelmeim kerüljenek elôtérbe, és bárkinek tényekkel, számokkal is szolgálok majd, ha szükséges.
               Lázárfalváról az újságok írtak július végén, amikor elkészült a borvízfürdô. Akkor sem az építmény, hanem az a tény ragadta meg a fantáziámat, hogy a polgármester, ígéretéhez híven, öltönyösen szaltózott felavatáskor a medencébe.
               Számomra az építmények, épületek semmit nem jelentettek emberek nélkül a tavalyi kalákáig. Sohasem értettem, mi lehet jó egy fa vagy kôhalmazban. Mitôl lehet az szép, vagy tájba illô, hisz nem él. De a tájépítészek rácáfoltak erre az érzésemre, és megmutatták, hogy az adott táj lakóihoz alkalmazkodva egy építmény is lehet élô, vagy halott. A lázárfalvi borvízfürdô él. Élôvé tette 50 fiatal és megannyi falubeli, akik eleinte csak lesték a kalákázókat, majd fokozatosan bekapcsolódtak, együtt ástak, gyalultak, ültettek, szegeltek, simítottak és örültek a haladat láttán. Öt napig dolgoztak együtt a júliusi rekkenô hôségben: diákok, falulakók, polgármester és tanácsosok. Valamint az ötlet világrahívói: a Csomád Bálványos Kistérség menedszere, a Transzpagony Kft. munkatársai, a Csiki Természetjárók és Természetvédôk Egyesületének tagjai és néhány lelkes fiatal a Megyei Tanácstól. A munkálatok megkezdésekor mondta a polgármester, hogyha 5 nap alatt elkészül a fürdô, ô fejest ugrik bele ruhásan. És meg kellett tennie.
               Nemcsak a fürdô áll. A borvízmedence mellett ízlésesen kialakított ivókút, mofetta, öltözô, és nem utolsósorban egy Csomádi panorámát kínáló „biobudi". Tervezik még szauna építését, újabb borvízmedencéket, hisz a néhány áras területen minden forrás más-más összetételű, más és más betegségek gyógyítására alkalmas. A táblákat a helybéli gyerekek írták meg, szakirányítással.
               A falusiak elmesélik, hogy eleinte kissé megvetéssel nézték az érkezô idegeneket, akik nagyjából lányok voltak és építészeknek mondták magukat. Sok falubeli csak a kapuk kulcslyukán keresztül leskelôdött a források felé sietô csapatra. Aztán elôkerültek a félretett tojások, a tavalyi sonka, az oly régen elfeledett közösségi érzés, a kaláka hívogató varázsa. Ma pedig naponta kijárnak a falusiak fürödni, tereferélni, vagy csak egyszerűen szemügyre venni a „tulajdont", a kincset, ami sártengerbôl kelt életre.
               Minket, gyergyóiakat is meghívtak, menjünk el jövô nyáron, áztassuk meg reumás végtagjainkat, és élvezzük a lázárfalviak vendégszeretetét, amit ötven, máshonnan érkezett, lelkes fiatal keltett életre. Szerintem kell élni ezzel a meghívással.
    Molnár Judith


                         KisAsszony

    Tanácsok a tökéletes szex érdekében?


               A szex a párkapcsolat fontos része: mindnyájan arra vágyunk, hogy tökéletes legyen. Ha végül mégsem úgy sikerül, ahogyan szerettük volna, legtöbbször a másikban és/vagy a körülményekben keressük a hibát. Elôfordul, hogy igazunk van, mégis jobb,ha minden tôlünk telhetôt megteszünk a teljes siker érdekében.            Kemény has, izmos kar, formás comb
               Szakemberek véleménye szerint izmaink valójában három nappal a súlyzós vagy kondícionáló torna után a legkeményebbek, ezért fontos, hogy a várva várt együttlét elôtt három nappal szánjunk idôt a testedzésre: garantáltan megéri a fáradtságot! Végezzünk háromszor húsz hasizomgyakorlatot, hogy hasunk jól mutasson felül-és oldalnézetbôl, ugyanennyi fekvôtámaszt a formás felsôkarért és hasonló mennyiségű támadóállást és guggolást a csábító combokért.
               Szexizmok erôsítése
               Természetesen testünk „alsóbb régióira" is idôt kell szánni. Tíz másodpercig szorítsa össze vizeletszabályozó izmait és ezt ismételje meg tízszer! A gyakorlat néhány nap elteltével bizonyítottan növeli az orgazmus intenzitását.
               Idejében menjen kozmetikushoz
               A bôrradírozás és a különbözô szôrtelenítések után kell néhány nap, amíg a bôr megnyugszik, regenerálódik. Tilos közvetlenül az együttlét elôtt csináltatni ilyesfajta szépészeti beavatkozásokat, mert mindenképpen kellemetlen viszketést és bôrpírt okoznak, ami tönkreteheti a varázsos éjszakát.
               Szokjon le a szorongásról
               Ez persze nem könnyű feladat, hiszen napközben rengeteg stressz éri a fülig szerelmes embert is, pl a munkahelyén. „A hivatalnak packázásait" el kell felejteni, mondjuk egy kiadós sétával vagy egy csésze gôzölgô csokis kávéval.
    (folytatjuk)

    Kismama–mozaik

               Szabad-e emelgetni?
               A kismamának kímélnie kell magát – talán ez az a jó tanács, ami a kilenc hónap során a leggyakrabban elhangzik. Pedig a vetélések és koraszülések fô okai közt nem szerepel a túlhajszoltság vagy a testi megerôltetés. A vetélések magyarázata többnyire fejlôdési rendellenesség, a koraszülések jelentôs része pedig fertôzés miatt következik be. A túlzott aggodalmaskodás helyett tanuljuk meg inkább, hogyan értelmezhetjük helyesen testünk jelzéseit. A jóslófájásnak nevezett méhösszehúzódások az esetek jó részében ártalmatlanok. Ha mégis kellemetlennek érezzük ôket, akkor pihenjünk le egy kicsit. Testünk megbízhatóan „segítségért kiált", ha valami nincs rendben. Ha a várandósság során nem jelentkezik semmilyen szövôdmény, a meglevô gyermeket is nyugodtan emelgethetjük, persze az ésszerűség határain belül. A kétéves gyermeket például felesleges kilométereken keresztül cipelni – válasszunk reális úticélokat és távolságokat. Hagyjunk elegendô idôt a sétára, és gyôzzük kivárni, amíg a saját lábán teszi meg az utat. Közben persze vizsgálódik, gondosan szemügyre vesz mindent, de éppen ez fogja meghozni a kedvet a gyalogláshoz. A nagy persze nem szeretne lemondani a dögönyözésrôl és testközelségrôl a pocaklakó kedvéért, de erre nincs is szükség. Emelgetés és cipelés helyett inkább ülve játsszunk vele többet. Ha mégis meg kell emelni a gyereket, ne hajolva lássunk neki, hanem inkább guggolásból. Ha cipekedés közben hagyjuk, hogy eluralkodjék rajtunk a kérdôjel alakú testtartás, ezzel keresztcsontunkat tesszük ki túlzott megerôltetésnek. Válaszképpen állandósulhatnak a kellemetlen derékfájdalmak.
    (folytatjuk)

    Szilvakoktél

               Hozzávalók: 40 dkg szilva, 30 dkg körte, 1 db citrom, 3 g fahéj, 3 dl rum, 5 dkg dióbél.
               Elkészítés: A koktél elkészítéséhez lehetôleg érett, puha szilvákat válogassunk ki. Jól megmossuk és kimagozzuk. A szép, érett körtét meghámozzuk, magházát eltávolítjuk és kisebb darabokra vágjuk. A gyümölcsöket turmixgépbe rakjuk, ráöntjük a mézet, a citrom szűrt levét, majd ôrölt fahéjjal és rummal ízesítjük, végül pépesre keverjük. Hűtôszekrénybe téve jól lehűtjük, koktélos poharakba töltjük. Tetejét megszórjuk durvára darabolt dióbéllel.
    A rovatot szerkeszti: Pál Hajnalka


                         KisNet KisNet KisNet KisNet

    Két rivális a láthatáron

               A web koronázatlan keresôkirályának, a Google-nek két újabb riválisa akadt. A tesztszolgáltatásával júniusban indult és New Jersey-ben működô Teoma, valamint az augsztusban indított, kaliforniai székhelyű Wisenut.
               Mindkét aspiráns a Google már hónapok óta tartó népszerűségére pályázik. Internetes keresôszolgáltatásukban is hasonlítanak a jelenlegi favoritra: kulcsszavakat pásztáznak, gyorsak és intelligensek. Az oldalakat, amelyeken az adott szó a legtöbbször fordul elô, népszerűségük, látogatottságuk mértéke szerint mutatják meg találati listájukon. Azonban, ha egy cég jobb helyezést kíván a keresôprogramokon elérni, meg is vásárolhatja a keresôkben a frekventált helyet, bár nevét és internetcímét megkülönböztetik a többitôl, feltüntetik mellettük a hirdetés vagy ajánlat szót.
               A Teoma és a Wisenut azzal próbál még a népszerűségi lista tetejére hágni, hogy gyorsabbak legyenek a Google-nál. Azon is gôzerôvel dolgoznak, hogy a Google által szemlézett 1,3 milliárd weboldalnál még több között válogassanak, tallózzanak programjaik.

