10. (427.) szám, 2002. március 7-13




    Itt a határ, hol a határ?

               Az „itt a piros, hol a piros" játékszabályai egyszerűek, mégis a csalás légköre lengi körül. Errôl nem az ártatlan játék tehet, hanem a működtetôi. Az „itt a határ, hol a határ" játékszabályai nem ismertek, és valószínű nem is lesznek azok, hiszen működtetôinek nem érdekük, hogy a nyilvánosság tudomására jusson. Sôt, egyenesen titokként kezelnek egy olyan gazdasági(?), politikai(?) lépést, amelyet lényegében az egész országnak ismernie kellene, azaz kellett volna. Ugyanis a megyehatárok, – tudomásom szerint –, rögzítettek, és nem lehet csak úgy tologatni ide-oda, hiszen ezzel Románia területi felosztása módosul.
               Valamikor már írtam, hogy ha nem vigyázunk, akkor lassan a Pongrác-tetô lesz nemcsak a város, hanem a megye határa is. Az emberi kapzsiság határtalan, és neamţi szomszédaink kihasználva vezetôink „szakértelmét" lassan az egész Gyilkostóra kezet tesznek. Vagy inkább kezet emelnek? Akkor majd lehet mellébeszélni, hogy ki mit, miért írt alá, már mindegy, mert vitte a víz a házat, hazát.
               Amúgy egyesek már most nekiláttak a magyarázkodásnak, okkal, hiszen sok a kérdôjel. Mások óvatosan „határon kívül" helyezkednek, hogy a gyanúnak még az árnyéka se essen rájuk. Megint mások cinkosan hallgatásra intenek, mintha valami nagy titkot tudnának, vagy ismernék a megoldás kulcsát. Pedig szó sincs róla, inkább nagy ravaszul saját szennyeseiket próbálják tisztára mosni a Kis-Békás mészköves vizében.
               Persze, ismerve a háttereket, már semmi nem lep meg. Miért ne sorolnánk a Cserehát, a marosfôi kolostor, a Lapos, a kettészakított Salamon Ernô Líceum mellé a Békás- szorost, vagy akár a Gyilkos-tót is. Látszólag semmi nem változik, minden a régi helyén marad, csak valahogy olyan idegen lesz... Környezetidegen.
               Apropó Lapos! Az ügy teljesen új megvilágítást kap. Az akták szerint csupán egy kirakatperrel állunk szemben, hiszen egy olyan területért pereskedünk, amit valamikor odacsókoltunk a békásiaknak. Csak a látszat kedvéért harcolunk?
               Látszólagos fegyverekkel átlátszó emberek szellemekkel hadakoznak. Mi tud lenni ebbôl? Rémálomváros, láthatatlan lakókkal, tapinthatatlan hazafiasság és megkövesedett akaraterô eltűnô délibábja.
               Alig várom március 15-ét. Várom a díszmagyarba, díszszékelybe öltözött lelkes beszédű, buzgón magyarkodó városfiakat, akik ezen a napon képesek lennének vérüket adni akármiért. (Csak nehogy elvérezzenek, mint a Békás-szoros.)
               Kell ez a nap nekem, hiszen minden évben megbizonyosodom arról, hogy maga az ünnep és annak mondanivalója egyre távolabb kerül az eminens résztvevôktôl. Lassan-lassan egy gúnyos fintorrá vedlik át. Ezen a napon a magyarok igazi ünnepe, semmilyen külsôségek nélkül, mára már csak az érintetlen székelylelkekben lelhetô fel. Határon innen, határon túl.
    Ábrahám Imre

    Szálkák és gerendák

               Lezajlott a városi RMDSZ idei közgyűlése is. Premier volt a maga nemében, mert sok-sok éves hagyománya volt már annak, hogy a tisztújítások közötti években elfelejtettek közgyűlést tartani. Ez volt az elsô alkalom, hogy közgyűlést tartottak, habár nem volt tisztújítás. Egyéb pozitív dolgokról is szó volt az elnöki beszámolóban, zavarta is ez látható módon a tavaly leváltott elnököt. S ezzel el is érkeztünk az ülés egy fontos konklúziójához: nincs béke a városi RMDSZ-ben. Ez pedig minden, csak nem örvendetes! Az elnök elmondja, hogy eddig nem volt példa rá, hogy két választás közti évben is tartsanak közgyűlést, mire a tavaly leváltott elnök elôször azt mondta, hogy de igenis volt ilyen máskor is, majd amikor felvilágosítják, hogy azok lakossági fórumok voltak, akkor meg azt mondja, hogy igen, de ez is csak fórum, nem közgyűlés. Ha pedig a jelenlegi elnök azt mondja a beszámolójában, hogy az elmúlt évben tizenhat választmányi ülés volt, akkor ismét felpattan a volt elnök, s ezt kétségbe vonja. Nem számít mirôl van szó, csak kontrázni, kisebbíteni a mostani vezetés érdemeit. Ez a magatartás pedig rossz hangulatot szül, akkor pedig nem kell csodálkozni azon, hogy kevesen jönnek el egy ilyen ülésre, illetve hogy sokan eltávolodtak az RMDSZ-tôl.
               Az ülésen visszatérô téma volt a városi tanács, illetve az oda, nem RMDSZ listán bejutott tanácsosok. Az RMDSZ elnök szerint a viszonyt sikerült normalizálni, nincsenek politikai ellentétek a tanácsban. Láthatóan ez is nagyon zavarta a volt elnököt, aki eredeti ötlettel állt elô: szerinte a városi RMDSZ a nemrég lemondott Kopacz Zoltán helyére az RMDSZ listán következô tanácsost kellene bejuttassa, olyan alapon, hogy Zoltán (saját bevallása szerint) független tanácsos volt, márpedig a választási törvény szerint ha egy független tanácsos helye megüresedik a tanácsban, akkor azt annak a pártnak a listájáról töltik be, amelyik a választásokon a legtöbb szavazatot kapta. Természetesen ez a választási törvény egy sajátos értelmezésére, vagy még inkább felületes ismeretére vall, de az is lehet, hogy mindössze a diverziókeltés volt a célja. Elnézve a szóban forgó illetô eddigi tevékenységét, egyre inkább megerôsödik bennem az az érzés, hogy tevékenységét az az elv vezérli, miszerint ha segíteni nem tudok, legalább ártsak! Tegnapi szereplése már csak azért is nagyon furcsa, mert ha jól belegondolunk, nem keveset köszönhet a városi RMDSZ-nek, hisz annak az elnöki székébôl került be a városi tanácsba, onnan a prefektusi székbe, majd onnan még magasabbra. De még ha eltekintünk is ettôl, akkor is furcsa, hogy ahelyett, hogy segítene (hisz jelenlegi pozíciójából is sokat tudna, vagy ha már mindenképp kritizálni akar, akkor lényegesebb dolgokat kritizáljon), csak kötekedik, ráadásul olyasmikbe köt bele, amikben könnyen igazolható módon nincs igaza.
               Ami a keddi ülésnek egy még szomorúbb következtetése, az paradox módon úgy mondható, hogy béke van a városi RMDSZ-ben. Pontosabban: úgy néz ki, hogy béke van a városi RMDSZ vezetés és a polgármester között. Az elnöki beszámolóban ugyan még voltak kritikai észrevételek, ellenben inkább csak az általánosságok szintjén. Ezekre a polgármester azt mondta, hogy valóban voltak gondok, de legutóbb sikerült a félreértéseket tisztázni, s reméli, hogy ezután már minden rendben lesz. Erre pedig nem jött semmi válasz sem az asztaltól, sem a teremben ülô néhány tanácsostól, holott mindannyian egyformán tudták, hogy a legnagyobb gond az, hogy garmadában állnak a végre nem hajtott tanácsi határozatok, s ilyen téren semmi javulás nem tapasztalható. Tudom, hogy a polgármester úton-útfélen azzal vádol, hogy nekem valami személyes bajom van vele. Azt is tudom, hogy vannak, akik ezt elhiszik neki. Mindez azonban nem érdekel, nem tud érdekelni, amikor a városról, a városomról van szó. Elmondom ha kell ezerszer is, hogy Pál Árpád a romlásba viszi a várost, egyszerűen azért, mert képtelen ellátni a rá bízott feladatot. Ha pedig a városi RMDSZ vezetése is látja ezt, akkor elvárom tôlük, hogy cselekedjenek. Gyôzzék meg szép szóval, vagy ha nem megy, akkor vonják meg a támogatását, mert ha nem, lényegében közösséget vállalnak vele, ami nem jó dolog! Véleményem szerint a városi RMDSZ elsôdleges szerepe az, hogy képviselje kifelé, a román hatalom irányába ezt a várost, de azt se lenne szabad tétlenül nézze, hogy a polgármester alkalmatlan a feladata ellátására!
    Árus Zsolt

    A városháza hírei

               A polgármesteri hivatal legutóbbi sajtótájékoztatóján Pál Árpád polgármester és Nagy István titkár tájékoztatott a következôkrôl:
               * Február 14-én elkezdôdik a népszámlálóbizotosok tevékenysége, 17-ig elôzetes összeírást végeznek az épületekrôl és családokról. A tulajdonképpeni népszámlálás 18 és 27-e között történik. A magánházakban lakókat kérik, kössék rövid pórázra házôrzôiket, s az említett idôszakban tartózkodjon otthon egy nagykorú családtag, aki a biztosok rendelkezésére bocsátja a következô adatokat: a családtagok születési adatai, iskolai végzettségük, munkahelyük, beosztásuk, foglalkozásuk, vallási és nemzeti hovatartozásuk, állampolgárságuk. A lakással kapcsolatban rákérdeznek a szobák számára, a tulajdonjogra, a felületre, a fűtési módra, víz- és villanyellátásra, az épület építési idejére. (A nemzetiségi hovatartozás kérdésénél vigyázni kell, ugyanis aki székelynek, illetve csángónak vallja magát, az nem magyar a kérdôív kiértékelése szerint – szerk. megj.)
               * A közbirtokossági iratcsomók kiigazításával jól haladnak, a munkában a közbirtokossági vezetôk is segítenek. Várhatóan egy hónapon belül sor kerülhet 3000 hektár átadására – jelentette ki Nagy István.
               * A városháza idénymunkásokat alkalmaz a nyári munkálatokra. Így pénzkereseti lehetôséget adnak a munkanélkülieknek, s az így alkalmazottak bérének több, mint felét a munkaügy állja.
               * Tavasszal végre megtörténik a Csíkikert utca aszfaltozása, errôl szerzôdést is kötöttek a munkálatokat végzô Conas Rt.-vel.
               * A sportcsarnok kapcsán polgármesterünk elmondotta: a minisztériumból arról értesítették, hogy a megye nem továbbította az újratárgyalásra felszólító kérést.
               * A közbeszerzésre, bizonyos munkálatok elvégzésére kiírt pályázatokat ezentúl az internet segítségével is népszerűsíti a városháza, ahogy azt a közbeszerzési törvény elôírja.
    Pál Hajnalka

    Szülinap – elôször

               Fennállásának elsô évfodulóját ünnepelte szombaton az angol klub. A tizenöt-húsz klubtag 2001 február 15-én találkozott elôször az Ifitékában Forró Katalin kezdeményezésére, s azóta minden csütörtökön összeülnek. A klub jelenlegi irányítója, Puskás Gyöngyvér elmondotta: a klub lényege, hogy a tagok egymástól tanulva gyarapítsák angol nyelvtudásukat. A találkozásokkor mindig bemutat valaki egy-egy országot, és szórakoztató játékokat is szerveznek. Mindez angol nyelven történik, nem kétséges tehát, hogy hasznos az angolklub tagja lenni. Néha meghívott is van, éppen itthon tartózkodó, külföldi személy, vagy olyasvalaki, aki járt angol nyelvterületű országban, s van kedve beszámolni az ott tapasztaltakról.
               A klubtagok életkora 13–32 év között változik, van köztük diák, fôiskolai hallgató, és kétkezi munkás is, s mindegyikük kap valamilyen szerepet a klubdélutánokon.
               A kissé megkésett születésnapi ünnepségen ünnepélyes klubdélutánt tartottak, az érdeklôdôknek bemutatták, mivel szoktak foglalkozni, de nem maradt el a torta és pezsgô sem.
    Pál Hajnalka

    Városnézôben a városvezetôk

               Múlt pénteken újabb utcasétára került sor, ezúttal a Virág negyed északi részén. A meghirdetett helyen és idôpontban – 16 órakor, a kazánház elôtt – alig tíz-tizenöt személy várta, hogy szót válthasson a két városvezetôvel, Pál Árpád polgármesterrel és Kercsó Attila alpolgármesterrel. S bár a megszokottnál kevesebb volt az érdeklôdô, majdnem ugyanannyi panasz hangzott el, mint a korábbi utcaséták alkalmával.
               Pál Árpád újra kiemelte a lakástulajdonosi egyesületek fontosságát, hiszen véleménye szerint ezek nagyon sok problémára adhatnának megoldást, s ugyanakkor megkönnyítenék a városvezetés és a lakosság közötti kapcsolattartást is. Az egyik tömbházlakó azonban megjegyezte: ez csak a polgármester vesszôparipája, az egyesületek csupán az ô dolgát könnyítenék meg, a lakókét nem.
               Ez alkalommal is szóba került, hogy a lakosságnak is tennie kell a szebb városért. Erre is volt mondanivalójuk a megjelenteknek: hiába szépítgetnek, a kerítéseket mások összetörik, az autók pedig tönkreteszik a bekerítetlen zöldövezetet. Egyetlenegy új gond merült fel: a keskeny járdákat teljes egészében elfoglaják a személyautók, a gyalogosok pedig kénytelenek az úttesten közlekedni. Hogy erre mi a megoldás, az nem derült ki az utcasétán.
    Pál Hajnalka

    A globális adóról

               Nemrégiben felkerestük a gyergyói pénzügyet, ahol Kocsis Zoltán kirendeltség-vezetôhöz néhány kérdést intéztünk a globális adóval kapcsolatban. Megtudtuk tôle, hogy a munkáltatóknak február 28-ig kellett leadniuk az FF1., illetve FF2. típusnyomtatványokat, azonban a globális adóbevalláshoz szükséges típusnyomtatványok csupán nemrégiben érkeztek meg az intézményhez.
               – Meddig kell leadni a globális adóbevalláshoz szükséges nyomtatványokat?
               – Eredetileg március 31-re tűzték ki a határidôt, azonban meghosszabbították ezt április 30-ig. Tôlünk viszik el az adófizetôk a szükséges nyomtatványt, és ide is kell visszahozniuk, persze kitöltve.
               – Hogyan haladnak az adatfeldolgozással? Van-e sok lezáratlan akta?
               – Jelen pillanatban a 2000-es adatokat teljes egészében feldolgoztuk. Vannak bizonyos akták, amelyek még nincsenek lezárva. Körülbelül 300 ilyen van, ami nem olyan sok, ha figyelembe vesszük, hogy 26 000 aktacsomóval kellett dolgozunk.
               – Mindenkit értesítenek az adatfeldolgozás végén?
               – Igen. Mindenkit értesítünk arról, hogyan áll a szénája, függetlenül attól, hogy fizetnivalója, vagy kapnivalója van-e. Az értesítés csak lassan megy, hiszen a címzettnek személyesen kell átvennie a küldeményt, alá kell írnia az átvételi lapot. Nem tudjuk csak egyszerűen bedobni a postaládába, hiszen onnan elkallódhat. A postával kötöttünk szerzôdést, akik felvezettek minden egyes átadott küldeményt egy adatlapra. Tôlük csupán az elszámolást kapjuk vissza, hogy hány küldeményt sikerült kézbesíteni, illetve az átvételi adatlapokat.
               – Kik azok, akiknek már kiközölték az eredményét?
               – Elsôként azokat értesítettük, akiknek fizetnivalójuk volt. Ezután jönnek azok, akiknek visszakapni való pénzük van. Novemberben ment ki az „elsô szállítmány" és most pénteken a postára adtuk az összeset.
               – Meddig törleszthetik ki kamatmentesen a fizetnivalójukat a polgárok?
               – Februárral lejárt a kamatmentes fizetés is. Március elsejétôl kénytelenek vagyunk 0,1 százalékos kamatot is számolni a fizetnivalókra.
    Barabás Alpár

