45. (462.) szám, 2002. november 7-13




    Ôszutó

               Hó esett. Lágy, puha, selymes. Tiszta fehérsége szűzies külsôt kölcsönzött a városnak. A nagy szállingózó pelyhek, mintha eltévedtek volna, keringve keresték a megfelelô leszállóhelyet. Földet érve szégyenlôsen simultak bele a tájba, megbontva az ôsz fakuló tiritarkaságát. Habár a naptár szerint még nem estünk át a hideg napfordulóján, idén sem késlekedett benyújtani névjegyét a tél. Nálunk - fittyet hányva a naptárnak - már évek óta korán érkezik meg. Kellemetlen és nem várt vendég, aki túl sokáig felejti magát a vendéglátóinál.
               A gyalogosok csúszkálva próbálnak gyorsítani létpteiken. Hideg van sétálgatásra. A szerencsések igyekeznek az otthon melege felé, a kevésbé szerencséseket a panellakások ásító, nyúlós ridegsége várja, ami nemcsak a falakból sugárzik, már a lelkekben is tanyát vert. Szomorú, ólmos hideg van, és mélabú meg folytonos belenyugvás: Mit lehet tenni? Ez van. Ilyen az élet!
               Pedig nem ilyen az ÉLET. Ez nem is élet. Ez valami totyakos, megtört, tragikus vánszorgás a lét peremén. Már-már azt kell hinnem, hogy bizonyos függôségben szenvedünk. Faljuk, nyeljük a hazug ígérgetéseket, melyekrôl eleve tudjuk, hogy sohasem teljesülnek. Ez számunkra a remény. Aztán szenvedünk, panaszkodunk, síratjuk magunkat, nyomorúságunkat, s úgy általában az egész életünket. Ennél talán még a kísérleti állatok is többet tesznek. Ôk legalább, ha csak lehet, megpróbálnak kijutni a mókuskerékbôl, vagy ha tehetik, legalább megmarják a fogvatartóikat.
               Nekik választási lehetôségük nincs. Nekünk van, és mégis mindig ugyanazokra a kísérletezô, laikusokra adjuk szavazatunkat, aztán meg csodálkozunk, ámulunk-bámulunk a nagy bűvészmutatványon. Hopplá, volt meleg, nincs meleg. Vigyázat, csalunk! Lesz fűtés! Nincs fűtés. Mondjuk azt, hogy van fűtés! Van fűtés. Tapsoljunk! Taps. Ügyes lakó!
               Az akarat zsarátnokja nem izzik már? Kialudt a Testvériség sugárút világításával együtt. Beletörôdésünkkel magunk alatt vágjuk a fát. Városunkat egyre többen hagyják el. A melldöngetô lokálpatriotizmus mögött pánikhangulat uralkodik. Az ittmaradás, a megmaradás atyjai külföldre küldik fiaikat, akik majd csak egy leereszkedô látogatás erejéig fognak haza jönni a sziporkázó életbôl a megkövült ôsökhöz, a pislákoló múltba.
               Dopping és placébó. Üzen a kedves, meleget ígér, és minden jót. Gondossága könnyfakasztó, meleg hangja megnyugvással fonnyasztja begörcsölt izmaim. Igen, van szerzôdés, lesz meleg, van remény, lesz jövô. Határtalanul mély, lazító álomba zuhannék, ha embriópózom nem vetítené elôre a világraszületés hideg, igazságtalanul kínos gyötrelmeit.
               A fagy markába kényszerülô táj lassan, csendesen elpihen, hibernál tavaszig a kikeletet, a megújhodást várva.
    Ábrahám Imre

    Munkaszünet a közpénzügyi hivatalokban

               A Hargita Megyei Közpénzügyi Igazgatóság Szakszervezete figyelmeztetô sztrájkot hirdetett november 6-án reggel nyolc és tíz óra között. Az említett idôszakban a megyei közpénzügyi hivatalok zárva tartottak. Mint azt Kocsis Zoltántól megtudtuk, a Köztisztviselôk Országos Szakszervezeteinek Szövetsége október 24-én a kormány elé járult követeléseivel. Októberben minden megye képviseltette magát a fent említett megmozduláson és egy négy pontból álló követeléslistát juttatott el a kormányhoz, melyben az alábbiak álltak: fizetésemelés, szabadságpénz folyósítása, ételjegyek juttatása, valamint egy jogszabályzat kidolgozása a köztisztviselôk védelmére. Az is tudott, hogy az országos vezetés erre a beadványra a füle botját sem mozdította, pedig október végéig kellett volna választ adnia. Ennek következményeként a szakszervezet vezetôi október 31-én, csütörtökön átiratot juttattak el a közpénzügyi hivatalokba, melyben az állt, hogy november 6-án reggel nyolc és tíz óra között figyelmeztetô sztrájkra kerül sor.
               Megtudtuk azt is, hogy a konfliktus a szakszervezet és a kormány között a 2003-as költségvetés-tervezet kapcsán alakult ki, hiszen az említett tervezet nem tartalmazza sem a fizetésemelés, sem pedig más juttatások lehetôségét.
               Az még nem ismert, hogy amennyiben a kormány nem teljesíti a követeléseket, mikor kerül sor az általános munkabeszüntetésre.
               Szerdán tizennégy megye közpénzügyi hivatalainak dolgozói tették le a munkát két órás idôszakra.
    Barabás Alpár

    A pityókaszedôk sátorfájukat is szedték

               Újra lakatlanná vált a felszegi Kolumbán-telep; a napokban az utolsó pityókaszedô csoport is hazament. Mint már írtunk róla, az Agromec Rt. által a hegyen túlról „importált” népes családok éltek ott szeptember eleje óta, napszámból keresvén a télirevalót. Amikor megérkeztek, rettegett a szomszédság. Okkal-e avagy ok nélkül, arra most, a pityókaszedôk távozása után kérdeztünk rá.
               A Kolumbán-telep környékén lakók inkább szánakozva, mint haraggal meséltek az ideiglenes szomszédokról. Elmondták, bizony, mulatéroztak a vendégmunkások késô éjszakába nyúlóan is. Undorral gondolnak vissza, hogy amikor a kerti vécé vízben állt, az új lakók az út szélét használták illemhelyként. Egy-két bolha is megszökött tôlük, így gyakoribb volt felszegben az ágyneműmosás.
               De élelmesek voltak: a megmaradt ételt, pityókahéjat nem dobálták el, összegyűjtötték, az állattartó szomszédoknak adták, s cserében lekvárt, zöldséget kaptak. Aztán távozás elôtt összegyűjtötték, tűzre tették a telepen összegyűlt szemetet. Keseregtek is a környékbeliek, hisz a világításra megpucolt ablakokat igencsak megszínezte a mocsok füstje.
               De nagyobb baj nem történt, s bár tudják, hogy jövôre újra jön a népes csapat, nem lázadoznak. - Csupán azt szeretnénk, ha az utat megjavíttatnák, például kártérítésként - bátorkodik megjegyezni az egyik ottlakó.
               Ferencz Béla az Agromec Rt. vezetôje belátja, kisebb incidensek voltak, s lesznek a következô években is, de nagyobb gondot nem okoztak a szezonmunkások.
               - Elégedett vagyok a munkájukkal - mondotta - valószínű, ôk sem keveslik a fizetésüket. Ha kiszámoljuk, többet kerestek itt havonta, mint az országos átlagfizetés. Becsületesen dolgoztak. A 450 pityókaszedôbôl csupán tizenkét gyergyói tartott ki, tehát többnyire az idegenek szedték fel a pityókát. Pedig nem hiszem, hogy ez a kereset a gyergyóiaknak ne fogott volna jól.
    Balázs Katalin

    Apad a tanács
    Szentjobbi Erzsébet lemondott

               Friss, még meleg a hír, miszerint Szentjobbi Erzsébet tanácsos letette felmondását. Ennek oka is a melegben, fűtésben keresendô.
               Kérdésünkre a választott képviselô elmondotta:
               - Fôleg a fűtés miatt döntöttem úgy, hogy lemondok. Fél éve annak, hogy számon kértem a polgármester ígéretét, aztán egy gyűlésen Pál Árpád kijelentette: nekem ne mind lobogtassák a vállalásaimat, tudom, mit kell tennem. A lakosság nincs felkészülve a télre, vacognak, s tôlünk kérik számon, hogy mikor lesz meleg. Lassan nem merek kijönni a lakásból, mert lépten-nyomon megállítanak. Vasárnap is letámadtak, körbe vettek. Zaklatnak, nem bírom idegekkel.
               Szentjobbi Erzsébet azt is elmondotta, hogy a fô ok ugyan a fűtéshiány, de döntéséhez az is hozzájárult, hogy amiért jelöltette magát, azt nem tudta véghezvinni, mert a sport, egészségügy, tanügy helyzetének javítása egytôl-egyig pénzkérdés.
               - Sajnálom, hogy nem tudtam megmutatni, mire vagyok képes. Lemondok, társaimnak további kitartó munkát kívánok.
               A távozó tanácsosnô helyére új személy kell kerüljön, az RMDSZ-listán soron következô Váradi Czáka Attila. Ha vállalja.
               Váradi kijelentette: van benne hajlandóság a tanácsoskodásra, mert akar tenni a városért, de mivel két és fél évig „margóra” volt téve, most, mielôtt igent mondana, le kell üljön tárgyalni az RMDSZelnökkel.
    Balázs Katalin

    Határ-eset a Gyilkostónál
    Visszamérték Szászék birtokát

               A Gyopár-villa tulajdonosa nem, az örökösök azonban ünnepelhettek október 31-én, ugyanis ekkor került sor a Gyilkostói terület visszaadására. A Szász család évekig tartó harcát sokan ismerik, ügyük a parlamentig is eljutott, míg sor került a tulajdonba helyezésükre. Szerencsére, segítôik is akadtak, s már vásárló is jelentkezett arra a földterületre, amelyet a Szász testvérek egyike áruba bocsát.
               * * *
               A néhai Szász Istvánnal 1958-ban a Gyergyó Rajoni Néptanács közölte: villáját államosításra javasolják. Odalett vagyonkájuk, mint sok más gyergyóinak. A fordulat után, amikor szárnyra kapott a hír, hogy visszaadják jogos tulajdonosaiknak az elkobzott ingatlanokat, Szász István fiai, István és András fellélegeztek. De csak rövid idôre, ugyanis 1995 végén jött a szomorú hír: a villa meggyúlt, leégett. Azóta is találgatják a tűz valódi okát. Az ingatlannak lôttek, de a terület még mindig visszakapható - vélték az örökösök, s elindultak a visszaigénylés kálváriáján.
               * * *
               2001. október 8-án jutottak odáig, hogy a földmérô szakemberrel, Imre Sándorral a helyszínre mehettek, visszamérni a területet. Menni mehettek, de nem mérhettek, mert - amint az akkor készült átiratban is olvashatjuk - ebben megakadályozta Békás önkormányzat és az ottani rendôrség képviselôje. „Miután igazoltattak, fenyegettek, hogy a község adminisztratív területére léptünk, ahol nincs mit keresnünk, mert az a hely közterület” - jegyzi meg az átiratban Imre Sándor.
               Dolguk végezetlenül hazatértek az érintettek, s csak ezután bogosodott meg igazán az ügy. Határ-kérdés hosszas vitája következett, térkép bizonyított és térkép cáfolt, s úgy tűnt, Szászék még várhatnak a tulajdonba helyezésre.
               * * *
               Október harmincegyedikén aztán megtört a jég: a sajtó képviseletével együtt a helyszínre érkeztek a tulajdonosok, képviselôjük, Bucur Maria, Baróti Pál végrehajtó, Nagy István, Gyergyó város jegyzôje és a földmérô is. Ezúttal háborítatlan volt a méricskélés, csak térkép hiányában a szakértô által végzett beazonosítás maradt el. A látvány azonban szomorú a birtokon: az egykori Gyopár villának az alapja is csak hellyel-közzel maradt meg, valaki irdatlan kövek tárolására használja, a módos pincét egy kereskedelmi egység vette birtokba. De kinôttek új ingatlanok is e területen: a Tunel Rt. barakkjai, raktárjai és egy korondi csicsás hétvégi háza.
               Értesíteni kell a békási önkormányzatot, hisz az építkezôk oda fizetik az adót, a lebontást sem lehet enélkül végrehajtani.
               Márpedig ha visszakapták, birtokba is akarják venni azt Szászék. A két testvér megosztozott, András úgy döntött, megtartja az örökség ráesô részét, két fia van, nem adja el. István viszont meg akar szabadulni a területtôl. Bucur Maria jogász, a korrupcióelhárító bizottság benfentese, aki Bukarestbôl érkezett a család segítségére, hogy tulajdonukat visszakapják, kijelentette: ha idôben visszaadták volna, eddig már szálloda állna itt, mert egy belga befektetô érdeklôdött a terület iránt. Most is segít az eladásban, az is megtörténhet, hogy hozzátartozói vetnek szemet a jófekvésű területre.
               Szászék reménykednek: ha viszszakapták örökségüket, nem háborgatja többé senki, s azt kezdhetnek a néhány ár földdel, amit belátásuk diktál.
    Balázs Katalin

    Néhol már fűtenek

               Szerdán, lapzártánk napján Csíkszeredába látogatott Pál Árpád polgármester, valamint Nagy Attila, a gyergyószentmiklósi Városgazdálkodási Vállalat igazgatója, ahol aláírták a Petrommal a fűtôanyag szállításáról szóló szerzôdést.
               A tárgyalás délután két óra tájban ért véget, ennek eredményeként megindul az üzemanyagszállítás a gyergyószentmiklósi közművek felé. Városunk elsô embere, valamint a GO Rt. vezetôsége felvállalta, hogy a számlázás utáni negyvenöt napon belül kifizetik a szállított üzemanyag ellenértékét. Tény azonban - mondotta az igazgató -, hogy a fűtés-szolgáltatás fenntartásához a lakosság hozzájárulására is szükség van. Hiszen, ha a lakosság nem törleszti a közköltség-számlákat, akkor nem tudnak folyamatosan fűtést szolgáltatni. Hogyha megszakad a télen a fűtés-szolgáltatás, akkor az teljes egészében a lakosság számlájára írandó, mivel az állam a maga részével támogatja a városunkat. A prefektusi hivatalhoz megérkezett az átirat az állami ártámogatással kapcsolatban, azonban ezt a papírt még várják a gyergyóiak. Szerda este, vagyis a lapzárta napján már beindul a szolgáltatás - mondotta az igazgató. Üzemanyag-tartaléka jelenleg annyi van a városnak, amennyivel a következô szállítmány megérkezéséig úgy meleg vizet, mint meleget lehet szolgáltatni. A szolgáltatásokban nem lesznek fennakadások, amennyiben a lakosság is törleszti számláit.
               Dézsi Zoltán alprefektustól tudjuk, hogy a gyergyói fűtés-szolgáltatás megindulása sokak érdeme. Aktív részt vállalt ebben a prefektúra, mint intézmény, a prefektus, alprefektus, a gyergyói önkormányzat, az RMDSZ felsô vezetése, képviselôk, mind pedig a gyergyói közművek vezetôsége. Magas szinteken is folytattak tárgyalásokat, amelyeknek eredményeit a közeljövôben már érezhetjük is. Az alprefektus fontosnak tartja, hogy a felek tartsák magukat a szerzôdésben foglaltakhoz, vagyis a negyvenöt napos határidô letelte elôtt a város fizesse ki a szállított üzemanyagot. A Petrom nehezen fogadta el a gyergyóiak kérését, azonban sikerült a felsô vezetésre hatni, és úgy néz ki, hogy most megvan az eredmény. Azon kijelentés, hogy november elsején megindul a szolgáltatás Gyergyószentmiklóson, elhamarkodott ígéretnek bizonyult. Ha azonban már megígérték, hogy beindítják a fűtést, be is kellett volna, legalább néhány napra, akkor is, ha ez a melegvíz-szolgáltatás róvására megy - mondotta Dézsi Zoltán.
    Barabás Alpár

    Olcsó hideg

               Újra váratlanul érkezett a tél. Nem vettünk tüzelôt, mert erre kértek. És ígértek: fűt, fát, meleget. A remény melegített akkor is, amikor halottak napja elôtt a polgármester bejelentette: világításra lesz fűtés, hogy az élôk ne dideregjenek. Utána lehet, hogy megszakad a hôellátás, hogy az élôk...
               Tudják, mi lett a beígért melegbôl. Havazás.
               Fázunk, de nem pofázunk, mondta egyik ismerôsöm. Legalább ez ingyen van, mert Isten a tudója, mi lesz, ha megadják a fűtést, s jönnek a sokszámjegyű számlák.
               Vannak azért leleményesek. Egy kétgyerekes, legfelsôbb iskoláit is elvégzett anyuka összezsúfolta a családját. Egy szoba, kevésbé összkomfort a lakófelület. Nappal a lurkók egy kihúzott asztal mellett írják a házi feladatot, s ha sötétedik, csukják az asztalt, a becses tankönyvek egy sarokba kerülnek, kihúzzák a pótágyat, s a kamrányi nappali-étkezô-hálóban európai színvonalon alussza édes álmát a négytagú család. Értelmiségi család, megértik a helyzetet.
               Egy másik fészekben tüzet tesznek a kályhába. Mára van tüzelô. A százhuszonkét kiállítását megért festô rádolgozott a melegre: felszacskálta a képkereteket, tűzre tette a jobb sorsra érdemes faanyagot.
               Újra polgármesterünk szavai jutnak eszembe: fontos az idei téli fűtés folytonossága, hogy az emberek ki ne ábránduljanak a készülôdô német rendszerbôl.
               Nem kell félni a kiábrándulástól, s ugye, a folytonosság sem szenvedhet csorbát. Fôként akkor nem kell félteni a folytonosságot, ha a folyamat el sem kezdôdik.
    Balázs Katalin

    Olvasóink írják
    Itt a tél, de fűtés az nincs???