    Forma-1 – Jó üzlet a világhálón árulni

               A www.mclaren.com a Forma 1-es webhelyek egyik legjobbika az egész világon. A webhelyen a csapatról, a pilótákról és a partnerekrôl olvasható információ. Ugyancsak ez a webhely ad otthont a McLaren tagsági klubjának, a Team McLarennek és a hivatalos ajándéktárgyboltnak is.
               Szemben a Forma 1-es csapatok túlnyomó többségével, a West-McLaren-Mercedes ajándéktárgyait kizárólag a csapattól közvetlenül lehet megvásárolni, vagy katalógusból, vagy egyre inkább online. Ezzel a módszerrel a McLaren célja, hogy biztosítsa a márkanév védelmét, az értékesítésbôl származó bevételt és a globális egységességet.
               Az internetes oldal forgalma óriási: havonta 460 ezer egyéni felhasználót regisztrálnak. Az online értékesítés bevételei 200 százalékkal nôttek, olyannyira, hogy jelenleg már az összes forgalom 50 százalékát teszik ki.

    Linkgyűjtemény

               * Az egészség megôrzése és a testépítés művészete:
    http://www.fitnessonline.com/
               * Földrajzi keresôprogram:
    http://www.lasso.com/
               * A Gallup nemzetközi közvélemény-kutató intézet magyarországi központjának honlapja:
    http://www.gallup.hu/
               * Izgalmas virtuális expedíciók:
    http://www.bbc.co.uk/grandtours/
               * Mennyibe kerülnek a tengeri hajóutak:
    http://www.maritim.hu/
    A rovatot szerkeszti: Ábrahám Imre


                         Gyergyói Nyári Napok hiányában szórakozzon velünk

    Vége az óriáskerék-ôrületnek

               Hangos üdvrivalgás fogadta vasárnap, szeptember 2-án, a Vidám Park Guinness-rekordereit, akik egy hét forgás után „kiszabadultak" az óriáskerékbôl. Az egy hölgy és az öt fiatalember egy héttel ezelôtt vasárnap költözött be a kerék egy-egy fülkéjébe, és azt vállalták, hogy egy teljes héten át laknak a teljesen nyitott gondolában, miközben forog a kerék. Ha fújt, ha esett, ha kánikula volt, ha lehűlt a levegô, akkor is odafönn kellett maradniuk, mindössze hatóránként szállhattak le 15 percre, és ekkor kellett elintézniük a zuhanyozást, az öltözködést és egyéb szükségleteiket. Az idôjárás nem volt kegyes hozzájuk, az elsô napokban forró kánikula, azután viharos, hűvös szél, majd a hideg mellett esô is kínozta a vállalkozó kedvű rekordereket. Mindannyian az idôjáráson kívül az álmatlansággal is küszködtek, egyrészt azért, mert a teljesen nyitott acélpadlójú fülkében csak nagyon szűkösen lehetett elférni.
               Mivel mind a hatan végigcsinálták a rekordkísérletet, a fôdíjat a 250 ezer forint értékű utazást kisorsolták közöttük. Némedi Varga Zoltán lett a szerencsés nyertes, aki azt tervezi, hogy Ausztráliát látogatja meg. A rekorderek a negyedórás szüneteket levonva, 161 órát töltöttek el a keréken, ezalatt 1918-szor fordultak körbe, és több mint 177 kilométert tettek meg. Ám még mindig nem biztos, hogy tényleg bekerülnek a Guinness Rekordok könyvébe, ugyanis a kiadványt mindig májusban zárják le, s addig bárki megdöntheti a rekordot.

    Több szexet akarnak a svéd nôk

               A svéd nôk nyolcvan százaléka gyakoribb nemi életet szeretne, és több mint felük bevallotta egy felmérésben, hogy már megcsalta partnerét – derül ki egy felmérésbôl.
               A közvélemény-kutatás néhány részletét az Aftonbladet című bulvárlap ismertette. A megkérdezett 1700 nô kétharmada „mítosznak" nevezte azt, hogy a férfiak jobban igénylik a szexet, mint a nôk.
               Hasonló arányban közölték, hogy már az elsô találkozáskor lefeküdtek partnerükkel. Mint kiderült, hatvan százalékuk már kipróbálta az anális szexet, és ezek fele nyilatkozott úgy, hogy még egyszer nem tenné. Arra a kérdésre, hogyan állítanák fontossági sorrendbe a férfipartner tulajdonságait, a felmérésben szereplô svéd nôk a stílust tették az elsô helyre, majd a külsô megjelenés, az intelligencia, a pénz és a befolyás következett.

    Michael Jackson új lemeze

               A Michael Jackson rajongók hat év után ismét tapsikolhatnak örömükben: október végén megjelenik a posztár új, a szerény Invincible (Legyőzhetetlen) címmel ellátott albuma.. A Sony Music azt is közölte, hogy a korong elkészítése 30 millió dollárt emésztett fel, ami azt sugallja, hogy a dalokat különleges műgonddal rögzítették (vagy Jackson hisztije miatt mindent nyolcszor kellett fölvenni, mint ahogy a rossznyelvek vélik).

    Államfôk a szentek helyén

               George Bush volt amerikai elnök – a jelenlegi apja –, Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó vezetôje és II. János Pál katolikus egyházfô váltotta fel a szenteket a romániai Sebes város újonnan épült görögkeleti – ortodox – templomának falán.
               A Curentul című bukaresti lap jelentése szerint a templom papja azért festtette fel a három személyiséget a falra, mert hármukat tekinti a kommunizmus sírásóinak.
               A három portré mögött a világtérkép látszik a következô felirattal: „Az Isten e három személyiség révén megváltoztatta a világ folyását". A beszédes falú új templomot múlt vasárnap, augusztus 26-án, avatták fel Teoctist pátriárkának, a romániai görögkeleti egyház vezetôjének jelenlétében – akinek képe különben szintén rajta van a templom falán.

    Rózsi ittasan énekelt

               A nézôk szerint Demjén Ferenc szemmel láthatóan ittas volt a Balázs Fecó szervezte, a Sitkei Kápolnáért rendezett jótékonysági rendezvényen. A Mai Nap írja, hogy a koncertek rendben lezajlottak, utoljára Rózsi lépett fel, hogy új lemezérôl énekeljen pár dalt. Támolygott, a zenekar segített neki énekelni. A közönség röhögött, pfújolt és kifütyülte az énekest, aki az állványba is képtelen volt behelyezni a mikrofont.
               Pedig többen külön miatta jöttek. Két dalt tudott csak elénekelni, a harmadikba többször is belekezdett, aztán belátta, ez nem fog menni, szépen lesétált a színpadról. A közönség még inkább ôt szidta, hiszen fellépése alig tartott tíz percig. Szerintük ez arcátlanság volt velük szemben.
               Balázs Fecó csak annyit mondott, tiszteli és becsüli Rózsit. Zseniális énekesnek tartja, sajnálja ôt, de még inkább zenekarát. Demjént nem bántja, nem akarja minôsíteni, de használhatatlan volt.

    Légzési zavarokat okozhat egy Levis-farmer

               Az amerikai Levis farmergyártó 105 ezer ruhadarabot kénytelen visszahívni – tájékoztatta az érintetteket a cég közleményben. A fôleg Nyugat-Európába, Skandináviába és Törökországba szállított „Glossy Finish" farmerek, szoknyák és dzsekik kiütéseket okozhatnak a bôrön, rosszabb esetben pedig akár légzési elégtelenséggel is járhat viselésük. Európában eddig még nem fordult elô, hogy a neves farmergyártó visszahívta volna ruháit.

