45. (411.) szám, 2001. november 15-21




    Minek nevezzelek?

               Azt hiszem, ez a kérdés nem jelentett problémát senkinek hétfôn, november 12-én. Ugyanis annyi küldözgetés, átok és Isten neve (hiába) hangzott el az Electrica Rt. és dolgozói javára, hogy nem lenne elég két templomnyi pap ezen bűnök feloldozásához. Gondolom, mindenki rájött, hogy az áramkiesésrôl van szó. Amúgy már nekünk, gyergyóiaknak nem is kellene meglepetést jelentsen, hogy ezt a sötét korszakból örökölt népmérgesítô ötletet a mai napig alkalmazzák egyesek. Orvosilag kimutatott tény, hogy túl csendes, nyugodt ez a kisvárosi miliô. Nincs akció, nincsenek feszült helyzetek, s emiatt nagyon alacsony az adrenalinszint. Hanemegyéb emiatt van szükség egy-egy ilyen „karbantartó" beavatkozásra. Azért merült fel bennem ez a valószínűség, mivel nem hiszem el, hogy a mélyen tisztelt villamossági szakemberek ilyen tökéletlenek lennének.
               Hihetetlen, hogy a jól végzett munka eredménye lett volna az egymást követô öt-hat áramszünet. Hihetetlen, hogy ezért senki nem kért bocsánatot. Hihetetlen, hogy senki nem számolt be az okokról. Hihetetlen, hogy ezért a szolgáltatásért havonta egyre többet fizetünk. Hihetetlen, hogy 2001-et írunk.
               Persze az okok mindig adottak. Ha nagy a meleg, akkor leolvad, ha hideg van, akkor megfagy s eltörik, ha esik, akkor beázik. Ha erôsebben talál fújni a szél, akkor elszakad, ha villámlik, akkor felrobban. Ha meg minden ideális, akkor megomlik. Ez a városunk villamossági hálózata. Túlterhelt, ramaty, toldott-foldott kártyavár, amely a legkisebb mozgásra, fényre, hangra összeomlik. Ez a tűrhetetlen helyzet a jelek szerint nem érdekel senkit, gondolom legkevésbé a polgármestert, hiszen ezért nem ô a felelôs. Ami részben igaz, de nem kellene elfeledni, hogy tetszik, nem tetszik, ez az ô városa. És a város polgárai – azt hiszem – nem értékelik az ilyen ismétlôdô, véletlennek minôsített eseteket. Az elromló háztartási gépek sem emelik a humorszintet. A számítógépen dolgozók elveszett adatai sem fokozzák az örömet.
               Az áramkiesés okozta bosszúság csak fokozódik, ha az érdeklôdô netalán arra kíváncsi, hogy mikor számíthat villamos-energiára. Hiszen elsôsorban el kell találni a telefonszámot, mert másképp figyelmeztetnek: igaz ugyan, hogy a Villamossági Vállalatot hívtuk, de nem azon a számon kell érdeklôdni. Aztán megkerül az igazi SZÁM, de sajnos foglalt. Tizedszerre, ötvenedszerre is. „Véletlenül" rosszul tették le a telefonkagylót? Így tudatlanul tovább lehet imádkozni:
               Tisztelt Elektromos Áram! Légy szíves, könyörülj rajtunk, és ne hagyd, hogy a sötétség úrrá legyen városunkon. Nem ingyen kérünk, hogy keringjél vezetékeinkben, fizetünk érted, amennyit csak akarsz, hiszen monopolhelyzetben vagy. Te vagy az úr, te vagy a hatalmas, te vagy a mindent megvilágító. Imádunk téged. Árassz fényt ránk. Alleluja!
    Ábrahám Imre

    Kopacz otthagyja a tanácsot

               Nemrég tudtuk meg, hogy Kopacz Zoltán tanácsos azt fontolgatja, hogy otthagyja a tanácsot. Számítva arra, hogy a pletykák is szárnyra kapnak (ha eddig már nem történt meg), megkérdezzük az érintettet: miért fordult meg fejében a kilépés gondolata, a tanácsosi munka annyiba hagyása.
               – Mikor kívánja megtenni ezt a lépést?
               – A közeljövôben biztosan meg fog történni, s nem az fog engem visszatartani, hogy leváltjuk-e az alpolgármestert, vagy nem. Ez nem egy hirtelen jött ötlet; jó pár hónapja eltökélt szándékom, hogy kilépek a tanácsból.]
               – Sokak kérdése ugyanaz: miért?
               – Döntésemet azzal indoklom, hogy látom, nem tudunk semmit tenni. Általánosan véve az egész tanács munkáját, úgy érzem, hogy nagyon-nagyon gyenge. A kollégáktól szeretném azt látni, hogy pont akkor nyújtják a kezüket, amikor kell, mert bizottsági gyűlésen jól átrágták a problémát. Hinnünk kell egymásban olyan formában, hogy a kollégánk a bizottsági ülésen jól végezte munkáját. Ha így lenne, akkor nem kellene ilyen hosszak legyenek a tanácsülések, nem kellene ennyit vitatkozzunk. Úgy érzem, hogy nem vagyunk egy jó csapat. Bebizonyította ezt az alpolgármester beszámoltatása is. Látjuk a hibákat, elmondjuk azokat, de a kézemelést mégis sokan nem merik vállalni. Miért bújik el sok ember az ujja mögé? Fontos döntésekben nem merünk dönteni. De van a dolgoknak egy másik oldala is. Mi hozhatunk jó határozatokat, hogyha úgysem hajtják végre. Gyakorlatilag azt csinálnak velünk, amit akarnak. Itt megemlíthetem a Gyilkostói butik-ügyet, s sok más mindent. Én igyekszem jól befolyásolni a döntéseket. Ennyi egy tanács szerepe. A végrehajtását más kellene végezze. Az elején úgy gondoltam, hogy lesz, kivel együtt dolgozzak. De úgy tűnik, hogy nincs. Folytatom a sort: azt mondják, az alpolgármester nem hibázott nagyokat. Nem is tett nagyokat, ezért nem tudott óriásiakat tévedni. Többet kellett volna tennie, mert ha összeadjuk, hogy milliárdra rúgtak volna az üzletek bérei, s ezzel szemben készítettünk egy ötmilliós dögkutat. Ez eredmény? Azt is tudom, hogy állt össze a beszámolója: minden irodavezetôt, akikért ô felel, megkért, hogy írja le a másfél éves tevékenységét. Megírták, s ô felolvasta. Mi ebben az ô munkája? Én nem vádolom, mert ô jó ember úgy, mint gyergyói polgár, mint állatorvos, de nem alpolgármesternek való. Egy aktív ember kell oda, aki tudja, hol járnak az emberek, akikért felel, gazdasági szempontból hozzáértôbb kell legyen, szervezôképességgel kell rendelkeznie.
               – Több tanácsos is gondolt már arra, hogy visszalépne, de ôk úgy látják, hogy választóikkal szemben nem lenne ez becsületes; értük kell a tanácsban maradni. Ön hogy gondolja ezt?
               – Gondoltam én is arra, hisz biztos, hogy az úgynevezett „román" csapatunkon, a PNL-seken belül többen szavaztak rám is, de én úgy érzem, hogy kollégáim, s aki helyettem fog belépni, fogja képviselni az érdekeiket. Tehát nem hiszem, hogy cserben hagynám a választóimat. A polgárokat nem én verem át, mert ha így folytatjuk, akkor van a városnak négy kijárata, s kell szereznünk rá négy lakatot. Jó nagyot.
    Balázs Katalin

    A városháza hírei

               Az e heti szokásos sajtótájékoztatón Pál Árpád, városunk elsô embere szolgált hírekkel a sajtó képviselôinek:
               * Múlt héten Miron Tudor Mitrea közmunkálatokért, szállításért és lakásokért felelôs miniszterrel találkozott polgármesterünk a megyeközpontban. Dokumentációt nyújtott át neki a városközpon áthaladó nemzeti útvonal áthelyezésérôl a teherforgalom helyére. Ha ezt sikerül kivitelezni, akkor az igencsak elhanyagolt, piac mellett áthaladó út az elkövetkezô két-három évben teljes felújítás alá kerül, a központ pedig teljes egészében a városra marad. Ugyancsak ezen találkozón hangzott el, hogy jövôben hetven lakás épülhetne Gyergyószentmiklóson, amelyeket fiataloknak adnának bérbe. Két hely van a városban, ahová épülhetnének a lakások: vagy a Virág negyed 50-es és 51-es tömbházai közé, vagy pedig a Gábor Áron utcai benzinkúttal szemben.
               * Szerzôdéskötésre került sor a kataszteri hivatallal, amelynek értelmében az iroda elkészíti a város kataszteri térképét. Így nyilvántartásba kerül az utolsó almafa is – mondotta polgármesterünk. A térkép elkészítését központi és helyi pénzösszegekbôl fedezik.
               * Ha az idôjárás kedvezôen alakul, a napokban elkezdôdhet a Csíky-kert utca feljavítása a Conas Rt. közreműködésével. Az azonban korántsem biztos, hogy még idén sikerül befejezni a munkálatokat.
               * Polgármesterünk szerint nem valószínű, hogy a leszögezett idôpontban, december 12-én át tudják adni az építôk a spanyol készruhagyár épületét.
               * November 29-én tartják a novemberi rendes tanácsülést, amelyen a városatyáknak dönteniük kell a jövô évi adókról, illetékekrôl.
               * Megérkezett az ingyentejpor, amelyet a családorvosok ajánlása alapján lehet kivenni. Ha már megvan a recept, a volt polgármesteri hivatalban, az esketôterem melletti helyiségben lehet hozzájutni a kisbabák eledeléhez.
    Pál Hajnalka

    Visszatérve a Pizza Joera
    A rendôrök nem hibáztak

               Már írtunk arról, hogy november 5-én egy alkoholos állapotban lévô fiatalember zavarta meg az amúgy csendes lokál, a Pizza Joe nyugalmát. Hogy a történetet felelevenítsük, közöljük a szolgálatos szakács vallomását:
               – Este hat után bejött egy fiatalember, kötekedett a vendégekkel, majd bejött a konyhára, elvette a késfenô acélt, azt mondta, megöl mindenkit. Kiabálta, hogy kezeket a tarkóra. Kolléganôim meg voltak ijedve, feleségem, kisgyermekem úgyszintén – emlékezik a szakács, Farkas Zoltán. – Hívtuk a rendôrséget, de a telefon foglaltat jelzett. Közben kint gyűlt a tömeg, s végül a bíróság éjjeliôre értesítette a csendôröket. Onnan jött egy tiszt és három katona, s sikerült lefogniuk az illetékest. Elvitték. Aztán az akció után fél órával jött két rendôr is, s közölték, hogy a tettest hazaengedték. De ilyen esetekben nem lehet félórákat várni a segítségre, a rendôrségre.
               A rendôrség késlekedése ellen volt kifogása a pizzázó tulajdonosának, Czink Attilának is, ezért intézett levelet a rendôrparancsnokhoz, indokolja meg a történteket.
               Sandor Eugen rendôrparancsnok utánajárt az ügynek, s mindenrôl beszámolt.
               Elmondotta, hogy a rendôrség vonalai nem annyira foglaltak, hogy ne tehették volna meg a bejelentést. A folyamatos foglalt jelzés csak arra vallhat, hogy éppen akkor váltott a gyergyói központ analóg vonalakról digitálisra. Tehát a készülékek lehettek mindennek az oka. A rendôrségre az elsô információt a csendôrök vitték, akik akkor már lefogták a rendetlenkedôt is és hozzájuk szállították. Körülbelül ezzel egyidôben jelentkezett egy fiatalember is, aki biciklivel érkezett a rendôrôrse, hogy szóljon nekik. A tettes már a rendôrség épületében volt, tehát a szolgálatos rendôrök elkészítették a jegyzôkönyvet, s utána mentek ki a tett színhelyére. Tehát nem az ôk hibájukból késtek 30 percet, csupán addig nem szereztek tudomást az ügyrôl.
               Szintén Sandor Eugentôl tudtuk meg, hogy a rendbontó fiatalember a tekerôpataki 27 éves Tódor Attila, aki nyilatkozatában is leírja: több italmérô helyen megfordult aznap, az incidens részleteire azonban nem emlékszik, hisz sok alkoholt fogyasztott, annak ellenére, hogy neki nem lenne szabad inni.
               Tódor annyira „kikapcsolt", hogy másnapra elfelejtette: a rendôrségen kell jelentkeznie. Így a rendôrök mentek érte, megbüntették a késlekedésért, majd jött a többi fizetnivaló: 1 200 000 lej közrend- és csendzavarásért, valamint 800 000 lejt pengetett ki az okozott károkért.
    Balázs Katalin

    Segítség a sérülteknek:
    Informatika tanfolyam

               Múlt hét folyamán a Szent Erzsébet Öregotthon adott helyet a fogyatékosok informatika tanfolyamának. Az egy hétig tartó rendezvényre Hargita megye más településeirôl is jöttek városunkba. A tanfolyam elôzményeirôl és miértjeirôl Tamás László programvezetôvel beszélgettünk.
               – Az elôzmények immár több mint egy évre nyúlnak vissza – mesélte Tamás László –, ugyanis tavaly nyáron történt, hogy a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete megnyert egy pályázatot a BACH (Fogyatékosokat Segítô és Tanácsadó Iroda) segítségével. Ez azt jelentette, hogy közel harminc számítógépet osztottak ki azon fogyatékosok között, akik ágyhoz, illetve házhoz kötöttek. Persze ez nem ilyen egyszerű, hiszen jó néhány szervezet segítségére szükség volt ahhoz, hogy a célkitűzések megvalósuljanak: ezen mozgássérülteket egy számítógépes hálózattal össze tudják kapcsolni egymással és a világgal. A megvalósításban szerepe volt a Caritasnak, amely a számítógépeket adta, a Soros Alapítványnak, mely a postafiókokat biztosította, a Máltai Szeretetszolgálatnak, melytôl a modemeket kapták, és természetesen a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetének is.
               A technikai feltételek már tavaly megszülettek a hálózat létrehozásához, azonban az illetô személyek informatika-tudása hiányos volt ahhoz, hogy ki tudják használni a lehetôségeket. Ezért volt szükség arra, hogy egy tanfolyamot szervezzenek, amely múlt héten zajlott a gyergyószentmiklósi öregotthonban. Arra, hogy miért választották ezt a helyszínt a szervezôk, Tamás László a következôket mondotta: „A megyében ez volt a legmegfelelôbb épület, intézmény, ami szóba jöhetett. Ugyanis nemcsak egy városból, hanem egész Hargita megyébôl jöttek mozgássérültek a tanfolyamra. Itt el is tudták szállásolni ôket, és akadt egy akkora helyiség, amelybe be tudtunk zsúfolni több tucat embert."
               Az egyhetes felkészítôn Windows és Word alapokat tanítottak, és pénteken vizsgára is sor került. A kurzusokat Józsa Csaba tartotta, aki a Gábor Dénes Fôiskola Csíkszeredai tagozatán informatika-hallgató, valamint Tamás László, a programvezetô. A vizsgát a Soros Alapítvány munkatársai tartották, és az okleveleket a Soros Alapítvány állította ki.
               – Meg kell említenem – mondotta a programvezetô –, hogy a pályázaton keresztül egyik mozgássérültünk számítógépes könyvelést is tanul.
               Azonban a hét elteltével még nincs vége a programnak, hiszen jövôre újabb tanfolyamot szeretnének szervezni, amelynek célja az idén elsajátítottak kibôvítése, elmélyítése, valamint szeretnék még az Excelt is betenni a „tantervbe" a szervezôk. „Tény, hogy az igényeknek megfelelôen kell megválasztanunk a tanrendet az elkövetkezendôkben, ha jobb eredményeket akarunk és akarnak elérni" – mondotta Tamás László. „Remélhetôleg a megszerzett tudást kamatoztatni tudják a fiatalok, hiszen ezzel talán könnyebben tudnak munkahelyet találni maguknak a jövôben."
               Végezetül egy köszönetnyilvánítás: A szervezôk köszönik a SSPH-nak (Fogyatékos Személyek Állami Titkársága), a Caritasnak, a BACH-nak, a Soros Alapítványnak, a Máltai Szeretetszolgálatnak a nyújtott segítséget.
    Barabás Alpár

    Eurogond?!
    Óvatosan nyugat felé

               Gál Sándorral, a Román Fejlesztési Bank igazgatójával beszélgettünk arról, mit jelent a márka kivonása 2001 januárjától a német és nemzetközi piacról. Mint ismert, Romániában az RFB az egyedüli bank, amely jelen pillanatban nemzetközi ügyleteit teljes egészében euróban intézi. A belföldi piacon a román lejt használják, azonban a nyugat-európai, egész pontosan Európai Uniós érdekeltségű tranzakcióknál már az eurót használják.
               – Mikor történt az átállás? – kérdeztük Gál Sándortól.
               – Október elsejével álltunk át euróra. Ez azt jelenti, hogy az Unióhoz tartozó tagállamokkal intézendô tranzakcióink ebben a pénznemben történnek.
               – A közembernek mit jelent az, hogy kivonják forgalomból a német márkát? Meddig tudják beváltani felhalmozott valutájukat?
               – Jelen pillanatban díjmentesen váltjuk az Európai Unióhoz tartozó államok pénzeit. Egyelôre azt kell tudniuk, hogy akinek uniós pénze van otthon (pl. márka) azt mindenképpen váltsa be december 31-ig.
               – Hogyan tudják beváltani a pénzüket a polgárok?
               – Az ügyfélnek, aki idejön két lehetôsége van: vagy beváltja a pénzét dollárba, mely esetben kezelési költséget számítunk fel, vagy letétbe helyezi a pénzét január 1-ig. Azért kell letétbe helyeznie, mert január elôtt nem tudunk adni eurót. Azonban, ha a letétbe helyezett pénzre szüksége van, akkor vissza tudjuk neki adni az összeget, abban a pénznemben, melyben kéri.
               – Januártól nem lesz márka. A többi uniós pénzt mikor vonják ki forgalomból?
               – Az angol font, a svéd, illetve norvég korona megmarad. A német márka december 31-ig érvényes, a többi uniós valuta február 15-ig cserélôdik, vagyis ezeket február 15-ig még beváltják a romániai bankok kezelési költség nélkül. A lakosoknak tudniuk kell, hogy december 31-ig hozhatják be csak márkájukat, mert azt a jövô évtôl már nem váltják be, hiszen január 1-tôl elveszíti értékét.
               – Mi történt azokkal a bankszámlákkal, amelyeken uniós valutában tárolták a pénzüket az emberek?
               – Ezeket átírtuk euróra az érvényben levô árfolyam szerint idén október elsejétôl.
               – Mit tud tanácsolni azoknak, akik külföldre utaznak az ünnepekre?
               – Tudni kell, hogy Németországban január 1. után nem fogadják el a márkát fizetôeszközként. Ha mindenképpen Németországban akarják tölteni az ünnepeket, akkor utazási csekket vigyenek magukkal, vagy pedig olyan bankkártyát, amit feltöltöttek román lejjel vagy amerikai dollárral, és így külföldön is tudják használni. – Mikor tarthatunk kézben eurót?
               – Készpénzben eurót elôször csak a jövô év elsô munkanapján tudunk adni.
    Barabás Alpár