    Kérdések és válaszok
    Kasszagéprôl boltosoknak

               Újra felütötte a fejét a pénztárgép ördöge. Számos kisebb-nagyobb tanácstalanságot okozott a folyó év február 4-én megjelent 64/2002-es törvény, mely a Hivatalos Közlöny 97-ik számában került a „nagyközönség" elé. Ez a törvény jóváhagyja a 28/1999-es sűrgôsségi kormányrendeletet (1999. március 31-én a 131-es Hivatalos Közlönyben jelent meg) az elektronikus kasszagépek kötelezôvé tett használatáról. Felkerestük Kocsis Zoltánt a gyergyói pénzügy igazgatóját, akitôl a részleteket kérdeztük.
               – A törvény számos módosítást eszközöl, amelyek közül megemlítenénk azokat a fontosabb pontokat, melyek módosultak a 28/1999-es kormányhatározathoz képest. Kiemelnénk azokat az eseteket, ahol nem kötelezô a kasszagép használata:
               – a törvény B. pontjában áll, hogy azon magántermelôk számára, akik mezôgazdasági termékekkel kereskednek a piacokon, vásárokon és más engedélyezett helyeken, és rendelkeznek termelôi bizonylattal, nem kötelezô a kasszagép használata;
               – a H. pontban: biztosítási, pénzügyi és banki tevékenységet folytató egységek sem kell használjanak pénztárgépet, kivételt képeznek azonban a valutaváltóházak;
               – az I. pontban: azok az engedéllyel rendelkezô fizikai személyek, akik bármilyen független tevékenységet fejtenek ki (A.I. – activitate independentă), illetve a szabad foglalkozást űzôk (profesii liberale), mint például az ügyvédek, orvosok, közjegyzôk stb. sem kell használjanak pénztárgépet.
               – Vannak-e üzletek, amelyeknek nem kell kasszagépet tartaniuk? Mi a helyzet a turkálókkal?
               – Minden üzletnek szükséges a pénztárgép, tehát a turkálóknak is kell használniuk. Kivételt csupán a független tevékenységet kifejtô egyének (A.I.), illetve a szolgáltatásokat végzô fizikai személyek, vagy családi vállalkozások képeznek, akik adónormák alapján dolgoznak, illetve számlát, nyugtát adnak szolgáltatásukért. Ebbe a kategóriába esnek a szobafestôk, kôművesek, kéményseprôk, bádogosok...
               – Hogyan oldható meg a piaci árusok kasszagéphasználata?
               – Azon piaci árusoknak, akiknek kötelezôen pénztárgépet kell használniuk, kicsi, hordozható, elemmel működô gépet kell vásárolniuk.
               – Egy vendéglôben, kocsmában tételesen kell-e blokkolni vagy egyben?
               – A kocsmákban, vendéglôkben egyben kell beütni a végösszeget.
               – Ha látható helyre teszik a gépet, miért kell kiírni azt, hogy van kasszagép?
               – Mert, ha nincs kiírva, akkor az illetô egységet megbüntethetik öt-tíz millió lejre. A törvény elôírja, hogy látható helyre ki kell írni, hogy van kasszagép.
               – Mi történik áramszünet esetén, ha elromlik a gép vagy, ha a fekete dobozt ellenôrizni viszik? Be kell-e zárni az illetô üzletet arra az idôre, amíg nincs a „szolgálatot teljesítô eszköz"?
               – Ha a kasszagép elromlik, vagy áramszünet van, azonnal értesíteni kell a forgalmazót és a gép üzembe helyezéséig a cégek kötelesek egy regiszterbe felvezetni a műveleteket és a kliens kérésére számlát kell adniuk.
               – Melyek azok az engedéllyel rendelkezô cégek, akiktôl autorizált kasszagépeket lehet vásárolni?
               – Gyergyószentmiklóson a BB Comp Kft. az egyetlen engedélyezett forgalmazó cég, de lehet vásárolni a csíkszeredai Pro-Soft Kft-tôl is pénztárgépeket.
               – Milyen büntetéseket róhatnak ki a kasszagépet nem használó kereskedelmi egységekre?
               – Azokat az egységeket, akik nem tartják be a törvény által elôírtakat, a Pénzügyi Minisztérium ellenôrzô szervei 20–100 millió lejre büntethetik.
               A büntetés nem kicsi, igaz egyes cégek napi forgalmához mérve nem jelent ez nagy kiadást. Tény azonban, hogy senki nem azért indít céget, hogy belebukjék vállalkozásába. És ehhez éppen elég az, hogy hetente megbüntessék ezért-azért. Éppen ezért kéretik minden cégtulajdonosnak figyelmesen áttanulmányozni a szükséges törvényeket, és betartani azokat, az álmatlan éjszakák elkerülése végett.
    Barabás Alpár

    Találkozó a miniszterrel

               Lapzártakor értesültünk, hogy szerdán reggel dr. Garda Dezsô országgyűlési képviselô újra tárgyalt a mezôgazdasági miniszterrel erdeink érdekében. Amint telefonon beszámolt róla, elsôsorban azt kérte, hogy a magánerdészetek működését szabályozó törvénytervezetek, kormányhatározatok mihamarabb legyenek aláírva. A kormányhatározatokat azon nyomban oda is kérette a miniszter és kézjegyével látta el.
               A miniszter kijelentette: az, hogy az államtitkárt leváltották, nem azt jelenti, hogy nem kell visszaadni az erdôket, s ô úgy is értesült, hogy a birtokbahelyezés megkezdôdött.
               Dr. Garda Dezsô viszont elmondotta: cáfolnia kell, hogy minden zökkenômentes lenne az erdôvisszaadásban „az állami erdészet húzza az idôt, nem hajlandóak átadni a földeket a magánerdészeteknek."
               E találkozón a csíkszeredai egyeztetésrôl, az erdészet által indított perekrôl is szó esett, melyekrôl következô lapszámunkban részletesen is beszámol a képviselô.
    Balázs Katalin

    Meddig tart Hargita, hol kezdôdik Neamt megye?

               Sokszor, sokaknak feltettük már ezt a kérdést. Tulajdonképpen csak azt szeretnénk megtudni, keleten meddig nyúlik városunk határa, mely egyben megyehatárként is szolgál. Itt egy kacskaringós vonalról lenne szó, mely határt húz Hargita és Neamt megye között, és amely a térképeken tisztán látható. De ahány térkép, annyiféle, s a határ úgy ugrál szemünk elôtt, mint máshol a bolhák.
               Mert ha a 83 éves György Tamás bácsit kérdezzük, akkor elmondja, hogy 1918 elôtt, a monarchia idején bizony a Zsedán patakán alul, a Péntek patakán keresztül húzódott a határ, melynek bal oldalán volt Románia, jobb oldalán pedig voltunk mi. S ez a határ 1950-ben is megmaradt – emlékszik vissza.
               Szászék, akik sok éve harcolnak, hogy visszakaphassák a Gyopár villát, csak egy ideig hitték, hogy az ô földjük Gyergyó adminisztratív határán belül van. Volt okuk hinni, hisz 1950-ben a gyergyói fejesek államosították a villájukat, és tavaly szintén a gyergyóiak állítottak ki rá új telekkönyvet. Csak aztán jöttek a neamtiak, s szóltak, hogy nem oda Buda, ne méricskéljenek az ôk területükön. Irtunk már errôl, s önök is tudják, hogy Szászék immár Neamttól kell kérjék a birtokot, ha tényleg vissza akarják kapni. Azóta újra kérték a gyergyói hivatalt, tisztázza ki ügyüket. Választ is kaptak: a polgármester és a jegyzô úgy véli, a Gyopár villa Gyergyóhoz tartozik, de ôket mégis elkergetik a neamtiak, ezért Szászék eldöntötték, Strassbourgtól kérnek segítséget, hogy visszakapják kicsinyke birtokukat.
               – Kitelepítettek, megbélyegeztek, mint osztályellenséget, most ismét ne legyünk jogfosztottak az új demokráciában. Ha Hargita és Neamt megye között területvita van, azért ne mi szenvedjünk – egészítették ki mondanivalójukat a Szász testvérek.
               Területvita?
               Az 1972-ben készült térképet nézve a határ a Lapos és Súgó patak között úgy félúton vágja át a műutat, a több mint tíz évvel késôbbi határról pedig Tinca Kálmán, az akkori gyergyói alelnök ad leírást:
               – Gyergyó határa akkoriban a harminckettes és harminchármas kilométerek között volt, ezt helyszínen pontosan meg tudnám mutatni.
               Tinka Kálmán, aki 1984–1989 között alpolgármestereskedett, elmeséli:
               – Határproblémák is voltak. 1985-ben a piatraiak a Hargita megye határát jelzô táblát levették, s az út mellett hagyták. Mi természetesen visszaépítettük. Ez megtörtént vagy két-három alkalommal. Egyszer a határtábla felkerült a Békási-szoros környékére, akkor is visszavittük az eredeti helyére. Rá egy-két évre a határtábla felkerült a Kupás-patakával szembeni bejárathoz, ezt sem hagytuk szó nélkül, mindig visszavittük a helyére. Ennek hatására a két megye vezetôsége találkozót hívott össze a Napsugár villába. Jelen voltak az akkori megyei tanácsok alelnökei, a földhivatal igazgatói valamint más, érintett hivatalos személyek, és próbáltuk bizonyítani, hogy a határ ott van, ahová a táblát mi rendszeresen visszatesszük. Ôk is jöttek érvekkel, de nem bizonyíthatták, mert ha abban az idôben egy négyzetcentiméternyi támpontjuk lett volna, azt is megragadták volna, mert nekik a Gyilkostó mindig egy fájó pontjuk volt. Akkor egyezségre jutottunk, hogy a határ a régi helyére kerül viszsza. Utána ez az ügy nem folytatódott, nekem 1989-ig határproblémám nem volt a neamtiakkal, a területrendezést, építkezési engedélyek kiadását, adók beszedését is a gyergyói tanács végezte. Nem is vetôdött fel neamti részrôl semmiféle követelés.
               – A fenét! Nem ott van a határ – nevet fel egy ifjú földbirtokos, s elmondja, hogy Neamt megye már a Napsugár villa mögött a Postafalnál érintkezik jobb oldalt a műúttal, ott fut párhuzamosan, míg át nem szeli az úttestet, s tovább a határt a Kupás pataka képezi. Mindkét végén hármashatár: egyfelôl a Békás-Gyergyó-Tölgyes, másfelôl pedig a Dămuc-Gyergyó-Békás. És sajnos, neki van igaza. Jól összezsugorodtunk. Ezt a vonalat adják meg a jelenlegi térképek, erre épül a város általános rendezési terve, sôt ezen határ elismerésérôl akta is létezik 1998-ból. Aki aláírja, nem más, mint Romfeld János, akkori gyergyói alpolgármester.
               – Én is úgy tudtam, hogy a Lapos pataknál az Oltárkô háta mögött a határ, aztán alpolgármestereskedésem idején meggyôztek, hogy nem az. A Hargita megyei Kataszteri Hivatal meghirdette ugyanis az adminisztratív határok térképes beazonosítását, kibornázását, cölöpözését. Anélkül, hogy mi errôl tudtunk volna, kilicitálták a munkálatot, melyet a Sepsiszentgyörgyi Satelit Kft. nyert meg, s egy adott pillanatban megjelentek nálunk. Térképeket hoztak, ''50-bôl valókat. Egyik felén a Magyar Autonóm Tartomány, másikon a Bakói tartomány pecsétjével. A kettô öszszeilleszthetô volt, köztük semmilyen differencia, a határvonal pedig a jelenlegivel egyezett. Én meglepôdtem, hogy ez így van, értesítettem az akkori prefektust, Dézsi Zoltánt, a polgármesterünket, a megyét, Minier Gábort, s összeültünk tárgyalni. Mondtuk, hogy itt ügyelni kell, mert nemcsak Gyergyószentmiklós határáról van szó, hanem megyehatár is ez. Kimentünk a tóhoz, ott voltak a neamtiak is. Kész tények elé voltunk állítva. Félrebeszélnek a gyergyóiak, mert itt szó sem esett határmódosításról, náluk volt a térkép, be kellett ismernünk, hogy ott a határ, nem volt apelláta. Mit csináljunk? S akkor a neamtiak nekünk estek, hogy ugye-ugye csak itt van a határ, s akkor Hargita megye hogy adott építkezési engedélyt az alagútra, ami az ô felségterületükön van.
               Így elismerve a határ helyét, a Satelit hozzálátott a határ betoncölöpökkel való megjelöléséhez. Munkájuk végeztével pedig újra jelentkeztek a hivatalnál:
               – A papírt alá kellett írni, a munkálatot át kellett venni, mert ha nem, a munkások nem kapták volna meg a fizetésüket – folytatja Romfeld János. Egy ideig húztuk-nyúztuk a dolgot, de jöttek a nyakunkra, a megyétôl sem kaptunk semmiféle támogatást, s kiderült, hogy nincs más megoldás. A munkát át kell venni, a papírt alá kell írni. Nekem, mert az én hatáskörömbe tartozott, s a titkárnak. A polgármester végrehajtó személy. Neki a törvényt kell tiszteletben tartania, ha rossz a törvény, azt kell alkalmaznia. A politikus feladata az, hogy a törvény jó legyen. Ezt a határügyet is lehet politikailag vitatni, de akkor, amikor elénk tették a térképeket, nekünk nem voltak érveink. Borzasztóan bosszant ez a szituáció, én szívvel-lélekkel ellene voltam akkor is, most is, de alá kellett írni, mert szív-érvekkel nem lehet bornázni.
               Hogy mi íródott akkor alá, azt bárki láthatja, aki ránéz akár az 1972-es térképre, akár belegondol, nem mindegy hol húzódik a határ, a 32–33-as kilométerkônél, vagy a 28-ast sem éri el. Hisz ebbe a „lyukba" esik az alagút, a szerpentinek, ezeregy legelô, jó néhány ingatlan... pénzforrás a gyergyóiaknak. A neamtiak hoztak egy térképet, s a vezetôség elfogadta, pedig ha jobban utána néznek, a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatalban is megvolt az az 1972-es térkép, melyen más a határ, nagyobb Gyergyó. Hogy milyen térképet lebegtettek meg a felmérôk, ami a neamtiak malmára hajtotta a vizet, az titok, mert máig sem sikerült a hivatalnak abból egyet beszerezni. Végtére is nincs rá szükség, hisz itt van a jelenlegi határ. Kicsit szűkös, nagyobb teret érdemelne a gyergyói, de az egykori vezetôk nem így látták.
               Határmódosítás történt volna? Szinte hihetetlen, hisz ahhoz népszavazás kellett volna már az 1991-es közigazgatási törvény szerint is. Ilyesmi nem volt, a határ mégis más formát vett fel.
               A „határelismerés" aláírása 1998-ban történt, lassan négy esztendeje. Azóta senki nem kívánta ezt kikürtölni, s az ez után kutakodó mindenütt falba ütközött. Nem kellene beszélni róla, egyszer tisztázódjanak az ügyek – jött a letaccsoló válasz. Azt is mondták már felelet helyett, hogy ne kotkodácsoljon a tyúk, mielôtt meg nem tojt. De a tyúk nemcsak, hogy megtojt, már a csirke is kikelt, növöget a más birtokán.
               A helyi RMDSZ-tôl viszont kaptunk választ: foglalkoznak a problémával, az RMDSZ–PSD helyi protokollum készítésénél a gyergyóiak követeléseként éppen e határvidék van megemlítve: „Kérjük a megye régi határának visszaállítását oly módon, hogy a Bákó tartománynak odaítélt területeket (melyeket késôbb Neamt és Bákó megye örökölt) szolgáltassák viszsza Hargita megyének." Ugyanezen dokumentum 14. pontjában pedig: „A neamti lakosok által eltulajdonított legelôk kerüljenek vissza a gyergyói, jogos tulajdonosokhoz."
               Rokaly József RMDSZ-elnök azon állításunkra, hogy itt, közelebb is kerül kiigazítandó határrész, elmondotta, hogy az csak még jobban súlyosbítja a problémát.
               * * *
               Rengeteg még a probléma, rengeteg a kérdés, de polgármesterünk elfoglaltságai miatt nem ért rá a határról beszélni velünk. Pedig a jelenlegi dokumentumok tükrében már azt is megtudhatnánk, kié a Lapos, s a verekedésbôl kipattant per ugyanbiza hogy laposodott el. Hogy nyert Neamt? Csak nem ô a jogos tulajdonos? Körültekintôen jártak-e el a határvonal elismerésekor, hisz két ember aláírta, de a többiek is sűrűn bólogattak? Vajon mi fog még kiderülni így, négy év után, mint ez esetben is? Ám az ügy tisztázására nemcsak polgármesterünktôl várjuk a választ, hanem a magasabb székben ülôktôl is, kiknek szájából gyakran elhangzik a magyarok melldöngetôs érdekképviselete, a magyarság kicsinyke területének óvása. Válaszolni kell a gyergyóinak, mert hanem azt hiszi, tisztességtelenség bújik meg a dolog mögött. És ugye, egyik vezetô sem kívánná, hogy ezzel bélyegezzék meg.
    Balázs Katalin