    Az ellopott rákok bosszúja

               Egyszer egy 24 év körüli bolti tolvaj rákot szeretett volna vacsorázni. Így az abc-ben szépen kitömte gatyáját a kis élô állatokkal, majd a kijárat felé sietett. Egészen a kasszáig jutott, ahol a kín térdre kényszerítette, mert a felbosszantott rákok alaposan összevagdosták nemesebb részeit. A lenyisszantott részeket a sebészek még aznap visszavarrták, kivéve egy kisebb darabot. A orvos a műtét után csak ennyit mondott: „Ez a lopási akció felért egy csináld magad önkasztrálással". A bolttulajdonos nem emelt vádat a tolvaj ellen, mondván, épp elég büntetés az, amit a rákok mértek a férfira.

    Madonna nem akar óvszerreklám lenni

               Mivel rájárt a rúd, 30 dollárért lemondott az egész sorozat összes jogáról, ami nagy hiba volt, mert az óvszergyártó nemrégiben megvette a kincset érô képeket, és semmi pénzért nem hajlandó ôket lecserélni a dobozokról. „Termékünk erôs és szexi, mint Madonna, tehát a kép és felhasználása teljes összhangban van" – nyilatkozta a gyártó, aki úgy véli, eljárása jogilag támadhatatlan. S valóban: Madonna egyelôre nem fenyegetôzik perrel.
               Három hónapja kaphatók Amerikában a Madonna meztelen fotójával díszített, valamint róla elnevezett óvszerek, és meglehetôsen népszerűek (10 dollárért egy hatdarabos csomag, a hülyének is megéri), az énekesnô azonban nem örül az újabb sikernek. A doboz oldalán ugyanis olyan fotó szerepel, amelyet még kezdô modell korában készítettek róla.

    Táncoslány Magyarország szépe

               Vidékre költözött a Miss World Hungary fináléja. A hatodszor megrendezett versenyen, ezúttal Hévízen dôlt el, hogy a tizennyolc hölgy közül melyik a legszebb. A zsűri legfontosabb döntésének kihirdetése elôtt féltucatnyi díjat osztottak ki. S aztán következett a három legfontosabb név: az új, 1560 grammos, több mint kétmillió forintot érô (s ezzel állítólag a világ – egyik – legdrágább) aranykorona Kapocs Zsóka, budapesti táncoslány fejére került, így ô vesz részt a novemberi világszépe választáson. A 22 éves királynôt csak a zsűri tartotta a legszebbnek, míg egy korábbi szavazás és a helyi nézôk is az elsô udvarhölgyre, a 17 éves, hajósi Perényi Pálmára adták voksukat, aki az Európa szépe versenyen indulhat. Harmadik az egri Besenyei Dóra lett, aki viszont több különdíjat is begyűjtött.

    A Terminátor a legklasszabb robot

               A brit Total Film magazin megszavaztatta olvasóit, melyik robot a kedvencük, és természetesen a kiválóan konstruált T-800-as lett a gyôztes. Aki arra tippel, hogy a kis R2D2 a második, annak így legyen ötöse a lottón. A következô Yul Brynner a Feltámad a vadnyugatból, teljesen megérdemelten.
               A negyedik a Tiltott bolygó Robbyja, az ötödik a Robotzsaru, a hatodikként a Szárnyas fejvadászból ismert Roy Batty a befutó. Az nehezen érthetô, hogy Bishop az Alien-sorozatból a hetedik helyre szorult, az viszont kedves, hogy az Óz, a csodák csodája Bádogembere is befért azért a listára, tizedikként.

    Tudományos kakikiállítás nyílt Tokióban

               Rövid idô alatt több mint tízezren tekintették meg Japánban azt a kiállítást, amelyen hetvennyolc különféle típusú emberi és állati ürüléket tettek közszemlére. A Tokiói Tudományos Múzeumban megrendezett tárlaton a látogatók akár meg is érinthetik a kiállítási darabokat, ha van hozzá kedvük. A gyűjtemény slágere egy kôkorszaki ôsünk 4500 éves végterméke. A kiállítócsarnok melletti szuvenír-árusok sem panaszkodhatnak: a látogatók veszik a thaiföldi elefánttrágyából elôállított papírt vagy a képeslapot, amelyen az állatok királya gubbaszt, nem kell magyarázni milyen pózban.
    A rovatot szerkeszti: Ábrahám Imre

    Deltai kalandok – Tomorosan (33.)

               Hol a nagy halam, drága „dögöm"?
               Az elkalandozás után este a zsákmányt „bemértük" szemmel, de éppen, hogy elégedettek lehettünk. A vendég, halat csak a Pistáék által kiszedett példányokat látta. Hát igen, aki hátul ül a vonaton mindent lát, de ez itt és most nem eset, mert halat nem akasztott. Elöl mesterien húzták a vasakat, a hátulsónak nem maradt! Reggel a felállást módosította Pista, a vendég érdekében? Nem tudom, tény, a csónakomba Éva került társnak, és a hajtás megkezdôdött, elég lendületesen, kedvvel, mivel a halak elfekvését sikerült behatárolni. Így a tó közepe és az északi rész az, ami érdekesebbnek mutatkozott, mivel itt a víz kitűnônek látszott, alkalmas a kanalazásra. Igyekeztünk egymás közelében lenni és maradni az esetleges redkívüliséget illetôen. Részünkre e tó ismeretlen volt! Éva nem volt rest, szedegette, én meg csak húztam-húztam és a csónakban elcsendesítettem ôket. Csihányzsákba rakódtam, a gazdaságban cseréltem, mivel nekem csak műanyag zsákom volt, mert ebben az utóbbiban a hal hamar melegszik, és károsodik a finom husika. Itt-ott zöld növényzet lebegett, aközött huzigáltuk a vasat, mígnem az egyik úszó csomó erôteljesen megmozdult és egy nagy örvényt maga után hagyva, az éhes, kanalam után fordult, a falatot hajtotta! A csónak közelében, arra magát rávetve de már a csónak közelébe került, ki kellett vegyem a vízbôl, úgy csali módra, ôt ingerelve.
               A sikertelenségét, hogy a falat elôle eltűnt, felfelé fordulását a felszínen hatalmas örvénylô mozgás kísérte, jelezte, magam meg az új csalogatásra készültem, még egyet kanyarítok a képe elôtt. A csónak ellentétes oldalán dobigáló gyorskezű Éva a felszíni örvénylést észrevette és csak úgy fonák dobással kanalával, mint a vércse lecsapott, elém vetve azt! A többi, prózai és megszokott játék a nagy halfogás eseteiben: – „a merítôhálóval légy szíves vedd ki a halamat"! Aranyos pofa volt, amikor ezt ejtette ki a legtermészetesebben, „halamat"! A botját tartani alig tudta, mindenestôl a vízbe akarta behúzni a „dög"-öm. Az öreg ment, jókat csapott, majd visszafordulásra kényszerült, a csónak közelébe került, én a hálót a képe elé nyomtam és valahogyan beráncigáltam. A halacskám a merítôben csak félig fért, a mindenit. Bételik! A csónak rácsára letettem, többet Évával nem bibelôdtem. Mondjam, hogy rá sem néztem, mert a halam elkanalazta elôlem?
               Mit tehettem? A háziasszony parancsolt, appeláta nincs, csak parancs teljesítés. Fellebbezni itt sem lehet, de rettenetesen boszszankodni lehet. A halamat már „lenyúlni" nem tudtam, csónakomban – mint vendéggel – lojális voltam, jóhiszeműsége, elvhez híven cselekedett! (Ezt alább kifejtem, mert most nem lehet! Ennél fontosabb történt a szomszéd csónakban.) S ekkor a hegyek egeret szültek! A „Bikfejes" valahogyan így kiáltott fel: – „uite ce mare, Pista" a megszólított meg így felelt, oda vetett: – „patru kilograme", a fontos az, hogy az útját fizesse, a szentcsülkéjüket!
               Vissza a halamhoz! Meg a deltai joggyakorlathoz. Évát nem is lehet rehabilitálni, mert nem vétkezett, illetve deltai „bűncselekményt" el nem követett! Örök törvény: – a hal, vad azé, aki kifogja, meglövi. A hal, ha valakinek a csaliját eszegeti, szopogatja, követi – eset adódott, hogy látható volt az utóbbi –, akasztotta és szalasztotta, a társ meg odakanalaz és kifogja, a zsákmány az övé! Azért megyek a vízhez, vízbe, hogy a halam kifogjam, ha szalasztottam, minden valószínűség szerint nem az én halam! Fellebbezni nem lehet, aki fogta, elmehet.
               Itt a Băclănesten sok halat fogtunk este szürkületben a tavon valami mozgolódást láttam, több csónak meg is jelent, ôket üdvözöltem, de vissza nem köszöntek! Ez meglepett. Vacsora után lebubukáltunk és jót aludtunk, munkánkat jól végeztük, elégedettek lehettünk. Igaz Pistának mondtam, hogy mit láttam, de annyi. Számításunk az, hogy csomagolunk és lassan lekocogunk a Ó-Dunára, onnan már csak egy ugrás a szállásunk. Kiérve a tóra – amire, csak úgy né, haragszom – botot elô, s kerestük a tegnap elhagyott tiszta vizet! A fô helyen, ahol még hagytunk el a ragadozókból, zavaros tóvíz fogadott. Rejtélyes volt hirtelen ez a jelenség, de rájöttünk: – este valakik a tavat kerítô hálóval, hálókkal meglepték és teljesen kitakarították az állományt! Összefogdosták és elpakolták, ahogyan jöttek szép csendesen a helyet elhagyták, mint aki jól végezte dolgát. Csak a partok mentén, kimenet bánatunkban akasztottunk egy pár példányt. Ott valahol az elején említhettem valamit a szeren- csérôl! Mert ha két napot keresünk, hoppon maradunk, ahogyan az egyszerű ember is mondja: – lemaradunk, mint a borravaló.
               Aztán berobogtunk a Furtuna-tóba – tévedésbôl – fordultunk és hamarosan a Mila 23-nál voltunk, de már sötétedett és az esô is eleredt. „Beburkolóztunk", a beázás gátló köpenyeket magunkra vettük, betakaróztunk a monoton motorzúgásra, megkezdôdött a közel 10 km-es vízi út. Ilyenkor mindenki magába mélyed és számot vett az itt eltöltött idô eredményességérôl, a kudarcokról, bosszúságokról és egyéb emberrel történt eseményekrôl. Valahol a hátunk mögött motorzúgást hallottunk, a sötétben gyorsan sikló szerkezet a nyakunkon volt, ôk világítás nélkül, mi meg világítva ereszkedtünk lefelé. Lelassított és mellettünk termett. A rendôrség volt és az egyik kérdezett: – hol voltunk, mit tettünk, mi van a csónakban? Pista a közeghez fordul és így: „nem ismersz meg, az este együtt ittunk". Az nagyot nézett, majd a társához szólt, hogy mehetünk. Elámító volt a helyzet, de a helyzet felismerése is! Ha kiforgatnak, megmatatnak a büntetéseket tán még ma is fizethetjük. Pista lentebbrôl, délrôl én meg egy kevéssel nyugatabbról, de mindketten postán. Tán a „Bikfejes" úszta volna meg, a bukarestiségével és a kb. 15 kg halával. Bételik! A „halam, drága dögöm" akkor, csúcstrófea volt, aki „méterfára" gondol, nem téved!
    (folyt. köv.)
    Dr. Tomor Zoltán