    „Ôsz ez! Ôsz ez!..."
    XIII. Ôszi Szavalóverseny

               Immáron tizenharmadik évébe lépett a Salamon Ernô Elméleti Líceum nagyszabású kulturális tevékenysége a Patek Mária és Lakatos Mihály tanárok nevével fémjelzett Elhull a virág, eliramlik az élet... (Petôfi Sándor) mottójú ôszi szavalóverseny. A líceum átalakítási munkálatai miatt idén a Korona nagytermében került sor az évrôl évre maradandó élményt nyújtó rendezvényre. Idén is, akárcsak az elôzô években, számos megyénkbeli és a megyehatáron túli középiskola képviseltette magát.
               A szombat reggel kilenc órától kezdôdô szavalóversenynek ismét szép számú közönsége volt. Zsúfolásig telt a Korona nagyterme, javarészt fiatalok foglalták el a helyeket, de szép számmal akadtak felnôttek is. Patek Mária magyartanárnô köszöntötte az egybegyűlteket; ahogyan Lakatos Mihály mondta: tizenharmadszorra is felolvasta a köszöntôbeszédét.
               Megtudtuk, hogy idén városunkon kívül hat településrôl érkeztek versszeretô versenyzôk: a Baróti Szabó Dávid Szaklíceumból Barótról, a Mikes Kelemen Elméleti Líceumból Sepsiszentgyörgyrôl, a Iuliu Maniu Szaklíceumból Szilágysomlyóról, az Orbán Balázs Gimnáziumból Székelykeresztúrról, a Márton Áron Gimnáziumból Csíkszeredából, a Bolyai Farkas Elméleti Líceumból Marosvásárhelyrôl. Városunkat a Salamon Ernô Elméleti Líceum tanulói képviselték.
               Akárcsak az elôzô években, most is két korcsoportban zajlott a versengés a pálmáért. Az elsô korcsoportot a IX–X-es tanulók (tíz versengô), míg a másodikat a XI-XII-esek (tizenegy versengô) alkották. Ezúttal a verseny kezdete elôtt nem mutatták be a szavalókat, csupán a díjkiosztáskor ismerkedhetett meg velük a közönség. A zsűrit heten alkották: Barabás Árpád és Kolozsi Kilián, a Figura Stúdió színház művészei, Baróti Etelka, a Fogarassy Mihály Általános Iskola magyartanárnôje, Ferenczi Attila költô, Gál-Esztegár Ildikó nyugalmazott tanárnô, dr. Kercsó Attila költô és végül, de nem utolsósorban Kovács Ibolya-Katalin magyartanárnô Szovátáról.
               A verseny, mint mindig kétfelvonásos volt. Elsôként a kötelezô verseket hallgathatta a közönség. Ezúttal Petôfi Sándorra (Ôsz elején) és Arany Jánosra (Kies ôsz) esett a választása a szervezôknek. A szabadon választott költemények között hallgathattuk Nagy László, József Attila, Szabó Lôrinc, Román József, Radnóti Miklós, Szilágyi Domokos, Kovács András gondolatait a tanulók tolmácsolásában.
               A szavalatok végén hagyomány, hogy a zsűri elnöke néhány mondatban kifejti, az értékelési szempontot, mely szerint a szavalatokat, szavalókat osztályozzák. A vetélkedô végén és a díjazás elôtt Kolozsi Kilián szólt a hallgatósághoz, és a versenyzôkhöz, aki elmondta, hogy ô nem a zsűri elnöke, de azért elmondja gondolatait. Megtudtuk, hogy az osztályozásnál fontosnak tartották a szöveghűséghez való ragaszkodást, azonban ennél fontosabbnak találták azt, hogy az illetô szavaló akar-e közölni valamit a versével.
               – Sok olyan elôadást hallgattam – mondotta Kilián – amelynek hibátlan volt a szövege, de nem éreztem azt, hogy miért fontos az illetô vers a szavalónak. Egy vers akkor születik meg az elôadó szájából, amikor elôadja azt... – fejezte be mondandóját.
               A nyertesek a következôk:
               Az elsô korcsoportban elsô lett György Andrea a Salamon Ernô Elméleti Líceumból, másodikként végzett Ferencz Katalin szintén a Salamon Ernô Elméleti Líceumból, míg harmadikok Molnár Katalin a Baróti Szabó Dávid Líceumból és Balázs Csilla a Salamon Ernô Elméleti Líceumból.
               A második korcsoportban Moldován Adél léphetett a „dobogó" legfelsô fokára az Orbán Balázs Gimnáziumból, második díjat kapott Demeter Zsuzsa a Márton Áron Gimnáziumból és Demeter Zoltán a Bolyai Farkas Elméleti Líceumból. Harmadikként Veress Ilka „futott be" a Salamon Ernô Elméleti Líceumból.
               A közönség is szavazhatott kedvenceire: az elsô korcsoportból Ferencz Katalin a Salamon Ernô Elméleti Líceum tanulója lett közönségdíjas, valamint a második korcsoportban Veress Ilka szintén a Salamon Ernô Elméleti Líceumból. Különdíjat is osztottak a gyergyói szavalóknak. A Ben Com Mixt jóvoltából György Andrea és Veress Ilka kapott ajándékot. A Figura Stúdió Színház különdíját Moldován Adél nyerte el.
               Estérôl elmaradt az elmaradhatatlannak tartott ismerkedési buli, amelyen a tanulók szorosabb barátságokat köthettek volna egymással. Mint azt Patek Mária elmondotta, az idén a versenyre helyezték a hangsúlyt, és mivel az iskola átalakítás alatt van, sajnos elmaradt az esti dínomdánom. De majd jövôre, hiszen ha nem omlanak össze a hegyek, jövô ôsszel is lesz szavalóverseny. A tizennegyedik.
    Barabás Alpár

    Tépésképek

               Az Ethnographia Gyergyoiensis Alapítvány tájházánál péntek délután öt órától igen érdekes kiállítás megnyitójának lehettek tanúi azok, akik ellátogattak a Gábor Áron 18. szám alá. Kisné Portik Irén házigazda a szép számú közönségnek elmondotta, hogy ezúttal nem a népművészet remekeinek tárlatán vehetünk részt, hanem egy másfajta művészeti kiállításon, amilyenre még nem került sor eddig e házban, de legalább annyira értékes, mint a népi alkotások.
               Nádasdy András kiállításának megnyitóján szép számmal képviseltették magukat az iskolák öt-nyolc osztályos tanulói is, hiszen jelen voltak a Salamon Ernô Elméleti Líceumban és a Fogarassy Mihály Általános Iskolában járó nebulók is. A művészrôl és annak kiállításáról Balázs József alfalvi festô és grafikus beszélt, aki elmondta, hogy ezúttal nem a megszokott közönséggel találja szembe magát, rengeteg a gyerek, amire ritkán van példa. Hozzátette még, szerencse, hogy nem írta le a mondanivalóját, hiszen így sokkal közvetlenebbül szólhat a jelenhez és a jövendôhöz, mármint a felnôttekhez és gyerekekhez.
               Röviden bemutatta Nádasdy Andrást, akirôl megtudtuk, hogy szigetszentmiklósi, és hogy nagyapja amolyan mozi-bácsi volt annak idején, amikor a vetítés még gyerekcipôben járt Magyarországon. A vizuális művészeteknek hódolt az idôsebb Nádasdy, akitôl a kép – legyen az mozgó, illetve álló – szeretetét örökölték unokái is.
               A gyerekek korán felfigyeltek a mozi és a valóság közötti különbségekre, és mély nyomot hagyott bennünk. András amolyan grafikusművész, akinek alkotásaiban nem kap mindig szerepet a festék, nála a szín a fontos. Hogy hogyan születnek képei. Ki tudja? Néhányuk magán viselte a számítógép nyomait, mások pedig egyszerű grafikák. Nem az a fontos, hogy milyen művészi kategóriába lehetne illeszteni a képeket, hanem az, hogy hogyan készülnek. Az egymásra helyezett plakátok, papírok, poszterek összetépdesésével alakulnak ki a képek. Mindnek mondanivalója van, felhívják a figyelmet a nagyméretű környezetszennyezésre, a nyomorra, az ideális és reális közötti különbségre...
               Bemutatása után, a művész egy Ernest Hemingway idézettel kezdte el mondandóját: „Szép ez a világ, érdemes harcolni érte." Elmodta, hogy a városunkban kiállított képek a környezetünkbôl alakultak ki. Azért születtek, hogy vegyük észre környezetünket és tegyünk is érte valamit. Komor hangulatot árasztanak a képek, a művészi összevisszasággal egymásra fektetett képsíkok egységes egésszé alakulnak. Tiszták, érthetôek; az árnyék és fény összemosódik és ebbôl a kuszaságból alakul ki az igazi mondanivaló: vigyáznunk kell a környezetünkre.
    Barabás Alpár

    Kiállítás otthon

               Múlt szerdán került sor az Angi Antal nevével fémjelzett fafaragászati állandó kiállítás megnyitójára. Akik a fafaragás berkeiben otthonosan mozognak, azoknak biztosan nem cseng idegenül az Angi Tóni név, ahogyan a székely mestert a városlakók többsége ismeri. A fafaragó úgy döntött, hogy műveit nem egy csicsás kiállítóteremben tárja a kíváncsi szemek elé, hanem a Balázs Pál utcai házában. Mint mondotta, szereti a környezetében tudni műveit, hisz olyanok a számára, mint a gyermekek. A kiállítás anyagát nemcsak egyetlen szoba foglalja magába, hanem az egész ház. Hiszen a fa dominál a ház berendezésében – mint egyébként a házak nagy részét vidékünkön –, a fa, mely a fafaragó keze alatt különféle használati és dísztárgyakká alakul. Életemben elôször láttam gyökérbôl készített „tévéasztalt", valamint fenyôágacskákból készült csillárt és éjjelilámpát.
               A kiállítás-megnyitón szép számú érdeklôdô vett részt, tiszteletét tette Pál Árpád polgármesterünk és Hajdó István fôesperes-plébános is. Az ezermester munkájáról Kisné Portik Irén néprajzkutató beszélt, aki elmondotta, hogy a kiállítás sajátos, egyedi. A kiállítóra pedig a megtisztelô ezermester jelzôt akasztotta, hiszen nemcsak a fafaragás terén ügyeskedik Antal. Azonban az ezermesterség mellett van egy együtt érzô, meleg emberi szíve is, mely lehetôvé teszi azt, hogy a mindennapi élet pillanatait megragadja és megformálja. Ha valaki végignézi a kiállítást, látja a hagyományos székely mesterségek apró „művelôit", a vallási élet mindennapjait. Tóni művészetét Kisné Portik Irén periférikus művészetnek nevezte, olyannak, amit nem lehet megtanulni az iskolapadban, amivel születni kell. „Nem a tudatos faragástanulás vezette a vésôt a faragó kezében, hanem genetikai úton örökölte a fával dolgozó ôseitôl a tudást. Csak akkor tud szívesen dolgozni, ha úgy érzi, megvan a téma és ehhez megvan a megfelelô természetes alapanyaga is. Függetlenül attól, hogy milyen helyet foglal el a művészetek skáláján, fontos, amit tesz, hisz magáért, székelységéért teszi."
    Barabás Alpár

    Immár szervezett formában
    Otthon ápolják a betegeket

               A Caritas szervezet és a polgármesteri hivatalok közötti együttműködések eredményeként országszerte működik már az otthoni betegellátási program. Városunkban és a környékbeli falvakban is igényelhetô lesz nemsokára ez a szolgáltatás, hiszen az önkormányzatok kedvezôen fogadták a támogatási felkérést. A program helyi vezetôjét, Sebestyén Albertet faggattuk a részletekrôl:
               – Környékünkön mikor indul a szolgáltatás, és hol fog működni?
               – Most készülnek a munkaszerzôdések, amelyeket a napokban fogunk megkötni nyolc alkalmazottunkkal, akik Csomafalván kívül az egész medencét átfogják majd. Csomafalva azért nem kerülhetett bele a programba, mert ott nem sikerült pénzt szorítani erre a költségvetésbôl. Gyakorlatilag az alkalmazottak bérét állják az önkormányzatok. A városon kívül még Remetén és Alfaluban lesznek székhelyeink, ezekben a községekben tudtak nekünk helyet biztosítani.
               – Mit tudhatunk az otthoni betegápolásról?
               – Az otthoni betegápolást illetve szociális gondozást szakkáderek fogják ellátni. Együttműködési szerzôdésünk van a családorvosokkal és kórházakkal. Ha egy orvos úgy látja, egyik páciensének otthoni ápolásra lenne szüksége, vagy minket értesít, vagy pedig a páciensnek szól, hogy vegye fel velünk a kapcsolatot. Mindenképpen szükség van a beteg beleegyezésére. Ápolóink az orvosok utasításai alapján látják el a betegeket otthonukban. Mindegyikük szakképesítéssel rendelkezik, és hozzávetôleg százhúsz beteget képesek ellátni. Így a kórházaknak is segítünk, hamarabb hazaengedhetik a bentfekvôket, hiszen ôk otthon is szakellátásban részesülnek. Ráadásul ápolóink szakszemmel követik a beteg állapotát, és minden apró javulást vagy súlyosbodást észrevesznek. Más civil szervezeteket is igyekszünk bevonni tevékenységünkbe, olyanokat, akik eddig is foglalkoztak szociális munkával. Mi szeretnénk összefogni, összehangolni ezen tevékenységeket.
               – Milyen az önkormányzatok hozzáállása ezen szogáltatáshoz?
               – A önkormányzatok a törvények értelmében kötelesek ellátni saját betegeiket és szegényeiket, hogy milyen módon, az mindegy. Mi gyakorlatilag ebben segítünk, a tanácsoknak csak kisebb összegekkel kell beszállniuk. Talán épp ezért olyan kedvezô a hozzáállás. Nem is kellett sokat tárgyalgatni a városvezetéssel, a tanácsosok pedig gond nélkül mellettünk döntöttek. A húszmillió, amit a gyergyószentmiklósi tanács ítélt meg nekünk, épp elég az alkalmazottak kéthavi bérére, s az is lehet, hogy még tudunk venni belôle néhány apróságot. Köszönettel tartozunk tehát az önkormányzatnak, és ugyanígy meg kell köszönnöm Hajdó István fôesperesnek a segítséget, mivel bérmentve nyújt nekünk helyiséget a Korona emeletén, hogy ott berendezhessük a székhelyet.
               – Mennyi idô jut egyetlen betegre, és mibe kerül ez nekik?
               – Esete válogatja, hogy mennyit foglalkozunk egy pácienssel. Lesz olyan, ahová naponta többször el kell járni, és lesz olyan is, ahová elég, ha kétnaponta látogatunk el. Az ellátás ingyenes a tbc-seknek, az AIDS-eseknek, a rákosoknak, a mezôgazdasági nyugdíjasoknak, a kisnyugdíjasoknak, a gyerekeknek, a munkanélkülieknek. Azonban nem kérünk sokat az ellátásért. Az, aki hosszabb ideig igényli a szolgáltatást, és adományoz hetvenötezer lejt, egy hónapig ingyen látjuk el. Lehet tôlünk eszközöket kölcsönözni, tolókocsit, ágyat, ágytálat, és egyikért sem kérünk sokat. Csakhogy fedeznünk kell valamibôl a költségeinket.
               A Szent Erzsébet-napi templomi gyűjtés bevétele idén erre a programra lesz átutalva, és a gyergyóiak által adományozott összeg mind a gyergyói betegápolást segíti.
    Pál Hajnalka

    Sajtótájékoztató
    Abszurd a Figurától

               Pénteken, november 16-án este 19 órától mutatja be legújabb, évadnyitó produkcióját a Figura Stúdió Színház. A bemutatón Samuel Beckett: Godotra várva című abszurdját láthatják a színházkedvelôk András Lóránt rendezésében. A pantomim játékban három színész kap szerepet: Barabás Árpád, Kolozsi Kilián és Polgár Emília, a zeneszerzô pedig a kolozsvári Krézsek Csaba.
               A Figura Stúdió Színháznak új műfajt jelent az abszurd és a pantomim, még akkor is, ha a nemrég bemutatott Születésnap ilyenszerű elôadás volt. A pénteken tartott sajtótájékoztatón a két férfiszereplô elmondotta: elég nehéz volt megbarátkozni ezzel a műfajjal, hiszen ôk prózai szerepekhez szoktak, a Godotra várva pedig a mozgáson alapszik. A nôi szereplô, Polgár Emília tulajdonképpen néptáncos, de neki nem jelentett gondot ez a műfajváltás, sôt, a darab elônyére vált, hogy kissé keverednek a műfajok. A szereplôk – fiatal koruk miatt is – nyitottak, és egy kísérletként fogják fel ezt a darabot, amelynek nyelvezete a mozgásban merül ki.
               A cselekmény nagyon egyszerű: a szereplôk az elôadás alatt végig Godotot várják, akirôl nem derül ki, hogy kicsoda. De nem is ez a lényeg, hanem inkább az, hogy a színpadon megjelenítik, mivel foglalkozik az ember várakozás közben. A megértéshez nagyfokú nyitottságra lesz szükség a nézôk részérôl, egyébként kissé érthetetlennek tűnhet számukra a darab.
               András Lóránt, a Godotra várva rendezôje kérdésünkre elmondotta: egyszerűen jött a darab ötlete. Mikor szóba került, hogy valamit be kellene mutatni, a szereplôket és a Figura Stúdió Színház jellegét ismerve, neki egybôl ez a darab jutott eszébe. Azért adják elô pantomim formájában, mert Beckett szerzeményeinél ez korántsem idegen műfaj, több darabot írt erre az elôadási formára. A szereplôk marionett-figurákként jelennek meg, akik nem a saját akaratuk szerint mozognak, hanem ki vannak téve a világ és Isten kezének.
               A pénteki bemutatót még két elôadás követi majd, 18-án és 19-én este 19 órától. Várhatóan turnéra is elviszik a figurások a darabot, azonban az elôadások helyszínei korlátozottak, hiszen az elôadáshoz zsinórpadlás szükséges, ahol ez nincs, ott nem mutathatják be. Hogy a környékbeli települések lakói is megnézhessék a darabot, a tervek szerint autóbusszal hozzák majd el Gyergyószentmiklósra ôket.
    Pál Hajnalka