               Hiába szabja meg törvény, hogy a tömbházakban november elsejével kezdôdik a fűtésidény, az illetékesek, az önkormányzat nem tett meg mindent annak érdekében, hogy az üzemanyag idejében biztosítva legyen a hideg idôszakra.
               Ha tudták, hogy ez a helyzet következik be, miért adtak egész nyáron meleg vizet, az ellenértéke nem folyt be a szolgáltatónak.
               A drága hôhozammérôket 90%-ban fölszerelték, az árát nem térítik meg, de a legrosszabb az, hogy meleg nincs, és nem is lesz.
               Vajon mit gondolnak a városvezetésrôl a gyergyói tömbházlakók, vagy ôk nem számítanak? Az adót fizetjük és elvárjuk, hogy állampolgárként kezeljenek, vagy csak rabszolgáknak néznek.
               A választások alkalmával mindent megígértek, hol van a választók megbecsülése? Maroshévíz municípium, vajon ilyen feltételek mellett Gyergyószentmiklós a 20 000 lakosával mit tud felmutatni?
               Már megtörténtek az elôkészületek a Szent Miklós Napi ünneplésre, de vajon milyen ünnep az, amikor gyermekek és öregek a hideg lakásból kell nézzék az ünnepi „csindarattát”, mit szólnak majd a tesvérvárosok küldöttei, hogyan ítélkeznek majd az önkormányzatról?
               Ideje volna már rendet teremteni a városvezetésben, a rossz fizetôket a médián keresztül kipellengérezni. Ha a város vezetôsége nem tesz meg mindent, akkor szégyelnünk kell, hogy itt kell éljünk, egy olyan városban, ahol nem vesznek embernek, az emberi jogokat lábbal tiporják, és még az Európai Unióba is vágynak bejutni.
               Vajon a megye, a kormány tud-e errôl az elôállt helyzetrôl, mert kénytelenek leszünk az országos médián (újság, televízió) keresztül tudomásukra hozni, hogy az ország leghidegebb zónájában az állampolgárokat le akarják fagyasztani.
    Hubbes Márton

    Körkérdés
    A nagyobb biztonságról - gazdák megszorításáról

               A múlt lapszámban megjelent az a 113-as kormányrendelet, amely október 28-án lépett érvénybe, és az állatok nyilvántartását, ezen belül a szarvasmarhák nyilvántartási módozatát, valamint az állatok mozgását és értékesítését szabályozza.
               Az utca emberét arról kérdeztük, hogyan fogadta a törvény megjelenését.

               - S. G. - Az állattartó rabja az állatnak, és más dirigál belôle. A törvény kell, de nem szabad rákényszeríteni az emberre, na és van rossz oldala is. Sokkal több lesz a törvénytelenség mint 1989 elôtt.
               - X.Y. - Én 30 éve gazdálkodom. Azt hiszik az ember bolond, ha lehet eladok mindent, a régi világot túléltük, és most tessék, újra ez van.
               - P.L. ifjú gazdálkodó - A törvénybôl amit ismerek az az, hogy fülszámozni kell a borjakat és papírjuk kell, hogy legyen. Ezt jónak tartom, nyugaton is így van, és jól működik. Az anyagi oldala az, amirôl nem tudok, lehet, hogy ezzel megszorítják a gazdálkodókat. Ha gördülékenyen megy minden, az állattartók is megértik, hogy a betegségek szempontjából ez a törvény fontos.
               - K. Á. - Nem vagyok biztos, hogy ez jó, mert sokat kell majd fizetni, és az ember ha a saját álllatát le akarja vágni, akkor a javát a vágóhídon hagyja. Hát, mit mondjak egy commbal fog hazatérni. A régi világban is voltak olyanok, akik merték vágni az állatot, és most is lesznek.
               - György Attila; fiatal állattartó gazda - A törvényt jónak tartom, már csak azért is, mert így sokkal könyebben lehet a betegségek terjedését gátolni. Ez különben Svájcban már rég így működik. Úgy gondolom, hogy a rendelet megszorítást azoknak az állattartóknak jelent, akik egy-két tehenet tartanak.
               - K. L. - Én alfalvi vagyok. Hallottam valamit a szomszédoktól, úgy lehet, jô a Csau világ.
               - Madaras Péter - A gazdaságot nemhogy segítsék, inkább lenyomják. Jobb, ha az ember nem tart semmit. Elveszik a kedvét az embernek, maradunk a kínlódással, és más a fölét leveszi. Csúfabb lesz, mint a régi rendszerben.
               - D.M. - Én tömbházban lakom, de az ismerôsök mondták, hogy megjelent egy törvény, ami jónak mondható, de ugyanakkor félnek, hogy el kell majd adják az állatokat, sok lesz a fizetnivaló.
               - Dr. Gáll József a Városi Állatorvosi Rendelô vezetôje - Habár még nem kaptunk semmilyen hivatalos értesítést, de mint elgondolást jónak tartom, nyugaton is így működik. Ez a törvény gátat vet és szabályozza az állatok mozgását, a betegségeket könnyebben lehet kiszűrni, nyomon lehet követni az állatokat. A törvény alkalmazásától függ, hogy ezzel megnyomorítják-e a gazdákat.
    Baricz Tamás Imola

    Ahol a lámpagyújtó nem énekel

               Városunk közvilágításáról már többször jelent meg írás lapunk hasábjain. Leírtuk már, hogy ki, mit tett annak érdekében, hogy esténként, éjszakánként ne kelljen a sápadt holdfényben bandukoljon az, aki a kései órákban végzi a dolgát. Számos híresztelést hallottunk arról is, hogy kik miért dobálják, vagy parittyázzák le az égôket az oszlopokról; ki, miért nem teszi/teteti vissza azokat és így tovább…
               Tudunk arról is, hogy a Pro Cive beadvánnyal fordult a polgármesteri hivatalhoz ez ügyben. Hallottuk azt is, hogy itt-ott felszerelték a világítótesteket izzókkal, csak azért, hogy napok múltán már egy se adjon fényt a sötétben evickélônek.
               Ám most másfelôl közelítem meg a problémát, éspedig a spórolás oldaláról. Mint ismert, nem olcsó mulatság a város közvilágítása. Valakik azonban kitalálták, hogyan lehet ezzel is spórolni. És ezúttal nem arra gondolok, hogy a kaputelefonok áldásaként néhány, eddig sötétbe burkolózó „sétányt” fény önti el, ha valaki elhalad az illetô lépcsôház bejárata elôtt. Hanem arra, hogy milyen okosan használják a fényreklámokat közvilágításra az illetékesek. Hiszen, aki nap mint nap, akarom írni, estérôl estére a Testvériség sugárúton halad le és fel láthatja, tapasztalhatja, hogy a művelôdési háztól a Bucsin negyed kezdetéig egyetlen lámpatesten sem világít izzó. És még sincs sötét az úton, még akkor sem, ha a teliholdat sűrű felhôk takarják. Nics sötét, hiszen a világító cégérek fényt árasztanak. És ez nem kerül a városnak egyetlen huncut fillérjébe sem. Igaz, hogy a cégeknek igen, de hát ôk meg írják a költségvetésük költség oldalára és kész. Valószínű, így gondolkodhattak valakik, akik úgy döntöttek, hogy a sugárút ezen szakaszán nem cserélik ki a kicserélni valót, nem javítják meg a javítanivalót azért, hogy a közvilágításra senki ne panaszkodhasson.
               Csak azt nem értem, miért nem távolítják el a meglévô, ám üzemen kívül helyezett lámpatesteket, oszlopokat, és viszik olyan helyre, ahonnan teljesen hiányzik a közvilágítás. Ha már a sugárút központi részén úgysem használják, ez lenne a logikus. Vagy nem?! Ráadásul egyik-másik oszlop dôlésszöge sem kutya. Maholnap kidôl valamelyik, és csak azért imádkozhatunk, nehogy egy kóbor kutya kerüljön alája. Hogy kóbor emberrôl ne is beszéljünk…
               Tessék csak bátran közlekedni az említett úton, hiszen annak ellenére, hogy a lámpagyújtók nem járnak arra, fényárban ragyog az egész. Mondjuk felkérhetné valaki a bolttulajdonosokat, hogy cseréljék nagyobbra a világítótesteket a reklámokban, elvégre senki nem várhatja el a lakóktól, hogy sejtelmes félhomályban sétálgassanak, bevásárolgassanak most, amikor már hat órakor elkél a közvilágítás…
    Barabás Alpár

    Tájékoztatás mesterfokon

               Hajlott korú asszony elkeseredetten keres: segítsek kisilabizálni, mikor van vonatja hazafelé. Egy tengerparti városból jött világítani, s most indulna vissza. Nem engem néz menetjegy-információs irodának, oda már járt, de amit ott kapott, nem teheti ki az ablakba, s haza sem érhet vele. Egy papírfecnit mutat, rajta számok: 22,52; 0,00; 6; 7; 8. Mit jelentenek? Azt ô is szeretné tudni. Mert ezt is alig kapta. Húga, akivel együtt volt információ-kérôbe, elmeséli, nem volt a legnyájasabb a kiszolgálás. A kérdésre, hogy melyik a legmegfelelôbb vonat, a legkevesebb átszállás, egyszerű válasz jött: attól függ, mivel akar menni. Aztán néhány szám hangzott el az üvegkalitkából s a kérésre, hogy írja ezeket papírra, jött a válasz: nincs papír. Aztán került. De a magyarázat elmaradt. Az idôs, egyszerű aszony papírkáját szorongatva hagyta el az irodát, s ha akart, ha nem, rá kellett döbbennie: feltette a kérdést, nagy kínnal-bajjal választ is kapott, de mégsem tudja, mikor kell indulnia a vonatra.
               A történtek után én is betértem az irodába ugyanezen utazási lehetôségrôl érdeklôdve. Többé-kevésbé ugyanezeket a számokat kaptam - magyarázattal. Kérdésemre, hogy miért nem magyarázta ugyanígy el az idôs aszszonyságnak is, a kiszolgáló mesélt a rengeteg papírmunkájáról, a számtalan vonatról, melyek bármelyike szóba jöhet csatlakozásként, na meg az idegállapotról, ami a sok értetlenkedésbôl fakad. A végén hozzátette: „írjon, amit akar, eddig csak jót írtak rólunk az újságok. Különben elnézést kérek a nénitôl, s igyekszem ezután türelmesebb lenni az öregekkel".
               Köszönjük. Pusztán csak ezt akartuk elérni.
    Balázs Katalin

    Kis művészek, nagy kiállítás

               Múlt szerdán került sor a művelôdési házban a Salamon Ernô Gimnázium művészeti osztályainak kiállítására. Az este hat órától kezdôdô kiállításon - mint azt Balázs József festôművésztôl megtudtuk - az I-V. és VI-VIII. osztályos tanulók munkái vannak kiállítva. Negyvenöt gyereknek hatvan munkáját láthatjuk a kultúrház kiállítótermében. A munkák nagyrésze a szeptemberi Libán-tetôi táborban készült. Szintén ott készített diapozitívek vetítésével tették a rajzokat bemutató tanárok a kiállítás megnyitóját színesebbé.
               Eigel Tibor a Gyergyószentmiklósi Művelôdési Központ kulturális referense nyitotta meg a kiállítást, a szakmai véleményezésrôl Balázs József festôművész-tanár, valamint Huszár Gábor a Vaskertes iskola iagazgatója gondoskodott. Balázs Józseftôl tudjuk, hogy a kiállításon bemutatott munkák a legsikerültebbek közé tartoznak, és vannak közöttük meglepôen jók és szemléletesek…
               Tény, hogyha a tanügyminiszter megnézné ezt a kiállítást, nem sokat téblábolna a gyergyói művészeti oktatás ügyében, azonnal jóváhagyná a húszfôs osztályokat…
               Való igaz, hogy érdemes megnézni a kiállított képeket, hiszen a kis művészek nem a tökéletességre törekedtek, csupán gyermeki gondolataikat próbálták összhangba állítani a mesterektôl ellesett tudással.
    Barabás Alpár