                         EGÉSZSÉG

    A szélütés nemcsak az idôsek betegsége

               Mi is történik szélütéskor?
               A szélütés az agyban történik, és az agyban fejt ki az esetek harmadában halálos, harmadában pedig maradandó károsodásokat okozó hatást. A szélütésrôl akkor beszélünk, amikor az agyi vérnyomás kóros csökkenése következtében az agy egyes részeinek vérellátása megszűnik (agyi infarktus, az esetek kb. 80%-ában) vagy vérzés (agyvérzés, az esetek kb. 20%-ában) lép fel. Ennek következtében az agy egyes részei elhalnak, melyek nem regenerálódnak. Ezért a szélütés ellen nincs „ellenszer", ezért is nagyon fontos a szélütés, illetve egy második, harmadik sokk megelôzése.
               Az elsô szélütés után különösen nagy szerepe van a prevenciónak, hiszen az elsô után tízszer nagyobb az esélye egy újabb katasztrófának, ami az esetek többségében lényegesen súlyosabb, mint az azt megelôzô.
               Nemcsak az idôsek betegsége
               Tévhit, hogy a szélütés csak az idôsek betegsége. Elôfordulhat csecsemôknél, kisgyermekeknél, fiatal felnôtteknél és idôseknél is. Elôfordulásának valószínűsége az idôseknél a leggyakoribb, ami azzal áll összefüggésben, hogy a szív rendellenességei (infarktus, ritmuszavar) ebben a korban gyakoribbak, és a háttérben gyakran álló érszűkület általános érelmeszesedés talaján jön létre, ami erre a korra fejlôdik ki. A szélütéses betegek körülbelül egyharmada viszont 65 év alatti.
               Rizikófaktorok
               A szélütés kialakulásában számos tényezô játszik közre, melyek egy része nem befolyásolható. A befolyásolható tényezôk képezik a rizikófaktorok nagyobb csoportját, melyek csökkentésével drasztikusan lehetne csökkenteni a szélütések számát.
               Ezek közé tartoznak az életmóddal összefüggô rizikófaktorok és a szélütés rizikóját növelô betegségek.
               Dohányzás: a dohányosok relatív szélütés-rizikója kétszeres, de az erôs dohányosok között a elôfordulás kétszeres mint az enyhe dohányosoknál (20-nál kevesebb napi cigarettát elfogyasztók).
               Alkohol: több, gyakran ellentmondó közleménybôl levonható és ma már elfogadottnak tekinthetô végsô következtetés szerint az alkoholfogyasztás és a szélütés között meghatározható összefüggés alapján az enyhe, illetve mérsékelt (maximum: bor 240ml/nap, sör 720 ml/nap, tömény 90 ml/nap) és megfelelô minôségű alkohol fogyasztása fajtától és nemtôl függetlenül némileg csökkenti a szélütés rizikóját. A krónikus alkoholizmus hatása viszont ezzel ellentétes, mely négyszeresére növeli a szélütés rizikóját.
               Szájon át szedett fogamzásgátlók: a magas ösztrogéntartalmú (50 mg fölötti) fogamzásgátló tabletták korai generációi jelentôsen, kb. ötszörösére növelték a szélütés rizikót. Az újabb szerekre vonatkozóan még kevés adat áll rendelkezésre. Migrén miatt kezelt betegekben fogamzásgátló szedése mellett a szélütés rizikója feltűnôen magas: 13,9%.
               Fizikai aktivitás: a rendszeres fizikai aktivitás hiánya igazoltan kedvezô hatású a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulása szempontjából, amely fôleg férfiaknál kiemelkedô probléma.
               Étrend: a vérnyomáson, a koleszterin- és vércukor-koncentráción, a túlsúlyon és az érelmeszesedés tényezôin keresztül érinti a szélütés-rizikót. A nátriumfelvétel csökkentése (kevesebb só), a káliumfelvétel növelése, a halfogyasztás csökkenti a szélütés rizikóját. A szélütés rizikóját egyes betegségek is növelhetik, melyek többsége összefüggésben van az életmóddal is.
               Magasvérnyomás-betegség: a hipertóniások között a szélütés rizikója 3–4-szer nagyobb, mint a nem hipertóniásoknál, és még az enyhe határértéknek megfelelô vérnyomás-emelkedés is lényegesen növeli a rizikót. Korszerű kezeléssel jelentôsen csökkenthetô az elôfordulás gyakorisága. A magas vérnyomás megfelelô kezelésével optimális esetben akár a szélütés-esetek 70%-a is megelôzhetô lehetne!
               Szívbetegségek: a szív eredetű embólia az esetek 15–20 százalékáért felelôs, de fiatalabb korban még magasabb az arány, 23–26%.
               Szívinfarktus: akut szívinfarktust követôen a szélütés elôfordulási gyakorisága 1–2%/év, azonban az elsô hónapban lényegesen magasabb (31%).
               Cukorbetegség: a szélütés kockázatát több mechanizmus révén növelheti. A cukorbetegség típusától és súlyosságától függôen a szélütés-rizikó növekedése 2–3-szoros.
               A befolyásolható tényezôk mellett vannak nem befolyásolható tényezôk is:
               Kor: az életkor növekedtével megnô a szélütés valószínűsége is. A betegek kétharmada 65 éven felüli. A megbetegedések aránya a 60–80 évesek korcsoportjában a leggyakoribb. Sajnálatos ugyanakkor, hogy már 20 éves kortól kezdôdôen nem jelentéktelen a betegek száma. Népegészségügyileg a férfiak esetében 40 éves kor fölött, a nôk esetében 50 éves kor fölött kell jelentôs elôfordulással számolni. 50 éves kor felett 10 évenként megduplázódik a szélütés kockázati tényezôje.
               Nem: még nem tisztázott okok miatt a szélütés 25 százalékkal magasabb arányban fordul elô a férfiak, mint a nôk körében. A nôk 4–5 évvel késôbb szenvednek el valamilyen szélütéses eseményt, mint a férfiak, azaz a férfiak átlagéletkora 4–5 évvel alacsonyabb, mint a nôké.
               Családi vagy egyéni anamnézis: a családban elôforduló agyi érbetegség szintén tényezô lehet. Amennyiben az egyén már élt át szélütést vagy tapasztalta a figyelmeztetô jelzéseket, magasabb a valószínűsége, hogy a késôbbiekben szélütése lesz.
               Az összefoglalt rizikófaktorokon kívül számos kockázati tényezô játszhat közre a szélütés kialakulásában. Ezek az esetek túlnyomó részében együtt fordulnak elô, ami tovább növeli a szélütés fellépésének esélyét.
    (folytatjuk)