    Utcaséta Pál Árpáddal
    Járda kell a Bălcescu utcába

               Új ötlete támadt polgármesterünknek: hogy a város polgárai egyenesen neki mondhassák el panaszaikat, és ezekre közösen találhassanak megoldást, utcasétára hív mindenkit. A tervek szerint egy, vagy több utcát is meglátogat hetente, az utca hosszúságától függôen. S hogy nemcsak ötlet ez, azt bizonyítja, hogy pénteken megtörtént az elsô lépés, az elsô séta.
               A szárhegyi út lakóit délután négy órakor várta polgármesterünk a református lelkészi hivatal elôtt. Mint késôbb kiderült, nem a legjobb találkahely volt ez, hiszen azon utcabeliek, akik az utca másik végéhez laknak közelebb, nem vették a fáradságot, hogy ide eljöjjenek, így alig tizenegynéhányan jelentek meg. Nem okozott ez gondot Pál Árpádnak; amelyik lakást senki nem képviselte, oda bekopogtatott, kihívatta a lakókat.
               Az utcasétán megjelenteknek volt mit elpanaszolniuk polgármesterünknek. Az utca felsô felén van ugyan járda, azonban már jó ideje, hogy feltörték ott az aszfaltot, s a munkálatokat végzô intézmény nem megfelelôen tömte vissza az árkot; betont használtak az aszfalt helyett, s még gödröket is hagytak. Pál Árpád kijelentette: ez bizony a polgármesteri hivatal hibája, hiszen az intézménytôl felvették a pénzt, amibôl ki kellett volna javítani többek között azt a járdaszakaszt is.
               A Bălcescu utcai fasor néhány fája már kiöregedett. Ezek közül jó néhány már-már veszélyes, hiszen kidôlhet, s kárt okozhat az épületekben, a villanyvezetékekben, az arra járó autókban. Ki kellene vágni ezeket, s helyükbe csemetéket ültetni – mondták a lakók. Az egyik termetes példányt már elô is készítették a kivágásra: tövét körbehántották, megaszalták, a tettnek azonban nem került gazdája az utcaséta alatt.
               Közös megegyezés alapján jövô tavasztól virágba borulnak a járdaszélek a Bălcescu utcában. A kertek mellett van erre hely, termôföldet, palántokat ad a hivatal, a lakóknak csak annyi lesz a feladatuk, hogy elkészítsék és rendben tartsák az ágyásokat. Pál Árpád elmondotta a lakóknak, hogy a jövô évben még kevesebb jut a köztisztaságra, mivel beruházásainkhoz rengeteg pénzre van szükség, ezért mindenki oda kell tegye a kezét, ha tisztaságot, szép utcát akar.
               Tovább haladva a panaszok közé sorolódott a labdarúgópálya elôtti sáv, ahonnan senki nem takarította el a lehullott faleveleket. Ezt a Jövô Sportegyesületnek kell elvégeznie, hiszen a pálya kezelése hozzájuk tartozik. A pálya kerítésén belüli fákra is bôven volt panasz, hiszen mindenki látja, hogy azok is öregek, korhadtak, veszélyt jelentenek.
               A kôkereszt utáni utcaszakaszon akadt a legtöbb észrevétel. A sáncok eldugultak, benôtte már a növényzet. S ez csak egy apróság, hiszen a legnagyobb gond, hogy onnantól kezdve egy talpalatnyi járda sincs az utcában. Sok-sok évvel ezelôtt ugyan volt ígéret járdára, de semmi nem lett belôle. Egy ösvény létezik csupán, ahol, ha az idôjárás úgy akarja, bokáig lehet sárban járni. Ilyenkor az utca szélén járnak az emberek. A forgalom nagy arrafelé, az autók nagy része gyorsan hajt ott át, s nem is olyan rég történt emiatt halálos kimenetelű baleset. Polgármesterünk megoldást ajánlott: a hivatal adja a hozzávalókat, az utcabeliek megöntik a járdalapokat, lerakják, s már kész is lesz a járda. Ugyanis igazi járdára, az egész útszakaszra költeni nem szabad, mivel a Nemzeti Útügyhöz tartozik, annak kell karbantartania. Ráadásul pár éven belül teljes felújítás várható ott, ezért sem szabad most nagy összegeket szánni rá.
               Az utcaséta alatt felmerült még néhány híd siralmas állapota, a nem megfelelô közvilágítás, a kanalizálás hiánya, egyik utcabeli pedig azt javasolta, tereljék el onnan a teherforgalmat.
               Már rég besötétedett, mikor az utca végére ért Pál Árpád, a lakók pedig szép lassan lemaradoztak. Emiatt látta úgy polgármesterünk, hogy módszert kell változtatni, s ezentúl a meglátogatandó terület közepe táján találkozik az emberekkel. Legközelebb a negyedekbe kíván elsétálni, az idôpontok azonban még nem ismertek. A feljegyzett tennivalókról minden érintett lakó értesítést, tájékoztatót kap, hogy lássák, nem merülnek feledésbe az elhangzottak.
    Pál Hajnalka

    Maga román-e vagy magyar?

               Múlt heti lapszámunkban kért fel alpolgármesterünk, hogy kérdezzük meg a PNL színeiben bejutott tanácsosokat: minek érzik ôk magukat, románnak-e vagy magyarnak. Kérdésének második része így hangzott: ha a magyar igazolvány megszerzéséhez RMDSZ tagság szükségeltetik, mit csinálnak a gyergyói PNL-sek, átállnak az RMDSZ-be?
               Bencze Attila: Éber magyar ember vagyok – nem alvó. Ha az RMDSZ keretén belül nem történnek pozitív irányú változások, akkor lemondok a magyar igazolványról, már amennyiben ezen múlik, hogy valaki magyar lehessen.
               Pázmán Attila: Én nem szeretnék sajtóvitába keveredni az alpolgármesterrel. Azért írtam alá a beszámoló-kérést, mert van egy véleményem dr. Kolumbán László tevékenységérôl, s nem azért, mert PNL-s vagyok. Meggyôzôdésem, hogy ha lesz lemondatás, akkor nem a mi köreinkbôl kerül ki az új alpolgármester. A kérdésre válaszolva viszont elmondhatom: magyar nemzetiségű vagyok és RMDSZ tag.
               Czink Attila: A nevem nagyon jól tükrözi nemzetiségemet. Amikor szüleim kereszteltek, az volt a fô céljuk, hogy olyan nevet adjanak gyereküknek, ami nem fordítható más nyelvre. Tehát kétlem, hogy az Attila román név lenne. Különben mi már jó néhányszor elmondtuk, biztos az alpolgármester nem hallotta, vagy nem akarta meghallani, hogyan történt mindaz, amivel ô vádol. Tiszta a lelkiismeretünk. A magyar igazolvány megszerzésérôl pedig az a véleményem, hogy azt csak az RMDSZ szeretné nagyon, hogy RMDSZ tagsághoz kötôdjön a megszerzése. Jól jött volna az RMDSZ-nek, de annyira kilógott a lóláb, hogy a magyar kormány nem ment volna ebbe bele, annál is inkább, hogy az RMDSZ és a magyar kormány viszonya egyáltalán nem felhôtlen. De eljátszhatunk azzal, hogy mi lenne, ha... Én úgy gondolom, egy igazolványért nem adnám fel az elveimet.
               Weil Gyula: Én azt hiszem, azért intézi hozzám ezt a kérdést, mert német nevem van. Gondolom. Szüleim, annak ellenére, hogy egyik ágon az ôseim szászok voltak, magyarnak neveltek. Lehet, hogy nagy hiba volt ez bizonyos szempontokból. Most nem tartom annak. Az tény, hogy ilyen hülye kérdést, mint amilyet az alpolgármester úr föltett, a románok szoktak föltenni, s magyar kérdéssel hozakodnak elô. Most ezt az alpolgármester csinálja. Hát elég gyenge érvei vannak. Elmondhatom, hogy én Ceauşescu idejében többször is felvételiztem azért, hogy magyarul tanuljak, pedig sokan választották a román felvételit, s jutottak be elsô próbálkozásra. Továbbmenve: én a magyar egyetemért sztrájkoltam, és ki sem mentem Magyarországra, mint a vásárhelyi magyar szakosok fele. Gyergyóba is eljöttem, azért mert úgy éreztem, úgy illik, hogy legalább öt évig a magyarságért dolgozzam. Most már letelt az öt év, nyugodtan szedhetem a sátorfámat, s mehetnék jobb világ felé. Képes voltam arra is, hogy vállaljam ezt az idézôjeles románkodást, amelyet egy normális ember itt Gyergyóban nem hiszem, hogy annak tud nevezni. Az, hogy valaki PNL-s, azt kellene jelentse, hogy annak a pártnak az érdekeit képviseli. Most mindenki látja, hogy gyakorlatilag én a saját véleményemnek adok hangot, ha kellemetlenek azok, ha kellemesek. Tudom, idônként embereket sértek meg ezzel, de nem lehet úgy viselkedni, hogy mindig, mindenkinek kedvébe járjak. Nem is akarok. Végezetül pedig, ha tényleg ilyen kérdést tett fel az alpolgármester, akkor javasolnám, hogy ha tényleg politizálni akar, akkor kicsit értelmesebb kérdéseket tegyen fel a jövôre nézve. Válaszom viszont az, hogy én a PNL-be nem vagyok beállva, az RMDSZ-be viszont igen. Tehát nekem van zöld könyvem. Másrészt: Magyarországon én elvégeztem egy második egyetemet, s a magyar kormány elismerte a magyarsághoz való tartozásomat. Tehát nem az itt élô emberek némelyikének jóvoltából fogok én magyar lenni.
               Kopacz Zoltán: Én magyar vagyok, magyarnak is maradok, ez nem kérdés. Megnyugtatom az alpolgármestert, hogy a státustörvényben nem lesz kérdés, hogy RMDSZ-nek tagja vagy sem. A magyarságot más formában is lehet bizonyítani. De én általában azt nézem meg, hogy ki kérdezi, nem azt, hogy mit kérdez.
               Árus Zsolt: születési bizonyítványom szerint magyar nemzetiségű vagyok, s én azt azóta is így gondolom. Ha a kérdés arra utal, hogy egy úgynevezett román párt listáján indultunk a választáson, akkor azt tudom mondani, hogy ebben az országban minden párt román, függetlenül attól, hogy kik a tagjai és minek nevezik magukat. Ráadásképpen elmondtam, és elmondom akárhányszor szükséges: én annak a pártnak tagja nem voltam, és nem vagyok. Ha lennék sem változnék attól románná, németté, vagy más nemzetiségűvé. A magyar igazolvány kérdésében, tekintettel arra, hogy annak megszerzését egy magyar törvény szabályozza, én mindent meg fogok tenni, amit a törvény elôír, és semmivel sem többet. Fontos törvénynek tartom ezt, mert az, hogy lesz magyar igazolvány, az a magyar nemzet határokat átívelô nem konkrét, szimbolikus egyesítése. Tehát kiváltom az igazolványt, s ez mindenkinek ott kell legyen a zsebében, hogy ezáltal az egységes magyar nemzet része lehessünk. Azt viszont nem hiszem, hogy ehhez RMDSZ tagság kellene. Különben már sokszor elmondtam: ha az RMDSZ valóban szövetség lenne, akkor én annak pillanatnyilag is tagja vagyok, hiszen tagja vagyok a Reform Tömörülésnek. Az egyéni RMDSZ tagságot, régóta mondom, butaságnak tartom, nincs annak semmi értelme.
               Köllô Dávid: Akinek mostanáig nem volt füle, hogy meghallja, annak újra elmondom: én magyar vagyok. De meg vagyok gyôzôdve, hogy lesznek olyan emberek, akiknek naponta százszor el kell mondanom, úgysem fogják megérteni. Ettôl függetlenül nekem nem nagy fáradtság ezt újra elmondani. Úgy gondolom, nekem nem kell igazolvány arról, hogy magyar vagyok. Csak sajnálni tudom azt az embert, akinek egy bizonyítékra, egy igazolványra van szüksége, hogy tudja: ô magyar. Ugyebár az lehet RMDSZ tag, aki magyar, de ez fordítva nem igaz, tehát, hogy csak az magyar, aki RMDSZ tag. Az igazolványért így csupán azt tenném meg, hogy elmennék oda, ahol osztják, magyarul elmondanám, hogy magyar vagyok, s ha adnak, adnak, ha nem, akkor nem. Úgy gondolom, Magyarország ezzel az igazolvánnyal segíteni akarja a magyarságot, s nem kötni valamilyen párthoz, szervezethez. Ha én beállnék az RMDSZ-be, akkor azt nem az igazolványért tenném. De belátható idôn belül nem tervezem ezt. Tehát nem az magyar, aki igazolványt kap, hanem az kap igazolványt, aki magyar.
    Balázs Katalin

    Halk memento

               Huszonöt éve egy kis lelkes csoport összeült a kultúra házának egy kis szobájában, Gyergyószentmiklóson, és elhatározta, hogy irodalmi kört alakít. Nem hűlt ki még az emlékezetbôl, hogy 15 évvel korábban, 1961 ôszén, Garai Ödön tanár már verbuvált egy irodalomkedvelô csapatot, mely bugdácsoló létével is elôzményt jelentett. Tehát folytatni akartunk valamit, megszakítások nélkül, csupán ügyszeretetbôl. Így született a 25 éves folyvás folytatás csírája, 1976-ban. Bajna György javaslatára a körnek Salamon Ernô nevét adtuk. Mint minden olyan csoportosulásnak, melyet a közös érdeklôdés hív életre ennek a körnek is volt egy gerince mondhatnánk a „lelkesek" és a hozzá csapódó majd el-eltünedezô hűtlenkedô rétege. De öszszeültünk hetente vagy kéthetente ôsztôl nyár elejéig, íróvendégeket hívtunk meg, meghallgattuk a helyi alkotók felolvasásait, dicsértünk, bíráltunk, vitatkoztunk és beszélgetve kerestük meg a szóban rejlô varázst, kutattuk, ízlelgettük az anyanyelv csodáit. Örültünk annak ha egy-egy, még nyomdaszagú kötetet nyomott kezünkbe a kör tagjából szerzôvé lett író-költô, meleghangú dedikációval. S az évek alatt sikerült a kortárs erdélyi irodalom képviselôinek nagy részével találkoznunk, beszélgetnünk.
               A kör alkotó tagjainak begyűlt „termésébôl" vállogattuk össze egy antológia anyagát, mely 2000-ben jelent meg. Méltó büszkeséggel ajándékozzuk ezt a könyvet vendégeinknek. Ülnek sorainkban egy vagy több könyvet megírt szerzôk, van írószövetségi tagunk, és 1997-ben az Irodalmi Társaságok Szövetsége, mely felöleli a Kárpát-medence irodalmi köreit, városunkban tartotta évi közgyűlését.
               Igyekeztünk a fiatal tehetségeket felkarolni, de valljuk be nem mind tartoztak a hűségesek közé. De folytatjuk tovább. Jó felballagni hétfôn este a nyikorgó falépcsôkön házigazdánk, a Lorántffy Zsuzsanna Nôegylet székházába, hogy ebben a lélekaszaló világban kereshessük a leírt szó szépségét, értelmét, súlyát. Egyre várjuk a fiatalokat, akik átvennék a stafétabotot az elkövetkezô 25 évre.
    Dr. Kercsó Attila

    Kerek évforduló

               Hányszor elsétál(t)unk vagy elsiet(t)ünk elôtte, hányszor néz(t)ünk fel ablakaira, ha hozzátartozónk fekszik a falak között. De sejtjük-e, hogy városunk elsô kórházát 1901. november 1-én nyitották meg a betegek elôtt? Pontosan száz éve!
               A kórház ügyében létrehozott bizottság már 1898. január 7-én megtartotta elsô ülését. A felépítés költségeit 50.000 forintra tervezték. A kórházbizottság tagjai voltak: Ferenczi Károly, dr. Fejér Dávid, dr. Dobribán Antal, Csergô Gyula, Márton Lajos, Kopacz Lukács, Eranosz Bogdán, Simon Balázs. Már 1899-ben az épület készen állt, de pénzügyi nehézségek miatt csak két év múlva kezdhette el áldásos működését. Kórházunk elsô igazgató fôorvosa és sebésze dr. Dobribán Antal volt míg segédorvosa dr. Nagy Lajos. Kezdetben 30 ágyon indult el a gyógyítás, de csakhamar, 1902-ben újabb 18 ággyal kellett bôvíteni az intézményt. S a betegforgalom évrôl évre egyre nôtt. A kórház jelentôségét egyszerűen megérthetjük, ha tudjuk azt, hogy megnyitásáig a betegeket, sokszor szekéren, Csíkszeredába kellett szállítani kezelésre. A várossá való nyilvánítását váró nagyközség, Gyergyószentmiklós ezzel is nagyot lépett a fejlôdésben.
               Az évek folyamán, sok jólképzett, lelkiismeretes orvos dolgozott kórházunkban. A folyosókon elsétálva a városi kórház orvosainak fényképei emlékeztetnek.
               Az épületet már rég kinôtte a város, de még mindig a lakosság „Nagykórház"-ként emlegeti. Mert kinek ne lenne valamilyen, gyakran fájó emléke, ezzel a házzal kapcsolatban. A szilárdan megépített egészségházzal szemben büszkén emelkednek az új városi kórház falai. El is fog készülni egyszer. S ha majd az új, modern kórház megnyitja kapuit a betegek elôtt, a több mint százéves épület elveszíti a „Nagykórház" nevet? De vajon elfeledhetjük-e, hogy hozzátartozott hétköznapjainkhoz, hogy mentsvárunk volt, támaszunk és egyfajta biztonságunk egy évszázadon át. Elszállt az idô felette, de tisztességben öregedett.
    Dr. Kercsó Attila