    Egy hét alatt két tanácsülés

               Tizenhárom napirendi pontja volt a februári rendes tanácsülésnek, melyek közül jó néhány hosszas vitát, néha veszekedést szült.
               Elsôként a hivatalhoz tartozó intézmények 2001-es beszámolójáról szavaztak a tanácsosok. Mivel az ülés elôtt írásban megkapták a beszámolókat, ez a napirendi pont csak rövid idôt vett igénybe, fôleg, hogy az intézményvezetôk nagy része meg sem jelent, így nem volt, kihez kérdéseket intézni.
               A második napirendi pont a kulturális központról szólt. Az intézmény bejegyeztetéséhez működési szabályzat szükséges, ezt kellett volna elfogadja a testület. Nagy István titkár elkészített egy tervezetet, melyet meg is kaptak a tanácsosok. A művelôdési szakbizottság sem ült karban tett kézzel, ôk egy olyan tervezetet dolgoztak ki, melyben a kulturális csoportok konkrét javaslatai is helyet kaptak. Ez utóbbival csak az az egy gond akadt, hogy egy nappal az ülés elôtt készült el, s csak a szakbizottságok elnökei kaptak belôle egy-egy példányt az ülés elôtt.
               A két tervezet sokban különbözik egymástól: elôbbi általánosságokat tartalmaz, és lényege, hogy minden, a központban működô kulturális csoport esélyegyenlôséget élvez. A művelôdési bizottság változatában a Figura Stúdió Színház gyergyószentmiklósi székhellyel újraalakulna, az intézmény neve pedig Figura Színház és Művészetek Háza lenne. Ezen változat ismertetése után Nagy István kijelentette: ôt nem zavarja, hogy másik tervezetet készítettek, de ez nincs megfelelôen elôkészítve, s ezért késôbbi ülésre kellene elhalasztani a döntést. Pál Árpád polgármester pedig úgy látta, csak a költségvetés-kiigazításkor lehet errôl a témáról érdemben tárgyalni, hiszen bármelyik változat mellett dönt a testület, pénz nincs a központ fenntartására, s ugyanakkor ellenezte, hogy a Figura nagyobb szerepet kapjon, mint a többi csoport. Többször elhangzott már, hogy ha a Figura szerepelne az intézmény nevében, akkor sokkal nagyobb sikerrel pályázhatna az épület feljavítására, de polgármesterünk kijelentette: ez csak kifogás, ha pályázni szeretne a Figura, azt már most megteheti. Végül úgy döntött a testület, elhalasztja ezt a – már fokhagymaszagúnak nevezett – témát.
               A harmadik napirendi pont az építendô sportcsarnokról szólt. Mint ismert, kormánypénzbôl száz csarnokot építenek országszerte, ebbôl hetet a megyében. Pál Árpád az ülésen elmondotta: 21-én Bukarestben járt, hogy a sportcsarnok ügyében illetékesekkel személyes kapcsolatot alakítson ki, s ott tudomására hozták, hogy nem városunkban, hanem Maroshévízen fog felépülni a csarnok. Nyomban írásos kérést nyújtott be a megyei tanácshoz és a pefektúrára, melyben az ügy újratárgyalását kérte. A határozatot – melyben a tanács biztosítja a területet és vállalja a csarnok működtetését – mégis elfogadásra javasolta, hogy ha sikerül visszahozni a csarnokot, ne kelljen újra tárgyalni róla. A testület pedig mellette szavazott, hiszen a városnak semmibe se kerülne ez a létesítmény (azóta már tudjuk, polgármesterünk kérése nem talált célba, úgy tűnik, elveszítettük a 200 férôhelyes sportcsarnokot).
               A negyedik pontban a testület 10 százalékkal emelte meg a legeltetési illetéket, és a büntéteseket. Eszerint egy pásztor legfennebb 13 idegen juhot és két szarvasmarhát legeltethet mezeinken, ezen felül ötven, illetve ötszázezer lej büntetés róható ki rá állatonként. Ugyanezen pontnál szabták meg a gombabegyűjtôk által fizetendô illetéket, amely idén 7000 lej a begyűjtött gomba kilójáért, s 505 köbméter fa kitermelésérôl is döntöttek, melynek értékesítésébôl futna újraültetésre, a tűzkárosultak segítésére. A következô pontban egytlen hozzászólás nélkül került sor költségvetés-módosításra. A kormány különbözô kataszteri munkák elvégzésére utalt át 200 millió lejt, ezt kellett beilleszteni a költségvetésbe.
               A hatodik napirendi pont volt az egyik legvitatottabb téma. A dán programhoz ugyanis a területet, melyre a kazánt tervezték, meg kell vásárolnia a városnak. A tervek szerint a kertészethez tartozó területre épülne a kazán és a raktárak, a bökkenôt az okozta, hogy ezen területnek magánszemély a tulajdonosa (egyik tanácsos szóvátette, hogy az elôzetes tárgyalásokkor kellett volna ennek utánanézni, s más helyet találni). A tulajdonos a három részre osztott területbôl csak egyiket volt hajlandó elcserélni, másik kettôért pénzt kér: 12 millió, illetve hétmillió lejt áranként, ami összesen közel 650 millió lej kiadást jelentene a városnak. Néhány tanácsos sokallta az összeget, így nem szavazták meg a határozattervezetet, mire a hivatal képviselôi igencsak felháborodtak. Nagy István kijelentette: azon négy tanácsos, aki nem szavazott a határozat mellett, felelôsségre lesz vonva, s lehet, hogy a program további költségeit nekik kell állniuk. Élénk, személyeskedéssel fűszerezett vitává fajult a további tárgyalás, s bár egy tanácsos meggondolta magát, másodszori próbálkozásra sem sikerült megszavaztatni a tervezetet, hiszen többen hiányoztak.
               Egy gyilkostói területet – a Miklós villához tartozót – vettek ki a város közvagyonából, ugyanis a 10-es törvény alapján viszszaigényelte, és vissza is kapta jogos tulajdonosa. A kilencedik pont szintén gyilkostói – a Cohárd villához tartozó – területrôl szólt, melyet tartós bérbe adtak 25 évre az épület tulajdonosának, a PAS Moldocim-nak. A terület egykor a közbirtokosság tulajdonát képezte, s ha visszakapja az eredeti tulajdonos, a most kötendô szerzôdés egyértelműen megszűnik. A gyár a beépített területért havonta 2 eurót, a beépítetlenért fél eurót fizet majd négyzetméterenként.
               Már tavaly a tanácsosok elé tették a második gyilkostói rendezési tervet, melyet akkor nem fogadtak el, mert több hibát is találtak benne. A korondiak bódéi által elfoglalt terület rendezési tervét most tárták újra a testület elé, ugyanazon formában, mint tavaly – bár már szeptemberben megérkezett a tervezô magyarázata a felmerült problémákra. Ezt kifogásolta is egyik-másik tanácsos, hiszen ha a tél folyamán elfogadták volna a tervet, már hozzá lehetett volna látni a rendezéshez. Ezt a vároháza képviselôi azzal magyarázták, hogy túl zsúfoltak voltak a tanácsülések, hogy a harmadik terv elkészültét várták... A magyarázkodások után a testület elfogadta a rendezési tervet. Kiderült, hogy a harmadik terv is elkészült már, csak éppen nincs, mibôl kifizetni, s Pál Árpád megígérte: a következô ülésen az is a testület elé kerül, a kivitelezôknek kiírandó pályázattal együtt.
               A tizenegyedik pontban a már visszaadott központi ingatlanokat kellett kivenni a városi közvagyonból, ugyanis ezt korábban elmulasztották, s a prefektúra fel is hívta erre a városháza figyelmét. Kétharmados többség kellett ezen tervezet elfogadásához, mivel városi vagyonról volt szó, s a tanácsosok közül többen is „elszivárogtak" ekkorra. Három tanácsos pedig érintettként nem szavazott, ugyanúgy, mint amikor az üzlethelyiségek eladásáról döntöttek. Nagy István titkár megkérte az érintetteket, most az egyszer szavazzanak, hogy el lehessen fogadni a határozatot. Megjegyzendô, hogy ez a határozat sem volt elôkészítve, még tervezet sem került a tanácsosok elé, viszont eltekintettek ettôl, s szavaztak róla.
               A tizenkettedik pont a Gyergyói Nyári Fesztivál támogatásáról szólt. A tanácsosok munkadossziéjába csak egyetlenegy irat került ezzel kapcsolatban, a városháza vállalásairól szóló. Ülés közben egy fesztiválszervezô határozattervezetet is tett a tanácsosok asztalára, hogy döntés is születhessen arról, mivel járul hozzá a város a szervezéshez. Azonban ez a határozat Nagy István szerint nem volt megfelelôen elôkészítve, így el kellett napolni a döntéshozást. A szervezôk megnyugtatására azonban Pál Árpád azt ígérte, aláírja azon szerzôdést, melyben vállalja az önkormányzat társszervezôi szerepét.
               Különfélék címszó alatt a környezetvédelmi felügyelôség ellenôrzése alapján elkészült jegyzôkönyvrôl beszélgettek a városatyák.
               * * *
               Szerdán újra összeültek a tanácsosok, megtárgyalni az elnapolt, illetve visszautasított témákat. A művelôdési ház alapszabályzatán, a nyári fesztivál támogatásán, és a dán programhoz szükséges terület megtárgyalásán kívül még egy negyedik pont is került a napirendre: a köztemetô visszajuttatása a katolikus egyház tulajdonába. Ezzel a témával kezdték rendkívüli ülésüket a tanácsosok.
               Vencser Sándor tolmácsolta a katolikus plébánia igénylését, egyháztanácsosként. Két bizottság – a jogi és a gazdasági – közös megbeszélésen tárgyalta a témát, melyen meghívottként Hajdó István fôesperes is jelen volt. Közös döntés született arról, hogy a viszszaadás kérdését egy késôbbi ülésre kell halasztani, ugyanis a temetô jelenleg közvagyont képez, s a törvényt, amely kimondja, hogy visszaadható-e, nem ismerték. A bizottságok képviselôi ezt el is mondották a tanácsülésen, kiegészítve azzal, hogy a fôesperes megígérte, ha visszakapják a temetôt, továbbra is helyet biztosítanak benne a más felekezetekhez tartozó elhunytaknak.
               Az is kiderült, hogy a temetô csupán 29 029 négyzetmétrnyi területen feküdt az államosítás idején, azóta viszont még csatoltak hozzá, s most 49 479 négyzetméteren terül el, s a város pénzén építették a jelenlegi ravatalozót is. Ezeket visszaadni nem lehet, hiszen soha nem tartoztak a katolikus egyház tulajdonába.
               Nagy István szorgalmazására, a bizottságok véleményével ellentétben mégis szavaztak a tanácsosok a témáról. A döntés értelmében a katolikus plébánia viszszakapja az elvett területet, az ahhoz csatoltat a ravatalozó épületével együtt pedig 49 évre, bérmentve kapja tartós bérbe.
               Lapzártakor még javában tartott az ülés, a fennmaradó három témáról jövô héten tájékoztatjuk olvasóinkat.
    Pál Hajnalka

    Hol a határ?

               Egy aláíráson múlott minden. Egy aláírás, mellyel csak épp a Gyilkostó maradt meg nekünk. De elveszítettünk értékes legelôket, területeket, ingatlanokat. Így a Kupás patakánál véget ér Gyergyószentmiklós, kezdôdik Almásfalu, Bicaz-Chei, Neamţ megye. Hiába gondolták, hogy miénk az alagút, a szerpentinek, a híres Gyopár villa – ez mind Neamţ megye adminisztrálásába tartozik. Megrövidítettek minket – egy aláírással. S az ügy a magyarságunk szempontjából is igencsak fájó. És még fájóbb, mert nem a kommunista rendszer tette ezt velünk, hanem négy éve, 1998-ban adták kézjegyüket a vezetôink: elismerjük, hogy ennyi a miénk.
               Egy aláírás, melyet ha mások is követnek, lassan kicsúszik a gyergyóiak lába alól a talaj, s úgy tűnik, nem az erôsebb kutya veszi el tôlünk, mi adjuk el, jószántunkból. Lehet ezt hozzá nem értésnek, bizonyítékok hiányának és sok másnak betudni, de tény az, hogy amúgy is kicsiny földünk egy része más kezére került... s mi lesz, ha a Gyilkostót is elveszítjük?
    Balázs Katalin

    Kávé mellett Pál Árpáddal
    Beszélgetés a városi gondokról

               Hétfôn, március negyedikén került sor a Polgári Csoport és Pál Árpád polgármester közötti újabb találkozóra. A találkozón részt vett Kercsó Attila alpolgármester és Hobaj József, a mellékgazdaság vezetôje is. A házigazda szerepét ezúttal is Bíró József volt, aki egy új kiadványt mutatott be, amely ismerteti a Hargita megye Tanácsát, Csíkszereda és Gyergyószentmiklós önkormányzatait: helyi tanács, polgármesteri hivatal. Természetesen nem maradt ki a füzetecskébôl a prefektúra sem, és a különféle minisztériumok alegységei is helyet kaptak benne.
               Mint ismert 2001. júniusában került nyilvánosságra egy hatvan pontból álló lista, melyen a Polgári Csoport tagjainak ajánlásait olvashatták a városlakók, melyet eljuttattak a polgármesteri hivatalhoz is.
               Tavaly június 4-én városnézô körúton voltak a Polgári Csoport tagjai és megfigyeléseiket ebben a hatvan pontból álló ajánlásban foglalták össze, amely problémák megoldása kis anyagi befektetést igényel, ám felszámolásuk sokat javítana a városképen. Hétfôn arról beszélgettek a csoport tagjai polgármesterünkkel, mit sikerült az általuk felvetett problémákból megszűntetni...
               * Az utcák mentén tárolt kô-, homok-, farakások ügye került elsôként terítékre. Mindenik utca mentén tároló személy felszólítást kapott, és polgármesterünk, csakúgy, mint alpolgármesterünk ígérte, hogy tavasszal eltűnik majd az összes engedély nélküli rakás. Tudni kell azonban azt, hogy ez folyamatos probléma, mert amíg az egyik embert felszólítják, és az elszállítja „dombját", addig két másik tesz le hasonlót.
               * A várostisztaság javítása és fenntartása talán megoldható lenne több kukával, illetve azok gyakori ürítésével. Azonban nemcsak a kukahiánnyal van probléma, hanem a mentalitással is, hiszen az emberek elôszeretettel szemetelnek. Történt próbálkozás ezen helyzet megoldására, de a drótperemes, zsákos szeméttárolók egyáltalán nem váltak be.
               * Ugyancsak fontosak az utak és járdák jó állapotba való visszaállítása a különféle feltörések után. Ez ismét egy régi probléma. Az történt, hogy nem sikerült mindig megállapodni a munkálatokat végeztetetô céggel arról, hogy mi lesz az, amit maguk után hagynak az illetô cégek. Például a Romtelecommal sem sikerült sok esetben megegyeznünk – mondotta Pál Árpád.
               * Az összes, fôteret érintô problémával foglalkozott a hivatal. Mint ismert két építészcsoport is dolgozik a városunkban, akik konkrét városrendezési terveket tesznek majd le az asztalra a fôteret illetôen.
               * Az ortodox templom melletti autóbuszmegállót nem sikerült felújítani.
               * A Kórház utcai lánc nélküli cölöpök eltávolítását és a sövény rendbenntartását sem sikerült megoldani. Felszólították ugyan a lakókat, azonban semmilyen választ nem kaptak az illetékesek.
               * A temetô elôtti teret le kellene aszfaltozni és a temetési szertartásoknak megfelelô kegyeletet biztosítani azzal, hogy a szertartás idejére a forgalmat elterelik – áll az egyik pontban. A forgalomelterelés nem megoldás, fôleg a mezôgazdasági munkálatok idején. Talán fekvôrendôrökkel lehetne csökkenteni az utcában zajló forgalom sebességét, hiszen nem is annyira a forgalommal van baj, mint a zajjal, amit az ott elhaladó járművek okoznak.
               * 2002-ben megoldódik az, hogy a múzeumkert Gyilkostó úti szakaszán egy parkolót és bejáratot létesítsenek a múzeumot meglátogató turisták számára – ígérte Pál Árpád.
               * A hivatal vezetôi tudják, hogy a négyes iskola épületétôl a négyes kilométer felé haladva az utca egyik oldalán sincs járda. Tenni ennek megoldásáért azonban nem sokat tudnak, mivel az országos útügyhöz tartozik az illetô út.
               * A rozsdás utcajelzô és közlekedési táblák tatarozásával kapcsolatban elmondották az illetékesek, hogy jelen pillanatban 250 darab kellene, azonban ezen táblák ellenértéke darabonként egymillió lej.
               * A városközponttól távolabb esô utcákat is rendszeresen karban kellene tartani, legalább egyik oldalon járdával kellene ellátni azokat. Ez igaz, mint ahogyan az is, hogy ez rengeteg pénzt igényel, amire jelen pillanatban nincs fedezet.
               * A Bucsin negyed alsó felében, illetve a sugárút mentén óriási betonelemek merednek ki a földbôl, amelyek feladata hôvezetô csövek tartása volt valamikor. Elvesztették funkciójukat, ezért kellene eltávolítani ezeket. Ez gigászi munka lenne, a hivatalnak nincs ehhez szükséges gépezete, sem pénze ilyet bérelni. Ha valaki el akarja vinni a betonkolosszusokat senki nem fogja ôt ezen tevékenységében háborgatni. Lehet, hogy meg is köszönik neki.
               * Az utak menti csôkerítéseket sem lehet egyelôre még kicserélni mutatósabb fakerítésekre.
               * A városvezetés egyik legnagyobb hibája, a városi patak sorsára való nem figyelés – mondotta Pál Árpád polgármester.
               * A lakók önkényesen kisajátították azt a Békény menti egy méteres sávot, amely lehetôvé tehetné a patak rendszeres takarítását.
               * A városra nem jellemzô iparágak jelképeinek eltávolítását is lajstromba vette a Polgári Csoport. Nem megengedhetô az, hogy egy nagy reklám vagy cégér takarja a város nevét jelzô táblát. Csakugyan érdekes lehet egy turista számára, aki elôször jár itt, városunk fura neve, ha netán a „Vulcanizare" táblát nézi városnév–táblának – fűzném hozzá. Épp az ilyen helyzetek elkerülése végett kellene a városnév–táblákat jól látható helyre tenni, és az sem elhanyagolható, hogy a városba érôk azt is észreveszik hogy mennyire tiszta, illetve szemetes a „városkapuk" környéke.
               * Várostérképeket kellene elhelyezni a bejáratokhoz, a vasútállomáshoz, valamint a központra. Ezek elôkészítéséhez jelentôs segítséget nyújthatnának a városnak a fôiskolánk térképészeti karának hallgatói is.
               * Számos problémára már vannak megoldások, a kivitelezés is folyamatban van, azonban vannak olyan ügyek is, amikkel pénzhiány miatt nem lehet és nem is „érdemes" foglalkozni. Tény, hogy városunknak „semmire" sincs pénze így kénytelen a vezetôség úgy megoldani a dolgokat, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon...
    Barabás Alpár