                         ÉLETTÖRTÉNET
    A család

    40. rész: Visszatérnek a hétköznapok

               Matyi sikeresen megúszta a náthajárványt. Ô volt ugyan az egyetlen a családból, akinek ez sikerült, de az is igaz, hogy rá vigyáztak a legjobban. Senki nem mehetett be a szobájába a tüsszögô, szipogó családtagok közül, s Lillácskától is távol tartották magukat, mert neki muszáj volt az apróság közelébe mennie. Csupán két-három napot tartott a betegséghullám Nemessyéknél, s örömmel vették tudomásul, hogy a kicsi megúszta. De korai volt az öröm...
               Jani arra ébred az éjszaka kellôs közepén, hogy iszonyúan csikar a gyomra. Már indul is a fürdôszobába, de a folyósón rájön, hogy nem csak ôt kínozza a hirtelen jött hasmenés, hiszen Gedeon, és apjuk is ott áll a már foglalt vécé elôtt.
               Reggelre már ismét volt, amitôl félteni Matyit. Elôször ugyan azt hitték, hogy az esti gombavacsora okozhatta a gyomorrontást, de hamar kiderült, nem így van. Lillácska ugyanis meg sem kóstolta a tejföles gombapaprikást, hiszen a szülés óta diétás joghurton él, mégis ugyanarra a sorsra jutott, mint a többiek.
               Jani azzal kezdi a napot, hogy felhívja a családorvost, hogy megkérdezze, milyen istenverte járvány ütötte fel a fejét már megint. Az orvos pedig semmirôl sem tud.
               – Járvány? Az nincs. Biztos valami hülyeséget ettetek az este – mondja a doki félvállról, s rá sem hederít Jani kérdésözönére. Azt mondja, a patikában recept nélkül is lehet kapni gyomorfogót, azt kell szedni.
               A családapa már meg sem tud lepôdni az orvos hozzáállásán. Mostanában eleget tapasztalt, hidegen hagyja az ilyen viselkedés. Megy is gyógyszertárba, bevásárol gyógyszerekbôl, s nem felejti el megkérdezni a kiszolgálót, hogy vajon Lillácska használhatja-e azokat, amíg szoptat.
               – Jaj, nem szabad – válaszol a patikus. – A gyereknek nem tesz jót, inkább el kell kerülni a gyógyszerhasználatot. Vagy nem szabad a csecsemônek anyatejet ennie, ha már elkerülhetetlen a pirula.
               Jani tanácstalanul megy haza, fogalma sincs, mi történik akkor, ha Lillácska nem szoptathat. Otthon a nôk épp csak ki nem nevetik. Férfiész – legyintenek, s tudtára adják, hogy van megoldás. Egyszerű, ôsrégi: tejpor.
               – De érdeklôdd meg, fiam – okoskodik István tata – mert úgy olvastam, hogy ingyentejport kapnak azok a kismamák, akik nem szoptathatnak.
               Jani térül-fordul, indul vissza a gyógyszertárba, ahol közlik vele, hogy tejpor, az van, de nem ingyen. Beismerik, hogy tényleg volt szó az ingyentejporról, de egyelôre csak két román megyében lehet ezt kapni. Itt még várni kell. A nagy igyekezetben Jani elfelejtette megkérdezni hölgyeit, hogy mennyi tejporra van szükség, s ezért, nehogy kevés legyen, egyszerre tíz csomaggal vásárol. Mosolyog is a patikus, de a világ minden kincséért sem világosítaná fel az ügybuzgó fiatalembert, hogy bôven elég egy doboz is egyelôre.
               Közben Gedeont is útnak indította a Nemessy család. Zsuzsa mamának eszébe jutott, hogy régebben az egyetlen gyógyszer hasmenésre a szeszben áztatott dancuragyökér volt.
               – Dancurát kell szerezni! – visítja a vezényszót, s Gedeon indulna, bár nem tudja, merre. Már az ajtóban van, amikor Kató utána kiált:
               – Tudod, mit, Gedeon? Menj el a szüleimhez, apám biztosan ilyet is tart a gyógynövénykészletében. Úgy emlékszem, láttam is náluk dancuragyökeret száradni. De egyik lábad itt... – kardoskodik, s közben nevetésben tör ki Zsuzsa mamával együtt. Szegény Gedeon legyengülten, remegô lábakkal, csikaró gyomorral indul útjára. Érzi, ágyban lenne neki is a helye. De azt is tudja, hogy Matyiért a világ végére is elmenne. Mert ha a gyerek beteg lesz, összedôl a világ.
               Késô délutánra mintha javulna a család állapota, ritkábbak a vécérejárások, s már Boriékat sem gyötri hányinger. Pedig a dancura nem akar érkezni.
               Már szürkülödik, mikor Gedeon hazaér, megpakolva, mint egy málhás szamár. Mívesék csak most tudták meg, hogy új családtag jött a világra, s így felpakolták Gedeont minden földi jóval. Persze dancurát is küldtek, egy regimentnek valót.
               Az új apa számba adja a sok-sok ajándékot, majd félrevonja egy sarokba Janit.
               – Beszélgetnem kell veled, testvér! – köszörüli meg a torkát. – Nem hajthatnánk fel egy cápot?
               Jani bár szabódik, de érzi, hogy a mondanivaló súlyos, ezért átöltözik, s miközben a feleségek lelkükre kötik, hogy ne maradjanak soká, ikertestvérével kisurran az ajtón.
               A Csészébe mennek, s alig rendelik meg az elsô söröket, Gedeon máris lógatja az orrát:
               – Haj, de rég nem jártam ide! Tudod, mennyire hiányzott egy kis kocsmázás! – kezdi, s ömlik is belôle a panasz.
               Elmeséli, hogy imádja a kis jövevényt, az ô fia, kit szeretne, ha nem ôt. De azért Lillácska túl sokat vár tôle. Kimerült, mert minden éjszaka felkelni négyszer-ötször, ahányszor felsír a gyerek, az már kiborító. Anyagi gondjai is vannak, mert a pelenka nem olcsó, s kedves felesége nem akar gézpelenkát mosni, csak egyszeri használatosba csomagolja Matyit. S aztán azt is bevallja, hogy már a felesége sem darázsderekú, s retteg attól az éjszakától, mikor szeretkeznie kell vele. Hízottnak tartja, s még a tehén szó is kicsúszik szájából.
               Egyik sör a másikat követi, hiába noszogatja Jani, hogy induljanak haza, Gedeon nem tud megállni. Már éjfélre jár az idô, amikor végre-valahára elhagyják a Csészét. Az utcasarkon azonban Gedeon megtorpan:
               – Hát akkor jó éccakát!
               – Hogyhogy? Nem jössz velem?
               – Még nem. Menj csak, majd én is utolérlek. Van egy kis elintéznivalóm – mondja Gedeon, miközben kissé megtántorodik.
               – Ne viccelj, gyere haza! Mit kell ilyen késôn, vagy inkább korán elintézned? – kérdezi Jani, aki még most sem veszi komolyan, hogy testvére más útra térne.
               – Nincs helye itt vitának. Egyszerűen nem tudok haza menni. Meg kell értsl – mondja, s indul visszafelé. Aztán hirtelen megfordul, s visszamegy Janihoz, aki úgy áll az utcasarkon, mint egy cölöp.
               – Ja, Janikám, kérhetnék tôled egy szívességet? Nem adnál kölcsön egy-két százast holnapig? Megadom, esküszöm.
               – Nem – mondja határozottan Jani, de galambszíve nem enged ilyen elutasításokat. Zsebébe nyúl, kiveszi pénztárcáját, s látja, hogy csak ötszázasa van. Mint egy robot, kiemeli a bankót és átnyújtja ikertestvérének.
               Gedeon pedig elindul, majd balra tér, és irány a sztriptízbár felé.
    (folyt. köv.)
    Azaki Hakami