    Hárman háromfelé a városért

               Gondolom, nem volt könnyű tisztán látnia annak, aki múlt héten megjelent, sportcsarnokkal kapcsolatos írásainkat olvasta. Mert ugye, polgármesterünk elmondta, hogy hiába köti a kereket a tanács, ô leteszi az ötven férôhelyes sportcsarnokra a dokumentációt, miközben dr. Garda Dezsô képviselô bejelentette: a kétszáz férôhelyes sportcsarnok szerepel a 2003-as állami költségvetés-tervezetben. S ez még semmi, hisz Rokaly József RMDSZ-elnök közölte a sajtó képviselôivel, hogy a protokollumban helyet kért egy sportkomplexum számára, Gyergyószentmiklós részére.
               Vajon, mit gondolhatnak városunkról az országvezetôk? És vajon mi történne, ha a városért tenni akaró emberek egyszer leülnének, egyeztetnének, s hárman egyfelé húznák a város szekerét?
               Ezt a kérdést tettük fel mindhárom személynek, és íme a válaszuk:
               Pál Árpád, polgármester: a hivatal ajtaja mindenki elôtt nyitva áll, jöjjenek, beszéljük meg közösen a problémákat.
               Dr. Garda Dezsô képviselô: legtöbb esetben nem a hivatal, nem az RMDSZ kér fel egy probléma megoldására, más forrásból tudom meg, hogy éppen mi az égetô kérdés. Én nem vagyok a deklaratív politizálás híve, próbálom szolgálni a közösséget, mint ahogy tettem ezt a magánerdészet esetében is. A polgármester már több esetben is cserben hagyott, nehéz így együttműködni. Munkaköröm engem Bukaresthez köt, legfôbb dolgom a parlamenti munka elvégzése, parancsokat nem hajtok végre, a közösséget szolgálom, és amire megkérnek, abban próbálok lépni.
               Rokaly József, RMDSZ-elnök: teljes mértékben igaz, hogy egyeztetés nélkül hárman háromfelé intézkedünk. Ennek egyik oka az, hogy a képviselô úr és a TKT között nézeteltérés támadt, így a képviselô nem járt ülésekre, ha nem tévedek több, mint egy éven keresztül. Másfelôl a választmányi üléseket sokszor hétköznapra tesszük, s emiatt Garda Dezsô objektív okokból nem tud ezeken részt venni, sôt a hétvégi gyűléseken sem tud megjelenni. A polgármester úrral viszont, aki majdnem minden gyűlésünkön itt van, nyugodtan egyeztethetünk, ezért csodálkozom, hogy nézeteltérés van. A valóság az, hogy nem tudjuk, a képviselô úr hol jár, milyen jogokért küzd, milyen eredményeket ért el, így párhuzamosan futnak az ügyek, ami olyan benyomást kelt, mintha már nyitott ajtókat próbálnánk nyitogatni. Én, mint területi elnök kötelességemnek érzem azt, hogy valamennyi nemzetiségi jogsérelem esetén lépést tegyek. Nem hiszem, hogy a protokollum kérdéseiben, akár a sportkomplexum igénylésében tévedtem volna. A sportkomplexum ugyanis felülmutat mind a polgármester ötven férôhelyes elképzelésén és Garda képviselô úr 200 férôhelyes tornaterem-igénylésén is. Én Bukarestben azt mondtam: a mi városunknak nem elégséges sem egy 50, sem egy 200 férôhelyes tornaterem, Gyergyószentmiklós városa sportmúltja miatt megérdemli, hogy egy sokkal nagyobb sportkomplexum épüljön fel ott. Tehát ez független mind a két másik javaslattól. Hogy ne egymástól függetlenül, hanem egyeztetve próbáljunk meg tenni a városért, arra egy egyszerű megoldás van: le kell ülnünk hármunknak és megbeszéljük, hogy ki milyen ügyben jár. Erre sürgôsen sort is kell kerítsünk, mert látszik, hogy mindenki tenni akar, s akkor miért ne tegyünk együtt? A legkézenfekvôbb helyszín erre az RMDSZ-székház, mert végeredményben a képviselô és a polgármester is RMDSZ-es.
               Mint látjuk, nemcsak a város, a három vezetô is igényt tartana az együttműködésre. Még csak olyan apróságokban kell közös nevezôre jutniuk, hogy hol és mikor találkozzanak egyeztetni. S ha ez megtörtént, húzhatnak hárman, egyfelé.
    Balázs Katalin

    A bujdosó imája

               November 6-án, 17 órától került sor a Pro Art Galériában Gál Mihály pódiumműsorának bemutatására. A műsorban helyet kaptak Wass Albert, Reményik Sándor, Dsida Jenô és Sajó Sándor versei.
               Gál Mihállyal a verset Simon Jolán tanárnô szerettette meg, és a hírek szerint már az iskolában kiválóan helyt állt a színpadon. A szavalás művészetére Ambrus András, szintén gyergyóalfalvi születésű, budapesti színész tanította. Szavalói „pályafutása” elemista kora óta tart. A múltban többször hallhattuk, láthattuk különféle bemutatókon, rendezvényeken, kiállításokon. Már több egyéni műsora is volt, melyek közül az elsôvel 1981-ben rukkolt elô. A Kegyetlen szépség címet viselô elôadás verses anyagát Petôfi Sándor, Arany János, József Attila, és Bartalis Ferenc szolgáltatták. A rendszerváltás eufórikus hangulatát is megörökítette, újabb repertoárjában helyet kaptak Dsida, Reményik, Tamási, Kányádi, Farkas Árpád és Magyari Lajos költeményei. Ezen műsora a Menni vagy maradni címet viselte, míg az 1993-as Mi anyánk Erdély című pódiumműsorral jelent meg újra a versszeretô hallgatóság elôtt. A Gyergyói-medencén kívül ezen összeállítással fellépett Erdély más városaiban, Magyarországon, Felvidéken, és Vajdaságban is. Több, mint kétszázszor állt színpadra ezzel az összeállítással. A millenniumi év alkalmával újabb műsorral készült, mely a Magyarnak lenni címet viselte.
               A bujdosó imája a legújabb pódiumműsorának címe, melyben az alábbi verseket hallhatja a közönség: Wass Alberttôl a Láthatatlan lobogó, az Üzenet haza, a Bujdosó imája; Reményik Sándor tollából az Erdély magyarjaihoz címűt, Dsida Jenôtôl a Psalmus Hungarust, valamint Sajó Sándor Magyarnak lenni című költeményét.
               Pályafutása során több díjat is szerzett. Ilyen például 1987-ben az országos szavalóverseny elsô díja, az 1991-es Gellért Sándor vers- és prózamondó verseny díja, 1994-ben pedig az EMKE nagydíja.
    Barabás Alpár

    Rendes tanácsülés

               Mint arról már múlt heti lapszámunkban is számot adtunk, október 30-án rendes tanácsülésre került sor. A délután három órától kezdôdô testületi ülésnek a tervek szerint mindössze öt napirendi pontja volt, azonban az ülés kezdete után két újabb ponttal bôvült a tanácsosok „programja”.
               A múlt heti írásunkból kimaradtakról az alábbiakban értesülhetnek kedves olvasóink.

               3.) A létesítendô ipari parkról szóló határozattervezet is számos kisebb-nagyobb vitát szült tanácsunk berkében. Csavar Gábor elôterjesztésében hallhattuk az ipari park létesítésérôl szóló határozat-tervezet fontosabb elemeit, természetesen a megfelelô indoklással. Mint mondandójából kiderült, a tanácsnak arról kellett szavaznia, hogy részt vállal-e a létesítendô park alapításában. Ismertté vált az is, hogy többen, mintegy 109-en igényeltek vissza részt a volt UFET területébôl. Ugyanitt közel háromhektáros területtel rendelkezik a római katolikus egyház is. Öt cég valamint a katolikus egyház fordult kéréssel az önkormányzathoz az ipari parkot illetôen. A volt UFET területe kiválóan megfelelne egy létesítendô ipari park helyszínének, hiszen a megfelelô infrastruktúrát már kiépítették a helyszínen. Ezért a terület mezôgazdasági célra jelen pillanatban nem alkalmas. Az urbanisztikai és jogi bizottság kedvezô értékelést adott a fenti határozat-tervezetnek. Árus Zsolt tanácsos felvetette, hogy a nemrégiben az ECHO Vállalkozói Inkubátorházban tartott Hargita Megye Középtávú Fejlesztési Stratégiájának megbeszélésén elhangzott, hogy jelen pillanatban három ipari park létesítésére van dokumentáció a hivatalban. Ezt a Petres Sándor, a megyei tanács alelnöke által felvetett problémát Pál Árpád polgármester akkor nem cáfolta, így hitelt kellett adni ennek. Jómagam arra számítottam, hogy a tanácsnak ezen három lehetôségbôl kell választania, ám csalódtam. Nagy István hivatali titkár cáfolta ezt, mondván, hogy legfeljebb polgármesterünk fejében létezik a három terv, azonban ezekkel kapcsolatban semmiféle dokumentáció nem létezik. Csupán a volt UFET területén létesülô ipari parknak vannak meg a szükséges iratai.
               Végül az ipari parkot érintô tanácshatározat tizenöt kedvezô szavazattal elfogadtatott, így zöld utat kapott a Foresta Prim ipari park kezdeményezése. A részletekrôl is hosszasan vitáztak a tanácsosok, míg Köllô Dávid és Pázmán Attila felvállalták, hogy aktívan segédkeznek majd a munkában, ami az ipari park létrehozását illeti.
               4.) A polgármesteri hivatal magánerdeinek ôrzése immmár másodszor került napirendre. A szeptember 26-i tanácsülésen - mint ahogyan arról már beszámoltunk - elvi döntés született, melynek értelmében tanácsunk a magánerdészetet bízta meg erdôinek ôrzésével. Azonban míg az állami erdészettel csupán egyszerű szerzôdést kellett volna kötni, a magánerdészettel kicsit bonyolultabb a helyzet. Ugyanis ez esetben nem csupán szerzôdésrôl lenne szó, hanem társtulajdonosi viszonyról, ami egy egészen más jellegű dokumentációt és határozat-tervezetet igényel. A tanácshatározatot részleteiben is megszavazták akkor, ám a második szavazást követôen sem lett boldog „gazda” a tanács magánerdôi felett a magánerdészet. Így újra napirendre tűzték, ismét elvi szavazásra került sor, és megismétlôdött a szeptember 26-i eset. Csupán a második szavazáskor gyűlt össze a szükséges számú szavazat. Így aztán városunk önkormányzata csatlakozott a Közbirtokossági Unióhoz. Felmerült a kérdés, hogy ezúttal a tanács lemond-e az erdôk tulajdonjogáról, vagy sem. Ugyanis az unió alapszabályzatát többféleképpen lehet értelmezni. Egy vesszôn múlik csupán a kétféle értelmezés, mely közül az egyik az adminisztrálásba adás, míg a másik a tulajdonjogról való lemondást jelenti. A kettô között persze ég és föld a különbség.
               A döntést megelôzôen az ülésvezetô, Fülöp Edit szünetet rendelt el, mely elôtt Melles Elôd, az állami erdészet megbízottja a magánerdészet hátrányait felsoroló papírlapot osztott ki a tanácsosoknak.
               Végül a tanács döntésének értelmében a város magánerdôinek ôrzése a magánerdészet kezébe került. A mindenkori alpolgármesternek, aki a város küldötteként lesz jelen az unió közgyűlésein, hektáronként tíz szavazata lesz, ami a jelen, közel hatszáz hektár erdônél hatvan szavazatot jelent.
               5.) A Figura Stúdió Színház tisztségjegyzékének módosításán hamar átesett tanácsunk. Mint ismert, a színház szeptember 23-án versenyvizsgát szervezett egy színészi és egy művészeti rendezôi állásra. A versenyvizsgán sikeresen szereplô új alkalmazottak egyikének, András Lórántnak felsôfokú végzettsége van, és, hogy képzésének megfelelôen lehessen fizetni, a színház tisztségjegyzékén módosítani kellett. Mivel a színház az önkormányzat által támogatott intézmény, a bérek kifizetése a város kasszájából kerül ki. Így aztán Gyergyószentmiklós döntéshozó testületének kellett határoznia arról, hogy módosítja-e a tisztségjegyzéket, avagy sem.
               6.) A 76/2002-es törvény értelmében az állam pénzzel támogatja a munkanélküliek alkalmazását. Ezen lehetôséggel élve, alpolgármesterünk egy tanácshatározatot tett a testület elé, mely alapján a polgármesteri hivatal 50 munkanélkülit alkalmazhat, kik közül negyvenet társadalmi munkára, míg tízet szociális szolgáltatásokra. Az így alkalmazott ötven személy fizetését az állam biztosítja. Novembertôl márciusig a minimálbér 100, áprilistôl októberig pedig a minimálbér 70 százalékát. Mindezt a fent említett törvény 78-as szakasza, valamint az idevágó 124-es számú sürgôsségi kormányrendelet szabályozza. Tanácsunk megszavazta a tervezetet, melynek értelmében 50 személyt alkalmazhat a hivatal (és nem viccbôl írom újra), akiket az állam fizet (kéretik megfogózni jól) egy éven keresztül. Ugyanis a 76-os törvény 79-es cikkelye kimondja, hogy: (idézem az elôterjesztésbe bekerült idevágó cikkelyt): „Subvenţiile prevăzute la art. 78. alin. (1) se acordă angajatorilor pe o perioadă cel mult 12 luni, la solicitarea autorităţiilor publice locale, pentru fiecare persoană încadrată cu contract individual de muncă, din rândul şomerilor, pentru servicii de natura celor prevăzute la art. 78 alin. (2). Nem véletlen a román, eredeti szöveg, hiszen így nem mondhatják, hogy félreértelmeztem a cikkelyt. A helyzet az, hogy nem lesz könnyű munkaerôt találni csupán egy évre. Tény, hogy egy évig az állam biztosítja a bért, azonban hosszabb távra kötött szerzôdés esetén a város önköltségén kell tartsa a felvett embereket.
               7.) A különfélék napirendi pontnál több dologra kitértek a tanácsosok. Szóba került a romák sokasodása, az általuk okozott problémák, a kanálistetôk eltűnése, valamint a „határbizottság” létszámának megcsappanása. Suciu Gábor tanácsos kifejtette, hogy mivel Seer Mihály kilépett a bizottságból, újabb önként jelentkezôre lenne szükség, hiszen csak ô maradt és Árus Zsolt. Amenynyiben nem kerül jelentkezô, ô is megfontolja kilépését. Szóba kerültek a város környékén elszórt fűrészporhegyek is.
               Mivel egyelôre tárolási lehetôség nincs, a téglagyár melletti salakra kellene hordani - a polgármester elképzelése szerint -, és ott rétegelve tárolni, az öngyulladást elkerülendô. Azonban erre engedély nincs, így az illetékesek büntetést róhatnak ki, és Pál Árpád szerint ezért kellene közösen felvállalni ezt a terhet.
    Barabás Alpár

    Újra a Magyar igazolványról

               Városunkban ezidáig 4130-an, Gyergyó-területén - beleértve a környezô településeket is - összesen 14 437-en igényeltek magyar igazolványt. Pedagógusigazolványt összesen 240-en, míg diákigazolvány tulajdonosa 1730 személy lett. Figyelembe véve, hogy a magyar lakosság nagy hányada nem folyamodott ezen igazolványokért, úgy gondoljuk, nem árt újra közzé tenni a Státustörvény által nyújtott lehetôségeket.
               Amit az igazolványokról tudni kell:
               A magyar igazolvány álló formátumú, közép-zöld színű, műbôr borítású, a borítón arany színű feliratozással, rajta a Szent Korona grafikájával. Tartalmazza a tulajdonos arcképét, családi és utónevét, születési helyét és idejét, az anyja nevét. Megtaláljuk még az állampolgárság kódszámát, a kiállítási dátumot, az érvényességi idejét, az okmány számát, mellékleteit, és persze az aláírást is.
               A magyar igazolvány érvényességi idejérôl tudni kell, hogy kiskorú személy esetében a 18. életév betöltésének dátuma, míg a 18-60. év közötti személyek öt éven keresztül használhatják igazolványukat, és a 60 év felettieknél az igazolvány érvényességi idejének egy szimbolikus dátum van megjelölve (végleges).
               A diákigazolvány bankkártya méretű, műanyag, fényképpel ellátott, sorszámozott, szintén tartalmazza a Szent Korona grafikáját és a diák személyi adatait.
               A diákigazolványok kiadása és érvényesítése:
               A határon túli magyarok diákigazolványára a Szátv. hatálya alá tartozó magyar igazolvánnyal rendelkezô azon személyek jogosultak, akik a Magyarországgal szomszédos állam valamely közoktatási intézményében tanulói jogviszonyban állnak, és magyar tannyelven tanulnak, vagy bármely felsôoktatási intézmény hallgatói.
               A jogosultak részére a diákigazolványt az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont állítja ki és a megyei (fôvárosi) közigazgatási hivatalok kézbesítik. A határon túli magyarok diákigazolványának érvényesítése - a képzés formájától függetlenül - tanévenként, érvényesítési matricával történik. Az érvényesített igazolvány - a szorgalmi idôszakot követôen a nyári szünet idejére is - minden év október 31-ig érvényes.
               A kiadó intézmény bevonja a diákigazolványt, ha a magyar igazolvány visszavonásra kerül vagy a diákigazolványra való jogosultság megszűnik.
               A pedagógusigazolvány illetve oktatói kártya bankkártya méretű, műanyag, fényképpel ellátott, sorszámozott, tartalmazza a pedagógus, oktató arcképét, állampolgárságát, lakcímét és más személyi adatát. Megtaláljuk még az igazolvány kiállítási napját, számát és az érvényességét jelölô adatot.
               A pedagógusigazolványra a Szátv. hatálya alá tartozó Magyar igazolvánnyal rendelkezô azon személyek jogosultak, akiket a Magyarországgal szomszédos állam közoktatási intézményében pedagógusként foglalkoztatnak és az ôket foglalkoztató közoktatási intézményben magyar nyelven tanítanak, vagy felsôoktatási intézményben oktatóként dolgoznak.
               A jogosultak részére a pedagógusigazolványt az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont állítja ki, és a megyei (fôvárosi) közigazgatási hivatalok kézbesítik. Az érvényesítés tanévenként, érvényesítési matricával történik. Az érvényesített pedagógusigazolvány - a nyári szünet idejére is - minden év október 31-ig érvényes.
               A pedagógusigazolványt a kiadó intézmény bevonja, ha a magyar igazolvány visszavonásra kerül vagy megszűnik a személy jogosultsága.
               A magyar igazolvány (MIG) felmutatásával Romániában igénybe vehetô támogatások a következôk:
               - nevelési - oktatási támogatásra kiírt pályázat; - tankönyv és taneszköz támogatására kiírt pályázat; - Románia területén, felsôoktátási intézményben folytatott tanulmányok támogatására kiírt pályázat; - magyarországi felsôoktatási tanulmányok költségeinek megtérítésére kiírt pályázat; - munkavállaláshoz szükséges eljárás költségeinek megtérítésére kiírt pályázat; - magyarországi egészségügyi szolgáltatás költségeinek megtérítésére kiírt pályázat.
               A magyar igazolvány felmutatásával Magyarországon igénybevehetô kedvezmények: - utazási kedvezmények; - magyarországi munkavállalási és társadalombiztosítási szolgáltatások; - diákkedvezmények (a MIG mellékletét képezô diákigazolványnyal); - pedagógus-kedvezmények (a MIG mellékletét kepezô pedagógusigazolvánnyal); - oktatói kedvezmények (a MIG mellékletét képezô oktatói kártyával); - magyarországi felsôoktatásban való részvétel; - muzeális intézmények látogatása; - könyvtárhasználat.