    Szemét ügyek

               Csíki Károly, a polgármesteri hivatal urbanisztikai irodáján dolgozik. Neki osztották ki a feladatot, hogy készítsen el egy statisztikát a város „szemét ügyeirôl". Nem szaftos sztorikat kért tôle Kercsó Attila alpolgármester, csupán azt, hogy állítson össze egy kimutatást arról, hány kuka van városunkban, milyenek ezek, mennyire használhatóak... A szemetes tárolókról sem feledkezett meg a munkatárs, sôt a közterületek seprésérôl is készített kimutatást. Az anyag február 26-án állt össze véglegesen, és közlés céljából kértünk tôle egy példányt amelyet az alábbiakban ismertetünk.
               A Gyergyószentmiklós belterületén felszerelt szemetes kosarakat négy típusba sorolta Csíki Károly: régi, új, más és a zsákos típusok.
               A régieket ismerjük, az újakat úgyszintén, a más típusúakba tartoznak az Amoeba és Naturland által készítettek, valamint a Pál Lóránd által kiállított két kartonkuka is, a zsákosok azok, amelyekrôl tavaly nyáron oly sokat szólt a fáma, és amelyekrôl kiderült, hogy nem használhatók, csupán kóbor kutya etetésre...
               És jöjjön a statisztika:
               – a fôtéren összesen 40 darab szemeteskosár van, melyekbôl 37 használható, és 3 használhatatlan;
               – a Kossuth Lajos utcában összesen 23 darab kuka van, ezekbôl 13 használható, a többi nem;
               – a Kárpátok utcában összesen 5 darab van ezek mindenike használható állapotban leledzik;
               – a Márton Áron utcában összesen 6 darab van, melyek használhatók;
               – a Miron Cristea utcában csak régi kukák vannak, azonban mind a négy használható;
               – a Fürdô utcában 6 darab van, amelyek fele kihasználhatatlan;
               – a Gyilkostó sugárúton csupán 7 darab van, ebbôl négy kuka használható, 3 pedig nem;
               – a Kultúrház környékén összesen 3 darab régi kuka van, melyek kétharmada használhatatlan;
               – a Testvériség Sugárút Bucsin negyedi részén összesen 14 darab van, amelyekbôl tíz használható állapotban van;
               – a Testvériség Sugárút Virág negyedi részén összesen 16 darab kuka van, amelyekbôl csupán 3 nem használható;
               – a Bucsin negyedben összesen 10 darab szemeteskosár van ebbôl 8 darab használható, kettô reménytelen;
               – a Virág negyedben összesen 4 (ezt le kell írnom betűvel is, hogy lássák nem elírás) négy, melyek szerencsére mind használhatóak;
               – a Vadászok utcájában van három darab régi kuka, de azok legalább mind jók.
               Összesen gyergyószentmiklóson van 148 kuka, melyekbôl 116 használható, míg a fennmaradó 32 használhatatlan.
               21 000 lakossal számolva egy kukára 141,891 lakos esik. Tehát egy körülbelül 20 literes kukára jut 141,891 ember szemete egy napra. Már, ha naponta kiürítik és elszállítják a szemetet.
               A szemetes tárolókkal valamivel jobb a helyzet. A Virág negyedben összesen 21 darab 3 köbméteres tároló, a Bucsin negyedben 17 darab szintén 3 köbméteres konténer, a Kossuth Lajos utcában a 6. szám alatt 1 db 3 köbméteres, a Testvériség sugárúton, a bank mellett szintén egy darab 3 köbméteres konténer van, a Szájvánnál, az IMG tömbháznál, valamint a forradalom negyed 9/A, 40/B-nél úgyszintén. A Forradalom negyed D/1-D/2 tömbházainál 6 darab, az 5/B alatt 4 darab 120 literes kuka van. A Testvériség sugárút 6 szám alatt 4 darab, míg a Fejér Dávid utcában 7 darab szintén 120 literes kuka van. A Fürdô utcában 2 darab 220 literes szemetesedény van.
               A városban összesen van 45 konténer, amelyek tárolókapacítása 135 köbméter, 120 literes kuka összesen 21 darab, ezek befogadóképessége 2520 liter, 220 literes kuka 2 darab, melyek összkapacitása 440 liter.
               A közterületeket összesen hat alkalmazott dolgozik, akik a következô területeken sepernek:
               – Szabadság tér: 17 062 négyzetméter;
               – Kárpátok utca: 125 méter;
               – Gyilkostó út: 680 méter, az örmény templomig seprik;
               – Miron Cristea utca: 170 méter;
               – Márton Áron utca: 550 méter, a rendôrségig seprik;
               – Kórház utca: 250 méter;
               – Fürdô utca: 200 méter, a piacig seprik;
               – Nicolae Bălcescu utca: 700 méter, a Tűzoltó utcáig;
               – Testvériség sugárút: 1210 méter (Virág negyed 670 méter, Bucsin negyed a 28-as tömbházig seprik).
               Összesen 3885 méter utcát sepernek seprôink, amire még rájön a fôtér a maga 17 062 négyzetméterével.
               Természetesen megkaptuk azon utcák névsorát is, ahonnan a Közüzemek minden héten elszállítja a szemetet, azonban helyszűke miatt nem kívánjuk ezen adatok közlését. Akiket érint a dolog, azok már úgyis tudják ki, mikor viszi el a szemetet.
    Barabás Alpár

    RT-s nyilatkozat

               A Reform Tömörülés Székelyföldi Választmányának Ügyvivô Testülete 2002. február 23-án Szentegyházán a testület soros ülésén a következô nyilatkozatot fogalmazta meg:
               A Reform Tömörülés Székelyföldi Választmányának Ügyvivô Testülete úgy ítéli meg, hogy a képviselôház RMDSZ frakciójának keretén belül megalakult Polgári Szárny esélyt ad a romániai magyar közösség érdek- és közképviseletének megújulására, valós demokratizálódására. Úgy gondoljuk, hogy a romániai magyarság megérett arra, hogy érdekeit egy sokszínű szervezet képviselje.
               A hazai magyar közösség számára a belsô pluralizmus immár nem a széthúzást, hanem a felelôs, az ideológiai különbségeknek teret biztosító együttműködés lehetôségét jelenti.
               A Reform Tömörülés Székelyföldi Választmányának Ügyvivô Testülete:
    Pethô István elnök – Sepsiszentgyörgy, Kiss István – Marosvásárhely, dr. Weil Gyula – Gyergyószentmiklós, Rus Sándor – Szentegyháza, Bencze Tibor – Csíkszereda, Simon Sándor – Brassó, testületi tagok

    Ezerötszáz személyt várnak
    EKE-tábor augusztusban

               Valamikor 1931-ben alakult meg az Erdélyi Kárpát Egyesület, a természetkedvelôket összefogó, számukra hasznos szórakozást biztosító szervezet. Jelenleg erdélyszerte tizenhat szakosztálya van az EKÉ-nek, többek között városunkban is, s már a kezdetekben voltak gyergyói tagjai Zárug István, Romfeld Ákos, illetve Blénessy Jenô személyében. A kommunizmus ideje alatt nem működött, nem működhetett az egyesület, négy éve azonban a gyergyói szakosztály újra teljes erôbedobással dolgozik. A gyergyói EKE elnöke, Gereôffy Ferenc elmondotta: most azon dolgoznak, hogy a hagyományokat újraélesztve megerôsítsék az egyesületet. Az Amôbával, Naturlanddal közösen próbálnak tenni a természet védelméért, a gyergyói turizmusért, s ezen kívül gyakran szerveznek gyalog-, vízi-, illetve kerékpártúrákat.
               Idén nagy fába vágta fejszéjét a gyergói EKE: elôször szerveznek vidékünkön vándortábort, ahová közel ezerötszáz résztvevôt várnak.
               – Az EKE vándortábora évente kerül megrendezésre, és évrôl-évre nô az érdeklôdôk száma, a tavalyin ezerszáz résztvevô volt. Ha beleszámoljuk, hogy mekkora vonzereje van a Gyilkostónak, ami növelni fogja az érdeklôdést, nyugodtan számíthatunk 1500 személyre. Résztvevôk jönnek az országos EKE mind a tizenhat szakosztályából, és külföldrôl is. – mondotta Gereôffy Ferenc.
               Még sok a szerveznivaló, de idô is van bôven. Az elnök reméli, az idôjárás kedvezni fog, mert ennyi embert egy táborban tartani, szórakoztatni nem egyszerű feladat.
               – A Négyes Motel kempingje nem lesz elég a résztvevôknek. Ha csak ötszáz sátort számolunk, és lesz annyi, ezeknek az alapterülete több, mint egy hektár. S még kell hely az autóknak, egyebeknek, tehát nagy területre van szükségünk, ezért tárgyalásokat folytatunk a szomszédos területek tulajdonosaival is.
               A szervezésben a gyergyói EKE minden tagja szerepet kap; az ôrségben, az egészségügyi- illetve konyhasátorban, a tábortüzek melletti játékok megszervezésében és levezetésében, a túrák vezetésében bôven lesz tennivaló akár hatvan-nyolcvan személynek is.
               – Vagy negyven túraútvonalat jelöltünk ki, a Gyilkos-tó és környéke lesz a fô túrahely, s emellett szervezünk városismertetô körutakat, kerékpártúrákat a környezô falvakra, vízitúrát a Maroson, a Lázár-kastély, az alfalvi és ditrói templomok ismertetése sem maradhat ki. A táborban folyamatosan lesz ásvány- és fotókiállítás is – tette hozzá az elnök.
               Hogy mindez milyen pénzbôl történik? Egyelôre olyanokat kell keresniük a szervezôknek, akik megelôlegezik a szükséges összeget, melyet majd a részvételi díjakból fedeznek. Emellett pályázatokkal, támogatók szerzésével is próbálkoznak, s akik a táborban szeretnének kereskedni, azok is bért fizetnek majd. Anyagi gondok tehát nincsenek kilátásban.
               A gyergyói EKE legutóbbi ülésein szinte csak a vándortábor szervezésérôl volt szó. Olyan „apróságok" okoznak fejtörést, mint az illemhely, tisztálkodási lehetôség biztosítása, a szakosztály címerének és zászlajának megtervezése, elkészítése. Nem akarják nagydobra verni a tábort, a sajátmaguk, és a többi EKE-tag szórakoztatására szervezik csupán. Pedig érdemes tudni róla, hogy ennyi ember jön ide, akik, – ha megfelelô körülményeket találnak –, valószínűleg máskor is visszatérnek.
    Pál Hajnalka

    Olvasóink írják
    Meddig lehet még lopni a meleg vizet a kaloriferekbôl?

               A Krónika című napilap sokat foglalkozik a helyi fűtésproblémával. Egyik számában arról számolt be, hogy a Közüzemek meg akarja festeni a fűtésre szánt meleg vizet, de sajnos ezt még nem észleltük.
               Egyes személyek a reggeli órákban, 6–10 óra között mosnak, fürödnek a kaloriferek vizébôl, sôt az esti órákban, 19–22 óra között még nagyobb a fogyasztás. Arról nem is szólva, hogy ezek között sok a rosszan fizetô, akik miatt mi is, a rendszeresen fizetôk nem kapjuk a meleg vizet.
               Emiatt a vízfogyasztás miatt a fűtési költségek is nagyobbak, nem beszélve a fűtôházak munkájáról, pótolni vízzel a hálózatot és kapni a szemrehányást a fűtés minôségérôl.
               Itt az ideje, hogy a Közüzemek tegye meg a szükséges intézkedéseket még ameddig tart a fűtési szezon, valamint kidolgozni egy módszert, hogy a jövôben ezt megelôzze.
    Nagy Benedek

    Olvasóink írják
    Jön a nagy zárszámadás!

               Hetek óta nagy a készülôdés, sürgés-forgás, vezetôségi gyűlések gyűlések után, egyeztetések a nagy számadatok fergetegében a ditrói közbirtokosságban.
               Lehet, hogy könnyebb lett volna hathónaponként beszámolni tevékenységükrôl, de a közmondás szerint jó munkához idô kell, és így könnyebb egy csapásra két legyet ütni.
               Most dôl el, hogy az elôdeink utáni értékes örökségünket milyen szorgoskezű, jógazda emberekre bíztuk.
               Meg vagyok gyôzôdve, hogy az alfalviak példáját követték... Szívvel-lélekkel várjuk mi, kisnyugdíjasok is, hogy legalább egy nyugdíj erejéig való részesedést kapunk. „Kér a nép, most adjatok neki."
               Remélhetôleg az éjt nappá téve, fáradtságot nem ismerô, érdekeinkért mai napig is küzdô nagytiszteletű dr. Garda Dezsô parlamenti képviselô urunkat is nem elmarasztalják, hanem megtisztelik meghívásukkal, hogy osztozzon közös örömeinkben.
    Kádár Terézia

    RMDSZ-közgyűlés

               Másodszori nekifutásra sikerült csak az RMDSZ-nek megtartania évi közgyűlését, hiszen az elsôre nem érkezett elég résztvevô, így az alapszabályzat értelmében el kellett napolni az ülést. E hét keddjén azonban a Korona tükörtermében sor került a közgyűlésre, hatvan résztvevôvel.
               Az elnökségi beszámolóból kiderült: viszonylag jól mennek a dolgok a jelenleg 3015 fizetô tagot számláló gyergyói RMDSZ házatáján. Rokaly József elnök azonban elmondotta: a tagsággal nem alakul a legmegfelelôbben a kapcsolat, a tagokra jellemzô a passzivitás, s ugyanígy kétséges sikerrôl beszélni a városvezetés munkájának hatékonysága terén. Az RMDSZ-es polgármester munkájával kapcsolatban több megjegyeznivalója is volt az elnöknek: Pál Árpád nem mindig juttatja el idôben a tanácsülés anyagát az RMDSZ-hez, így a frakció nem mindig tud egyeztetô ülést tartani, s ha tart is, a tanácsosok néha nem úgy szavaznak, ahogy elôre megegyezték. Az elnök szerint a tanácsosok kötelesek a négy évre szóló RMDSZ-programnak megfelelôen tevékenykedni, ha már ezen a listán indultak, de ez nem zárja ki a saját véleményeiket, meglátásaikat. Az elnökség tevékenységérôl Rokaly elmondotta: 16 választmányi ülést tartottak az egy év alatt, s ezen kívül több városi problémát érintô ülésre is sor került. Azt is kiemelte az elnök, rendezôdött a sajtóval a kapcsolat, immár nincsenek mesterségesen szított ellentétek, s ugyanígy jobb a viszony dr. Garda Dezsô képviselôvel is. Szólt arról is, hogy jó arányban halad a fôiskolai hallgatók bevonása az RMDSZ életébe, valamint hogy az RMDSZ nem nézi jó szemmel, ha egy személy vagy hivatal kisajátítja a testvérvárosi kapcsolatokat.
               Pénzügyi beszámolóra is sor került, melybôl kiderült, a tagsági díjakból származó bevétel alig egyharmadát teszi ki a szervezet éves bevételének. A tanácsosok összesen 19 millió, képviselônk közel hétmillió lejjel támogatta a szervezetet. A kiadási oldal öt és fél millió lejjel kisebb, itt fogyóanyagok vásárlását, karbantartást, belsô munkatárs fizetését, valamint a protokollra és sajtóközleményekre szánt összegeket említették.
               Az idei évre szóló tevékenységi tervet is ismertette Rokaly József, elmondása alapján 2002-ben a fô célok közé tartozik a tanácsosok és polgármester tevékenységének hatékonyabbá tétele, jobb kapcsolat kialakítása a civil szervezetekkel, más politikai erôkkel, a státusiroda megfelelô működtetése, a körzetek újraszervezése, a tevékenységi jelentésbe foglalt hiányosságok kiküszöbölése, valamint a személyekben való gondolkodás a következô választásokra.
               Az alapszabályzatban csak apróbb módosítások történtek a közgyűlésen, a leglényegesebb, hogy helyi szinten is csatlakozhatnak társszerveztek, a központ által elismert platformok.
               Pál Árpád polgármester is felszólalt, s kijelentette, hogy a tanácsosok tevékenysége bizony hagy kívánnivalót maga után, hiszen nem fogadták el a kulturális központ működési szabályzatát, megakadályozták a szociális lakások építését, nem különítettek el összeget az ipari parkra, a dán kazánhoz szükséges terület megvásárlását sem fogadták el. Azt is kiemelte, a többi megyebeli városhoz képest nagyon jól állunk a beruházások terén, s ez az igazi megvalósítás.
               Több RMDSZ-tag jelezte hozzászólásában, hogy hiányolja a résztvevôk közül a választmányi tagokat, valamint a tanácsosokat, akik közül csupán öten jelentek meg. Az is kiderült, a tanácsosok nagy része nem fizeti rendszeresen fizetésébôl azt a bizonyos tíz százalékot, amelyet vállalt a választások elôtt. Rokaly József erre kijelentette: az a tíz százalék az RMDSZ pénze, aki nem fizeti ki, az a szervezetet rövidíti meg. A magyar igazolvány kiváltásával kapcsolatosan is akadtak kérdések, ugyanis olyan hirdetések jelenek meg, melyekben cég vállalja, hogy kevés pénzért elhozza Magyarországról ezeket. Rokaly József felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen és ehhez hasonló szélhámosságoknak nem szabd bedôlni, ugyanis csak a napokban tisztázódott, hogy felhatalmazással más is kiveheti a személyek igazolványát. Típus-felhatalmazások is érkeztek, melyeket két tanú jelenlétében lehet kitölteni az RMDSZ-irodában. A népszámlálással kapcsolatos kérdésekre válaszolva elmondotta, hogy tartózkodni kell attól, hogy székelynek, csángónk valljuk magunkat, mert ezeket nem számolják a kiértékelésnél a magyarok közé.
    Pál Hajnalka