                         SPORT

    Labdarúgás

    Újabb gyôzelem

               A C-osztályos labdarúgó-bajnokság harmadik fordulójának programja módosult a Borszéki Apemin csapatának visszalépése miatt. Ezen együttes helyére a Vâlcea megyei Berbesti lépett, aki a bemutatkozó mérkôzését a gyergyószentmiklósi labdarúgópályán játszotta a házigazda csapat ellen. Szurkolók is kísérték a labdarúgókat, így nem csupán a Jövô játékosait biztatták a tribünbôl. Csapatunknak jó néhány gólszerzési lehetôséget sikerült kihagyni, azonban Tătarunak a 74. percben sikerült betalálnia az ellenfél hálójába.
               De kezdjük az elején. A mérkôzésen a Piatra Neamt-i Năslaru Vasile fújta a sípot, míg partjelzôk a Vintilă Vodă-ról érkezett Vasâi Gavril, valamint Dumitrescu Stela Râmnicu Sărat-ról voltak.
               A kezdésnél a vendégcsapatnak kedvezett a szerencse. Az Anghel Cătălin és Oprean Andrei által elvégzett kezdôrúgás folytatásaként máris a gyergyói kapu felé vették az irányt, azonban a házigazdák könnyen elhárították ezt a támadást. A Jövô elsô támadása nem hozott az eredményben változást, hiszen Ábrahám rúgása a kapu mellé ment. Gyengének már rögtön az ötödik percben hárítania kellett az újabb „bányász"-támadást. A nyolcadik percben Ábrahám beadását nem sikerül átvenni, kimaradt egy gólhelyzet a házigazdáknak. A 13. percben szabadrúgás, ismét Gyengének kellett bizonyítania. Ambrusnak sem sikerült változást okoznia az eredményben, holott csupán a kapussal kellett mérkôznie. A 21. percig kissé lelassult a mérkôzés tempója, csupán a szurkolók lettek egyre hangosabbak. Ekkor (21. perc) gyergyói szabadrúgás következett, azonban Naporojnea lövése sem talált a kapuba. A 27. percben egy rossz átvétel következtében gólhelyzetbe kerültek a vendégek, melynek következményeként szabadrúgással veszélyeztethették a gyergyói kaput. Azonban Grigore Petrişor rúgása a kapu fölé ment. A 32. percben gyergyói eredménytelen támadás, Ambrus küldte a labdát kapu mellé, majd a Bányász játékosa, Oprea próbálkozott. A 35. percben a középbíró zsebébe nyúlt és Naporojnea sárga lappal lett gazdagabb. Az elsô félidô végéig támadás támadást követett, azonban a kapuk bevehetetlennek bizonyultak.
               A második félidô 5. percében Ábrahám szabadrúgásának sem lett meg a várt eredménye. A 10. percben sor került az elsô cserére a Jövô csapatában: Bolfă váltotta le Ábrahámot. Alig telt el egy perc, majdnem megszületett csapatunk elsô gólja. De csak majdnem. A 19. percben újabb csere a Jövônél. A 24. percben Bolfă rúgása sem hozott eredményváltozást. A 29. percben ismét gólhelyzetbe került a Jövô, Cătălin passzol Sionnak (aki, a csapatkapitányi szalagot viselte a mérkôzésen), Bolfă vállalta végül el a kapura rúgást, azonban nem született meg a várva várt gól. A 34. percben szöglet, majd kisebb kavarodást követôen a Bányász kapusa mellett Tătaru talált a kapuba. Megszületett a gól, amely a második gyôzelmet hozta a gyergyói csapatnak. A 40. percben szögletrúgás, azonban Mezei lövését a kapufa hárította. A Bányász csapatában csere történt: Oprea helyett Dinu lépett a pályára. Azonban nem sikerült az egyenlítés. Kevéssel a mérkôzés vége elôtt a Berbeşti-i csapat játékosa sárgalapot kapott. Egy perc sem telt el, mikor ismét sípszó hallatszott és a piros lap lendült a levegôbe. Sehol semmi szabálytalanság nem történt ezért furának találtam a sípszót. Utólag kiderült, hogy a partjelzô hölgy valakijének a valamijét emlegette a Bányász csapatának játékosa, David Constantin, és ezért lett jutalma a piros lap. Sôt, a pályáról is eltávolíttatott. (Kár, hogy a szurkolóknak nem oszthatnak trágárságért pirosat.) Ezen incidenst leszámítva a mérkôzés végéig semmi érdemleges nem történt.
               Ezzel a gyôzelemmel a Gyergyószentmiklósi Jövô a negyedik helyre került a VII. csoportban.

    Eredmények

               C-osztály:
               Brassói Metrom – Fogarasi Nitramonia 2–0, Bucegi Predeal – Viktóriavárosi Vitromet 0–0, Földvári Energia – Nagyszebeni AMSO 3–0, Marosvásárhelyi Gaz Metan – Brassói Romradiatoare 1–0, Dícsôszentmártoni Chimica – Székelyudvarhelyi Budvár 2–0, Nyárádtôi Egyesülés – Szecselevárosi Precizia 1–2, Gyergyószentmiklósi Jövô – Berbeşti-i Bányász 1–0.
               A Sepsiszentgyörgyi FC szabadnapos volt.
               D-osztály:
               Székelyudvarhelyi Hargita – Székelykeresztúri Egyesülés 0–1, Maroshévízi Maros – Hódosi Egyesülés 5–5, Balánbányai Bányász – Ditrói Detroit 6–1, Tölgyesi Real – Galócási Komplex 2–4, Remetei Maros – Tusnádfürdôi Sólymok 1–7.

    Jégkorong

    Gyilkostó Kupa

               Szeptember 7–9. között kerül megrendezésre városunk műjégpályáján az immár hagyományosnak mondható Gyilkostó Kupa. A küzdelemsorozat 2001-es kiírásán négy csapat vesz részt. A gyergyói Progym Apicom csapatán kívül itt lesz a Csíkszeredai Sportklub, valamint Magyarországról a FEVITA Székesfehérvári Alba Volán és a Dunaújvárosi Dunaferr.            A gyilkostó Kupa 2001-es kiírásának műsora:
               Szeptember 7., péntek:
               17.00 óra: Csíkszeredai Sportklub – FEVITA Székesfehérvári Alba Volán;
               19.30 óra: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom – Dunaújvárosi Dunaferr;
               Szeptember 8., szombat:
               17.00 óra: Csíkszeredai Sportklub – Dunaújvárosi Dunaferr; 19.30 óra: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom – FEVITA Székesfehérvári Alba Volán;
               Szeptember 9., vasárnap: 16.00 óra: Dunaújvárosi Dunaferr – FEVITA Székesfehérvári Alba Volán; 18.30 óra: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom – Csíkszeredai Sportklub.
               A találkozó utáni díjkiosztást követôen Dupla Kávé koncert zárja a háromnapos mérkôzéssorozatot.
               Jegyek és bérletek
               A Gyilkostó Kupára a 3 napos bérlet ára 150 000 lejbe kerül, a napi jegy (2 mérkôzés) felnôtteknek 70 000 lej, míg diákoknak és nyugdíjasoknak 40 000 lej, attól függetlenül, hogy marad-e az illetô a második mérkôzésre, avagy sem; a nap második mérkôzésére a jegyek ára felnôtteknek 50 000 lej, diákoknak és nyugdíjasoknak 30 000 lej.
               Éves bérlet is váltható, amely 2002. augusztus 31-ig érvényes. Ennek ára 700 000 lej.

    Edzômérkôzés

               Augusztus 30-án, pénteken került sor a gyergyói Progym Apicom és a Bukaresti Dinamo közötti edzômérkôzésre. A délután öt órától megrendezett találkozón ketten bíráskodtak: Mann Géza és Szabó László. Gyergyó csapata négy sorral állt jégre, a kapuban Máthé Csaba ôrködött.
               Már az elsô percekben kiderült, hogy a Progym Apicom jobban felkészült, mint ellenfele. A számos támadás után, melyek közül bármelyik gólként is végzôdhetett volna, a tizenkettedik percben Ambrus átadását Laczkó értékesítette. 1–0 a helyi csapat javára.
               A 10. percben hirtelen megszólalt a harmadvéget jelzô kürt, melynek következményeként a Dinamo támadása megtört. Kiderült, hogy rosszul volt beállítva az óra, ezért az elsô harmad két félidôsre sikeredett.
               A második harmadban kiállítás kiállítást követett. Sokat pihentek a büntetôpadon a játékosok. Gyergyó folytatta a támadásokat, azonban akad néhány helyzete a Dinamonak is. Helyzeteit azonban egyik csapat sem tudja értékesíteni. A 15. percben Máthé mentette a helyzetet, hisz a Dinamo támadását a bedobóvonalnál szerelte le. A harmad utolsó percében Vita átadását Szôke lövi kapura, azonban résen van a Dinamo kapusa és nem változik az eredmény.
               A harmadik harmad második percében Farkas talál a felsôsarokba, és a Progym Apicom még eggyel növeli elônyét. A hatodik percben Máthé Csaba védi becsületét, meg a kaput, és a nyolcadik percben György talál ismét az ellenfél kapujába. A 18. percben ifj. Basilides Tibor növeli a gyergyóiak elônyét. A végeredmény: Progym Apicom – Dinamo 4–0.