    Olvasóink írják
    Párbaj önmagunkkal

               A feladat szembenéz veled. Velem is. Mint egy fehér papírlap. Olyan, mint egy kihívás: „Mérkôzzünk! Lássuk, mit érsz!” A szemünkbe kacag. Szemtelenül. Talán egy picit lekicsinylôen. Nem is vesszük észre, hogy redô jelenik meg a homlok köze pén, elkeskenyedik az ajak, s a szemben acélos fény villan. Azt viszont igen, hogy bátorítani kezdjük magunk. Tehát ott egy parányi, be nem vallott szorongás: Lesz-e belôle gálickô?
               Ilyenkor beindul egy gépezet. Nem ismerem a működési elvét. A szerkezetét se. Ha elromlana, tehetetlenül bámulhatnám. Nincs hozzá pótalkatrész, sem javítóműhely. Csak egyszeri alkalmazásra készült. Használati utasítás nélkül. Szavatolási ideje sincs. Nem tudni, mikor dobja be a törülközôt. Akárcsak az emberi élet.
               Nem kell tehát sokat rágódni. Élni kell vele, és kész. Amíg üzemképes. Ha aztán megszűnik, éppoly bölcsen bele kell nyugodnunk, mint az elmúlásba. Megmagyarázhatatlan és titokzatos az egész. De ez is hozzátartozik a nagy játékhoz. Amikor elveszik tôled, ne siránkozz, hanem örülj, hogy legalább eddig a tiéd volt.
               Hiszen egy kalamajka ez az egész létünk. Mi tesszük azzá. A fura megszokásainkkal, a lehetetlen törvényeinkkel. Az erôszakosságunkkal, a meggondolatlanságunkkal. A lustaságunkkal, a hazudozásainkkal. A sikereinkkel és a tévedéseinkkel. Számítógépet alkotunk és felhôkarcolót. De mustárgázt és hidrogénbombát is. Kikísérletezzük a gyógyszereket és a magas termelékenységű búzafajtákat. De a gyomirtót és a kábítószert is. Egyik pillanatban udvariasak vagyunk, gyöngédek. A másikban szitkozódunk, és belegázolunk valakinek a lelkébe. Az életébe.
               Úgy tűnik, nagy gallérunk és magasan hordott orrunk dacára sose nô be igazán a fejünk lágya. Hasonlatosak maradunk a gyermekhez. Aki nagy gonddal, szuszogva kirakja kockáiból a várat, majd egy hirtelen mozdulattal szétsöpri az egészet.
               Lehet így beszélni haladásról? Mikor mindent újra kell kezdeni, a nulláról? Van értelme annak, hogy szemétbe botlunk mindenütt, a világűrtôl az óceán mélyéig? Megyünk valamire azzal, hogy elfelejtettünk szôni-fonni, és lassan szégyellnivaló lesz a köszönés? Nagyobbak, többek leszünk attól, ha megtagadjuk egymástól, gyermektôl, felnôttôl a legelemibb tiszteletadást? Hová vezet az, ha egy ember ír verset, más tíz pedig trágár szavakkal üti arcon egymást? A többi pedig tétlenül, talán egy kis rejtett kárörömmel nézi!? Nem. Így kútba dobjuk legnagyszerűbb értékeinket!
               Az olaszoknál az a szokás, hogy Szilveszter éjszakáján mindenféle holmit dobálnak ki az ablakon. A dugóhúzótól a hűtô-szekrényig. De az mind lejárt, hasznavehetetlen kacat. És ez nagy különbség. Fölösleges másoktól eltanulni egy gesztust, ha nem jön vele a lényege is. Az élet nem a színfalakból áll. Hanem abból, ami a színfalak mögött zajlik.
               Megadatott nekünk a gondolkodás és a cselekvés lehetôsége. Hát gondolkozzunk és cselekedjünk! Akkor az üres papír öntelt mosolya szánalmas vigyorrá torzul majd. Legyôztük. Addig...
    Bíró László

    Olvasóink írják
    Édes álom után keserű ébredés, avagy itt a piros, hol a piros

               Az utóbbi két évben sokat változott a faluközpont arculata, és nem véletlen, hogy megyeszinten harmadik helyezést értünk el, ami ötvenmillió lejt hozott Alfalunak. Erre büszkék lehetünk, de lehettünk volna akár elsôk is a megyében, ha (?), de ez már nem függ a falu vezetôségétôl, hanem tôlünk, településünk lakosaitól. Ehhez pedig idô kell, hogy önmagunkat megneveljük. Az a gazda aki igényes arra, hogy a kapuján belül példás rendet tartson, lassan igényessé válik a kapun kívül is, és veszi magának a bátorságot, hogy rászóljon a szemetelôkre és a vandál rongálókra. Ehhez közös összefogásra van szükség, hisz türelemmel és szép szóval még a csintalan barmot is rá lehet bírni, hogy fenyítés nélkül járjon a barázdában. Tömbházunk lakói'is azt álmodták, hogy amikor kinéznek az ablakon, szemet gyönyörködtetô látványban legyen részük. Elgondolásuk érdekében hívták meg a polgármester urat egy megbeszélésre, s ô megértette panaszainkat, óhajunkat, és ígéretet tett a dolgok rendezésére. Ez volt a szép álom, és bíztunk az adott szóban, de hogy keserű lett az ébredés, azt már az alpolgármester úrnak köszönhetjük. A terv szerint kiásatták a sáncot, de csak annyi történt. Nem került sor a középirányba tervezett híd elkészítésére, ellenben megjelent a parkírozást jelzô tábla. Érdekes, hogy húsz év alatt, amíg a sánc nem volt, az a fajta tábla soha nem létezett. Volt ott vendéglátó helyiséget jelzô, meg figyelmeztetô tábla, hogy gyalogátjáró következik, de a jelenlegi soha. Itt van a kutya elásva tisztelt uram. Az okok jó 15-20 évre nyúlnak vissza. Ugyanis míg a tömbház a helyi néptanács, s utólag a polgármesteri hivatal gondozása alá tartozott, kerítés nem létezett. Udvarunk egy közvécéhez és egy mini gépállomáshoz hasonlított. Itt parkírozták a szomszédok erôgépeit. Ötéves pereskedés után az elôzô vezetôséggel, végül megvásárolhattuk lakrészeinket, és sor került a magántulajdont szimbolizáló kerítés elkészítésére. Persze, hogy a szomszéd nem vette jó néven, s talán az ô sugallatára próbálta megakadályozni az útmester (nevet nem említek) a kertelést, mondván, hogy ô úgyis lebontatja, mert hat méter mélységben ô rendelkezik. Persze, hogy hat méter, de csak sánctól sáncig az övé. Hogy utólag a tömbház elejét parkírozónak nyilvánította, csak kicsinyes önkényeskedés.
               De mit is kértünk a polgármester úrtól azon a gyűlésen?
               Elmondtuk, hogy mennyi kellemetlenséget okoz a nyilvános telefon, fôleg éjszaka. Egyszerű műanyag tetôs nyitott állomás van működésben, így lehetôségünk van éjfélkor megtudni, hogy valakinél a Riska ünôt borjúzott. Nem hiszem, hogy a telefontársaságnak ne lenne jogtanácsosa, ki tudatosíthatná a vezetôséggel, hogy más is ember, nem csak ôk. A polgármester úr közbenjárását ígérte, hogy a telefont átköltöztessék a bár mellé. A földalatti vezeték létezik, sôt a bár külsô falán a csatlakoztatási lehetôség is adott.
               A második kérésünkben vázoltuk azon áldatlan helyzetet, hogy nehéz gépek parkírozása történik az épület elôtt. A korai órákbani motorburrogtatás az idegeinkre megy, és a kifolyó üzemanyag környezetszennyezô. Esôs évszakokban az üzemanyag és az olajfoltok feloldódva folynak az udvarunkba, mert a talaj arra lejt. Ezen idôszakokban a pincénkben csak gumicsizmában lehet járni, mert a tócsákban maradó víz beszivárog. Köszönhetôen a kiásott sáncnak az idén nem volt víz a pincében, dacára az esôs nyárnak. A meglévô és a megépítendô híd biztosíthatná a szolgálati kocsik zavartalan mozgását, s az ígéret szerint a sánc belsô felén termôföldbôl egy hosszú virággruppot akartunk csinálni, az út felôli részen élôsövényt telepíteni. Az élôsövény telepítését és a virágok gondozását közösségünk vállalta. Biztosítom uram, hogy mindez sokat változtatna a faluközpont arculatán. Így, amit elkezdett a jobbkéz, a bal áthúzta. Nesze neked jó kollaborálás! Indok. A sánc veszélyhelyzetet jelent, mert valaki látván a parkírozást jelzô táblát, gyanútlanul belehajtott a sáncba. Ezek szerint, bárhol a falu között valaki a kocsijával a sáncba csúszik, ott a sáncot be kell tölteni? Nevetséges indok a rosszindulat elkendôzésére. Kérem, ne vegye személyes sértésnek, de talán úgy volna helyes, hogy esetenként mindkét felet illene meghallgatni, és ne egyoldalú döntést hozni. Hogy ön azt a tisztséget betölthesse mivel rendelkezik, talán a tömbházlakók szavazata is hozzájárult. A hazai magyar sajtó napirenden foglalkozik a Funar kilengéseivel és jogosan, s azt hiszem, elvárható lenne az általunk választott magyarjainktól, hogy ne funarkodjanak. Vajon megérhetik bár a dédunokáink, hogy a rokonizmus gyakorlása megszűnjön, mert ez történt, és ezért keserű az ébredésünk.
               Tisztelt uram. Ha személyes sértésnek veszi soraimat, kérem állunk rendelkezésére. Sürgôs teendôi között szánjon ránk is bár egy órányi idôt. Jöjjünk össze egy baráti beszélgetésre, és talán tisztázi tudnánk azt, hogy mi rossz van abban, ha egy közösség a nyugalmat óhajtja, és azt szeretné, ha kinéz az ablakon, ne szemetet és tócsát lásson, hanem valami szépet. Önnek már van sikerélménye, mert ha kinéz az ablakon valóban megnyugtató szépet láthat. Látja, mi is azt szeretnénk elérni.
               Az éjszakai csend, a nyugalom mindenkinek törvény által biztosított joga, s annak betartását kieszközölni kihez fordulhatnánk, ha nem azokhoz, kiknek hatáskörük van rá, hiszen azért választottuk meg és azért fizeti az állam.
               Lakóközösségünk zöme már nyugdíjas, és nyügösen érzékeny a felesleges megterhelésekre, de kik munkába járnak, ôket is megilleti, hogy kipihenten menjenek munkába. Sôt!!! Remélem, egyetért velem alpolgármester úr, és mondanivalómban felfedezi az építô szándékot, és nem veszi személyes támadásnak.
               Nem az a szándékom, de ha úgy venné, hát elnézését kérem, de attól a tények mit sem változnak. Azt a közpénzen kiásott és közpénzen betöltött sáncot ismét ki lehet ásni, és a terv szerint praktikussá és széppé lehet tenni a helyet, hátha idôvel elérnénk, hogy egy másik alkalommal Alfalu elsô helyezést érne el megyei szinten. Nem hizelegni akarok, de a valóság az tagadhatatlan, mert két év alatt többet tettek a faluközpont szépítéséért, mint az elôzôek tíz év alatt. Megéri a fáradságot, a törôdést, mert talán a medence legmutatósabb központja Alfalunak van. Ehhez szeretnénk mi is hozzájárulni, ha szándékunkat megértéssel értékelnék.
               Írásomért személyes felelôsséget vállalok.
    Tisztelettel Gáll Antal, Alfalu 626. szám.

    Könyvbemutató
    Kossuth Lajos Remetén

               Az értelmiségiek rendszeres találkozójára ezúttal Kis Portik Irén néprajzkutató kapott meghívást, ki tarsolyából ezúttal nem a varrottasokat, szôtteseket, írott tojásokat vette elô, hanem az idén megjelent kötetét, melynek címe Kossuth Lajos a magyar nép tudatában. Egy másfajta könyvbemutató volt ez, hol a kérdések-válaszok nyomán nemcsak az író, hanem a háziasszony, az anya és a remetei származás is megmutatkozott.
               - Édesapám Lajos volt, s mikor Portik nagyanyámot megkérdeztem, miért ezt a nevet adta fiának, kijelentette: Kossuth is Lajos volt, ez egy szép név! - mondotta Kisné, és hozzáfűzte, hogy meggyôzôdése, nincs olyan magyar család, ahol ne hangzott volna el Kossuth neve. Ha nem is tudják pontosan, mi mindent tett, de azt igen, hogy a magyarság egy jóakarója volt.
               A találkozón derült ki, hogy a remetei temetôben is nyugszik egy Kossuth-huszár, Portik Ferenc. Kisné szerint a könyv megjelenése óta rengeteg újabb Kossuth-információ jutott el hozzá, és valószínűnek tartja, hogy sor kerül a kötet újrakiadására, kibôvítésére.
               Végezetül a kötet szerzôje egy történetet is megosztott a résztvevôkkel:
               - Egy ditrói, katonaság után lévô fiatalember egy találkozón megkérdezte tôlem: miért vagyunk mi olyan nép, amelynek Kossuth is kétszer kell üzenjen.
    Balázs Katalin


                         KisAsszony

    Tippek, fortélyok a halakhoz

               * Akkor jó a halászlé, ha az edénybôl felszálló gôztôl kezünk összetapad.
               * A különbözô elkészítési módok szerint a halászlét leszűrhetjük, áttörhetjük, vagy egyszerre belerakhatjuk a halhúsokat is.
               * A halászléhez a következô anyagok adhatók hozzá: lebbencstészta, metélt tészta, finommetélt, csavart tészta, zöldségfélék kockára vágva és kockára vágott burgonya. (Tájegységenként változó.)
               * A halételek készítésénél igen fontos, hogy az ízesítô és fűszeranyagokat mindig óvatosan, a hal ízének elnyomása nélkül használjuk. Nem az a cél, hogy a vendégeink „lángoljanak” a halászlénktôl, hanem hogy az ételt egészében élvezzék.
               * A fagyasztott halkészítményeket felolvasztás után szintén azonnal használjuk fel, mert ez még az élô halnál is gyorsabban romlik! A felengedett halat visszafagyasztani tilos! A felolvasztást 0-5 °C körüli hômérsékleten végezzük, semmi esetre sem szabad meleg vízben kiolvasztani.