                         KisAsszony

    A szép bôr diétája

    (folytatás elôzô lapszámunkból)
               Málna, ribizli, áfonya (fiatalító, ráncmegelôzô hatás)
               Ezek a piros bogyós gyümölcsök gazdagon tartalmaznak olyan antioxidáns vegyületeket, melyek közismerten lassítják az öregedési folyamatokat. (Ezek a gyümölcsök, illetve a bennük található vegyületek ezen felül a rövid távú memóriára is igen jó hatással vannak.) A fekete áfonyáról bebizonyosodott, hogy háromszor több antioxi- dánst tartalmaz, mint a narancs. Naponta egy jó nagy marék eper pont annyi C-vitamint tartalmaz, ennyi elegendô ahhoz, hogy a szervezet kollagén-helyreállító folyamatai működjenek, így a bôr rugalmas maradjon, és elkerüljük az öregedési folyamatok látható jeleit.
               Sárgadinnye (bôrmegújító)
               Az élénksárga dinnyeféle jelentôs mennyiségben tartalmazza a karotinhoz hasonló likopént, amely megakadályozza a bôr mélyebben lévô kolollagénjének károsodását, így a ráncok kialakulását. A fáradt, fénytelen bôr ragyogóvá, élettel telivé válik a kantalupdinnye-kúra hatására. A béta-karotint (az A-vitamin elôvitaminját) tartalmazó, azaz narancssárga, piros gyümölcsök, zöldségek segítenek megelôzni a bôr elszarusodását, a bôrrepedések kialakulását.
               Szója (a pattanástalanító)
               A szója gazdagon tartalmaz bôrvédô vegyületeket, melyek hasonlóan működnek, mint az ösztrogén, és megakadályozzák a pattanások kialakulását. A szója – legyen az szójabab vagy tofu vagy babcsíra – ezenfelül E-vitaminban is bôvelkedik, amely serkenti az új bôrsejtek növekedését, és a bôr sima és finom lesz tôle.
               Zabliszt, zabpehely (méregtelenítô, tisztító hatású)
               A zabkása, a zabkorpa, a korpás készítmények rostokat tartalmaznak, így eltávolítják, kisöprik a méreganyagokat a szervezetbôl, így esélyt adva a makulátlan tiszta bôrhöz. Ezenfelül sok B-vitamint is tartalmaznak, mely segíti a új bôrsejtek növekedését.
               A szép bôr ellenségei
               Alkohol
               Hatására a bôr kipirul, mert a kapillárisok kitágulnak. Normál esetben ezek a hajszálerek ismét összehúzódnak, a pirosság elmúlik. Az arcbôr egyes betegségeinél, pl. rosacea esetén súlyosbítja a helyzetet, és az arcpirosságot erôsíti. Az alkohol okozta vízhiányt úgy pótolhatjuk, ha minden egyes pohár italra két pohár vizet is elfogyasztunk.
               Koffein
               A koffein vízhajtó hatású (a bôr víztartalma is csökken!). Azokban a kávézókban, ahol a kávé mellé vizet is felszolgálnak, nagyon helyesen járnak el, mert a kávé után mindig ajánlott egy pohár vizet is meginni. A sokadik kávé helyett pedig frissítôül igyunk egy pohár zöld teát, vagy a forralt vizet ízesítsük friss citromlével.
               Telített zsírok
               Leggyakrabban disznóhúsban, vörös húsokban, jégkrémben, vajban találkozhatunk vele, illetve a hidrogénezett zsírokban, így a chipsekben, kekszekben és margarinokban is. A telített zsírok felgyorsítják a szabad gyökök képzôdését, ezzel hozzájárulva a bôr korai öregedéséhez, gyulladásos folyamataihoz (pattanások kialakulásához).

    Sertéscsülök savanyú káposztával

               Hozzávalók: 1 db kisebb sertéscsülök, 40 dkg savanyú káposzta, 2 pár virsli, 3 liter húsleves, 1 dl tejszín, 1 dl tejföl, 2 dkg liszt, 1 evôkanál Delikát ételízesítô, 2 db babérlevél, 1 csokor kapor, egész bors.
               Elkészítése: Az alaposan megmosott csülköt kicsontozzuk, nagyobb darabokra vágjuk, és fôzni kezdjük a húslevesben. Mikor félig megpuhult, hozzáadjuk a kimosott, lecsepegtetett savanyú káposztát. Ízesítjük babérlevéllel, egész borssal, Delikát ételízesítôvel.
               Lassú tűzön tovább fôzzük. A tejfölt, tejszínt simára keverjük a liszttel, majd behabarjuk vele a levest. Kiforraljuk, és vágott kaporral utóízesítjük.

    Amitôl „elmenekülnek" a férfiak

               A nôk azt is szeretnék tudni – különösen viharos és gyors szakítást követôen –, hogy melyek azok az okok, amelyek miatt a férfiak „elmenekülnek" egy kapcsolatból. Íme, az érintettek véleménye.
               1. Betegesen féltékeny.
               2. Mindig meg akarja mondani, mit csináljon a férfi.
               3. Mindig tudni akarja, mit csinál a férfi.
               4. Elhanyagolja a külsejét.
               5. Képtelen felszabadultan szórakozni.
               6. Csak rosszat mond a környezetérôl, elôzô kapcsolatairól.
               7. Pletykás, szerelmi és magánéletét kiteregeti mások elôtt.
               8. Túlsminkeli magát.
               9. Túl akarja és tudja teljesíteni a partnerét.
               10. Megcsalja a partnerét, vagy rendszeresen flörtöl elôtte.
               11. Pióca típus.
               12. „Lehetetlen" ruhákban jár


                         KisNet KisNet KisNet KisNet

    Öngyilkosság online segítséggel

               A dublini rendôrség lakásában talált rá a hosszabb ideje pszichés betegségekkel küszködô, negyvenes éveiben járó nôre, aki korábban többször is nyíltan beszélt tervezett öngyilkosságáról. Az ír hatóságok szerint a holtan talált középkorú nô az interneten talált segítséggel vetett véget életének. A holttest fejére műanyag zacskó volt húzva, mely alá egy, a közeli gázcsapra csatlakoztatott csô vezetett.
               A rendôrség jelenleg vizsgálja a haláleset körülményeit. Több jel is arra mutat, hogy a nô az interneten keresett és talált segítséget tettéhez. Az áldozat e-mailjei alapján a gyanú egy, az eutanáziát támogató amerikai szervezet két, feltehetôen nyugat-virginiai tagjára terelôdött. Jelenleg a dublini reptér biztonsági kamerái által készített felvételei vizsgálata folyik, a rendôrség reményei szerint a nô itt találkozhatott „segítôivel".
               Az áldozat 4000 fontot, azaz több mint 150 millió lejt fizetett a két közreműködônek – közölte a rendôrség illetékese.

    Nô az internetes drogkereskedelem

               A Nemzetközi Kábítószer-ellenôrzési Tanács (INCB) február 26-án publikált éves jelentése a drogok globális terjedésérôl kiemelt figyelmet szentel nemcsak a drogokkal kapcsolatos online információcserének, de az interneten megkötött tranzakcióknak is. A terjedelmes elemzés szerint a fejlôdô technológia új lehetôségeket teremt a kábítószerek forgalmazóinak, ezek közül leginkább az elérhetô célcsoport nagyságának növekedése és az anonimitás tekinthetô a legfontosabbnak. A névtelenül végrehajtható kommunikációs csatornák – e-mail, chat – kibôvítik az információs csatornákat – áll a jelentésben.
               A beszámoló készítôi szerint az internet növeli az akár határokon is átnyúló illegális drogkereskedelem veszélyét, ebben szerepet játszik az egyes országok eltérô szabályozása a világhálóval kapcsolatban. A technológiailag jelenleg gyorsan fejlôdô régiókban – kiemelten Közép-Európában – különösen fontos, hogy az online bűnözésre vonatkozó törvényi szabályozás lépést tartson az informatika növekedésével.
               Az INCB az internetes gyógyszer-forgalmazás veszélyeire is felhívja a figyelmet, mondván, hogy számos online vállalkozás árul különben csak receptre kapható szereket is.
               A Kábítószer-ellenôrzési Tanács éves jelentése a globális drogfogyasztás növekedésérôl számol be, kitérve a kelet-közép-európai térségre is. A jelentôs tranzit-útvonalként is szereplô régióban az elmúlt egy év alatt nôtt a kemény drogok fogyasztása – állítja az INCB.

    Elindult a Fighter Ace III

               A VR1 Entertainment március elsején elindította a Fighter Ace III című második világháborús online játékukat. A szimulátorban 80 korabeli vadászgép közül választhatunk, továbbá öt vezetô nagyhatalom színeiben vadászhatunk a többi játékosra (akik egyébként 250-en lehetnek arénánként). A sorozat elsô része még 1997-ben indult a Microsoft Gaming Zone-on, és igencsak elhíresült pörgô és izgalmas csatajelenetei miatt.

    Open Directory Project

               Az Open Directory a web katalógusa próbál lenni. Kategóriák között tallózva, illetve a megszokott kulcsszavas kereséssel több, mint hárommillió weblap címét és rövid leírását lehet itt megkapni. Ez a nagy szám igazolni látszik az ODP négy évvel ezelôtti indulásakor kialakított munkamódszert: a web felhasználóinak önkéntes munkájára alapozzák a tartalom feltöltését. Az ODP-ben résztvevô önkéntes szerkesztôk száma jelenleg negyvenháromezerre rúg. A vállalkozás tulajdonosa a Netscape, és rajta keresztül az AOL-Time Warner.
               A repertórium 425 ezer osztályba sorolva tálalja a weblapokat. Az újságokat például nem csak tartalmuk szerint, hanem nyelvenként külön-külön is, tartalom szerint felosztva tálalja. Mondjuk olyan speciális területeket is számon tart, mint a japán animációs filmmel foglalkozó lapok, amelyekbôl huszonhatot számlál.
               Az Open Directory Projectet érô kritikák között az egyik legszembetűnôbb az, hogy mivel bárki jelentkezhet szerkesztônek, akár üzleti érdekbôl is felkerülhetnek bizonyos oldalak.

    Linkgyűjtemény

               * Pucér orosz sportolók:
    http://funreports.com/2002/02/22/26612.html
               * Magyarország egyik leghíresebb találmányát, Rubik Ernô neves kockáját forgathatjuk, ezúttal az interneten keresztül is: http://www.gamebox.hu/aprogame/rubik/rubik.htm
    A rovatot szerkeszti: Ábrahám Imre

                                   Tavaszra várva...

    Férje ölte meg a cicicsodát?

               Emberölés gyanújával letartóztatták a két éve elhunyt, dúskeblű Lolo Ferrari férjét és menedzserét.
               Az 53 éves Eric Vigne-t azzal gyanúsítják, hogy 2000. március 5-én megölte a feleségét – erôsítették meg ügyvédei a dél-franciaországi Grasse-ban. Sokáig azt hitték, hogy az akkor 30 esztendôs Ferrari halálát túl nagy adag gyógyszer bevétele okozta. Egy decemberben elvégzett boncolásból azonban kiderült, hogy a kebelfenomént megfojtották vagy megfullasztották. Vigne azt vallotta, hogy feleségét holtan találta ágyában, Grasse melletti házukban. Vigne-t 2000 júniusában már kihallgatták, de aztán elengedték.
               A 130 centiméteres mellbôségű Ferrari a tévégálák állandó ékessége volt számos országban, és filmekben is fellépett.

    Szexuális visszaélés

               Öt millió dolláros kártérítést ítélt meg a texasi bíróság egy San Marco-i egyetemista lánynak, aki huszonegyedik születésnapját ünnepelni ment a South Padre Island-i fesztiválra, ám az egyik bár tulajdonosa leitatta, és végül egy nedvespóló-verseny színpadán találta magát félmeztelenül és részegen. A fesztiválról több tévécsatorna készítetett filmet, amelyek közül az egyiket késôbb elképedve nézett végig a lány családja. Amber Kulhanek ügyvédje elmondta, hogy a sziget bárjaiban elterjedt szokás a fesztivál ideje alatt kinézni a csinos, fiatal lányokat, leitatni ôket, és benevezni a helyi vetkôzôversenyre. Az itt forgatott kisfilmeket jó pénzért adják tovább éjszakai tévéshow-knak és internetes szexoldalaknak.

    A nyom: büdös zoknik

               Kiszagolták a rendôrkutyák annak a két román betörônek a nyomát, akik az ujjlenyomatok elkerülése végett büdös zoknijukat húzták fel kezükre munka közben. A két bűnözôt tettük elkövetése után néhány órával már el is fogták egy mobiltelefon-üzletben Iaşiban. A kutyák ugyanis végigkövették a „forró" szagnyomot, és egyenesen a rablókhoz jutottak el, akiknek kabátzsebében még ott bűzölgött a kesztyűként alkalmazott zokni. A rendôrség szóvivôje szerint a betörôk profi munkát végeztek, nem is hagytak ujjlenyomatot, ám elkövették az a buta hibát, hogy megfeledkeztek a zoknimosásról és a rendôrkutyákról.

    Kylie protézisei

               Kylie Minogue egy héttel ezelôtti, Brit Awards-on lezajlott fellépésére a férfiak többsége még mindig szívesen emlékszik vissza. Miniruhája igazán nem nagy akadályt gördített a kíváncsi tekintetek elé...
               Ha pedig valaki szép, akkor minek ecsetelni, hogy mitôl szép, nemde? No de azok kedvéért, akik mostantól egy gúnyos mosollyal és megkönnyebbülten nyugtázhatják, hogy „na ez sem így született", és annak a sebésznek a kedvéért, aki feltétlenül szükségesnek tartotta kiteregetni a – nagy valószínűséggel orvosi titoknak minôsülô – cudar valóságot, lássuk a tényeket! Dr. Jeya Prakesh, az egyik legnépszerűbb brit plasztikai sebész a Bild magazin hasábjain részletezte, mennyire nem eredeti Kylie szépsége. Az egy dolog, hogy a melleit kissé meg kellett faragni (alig akad olyan sztár, aki erre ne szánná rá magát), de a bájos pofikáján is át kellett picikét rendezni az arccsontokat. Elônyösebb lett az arckifejezése, hogy (pardon) pofacsontjai följebb kerültek... de korábban nem teljesen tökéletes szemöldöke is felvette az ideális ívet. A pletykás sebész nem tudott bizonyítékokkal szolgálni, így aztán rá se rántsunk, hallgassuk a Fever-t, miközben csodáljuk az elôadó báját még ha nem is így alkotta meg a Teremtô.

    A világ leggazdagabb emberei

               A hagyományoknak megfelelôen idén is Bill Gates, a Microsoft szoftvervállalat alapítója vezeti a világ leggazdagabb embereinek listáját, amelyet most tett közzé a Forbes magazin. Gates jelenlegi magánvagyonát a Forbes 52,8 milliárd dollárra tartja.
               A második helyet szintén az eddigi ezüstérmes tartja szilárdan: Warren Buffett, a Berkshire Hathaway fônöke 35 milliárdot költhetne el, ha mindenét el akarná tékozolni. Az ô életkora – 71 év – azonban 25 esztendôvel több, mint Gates-é, így statisztikailag valószínűsíthetô, hogy hátralevô életében évi átlagban többet kellene pazarolnia, mint a Microsoft létrehozója.
               A harmadik helyezett – a német Karl-Theo Albrecht, 26,8 milliárd dollárosra becsült vagyonnal – megtöri ugyan az amerikai uralmat, ám a negyedik leggazdagabb ember már ismét az Egyesült Államok polgára, ráadásul szintén Microsoft-vezetô: Paul Allen vagyona 25,2 milliárd dollár. Ugyancsak a fejlett technológiai szektor adja a világ ötödik leggazdagabb emberét: Lawrence Ellison 23,5 milliárdot tudhat a magáénak az Oracle cég jóvoltából.
               Utána a szintén amerikai Walton-família öt tagja következik: Jim, John, Alice, Robson és Helen egyaránt 20 és 21 milliárd dollár közötti összeg fölött diszponálhat, a Wal-Mart áruházláncnak köszönhetôen. A tizedik hely alatt megnyílik a tér a nem amerikaiak elôtt: a szaúd-arábiai Al-Valid Bin Talal asz-Szaud herceget a német Johanna Quandt (BMW), a francia Liliane Bettencourt (LÍOréal) és a kanadai Kenneth Thomson követi. A 15. helyen ismét visszaköszön a Microsoft, a 14,8 milliárdos vagyonú Steve Ballmer személyében.
               A magyar származású, amerikai George Soros a 37. helyezett, 6,9 milliárd dollárral.
               Orosz is van a Forbes-listán, a 101. helyen: az olajiparban érdekelt Mihail Hodorkovszkij vagyona 3,7 milliárd dollár a Forbes szerint, és ô még csak 38 éves.