    Tenisz
    Tengerparti megmérettetés

               Augusztus 27–31. között került megrendezésre Mamaian a TC SEN kupa, ahol a Gyergyószentmiklósi Sportiskola is részt vett. A 13–14 éves korcsoportban 3 lány képviselte városunkat: Almási Emôke, Kozma Eszter, valamint Marian Alina.
               Kozma Eszter az elsô fordulóban Dumitruţ Dianaval került egy pályára. Utóbbi 5–7, 4–6 arányban gyôzelmet aratott városunk sportolója fölött.
               Marian Alina az elsô fordulóban a Câmpina-i Marinescu Andra elleni mérkôzést nyerte meg 6–2, 6–2 arányban.
               Almási Emôke a bukaresti Morariu Cristinaval játszotta elsô mérkôzését, melybôl gyôztesen került ki. Az eredmény 6–1, 6–2.
               A második fordulóba bejutott két teniszezônk egymás ellen játszott. Alina és Emôke mérkôzésén elôbbi kerekedett felül. (6–3, 6–4).
               A harmadik fordulóba csupán Alina került be, ahol a nagybányai Jecan Irinatól kikapott. (6–3, 6–4).
               A TC SEN kupa végére Marian Alina 25 ponttal, míg Almási Emôke 12 ponttal lett gazdagabb.

    Remetén
    Megalakult a Kereszthegy Sportegyesület

               2001. áprilisának végén megalakult a Kereszthegy Sportegyesület Gyergyóremetén. Talán ennek köszönhetô, hogy fellendült egy kissé a községben a sportélet. Ismét lett labdarúgócsapat, amely a D-osztályos bajnokságban játszik, a lányok és asszonyok is kipróbálták ezt a sportot, sôt a szebbik nemnek már két csapata is van. Azonban nemcsak labdarúgással foglalkozik a sportegyesület, hanem kézilabdával, jégkoronggal, kerékpározással...
               Puskás Imrével és Jánosi Jánossal beszélgettünk a sportegyesület létrejöttérôl, a kezdeti nehézségekrôl és jövôrôl.
               – Kinek a kezdeményezésére jött létre ez a sportegyesület?
               – A polgármesteri hivatal, a helyi tanáccsal közösen kezdeményezte egy sportegyesület létrejöttét. Ez idén áprilisban történt. Azóta a tanács és a polgármesteri hivatal a sporttevékenységek lebonyolítását az egyesületre bízta. A késôbb Kereszthegy névre keresztelt egyesület elnöke Mastaleriu Nicolae, akit a falubeliek csak Öcsinek szólítanak. Az alelnök Balázs László, míg a titkári teendôket Páll Emil látja el.
               – Az elmondottak szerint az egyesület felvállalta a sportélet „igazgatását" a községben? Milyen szakosztályok működnek a keretében?
               – Több sportággal is foglalkozunk. Hozzánk tartozik a labdarúgás, a jégkorong, van aerobic- oktatónk, kerékpározónk is. Alakult nôi labdarúgócsapatunk is, akik a Remetei Falunapok alkalmával már be is mutatkoztak, és úgy állnak a dolgok, hogy a közeljövôben már a második nôi focicsapatunk is létrejön. Lesz tehát gyerek és ifjúsági szoknyás csapatunk is. Sikerült kézilabdacsapatokat is létrehozni.
               – Ekkora tevékenységre rengeteg pénz kell. Honnan kerül ki ez az összeg?
               – Az az igazság, hogy sok tevékenységre nincs is pénzünk. Például az aerobic-oktatónk, az egyik tanítónô az iskolából, már egy éve, hogy folytatja ezt a tevékenységet, azonban mindeddig egy lejt sem kapott. A kézilabdázóink is csupán önszorgalomból teszik a dolgukat. Jelen pillanatban az egyetlen sportág, amelyre komolyabb pénzeket tudunk fordítani a labdarúgás, hiszen a D-osztályos bajnokság nem olcsó mulatság. Szerencsére találtunk komoly vállalkozókat, akik támogatnak bennünket. Három nevet említenék: Portik Imre, Portik S. László és Péter Attila. Persze rajtuk kívül még sokan segítettek és segítenek, hiszen támogatóink száma jelen pillanatban ötvenhét.
               – A község vezetése mivel segíti a sportegyesületet?
               – A helyi tanács tíz év után elôször adott komolyabb pénzösszeget sporttevékenységre. Mintegy 25 millió lejes támogatást kaptunk tôlük.
               – Az érdeklôdôk, hol találják meg az egyesület székhelyét?
               – Az a helyzet, hogy székhelyünk jelen pillanatban még nincs. A község vezetésétôl kaptunk egy irodahelyiséget, azonban még nem sikerült beleköltöznünk. Reméljük, hogy a közeljövôben sikerül berendezni a helyiséget és, és akkor majd ott tudunk majd a remetei sportéletért tenni.

    Falunapi sportrendezvények

               A Gyergyóremetei Polgármesteri Hivatal és RMDSZ szervezésében zajlottak a II. Remetei Falunapok, melynek keretében szombaton számos sport és ügyességi vetélkedô szemtanúi lehettek az érdeklôdôk.
               Szombat délelôtt tíz órai kezdettel került sor a kézilabdatornákra, melyet Nagy Bulcsú József szervezett. Az Asszonyok – Lányok mérkôzés eredménye 7 – 8, míg a Legényember – Házasember megmérettetésen az utóbbiak gyôzedelmeskedtek 28 – 18 arányban. Gólkirályokat is „koronáztak". Az asszonyok gólkirálynôje Ivácson Mária, míg legjobb játékosa Laczkó Csilla lett. A legényeknél Portik Cs. Gyula lett a gólkirály, és a legjobb játékosnak Laczkó Endrét kiáltották ki.
               Sor került kerékpárversenyre is. Az ifjabbaknak ügyességi versenyt, míg a nagyobbaknak terepversenyt szerveztek a község útjain, utcáin. Utóbbi versenyszámban második lett a gyergyóremetei Balázs Sándor.
               Labdarúgó-mérkôzéseket is rendeztek mindkét nemnek. A lányoknál az iskoláscsapat mérkôzött meg a felnôttekkel és gyôzedelmeskedtek utóbbiak fölött. A végeredmény 4 – 2. A „legényeknél" egy öregfiú-mérkôzés tanúi lehettek a focirajongók. Ugyanis a remetei falunapokon vendégszerepeltek a gyergyószentmiklósi öregfiúk, akik két góllal maradtak alul a remeteiekkel vívott küzdelemben (6 – 4). Ezek szervezését Puskás Imre, valamint a Kereszthegy Sportegyesület vállalta magára.
               Kuriózumnak nevezhetô versenyszám is szerepelt a műsoron: fafaragás láncfűrésszel. Volt ügyességi és pontossági druzsbázás. Utóbbit Fehér Árpád nyerte. A kötélhúzásra mintegy hat csapat nevezett be. Legerôsebbeknek a budapesti tűzoltók bizonyultak.