    A belülrôl fakasztott szépség titka

               A legtöbb nô mindent megadna azért, hogy ismét olyan szép lehessen, mint 16 éves korában. Ha az idô kerekét nem is lehet visszaforgatni, néhány tanács segíthet elôrehaladtának lassításában.
               Igyon egy kevés bort!
               A kulcsszó a mértékletesség. A vörösbor nagyon egészséges, mivel antioxidánsokat tartalmaz. Naponta két pohár belôle megvéd a szívbetegségtôl. A sörrôl is úgy vélik, hogy többek közt fiatalító hatása van. Szakértôk szerint egy-két pohár (de semmiképp sem több) ilyen ital naponta sokkal jobbat tesz, mint a teljes absztinencia.
               Hasznosítsa az aminosavakat!
               A háromféle aminosavból álló glutation segíti a test öregedése miatti károsodások kivédését. A 100 éves kort megért emberek körében végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy vérükben magas koncentrációban található glutation. Más tanulmányok szerint a kórházakban ápolt, krónikus betegségekben szenvedô idôs emberek vérében viszont épp ellenkezôleg, annak alacsony szintje mérhetô. Glutationt tartalmaz az avokádó, a görögdinnye, a spárga, a burgonya, a sárgarépa, a paradicsom és a vörös húsok.
               Jógázzon!
               Ez a korosodás elleni küzdelem egyik régi, jól bevált módszere. Erôsíti az izmokat és az ínszalagokat, csökkenti a stresszt, rugalmassá teszi az ízületeket, és segít a csontritkulás megelôzésében. A gyakorlatok rendszeres végzése esetén a jóga fokozza a létfontosságú szervek vérkeringését. Növeli a tüdô kapacitását, és a különbözô légzéstechnikák lehetôvé teszik, hogy saját lelki egészségére összpontosítson.
               Ne feledkezzen meg a cinkrôl!
               Ez az ásványi anyag erôsíti az immunrendszert. Felveszi a harcot a szabad gyökökkel, és felgyorsítja a test gyógyulási folyamatát. Bizonyos esetekben az influenza tüneteit is enyhíti. A tenger gyümölcsei, a dió, a magvak és a gabonaneműek tartalmazzák.
               Mindig legyen aktív!
               A testmozgás nagyon fontos, mert erôssé, ellenállóvá teszi a testet, így az jobban fel tudja venni a küzdelmet a betegségekkel. Segít abban, hogy ön fiatalabbnak látsszék, egészségesebbnek érezze magát, és egyensúlyban tartsa teste hormonháztartását. A testmozgásnak nem kell feltétlenül fárasztónak lennie, válaszszon olyat, ami önnek a legjobban megfelel - még ha az a kertészkedés is.
    (folytatása következô lapszámunkban)

    Krumpli között húsragu

               Hozzávalók: kb. 70 dkg lisztes burgonya, 25 dkg darált hús, 1 közepes fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 3 tojás, 2 közepes paradicsom, 5+3+2 dkg margarin, 1 dl félszáraz fehérbor, 1 kávéskanál mustár, 5 dkg sajt, petrezselyemzöld, só, bors, ôrölt paprika, pár csepp szójaszósz.
               Elkészítés: Krumpli: a sós vízben megfôzött krumplit összetörjük, borssal, az 5 dkg margarinnal, pár csepp szójaszósszal, valamint az apróra vágott petrezselyemmel jól kikeverjük.
               Hús: A tojásokat keményre fôzzük. Az apróra vágott hagymát és fokhagymát a 3 dkg margarinon megpirítjuk, hozzáadjuk a darált húst, megborsozzuk. Pár percig pirítjuk, hozzáadjuk a meghámozott és felkockázott paradicsomot, megszórjuk egy kevés pirospaprikával, felengedjük a borral. Amikor már puha, belekeverjük a mustárt és a felkockázott tojást.
               Egy laposabb tűzáló tálat kikenünk 2 dkg margarinnal, és a krumpli felét belesimítjuk. Eloszlatjuk rajta a húsragut, majd azon a krumpli másik felét. Tetejét megszórjuk a sajttal, amit a nem túl forró sütôben a tetejére pitítunk. Friss salátával nagyon finom.


                         KisNet KisNet KisNet KisNet

    Romániai magyar közhelyek gyűjtése az interneten

               Közhelyek gyűjtésére szánta el magát a vezetô romániai magyar internetes portál, a Transindex (www.transindex.ro). A vállalkozás meglepô, de nem precedens nélküli, a ’80-as években Hernádi Gyula jelentetett meg közhelytárat, igaz könyv formájában. Az újdonság elsôsorban az, hogy az új közhelytárat az olvasók javaslatai alapján bôvítik, és vélhetôen számos romániai magyar specifikumot tartalmaz majd. Az utóbbi pár év talán legeredetibb internetes ötlete vélhetôen rövid idôn belül egy olyan úgynevezett közhelylexikont eredményez, ami nem csak humoros olvasmányt, hanem éles társadalombírálatot is jelenthet. A portál szerkesztôi bizakodóak, korábban több száz szót és kifejezést tartalmazó úgynevezett székely-magyar szótárt gyűjtöttek össze szintén az internetezôk javaslatai alapján (http: //szekelymagyar. transindex.ro). A közhelytár elôzményének tekinthetô a szintén a Transindexen olvasható székely-román szótár, ami azokból a humoros nyelvi helyzetekbôl szemléz, amelyek akkor jönnek létre, amikor egy románul alig beszélô székelynek mégiscsak románul kell megszólalnia (http://szekelyromán. transindex.ro). És ez a gyűjtemény szintén az internetezôk javaslatai alapján jött létre. A közhelytár, egy a megújult Transindex számos új szolgáltatása közül.

    Az online pornóipar helyzete

               Manapság csökkenô bevételek, fehérholló ritkaságú fizetô ügyfelek és tönkrement operátorok jellemzik az online pornográfia iparát, amely a piaci telítettség klasszikus esetét éli át.
               Néhány évvel ezelôtt a pornóképek online terjesztése szinte biztos nyereséggel kecsegtetett: a pornográfia volt az egyetlen olyan hálózati tartalmi kategória, amelyért az emberek hajlandóak voltak fizetni, a terület sikeresebb webmesterei pedig milliókat kerestek havonta.
               A sikeres site-ok továbbra is havi elôfizetési díjat számolnak fel, ám az élesedô verseny, az ingyenes tartalmak hozzáférhetôsége, az internethasználói tábor bôvülésének lassuló üteme, valamint a gazdasági visszaesés egyaránt szaporítja azon tényezôk számát, amelyek megnehezítik az egykor lényegesen könnyebb helyzetben levô üzletemberek dolgát.
               A Jupiter Media Metrix becslése szerint az Egyesült Államok online pornóipara 2001-ben mintegy 230 millió dollár bevételre tett szert. A piackutató elôrejelzése szerint ez az érték 2006-ra 400 millió dollárra fog nôni, ami viszonylag még mindig alacsony marad a zene (1,7 milliárd dollár), a játékok (1,8 milliárd) valamint az audiovizuális szórakoztatás (600 millió) elôrelátható bevételei mögött.

    Szigorúan ellenôrzött netezôk

               Az európai cégvezetôk egyre szigorúbban kezelik a dolgozók munkaidôben való internethasználatát, s a vállalatok kétharmadánál ellenôrzik is, hogy mit csinál a munkatárs a neten.
               Mindezt a BBC írja a DataMonitor elemzését idézve. A 200 vállalat megkérdezésével készült felmérés szerint a munkáltatókat egyre inkább zavarja, hogy az alkalmazottak munkájukhoz nem kötôdô dolgokat böngésznek a világhálón, különös tekintettel az ártalmasnak tekintett tartalmakra, azon belül is a pornóra. Fontos, cégvezetôket irritáló tényezô, hogy a szörfözés akár hatékonyságcsökkenéshez és peres ügyekhez is vezethet, így egyre inkább keresik az internetes tartalmak szűrésének lehetôségét.
               A felmérésben résztvevô cégek kétharmada figyeli, milyen online-tevékenységet végeznek alkalmazottai, s e vállalatok 40 százaléka mindezt rendszeresen teszi. A cégek kétharmada rendelkezik a net használatára vonatkozó belsô szabályzattal, 59 százalék alkalmaz megszorításokat. Ez utóbbiak több mint fele erre szoftveres megoldást használ, ötödük pedig manuálisan ellenôrzi le a fájlokat. A társaságok több mint fele letiltotta a hozzáférést bizonyos oldalakhoz, az url-feketelistán nem meglepô módon messze a pornósite-ok vezetnek. A cégek a munkamorál és a hatékonyság megtartásán túl azzal is indokolják a bevezetett megszorításokat, nehogy az érzékeny, durva/pikáns internetes tartalomnak kitett munkatársak bepereljék ôket.

    Linkgyűjtemény:

               Mélytengeri szépségek és szörnyetegek: http://oceanlink.island.net/oinfo/deepsea/deepsea.html
    A rovatot szerkeszti: Ábrahám Imre


    Tanácsok
    Beilleszkedés az új csapatba

               Az új munkahelyen nem csak a munkával, de a környzet kihívásaival is szembe kell nézni: hogyan fogadja be az új csapat?
               Aki szeretné elkerülni a baklövéseket és arra törekszik, hogy új munkahelyén hamar befogadják, annak mindenek elôtt nyitott szemmel és füllel kell járnia - tanácsolják a pszichológusok. Hamar leszerepelhet például az, aki újoncként mindjárt mindenkivel ragaszkodik a tegezôdéshez. Ugyancsak fontos az új ember számára, hogy azt figyelje, mit mondanak vagy tesznek a régiek. Ha valakivel szóba elegyedik, inkább kérdéseket tegyen fel, mint saját magáról meséljen. Próbálja kideríteni, milyen szabályok szerint működik az új csapat, és alkalmazkodjon a helyi szokásokhoz. Az öltözködést illetôen is tanácsos „beállni a sorba”. Aki túl elegánsan vagy túl „topisan” jelenik meg, egyáltalán nem kelt jó benyomást.
               Ha valami nem derül ki azonnal, nyugodtan kérdezzünk rá: Mik a helyi szokások? Hogyan és mikor tartanak a kollégák szünetet? Van-e közös kávékassza? Együtt mennek-e ebédelni? És ami nagyon fontos: a lehetô leggyorsabbban tanuljuk meg munkatársaink nevét.
               Figyeljük meg, ki milyen szerepet tölt be új munkahelyünkön: ki a vezér, milyen csoportok alakultak már ki. Próbáljunk egy összképet kialakítani anélkül, hogy mindjárt végletes ítéleteket alkotnánk magunkban a közösségrôl. Figyeljünk saját magunkra is, arra, hogy nyíltan, fenntartás nélkül tudjuk-e vállalni az új körülményeket. Ha elôítéletekkel közelítünk az új helyzethez, csak megnehezítjük a csapatba való beilleszkedést.
               Valamit azért saját magunkról is el kell árulnunk. Munkatársaink természetesen tudni szeretnék, kivel van dolguk. Egy-egy értekezleten legyünk aktívak, szóljunk hozzá. Használjuk ki az olyan alkalmakat, mikor nem túl kényes kérdésekrôl esik szó, és beszéljünk egy kicsit magunkról is. Óvakodjunk azonban attól, hogy mások elôtt tudálékos színben tűnjünk fel, és tartózkódjunk a kritikus megjegyzésektôl mindaddig, míg pontosan ki nem derítjük, meddig mehetünk el, mit engedhetünk meg magunknak.
               Legkésôbb hat hét elteltével aktív visszajelzést kell kapnunk arról, hogyan szerepeltünk. Kérdezzük meg a fônökünktôl, milyen benyomást keltett addig munkánk. Csak ha idôben tudomást szerzünk a gyenge pontjainkról, leszünk képesek azokon gyorsan változtani.

    Tanácsok
    Ahol a boldogság lakozik...

               A boldogság örökös keresése helyett tanuljunk meg inkább örülni a jelen pillanatoknak.
               A boldogság egyik forrása, hogy tudni kell örülni, mégpedig „akkor és azonnal”, az élet által produkált apró dolgoknak. Meg kell ragadni a pillanat örömét, mert ellenkezô esetben a lehetôség hamar a ködbe vész. Az egyetlen biztos pont a JELEN, ahol boldogságra lehet lelni. A boldogság és a lelki béke az adott pillanat szüleménye kell, hogy legyen. Túl sok ember kötôdik a múlthoz vagy vész el a jövôben, mialatt teljesen nélkülözi a jelen izgalmát és csodáit.
               Mennyire kellemesebb lenne az élet, de még a sokak számára gyötrelmet jelentô fogyókúra is például, ha az emberek többet foglalkoznának a jelennel, nagyobb hévvel összpontosítanának a pillanatra. Nem helyes folyton a múlton rágódni, vagy állandóan a bizonytalan jövô miatt aggódni, mert az megfosztja az ily módon magát tönkre tevô személyt a jelen tapasztalatától és fontos momentumaitól. Ahogy a néhai nagy Beatles-tag, John Lennon mondta egyszer: „az élet az, ami veled történik azalatt, míg más tervek szövögetésével vagy elfoglalva.”
               Ha szóba kerül tehát a fogyás, az egészséges élet témaköre, az emberek, fôként a nôk, vég nélkül tudnak beszélni arról, általában mit ettek a múltban, és hosszasan sajnálkoznak azon, mit nem ehetnek majd meg a jövôben. Ez a gondolkodásmód eltávolítja ôket a jelentôl, és megnehezíti a fogyókúrát, mert felerôsíti a törekvés érzelmi oldalát. Azzal, hogy arra összpontosít valaki, mit nem tehet meg a jövôben, elveszi minden örömét annak, amire azért mégis lehetôsége lesz.
               Ezért tehát mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a mát a lehetô legjobban megéljük. Ahogy egy bölcs mondás tartja: „A múlt történelem. A jövô rejtelem. A jelen ajándék.”

                        
    Itt van már a hideg évszak...

    Az énekesnô az ágyban is hangos

               A hazánkban is népszerű Sarah Connor a szenvedélyes férfiakat szereti. A szexis, szôke hajú énekesnô most azt is elárulta, hogy miként viselkedik, ha végül ágyba bújik a szerencsés kiválasztottal.
               A „From Sarah With Love” című dalában érzelmes húrokat pengetô énekesnô nem szégyellôs. Sarah Connor a „Let's Get Back To Bed” (Bújjunk vissza az ágyba) című slágerében már bebizonyította, hogy a szexrôl is el meri mondani a véleményét. A német-amerikai dalospacsirta egy interjúban elárulta, hogy a hozzá hasonlóan szenvedélyes férfiakat szereti. A kedvence az a típus, amelyik gyengéd és uralkodó is tud lenni az intim együttlét közben. Az énekesnô azt sem titkolja, hogy szereti a változatosságot. Kedveli például, ha tükrökkel van körbevéve, de nem bámulja magát állandóan. Sarah Connor arról is kendôzetlenül beszélt, amit csak a szerelme tapasztalhat meg. Az énekesnôt ugyanis néha túlságosan is elragadja a hév. Mint mondta: „Ilyenkor túl hangos vagyok, és csak akkor hagyom abba, amikor rájövök, hogy vajon mit gondolnak rólam a szomszédaim”.