    Az aszpirin a herpesz ellen is hatásos lehet

               A legújabb felfedezések szerint a csodagyógyszerként nyilvántartott aszpirin azokkal a vírusokkal is felveheti a harcot, amelyek a legyengült immunrendszerrel rendelkezô pácienseket könnyedén megtámadják. Bár az 1899-ben szabadalmaztatott aszpirin eredetileg fájdalomcsillapítónak készült, azóta kiderült róla, hogy a szívinfarktus megelôzésében is segít, mivel meggátolja a vérrögök kialakulását, és elôsegíti a polipok visszahúzódást, amelyekbôl másképp vastagbélrák fejlôdhetne ki.
               Thomas Shenk és munkatársai a Princeton Egyetemen arra jöttek rá, hogy az aszpirin közeli rokonai sok gyakori vírust képesek blokkolni. Az emberi cytomegalovírusok (CMV) abba a családba tartoznak, amelyek többek között herpesz fertôzést okoznak. Az emberi populáció egytizedében megtalálhatók, és általában nem jelentenek veszélyt, de az anyuka fertôzöttsége esetében az újszülötteknél hallási problémákat okozhat, és a csökkent immunitással rendelkezô embereket – például AIDS-es betegeket – akár meg is ölheti. Shenk és kollégái felfedezték, hogy az aszpirinhoz hasonló gyógyszerek megakadályozhatják a CMV szaporodását a fertôzött sejtekben.
               A további kutatások során azt akarják kideríteni, hogy vajon más vírusok ellen is bevethetôk-e az aszpirinszerű gyógyszerek.

    Itt az elsô klóncica

               Texas-i tudósok sikeresen klónoztak egy házimacskát, akit „CC"-nek neveztek el a másodpéldány, másolat angol megfelelôjének kezdôbetűirôl (carbon copy). CC nagy valószínűséggel az elsô házikedvenc, akit sikeresen klónoztak. Hasonló eredmény még nem született.
               A kiscica december 22-én született, de a bejelentéssel vártak a kutatók, amíg a genetikai tesztek kétséget kizáróan bebizonyították, hogy „CC" klón, és biztosan felcseperedik, nem hal meg idô elôtt, ahogyan a klónozási kísérletek többségében ez történik, egy-egy sikeres klón megszületéséig. A mai adatok szerint a cica egészséges, és normális ütemben fejlôdik.
               „CC", a klóncica nem hasonlít teljesen a donorára, Rainbow-ra, mert foltos szôrzetük más színű. Ennek az az oka, hogy a macskák szôrzetét csak részben határozzák meg genetikai tényezôk, így a kiscica, noha valódi klón, mégsem hasonlít teljesen az „eredetijére".
               A több színű szôrzettel, bôrrel vagy tollazattal rendelkezô állatok esetében a pigmentáció nagyrészt az állat fejlôdése közben alakul ki, nyeri el végleges formáját. Így érthetô, hogy „CC" egy kissé rendhagyó klón, ha a külsejét vesszük alapul.

    Mars: víz, víz, víz!

               Úgy tűnik, megvan végre a tudósok által régóta feltételezett, sôt az utóbbi idôszakban már tényként kezelt egykori hatalmas marsi vízkészlet jelentôs része, pontosan ott, ahol várták: a bolygó sarkvidéki törmeléktakarójának, az ún. regolitnak a felsô rétegében. Csúcsformában kezdett a legújabb Mars-szonda, a 2001 Mars Odyssey három műszerrel és két, egymástól független módon is hatalmas mennyiségű vízjégre (vízmolekulákba épült hidrogénre) utaló jeleket mutatva ki a vörös bolygó déli sarkvidékének talajában.
               Régóta feltételezik, hogy a napjainkban száraz, sivatagos Mars felszínén egykor hatalmas mennyiségű folyékony víz volt jelen. A fôképpen a felszínformákra és kôzetekre alapuló, egyre szaporodó bizonyítékok, akárcsak az a meglepô felfedezés, hogy kisebb-nagyobb sárfolyások még napjainkban is elôfordulhatnak a felszínen, mind-mind ezt bizonyítják.
               A vízjég mennyiségét egyelôre nem lehet pontosan megbecsülni, ez a következô hónapok feladata lesz. Egy biztos: ha az észlelt hidrogénmennyiség valóban vízmolekulákban van, akkor igen sok víz van ott – a Mars pedig egykor valóban meleg és nedves bolygó lehetett, amelyen talán virágzott az egysejtű élet
    A rovatot szerkeszti: Ábrahám Imre

    Deltai kalandok – Tomorosan (59.)

    (folytatás elôzô lapszámunkból)
               A horgász-madarászokra viszszatérve, a magas parton kényelmesen haladhattak, csupán a magas, ragacsos bogáncsok meg a száraz kórók késztették a kacskaringós útra, de amikor a csatorna partjára, közvetlenül a partra, a partvonalára leértek, meglepôdve tapasztalhatták: – a környék bokrosabb, kákásabb, mint a magyar népre rászabadított „Bokros csomag". A fiuk valahogyan magukat kivágták e sűrűbôl, de a magyar nemzet ma is szenved a „szakértôi munkától".
               A parton történô eseményekhez közvetlenül kapcsolódik az eset. A sürgés-forgás közepette Sipit, aki gumicsizmában sétált, az ottani kutyusok falkában kísérték. Az egyik csizmaközelbe került és a merengô madarász e mozdulatot, a harapás elôjelének vélte. Vissza se nézve, egy becsületest jobb lábbal hátrakanyarított és a „vendégváró" falka e mozdulatra, ôrülten felvakkantott. Az itteni kutyusok e mozdulatra – idegentôl – nem számítottak, ezért csaholtak ahogyan a torkukon kifért. Csak a gazditól fogadják a rúgást, verést, megdobást, akitôl az ételt mosdótálban kapják. Hetente egy alkalommal, amikor is a halászok hálót ragadnak, és partmenti vizet megkerítve az élelmet a partra hozzák, üstben megfôzik és a csaholóknak kiosztják. Azok rögtön megzabálják – a heti adagot! – és a hét többi napjára „önellátókká" válnak. Elôttük a nagy vad terület ahol csak ménesek – vadménesek – bolyonganak, amibôl én csak kettôt láttam azokat csak megzavarják, de a kígyókat, békákat és apró vadmalacokat, szétmarcangolják, természetesen meg is zabálják, csontostól szôrôstôl-bôröstôl. Kutya élet. Ja igen, még a repülôsáskát is elkapják s lenyelik, mint a kutya a legyet!
               Nem szomorkodtam, magam és a csónakom „behergeltem", terepmunkára indultam, bejárni azt a vidéket, amit a tavaly otthagytam, halastól emlékestôl, mert egy dög a botomat háromba törte. Lehet, hogy ebbe egy kicsit én is besegítettem! Azért is kivettem, bár kiemelô hálót nem használtam balkézzel emeltem ki. Valakinek késôbb a parton eladtam, a nagyokat csak fogni, vadászni szeretem, jó sokat fárasztani addig, amíg megcsendesedve várja a segítségem.
               A „birtokom" csónakkal két napig jártam, természetesen estére én is hazaeveztem illetve a nagy pumpatelepig, ahol a csónakom elhagytam és onnan 600–700 métert gyalogoltam, a halat amit fogtam a hátamon hoztam. Most a társaság javában egymásnak a napi kalandjaikat mesélgették, a halaimat nem vizsgálták, ôk is – Csani, Au – szépeket markoltak. Az esti tűznél visszafogottan daloltak, legalábbis én hallottam.
               Mit hozott nekem a felfedezô utam? Elég lesújtó, cseppet sem rózsás októberi eredményes horgászatot. Viszont a tiszta, fekete vizeket, letisztult tavakat megjegyeztem, az elhelyezkedô zöld növényzetet, annak nagyságát rögzítettem – hiszen itt bujkálnak, lapítnak, zsákmányra leselkednek a csukáim –, de vigasztaló nem volt. Lehet, hogy akkor és ott tévedtem, az eldobott „vasaim" támolygóim nem oda csapódtak ahol az éhesek várakoztak, rosszul formáltam, hajlítottam, vagy a tôlem független Hold állása csapott be. Az októberi leruccanás aztán mindent tisztázott. Bételik!
               A szimpatikus Grecu mérnök által is hozzásegített, hatalmas vadterületet a csapat tagjai szakszerűen, szakszemmel bejárták és átfésülték, e szabadságot szárazon és vízen kihasználták. Gazdag tapasztalattal meg film, dia-, fényképek készítéseivel e felejthetetlen tanulmányi útról otthon – itthon Gyôrben, Sopronban és a Hanság melletti fehértói kutatóállomáson vezetôjüknek, Fülöp Tibinek meg a fiataloknak – elôadásokat tarthatnak.
               A merészebbek csónakba ültek, evezôt ragadtak az Ó-Dunára kieveztek, azon leindultak és az elsô baloldali csatornába beindultak, a bakterházban senkit sem kaptak, szabad volt az út a tilosba! Tán most is sorompó ôrzi a Răducu és az ebbôl keletre nyíló Răduculeţ bejáratait. A tettesek, Norbi, Sanyi és Gábor a kilátóra fel is kapaszkodtak onnan szétnéztek, fényképeztek és a Răduculeţen megláthatták az ott tanyázó rózsás gödényeket, más nyelven a pelikánokat. Szerencsésen haza is eveztek, a kalandnak sok irigye lett.
               Egy fent említett felfedezô utamról visszatérve, helyesebben „helyzetfelismerô útról" visszatérve a parton a fiam a csónakba kérezett, majd beült. „Verjük együtt a vizet" jelszóval neki is indultunk, természetesen magabiztosan, elszántan. A csónakom egyszemélyes, de kettô is boldogul benne, ha apróbbak a sokévi átlagnál. Ketten, ha felállunk a lélekvesztôbe, ingataggá válik, de erre mi ott és akkor „rá sem rántottunk", csak a halfogás sarkalt. Bételik!
    (folyt. köv.)
    Dr. Tomor Zoltán


                         EGÉSZSÉG

    A magány és betegségei...

    (folytatás elôzô lapszámunkból)
               Pszichoszomatikus tünetek
               Az orvoshoz fordulók kétharmada általános közérzeti zavarokról panaszkodik, s e zavarok felét a pszichoszomatikus tünetek jellemzik. (Pszükhé = lélek, szóma = test; gör.) E tünetekre az jellemzô, hogy orvosilag mérhetô módon a szerveket nem érintik. Természetesen a kivizsgálás megtörténik, hiszen a szervi elváltozásokat ki kell zárni a helyes diagnózis és terápia felállításához. Ezek a tünetek az érzelmi körbe sorolhatók (affektív bántalmak), ilyenek pl. a félelem, a belsô nyugtalanság, az idegesség, az izgatottság, az örömtelenség, valakinek a hiánya; a szervezet működésében hasmenés, székrekedés, fejfájás, keringési és emésztési zavarok jelentkeznek. Mindehhez levertség és kimerültség társul. A szervezetnek pihenésre és lelki ellazulásra van szüksége. Az akaratunktól függetlenül működô vegetatív idegrendszer szabályozza a légzést, a keringést, testünk hômérsékletét, az emésztést, az anyagcserét, hat a gyógyulási folyamatokra, a belsô szervek izomzatára, a mirigyekre. Érthetô tehát, hogy az érzelmi életben keletkezô zavarok következményeként szervi zavarok alakulhatnak ki. Ez persze csak hoszszan tartó lelki zavar esetén lép fel, amit nem szabad tétlenül nézni. Pihenéssel, új élmények keresésével, életmód- és szemléletmódváltással megelôzhetô a szervi működésbeli elváltozások kialakulása. Amikor a szervi elváltozás már függetlenítette magát a lelki zavaroktól, nehéz megállapítani, hogy miért emelkedett meg a vérnyomás, mitôl szaporább a szívműködés, vagy mi az oka a megfeszült nyaki és hátizomzatnak, a fejfájásnak, szédülésnek s az általános gyengeségnek.
               A leggyakoribb lelki eredetű közérzeti zavarok:
               * félelemérzetek, melyeknek nincs megmagyarázható okuk,
               * belsô nyugtalanság, alvászavarok,
               * levertség, szomorúság, lehangoltság,
               * idegesség, izgatottság,
               * ernyedtség és tespedtség,
               * zavartság, érdektelenség, a szexuális örömérzet csökkenése,
               * a társaság kerülése, önként választott magány.
               A fenti közérzeti zavarokhoz leggyakrabban a következô szervi működésbeli zavarok társulnak, a szerv valós betegsége nélkül:
               * étkezési, nyelési és emésztési zavarok, úgymint hasmenés, székrekedés, hányás és testsúlyváltozás;
               * légzési zavarok, rekedtség;
               * szívdobogás, szapora szívműködés, szívszúrások, keringési zavarok, ájulás;
               * fájdalmas menstruáció vagy elmaradó tüszôrepedés;
               * hüvelygörcsök, hiányzó orgazmus, impotencia vagy korai magömlés.
               Idetartozó súlyosabb tünetek:
               * a látás, a hallás, a hang elvesztése, a járáshoz kapcsolódó zavarok, egészen a bénulásig. Amennyiben a fenti tüneteket tapasztalja, s azok néhány napon, esetleg egy-két héten belül nem múlnak el, akkor Ön kimerült, túlhajszolt, ingerszegény vagy túl sok ártó inger hatása alatt él, megoldatlan problémákat halmoz fel, „torkig van" valamivel, „fogcsikorgatva" teljesít, vagy „fojtogatja" az egyedüllét.
               A tünetek arra figyelmeztetnek, hogy változtatásra van szükség. Ha jogtalan sérelem éri, egyértelműen tiltakozzon, ha magára hagyták, keressen máshol társaságot, vagy kezdjen másokkal törôdni, ha túlhajszolt, lazítson. Egy lengyel közmondás azt ajánlja: „Ha túl sok a dolgod, feküdj le aludni!" – ezt kiegészíteném azzal, hogy ha túl kevés, keresni kell. A legártalmasabb az önsajnálat, és ez biztosan magányossághoz vezet.
               Pszichoszomatikus betegségek
               Akkor alakulnak ki, ha figyelmen kívül hagyta az eddig felsorolt tüneteket, nem változtatott élet- és szemléletmódján, és ha elegendô idô állt rendelkezésre a betegségek kialakulásához. A legismertebb pszichoszomatikus betegségek, melyekben a szervek és a szövetek érintettek:
               * a gyomorfekély, nyombélfekély, savtúltengés, vastagbélgyulladás;
               * a verôeres elzáródásos betegségek, szívinfarktus, magas vérnyomás;
               * bronchiális asztma;
               * gyulladásos és allergiás bôrelváltozások;
               * táplálkozási zavarok (étvágytalanság vagy túlzott étvágy), vitamin- és ásványianyag-hiány, fehérjék, zsírok, szénhidrátok rossz aránya;
               * a nôgyógyászati betegségek egy része;
               * az egyes mozgásszervi betegségek.
               A pszichoszomatikus betegségeknél az orvosi segítség elengedhetetlen, az életmódváltás mellett gyógyszeres, ill. kórházi kezelésre is szükség van, s ha máskor nem is, de a beteg emberrel a környezete is többet foglalkozik.
               A magányba temetkezô embert nemcsak a rendszertelen és egyoldalú táplálkozás miatti hiányok tehetik beteggé, hanem a folyadékhiány is, mely kiszáradáshoz vezet. A sejtek a vízhiány következtében nem képesek ellátni feladataikat, zavartság, szédülés, elesettség a következmény. A bôr és a nyálkahártyák kiszáradnak, védôerejük csökken, és a fertôzések veszélye nô. Minden érzékszerv gyengén és hibásan teljesít, már enyhe kiszáradásban is. Az éhség- és szomjúságérzet ritkábban jelentkezik. A rendszertelenül táplálkozó magányos ember só-víz háztartása felborul: ha a szervezetben túl kevés a víz, a só koncentrációja megemelkedik, aminek a következménye lehet az agy működésének zavara, és izomrángásokat, görcsrohamokat válthat ki, s végsô esetben kómához vezethet.