    Értünk is tettek

               Nem vagyunk olyan gazdagok, hogy megfeledkezhetnénk azokról az emberekrôl, akik híven és értelemmel szolgálták városunkat. 150 évvel ezelôtt Baróton született dr. Fejér Dávid orvos, aki 33 éven keresztül élt és dolgozott Gyergyószentmiklóson. Miután kiváló eredménnyel elvégezte a Bécsi Orvostudományi Egyetemet, a Kolozsvári Klinikán gyakorolt, majd Ditró községi orvosa és Borszék fürdôorvosa, amikor 1883-ban Gyergyószentmiklós nagyközség képviselô-testülete egyhangú szavazással községi orvosának választja. Lelkiismeretes orvosi munkája mellett kiváló megfigyelô és tevékeny közéleti személyiség. Hat olyan orvosi szakdolgozatáról tudunk, melyek rangos budapesti lapokban jelentek meg, bebizonyítva azt, hogy vidéken is lehet tudományos tevékenységet folytatni. Számtalan népszerűsítô cikket és füzetet jelentetett meg, amikor megismerte a helyi lakosság egészségügyi kultúrájának hiányosságait. Már 1902-ben elkészítette a nagyközség vízellátásának tervét, majd késôbb a fôtér parkosításának rajzát mutatta be a képviselôknek.
               Részt vállalt a kórházalapító bizottságának munkájából, mert számot adott arról, hogy a gyergyói embernek joga van arra, hogy itthon gyógyíttassa magát. Szókimondó, a hatalom emberei elôtt meg nem alázkodó és az egészségvédelem érdekében akadályokat nem ismerô, de ugyanakkor szerény életvitelű egyéniség volt. Már a XIX. század végén jól felszerelt rendelôjében fogadta a betegeket, mikroszkópot vásárolt és kisebb sebészeti beavatkozásokat végzett. Állandóan képezte magát, minden szakmai, tudományos értekezleten ott találjuk, gazdag könyvtára elégítette ki tudásszomját. Távoli vidékek betegei is felkeresték.
               Városunk szellemisége szegényebb lenne nélküle. Márton Lajos pártelnök, egy képviselô választáson kijelentette: „a gyergyói székelység nem tartozik semmivel senkinek másnak csak a jó Istennek és Fejér Dávidnak". Létrehozta a „Rózsa alap"-ot szegény betegek megsegítésére, melyet saját pénzébôl gyakran kiegészített és végrendeletében is rendelkezett róla. Szabványrendeletet dolgozott ki a szellôztetô ablakok nyitásáról, melyeket a régebbi házakon még ma is láthatunk. Nyugalomba vonulásakor Csíkvármegye tiszteletbeli fôorvosa címét adományozták neki és az Országos Közegészségügyi Egyesület Díszoklevéllel tüntette ki.
               A város utcát nevezett el róla, szobra az általa lelkesen támogatott kórház elôtt áll, írásait, tudományos dolgozatait és néhány bútorát a helyi múzeum ôrzi. Könyv jelent meg gazdag életérôl, s az örmény temetôben frissen rendbe hozott sírjánál minden évben, halottak napján, égnek a gyertyák. Tartsuk meg tovább is jó emlékezetünkben.
    Dr. Kercsó Attila

    Ismét ragyog a Fejér sírja

               Kellemes meglepetésben volt részük mindazoknak, akik dr. Fejér Dávid sírjához látogattak a közelmúltban. A kommunizmus alatt csaknem feledésbe merült orvos a századelôn alapította a gyergyószentmiklósi kórházat, melyet róla neveztek el.
               Városunk e nagy szülöttjének emléke újra él, és mindig van friss virág a keresztfája tövében.

               Munkásságát kevesen ismerik, legkevésbé az ifjabbak. A demokrácia éveiben mindig akadt egy-két jóakaró, aki rendbetette a az egykori orvos nyughelyét. Hosszú idôn keresztül a városi cserkészcsapat rendezte a sírt, ám a kórház munkatestülete és dr. Kercsó Attila költônk is gondoskodott a nyughely tisztaságáról. Idén a Pro Múzeum Alapítvány teljes egészében felújította a sírt, kivágták a vadon növô „indákat", rendbetették a kerítést, fehér kaviccsal szórták be a sír körüli területet. Lukács Mária Erzsébettel, a múzeum igazgatónôjével beszélgettünk a sír rendbetételérôl, akitôl megtudtuk, hogy idén ünnepeljük dr. Fejér Dávid születésének 150. évfordulóját. A múzeum közössége idén december 5-én emléknapot szervez, amelynek keretében egy kiállítás nyílik a Tarisznyás Márton Múzeumban.
               Hogy honnan került anyagi fedezet a sír rendbetételére, szintén a múzeum igazgatónôjétôl kérdeztük, aki elmondta, hogy a szükséges pénzt a Pro Múzeum Alapítvány adta. A múzeum költségvetése idén is eléggé szűkös, így erre ebbôl nem juttathattak. Segítséget kaptak azonban a gyergyói örmény közösségtôl is. A kétkezi munkát szintén az alapítvány munkatársai végezték, akik egyben a múzeum munkaközösségét is alkotják: Bajkó Erzsébet, Zöld Kémenes Kinga, Lukács Mária Erzsébet, Bajkó Sándor és Sándor Lehel.
               A miértrôl csak ennyit mondott Lukács Mária Erzsébet: „Fejér Dávidnak a városban nincsenek élô rokonai. Ahhoz, hogy méltóképpen ôrizzük emlékét, szükséges az is, hogy végsô nyughelyét gondozzuk. Az alapítványunk célkitűzéseiben szerepel a helyi értékek megôrzése, és a műemlékek gondozása is. Ráadásul a múzeumnak, mint intézménynek ez is a feladatkörébe tartozik."
               Jó érzés tudni, hogy valakik gondolnak az elhunytakra is, az olyanokra, akik tettek a városért, akiknek sokat köszönhetünk. Valószínű, hogy többen tennének, ásót, kapát ragadnának, azonban ahhoz, hogy valamit meg lehessen valósítani, a mai világban pénz szükséges. És nem is kevés.
               Köszönettel tartozna a város lakossága ennek a néhány embernek, de nemcsak a lakók, hanem a városvezetésben tevékenykedôk is, akik rendszeresen megemlékeznek a kisebb-nagyobb évfordulókról, nagy emberekrôl, ám rendszeresen megfeledkeznek azokról, akiknek sokat köszönhetnek.
    Barabás Alpár

    Az Illyés Közalapítvány pályázati kiírása

               I. A magyar közoktatás területén, nem állami intézményi keretek közt működô oktatási, dokumentációs központok fejlesztése, az oktatáskutatással foglalkozó RMPSZ Területi Oktatási Központok intézményesítésének támogatása és a meglevôk fejlesztése.
               II. Bentlakási és étkeztetési költségek résztámogatása továbbtanuló, szórványból származó gyermekek számára. (Megjegyzés: a fogadó intézmények, Alma Mater alapítványok pályázzák meg bentlakóik számára, kötelezô módon mellékelve az érintettek névsorát, feltüntetve lakhelyüket is.)
               Fontos tudnivalók
               A pályázatokat (Űrlap + a kötelezô mellékletként kezelendô Nyilatkozat) személyesen vagy postai úton, 2 példányban kell benyújtani az Illyés Közalapítvány Romániai Alkuratóriumi irodájába.
               Leadási határidô: 2001. december 3. (postabélyegzô dátuma).
               A közalapítványi iroda csak a kiírásnak megfelelô géppel vagy olvasható kézirással kitöltött, az Illyés Közalapítvány által kibocsátott űrlapon kitöltött pályázatokat fogadhat el!
               A titkárság postai úton, térti vevényes levélben értesíti a pályázókat a pályázat iktatásáról, illetve a végleges (kuratóriumi) döntésrôl (a támogatásban nem részesült pályázókat is kiértesítjük).
               Pályázati dokumentáció (Űrlap + Elszámolási Szabályzat + Nyilatkozat) a következô címeken igényelhetô:
               – Tibád Zoltán (Illyés Közalapítvány), 3400 Cluj, OP. 1, Cp. 149 (bélyeggel ellátott, közepes méretű válaszboríték ellenében)
               – az illyes@internet.ro és az illyes.kolozsvar@ika.hu e-mail címeken
               – személyesen az alkuratóriumi iroda székhelyén, Kolozsvár, Bajza (Aron Densusianu) u. 6/A
               – az RMDSZ megyei szervezeteinek irodáiban.
               A pályázati dokumentáció letölthetô az Illyés Közalapítvány www.ika.hu honlapjáról is.
               További felvilágosítással az Illyés Közalapítvány kolozsvári titkársága munkanapokon 9–17 óra között áll az érdeklôdôk rendelkezésére (telefon/fax: 064-442084).
               Kolozsvár, 2001. november 5.

    Regösnapok Szigetszentmiklóson

               A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton cserkészcsapatból tíz képviselô vett részt az idén november 9–11. között a 11. SZER-en (Szigetszentmiklósi Regösnapok).
               Ezen a regös találkozón részt vett több mint 400 magyar cserkész az anyaországból, Kárpátaljáról, Erdélybôl, Szlovákiából, Horvátországból, stb.
               Változatos programon vehettünk részt. Ilyenek, mint a táncház, elôadások, népdal és táncverseny, kézműves foglalkozások (rézdomborítás, ólomöntés, bôrözés, fafaragás, szövés, gyertyamártás, paszomány, mézeskalács, szalmázás, esztergálás, nemezelés, csuhé, gyöngy, kosárfonás, stb.)
               Nagyon örülünk, hogy az idei Regösnapokon is képviselhettük a csapatot és a várost, ezért köszönetünket fejezzük ki a polgármesteri hivatalnak és a többi lelkes támogatónak, akik segítettek abban, hogy eljuthassunk Szigetszentmiklósra.
    Tarisznyás Márton cserkészcsapat

    A csillagok megmondják, ki vagy
    Skorpió (október 24 – november 22.)

               A Skorpió jegy uralkodó bolygója a Mars és a Plútó. Az asztrológusok véleménye megoszlik afelôl, hogy az 1930-ban felfedezett Plútót a Skorpió jegy társuralkodójának tekintsék-e avagy sem. Többségében hajlanak arra, hogy igen. Mindenesetre a Plutó-tulajdonságok és a Skorpió jegy tulajdonságai sok hasonlóságot mutatnak. A Plutó jelképezi: a születés-halál, a megszületés és megújulás örök körforgását, valamint a mélyreható, kirobbanó erôt, a rejtélyes dolgokkal való foglalkozást.
               A Skorpió negatív töltésű, stabil minôségű víz-jegy.
               A víz-jegyekre jellemzô érzelmi beállítottság: érzékenység, alkalmazkodóképesség, intuíció, a szétfolyásra való hajlam a Skorpió személyben párosul a fix elem tulajdonságaival: a szilárd kitartással és a határozottsággal. Mivel a víz ingadozó és labilis, ezért van az, hogy a Skorpió ember lelke mélyén harcban áll egymással a két ellentétes irányzat miatt. A negatív töltés a külvilág benyomásaira való befogadóképességet jelenti. A pozitív töltésű Mars-uralkodó viszont a kifelé hatásra törekszik. Így ez a két hatás is belsô feszültségforrásként hat. A negatív tulajdonság leginkább a jellem mélységében és az erô tartalékolásában jelentkezik.
               A Skorpiót sas szimbólummal is ábrázolják. Mindenesetre a két jelképbôl több következtetés is levonható a Skorpió-jellem igazi jelentésére vonatkozóan. A Skorpió titkos helyeken szeret rejtôzködni. Áldozatára akkor lövelli ki mérges fullánkját, mikor az a legkevésbé várná. A sasmadár igazi otthona a magasabb szféra, melyet meghódítva kedvére szárnyalhat.
               A hangsúlyozottan Skorpió személyiség
               Mi is történhet, mikor a tűz a vízzel találkozik egy személyen belül?
               Megindul a harc a bensôben a lélek mélyén. Mindkét hatás elementáris, s mivel a két elem keveredni nem képes, hol az egyik, hol a másik kerekedik felül, szélsôségek közt rángatva lelket-testet. A vulkán kirobbanó ereje s a tenger mélysége lakozik a Skorpió emberben. A tüzes marsikus energia és akarat az érzelmi beállítottságot, szenvedélyessé teszi. Hatalmas energiával képes küzdeni egy számára érzelmileg fontos ügyért. Önfeláldozásra is képes a szeretett személyért.
               Céljai élete során változhatnak, de a célokat megvalósító hajtóerô nem. Szívós, kitartó akarattal, kiiváló szellemi, értelmi adottságaival képes megvalósítani önérdekeit. Ezt azonban nem lenne helyes összetéveszteni az önzéssel. Képes rá, hogy uralja önmagát, s így közvetve uralja a helyzeteket s a gyengébb erejű embereket. A földi dolgoktól való elszakadás vágya, s a test vágyai közt vívódik lelke. Elmondható a Skorpió-szülöttrôl, hogy olyan, mintha egy forró vulkánt – Mars és Plútó hatása – egy jégpáncél venne körül: a stabil víz és jég. A látszólag hűvös, tartózkodó magatartás azonban csak védekezés, hisz érzelmeiben oly könnyen sebezhetô az ember. Hajtja a rejtett, titokzatos dolgok megismerésének vágya. Figyelmét az egyik legtitokzatosabb valóság – a lélek felé fordítja. Ahogy fokozatosan feltárulnak elôtte saját lelke pozitívumai és negatívumai, hatni akarása önnevelést, önfejlesztést eredményez. Újból és újból megméri, keresi, kutatja önmagát. S aki keres, az talál is. Óhatatlanul szembetalálja magát sötét felebarátjával, árnyékszemélyiségével meg nem élt vágyainak, illetve nem élhetô vágyainak megszemélyesítôjével, s fellángol a harc, a fény és a sötét között. Ez az intenzív belsô élet megkívánja az egyedüllétet, a csendet. A csend mintegy alapot nyújt a meditációnak, s ugyanakkor lehetôség a belsô hang meghallására is. E jegy szülötte intuitív, képes arra, hogy elôre megérezzen eseményeket. Belülrôl inspirálja valami, hogy a dolgok mélyére nézzen, s a véges mögött keresse a végtelent, az anyag mögött a szellemet, az ember titkát – a lét titkát. Sok Skorpió ember fordul érdeklôdéssel a misztikum felé. Szívesen kutatja a másik ember lelkének titkait, de a saját titkát nem osztja meg másokkal. Igazi érzéseit is legszívesebben eltitkolja. Ez visszavezethetô a víz-jegyek érzékenységére. A félelme a sérüléstôl támadva védekezô magatartáshoz vezethet. A rajta esett sérelmet nem egykönynyen felejti el, s a megbocsátásig hosszú az út, mely komoly önlegyôzést kíván. A szócsatákban különösen otthon érzi magát. Sokszor észre sem veszi, hogy csíp, szúr és vág. A születés és a halál körforgását a saját testében az alvás és ébrenlét váltakozásaiban éli át. Testi-lelki regenerálódását a mély alvás segíti elô. A reggeli eszmélôdés után fokozatosan veti bele magát a munkába egy ráhangolási idô után, s nem szívesen veszi, ha kizökkentik saját ritmusából. A saját útján szeret járni, a kényszert nem bírja, nem tűri. Igényli az elismerô szavakat, a dicséretet, a hízelgést is kedveli, de átlát az üres hízelgô szavakon, s a hízelgôt nem tiszteli.
               Gyermekkorban
               Érzelmekkel teli lelkét gyakran tépázzák viharok. Ha akaratát nem tudja érvényesíteni, dühkitörésekkel reagál. Hogy energiáit felhasználhassa, tevékenységre kell fogni. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy itt emocionális energiáról van szó, ezért ennek levezetése is érzelmi csatornákon keresztül történhet: emberekre van szüksége, akiket szerethet, s hogy érzelmeit festményekkel, költeményekkel fejezhesse ki. A legtöbbet akkor adja a szülô, ha rávezeti: „a legmagasabbat szeresse, amikor meglátja azt".
               Szerelem
               A Skorpió ember számára a szerelem nem könnyű kaland, hanem felkavaró, felrázó élmény. Érzelmei mélységénél fogva a szerelmet mint misztériumot éli meg. Fontos szerepet játszik mind az érzelmi, mind a testi oldal. A jel kettôssége az erotikában is megmutatkozik, mert vagy leesik a mélységbe, vagy pedig éteri magasságokba emelkedve olvad fel benne. Szexulitása lángolóan szenvedélyes. A magasrendű Skorpió szenvedélyeit könnyen tudja kiélni alkotásaiban. Ilyenkor csodálatos teremtô erôvel, alkotó-képességgel dolgozik. A Skorpió nô erôs, kemény karakter, akit a szerelem és a család mellett hajt a munkában való elôrejutás vágya is.
               Munka, szabadidô-tevékenység:
               Szívesen tevékenykedik gyógyító célokért. Vágya az átformálás. Szárnyakat akar adni azoknak, akiket testi-lelki betegség tart fogva. A lelki betegségek gyógyításában mint pszichológus segíti a pácienst, hogy felszínre hozzon tudatalattijából és megszüntessen sok mindent, amit elfojtott. Mint orvos – inkább sebészként – kiváló lehet. Hajlama, hogy rejtett dolgok után kutasson, arra ösztönzi, hogy a tudomány, az ipar, a lelki élet területén tegyen felfedezéseket. Sokoldalú, kitartó, termékeny munkaerô. A Skorpió mint a víz-jegyűek általában, vonzódik a művészetekhez. Irodalom terén leginkább a romantikus irodalom, a költészet ragadja meg. Szabad idejében szívesen hallgat zenét. Kedveli az aktív sportokat. Örömét leli minden elfoglaltságban, ami a tengerhez, vízhez kapcsolódik. Betegség terén az ivarszervek igényelnek nagyobb törôdést a betegség megelôzésében. Természetes hajlamainak gátlását okozza, ha túlságosan „földhözragadt" életre kényszerítik.
               A Skorpió-tulajdonságok eltúlzása vagy torzulása olyan szenvedélyeket jelent, melyeket nem lehet eltéríteni. A mélyen parázsló harag, a szeretet gyűlöletbe fordulása, a szerelmi féltékenység katasztrófához vezethet. A túlzásba vitt titkolózás eredménye a keserű félreértés. Az elfojtott vágyak, amelyek csak a tudatalattiban hatnak, egyszer csak kitörnek.