    „Önfejű” a kétfejű kígyó

               Egyik nap az egyik, másnap a másik fején át táplálkozik, de fejei olykor „önfejűsködnek”. Amúgy jól fejlôdik, eleven és jó erôben van Horvátország kétfejű, fehér, erdei siklója, amelyet a drávaszögi Kopácsi-rét nemzeti parkban találtak szeptember végén.
               Jankovics Antal eszéki állatorvos rendelôjében állandó megfigyelés alatt áll a mintegy 20 centiméter hosszú hüllô. Elôfordul, hogy nem „egyszerre” ébred: az egyik feje már ébren van, mozgást parancsolna a testnek, és ezért felébreszti a másikat, amelyet néha idegesít is. Amikor azonban a két kobak „megérti” egymást, olyankor a sikló lerázza magáról az álmot és virgoncul kúszik felfelé a terrárium üvegfalán.
               A legfontosabb legalább még egy évig megôrizni a hüllôt, amíg felnô, megerôsödik - mondta az eszéki állatorvos. Szerinte a kétfejű kígyó nem élné túl, ha szabadon engednék. A fehér erdei sikló (Elaphe longisima) mindenfelé megtalálható Horvátországban. Két méter hosszúra is megnô, nem mérges kígyó, de ha idegesítik, olykor támad és megmarja áldozatát. Hasznosnak tartják, mert rágcsálókkal táplálkozik.

    Emberi combcsontot használt ízfokozónak az étterem

               Feljelentettek az ecuadori Quito-ban egy vendéglôt, mert kiderült, hogy a szakácsnô emberi combcsontokat fôz a levesbe, amelyeket a közeli temetôbôl szerez be jó pénzért. Carlos Acosta neves mesterszakács elmondása szerint ez egy negyven éve létezô hagyomány, és az ország számos éttermében gyakorolják. Hozzátette: legjobb módszer, ha a csontot fél órán keresztül fôzik az ételben, mert így különleges zamata lesz. Egy csont akár egy hónapig felhasználható megfelelô tárolás mellett. A helyi hatóságok vizsgálják az ügyet.

    Közműriadó radioaktív macskaürülék miatt

               Általános riadót okozott egy radioaktív macskakakival teli batyu az amerikai Rochester város szemétégetô-művében. A közműfelügyelet emberei hamar lenyomozták a zsák tartalmának eredetét, mert találtak egy levelet a hulladék között, és a címen lakó Bill Jenness elismerte bűnét. Elmondta, hogy Mitzi nevű 11 éves cicáját radioiodine-injekcióval kezelik pajzsmirigyproblémák miatt, ezért sugározhat a belôle távozó anyag. Jenness tudta ugyan, hogy a jogszabályok értelmében becsomagolva és kis adagokban le kellett volna húznia az excrementumot a vécén, csakhogy idôközben egy akkora adag gyűlt össze, hogy eldugította volna a lefolyót. Ezért a zsákot a kukába dobta. A férfit összesen 91 millió lejnek megfelelô bírság kifizetésére kötelezték a szabály megsértése miatt.

    Tom Jones visszasírja a használt nôi bugyikat

               Egy nemrég készült interjúban Tom Jones a régi szép idôk után sóhajtozott, amikor még a rajongók a koncerteken azokat a bugyikat dobálták fel a színpadra, amiket éppen viseltek.
               „Manapság műanyag zacskókban hozzák magukkal a tiszta alsóneműt. Az egésznek semmi köze a jó hangulathoz. Ezeket a steril bugyikat igazából sértésnek veszem”, nyilatkozta a Sex Bomb sztár.
               „Mindent bedobok a színpadon, hogy beindítsam a tömeget és ez a szívembôl jön, nem pedig egy műanyag zacskóból."

    Meztelen nôi testrôl enni

               Pucér nôi testrôl lehet étkezni egy manchesteri japán étteremben. A nem mindennapi teríték 75 fontjába kerül az ínyenceknek. Az étkezési etikett szerint nem szabad érinteni a csupasz testet.
               Az étteremben két huszonéves hölgy, Angel Tan és Kit-Ying Ross szolgál asztalul péntek esténként. A különleges estek a „nyataimori” nevet kapták, ami japánul feldíszített nôi testet jelent. A ruhátlan hölgyek hanyatt fekszenek, a homárral, gyömbéres csirkével, sushival és más finomságokkal megrakott tányérokat pedig egyszerűen rájuk teszik. Kit-Ying örömmel veti alá magát egy ilyen egzotikus kulturális feladatnak, mindaddig, amíg a vendégek türtôztetni tudják magukat. Az étkezési etikett szerint ugyanis nem szabad érinteni a csupasz testet, enni pedig evôpálcikával kell. Az étterem vezetôje a nôi idomok látványának és a kiváló ízeknek együttes élvezetét kínálja, szerinte ez a két dolog a japán kultúra alapja.

    Kiosztották Az év legmenôbb férfiai díjakat

               A GQ című amerikai férfimagazin kiosztotta éves díjait, az év legmenôbb férfiainak szólókat, természetesen különbözô kategóriákba csoportosítottan.
               A New York-i csillogó-villogó estélyen ott volt Denzel Washington, aki a magazin szerint az év drámai színésze lett, Samuel L. Jackson, akit a legstílusosabb pasinak tartanak ezentúl, továbbá Hugh Grant, aki a legjobb színész lett vígjáték kategóriában. Jelen voltak a Gyűrűk urai: Elijah Wood és Ian McKellen színészek is, valamint Kiefer Sutherland, aki az év tévéfilm-színésze díjat kapta a magazintól.
               Lenny Kravitz és az Outcast a zenei világ nagyjait képviselték, Ralph Lauren pedig a divatvilág legjobbjaként vett részt a GQ promóciós estéjén.

    Látogatási idôben párzanak a brit betegek

               Betegek százai szeretkeznek a kórházi ágyukon a látogatási órák alatt a brit kórházakban, derül ki egy független kutatóintézet tanulmányából. A vérbô páciensek legtöbbször fiatal férfiak, akik valamilyen utcai vagy kocsmai verekedésben szerezték sérüléseiket, nem zavartatják magukat a többi látogató vagy orvos miatt sem: viselkedésük gyakorta udvariatlan, erôszakos és sértô. Dr. Theodore Dalrymple, a kutatás vezetôje szerint az orvosi diploma mellé lassan már egy önvédelmi tanfolyamot is el kell végezni.

                        
    Egészség

    Fôzzünk egészségesen!

               Ahhoz, hogy a tányéron gôzölgô étel kinézetre étvágygerjesztô és íz szempontjából elsô osztályú legyen, továbbá tápértéke és vitamintartalma is megfeleljen a legmagasabb követelményeknek, érdemes betartani bizonyos szabályokat.
               Miért fôzünk? Azért, mert a meleg ételek változatossá teszik étrendünket, és mert sok élelmiszer nyersen nem is fogyasztható: vagy nem elég ízletes, vagy szervezetünk csak fôtt formában tudja igazán jól hasznosítani. A burgonyakeményítô nyersen például csaknem teljesen emészthetetlen, a nyers zöldbab pedig olyan mérgezô anyagokat tartalmaz, melyek csak a fôzés során bomlanak le.
               A zöldségsejtek fala fôzés közben fellazul és így a szervezet könynyebben jut hozzá bizonyos tápanyagokhoz. A párolt répából például több béta-karotint (A-elôvitamint) tud felvenni, mint a nyersbôl. A kemény, rostos hús a hô hatására megpuhul és emészthetôbb lesz. Sok esetben csak a fôzés hozza ki az ételnek azt a jellegzetes ízét, amitôl, összefut a nyál az ember szájában. A fôzés ráadásul higiéniai szempontból is nagyon fontos: a kórokozók csak magas hôfokon pusztulnak el, és az étel így tovább eltartható.
               Bizonyos alapelemek - nevezetesen a fény, a levegô, a víz és a hô - fontos táp- és ízanyagokat semmisítenek meg, ezért nem mindegy, mennyi ideig és hogyan hatnak az ételekre. Fontos tudnivaló az is, hogy minél frissebb alapanyagból dolgozunk és minél kíméletesebb fôzési módszereket alkalmazunk, annál jobb ízű és magasabb tápértékű az étel, melyet elfogyasztunk.
               Az egészséges fôzés tíz legfontosabb alapszabálya:
               1. Víz
               A zöldségeket lehetôleg gyorsan (persze azért alaposan) mossuk meg, de soha ne hagyjuk ôket a vízben ázni. A feldarabolásra csak a mosás után kerüljön sor. A fôzéshez a lehetô legkevesebb vizet használjuk, hogy a zöldségfélék tápanyaga és íze minél jobban megmaradjon. A túl sok fôzôvízben értékes vitaminokat és ásványi anyagokat veszítünk el. Tegyünk a vízbe egy kevés zsiradékot (adagonként egy teáskanálnyit): ez egyrészt jobban kihozza az ízeket, másrészt szervezetünk ezáltal könnyebben hasznosítja a zsíroldékony vitaminokat.
               2. Fôzési idô
               Soha ne lépjük túl az egyes ételfajták elkészítéséhez ajánlott fôzési idôt. Minden étel ízletesebbb marad és vitaminvesztesége is kisebb, ha csak rövid ideig fô. Minél ropogósabb marad fôzés után a zöldségféle, annál gazdagabb tápanyagban. A kuktában és a mikrohullámú sütôben is pontosan tartsuk be a fôzési idôt: még fél perccel se lépjük túl, az is túl sok lehet.
               3. Átfôzés
               Néhány kritikus ételfajta - a hal, a hús, a baromfi vagy a tojás - csak akkor fogyasztható egészségre káros következmények nélkül, ha alaposan átfôtt. Ahhoz, hogy például a szalmonellát biztosan elpusztítsuk, a baromfit legalább 10 percig és legalább 70 °C-on kell fôzni.
               4. Hôfok
               A leveseket és a zöldségféléket elôször rövid ideig, magas hôfokon elôfôzzük, majd kisebb fokozaton fôzzük tovább, míg el nem készülnek. Vannak zöldségfélék, ilyen például a káposzta, melyek vitamin- és színanyaga 40-60 °C-on igen gyorsan elbomlik. Ha csak rövid ideig tartjuk ezen a kritikus hômérsékleten, több vitamin marad benne, és a színét is jobban megtartja. A rövid fôzési idô és a tápértékmegôrzés legjobb eszköze egy jól záró fedô, mely mindvégig rajta is marad a láboson!
               5. Zsiradék
               Minél kevesebb zsírt használunk, annál egészségesebb a fôztünk. Sütésnél általában már egy egészen vékony zsírréteg (egy teás- vagy evôkanálnyi) is elég ahhoz, hogy az étel ne égjen oda. A zsiradék akár teljesen is elhagyható, ha teflon bevonatú serpenyôt, agyagedényt vagy más, speciális edényt használunk. A levesek vagy mártások tetejérôl mindig szedjük le a hidegben megkeményedett zsírréteget. Tejföl vagy tejszín helyett inkább joghurttal vagy tejjel ízesítsük a levest. A zsírban kisütött húsokat, burgonyát stb. tálalás elôtt tegyük papírszalvétára, ami beszívja a fölösleges zsírt.
               6. Sütôolaj
               Nem minden olaj alkalmas a sütésre. Vannak fajták, melyeket ha túl sokáig vagy túl magas hôfokon hevítünk, elbomlanak vagy az egészségre ártalmas anyagokat termelnek. A hidegen préselt olajokat, valamint azokat, amelyekben magas a többszörösen telítetlen zsírsavak aránya (kukoricaolaj, bogáncsolaj) hideg ételek elkészítéséhez használjuk. És használjuk, mert az egészséges táplálkozás szempontjából igen értékesek!
               7. Hirtelensültek
               A hús, fôként a rántott hús, magába szívja a zsiradékot, ha hideg olajban kezdjük el sütni, és odaég, ahogy forrósodik az olaj. Ha azonban forró olajba tesszük, hamarosan ropogós és ízletes réteg képzôdik rajta, a hús alig veszít a levébôl, a benne lévô tápanyag és a vitaminok is mind megmaradnak.
               8. Fôzôlé
               A zöldségek és húsok fôzôleve értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, tehát amikor csak lehet, használjuk fel levesek, mártások stb. készítéséhez. Kivétel: a magas nitráttartalmú zöldségfélék (pl. spenót) fôzôlevét jobb kiönteni.
               9. Só
               A zöldségféléket és a húsokat csak a fôzés után sózzuk meg, egyébként levet eresztenek és bizonyos tápanyagok kioldódnak belôlük. A sózott hús a sütéstôl szárazabb lesz, mint a sótlan.
               10. Tárolás
               A frissen fôtt ételt ne tartsuk melegen, vagyis ne hagyjuk lassan kihűlni, mert akkor igen sok vitamin vész kárba, és az étel esztétikailag is veszít értékébôl. Van, aminek az állaga is romlik, pl. ragacsos lesz. Amit tehát nem tálalunk azonnal, tegyük hűvös helyre, és inkább forraljuk fel újra fogyasztás elôtt.