                         ÉLETTÖRTÉNET
    A család

    66. rész: Anyósgondok

               Katónak megváltás volt, hogy megszabadulhatott otthonról, hiszen igen nehéz nap állt mögötte. A gyámügyis látogatása, anyósa viselkedése teljesen kikészítette, s most hullafáradtnak, kiégettnek érzi magát.
               – Úgy érzem magam, mintha átment volna rajtam egy úthenger – panaszkodik Jenônek az esti séta közben, s a férfi együttérzôen mosolyog rá, bár az esze máshol jár. Azon töpreng, ki kellene használnia Kató gyenge pillanatát, hogy újra meghódítsa a szépasszonyt, akinek bájairól mai napig nem tud lemondani. Az utóbbi idôben úgy látta, semmi esélye nincs, végképp elveszítette szíve hölgyét, most azonban újabb reménysugarat lát. Igaz ugyan, hogy nem lenne szép kihasználni a nô elkeseredettségét – gondolja, de érzelmei felülkerekednek józan eszén.
               – Katóka, ugye elmehetnénk vacsorázni? Otthon úgyis csak egyedül lennél, s nem hiszem, hogy az jobb lenne, mint egy éttermi vacsora – próbálkozik Jenô, s ezzel el is indítja elsô kísérletét Kató meghódítására.
               – Miért is ne? Anyósommal kellene vacsoráznom otthon, édeskettesben, s azt egy porcikám se kívánja. Rá sem bírok nézni, nagyon haragszom rá – válaszol Kató, s nem is sejti, hogy barátságból hívta meg Jenô. Pedig ha tudná, nem fogadná el ilyen könnyen a meghívást... De eszébe se jut, hogy udvarolni akar neki a férfi, ô már elkönyvelte Jenôt családi barátként, s nem is gondol az egykori kis kalandra, az elvetett gyerek is nagyon rég jutott eszébe utoljára.
               Nem így Jenô, akinek fülig ér a szája Kató válaszának hallatán. Persze rögtön a legelegánsabb éttermet szemeli ki, s hiába szabadkozik Kató, hogy ahhoz nincs elég elegánsan öltözve, Jenô nem tántorít.
               A vendéglôben Jenô bort rendel a vacsora mellé, s egyre bátrabbá válik. Többször is megszorongatja Kató kezét, megsimogatja arcát, s Katónak kezd feltűnni a féfi közvetlensége. Hirtelen rádöbben: nem baráti vacsoráról van szó, a férfinak egészen más tervei vannak vele. Egy újabb kalandról azonban szó sem lehet. Még csak az hiányozna ebbôl a napból! – gondolja Kató.
               – Elálmosodtam a bortól, azt hiszem, haza kellene mennem – böki ki hirtelen, hogy szabaduljon a kellemetlen helyzetbôl. – Hívsz nekem egy taxit?
               Jenô csak most döbben rá, hogy elszúrta, elsiette a hódítási akciót. Nem kellett volna ilyen hirtelen letámadni a szépaszszonyt. De most már késô bánat, inkább azon kell fáradoznia, hogy helyreállítsa, amit elrontott. Mint egy kezes bárány, veszi elô telefonját, hogy autót rendeljen Katónak, s miután ezt elintézte, témát vált, még egyszer megígéri neki, hogy közbenjár a gyámügyieknél, hogy a kis Matyi sorsát rendezze. De Kató most az egyszer nem hisz neki, a csábítási kísérlet teljesen kiábrándította, s alig várja, hogy hazaérjen. Matyi miatt is aggódni kezd, ki tudja, ittas anyósa mit művelt, foglalkozott-e vele. Szerencsére megérkezik a taxi, Kató rövid, hideg búcsút vesz Jenôtôl, s távozik.
               Hazaérve nem éri meglepetés. Anyósa ugyanis ki sem járt a szobából, a kis Matyi étlen-szomjan töltötte azt az egy órácskát, amíg Kató távol volt. Gergô és a játszótársai hatalmas kalamajkát csináltak a házban, a nappali, az ebédlô, és a Gergô szobája tele van kenyérmozsával, a kis kölykök még kenyér- és papírgalacsin csatát is rendeztek. Katót a guta kerülgeti, mikor szétnéz. S mivel a kis Matyi unalmában elkeseredett sírásban tört ki, a gyerekek kivették ágyából, s útjára eresztették, hadd szórakozzon. Mondani sem kell, hogy szanaszét hajigált mindent a szekrényekbôl, felmártotta a nagyobbak által szétszórt szemetet. Mikor Kató belépett a szobájába, éppen a földön talált kenyérmorzsából falatozott a csöppség, miközben torkaszakadtából üvöltött. Kató alig vette ölébe, hogy elhallgattassa, máris megjelent Gergô, szintén kisírt szemekkel.
               – Hol voltál, anyu? Nem bírtam a kölyökkel, egyfolytában bôgött, s nem tudtam, mit kell vele csinálni. Az agyamra ment! Nagymama pedig úgy alszik, mint egy medve, ki se lehetne robbantani a szobájából... – panaszkodik keservesen. Nem is csoda, hiszen még ô is gyerek, hogyan vigyázhatna egy olyan virgonc csöppségre, mint Matyi? Katót rögtön lelkiismeret-furdalás kezdi gyötörni, hiszen az ô hibája, hogy így elfajultak a dolgok. Hiszen ha egy kicsit is türelmesebb lett volna, nem borul ki olyan könnyen, akkor ez nem történhetett volna meg... S mi lesz, ha Gergô elmeséli apjának, hogy édasanyja eltekergett, magára hagyta ôket? Hű, ha valaki hazaérkezik, hogyan magyarázza meg a házban kialakult káoszt? Szidhatja anyósát, ha maga sem tud rendesen foglalkozni a családdal – gondolkodik magában. Azt sem tudja, mihez kezdjen: rendet tegyen a házban, a kis Matyival, vagy a Gergô barátaival foglalkozzon? Talán az utóbbi a legfontosabb, mert ha ezek a gyerekek hazamennek, s elmesélik szüleiknek, hogy a városban köztiszteletnek örvendô Nemessy családban ekkora kalamajka van, abból nagyon sok pletyka fog elindulni, ami nem tesz jót Jani üzleti kapcsolatainak, a kampányának.
               Gyorsan a konyhába megy, hogy újabb adag szendvicset készítsen a gyerkôcöknek, egy másik tálra pedig poharakat helyez, gyümölcslével. Így próbálja helyreállítani képzelt hibáját, elterelni a gyerekek figyelmét az addig történtekrôl. Közben egyre-másra csörög a telefon, a gyerekek szülei érdeklôdnek csemetéik felôl.
               – Még jó, hogy idejében hazaértem, hanem megtudnák, hogy magukra maradtak a gyerekek – sóhajt fel megkönnyebbülten. De nem örülhetett sokáig ennek, mert anyósa kitámolygott a szobából, s mihelyt szétnézett a házban, máris Katóhoz rohant.
               – Mi történt, háború volt itt? Láttad, hogy néz ki a ház? Hogy engedted meg, hogy ilyen felfordulást csináljanak? Egyszer fekszem le délután, s máris a feje tetejére állítjátok a lakást! S Matyival is mi van, megint bôg! Egy perc nyugta sem lehet itt a magamfajta idôs asszonynak!
               Katónak elborult az agya. Már csak ez hiányzott neki, hogy anyósa álljon az erdô felôl. Legszívesebben szembe loccsintaná vele a gyümölcslevet, amit a gyerekeknek szánt, bár tudja, hogy abból lenne még csak botrány. De ha már ezt nem teheti, legalább a poharakat földhöz vágja, hadd fogja be Zsuzsa mama a száját. Teszi mindezt úgy, hogy véletlennek tűnjön. A nagy csörömpöléssel egy percre eléri célját, belefagyasztja a szót undok anyósába. De csak egy percre...
               – Mi van lelkem, csaknem vagy részeg? Átvetted Gedeon szokását, hogy amikor egy aprócska gond akad, a pohárhoz nyúlsz?
               Kató nem talál szavakat, amivel úgy válaszolhatna anyósának, ahogy megérdemli. Inkább elrohan, s hangosan becsapja maga után az ajtót. Lassan már ôt is a sírás kerülgeti, miközben azon morfondírozik, többé szóba sem áll kibírhatatlan anyósával, s tényleg kipakol a családnak. Legalábbis a felnôtteknek, mert a gyerekeket ebbe nem szabad belemártani.
    (folytatása következik)
    Azaki Hakami


                         SPORT


    Jégkorong

    Bajnoki döntô, elsô mérkôzés
    Az elsô csatát elveszítettük

               Csatát vesztett az elmúlt vasárnap Bukarestben a Gyergyószentmiklósi Progym Apicom csapata. Ellenben a háború még nincs elvesztve és az elsô mérkôzésen látottak alapján van esély arra, hogy az ezüstérmet aranysárgára fényezzék a gyergyói játékosok. Ez elsôsorban rajtuk múlik, hisz a pályán, ebben az esetben a jégen, dôl el a mérkôzések sorsa. A Mihai Flamaropol Műjégpályán megrendezett elsô összecsapáson bebizonyosodott, hogy kellô odafigyeléssel a Progym Apicom csapata sokáig egyenlô ellenfele tudott lenni a tapasztalt játékosokból álló, bajnoki címvédô Bukaresti Steauának. Végül a házigazda szerepét betöltô fôvárosi katonacsapat magabiztos, 8–2 arányú gyôzelmet aratott, annak ellenére, hogy két harmadon keresztül a Progym Apicom együttese derékül helytállt.
               Roppant óvatosan kezdte a valamivel több mint 2000 nézô elôtt lejátszott bajnoki döntô elsô mérkôzését a két együttes. A Trandafir – Covaliu – Dinu S. játékvezetôi hármas által irányított találkozó elején egyik küzdôfél sem kockáztatott, látszott, hogy minden korongra odafigyelnek a játékosok. Mindjárt az elején egy kettôs emberhátrányos helyzetet sikerült a Progym Apicom játékosainak kibekkelnie, ami biztatóan hatott a gyergyói csapatra. Megfigyelhetô volt, hogy akárcsak egy héttel korábban Csíkszeredában, a Progym Apicom csapata két hátvéd és három csatársorral játszott. A kilencedik percben Szôke László tette próbára egy jól irányzott lövéssel Radu Viorelt, a Steaua kapuvédôjét, a válogatott elsô számú hálóôre azonban a helyén volt. A másik oldalon Molnár Szabolcs szintén bemutatta, hogy sérülten is jól tud védeni, hisz a gyergyói kapusnak többször, tiszta gólhelyzetben sikerült mentenie. A 12. percben egy ellentámadás során Keresztes Ödön közelrôl lôtt kapura, a korong azonban elakadt a bukaresti kapusban. Két perccel késôbb Basilides Tibor lôtt ismét kapura, R. Viorel pedig elkapta a játékszert. A 15. percben Geru Cătălin tette ismét próbára Molnárt, nem sok sikerrel, hisz ezúttal is hárított a gyergyói kapuvédô. Dr. Kovács Géza csapatorvos tájékoztatása szerint a mérkôzés elôtti bemelegítés során egy koronggal „meglôtték" Molnár Szabolcs jobb térdét. A sérült testrészt fájdalommentesíteni kellett, de így is vállalta a játékot a derék gyergyói kapuvédô. A 17. percben egyéni támadás végén Ioan Timaru megszerezte a vezetést a Steaua csapatának. A bukaresti csatár közelrôl kotorta a gyergyói kapuba a korongot: 1–0. Amennyiben határozottabbak a gyergyói hátvédek, a Steaua vezetést jelentô gólja elkerülhetô lett volna. Az elsô harmad utolsó két percében emberelônyös helyzetben játszhatott a Progym Apicom, de sajnos nem sikerült élni a kínálkozó lehetôséggel.
               Kimondottan jól kezdte a második harmadot a Progym Apicom. A második percben Farkas Csaba bombázta közelrôl Radu Viorel kapujának jobb sarkába a korongot: 1–1. Rögtön ezután Andrei Nutu lövését védte Molnár Szabolcs, majd egy Nutu – Geru összjáték végén, az utóbbi ismét vezetést szerzett a Steauának: 2–1. Közben Molnár Szabolcs parádézott több ízben is, majd a 33. percben György József két méterrôl, az ellenfél kapuja fölé emelte a korongot. Kitűnô gyergyói gólhelyzet maradt kihasználatlanul. A 38. percben, emberhátrányos helyzetben György József kiegyenlített: 2–2. Reménykedésre adott okot ez a gól, annál is inkább, mert kevéssel ezután véget ért a harmad.
               Az utolsó játékrész elején, egész pontosan a 42. másodpercben, a Steaua csatára, Roberto Cazacu került jó helyzetbe a gyergyói harmad közepén. Egy-két méterrel beljebb a kék vonaltól a bukaresti támadó nagy erejű, helyezett lövést küldött Molnár kapujának irányába. A korong védhetetlenül vágódott a Progym Apicom hálójába: 3–2. Furcsa módon egyedül maradt Cazacu, emiatt volt ideje átvenni a korongot, felnézni, majd kapura lôni. Persze mindez három másodperc alatt zajlott le, de akkor is... Valamelyik hátvédnek zavarnia kellett volna a bukaresti játékost. Vagy ha mást nem, akkor legalább elébe kellett volna állni. Ezen a ponton már látszott, hogy elfáradtak a gyergyói hátvédek, emiatt nem összpontosítottak megfelelô módon. Az 50. percben egy Geru – Nutu összjáték végén, az utóbbi növelte a Steaua elônyét: 4–2. Nutu is egyedül maradt a gyergyói kapu elôterében, s közelrôl szerezhetett csapata számára igencsak fontos gólt. Ezután már nem sok ellenállást tanusított a Progym Apicom. Az utolsó tíz percben még négy gól esett a gyergyói kapuba. Sorrendben Basilides László, Niculescu, Nutu és Timaru voltak eredményesek. Ebben az idôszakban az volt a szemlélô érzése, hogy magára maradt Molnár Szabolcs, tôle várták a csapattársak – fôleg a hátvédek – a csodát. Az utolsó harmadban a Steaua kihasználva a gyergyói védelem megingásait, a maga javára fordította és megnyerte a döntô elsô mérkôzését. A találkozó végén díjazták a mérkôzés legjobb játékosait, nevezetesen Molnár Szabolcsot, Geru Cătălint és Nutu Andreit. A küzdelem városunkban folytatódik, ahol javítani kell a három gyôzelemig tartó mérkôzéssorozat összeredményén. Ez az elveszített mérkôzés remélhetôen megacélozza a gyergyói játékosok küzdeniakarását, annál is inkább, mert nemrég a Csíkszeredai Sportklub ellen már bebizonyították, hogy képesek vert helyzetbôl talpra állni.
               A bajnoki döntô elsô mérkôzésének végeredménye: Bukaresti Steaua – Gyergyószentmiklósi Progym Apicom 8–2 (1–0, 1–2, 6–0). Gólszerzôk: Timaru 2, Nutu 2, Geru, Cazacu, Basilides L., Nicolescu, illetve Farkas Csaba és György József. Büntetôpercek: 12–20.

    Kosárlabda

               Az ifjúsági I-es korcsoportú országos nôi kosárlabda-bajnokság legutóbbi – utolsó – fordulójában Hoffman Gabriella tanár-edzô csapata gyôztesen hagyta el a pályát. A bajnoki találkozó végeredménye: Gyergyói ISK – Nagyszebeni ISK 64–62 (19–9, 11–14, 14–15, 20–24). Az elmúlt vasárnap (március 3.) a Sportiskola tornatermében lejátszott mérkôzésen a gyergyói csapat pontjait: Kozma Gabriella 23, Elekes Ágnes 17, Lechintan Tímea 8, Tarsay Mónika 7, Ionescu Andrea 5 és Fülöp Erika 4 p. szerezték.
               Az erdélyi csoport végsô rangsorának élmezônye: 1. Gyulafehérvár, 2. Nagyszeben, 3. Medgyes, 4. Gyergyószentmiklósi ISK. A felsorolt csapatok bejutottak az országos középdöntôbe, a hátralévô mérkôzéssorozat idôpontja lapzártáig nem vált ismertté.

    Asztalitenisz

               Március 17-én, vasárnap 9.00 órai kezdettel nyílt diákverseny színhelye lesz a Gépgyártóipari Iskolaközpont tornaterme. A Gyergyói Asztalitenisz Klub szervezésében sorra kerülô versenyre 15 000 lej a részvételi díj. Benevezni a helyszínen lehet – tájékoztatott Keresztes Zoltán. A gyergyói asztaliteniszezôk legutóbb Csíkszeredában szerepeltek egy páros versenyen.

    Alpesi sí

               Március 3-án, vasárnap Hargitafürdôn rendezték meg a Favory-kupa műlesikló versenyt, amelyen a gyergyói gyerekek is jelen voltak. Összesen 120 versenyzô állt rajthoz, a gyergyói vonatkozású eredmények: óvodások, lányok: 1. Bartalis Ágota; fiúk: 1. Keresztes Zsolt, 2. Dezsô Mátyás, 3. Paltán Roland; III–IV. osztályosok, lányok: 2. Kosztándi Vanda, 3. Laczkó Imola; V–VI. osztályosok, fiúk: 2. Szatmári József; VII–VIII. osztályosok, fiúk: 3. Zöld Levente; IX–XII. oszt., lányok: 2. Fodor Katalin.

    Hírek
    Labdarúgás

               Szombaton, március 9-én elkezdôdik az A-, B- és C-osztályú bajnokságok tavaszi idénye. A C-osztályú bajnokság VII. csoportjában érdekelt Gyergyószentmiklósi Jövô csapata az elsô tavaszi fordulóban Székelyudvarhelyen, a helyi Budvár otthonában vendégszerepel. Egy héttel késôbb (március 16., szombat) a gyergyói csapat hazai környezetében fogadja a Szecselevárosi Precizia együttesét.
               A Gyergyószentmiklósi Jövô SE labdarúgó-szakosztály elnökének – Horváth Gábor – tájékoztatása szerint a csapat szakmai irányítását Farkas Csaba vállalta. Az egykori labdarúgó díjmentesen irányítja az edzésmunkát. Az elnök elmondása szerint a csapat játékosai az itthoni gyôzelmek után félmillió, idegenbeni gyôzelem esetén pedig egymillió lejes prémiumot tehetnek zsebre. Idegenbeni döntetlen esetén szintén félmillió lej plusz honoráriumot kapnak a játékosok. Horvát Gábor elmondása szerint a tavaszi idényre a célkitűzés az, hogy a csapat végigjátssza a bajnokságot és elkerülje a kiesést.