    Taekwondo
    Edzôtábor Szovátán

               Augusztus 27. és szeptember 2. között az újfalvi Tigrisek csapata részt vett a Szovátafürdôn rendezett zonális edzôtáborban, ahol együtt gyakorolhatnak a gyergyószentmiklósi Eurotaek, a csíkszeredai Phoenix, a csíkszentkirályi Jakuza, a parajdi Gömbvillám, a szovátai Sasok, a lövétei Kwon, a szentkeresztbányai Kwon és az udvarhelyi Hwarang klubokkal.
               A történtekrôl Baricz István tájékoztatott. Megtudtuk, hogy a tornagyakorlat versenyszámot Lôrincz István nyerte, aki a Csíkszeredai Phoenix csapat tagja. Volt még hasizomgyakorlat versenyszám, amelyet 636 felüléssel az újfalvi Szôcs Lóránd nyerte. A kötélhúzásban a csapatok megmérettetését az újfalviak nyerték, míg egyéniben Baricz István húzott a legjobban. A labdarúgásban a Tigrisek csapata a második helyezést érte el, holtversenyben a Szentkeresztbányai Kwon csapatával. A viccmondásban is jeleskedtek az újfalviak, hiszen Baricz István két és fél órás rekeszizom-próbáló programjával elsô helyezett lett.
               Az Újfalvi Tigrisek csapata köszöni Jére László bányafônöknek a szállításban nyújtott segítségét.
    A sportrovatot szerkesztette: Barabás Alpár


                         viccek...viccek...viccek

               A cigány házaspár keresztelni viszi a gyereket. Amikor a pap ráönti a gyerekre a szenteltvizet, a gyerek megszólal:
               – De k... hideg ez a víz, a hétszentségit! Mire az asszony:
               – Te apjuk! Már megint a tavalyi gyereket hoztuk el?
               * * *
               A cigány egy hónapi németországi munka után hazatér és meséli a komáinak:
               – Te ne menjetek el, nem jó ott!
               – Itthon tudjátok könnyű, ha van mész, nincs cement, ha van cement nincs homok, ha van homok nincs lapát... de ott, ott minden van!
               * * *
               Elfogják az angolt a németet és a cigányt kémkedésért, golyó általi halálra ítélik ôket.
               Hozzák az angolt.
               – Felkészülni, kész...
               – Földrengés! – kiáltja el magát az angol.
               A katonák mind földre fekszenek mire felkelnek az angol már sehol.
               Hozzák a németet is.
               – Felkészülni, kész...
               – Árvíz! – kiáltja el magát a német, mire a katonák a földre fekszenek. Amikor felkelnek, a német már sehol.
               Hozzák a cigányt:
               – Felkészülni, kész...
               – Tűz – kiáltja el magát a cigány.
               * * *
               Egy nap az egyik cigány mondja a másiknak.
               – Te, nagyon kutyául érzem magam, elmék a doktorhoz.
               Erre a komája:
               – Jó, de elkísérlek.
               Odaérnek, bemegy a cigány. Egy-két óra múlva kijön, és azt mondja:
               – Hát, komám nem tudom, hogy a doktor téged honnan ismer, de azt mondta, hogy szarkomám van!
               * * *
               Milyen valójában a házasság?
               – Olyan, mint egy sivatagi délibáb. A távolban paloták, pálmák, tevék látszanak. Aztán amikor közelebb érsz, akkor eltűnik a palota, a pálmák, és kettesben maradsz a tevével.
               * * *
               A cigány át akar lógni a határon. Amikor bújik át a kerítés alatt, észreveszi a határôr:
               – Hová mész cigány?
               – Há' most má sehova!
               * * *
               A kannibálok foglyul ejtik a cigányt. A törzsfônök megparancsolja a szakácsnak, hogy süsse meg, de lassan forgassa a nyárson, hogy egyenletesen piruljon meg. Rendkívül mérges lesz, amikor meglátja, hogy a szakács olyan gyorsan pörgeti a cigányt a nyárson, hogy abból csak elmosódott csíkok látszanak.
               – Nem megmondtam hogy lassan forgasd!? – förmed rá a szakácsra.
               – Próbáltam én, de nem lehet lassabban forgatni, mert akkor lopja a krumplit...
               * * *
               Két cigány át akar szökni a határon, hát hol másszanak át?! Az ôrbódé tetején. Mászik az elsô, átesik, nagyot zörög.
               Kilép az ôrkatona:
               – Állj ki vagy?!
               Megszólal a cigány:
               - Mii-áá-úú.
               Az ôr megnyugodva visszalép az ôrbódéba. Mászik a másik, ô is átesik, még nagyobbat zörög.
               Kilép az ôrkatona:
               – Állj ki vagy?!
               Megszólal a másik cigány:
               – Máásiik macska...
               * * *
               Cigány bemegy a videotékába, odamegy a tékáshoz, és azt kérdezi:
               – Adzson má olyan filmet amiben a cigány lelövi a Rambo-t.
               – Hát olyan filmrôl az életben nem hallottam!
               – Akkor addzsá olyat amiben a cigány megveri a Svájcinégert!
               – Hát olyan film biztos nem létezik!
               – Há milyen film van akkor ebben a devla kölcsönzôben ami cigányos?
               – Van itt egy olyan, amiben a cigánynak dolgoznia kell, hogy megéljen!
               – Ja, a horrort azt nem komáljuk!!!
               * * *
               – Apa megnyomhatom azt a piros gombot?
               – Meg.
               – De megharapott!!
               – A nyulak már csak ilyenek!
               * * *
               – Mit kell csinálni, ha a rendôr hozzád vág egy szöget?
               – Gyorsan elfutni, mert a gránát a szájában maradt.


    Horoszkóp
    augusztus 30 – szeptember 5.

               KOS (III.21-IV.20.)

               Egy szerelmi kapcsolat elsôsorban azért izgalmas, mert csak most kezdôdött, és ön vevô mindenre, ami új. Ám az újdonság varázsa hamarosan tovatűnik, és akkor kezdôdik kapcsolatuk valódi próbája. Ha elégedetlen jelenlegi helyzetével, munkájával, akkor valószínűleg átnézi az álláshirdetéseket.
               BIKA (IV.21-V.20.)
               A változás gondolata mindenkit felkavar, ön sem kivétel ez alól. Gondolja végig élete biztos pontjait, és ne féljen kivetni azokat, amiknek már semmi hasznát nem veszi. Társával azt tervezik, hogy elutaznak valahová.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               Csak teljesen kész munkát adjon ki a kezébôl. Ne csapjon össze semmit, mert az ilyesmi azt szokta eredményezni, hogy újra kell kezdeni az egészet. Fogadja el szerelme kedves meghívását egy szórakozóhelyre. Legyen érzékeny a környezetében levôk igényeire.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               Meghívják egy partyra, ahol remekül érzi majd magát. Barátja válogatás nélkül fűvel-fával összeáll, nem árt hát tapintatosan elbeszélgetni vele. Meglátja, a végén még hálás lesz önnek. Töltsön minél több idôt szeretteivel.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               A függetlenség igen jó dolog, mindenkinek szüksége van rá. Törekedjen önállóságra, önellátásra, így társkapcsolatai is eredményesebbek lesznek. Egyik rokona mindenáron rá akarja venni, hogy csatlakozzon üzleti vállalkozásához. Bár talán remek lehetôség lenne, de önt sajnos nem vonza az egész.
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               Álljon ki az igaza mellett. Szép dolog a kedvesség és a tolerancia, azt azonban ne hagyja, hogy keresztülgázoljanak önön. Ne mondjon le arról, ami természetesen megilleti önt. Egy rendezvényen izgalmas emberekkel ismerkedik meg, és szinte csodálja a kreativitásukat.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Az igaz szerelem nem csak a mesékben létezik! Ne alkudjon meg, ne fogadjon el bármit a sorstól. Hozza ki magából a maximumot, és a világgal szemben is a lehetô legszigorúbb követeléseket támaszd! Mint már oly sok esetben, megint elkezd vacillálni.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Ezekben a napokban véget ér valami, de helyette kezdetét is veszi valami új, jobb. Kedveli a stabilitást, ám belátja, hogy elképzelhetetlen az élet változások nélkül. Rajta, vesse tekintetét az új dolgokra. Sok helyre szeretne eljutni, és el is határozza, hogy felkerekedik.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               Valaki megkérdôjelezi az egyik meggyôzôdését, amiben eddig úgy hitt, mint a szentírásban. Újra kell gondolnia a dolgot. Ne engedje, hogy elmérgesedjen a vitájuk, inkább oldja fel a feszültséget! Elér valamit, amire már régóta vágyik, és most boldog, hogy nem dobta be a törölközôt.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Az élet bármely pillanatában irányt változtathat. Úgy érzi, nem jó irányba halad, vagy állandóan falakba ütközik? Tegyen 1800-os fordulatot, hiszen megteheti. Semmi sincs kôbe vésve, ezért kedve szerint alakíthat minden eseményt. Barátja, akinek rossz a házassága, hálás önnek amiért végighallgatja.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Mind a magánéletében, mind a munkájában hasznos lehet, ha elegánsan öltözik. Menjen el kedvenc üzleteibe, és modernizálja ruhatárát. Az estéket pedig töltse szórakozással. Egy ügy sikere érdekében mer kockáztatni, és most már látja, hogy félelmei tartották vissza.
               HALAK (II.20-III.20.)
               Egy üzleti vállalkozás nagyobb hasznot hoz, mint remélni merte. Kinéz magának valami méregdrága holmit, de mielôtt megveszi, több üzletben is megérdeklôdi, hogy mennyibe kerül. Nehéz idôket élô barátja hálás, hogy végighallgatja.

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2001