                        
    Adalékok a Deltai kalandok Tomorosan 28, 29, 30, 31-es számaihoz

               Nekiveselkedtünk, evezôkkel kezdtük a nádfalat mozgatni és egyszerre akkora nyílás keletkezett rajta, hogy át tudtuk tuszkolni a csónakokat az áhított tóra. Az történt ugyanis, hogy idôközben az erôs szélvihar nekisodort egy úszó szigetet a bejáratnak, és azt teljesen eltorlaszolta. Ilyesmi igen gyakran elôfordul a deltában. Bételik.
               A tóra beérve úgy éreztem magam, mint az éhes farkas, ki órákig kerülgeti a karámot, és egyszercsak sikerül az áldozatot nyakon csípni. A bot már elô volt készítve bevetésre, és elkezdôdött a dobálás-sorozat, még szerencse, hogy a „vasdarab” a vízben lehűlt és nem tudott kitüzesedni a sok húzigálástól.
               Egy pár ugrás volt, de mint darabszám és méret nem volt egetverô. Jó hosszú ideig kerestük, gyötörtük a „nagy dögöket”, de úgy látszott, nincsenek ugrándozó kedvükben.
               Hirtelen motorcsónakok zúgására lettünk figyelmesek. Négy motorcsónak robogott be a tóra, és ahogy beérkeztek, azonnal elkezdôdött a lövöldözés minden irányba, szegény szárcsák vesztére, hisz nagy csapatokba verôdve lebegtek, halásztak a tavon.
               Ilyen fegyverropogást csak a katonaságom ideje alatt hallottam, amikor egy alkalommal lövészetre vittek a temesvári tűzérezred egyik akkortájt az ország legmodernebb lôterére.
               Lehetséges, hogy kevés fegyverropogást hallottam életemben, mert amikor közelünkbe is sörétek csapódtak a vízbe, mondom a fiúknak, hogy hasaljunk a csónakok aljába, ha ép bôrrel innen haza akarunk kerülni, de ameddig erre sor került volna, vége lett az „ütközetnek”.
               A négy csónak eszeveszett körözése és tüzelése két-két emberrel a fedélzeten, úgy negyed órát tartott, akkor elhúzódtak a tó egyik sarkába, gondolom a jól sikerült „irtóvadászat” megünneplésére.
               Mi csak összenéztünk, egyikünk sem szólt semmit, de mindenikünk tekintetébôl le lehetett olvasni, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy kik lehetnek ezek az állig felfegyverkezett, terepszínű ruhákba bújt, a természet élôvilágát ennyire szeretô „úriemberek”.
               Egyik csónak kivált a többi közül, körbejárva a szállingózó tollakkal elfedett, szinte siralmas csatateret, halkiemelô hálókkal egy jó székely gazda ember becsületére váló jól megrakott mereklyényi nagyságú szárcsazsákmánnyal, csatakiáltások közepette elviharoztak a tóról.
               Hát, ilyen dirr-durr után kereshettük a csukákat, mert azok ijedtükben elmenekültek a szélrózsa minden irányába. Bételik.
               Lehangoló volt ez a nap is, de reménykedtünk abban, hátha a következô nap szerencsésebb lesz.
               Másnap a tó egy másik szegletében dobigáltunk - a horgászoknál ritka, hogy ôszintén bevallják kudarcukat -, de nem sok eredménnyel. A tóra kijött nyolc-tíz halászcsónakkal gondoltuk, hogy visszahúzatjuk csónakjainkat Crişanba, de a társaságunkért úgy látszott, hogy nem nagyon rajongtak.
               Itt volt egy olyan megjegyzés a „Kapitány” részérôl, hogy nagyon zöldbe vagyok szökve, és a fejemen is egy téli, letűrôs katonasapka van, és a halászok nézhettek egy letett szekus-tisztnek, talán azért is nem vártak be az integetésünkre.
               Erre azt válaszoltam, hogy még az sem lehetetlen, hogy a jó öreg Vacekné, a bábaasszony talán zöld pelenkába fogott, erre a „zűrzavaros világra”, hisz már a gyermekkori fényképeimen is zöld kalappal vagyok megörökítve az utókornak.
               Már attól az idôtôl kezdve a zöld a kedvenc színem, és ettôl még a tengerész-admirális kedvéért sem fogok változtatni, lemondani. Bételik.
               A halászcsónakoktól lemaradtunk, és eléggé lehangolt állapotban próbálkoztunk a Vătafu-tavon, de Fortuna itt is hátat fordított kicsi csapatunknak. A délutánni órákban történt, inkább az én unszolásomra, hogy evezzünk vissza Crişanba. Térkép szerint meghánytuk-vetettük, hogy melyik a legrövidebb út, úgy körülbelül tizennyolc kilométer. Akkor fel sem fogtam ezt a távolságot, de hajnal felé, ha lehetett volna csak egy rossz álomnak képzeltem volna az egész utat.
               Induláskor erôsködtem, hogy a maradék, vörös színű „lipován doppingszerbôl” egy nyeletnyit vegyünk magunkhoz. Erre a „Kapitány” eléggé katonásan, erélyesen kijelentette, hogy a vörös doppingszer ettôl a pillanattól kezdve zárlat alá kerül.
               Ezt én nagyon nehezményeztem, de amikor a higgadt, az egész utat jól végiggondoló sportember egy üveg mézet vett elô, és azt ajánlotta, hogy a hosszú, szinte kínszenvedéses út elôtt abból egy pár kanállal fogyasszunk el, hirtelen restelkedve ráeszméltem arra, tudatában van annak, hogy egy eléggé megfeszített evezés elôtt állunk.
               A méz elfogyasztása után tenyérbeköpés, evezôket kézbe, indult a maratoni evezés, és irány a Litcov-csatorna. A Litcov-csatornából kijövet jobbra fordulunk, és északnak tartva Crişan felé veszszük utunkat.
               Ez egy ôshonos lipován számára is egy jó szökemedés árral szembe evezve. Bételik.
               Szerencsénkre meleg, holdvilágos éjszaka volt, és így könnyebb volt az elôrehaladás, a tájékozódás. Habár két pihenôt tartottunk, mégis eléggé elcsigázott állapotban érkeztünk meg Crişanba reggel úgy hét óra körül.
               A fogadóház elôtt kötöttünk ki, és legnagyobb meglepetésünkre, mintha minket vártak volna, gyergyói horgászbarátokkal találkozunk, felszegi Jóska barátom, Édi, Pityu, és Jóska nagyobbik fia, Ferike. Meglepôdve néztek ránk, és kérdik, honnan jövünk ilyen kora reggel? Elôször nem akarták elhinni, hogy a Lumináról érkeztünk idáig. Én a két tenyeremet mutattam bizonyítékként, hogy nem a Duna-ág tulsó oldaláról eveztünk át.
    (folytatása következô lapszámunkban)
    Elekes Csaba


                         Sport

    Jégkorong

    Egy pont maradt itthon a Sportklub elleni mérkôzések után

               Az elmúlt hét végén a 2002/2003-as bajnoki idény elsô körének negyedik fordulója került megrendezésre. Az I. értékcsoporton belül ez a bajnoki forduló tulajdonképpen az elsô visszavágó-sorozat kezdetét jelentette. A Gyergyószentmiklósi Progym Apicom csapata ezúttal a Csíkszeredai Sportklub együttesét látta vendégül. Október második hétvégéjén a két csapat a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpályán már két ízben összemérte tudását. A házigazda Sportklub mindkét októberi mérkôzést megnyerte, mégpedig 2-1 és 10-2 arányban.
               A közbeesô ünnep miatt egy nappal eltolódtak a mérkôzések, ekképp szombaton este kezdôdött el a megyei hokirangadó elsô öszszecsapása. Iramos elsô harmadot hozott a szombati mérkôzés, a 3. percben Máthé István korcsolyázott szembe az ukrán Olekszandr Vasziljev kapuvédôvel, aki hárította a korongot. Másodpercek múltán újabb két veszélyes lövést küldtek a gyergyói csatárok a Sportklub kapujára, de nem sikerült a hálóba juttatni a korongot. Fél perc múltán vezetést szereztek a vendégek, Hozó lôtt gólt Molnár Szabolcs kapujába. A csíkiak vezetô gólja nem húzta viszsza a Progym Apicom játékosait. Sôt, ellenkezôleg! Tovább küzdöttek a gyergyói játékosok, aminek a 10. percben gól lett az eredménye. Balla Attila indította György Józsefet, aki középmagasan lôtt Vasziljev kapujába: 1-1. Újabb két perc múltán nagyszerűen használt ki egy emberelônyös helyzetet a Progym Apicom csapata, a gyors támadás végén Góga lôtt újabb gólt a Sportklub kapujába: 2-1. A 13. percben gólt szerzett a Sportklub, de a bírók szerencsére nem érvényesítették a találatot. A 15. percben a Sportklubnál játszó Kertész Zoltán mérkôzésbüntetôt kapott, de ez nem okozott emberelônyös helyzetet, mert kevéssel Kertész kiállítása elôtt Góga is a büntetôpadra került. A 16. percben Kovács László révén egyenlített a Sportklub: 2-2. Közben letelt Góga Attila kétperces büntetése, ismét emberelônybe került a Progym Apicom, de ez a kedvezô helyzet sem tartott sokáig, mert fél perc múltán Gál Csabát állították ki. Az iramos elsô játékrész 2-2-es részeredménnyel ért véget.
               A második harmad második percében Balla Attila ismét nagyon jól passzolt Györgynek, aki egyedül korcsolyázhatott szembe Vasziljevvel, de nem sikerült kihasználni a gólhelyzetet. Egy perccel késôbb Keresztes Ödön szinte ugyanazt ismételte meg, mint György József. A szomorú az, hogy Keresztes gólhelyzete is kimaradt. A mérkôzés 24. percében ismét György József volt a gyergyói támadás fôszereplôje, de ezúttal sem sikerült bevenni Vasziljev kapuját. Közben a vendégek sem tétlenkedtek, támadtak ôk is, amikor tehették, de akárcsak a gyergyóiak, a Sportklub játékosai is több gólhelyzetet kihagytak. Fokozatosan csökkent a mérkôzés irama, látszott, hogy fáradnak a játékosok. A második harmad felétôl teljes egészében kiütközött a fáradtság, mindkét csapat játéka pontatlan volt. A mérkôzés ezen szakaszában a játék alacsony színvonalú lett, csak a játékvezetôi tévedések borzolták a kedélyeket a nézôtéren. A 36. percben György újabb gólhelyzetet hagyott kihasználatlanul, két perccel késôbb pedig Keresztes Ödön közelrôl lôtt kapura, de Vasziljev sokadszorra is védett.
               A harmadik harmad ötödik percében Gál Csaba korcsolyázott végig a pályán, kapura is lôtt, de Vasziljev elzárta a rövidsarok felé tartó korong útját. A 48. percben Molnár Szabolcs védett egy nagyot, egy perccel késôbb pedig újra parádézott a gyergyói kapuvédô. Az 51. percben a rolbát igénybe kellett venni, hogy takarítsa le a jégfelületet, mert a nézôtérrôl különféle tárgyakat dobáltak be. A rolba kilenc percen keresztül tisztította a jeget, ezután ismét folytatódhatott a mérkôzés. Az 54. percben újabb gyergyói gólhelyzet maradt kihasználatlanul, a kapuba tartó korongot, az egyik sportklubos hátvéd a gólvonal elôtt ütötte ki. Az 58. percben Domokos lôtt kapura, de ezúttal sem lett gól a lövésbôl. A mérkôzés utolsó percében idôt kért - taktikai megfontolásból - Kalamár Sándor, a Sportklub vezetôedzôje, az eredmény ennek ellenére már nem változott.
               Végeredmény: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom - Csíkszeredai Sportklub 2-2 (2-2, 0-0, 0-0). Gólszerzôk: (9.18) György/ Balla A., (11.48) Góga/ Basilides, illetve (3.38) Hozó/ Nagy I., (15.04) Kovács/ Tatár. Büntetôpercek: 20-41. Játékvezetôk: Becze Andrei - Benedek Csaba - Popescu Eduard.
               Vasárnap délután ígéretesen indult a Progym Apicom számára a második mérkôzés. A 4. percben egy látványos Keresztes - Basilides kombináció végén, Keresztes lôtt kapura, Vasziljev pedig fölfelé ütötte a kapura tartó korongot. Az 5. percben Basilides Tibor lôtt veszélyesen a Sportklub kapujára, de Vasziljev kivédte a korongot. Három perccel késôbb György Józsefnek egészen közelrôl sem sikerült a Sportklub kapujába találnia. Az ordító gólhelyzetek kimaradása sejtette, hogy nem lesz jó vége az összecsapásnak, s ez sajnos a késôbbiekben be is következett. A második harmad 2. percében egy szerencsétlen ütközés következtében megsérült Máthé Csaba, a második mérkôzésre beállított gyergyói kapuvédô. Amint az késôbb kiderült Máthénak sajnálatos módon kificamodott a válla. Az eset okozói a gyergyói hátvédek voltak, akik meglökték Szôcs Szabolcsot, a csíki játékos Domokossal és Gergellyel együtt ráesett az elterült kapusra. A megsérült kapus helyére Molnár Szabolcs állt. A mérkôzés 24. percében Gál szenzációsan passzolt a Sportklub kapujának elôterébe, Keresztes tisztán kapta a korongot, de ezúttal sem sikerült térdre kényszeríteni a derék Vasziljevet. A 35. percben György József lôtt távolról kapura, a korong a kapu fölé vágódott. A mérkôzés 37. percében vezetést szerzett a Sportklub. Egy ellentámadás során a bal oldalon korongot szerzô Péter Szabolcs nagyon jól paszszolt az ôrizet nélkül hagyott Bucenkóhoz, aki éles szögbôl - a piros vonal közelébôl - a gyergyói kapu rövid oldalába helyezte a korongot: 0-1.
               A harmadik játékrész elején Keresztes Ödön lôhetett volna gólt. Mintegy 50 másodperccel késôbb Keresztes végre gólt ütött, az eredmény 1-1-re módosult. Nem tartott sokáig a gyergyóiak öröme, hisz 13 (!) másodperccel az egyenlítô gól után a sportklubos Kovács László megszerezte csapatának a vezetést jelentô gólt: 1-2. A mérkôzés 45. percében Farkas Csaba próbálkozott egy távoli lövéssel, Vasziljev pedig ezúttal sem hazudtolta meg önmagát. A 47. percben kiderült, hogy egyáltalán nem tréfálnak a Sportklub játékosai, ekkor ugyanis Péter Szabolcs megszerezte csapata számára a harmadik gólt, az eredmény 1-3-ra alakult. Kemény, de sportszerű test-test elleni játék alakult ki a jégen, az 50. percben Keresztes ismét Vasziljevbe lôtte a korongot. Az 55. percben emberelônyös helyzetbe került a Progym Apicom, öt a négy ellen támadhattak a gyergyóiak, de nem sikerült gólt ütni. A mérkôzés utolsó percében Elekes Levente is betalált Molnár Szabolcs kapujába.
               Végeredmény: Gyergyószentmiklósi Progym Apicom - Csíkszeredai Sportklub 1-4 (0-0, 0-1, 1-3). Gólszerzôk: (43.54) Keresztes/ Domokos/ Gál, illetve (36.38) Bucenko/ Péter Sz., (44.07) Kovács/ Strapaty, (46.14) Péter Sz., (59.06) Elekes/ Bucenko. Büntetôpercek: 8-10. Játékvezetôk: Popescu Eduard - Becze Andrei - Benedek Csaba.
               A két mérkôzésen egy bajnoki pontot szerzô Gyergyószentmiklósi Progym Apicom csapata küzdeni akarásból jelesre vizsgázott, de a gólhelyzet, illetve az emberelônyök kihasználása terén még mindig óriási gondok vannak. Amennyiben a gyergyói csatárok beütik az adódott gólhelyzeteknek - mondjuk - a 40%-át, akkor mindkét bajnoki mérkôzést meg lehetett volna nyerni. Tény, hogy az ellenfél kapujáig általában simán felvezetik a Progym Apicom játékosai a korongot, a gondok a támadások befejezésénél kezdôdnek. Ez bizony komoly probléma, mert a mérkôzéseken nem a kihagyott helyzeteket veszik figyelembe, hanem az ütött gólokat. Nagyon rosszkor jött Máthé Csaba kapuvédô sérülése, hisz pénteken és szombaton következnek a Bukaresti Steaua elleni mérkôzések, amelyek komoly erôpróbát jelentenek a gyergyói csapat számára. Végsô soron nem csoda, hogy ismét kikapott a gyergyói csapat a Sportklubtól, hisz a nyár folyamán a csíkszeredai csapatot is külföldi játékosokkal - Tatár, Strapaty (szlovákok) és az ukrán Bucenko - erôsítették. Különben ez történt a Bukaresti Steauánál is, ahová az idény elején két ukrán játékost - egy hátvédet és egy csatárt - igazoltak.
               Az I. értékcsoport 4. fordulójának további eredményei: Bukaresti Steaua - Bukaresti Dinamo 10-4 (5-1, 4-1, 1-2) és 8-1 (1-0, 4-0, 3-1). A bukaresti Mihai Flamaropol Műjégpályán lejátszott mérkôzések gólszerzôi: Butocsinov, Nicolescu és Geru 3-3, Corduban, Filip 2-2, Daia, Piszarenko, Timaru, Radu E., Basilides László, illetve Adorján 3, Tankó és Kencse. A Bukaresti Steaua csapata az eddigi nyolc bajnoki mérkôzés után pontveszteség nélkül várhatja a folytatást.
               A 4. forduló utáni bajnoki rangsorban: 1. Bukaresti Steaua 16 pont, 2. Csíkszeredai Sportklub 11 p., 3. Gyergyószentmiklósi Progym Apicom 4 p., 4. Bukaresti Dinamo 1 pont.
               A következô bajnoki forduló műsora: november 8., péntek: Gyergyószentmiklóson: 19.00 Progym Apicom - Bukaresti Steaua, Bukarestben: 19.00 Bukaresti Dinamo - Csíkszeredai Sportklub; november 9., szombat: Gyergyószentmiklóson: 17.00 Progym Apicom - Bukaresti Steaua, Bukarestben: 17.00 Bukaresti Dinamo - Csíkszeredai Sportklub.
               A városunkban megrendezésre kerülô mérkôzésekre a belépôjegyek árai: 50 ezer lej, diákoknak, nyugdíjasoknak 30 ezer lej.
               Szintén az elmúlt hét végén Csíkszeredában elkezdôdtek a honi bajnokság II. értékcsoportjának mérkôzései. A csoporton belül jegyzett elsô eredmények: Csíkszeredai HC - Bukaresti Sportul Studenţesc 1-3 és 4-6. A HC Ager Galaci Dunărea - Sepsiszentgyörgyi HC mérkôzéseket elhalasztották.
               A következô forduló (november 9-10.) műsora: HC Ager Dunărea - Csíkszeredai HC és Sportul Studenţesc - Sepsiszentgyörgy.