                         KisAsszony

    Szemsmink lépésrôl lépésre

               A tekintet az egyik legfontosabb „fegyvere" a csábításnak; egy kis sminkkel még többet lendíthetünk rajta. A cikkben a szem sminkelésének alapvetô technikáiba vezetjük be az olvasót, melyet lépésrôl lépésre követve, függetlenül a szem méretétôl, formájától és színétôl, mindenki kidolgozhatja az egyéniségének megfelelô lefegyverzô tekintetet.
               A szemöldök
               A formára igazított szemöldököt (kozmetikussal vagy házilag) elôször hajszíntôl függôen, fekete vagy barna szemceruzával dúsítsuk, élénkítsük, majd egy apró kefével, vagy régi fogkefével igazgassuk felfelé, így nagyobbnak fog tűnni a szem. Rakoncátlan szálak esetén tegyünk rá nagyon kevés hajzselét, és így igazítsuk ki.
               A szem
               A kellékek a következôk: szemhéjpúder, szemkontúr rajzoló és szempillaspirál.
               1. Elôször alkalmazzunk világos színű, matt szemhéjpúdert a szemhéj teljes felületén, lehet bézs, halvány rózsaszín, amely eltünteti a szemhéj jellegzetes szürkés, barnás színét.
               2. Rajzoljuk meg a szemkontúrt. A fekete és a barna szinte minden színhez jól illik, de ha valakinek kicsi a szeme, akkor érdemes valamilyen világos színt választani. A szemkontúr megrajzolása attól függ, hogy mit szeretnénk kiemelni, illetve korrigálni. A hozzáértôk azt javasolják, hogy a felsô részen a szemzugnál legyen vékonyabb, és fokozatosan vastagodhat szemünk külsô sarka felé haladva, a végén enyhén felfelé ívelve. (Így nem lesz szomorú a tekintet.) Alul is kihúzhatjuk szemünk vonalát, de csak akkor, ha nem karikásak vagy nem mélyen ülô szemünk van.
               Szemhéj
               Válasszunk egy szép szemhéjpúdert, ami legyen sötétebb, mint amit alapnak tettünk fel. A sötétebb szemhéjpúdert vigyük fel a szemceruza által rajzolt vonal felé, a szem külsô sarka felé vastagabb sávban, kissé felfelé ívelve, a szemöldök irányába. A dolog titka, hogy mindig finoman oszlassuk el a színt, hogy ne legyen markánsan kivehetô, hol kezdôdik, és hol végzôdik a festék.
               A szempillák
               Ha esetleg nem is használunk más szemfestéket, szempillánkat mindig fessük ki. A szempillaspirál használata elôtt érdemes megigazgatni a pillákat. A szempillaspirált a szempilla mindkét oldalán (kívül és belül) használjuk. Ha a szem külsô sarkánál használjuk intenzívebben, akkor nagyobbnak tűnik a szem. Alul a spirált merôlegesen tartva húzzuk óvatosan végig a szempillákon belülrôl kifelé haladva.

    Póréhagymával tűzdelt rostélyos

               Hozzávalók: 60 dkg rostélyos szelet (4 db), 8 dkg füstölt szalonna, 5 dkg liszt, 6 dkg zsír, 10 dkg póréhagyma, 5 dkg paradicsom, 10 dkg zöldpaprika, 3 g törött bors, 12 dkg juhtúró, fél csokor zöldpetrezselyem, só.
               Elkészítése: A rostélyos szeleteket enyhén kipotyoljuk, majd a vékony csíkokra vágott füstölt szalonnával megtűzdeljük úgy, hogy mindegyik hússzeletre két szalonnacsík jusson. Megsózzuk, és lisztbe mártva, kevés forró zsírba téve elôsütjük. Ezután a húst egy másik lábasba átszedjük. A sütésbôl visszamaradt zsírban a vékony karikára vágott póréhagymát enyhén megfonnyasztjuk. Ekkor hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot és a zöldpaprikát. Sóval és törött borssal ízesítjük, majd rövid pirítás után kevés vízzel felengedjük, felforraljuk és a húsra öntjük. Fedôvel letakarva, takaréklángon a húst puhára pároljuk.
               Közben a juhtúróhoz hozzákeverjük a puha vajat, apróra vágott metélôhagymát és zöldpetrezselymet teszünk hozzá, enyhén megsózzuk, majd összedolgozás után a mélyhűtôbe tesszük, hogy keményre dermedjen. A hússzeleteket tálra rendezzük, saját mártásával leöntjük.
               Mindegyik tetejére egy kis darab ízesített juhtúrót teszünk, amely a forró húsra ráolvadva kitűnô zamatot ad a rostélyosnak. Köretnek petrezselymes fôtt burgonyát adhatunk hozzá.

    Mi vonzza a férfiakat?

               Amit minden nônek tudnia kell, ha nemcsak alkalmi flörtöt remél egy férfitôl.
               A pasik a csábítás trükkjei közül az alábbiakra szinte biztosan „gerjednek":
               * gyönyörű, sokat sejtetô dekoltázs,
               * ruha, amely szabadon hagyja a hátat,
               * a szűk, a test domborulatait kihangsúlyozó farmernadrág,
               * miniszoknya,
               * szexis harisnyatartó,
               * különleges fehérnemű,
               * gondosan epilált barna lábszár, magas sarkú cipôben,
               * a szélben szálló, csillogó hosszú haj,
               * finom tarkó, befújva a férfi kedvenc illatával,
               * félénk nô, aki mégis állja a férfi tekintetét és megérteti vele, hogy tetszik neki,
               * lassú, összebújós tánc holdfénynél vagy otthon, gyertyafénynél,
               * fülbe súgott szerelmes szavak,
               * pihe-puha érzéki száj,
               * átlátszó selyemhálóingben felszolgált gyöngyözô pezsgô.


                         KisNet KisNet KisNet KisNet

    Neten az új Star Wars epizód reklámfilmje

               Az amerikai mozikban november 2-án mutatták be a Csillagok háborúja májusban megjelenô második epizódjának reklámfilmjét, november 5-tôl pedig az internetrôl is letölthetô az egyperces kedvcsináló.
               A nagy érdeklôdés miatt az interneten a TheForce.net rajongói webhelyen egy teljes napig nem lehetett hozzáférni egy olyan weboldalhoz, amely három sorban hírt adott arról, hogy a filmelôzetes hamarosan a neten is megjelenik. Ma már, a megjelenés után egy nappal azonban egy kattintással elérhetjük magát a trailert is, nem kell túlterheltségi problémákkal szembesülnünk.
               A Lucasfilm szokás szerint az Apple-lel társult a netes premier kapcsán: az elôzetes kizárólag a Quicktime 5-ös változatával tekinthetô meg. A kis- és közepes méretű változathoz elég az ingyenes szoftver, a nagy méretűhöz azonban kötelezô a csak pénzért megvásárolható Pro változatot telepíteni.
               Az egyperces ízelítô leginkább a kedélyek felcsigázására szolgál: a történetbôl ugyanis semmi sem derül ki, viszont villanásokat láthatunk olyan helyszínekrôl, helyzetekrôl, amelyekrôl azonnal többet szeretnénk tudni. A megszokott Fox és Lucasfilm emblémák után hosszú ideig csupán a feketeségbe bámulhatunk, majd megkezdôdik Darth Vader szuszogása, ami az egész reklámfilmet végigkíséri. A jól ismert lélegzés közben hang nélkül, rövid idôre villannak fel különféle jelenetek.
               Az egyperces film a „Második epizód – A klónok támadása" emblémával zárul, és tudatja a nézôkkel, hogy a film bemutatójára 2002 májusában kerül sor.

    Politikusvadászat az interneten

               Virtuálisan megtehetjük azt, amit a botrányt keltô riportjában kérdésként tett fel Frei Tamás: politikusokra lövöldözhetünk egy internetes oldalon (www.magyarcitrom.hu). A kilôhetô 'vadak' között megtalálhatjuk valamennyi parlamenti párt elsô emberét, de lôdözhetünk a kormányfôre, vagy épp az SZDSZ NetPártjának elsô emberére, Magyar Bálintra is.
               A statisztikai adatok szerint az egyelôre kevéssé látogatott játék legkedveltebb vada Torgyán József, de elôszeretettel vadásznak a 'likvidátorok' Kövér Lászlóra és Orbán Viktorra is. A csúcstartó több mint hatezerszer találta el a kormányfô arcmását, amit – mint minden portré esetében – megtoldottak két szarvval.
               Csurka Istvánra, Kovács Lászlóra és Kuncze Gáborra mindöszsze két-két vadász adta le virtuális lövéseit, de a legnépszerűbb politikus, Dávid Ibolya egyetlen vadász fantáziáját sem ragadta meg. Érintetlen maradt Horn Gyula exkormányfô és Magyar Bálint korábbi szabaddemokrata pártelnök képmása is; az oldal látogatói ugyanis eddig nem akartak rájuk vadászni.
               Az egyik statisztika szerint mindössze egy valaki akadt, aki Csurka István MIÉP-elnököt vette célba, neki 435 alkalommal sikerült eltalálnia az egykori drámaírót. Egy másik összesítés szerint azonban heten vették célba Csurkát.

    Linkgyűjtemény

               * A legjobb román virtuális magazin: http://www.rate.ro/
               * A legjobb román egyéni honlap: http://www.basescu.ro/
               * A legjobb román humorlap: http://www.haz.ro/
    A rovatot szerkeszti: Ábrahám Imre

                                   ÔSZI SZÍNES ÖSSZEÁLLÍTÁS

    Tejjel a rák ellen

               A kutatási eredményeken felbuzdulva embereken végzett vizsgálatok során is megpróbálják bebizonyítani, hogy – az állatokhoz hasonlóan – a mi immunrendszerünkre is jótékony hatással van a tehenektôl nyert nedű.
               Az Egyesült Államokban dolgozó tudósok vizsgálatai az állatokra vonatkozóan kimutatták, hogy a tejben megtalálható egyik zsír, az úgynevezett konjugált lenolajsav erôsíti az immunrendszert, és segít leküzdeni a rákos sejtek burjánzását.
               A nagy-britanniai Southampton és Reading egyetemeinek összefogásában most embereken is próbára teszik a tej vélt egészségmegôrzô hatását. A sav két különbözô típusát különbözô dózisokban hat hónapon keresztül adagoljuk majd a vizsgált személyek szervezetébe, annak érdekében, hogy megtudjuk milyen jótékony hatása van a lenolajsavnak, állítja a program vezetôje, Dr. Philip Calder, táplálkozás-szakértô.
               Ha három évre tervezett kutatások megfelelô eredménynyel zárulnak, akkor megindulhat a lenolajsav-tartalmú tej, vaj és sajt kifejlesztése is.

    A világ leghosszabb nyelve

               Hét centiméterre képes kinyújtani nyelvét egy tizenkét éves hamburgi kislány, Annika Irmler, így bekerülhetett a világ extrém rekorderei közé, a Guinness rekordok könyvébe.
               A hamburgi Annika Irmler mostantól hivatalosan is elmondhatja magáról, hogy ô rendelkezik a világ legnagyobb, azaz leghosszabb nyelvével. A kislány képes hét centiméterre kinyújtani ízlelô szervét. A Guinness-rekord megállapításánál nem csak a nyelv hosszát vették figyelembe, hanem azt is, milyen hosszan tudja kinyújtani azt. A kislány egyébként baráti társaságában már régóta a nyelvnyújtogatás bajnokának számít.
               Annikáról, pontosabban nyelvérôl a rekordok könyvében az „emberi test" fejezetben olvashatunk ezután. Ebben a fejezetben található még többek között a világ leghosszabb körmével rendelkezô indiai Shiridhar Shilal (körmének hossza 6,15 méter), vagy például a világ legnagyobb mellbôségével rendelkezô amerikai Robert Hughes (kerülete 3,15 méter).

    Altatás hajvágásra

               Tim Patterson brit fodrász és kozmetikus új munkamódszert vezetett be 20 éves, szakmában eltöltött tapasztalatai alapján. Amúgy elég jól menô szalonjában a vendégek ezentúl alvó állapotban kapják meg a szükséges szolgáltatásokat. Speciális kínai módszer alapján, természetes növényi keverékbôl, állítólag ízre nagyon finom teát fôznek, és ebbôl egy csészényit elfogyasztva szinte pillanatok alatt álomba merül az ember. Ekkor már egy többfunkciós székben ül a páciens, akit a megfelelô helyiségbe tolnak aszerint, hogy kozmetikára vagy fodrászatra jött. Az üzletben nagyon kellemes relaxáló zene szól egész nap, ezen kívül csak az ollók csattogása, esetleg a hajszárító hangja hallatszik. A kívánt szolgáltatás végeztével finoman felébresztik a kedves vendéget, majd fizetés után még egy, de most már élénkítô teával kínálják.
               Tim azt mondta, hogy találmánya azért született meg, mert már nem bírta azt az állandó hangzavart, és üres, unalmas, rendkívül idegesítô, értelmetlen szóömlenyt, amit sok éven keresztül hallgatnia kellett (ráadásul megértôen, mosolyogva) vendégeitôl munkája alatt.

    A fejre ejtett vôlegény esete

               A nagy ünneplés közepette fejre ejtették a részeg lakodalmi vendégek a vôlegényt a romániai Brassóban. A felhevült ünneplôk háromszor dobták a levegôbe a friss férjet, harmadik alkalommal azonban elvétették a fogást és a szerencsétlen férfi fejjel a padlóra zuhant. Nászútja egyenesen a helyi kórházba vezetett, ahol jelenleg is ápolják.
               Ugyanebben az idôben, pár száz kilométerre a balvégzetű mulatságtól, a Szatmár megyei Bikszádban egy másik vôlegény unt rá, hogy balsorsa miatt harmadik esküvôje dôlt dugába az utolsó pillanatban. A 43 éves Szilágyi Endre 20 évvel ezelôtt már ünneplôjében borotválkozott az esküvô elôtt, mikor véletlenül úgy megvágta torkát, hogy mentôk szállították el. Mit sem sejtô arája az oltárnál álldogálva úgy dühbe gurult a késés miatt, hogy véget vetett a kapcsolatnak. Néhány évvel késôbb egy autóbaleset akadályozta meg a frigyet, a napokban pedig az esküvô napján kigyulladt Szilágyi háza. „Az a végzetem, hogy agglegény maradjak." – panaszkodott a háromszor is hoppon maradt vôlegény, aki elhatározta: többé hallani sem akar házasságról.

    9,3 milliárd földlakó várható 2050-re

               Az egyesült Nemzetek Szervezete székhelyén szerdán közzétett elemzésben a népesedési szakértôk emlékeztettek arra, hogy az elmúlt fél évszázadban több mint duplájára nôtt a világnépesség, s a következô ötven évben ugyancsak erôs növekedési ütem várható. Míg jelenleg 6,1 milliárd ember él bolygónkon, az évszázad közepére már 9,3 milliárdnyian leszünk.
               A szakértôk szerint 2050-re akár 10,9 milliárdra is növekedhet a Föld lakossága abban az esetben, ha a nôi egyenjogúságot nem sikerül egyre szélesebben érvényesíteni az egészségügy és az oktatás terén, valamint a családtervezésben.
               Az ENSZ-jelentés szerint az évszázad közepére a fejlôdô országokban – elsôsorban Afrikában – élôk teszik ki a Föld lakosságának 90 százalékát, s a félszáz legszegényebb ország népessége megháromszorozódik a következô öt évtized alatt.
               A demográfusok úgy vélik, hogy ezzel párhuzamosan a fejlett gazdasággal és alacsony születési rátával rendelkezô államok – elsôsorban az európai országok és Japán – lakossága a következô fél évszázadban valószínűleg csökkenni fog.

    Új Oscar-kategóriát

               A következô Oscar-gálán az egész estés animációs filmek külön kategóriában versenyezhetnek majd. Az Amerikai Mozgóképakadémia még nem erôsítette meg, de nagyon valószínű, hogy tizenhárom produkció indulhat az aranyszobrocskáért. A szabályzat szerint az a film nevezhetô, amely legalább 70 perces, legalább 75 százalékban animációt tartalmaz, és valamelyik módszert alkalmazza a következô három közül: rajzolt, pixillációs vagy komputer-animációs.
               Szakemberek szerint a verseny a Shrek és a Szörny Rt. (képünkön) között fog eldôlni, a többi film csak asszisztálhat a nagy küzdelemhez. A Kutyák és macskák nevezhetôségérôl hamarosan döntenek, mivel az élô szereplôk és a trükkök miatt határesetnek tekinthetô.

    44 éves a Trabi

               1957. november 7-én az oroszországi forradalom 40. évfordulójának tiszteletére gördült le a volt NDK zwickaui autógyárának szerelôszalagjáról a létezô szocializmus egyik megvalósult vívmánya, a Trabant 500-as személygépkocsi, ami a béketábor országaiban hatalmas példányszámban rótta az utakat.
               A kétütemű limuzin és kombi változatban is készült Trabantok több éves várakozás után kerültek új tulajdonosukhoz és aki gyôzte idôvel, türelemmel, annak elôbb-utóbb elhozta az utazás élményét.
               Bár még ma is nagy példányszámban futnak az utakon, a környezetvédelmi szigorítások miatt rövidesen kivonják a korabeli szocialista népautót a forgalomból.