    Sífutás

               * Két országos bajnoki címet szerzett a tekerôpataki Ferencz Réka a március 1–3. között Hargitafürdôn megrendezett országos gyermekbajnokságon – tájékoztatott Gyulai Béla tanár-edzô. Az ország tíz szakosztályának 90 versenyzôjét felvonultató rendezvényen az 1987–88 és az 1989-ben született és kisebb fiú- és lánysportolók mérték össze tudásukat. Az 1989-es korcsoportban versenyzô Ferencz Réka két aranyérmet szerzett mégpedig a 3 km-es klasszikus és korcsolya próbákban. A váltóban, Szilágyi Katalin és Szilágyi Enikô társaságában bronzérmet vehetett át. Ugyanebben a korosztályban, a fiúk mezônyében induló Csató Áron mindkét próbában a 10. helyen végzett. Az 1987–88-as korcsoportban Bányász Róbert (Gyergyói ISK) mindkét próbában a 4. helyen végzett, az 5 km-es klasszikus versenyben csak egy másodperccel maradt el a harmadik helyezettôl.
               * Tódor Tihamér, a Gyergyói ISK nagyifjúsági sportolója, Antal Zsolt és Bencze Béla társaságában a múlt csütörtökön (február 28.) Görögországba utazott. A soronlévô hét végén Macedóniában, a jövô héten pedig a bulgáriai Pangrovoban vesznek részt a Balkán-kupa keretében zajló versenyeken.

    Küzdôsport

               Március 10-én, vasárnap a csíkszeredai Székely Károly Líceum tornatermében kerül megrendezésre a Phoenix Kupa elnevezésű tékvandó formagyakorlat-verseny. A rendezvényen jelen lesznek a Gyergyószentmiklósi Euro-Taek sportolói is – tájékoztatott György Imre Miklós. Amint azt megtudtuk a verseny válogató jellegű. Ezúttal kerülnek ugyanis kiválogatásra a 2002-es országos formagyakorlat-bajnokságon résztvevô Hargita megyei tékvandósok. Ide kapcsolódik a hír, hogy március 15–17. között Iaşiban kerül megrendezésre a zónabajnokság döntôje, ahol városunkat György Imre Miklós és Lôrincz Levente képviselik.

    Sífutás
    Salt Lake City-ben a Kisújságot olvasta

               Az elmúlt szerdán felkereste szerkesztôségünket az aznap hajnalban Salt Lake Citybôl, a nemrég végetért XIX. Téli Olimpia városából hazaérkezett Antal Zsolt. Mi tagadás, igencsak megörvendtünk az Amerikát megjárt élsportolónak, aki a romániai küldöttség és a honi sífutás legjobb olimpiai eredményét érte el a 30 km-es, szabadstílusú verseny során. 78 induló közül, 1:14.46.4 mp-es idôvel a 27. helyen ért célba.
               – Gondolom emlékezetes marad az 1994 és az 1998 utáni harmadik olimpiai részvételed...
               – Minden nagyon szép volt. Csodálatosan fogadtak a házigazda amerikaiak. Egy aprócska kellemetlenség azért akadt, mert nem az olimpiai faluban laktunk. Hozzávetôleg 80 kilométernyire voltunk elszállásolva az olimpiai falutól. A versenyek színhelyéig mintegy 10–15 percet utaztunk autóval. Mivelhogy mi kint laktunk, mindennap nem tudtunk bemenni az olimpiai faluba. Ott egészen más volt az élet, a hangulat, mint ott, ahol én voltam elszállásolva.
               – Melyik nap versenyeztél elôször?
               – Február 8-án volt az olimpia színpompás megnyitója és másnap már versenyeztem a 30 km-es távon. Azóta már ismert, hogy a 27. helyen értem célba.
               – A versenyt a spanyol színekben versenyzô német származású Johann Mühlegg nyerte meg...
               – Igen, ô nyerte a versenyt. Késôbb, az 50 km-es távú verseny után kiderült róla, hogy doppingolt. Megnyerte az 50 km-es versenyt, de elvették tôle ezt az aranyérmet, ami számára a harmadik lett volna az idei olimpián. Szerintem nem kizárt, hogy a másik két aranyérmet is az ajzószerek segítségével sikerült elnyernie.
               – Milyennek tűntek testközelbôl az ellenfelek?
               – Véleményem szerint nemcsak Mühlegg doppingolt. Az 50 km-es verseny után négy orosz sportolóról is kiderült, hogy doppingoltak. Különben nagyon erôs, kiválóan felkészült sportolók vettek részt az olimpián.
               – Melyik versenyszámokban álltál rajthoz?
               – A 30 km-es szabadstílusún, a 10 km-es klasszikuson és a sprint versenyszámokban szaladtam. Az 50 km-es távon már nem idultam el.
               – Milyen eredményeket értél el a sprintben és a 10 km-es klasszikuson?
               – A 10 km-es versenyben mivelhogy nem kvalifikálódtam az elsô 60 közé, nem indultam a korcsolyastílusú versenyen. Itt végül a 61. helyen végeztem. A sprintversenyt a 46. helyen fejeztem be.
               – Mit jelent számodra az olimpián elért 27. hely a Világ Kupa szemszögébôl?
               – Ez az egyik legjobb egyéni eredményem, ugyanakkor a romániai sportág számára is a legkiemelkedôbbek közé tartozik. Ezért a helyezésért pontosan 12 VK pontot kaptam az idei szezonra. El kell mondjam, hogy valószínűleg idén már nem veszek részt VK-versenyeken. Közelebbrôl a Görögországban, Szalonikban megrendezésre kerülô Balkán-kupán versenyzem (március 3–4.).
               – Volt-e gondod a sílécek vakszolásával?
               – A klasszikus versenyen kívül nem volt különösebb gondom. A klasszikus verseny idôpontjában havazott és ez nem vált a versenyzôk elônyére. Ekkor bizony voltak gondok.
               – Hogyan versenyzett Mühlegg?
               – A 10 km-es klasszikus stílusú versenyen például adott pillanatban 28 másodperces elônyre tett szert, tehát az elejétôl a végéig nagy iramot diktált.
               – Milyen verseny következik a görögországi megmérettetés után?
               – Görögországból Macedóniába utazunk, majd Bulgáriában állok rajthoz a szintén Gyergyóban nevelkedett Bencze Béla társaságában.
               – Milyen volt az olimpiára való kiutazás elôtti nap?
               – Összegyűltünk a bukaresti Mariott Hotelben, ahol Ion Ţiriac és Nadia Comăneci mondtak beszédet. Nadia különben ott volt az olimpián is.
               – Mit jelentett számodra ez az olimpiai részvétel?
               – Nagyon sokat, hisz például alkalmam volt betekinteni az amerikai hétköznapokba. Elmondhatom, hogy ott egészen más az élet, az életszínvonal, mint Romániában. Minden téren sokkal fejlettebb az ország, jóval elôttünk járnak. Sokat tanultam, tapasztaltam ezidô alatt. Az ottani pályák – nemcsak a sífutó számokban –, nagyon kemények, nehezek voltak. Ellenben kiváló minôségű pályákon versenyezhettek a sportolók. Itt el kell mondjam, hogy Salt Lake Cityben a világhálón rendszeresen elolvastam a Gyergyói Kisújságot.
               – Indulsz-e a következô, 2006-os téli olimpián?
               – Addig még négy év van, most még korai errôl beszélni. Akkor 33 és fél éves leszek. Valószínűleg ott leszek az olaszországi Torinóban megrendezésre kerülô olimpián, annál is inkább, mert a szakértôk szerint 33 éves korban érik el a csúcsformát a sífutók.

    Asztalitenisz
    Tekerôpatak Kupa

               Nemrég a tekerôpataki kultúrotthonban közel 50 versenyzô mérkôzött a Tekerôpatak-kupa elnevezésű verseny dobogós helyeiért. Vasárnap (február 24.) reggeltôl késô estig a népes nézôsereg is jól szórakozott a 9. alkalommal megszervezett rendezvényen. Ez az verseny, akárcsak a korábbiak, igazolta, hogy szükség van az ilyen rendezvényekre, mert a sportszerű erôpróba jó alkalmat nyújt a szórakozásra, a hasznos kikapcsolódásra.
               Eredmények: az V–VIII. osztályos tanulók mezônyének legjobbjai, lányok: 1. Gergely Aliz, 2. Horváth Helga, 3. Csata Enikô; V–VI. osztályos fiúk: 1. Laczkó Tibor, 2. Csata Gábor, 3. Gál Levente; VI–VIII. osztályos fiúk: 1. Antal Levente, 2. Tódor Csaba, 3. Antal Adolf, 4. Elekes Barna; párosok: 1. Csata Gábor – Laczkó Tibor, 2. Antal Levente – Elekes Barna, 3. Antal Adolf – Bálint Anna.
               A felnôtt verseny eredményei: egyéni verseny: 1. Kolumbán Csaba, 2. Molnár János, 3. Gyulai István; a páros mérkôzések legjobbjai: 1. Gyulai István – Molnár János, 2. Kolumbán Csaba – Molnár Attila, 3. Bara Attila – Bara Csaba.
               Különdíjban részesült a legfiatalabb versenyzô, nevezetesen Csata Gábor, továbbá a legidôsebb résztvevô, Molnár János és a nôi résztvevô, Bálint Melinda.
               A verseny támogatói: Szent Miklós Szervezet, a Lorántffy Zsuzsanna Nôegylet, a helyi kultúrotthon vezetôsége és a Bonus Rt. A legjobbak jutalmazásánál a helyi Sportegyesület nagyrészt csak saját erejére támaszkodhatott.
    Molnár Attila

    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


    ViCcEk ViCcEk ViCcEk ViCcEk ViCcEk ViCcEk ViCcEk

               * * *
               – Ki törte be az ablakot?
               – Én, de az anyósom a hibás, mert amikor hozzávágtam a tányért, félreugrott.
               * * *
               Két taxis beszélget :
               – A te kocsidban van riasztó?
               – Csak ha benne ül az anyósom.
               * * *
               Barátok egymás között:
               – Az én anyósom mögött sok nô elbújhatna.
               – Miért, olyan házias?
               – Nem, olyan kövér.
               * * *
               – Hallom, együtt éltek a férjed szüleivel.
               – Úgy bizony.
               – Na és milyen az anyósod?
               – Mint a könnyű tüdôcsúcshurut. Nem éppen kellemes, de el lehet élni vele jó néhány évig.
               * * *
               – Amikor megnôsültem, azt mondtam az anyósomnak: az én házam a te házad.
               – És?
               – Másnap eladta.
               * * *
               Kiss már nagyon unja, hogy állandóan parancsolgat neki az anyósa. Az egyik nap úgy dönt, hogy erélyes lesz vele. Hazamegy és kiabálni kezd:
               – Ki az úr a házban? Nem kap választ. Megint megszólal:
               – Kérdeztem, hogy ki az úr a házban?
               Megint semmi. Kimegy a konyhába, és elkezdi csapkodni az asztalt:
               – Ki az úr ebben a házban?
               Erre az anyósa szó nélkül fejbe vágja a sodrófával. Kiss aléltan tér magához:
               – Már kérdezni sem szabad?
               * * *
               – Mit keresel drágám? – kérdi a férj a feleséget.
               – Az egyik egészségügyi könyvet.
               – Melyiket?
               – Aminek az a címe: hogyan éljünk százhúsz évig?
               – Azt ugyan hiába keresed, mert kidobtam.
               – De miért?
               – Mert múltkor láttam, hogy az anyád olvasgatta.
               * * *
               – Madárijesztô kéne a kertjébe, szomszéd úr! Különben a madarak elhordják a termését – mondja az egyik gazda a másiknak.
               – Nem kell az ide, az anyósom egész nap a kertben matat.
               * * *
               Brezsnyev és Kádár sétálnak az erdôben. Egyszer csak kiugrik eléjük egy medve, és éhes ordítással feléjük indul. Brezsnyev kétségbeesik, míg Kádár ledobja a csizmáját, elôvesz a hátizsákjából egy sportcipôt és lábbelit cserél.
               – Megôrültél? – kiált rá Brezsnyev – Egy medvét akarsz lehagyni futásban?
               Mire Kádár:
               – Én nem a medvét akarom lehagyni, hanem téged.
               * * *
               Józsi bácsi felutazik Budapestre, de mivel utoljára a háború elôtt járt ott, nehezen tud eligazodni. Gondol egyet, és megszólít egy járókelôt:
               – Tessék mondani, merre van a Horthy Miklós utca?
               – Jaj, bácsika, ne mondjon ilyet, mert rögtön elviszik! – válaszolja a járókelô – Horthy Miklós utca már nincsen! Helyette Vlagyimir Iljics Lenin utca van.
               Józsi bácsi elballag, majd megkérdezi a következô embert:
               – Tessék mondani, merre van a Mussolini tér?
               – Hallgasson, mert csúnyán megütheti a bokáját! – hördül fel a kérdezett. – Már nincs Mussolini tér, Moszkva tér van helyette.
               Józsi bácsi elcsodálkozik, majd megy tovább, és megint megszólít valakit:
               – Tessék mondani, merre van az Adolf Hitler utca?
               – Megôrült, öreg? – sápad el a járókelô – Már nincsen Adolf Hitler utca, helyette Vörös Hadsereg utca van.
               Józsi bácsi nagyon elkenôdik, és továbbmegy. Elérkezik a Dunához, és szomorúan leül az egyik lépcsôre. Arra megy egy rendôr, és megkérdezi:
               – Mit csinál itt, bácsika?
               – Nézem a Volgát! – válaszolja szomorúan az öreg.
               * * *
               Natasa felébred a moszkvai hiper-szuper-modern bérház 125. emeletén, és felébreszti Szergejt:
               – Menj ki a konyhába, és kapcsold össze a protont a neutronnal!
               Szergej álmosan kimegy, majd hamarosan csörömpölés és káromkodás hallatszik a konyha felôl.
               – A fene egye meg, már megint megbotlottam a kecske láncában!

    Horoszkóp
    március 7 – 13.

               KOS (III.21-IV.20.)

               Tisztában van személyes vonzerejével, idônként él is vele. Az érzelmeiben megcsalatott Kos használja ki ezt a képességét! Meglátja pár nap, és kifejezetten javulni fog a hangulata! Hivatásában alkalmazza a már megszerzett tudását, régi tapasztalatait, de ezeket fejlesztheti is!
               BIKA (IV.21-V.20.)
               Nagyobb szabadságra vágyik, pedig már így is jóval többet enged meg magának. Munkájában túl nagyvonalúan kezeli a határidôket, szinte mindent utolsó percre hagy. Gondolt már arra, hogy mi történik, ha a szerencséje is cserbenhagyja?
               IKREK (V.21-VI.21.)
               Nyugtalan, érzéseiben bizonytalan, s hogy ezt leplezze, a keménység álarca mögé bújik. Minden szavával bánt. Egész héten olyan, mint egy sündisznó. Párja több törôdést és odafigyelést vár Öntôl. Éreztesse vele hogy odafigyel rá, álljon mellé törekvéseiben, támogassa ôt!
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               Rettentôen bosszantja, hogy most, amikor végre kezd kimászni a gödörbôl, a párja van rossz passzban. Így megint nem örülhetnek egymásnak felhôtlenül. A régi házasok hibája, hogy fokozatosan elveszítik érdeklôdésüket egymás iránt!
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Egész héten túlértékeli a dolgokat, nagyobb jelentôséget tulajdonít egy buta pletykának, mint amenynyit az egész témakör érdemel. Saját nyugalma érdekében bízzon meg végre partnerében! Magánéletbeli fájdalmát munkával gyógyítja, így valami hatalmas energiával halad a cél felé.
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               Ezekben a napokban sokat gyötrôdik azon, vajon az érzései viszonzásra találnak-e? Miért találgat, miért nem kérdez rá kedvesénél? Csak nem attól fél, hogy igen lesz a válasz? Egy párkapcsolat akkor lehet sikeres, ha mindkét fél egyenlôen „fektet be", és veszi ki részét belôle.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Az érzelmeket nagyon nehéz logikusan megmagyarázni. A józan ész és a szerelem teljesen kizárják egymást! Baj akkor van, ha ezt a szerelmet csak elképzeli, valamiféle szerepként eljátssza. Mert vonzza Önt választottja rangja, doktori címe, sok pénze, szép nagy háza.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Úgy néz ki sikerül végre tisztázni egy félreértést, lezárni egy régóta húzódó vitát. Ettôl visszanyerheti önbizalmát. Munkájában végre Önre mosolyog a szerencse és a bolygók pillanatnyi állása hatására kitárulnak a lehetôségei. Vigyázzon az egészségére, mert gyomra kíméletre szorulhat!
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               A Jupiternek köszönhetôen önbizalma megnô, és ezzel párhuzamosan erôsödik a vonzereje is. Egyik percrôl a másikra azon kapja magát, hogy nem tud választani a meghívások, lehetôségek között. Munkát keresô Nyilast barátai segíthetik abban, hogy állást találjon. Bár a csillagok szerint csak pár hónapig tart az egész.
               BAK (XII.23-I.20.)
               A családi vita alighanem elkerülhetetlen, ami nem volna nagy baj, csakhogy Ön nem igazán hajlandó meghallgatni párja érveit. Hivatásában bosszantó félreértés, fölösleges lótás-futás fárasztja, így estére teljesen kimerül. Ennek ellenére munkájának szinte semmi látszata.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Érzelmi téren nem túl jó hét vár önre. Ismét akkor lesz boldog, ha a magánéletét fel tudja áldozni hivatása kedvéért. Olyan munkákat vállal amelyek korrekt elvégzésével megalapozhatja jövôjét. Ez a koncentrációt igénylô folyamat segít, hogy ne a magánélete járjon szüntelen az eszébe.
               HALAK (II.20-III.20.)
               Jó hangulatát egy irigy rokon, féltékeny férj, esetleg feleség, pillanatok alatt tönkre tudja tenni. Rossz hangulatában a távlati terveit érintô tárgyalásokat halassza el, mert feldúlt lelkiállapota miatt negatívan dôlhet el minden! Figyeljen párkapcsolatában társa jellemére!

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2002

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!