    Tulajdonossal együtt vitték az autót

               Tulajdonosával együtt loptak el egy 35 millió forintos – 3 és fél milliárd lejes – autót Nyíregyházán október 31-én este.
               A 38 éves hölgy egy fodrászüzletbôl kilépve BMW X5 típusú autójához ment, amikor két férfi rárontott, a hátsó ülésre tessékelték, és elhajtottak a közeli erdôbe. Itt a hölgy szemét leragasztották, kezeit megkötözték és magára hagyták. A nônek rövid idôn belül sikerült kiszabadítania magát, majd segítséget kért. A rendôrök azóta is nagy erôkkel keresik az elkövetôket illetve az eltulajdonított járművet.

    II. Erzsébet a világ egyik leggazdagabb asszonya

               Miközben mifelénk a köztisztviselôknek, a közjogi méltóságoknak szigorúan be kellett vallaniuk vagyonukat, Nagy-Britanniában nem követelik ezt meg. A királynôtôl mindenesetre nem. Viszont elvégezte ezt a munkát más, de legalábbis felbecsülte az uralkodó vagyonát a Mail on Sundy című vasárnapi újság és – a megnövelt példányszám reményét a személyi jogok elé helyezve – közzé is tette az eredményt.
               A londoni lap kimutatása szerint II. Erzsébet vagyona hatszor nagyobb annál, mint amit hivatalos szóvivôje korábban közölt. Értéke 1 milliárd 150 millió fontsterlingre, azaz román pénzben számítva csaknem 50.000 milliárd lejre tehetô. Pedig ebben a vagyonleltárban nem szerepelnek a királyi kastélyok vagy a Towerban ôrzött koronaékszerek, amelyek csak formailag képezik az uralkodó tulajdonát, ám valójában az államéi.
               Ôfelsége elsôsorban azon gazdagodott meg, hogy az akkori miniszterelnökkel, Sir Winston Churchillel kötött megállapodás értelmében nem kellett adót, illetve kamatadót fizetnie a brit vállalatok által birtokolt részvényeinek osztaléka, illetve a hazai bankokban elhelyezett betétei után. Holott elôdei már Viktória óta épp úgy fizettek adót, akárcsak alattvalóik. A Churchilltôl nyert kiváltság csak 1993-ban, meglehetôsen harsány botrányok után szűnt meg. A több mint egymilliárd fontos vagyon része a királynô saját tulajdonú skóciai kastélya, a Balmoral, számos brilliáns-ékszer, a Buckingham palota külön fagyasztószobájában ôrzött prémbunda-gyűjtemény, több egyedi luxusgépkocsi, a nevezetes Kék Mauritiust is magába foglaló bélyeggyűjtemény, egy páratlan borgyűjtemény, nem is szólva ôfelsége nevezetes versenyistállójáról. Sôt – sok kicsi sokra megy! – még az a minap megnyílt londoni gyümölcs- és zöldségbolt is a királynô bevételeit gazdagítja, amelyben a birtokán megtermelt almát és sárgarépát árusítják. Ha nem is ehhez mérhetô, de azért egyenként száz- és még több millió font értékű a családtagok – az edinburghi herceg-férj, a trónörökös walesi herceg-fiú, Erzsébet anyakirályné, továbbá a királyi trónra csak harminchetedikként esedékes, de mégiscsak családtag Lord Harewood, a Leedes United labdarúgó csapat tulajdonosa és a többiek – magánvagyona is, állítja a Mail on Sunday.
               II. Erzsébet tehát a világ egyik, ha ugyan nem leggazdagabb asszonya. A világ koronás fôi között azonban mégsem tolong az elsô sorokban. Példának okáért Fahd, Szaud-Arábai királya jó huszonötször gazdagabb nála, de még a mifelénk kevéssé ismert brunei szultán, vagy akár a kuvaiti emír is tizenháromszor-tizennégyszer nagyobb vagyont mondhat a magáénak, mint Erzsébet királynô.
    Összeállította: Ábrahám Imre

    Deltai kalandok – Tomorosan (43.)

               A távirat megjött: László, Krisztián, érkezünk! A csónakom a Balatonról Gyergyóba levittem, de a kéthengeres „Yamaha" csónakmotort is, fiammal Ádival így kerültünk Lázár Frédi udvarába, ahova Lászlóék is megérkeztek és letelepedtek. A Toyota, amivel jöttek kis busz, de csomagtartója nem volt, s ez nagy gondot okozott! A kamrában keresgéltünk és négy használt autóabroncsot leltünk, azokat a Toyota tetejére fel is szereltük, csomagoltunk, berakodtunk és Hajts! Krisztián a kormányt jól tekerte, hiszen a bécsi forgalom megedzette, de alig hagytuk el Vaslábot, az egyik kerék felülrôl, elénk gurult! Megálltunk, de a koromsötétben, a mezôben már nem kaptuk, az autó tetején a csónakom félrecsapva, mint a micisapka, köszöntött! Így vigyázkodott! Az történt, hogy a magasban az egyik gumi a kötés alól kicsúszott és lesuvadt. Valamit rajtuk igazgattunk, Tulceáig meg sem álltunk, igaz Galacon kompra szálltunk, tehát mégiscsak leálltunk.
               Az autót biztonságba helyeztük, egy hajóba bepakoltunk, Crisánig lehajókáztunk, és a régi helyen megszálltunk, ettünk és elaludtunk. Igaz, keveset vigadtunk is, a háziakat is éltettük, családiasan is banketteztünk. A medve bôrére most is ittunk, de keveset. Reggel aztán beindultunk, a Lumina irányába hajtottunk, Krisztián a motort kezelte és a „mon capiten" becenevet elnyerte. Le a Caraormáni csatornán, be a Vătafuba, és a Bijan közelében – a Machucova után – utunkat nagy földtömb, úszósziget állta el. Ott sem jobbra, sem balra ki nem térhettünk, tétováztunk és egy bejáró után néztünk. Csónakkal járható részt nem leltünk, pedig volt, csak ott lent délen a Crivaia körül. A Machucovában próbálkoztunk, meg a Jacubban, de a horgászat be nem indult, a víz homályos volt. A csencségit! Ma kirándultunk, másnap a Cuibida tóra mentünk. Ez ott délre van tôlünk a Litkov-csatornából jobbra nyílik, és bételik! Bejárata szűk nyiladék, olyan vineteformája van, és dél felé szélesedik, mélyül. Itt e zöldséget „Padlizsán"-nak hívják, alig ismerik, be buták!
               Csepcselni itt sem tilos!
               Itt víg horgászatba kezdtünk, két csónakban az északi szellô dél irányba sodort, a tó legmélyebb része felé, a vége felé, ahol a partot nagy fűzek szegélyezik. A gyerekek a másik csónakban nagy halkan, egy pár szép példányt a csónakba behúztak s kuncogtak, miután megtudták, hogy én csak dobigáltam, s nem fogtam. Önállóságukat élvezték, hiszen a tavon csak két csónak uralkodott, egyébként e tavat sűrűn járták a csónakok, horgászok. Igaz, csónakom padlóján semmi sem díszelgett, de annál érdekesebb élményem volt. Egyszer, amint az aljat néztem – mindig azt is figyeltem – a homokos-iszapos fenéken érdekes formátum bontakozott ki. Rájöttem, hogy egy jóképű harcsa szunyókál tán közel két méter mélyen és „strucc-politikát" folytat, vagyis a fejét az iszapba dugva, a többi részét kinthagyva, mutogatva formás, hatalmas felkiáltójel alakját! Így rejtôzködött az ártatlan ... haramia, gyilkos! Magát a struccot nem láttam a homokos Afrikában, de itt a közelben – Kôvágóörs határában bôven látható – a homok hiányzik, ha dugdossa, csak a nagy fűbe teheti azt meg. Evezômmel próbáltam élesztgetni, de sehogyan sem ment. A gyerekekért kiáltottam, és a ritka látványban közösen gyönyörködtünk addig, amíg meg nem zavartuk. A hatalmas iszapfelhôben távozott, villámgyorsan elúszott, utána örök élmény maradt.
               Valami halat azért fogtunk, a gyerekek többet mint én, de ennek ez a rendje-módja. A faluban megtudtuk, hogy az elôzô napon a Huszár-dandár ide bejárt, Józsikáék húzogattak, alaposan kapirgáltak, gyergyóiasan zsákoltak, nekünk alig hagytak, egészségükre az atyafiaknak. Idôvel, innen kikívánkoztam és elindultam, mert a Litkov-csatornán ott bal oldalon valami ismeretlen nyílást megláttam, tudtam, hogy ott bent nagyobb tavacska van, de a bejáratot más alkalommal sem leltem. A kijárati csatorna elôterében, ahol a két nádfal már egymást 10–15 méterre közelíti, hogy miért ma sem tudom – a gépezet kikapcsolt – tény, az evezést abba hagytam és valamiért felálltam: ez lett vesztem! És teli torokkal, a deltai nagy csendbe beénekelhettem volna Petôfi 1843-ban faragott versét kissé korszerűsítve:
               Befordultam a Cuibidába
               Nem gyújtottam a pipámra...
               A bogsúly egye meg!

    (folyt. köv.)
    Dr. Tomor Zoltán


                         EGÉSZSÉG

    Hátha csak nátha

               Fáradtság, láz, fejfájás és megállíthatatlan orrfolyás. A betegség lefolyása egyéni érzékenységünktôl függôen komoly eltéréseket mutathat, hiszen ha férfiember kapja el a rhinovírust, akkor – saját bevallása szerint – súlyos nyavalyától szenved, míg ha egy családanyát támad a kórokozó, akkor banális betegségrôl beszélünk. Pedig mindketten náthásak.
               Bár az ôsszel menetrend szerint megjelenô nátha a nyáron bôségesen rendelkezésünkre álló és elfogyasztott zöldségek és gyümölcsök magas C-vitamin-tartalmával vagy az ôsszel beszedett vitaminkészítményekkel megelôzhetô, mégis gyakorta leteper bennünket. E kór nem számít veszélyesnek, ha szövôdmények nélkül gyógyul, ám más krónikus bajokban szenvedô, gyengült immunrendszerű vagy általánosan leromlott állapotban lévô betegeknél nagyon komolyan kell venni.
               Alapesetben inkább a tünetek kínzóak. Bedugult orrunkon át nem érezzük az illatokat, és étvágytalanná tesz, hogy az ételek ízét sem. Vagy percenként fújjuk az orrunkat, míg bôrünk kisebesedik, vagy épp a fejünk akar szétdurranni, s bár próbálkozunk orrcseppel, inhalálással, eukaliptuszos kencével, sós vízzel (a nagymama bevált praktikája szerint), vagy bármivel, amitôl enyhülést remélünk, mégsem indul meg az áradat.
               Hol fázhattunk meg?
               Töprengünk, pedig tudható, hogy a nátha vírusainak és a hidegnek legfeljebb annyi köze van egymáshoz, hogy az ôszi, változékony idôjárás miatt részben vagy egészben lehűlô szervezet fogékonyabbá válik a körülötte hemzsegô és a nedves idôben „virgoncabb" kórokozók támadásával szemben. A hideg levegô belélegzése érszűkületet okoz az orr nyálkahártyáin, hiszen testünk így védekezik a lehűlés ellen. A szűkült ereken keresztül a sejtekhez kevesebb oxigén jut, amitôl szép, csendes szunyókálásba kezdenek, miközben elindul bennük a vírusszaporodás, s mire a szervezet hômérséklete újra megemelkedik, a kórokozók már lehagyták a védekezô sejteket, így kitör a betegség.
               A tévhittel ellentétben nem köhögéssel fertôzôdünk
               A nátha vírusait ugyanis a zsebkendôbe fújjuk bele, illetve prüszkölésünkkel a körülöttünk lévô tárgyakra ragasztjuk rá. Éppen ezért a buszok, villamosok fogantyúi, a kézfogás vagy a már használt zsebkendô elô-elôvétele a fertôzés forrása. Nem véletlen, hogy a világ számos, nagy népsűrűségű országában nem a kézfogás, hanem a meghajlás a bevett üdvözlési forma. Egy angol vizsgálatban ezt bizonyítani is sikerült: egy pici, hideg, párás helyiségbe beültettek, majd órákra unatkozni hagytak pár náthás és makkegészséges embert, ám ez utóbbiaknak kesztyűt kellett húzniuk. A betegek szipákoltak, prüszköltek, tüsszentettek, köhögtek, ám a kesztyűt viselô egészségesek nem fertôzôdtek meg, míg a megismételt vizsgálat kesztyűtlen tagjai addig rágták a körmüket, babrálták az arcukat, amíg sikerült a kezükkel a szájukba vinni a vírusokat. A papírzsebkendô használata csökkenti a folyamatos visszafertôzôdés, illetve a többiek megbetegítésének veszélyét, ha szakszerűen bánunk a papírzsebkendôvel: az egyszer már használtat azonnal ki kell dobni. A textilzsebkendôt enzimes mosóporban kell kimosni, s még célszerűbb elôtte hipokloridos vízben áztatni, mert a vírus igen ellenálló.
               Olyannyira, hogy az alkohol – szájon át – nem képes legyôzni, ezért semmi értelme nincs a kalapkúrának.
               Pihenés és hagyományos gyógymódok
               A nátha vírusa ellen nem hatnak az antibiotikumok, ezért teljesen felesleges és káros is a rosszullét kezdetén bekapkodni a pirulákat. Ha a betegség makacsnak bizonyul és szokatlan tüneteket is mutat, akkor az orvosra kell bízni a döntést: talál-e baktérium-fertôzésre utaló jeleket, ha a torkunkba néz. A klasszikus náthánál legjobb az ágymeleg, hadd fejtsék ki áldásos hatásukat az izzasztószerek, a meleg folyadékok. A kór által legyűrt szervezetnek amúgy is pihenésre van szüksége, s akadnak olyan szerencsés adottságú betegek, akik képesek kialudni a betegséget. Arról már nem is szólva, hogy legalább addig nem fertôznek meg másokat. A választható szerek igen széles skálája található a patikákban és a gyógynövény szaküzletekben. Pirulák, porok, italok, orrcseppek garmadája áll rendelkezésre akár a láz csökkentése, akár a dugulás elhárítása a cél. Ha étvágyunk nincs is, fontos, hogy legalább folyadékot bôségesen fogyasszunk.
               Vitaminbombák
               Mind a megelôzésben, mind a tünetek enyhítésében, a gyorsabb gyógyulásban segítenek a vitaminok és ásványi anyagok, akár étrend-kiegészítô készítményekbôl, akár az egészséges táplálkozás természetes útján magunkhoz véve.
               C-vitamin: nagy mennyiségben megtalálható a csipkebogyóban, fekete ribizliben, a citromfélékben, a brokkoliban és pirulaként, pezsgôtablettában.
               A-vitamin: a kapszulákon kívül állati termékekbôl, például májból, tojásból, vajból és csukamájolajból nyert retinol, valamint béta-karotin formájában juthatunk hozzá.
               E-vitamin: zsírban oldódó vitamin, forrása a búzacsíra, a szója, a növényi olajok, a brokkoli, a hántolatlan gabonamagvak és a tojás.
               Szelén: az immuntevékenység javításához nélkülözhetetlen. Legjelentôsebb forrásai: a vese (velôvel vagy anélkül), a búzacsíra, a korpa és korpás kenyér, a tonhal, a vöröshagyma és a paradicsom
               Cink: elsôsorban kombinált vitamin és ásványi anyag kiegészítôkkel lehet a szervezetbe bejuttatni, de tartalmazzák a belsôségek, a hús, a gomba, a hántolatlan gabonafélék és a sörélesztô is.
               Tüsszentés-babonák – csak a reggelizés elôtti tüsszentésre érvényes!
               Hétfôn: gondjaid elmúlnak, barátok fogadnak.
               Kedden: ma sokat bánkódsz, civódsz, haragszol.
               Szerdán: fontos hír jön hozzád, de bánt, ha már hozzák.
               Csütörtökön: amint csak kívántad, teljesült a vágyad.
               Pénteken: találkozol, hidd el, ma a kedveseddel.
               Szombaton: elcsalják tetôled, meglásd, szeretôdet!
               Plusz egy tipp:
               A megfázás kezelésére hatásos gyógyszer a cink. A cinktartalmú tablettáknál sokkal hatásosabbak a cinktartalmú orrspray-k. Vizsgálatok szerint az orrüregben felszívódó cseppentôs és spray kiszerelésű cinktartalmú gyógyszerek jelentôsen lerövidítik a betegség idejét. Ha a megfázás megjelenése után 24 órán belül cinktartalmú orrspray-t vagy cseppet alkalmaznak, akkor a tünetek 75 százalékkal kevesebb ideig maradnak fenn.



                         ÉLETTÖRTÉNET
    A család

    50. rész: Botrány lesz!

               Delet üt az óra, de Bori még mindig nem tudja összeszedni magát. Szédül a feje, ahogy az egy görbe este után szokott történni. S nemcsak egy estét töltött görbén... Néha úgy érzi, hánynia kell, s eltámolyog néhányszor a fürdôszobáig, fölöslegesen. Pedig úgy szeretné, ha megszabadulna a benne kavargó alkoholtól, a szédüléstôl, a fejfájástól. Mert ugye ideje lenne rendbe tenni a házat, míg a család többi tagja haza nem érkezik. Szellôztetni is kellene, mert olyan bűz terjeng a lakásban, hogy kibírhatatlan... Annyira azért összeszedi magát, hogy az ablakokat kinyissa, de többre nem futja erejébôl. Soha nem ivott még ekkora mennyiségű alkoholt, s most minden ereje elszállt. Vásárolni is kellene valamit, mert a csövesek mindent felfaltak, de nincs mibôl, nincs aki. Ha most jönne egy jótündér, s percek alatt mindent a helyére varázsolna...
               Aztán elalszik Bori a szobájában, úgy, ahogy van, cigarettaszagú ruhákban, alkoholbűzt lehelve a levegôbe. Már nem bírta tovább nyitva tartani a szemét, bármenynyire is szorít az idô.
               Ajtócsattanásra ébred szürkületkor. Meg is feledkezne a lakásbeli káoszról, ha lüktetô fejecskéje nem emlékeztetné az elmúlt éjszakákra.
               Nevetgélve érkeztek haza Nemessyék, Bori az emeleten is hallja a kuncogásokat.
               – Biztosan jól telt nekik a hétvége – gondolja, s aztán rádöbben, hogy egykettôre vége lesz a jókedvnek, ha szétnéznek a lakásban. S akkor jön a fejmosás, s ki tudja, milyen büntetést kap. Mert hogy ezt nem ússza meg szárazon, az biztos.
               Gyomra összekucorodik, a szívét a torkában érzi az izgalomtól és a félelemtôl, de ennek ellenére elindul a lépcsô felé. Még mindig nagy erôfeszítésbe telik, hogy ne akadjanak össze lábai, s viszonylag egyenesen menjen, de nem fordulhat vissza, köszöntenie kell a családot.
               Kató majd rosszul lesz igencsak sápadt kislánya megpillantásakor. Az igazi megdöbbenés azonban csak akkor következik, amikor a nappaliban megpillantja a csikkekkel tele hamuzókat, a rengeteg üres üveget.
               Zsuzsa mama persze azonnal kotnyeleskedésbe kezd, s máris ott sündörög megrökönyödött menye körül.
               – Szent Isten, hát itt mi történt? – csapja össze kezeit meglepetésében. Persze nem kap választ, hisz Katónak a legkisebb baja is nagyobb annál, hogy anyósára figyeljen.
               Nagymama még sopánkodik egy keveset, de miután észreveszi, hogy menyénél nem talál célba, unokáját veszi elô.
               – Te Bori, mi a csudát műveltetek itt a hétvégén? Hogy tudtatok ilyen felfordulást csinálni? Hát tudd meg, nagyon kiábrándultam belôled. Biztos idehoztál egy csomó ágrólszakadtat. Még a hűtôszekrényt is kirámolták. Hát milyen emberek ezek?
               Bori szerencsére nincs olyan állapotban, hogy szívre vegye nagyanyja jajongásait. Édesanyja megvetô pillantásai azonban már nem hagyják hidegen, tudja, hogy hosszú idôbe telik majd, míg kiengeszteli.
               Katónak arra sincs lelkiereje, hogy leszidja kislányát. Azon töpreng, mit kellene tennie. Végül is beleegyezett, hogy magukra, felügyelet nélkül szórakozzanak az ifjak, s ô volt az, aki rábeszélte a családot, hogy ne jöjjenek haza a tóparti házikóból korábban. Kicsit bűnrészesnek érzi magát, s csak úgy kavarognak fejében a gondolatok.
               – Most nem szidhatom meg, nem kérhetem számon a hétvégi eseményeket, mert még jobban eltávolodunk egymástól, s úgyis azt mond, amit akar. Hogy ô is ivott, az biztos, látszik rajta. Az lenne a legjobb, ha barátokként beszélnénk meg a dolgokat, mint régen – gondolja magában. Úgy látja, tényleg ez lenne a legjobb megoldás, azonban férje keresztbe tesz neki. Jani ugyanis – bár mindig is lágyszívérôl volt híres – rettenetesen felháborodik, s nem tudja, de nem is nagyon akarja visszafogni magát.
               – Kislányom, igencsak leszerepeltél elôttem. Soha nem gondoltam volna, hogy ennyire megbízhatatlan vagy. Hogy mit műveltetek itt a hétvégén, arról vannak elképzeléseim, úgyhogy ne is magyarázkodj. Egy hónapig szobafogságban leszel, nem ülsz a tévé elôtt, nem találkozol a barátaiddal. Fôleg azokkal nem, akik a hétvégén itt dorbézoltak. A telefonbeszélgetéseidet is számontartjuk, zsebpénzt pedig nem kapsz. Az iskolából pedig egyenesen hazajössz, világos? Ezzel részemrôl le van tárgyalva az ügy. Egy egész hónapon keresztül lesz idôd bôven, hogy elgondolkozz azon, akarsz-e még hasonló bulikat, hasonló büntetésekkel.
               Boriból mintha egyik percrôl a másikra elillant volna az alkohol, s a másnaposság. Azt sem tudja, nagyanyjára, apjára figyeljen-e inkább, s fôleg azt nem tudja, hogyan mászik ki ebbôl. El sem tud keseredni azon, hogy apja így beszélt vele, tudja, hogy rászolgált a büntetésre. Csak anyja ne nézné még mindig olyan mereven!
               Kató hozzálát, hogy valamelyest rendet varázsoljon a szétbulizott házban. Azt sem tudja, hol kezdje: a hűtôszekrénnyel, a hamuzókkal, vagy az üres üvegekkel?
               Bori visszavonul szobájába, egyrészt, hogy elkezdje büntetése leróvását, másrészt, hogy megszabaduljon a hasonló szóárada- \toktól. Hogy esetleg segíthetne eltakarítani a koszt, rendbe tenni a lakást, az meg sem fordul a fejében.
               Kató takarítás közben mi máson töprenghetne, mint azon, hogy bizony ô is oka, hogy idáig fajultak Bori viselt dolgai. Szíve mélyébôl bánja már, hogy tartotta a hátát lányáért. Ha korábban elkezdett volna kérdezôsködni, utánajárni, hol, mivel tölti idejét a leányzó, akkor ez a botrány nem tört volna ki.
               – De többet soha nem lesz ilyen! – gondolja. – Minden lépésérôl tudni fogok ezentúl, tetszik neki vagy sem, mert még ki tudja, mi történhet. Ezek után már bármit el tudok képzelni róla.
               S hogy még inkább kordában tudja tartani a leányát, úgy dönt, valamilyen módon csak megtudja, kik a csövesek, akikkel felfordíttatta a házat Bori, s egyáltalán miért is volt olyan sürgôs a buli, ha a születésnapja csak hetek múlva lesz?
               – Megvan! Felhívom Emôt, s megmondom neki, hogy beszélni akarok vele –, csillan fel a szeme, jónak találja az ötletet.
    (folytatása következik)
    Azaki Hakami


                         SPORT

    Labdarúgás

    Utolsó elôtti a Jövô

               A C-osztályú labdarúgó-bajnokság múlt hétvégi 13. fordulójában a Brassó megyei Viktóriavárosban vendégszerepelt a Gyergyószentmtmiklósi Jövô csapata. Sajnos ezúttal sem termett babér a városunk színeit képviselô együttes számára, hisz ezúttal is – akárcsak egy héttel korábban – három góllal bizonyult jobbnak a Jövônél az ellenfél csapata.
               Viktóriavárosi Viromet – Gyergyószentmiklósi Jövô 3–0 (2–0).
               Gólszerzôk: Ignat (20.), Chirilă (35.), Ciumas (89. p.).
               Játékvezetô: Coca Constantin (Rm. Vîlcea).
               Ábrahám Andor, a Jövô edzôje a következô csapatot küldte a pályára: Gyenge – Sion, Veress, Moisă (Mezei), Zaibert – Tamás, Bliort (Obrijan), Demian, Ursache – Tătaru (Tódor), Naporojnea.
               A viktóriavárosi mérkôzésen történtekrôl, a Jövô csapatát elkísérô Buslig Gyula sportreferens számolt be röviden lapunknak.
               Öt órai utazás után érkezett a csapat Viktóriavárosba. A játékosok hajnalban keltek, az anyagi nehézségek miatt nem tudott a csapat hamarabb elutazni. Az odautazás fáradtsága rányomta bélyegét a Jövô teljesítményére. A mérkôzés hazai támadásokkal kezdôdött, az elsô negyedóra végén kezdeményezett elôször a Jövô, de nem sikerült bevenni az ellenfél kapuját. A 20. percben Gyenge, a Jövô kapusa a labda alá szaladt és a közelben álló Ignat lövése az asszisztens állítása szerint túlhaladta a gólvonalat, így lett 1–0. A hazaiak gólja után támadni kezdett a Jövô, s ígéretes helyzetbôl Ursache fejelt hat méterrôl a kapu mellé. A 35. percben 2–0-ra növelte elônyét a hazai csapat, miután a labda Chirită elé került, a hazaiak játékosa közelrôl nem hibázott. Az elsô félidô végén Demian szépíthetett volna, de erôtlen lövését hárította Siklódi, a vendéglátók kapusa. Az 52. percben Demian tiszta helyzetben a kapu mellé lôtt. Ezután beszorult a Jövô saját térfelére, s ellentámadásokkal próbálkoztak. Obrijan és Veress jó helyzetei maradtak kihasználatlanul. A 89. percben Ciumas 3–0-ra növelte a hazai csapat elônyét, s ekképp alakult ki a mérkôzés végeredménye.
               A C-osztály VII. csoportjában jegyzett további eredmények: Nagyszebeni AMSO – Minerul Berbesti 1–0, Sepsiszentgyörgyi FC – Székelyudvarhelyi Budvár 2–1, Brassói Romradiatoare – Szecselevárosi Precizia 1–0, Fogarasi Nitramonia – Nyárádtôi Unirea 5–0, Brassói Metrom – Marosvásárhelyi Gaz Metan 3–0, Bucegi Predeal – Földvári Energia 2–0. Dicsôszentmárton csapata szabadnapos volt, a Borszéki Apemin pedig az elsô forduló után visszalépett a bajnokságból.
               A 13. forduló utáni bajnoki rangsorban: 1. Dicsôszentmárton 24 pont, 2. Metrom 23 p., 3. Fogaras 22 p., 4. Viktóriaváros 22 p., ... 14. Gyergyószentmiklósi Jövô 10 pont (8–25-ös gólarány).
               A következô forduló (november 17., szombat) műsora: Dicsôszentmárton – Fogaras, Szecseleváros – Székelyudvarhely, Földvár – Metrom, Nyárádtô – Viktóriaváros, Predeal – Sepsiszentgyörgy, Berbesti – Romradiatoare. Marosvásárhely szabadnapos.
               November 17-én, szombaton 11.00 órától: Gyergyószentmiklósi Jövô – Nagyszebeni AMSO.

    Megyei foci
    Folytatás tavasszal

               Az elmúlt hétvégén a 12. forduló mérkôzéseivel befejezôdött a Hargita megyei D-osztályú bajnokság 2001/2002-es idényének ôszi küzdelemsorozata.
               A legutóbbi forduló eredményei: Gyergyóremetei Maros – Galócási Komplex 0–7, Székelyudvarhelyi Hargita – Tusnádfürdôi Sólymok-ISK 1–2, Gyergyóditrói Ditroit – Székelykeresztúri Egyesülés 1–5, Maroshévízi Maros – Balánbányai Bányász 0–4. A Gyergyótölgyesi Real – Hodosi Unirea mérkôzést tavaszra halasztották.
               A bajnoki rangsorban: 1. Galócás 34 pont, 2. Balánbánya 31 p., 3. Székelykeresztúr 25 p., ... 6. Tölgyes 13 p., 7. Ditró 10 p., ... 10. Remete 3 pont.]
               Az elsô tavaszi forduló (2002 márciusában) műsora: Balánbánya – Keresztúr, Tusnádfürdô – Ditró, Galócás – Székelyudvarhely, Hodos – Remete, Maroshévíz – Tölgyes.

    Figyelmeztetés!?

               A Megyei Labdarúgó Egyesület legutóbbi körlevelében megjelentek értelmében a Gyergyóditrói Ditroit csapata játékjoggal nem rendelkezô játékosokat használ mind a felnôtt, mind pedig az ifjúsági mérkôzéseken.
               A fentebbi állításról megkérdeztük Kovács Árpád Andrást, a Ditroit SE elnökét, aki természetesen már hallotta a fentebb leírtakat. Kérdésünkre válaszolva elmondta: – Számomra rosszul esett ez a hír, mert a ditrói csapat házatáján egyáltalán nem történt ilyesmi. Itt el kell mondjam, hogy a Székelyudvarhelyen lejátszott bajnoki mérkôzés elôtt két nappal egyik játékosunk orvosi vizsgájának határideje lejárt, s emiatt nem játszhatott az említett mérkôzésen. Ez tényleg megtörtént, de ezenkívül nem volt szabálytalanság. Megragadva az alkalmat el szeretném mondani, hogy a Ditroit Sportegyesület adminisztrálja ezentúl a községi piacokat.

    Olvasóink írják
    Mentsük a menthetôt, amíg még nem késô!

               Én csak egy egyszerű sportkedvelô ember vagyok, aki nem felejtette el a régi B és C diviziós korszakot, örvendtem nagyon, hogy most megint megindult valami a labdarúgás iránt. De van egy olyan érzésem, hogy ez egy kicsit betegesen mozog. Sajnos, minden lejátszott meccs után, azon töprengek, hogy vajon lesz-e következô forduló? Vagy azt kell olvassam az újságból, hogy nem esik ki senki ebbôl a csoportból, mivel Borszék után Gyergyó is visszavonul a bajnokságból az anyagiak miatt.
               Tudom, hogy nem nagyon van pénz a csapatnak, nincs cipô, nem mindig kaptak ebédet meccs után, nem minden játékos kap fizetést, kiváltképp a gyergyóiak.
               Ugyancsak a gyergyói játékosok azok, akik ritkán kapnak játéklehetôséget, hogy bizonyítani tudjanak. A polgármester egyik sajtótájékoztatójából tudjuk, a labdarúgással kapcsolatban csak annyit szeretne, hogy azok a cégek, akik soha semmire nem áldoztak, szálljanak magukba és támogassák a labdarúgó sportágat. Ez így mind szép és jó, hogy bár így próbálja mutatni érdeklôdését a labdarúgás iránt. Én is ki szeretném fejezni érdeklôdésemet a gyergyói fociért, mivel csak egy egyszerű munkás vagyok, s anyagiakkal nem tudom támogatni a csapatot, de azért egy jónak mondható ötletem nekem is volna, hogy honnan lehetne még pénzt elôteremteni a Jövô csapatának. Az év elején a városi tanács határozatot hozott, nagyon határozottan, hogy 169 garázs kerül lebontásra az év folyamán. Ezeknek a garázsoknak az adóját nem fogadták el, mivelhogy úgyis lebontódnak. Nemhogy ezek nem bontódtak le, ráadásul még újak épültek az öntöde környékén. Nem tudom, hogy ezekre elvették-e az adót? Arra gondoltam, hogyha már nem bontódtak le, az utánuk járó adót bár most fizettessék ki a tulajdonosokkal és adják az összeget a futballcsapatnak. Nem túl sok pénzrôl lenne szó, de szerintem egy rend futballcipôre elég volna. Így kaphatna mindenki cipôt és nem csak 7–8 játékos, mint utólag történt.
               Én úgy gondolom, hogy ezt a pénzt oda tudnák adni, mert az a 15–18 millió lej (gondolom én) nem volt beleszámolva a város költségvetésébe, mivel a garázsok lebontódnak. Szerintem jól fogna ez a kis pénz a csapatnak ebben a kritikus helyzetben. Kár volna, hogy ez a csapat felbomoljon anyagi okok miatt, szégyen volna a városra nézve. Gondolom, hogy ezen ötlet nyilvánosságra hozatala után megkerül majd az a kompetens egyén, aki ezt el fogja juttatni az érintett személyekhez, még mielôtt nem lesz késô. Szerintem a város érdeke is, hogy mentsük a menthetôt. A fiúknak megértést és kitartást ebben a nehéz helyzetben. A csapat az egy család kell, hogy legyen, ahol nem lehet senki mostoha az életkortól és a nemzetiségtôl függetlenül. Bízunk a Jövôben!
    Tisztelettel: Tódor József

    Jégkorong

    Kihasználatlanul maradtak az emberelônyös helyzetek

               A felnôtt jégkorongbajnokság múlt hétvégi 6. fordulójában a bajnoki címvédô Bukaresti Steaua csapata látogatott városunkba. Szombaton mintegy ezerötszázan tekintették meg az elsô összecsapást, míg vasárnap ennél jóval kevesebb nézô volt kíváncsi a második mérkôzésre. Egy szó, mint száz: a Gyergyószentmiklósi Progym Apicom csapata ezúttal is mindkét bajnoki összecsapást elveszítette. A szombati mérkôzés elôtt Eduard Pană, a szakszövetség fôtitkára elmondotta, hogy szinte biztosra vehetô: Galacon rövid idôn belül üzemelni kezd a Duna-parti műjégpálya. Eduard Pană mindehhez még hozzátette: „... remélem, hogy ebben a bajnokságban Sepsiszentgyörgyön is készítenek jeget az ottani födetlen pályán."
               Nagy iramban kezdôdött a szombat kora este lejátszott elsô mérkôzés. Az elsô öt percben ízlelgették egymást a csapatok, egy perccel késôbb pedig Keresztest és Cazacut állította ki a Becze – Popescu – Trandafir alkotta játékvezetôi hármas. A 7. percben elôször került emberelônyös helyzetbe a Progym Apicom, majd egy perccel késôbb Timaru veszélyes lövését védte Máthé Csaba. A mérkôzés elsô gólját a vendégcsapat csatára, Geru ütötte a gyergyói kapuba. Történt, hogy a bukaresti center egy jó kiugrást követôen egyedül maradt, s nem kegyelmezett: 0–1. Ezután újabb kiállítások következtek és ismét emberelônyös helyzetbe került a Progym Apicom. A 12. percben Gál Csaba összesen hat percre ülhetett le a büntetôpadra, majd fél perccel késôbb egy Corduban – Geru összjáték végén, a Steaua kilences számú játékosa újból térdre kényszerítette a gyergyói védelmet: 0–2. Egy perc múltán Máthé István szépített: 1–2-re, majd Roberto Cazacu góljával 1–3-ra módosult az eredmény. A 17. perc elmúlta azt jelentette, hogy harmadik emberelônyös helyzetét hagyta kihasználatlanul a Progym Apicom, a harmad utolsó gólját Vita Adorján Zsolt szerezte, s az eredmény 2–3-ra módosult.
               A második harmad elsô percében Laczkó rendkívül rosszul passzolt visszafelé, a korongra rögtön le is csapott a les határán álló egyik Steaua csatár, a játékvezetôk szerencsére észrevették a szabálytalanságot. A 27. percben ismét emberelônyös helyzetbe került a Progym Apicom, mert Piszarenkót kiállították Gál Csaba gáncsolásáért. Persze ez az elônyös helyzet is kihasználatlanul maradt, sôt a Steaua csapat támadt, Máthé Csaba kapus pedig nemegyszer parádésan védett. A 30. és 31. percekben újabb emberelônyös helyzetek maradtak kihasználatlanul, majd Timaru lôtt remekbeszabott gólt (2–4). A harmad végeredményét Nicolescu állította be, az állás 2–5-re módosult.
               Góllal kezdte a harmadik harmadot a Steaua, ismét Nicolescu volt eredményes: 2–6. Fél perc múlva Farkas szépített: 3–6. A 44. percben egy emberelônyös helyzetet végre sikerült kihasználnia a Progym Apicomnak, Keresztes Ödi Radu Viorel kapujának hosszú, felsô sarkába lôtte a korongot: 4–6. Látványos gól volt. A 47. percben megszakadt a mérkôzés, hisz a lelátókról történt hajigálás miatt a játékvezetôk közel két perces szünetet rendeltek el. A 49. percben a kiállítás sorsára jutott Basilides Tibor, az emberelônyös helyzetet rögön kihasználta a Steaua Nutu révén, s az eredmény 4–7-re módosult. Az 51. percben ismét emberelônyös helyzetbe került a Progym Apicom, de sajnos ezúttal sem sikerült gólt szerezni. Négy perccel késôbb Timaru kiállítása után ismét emberfölényben játszhatott a Progym Apicom, ez a helyzet egy újabb Steaua játékos kiállítása után gyergyói szempontból csak javult, hisz öt a három ellen támadhatott a Progym Apicom. Végül Kozma élt ezzel a lehetôséggel és megszerezte a gyergyói csapat ötödik gólját: 5–7. Az 58. percben tovább tartott a Progym Apicom emberelônyös helyzete, a Steaua Stoiculescu révén mégis megszerezte a bukaresti csapat nyolcadik, gyôzelmet bebiztosító gólját. Egy perccel késôbb végsô rohamra indultak a bukarestiek, s a gyergyói kapu szándékos elmozdítása miatt büntetôlövést ítéltek a játékvezetôk a Steaua javára. Végül a büntetôbôl nem lett gól, mert Corduban kapura lövését kiütötte Máthé Csaba.
               Végeredmény: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom – Bukaresti Steaua 5–8 (2–3, 0–2, 3–3). Gólszerzôk: (13.37) Máthé István, (17.44) Vita/ Máthé/ Gergely, (43.20) Farkas, (44.56) Keresztes/ Basilides, (56.26) Kozma, illetve (7.18) Geru, (12.32) Geru/ Corduban, (15.49) Cazacu, (34.50) Timaru, (35.52) Niculescu, (43.04) Niculescu/ Cazacu, (48.49) Nutu/ Basilides, (57.22) Stoiculescu. Büntetôpercek: 20–28.
               Vasárnap délelôtt az elôzô napinál jóval kevesebb nézô volt kíváncsi a két csapat közötti második mérkôzésre. A találkozó elsô gólját ismét Geru szerezte a 6. percben. Szintén ezidôtájt történt, hogy emberelônyös helyzetbe került a Progym Apicom, de akárcsak több ízben szombaton, ezúttal sem sikerült kihasználni az ígéretes gólszerzési lehetôséget.
               A második harmad második percében Laczkó juttatta a Steaua kapujába a korongot, de a játékvezetôk – Molnár – Becze – Popescu – nem érvényesítették a gólt, mert a gyergyói játékos korcsolyájáról került a hálóba a játékszer. A harmad hatodik percében Keresztes egyenlített (1–1), majd két perccel késôbb egy újabb, a gyergyóiak számára kedvezô emberelônyös helyzet maradt kihasználatlanul. A 39. percben Timaru bombalövése után a korong védhetetlenül vágódott Molnár Szabolcs kapujának felsô sarkába: 1–2.
               A harmadik harmad elején Roberto Cazacu növelte a Steaua elônyét: 1–3. A 47. és az 54. percekben újabb emberelônyös helyzeteket hagyott kihasználatlanul a Progym Apicom. A mérkôzés utolsó gólját, amely egyben a Steaua negyedik találatát jelentette Alexe lôtte az 59. percben.
               Végeredmény: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom – Bukaresti Steaua 1–4 (0–1, 1–1, 0–2). Gólszerzôk: (25.52) Keresztes/ Gál, illetve (5.40) Geru/ Nuţu, (38.29) Timaru/ Dimache, (43.52) Cazacu/ Basilides, (58.54) Alexe/ Lupascu/ Tănase. Büntetôpercek: 12–18.
               A 6. forduló további eredményei: Bukaresti Dinamo – Galaci Dunărea 2–2 és 1–1, Csíkszeredai Sportklub – Sportul Studentesc 11–1 és 13–1. Hétközben kerültek lejátszásra Csíkszeredában a 2. fordulóban elnapolt Sepsiszentgyörgyi HC – Csíkszeredai Sportklub mérkôzések. Eredmények: Sportklub – Sepsiszentgyörgy 20–0 és 9–2.
               A következô forduló (november 17–18.) műsora: Bukaresti Steaua – Csíkszeredai Sportklub, Galaci Dunărea – Sepsiszentgyörgyi HC. November 17-én, szombaton 17.00 órától: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom – Sportul Studentesc; november 18-án, vasárnap 11.00 órától: Progym Apicom – Sportul Studentesc. A belépôjegyek árai: felnôtteknek: 30 000, diákoknak, nyugdíjasoknak: 15 000 lej.

    Taekwondo
    Hétvégén megyei bajnokság

               November 18-án, vasárnap a csíkszeredai Székely Károly Líceum tornatermében kerül megrendezésre a harcművészeti sportág megyei bajnoksága.
               Baricz Istvánt, a Gyergyóújfalvi Tigrisek csapatának oktatóját kérdezve megtudtuk, hogy a rendezvényen a következô Maros és Hargita megyei csapatok vesznek részt: Szovátai Sasok, Parajdi Gömbvillám, Gyergyószentmiklósi Euro-Taek, Szentegyházai Kwon, Lövétei Kwon, Csíkszentkirályi Jakuzák, Csíkszeredai Phoenix (házigazda csapat) és a Gyergyóújfalvi Tigrisek.
               Az elôzetes tervek szerint a Tigrisek csapatából a következô sportolók vesznek részt a megyei bajnokságon: gyermekek: 8–9 évesek, lányok: (–30 kg-os súlycsoport) Csíki Erika; 9–10 éves korcsoport, lányok: (–30 kg) Márk Emese; fiúk: (–30 kg) Bányász Hunor és Gál Sándor; 13–14 éves korcsoport, lányok: (–46 kg) Sólyom Renáta; fiúk: (–40 kg) Dezsô Szabolcs és Dezsô László (–48 kg) Elekes Elôd, (–50 kg) Egyed András, (–55 kg) Borka Csaba, (–65 kg) Nagy Ernô. A felnôttek mezônyében (+84 kg) Baricz István, a Tigrisek oktatója képviseli a Gyergyóújfalvi színeket a hétvégi megyei bajnokságon.

    Vidék
    Felújították az öltözôt

               Nem tétlenkednek az alfalviak. Nem tétlenkednek a helyi Bucsin SE házatáján sem, hisz nemrég teljes egészében felújították a jégpálya szomszédságában található öltözôt. A haladatról Portik József, a Bucsin SE elnöke számolt be lapunknak.
               – Mikor kezdôdtek el a munkálatok és miért volt szükség erre?
               – November elején kezdôdtek el a munkálatok. Azért vált ez szükségessé, mert az iskola és a sporttanárok nem megfelelô hozzállása miatt elhanyagolt állapotba került a jégpálya melletti helyiség.
               – Milyen munkálatokra került sor eddig?
               – Elôször megtisztítódott a belsô felület, újrapadolódott a helyiség, a mennyezetre pedig gipszkarton került. Ezenkívül az ablakokba új üvegek kerültek, a belsô rész kimeszelôdött, kívül a falakra friss vakolat került. Itt el kell mondjam, hogy a padoláshoz szükséges deszkát és gerendát Györffy Zsigmond, Lôrincz Fülöp, Miklós Levente, Baricz Tihamér, Vizoli Vilmos, Majorán István és Kémenes Kálmán adományozták erre a nemes célra.
               – Kik segítettek ezen munkálatok kivitelezésében?
               – Itt neveket kell felsorolnom, mint: Magyari Dezsô, Horváth Kálmán, Szakács László, Szôcs Zoltán, György Ignác, Simon László, Vizoli Vilmos. Ezenkívül a helyi polgármesteri hivatal támogatott, továbbá a munkálatok során az iskola karbantartói is segítettek.
               – Mi van még hátra?
               – Még ezen a héten három új ajtó szerelôdik fel, ezeket Fehér Endre, a Bucsin Sportegyesület tagja készítette.
               – Történt-e felújítás a jégpályán?
               – Igen, hisz nem kevesebb, mint 21 darab 250 wattos villanyégô került felszerelésre a pálya megvilágítására. A palánkok a tavaly voltak kicserélve. Az égôk felszerelésénél Madarász István, Borsos Ferenc, Dobai Árpád, Krizbai Levente és Horváth Kálmán segítettek, a hegesztéseket Vaszi József végezte.
               – Gondolom közben készülnek az alfalvi jégkorongcsapatok...
               – Természetesen. Elmondhatom, hogy harminc 7–15 év közötti gyerek jár rendszeresen edzésre. A gyermekek programja – György József, a Progym Apicom játékosa irányítja a tevékenységet – a következô: naponta három óra szárazedzés, minden vasárnap reggel jégedzés a gyergyószentmiklósi műjégpályán. A gyermekek mellet rendszeresen készül az öregfiúcsapat is, utóbbiak minden kedden jégedzésen vesznek részt Gyergyószentmiklóson.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         viccek...viccek...viccek

               Az orvos megkérdi Géza bácsit a rendelôben:
               – Maga tette ezt az ötszázezrest a zsebembe?
               – Nem.
               – Miért nem?
               * * *
               Az nevet, aki elôször üt. (Rejtô Jenô)
               * * *
               Új eladót vesznek fel egy nagy áruházba. A fônök az elsô betévedt vevôt hozzá irányítja, megnézvén, mit tud az újonc. Egy idô után a vevô elmegy. A fônök kérdi az új fiút, mennyire vásárolt az illetô.
               – Másfél milliárdra – mondja a srác.
               A fônök majdnem hanyatt esik a csodálkozástól.
               – Mit vett?
               – Két horgot akart venni, de én nagyobbakat ajánlottam neki, hátha nagy halat fog. Ehhez azonban szükség volt erôsebb zsinórokra és nagyobb botokra. A nagy hal nem fér be egy kis haltartóba, ezért adtam neki egy vízbe merülôt. A felszerelés természetesen nem fért el az ô régi csónakjában, ezért bemutattam neki a legújabb motoros kishajónkat. Ezzel csak az volt a probléma, hogy az autója nem bírta volna el a hajót. Szerencsére eszembe jutott az a Jeep, amit a múlt héten kaptunk.
               A fônök teljesen elhűlve kérdezi: – És mindez úgy kezdôdött, hogy két horgot akart venni?
               – Hát, tulajdonképpen ô csak tampont keresett a feleségének. Mondtam neki, ha már úgyis el van szúrva a hétvégéje, menjen inkább horgászni.
               * * *
               A fiatal középvezetô késô este éppen hazaindul az irodából, amikor látja, hogy a vezérigazgató az iratmegsemmisítô mellett áll egy papírral a kezében. A fônök aggódó arckifejezéssel így szól hozzá:
               – Ez egy nagyon kényes, rendkívül fontos dokumentum, és a titkárnôm már hazament. Be tudja nekem kapcsolni?
               – Természetesen – mondja a fiatal srác, és örül, hogy jó pontot szerez a fônöknél. Bekapcsolja a gépet, belerakja a papírt, és megnyomja a start gombot.
               – Nagyon köszönöm – mondja a fônök –, két másolatot szeretnék!
               * * *
               A lopott pénz hozza a legnagyobb hasznot. (Zola)
               * * *
               Kohn elmegy a rabbihoz, mert megoldhatatlannak tűnô problémába ütközik:
               – Rabbi, miért esik nálam a kenyér mindig a zsíros felével a földre?
               – Biztos, hogy a jó felét kened meg?
               * * *
               Elnézést, nem vagyok idevalósi, megmutatná, hogy merre lakik. (Ismeretlen)
               * * *
               Ne lopj! A kormány nem tűri a konkurenciát. (Graffity)
               * * *
               A fiatal lány így szól barátjához a szexmoziban:
               – Te, ez a férfi itt mellettem már harmadszor veri ki a farkát.
               – Mi ezen a furcsa egy ilyen helyen?
               – Az, hogy az én kezemet használja.
               * * *
               Bíró a vádlott feleségnek:
               – Nem tagadja, hogy ön lelôtte a férjét, miközben az meccset nézett.
               – Nem.
               – És mik voltak a férje utolsó szavai?
               – Lôj már! Lôj már, te béna!
               * * *
               A rendôr kifog egy aranyhalat, aki közli vele, hogy ha visszadobja, akkor teljesíti három kívánságát. A rendôr gondolkodik, majd így szól:
               – Legyen egy söröskorsóm, amibôl sohasem fogy ki a sör.
               Máris ott terem egy sörrel teli korsó a kezében, elkezd belôle inni, de a sör csak nem fogy belôle. Ekkor magára önti az egészet, és a korsó még mindig tele van. Erre megszólal:
               – Ez tök jó! Kérek még két ilyet!
               * * *
               – Doktor úr, a bátyám erôsen köhög, és láza van.
               – Magas?
               – Igen, nálam egy jó fejjel magasabb.
               * * *
               A rendôr leállít egy teherautót:
               – Egy órán belül már harmadjára állítom meg, és mondom magának, hogy folyik a hűtôvize.
               – Én meg harmadjára mondom magának, hogy én vagyok a locsolókocsi!


    Horoszkóp
    november 15 – 21.

               KOS (III.21-IV.20.)

               Mintha igyekezne kibújni minden lehetséges felelôsség alól! A héten egy váratlan fordulatnak köszönhetôen kénytelen lesz kiállást tanúsítani egyik barátjáért esetleg a kedveséért. Ne aggódjon elôre, mikor odajut, minden természetesen fog zajlani, szinte észrevétlenül.
               BIKA (IV.21-V.20.)
               Az eddigiekhez képest merôben másféle szerelem üti fel a fejét. Teljes energiáját beleadná, a szíve érte lángol. Azonban van egy aprócska bökkenô. Tulajdonképpen önnek most éppen van valakije, már hosszú ideje. Épp ezért, önnek kell döntenie, hiszen az ön élete!
               IKREK (V.21-VI.21.)
               A kommunikáció nagyon fontos az ön számára, úgy is lehet mondani, hogy létkérdés. Most azonban ennek megtapasztalhatja a negatív oldalát is. Kommunikációs hibák miatt nagyon kellemetlen helyzetbe kerülhet, olyanba, amibôl csak igen nehezen mászhat ki.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               A lelkében érdekes kettôsség játszódik le. A fontossági sorrend felborult, kisebbfajta káosz uralkodik az ítélôképességében. Egyik oldalról élete fontos eseményei fölött átsiklik, túl lazán kezeli élete lényeges szakaszait.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Egyik ajánlat követi a másikat hivatása területén. Egyik csábítóbb, mint a másik, és ez a váratlan fôszerephez jutás rendkívül lelkesítô az ön számára. Egy percig nem kétlem, hogy élvezetes dolog a figyelem középpontjában lenni. De azért alaposan meg kell fontolni, hogy mibe vág bele!
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               Egyre-másra csak zúdulnak önre a különféle feladatok, de olyan intenzitással, hogy nem látja a végét. Hiába teper, hajt, úgy érzi, hogy soha nem ér a végére. Sôt, még a magánéletében is egyre nagyobb felelôsség nehezedik önre.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Egy nagyon nehéz idôszak a végéhez közeledik. Rengeteget szenvedett, kínlódott, és folyton akadályokba ütközött. Most végre teljes ragyogással felfénylik szerencsecsillaga. Mostantól kezdve egyre több jó dologra számíthat. Felejtse el a pesszimizmust, az óvatosságot.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Elérkezett az ön ideje minden téren. A magánéletében, és a hivatás területén is. Egyetlen buktató a dologban az, hogy ne éljen viszsza a helyzetével. Tudja nagyon jól, minél magasabban van, annál nagyobbat eshet! Ne éljen hát vissza hatalmával se a munkájában, se a párkapcsolatában.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               Úgy érzi túlteng önben az energia, amit alkotó módon meg szeretne mutatni a világban. Sok tudással és tehetséggel rendelkezik, mégis nem árt az óvatosság. Nem elég, ha önben buzog a tenniakarás, a segítenivágyás. Nem kell messzire mennie, hogy körülnézve másféle embereket lásson.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Jól haladnak az események, semmi akadály, egyszerűen jó dolga van. Ezért hát tesz róla, hogy ne legyen már olyan rendben lévô az élete. Jó lenne egy kis káosz? Könnyen megteremti, ha továbbra is azon morfondíroz, hogy elcsábítsa a család barátjának a kedvesét.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               A magánélete az a terület az életében, amiben szüksége lenne egy kis lelkesedésre. Nem találja a helyét, fogalma sincs mit lehetne tenni, csak azt tudja, hogy így nem érzi jól magát. A párkapcsolatában szüksége van változatosságra.
               HALAK (II.20-III.20.)
               Gyökerestôl fel kellene fordítani az életét. Ez az egyetlen lehetôség, hisz már régen megért az idô a változásra! Ön is érzi, hiszen az akadályak, gátak özönlöttek, szinte nem tudott semmit egyszerűen véghezvinni. Ez pedig annak a jele, hogy jobb dolgok várnak önre.

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2001