    Pannónia Liga

               A tervek szerint november 12-13. között elkezdôdik az idén induló Pannónia Liga - Interliga B-nek is nevezik - nemzetközi mérkôzéssorozata.
               Az elsô forduló műsora: november 12., kedd: Gyergyószentmiklóson: 19.00 órától: Progym Apicom - Mladost Zágráb (horvát), Belgrádban: Crvena Zvezda (jugoszláv) - KHL Zágráb (horvát); november 13., szerda: Csíkszeredában: Csíkszeredai Sportklub - Mladost Zágráb, Belgrádban: Crvena Zvezda - Ferencváros.

    Gyermekhoki
    Felszerelés-adomány a csomafalviaknak

               November 1-2. között a bukaresti Mihai Flamaropol Műjégpályán került sor arra a találkozóra, amelynek során a gyergyócsomafalvi gyerekek találkozhattak Mike Gartnerrel, akit Devin Smith, a „Goals and Dreams” program marketing-igazgatója kísért el. Elsô olvasatra bizonyára nem mond sokat Mike Gartner neve, de ha mindehhez hozzátesszük, hogy az említett személy néhány évvel ezelôtt még az észak-amerikai profi jégkorong ligában (NHL) játszott, akkor könynyen rájövünk, hogy november elsô napjaiban Bukarestbe tulajdonképpen, egy volt sztárjátékos látogatott.
               A kanadai Ottawában, 1959. október 29-én született Mike Gartner összesen tizenkilenc NHL-es idényt tudhat maga mögött. Az alig 19 éves korában elkezdôdött NHL-es pályafutása során a Washington Capitals, a Minnesota North Stars, a N.Y. Rangers, a Toronto Maple Leafs és a Phoenix Coyotes csapataiban játszott. Az NHL-ben 1432 mérkôzésen lépett jégre, és a „Vas szélsô” becenév alatt vált ismertté. Mike Gartner az 1432 mérkôzésen 708 gólt szerzett, és 627 gólpasszt adott. Az NHL történetében ô volt az elsô jégkorongozó, aki elérte az 1000 pontos (500 gól+ 500 gólpassz) álomhatárt, illetve ô volt az elsô játékos, aki 1000 mérkôzést játszott az NHL-ben. Mike Gartner hét alkalommal (1981, 1985, 1986, 1988, 1990, 1993, 1996) szerepelt az észak-amerikai bajnoki idények végén megrendezésre kerülô hagyományos All Star-Game mérkôzéseken. Jelenleg az Észak-Amerikai Jégkorong Liga igazgatója.
               A hét elején a bukaresti út kapcsán Gergely Lászlóval, a Gyergyócsomafalvi Délhegy Sportegyesület elnökével és Csata Székely Attila tiszteletbeli elnökkel beszélgettünk.
               Gergely László: - El kell mondjam, hogy az említett program keretében a gyergyócsomafalvi sportegyesület Mike Gartner jóvoltából 54 rend gyermek-hokifelszerelést kapott. Szólnom kell arról is, hogy Farkas Csaba, a csomafalvi Köllô Miklós Általános Iskola sporttanára, aki a Progym Apicom jégkorongcsapat játékosa is, pályázta meg a világhálón keresztül az egyesület nevében ezt a felszerelést. Sikeres volt a próbálkozás, így most már elmondható, hogy 54 csomafalvi iskoláskorú gyermek (V-VIII. oszt.) hamarosan új felszerelésbe öltözhet.
               Csata Székely Attila: - Több levélváltás után a megpályázott felszerelés odaítéléséhez a kanadaiak kikérték az Ice Flora Jégkorong Alapítvány, alapító: Kercsó Attila alpolgármester, véleményét. A címükre eljuttatott véleményezés után az észak-amerikai NHLPA (az NHL-ben hokizó játékosok szövetsége) végül a gyergyócsomafalviaknak ítélte az 54 rend szerelést. Az adománycsomag a jégkorongozáshoz minden szükséges kelléket tartalmaz. A felszerelést november hónap folyamán a szállító által megjelölt vámhivatalban fogjuk átvenni.
               Gergely László: - Bukarestben a csomafalvi gyermekeknek alkalmuk volt találkozni Mike Gartnerrel és Devin Smith-szel. Az egykori NHL játékos már az öltôzôben felkereste a gyermekeket, akik kérdéseire válaszolva elmondta, hogy kôkemény edzésmunkával lehet a sikereket elérni. A gyermekek és az egykori sztárjátékos közötti beszélgetés során Voloncs Anna gyergyószentmiklósi tanárnô töltötte be a tolmács szerepét. A szívélyes hangvételű párbeszéd után az egykori sztár ajándékokat, sapkákat, pólókat, posztereket stb. osztott szét a gyermekek között. Azt hiszem mondani sem kell, hogy ez a találkozás óriási élményt jelentett a gyermekek számára. A vendégek tiszteletére gyermekmérkôzések is voltak szervezve. Eredmények: Galaci HC Ager Dunărea - Gyergyócsomafalva 2-15 és Bukaresti Dinamo - Csomafalva 2-3. Meg kell jegyezzem, hogy galaci gyermekcsapat az említett mérkôzésen már az észak-amerikaiaktól kapott felszerelésben lépett jégre. Az utolsó napon Mike Gartner is beállt a gyermekek közé játszani, ami ismét maradandó élményt jelentett. Mike Gartner jégen történt szereplését különben a Bukaresti Steaua játékosai is kíváncsian figyelték, nemhiába. Az egykori NHL játékos lendülete már nem a régi ugyan, de a mozdulatai, korcsolyázási technikája alapján távolról látszott, hogy kitűnô, klasszis jégkorongozó volt. A csomafalviak sok év után ismét jégre léphettek a bukaresti Mihai Flamaropol Műjégpályán, ahol újra bizonyították, hogy az ország legjobb korosztályos csapatai közé sorolhatók. Farkas Csaba, a csomafalvi gyermekcsapatot felkészítô edzô ezúttal sajnos nem utazhatott Bukarestbe, mert azon a hétvégén a Gyergyószentmiklósi Progym Apicom színeiben a Csíkszeredai Sportklub ellen bajnoki mérkôzéseket játszott.
               A csomafalvi csapat kiszállását támogatták: Gyergyócsomafalva helyi tanácsa, Közbirtokosság, Apicom Kft., Hurom Buda, Har Brad, Bege&Bege Company, AGM Emil, Farkas Kft., Pegas Kft., Progres Kft., Facomplex Kft., Tropicom Kft., A.F. Bege, Köllô István, A.F. Orbán, Huszár Imre, A.I. Csata István, Tátra Kft., Bien Hous Kft., Mureş Prod Kft., Prod Şumuleu, Lemacom Kft., Komerofruct Kft., Mohos Impex Kft., A.I. Borsos, Jánosi Attila, Nagy János, Csata Jenô, Szász Ernô, Szilágyi Imre, Köllô Tamás, A.F. Sövér, Lukács Alajos.
               A Délhegy Sportegyesület ezúton is megköszöni az eddigi támogatást, és a továbbiakban is kéri a cégeket, illetve a magánszemélyeket, hogy lehetôségük szerint is segítsék a tehetséges csomafalvi csapatot.

    Az orvos mondja
    Máthé Csabát nem kell műteni!

               A Csíkszeredai Sportklub elleni második mérkôzésen megsérült Máthé Csaba. A Progym Apicom jégkorongcsapat kapuvédôje november 6-án, szerdán Bukarestbe utazott kivizsgálás céljával - tudtuk meg dr. Kovács Géza csapatorvostól. Amint arról a csapatorvos tájékoztatott, a Sportklub ellen vasárnap lejátszott mérkôzésen Máthénak kificamodott a jobb válla, ugyanakkor a kapuvédô deltaizom-szakadást szenvedett. A sérült játékos elôször Székelyudvarhelyre utazott, majd szerdán Bukarestbe. Öröm az ürömben, hogy Máthé Csabát nem kell műteni. Dr. Kovács Géza véleménye szerint: „sajnos hoszszas lesz Máthé Csaba teljes felépülése.”
               Ugyanakkor megtudtuk, hogy Gál Csaba könyökproblémája injekciós kezeléssel orvosolható, Szôke Lászlónak pedig térdízületi gyulladása van. A Sportklub elleni elsô mérkôzésen megsérült Keresztes Ödön jobb bokája, a második mérkôzés elôtt Keresztes injekciót kapott. Keresztes Ödön a hét folyamán orvosi kezelésre szorult. A csapatorvos véleménye szerint Szôke László és Máthé Csaba a hétvégi Steaua elleni mérkôzéseken nem fognak játszani.
               Ide kapcsolodó hír, hogy a csapat valamennyi tagja megkapta az influenza elleni védôoltást.


    Labdarúgás

    Sífutás
    Antal Zsolt a gleccseren edzett

               A gyergyótekerôpataki származású Antal Zsolt október 17-31. között az ausztriai Ramsauban téli felkészülésen vett részt. A többszörös országos bajnok sífutót Şerban Nicolae edzô kísérte el. Antal Zsolt tájékoztatása szerint szintén Ramsauban edzôtáborozott a nôi válogatott is, amelynek tagjai között volt a gyergyószentmiklósi György Mónika is.
               Amint azt megtudtuk, Ramsauban edzôtáboroznak a nemzetközi sífutás elitjéhez tartozó sportolók, akik már szeptember elejétôl havas pályákon készülnek a küszöbön álló idényre.
               Antal Zsolt elmondása szerint a 2001/2002-es idényben Romániában nem került megrendezésre az országos bajnokság, mert nem voltak megfelelôek a hóviszonyok, ezért a tavaly elmaradt országos megmérettetésre a tervek szerint az idén december 27-29. között kerül sor.
               November utolsó felében Antal Zsolt edzôje társaságában visszautazik Ramsauba, mivelhogy elkezdôdnek a Világ Kupa versenyek.

    Küzdôsport
    Megyei bajnokság Csíkszeredában

               November 9-én, szombaton a csíkszeredai Székely Károly Líceum tornatermében kerül megrendezésre a megyei tékvandó bajnokság. A benevezett csapatok között találjuk a Gyergyói Euro-Taek és a Gyergyóújfalvi Tigrisek csapatát is.
               Amint azt megtudtuk, a Gyergyószentmiklósi Euro-Taek csapata november 1-tôl a Batthyány Ignác Szakközépiskola tornatermében tartja edzéseit. Az edzések programja: kedden és csütörtökön 20-22, szombaton 16-18 óra között.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Horoszkóp
    november 7 - 13.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Munkahelye megtartása sokkal több erôt igényel, mint amit Ön rászeretne fordítani. Meggyűlik a baja a kisstílű emberekkel, akik folyton irigykednek, és ellopják mások ötleteit. Ha a munka nem is, de a családja megadja a kellô plusz töltést.
               BIKA (IV.21-V.20.)
               Fordítson több idôt a szellem és a lélek egyensúlyára! Ha csak azzal elégszik meg, ami a felszínen látszik, és nem kotor le a lelke mélyére, soha nem fogja legyôzni önmagát!
               IKREK (V.21-VI.21.)
               Ne kritizáljon állandóan másokat, mert az ostor majd az Ön hátán csattan! Ha összefut régi kedvesével, és azt látja, boldog, ne irigykedjen, és ne tegyen megjegyzéseket! Vigyázzon a törvénytelen ügyekkel is, mert a saját bôrét viszi a vásárra!
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               A védett családi környezet mindennél fontosabb, de a héten számítania kell egy-két csetepatéra, ha szüleihez megy látogatóba. Az igények nem mindig csendülnek össze, de ezért ne önmagát hibáztassa.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Helyesen teszi, ha kiáll kevésbé karizmatikus barátai mellett is. A gyôzelmeket viszont nem úgy kell megünnepelni, hogy önmagáról zeng dicshimnuszt. Legyen tekintettel mások érzelmeire, ne csak saját szépségében fürödjön!
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               Szinte megittasul az érzelmi viharok tömkelegétôl. Vágyik valami újra, valami különlegesre, de nem biztos, hogy a párja is így látja. Ha nem sikerül egyeztetni a vágyaikat, lepje meg egy gyertyafényes, meghitt vacsorával!
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               A karrierje szépen ível fölfelé, de az idegei nem bírják a megterhelést. Szálljon le a földre, ha az álmairól van szó! A csodában érdemes hinni, de az csak azokat váltja meg, akik végtelenül nagyon akarják.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               A sérelmeket nagyon nehéz elfelejteni, ez Önre különösen érvényes. Ezért ne bosszúhadjárat legyen a vége, ha összetűzésbe kerül valakivel, inkább próbálja bevarrni a sebet! A magány megkeserítheti az életét, de figyeljen oda a környezetében lévôkre.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               A világban történô borzalmak elkeserítik és nem tudja, hogyan kéne fölfegyverkeznie. A múltat ne bolygassa, fôként, ha hirtelen kerül szóba egy régi, de kellemetlen ügy. Ha nagyobb léptékben tervez, nagy figyelmet kell fordítania a jogi kiskapukra.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Lehet, hogy egy régi barátságot újít föl a héten, és sok kellemes órát szerez így magának. A párja és a munkahelyén levôk új akadályokat gördítenek Ön elé, s ha nincs Önben elég ravaszság, simán átverhetik!
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Olyan tárgyakra bukkanhat, amelyekre régóta vágyik, de nem kapta meg ôket. Ha áldozatot kell hoznia a rég vágyott kincs megszerzése érdekében, Ön elôtt most nincs akadály!
               HALAK (II. 20-III. 20.)
               Gyerekeivel adódhat nézeteltérése, de ha felnôtt módjára kezeli ôket, és nem aggodalmaskodik túlságosan, az ügyet simán elrendezik. Ugyanez érvényes a párkapcsolatára is: ha kedvese néha kimarad, ne rohanjon rá, ne rendezzen jelenetet.



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               - Hallja szomszédasszony, a fene se igazodik el a maga férjén!
               - Aztán mért?
               - Tegnap becsönget, hogy valami fontosat akar mondani, beengedem, erre még ott az elôszobában megerôszakol. Aztán se szó, se beszéd elmegy és azt a fontos dolgot el se mondta!
               * * *
               Ifjú feleség az elsô veszekedésük után így szól a férjéhez:
               - Pedig az esküvôn arra esküdtél, hogy mindig szeretni fogsz, jóban-rosszban!
               - Persze drágám, mert nem akartam magyarázkodni annyi ember elôtt!
               * * *
               Az 1920-as években az USA elnöke a kevéssé bôbeszédű Calvin Coolidge volt. Egyszer egy fiatal nôt fogadott, aki lelkesen azt mondta neki:
               - Ó, Elnök úr, egy barátommal fogadtam, hogy amikor találkozom Önnel, több, mint két szót fog nekem mondani. Mit szól hozzá?
               Coolidge rezzenéstelen arccal felelt:
               - Vesztett, hölgyem.
               * * *
               Egy férfi talál egy rozsdás lámpát. Elkezdi fényesíteni, amikor egy dzsinn jön ki belôle.
               - Nos, gazdám, várom a harmadik kívánságod!
               - Harmadik? - lepôdik meg a férfi. - Azt hittem a dzsinnek mindig három kívánságot teljesítenek, és én még nem kívántam semmit.
               - Én is három kívánságot teljesítek, de az elôzô, második kívánságoddal azt kívántad, hogy kerüljön vissza minden abba az állapotba, ami az elsô kívánságod elôtt volt. Így természetesen te is abba az állapotba kerültél, ami az elsô kívánság elôtt volt, így nem emlékszel semmire a késôbbiekbôl.
               - Szerintem te szórakozol velem, de nem bánom, egy kívánság is több, mint a semmi. Azt kívánom, hogy egy nô se tudjon nekem ellenállni!
               - Ez mókás - kuncog a dzsinn. - Ez volt az eredeti kívánságod is.
               * * *
               - Mit esznek a kannibálok?
               - Pap Ritás krumplit.
               * * *
               Egy amerikai kollégája érkezett látogatóba Niels Bohr-hoz, a Nobel-díjas dán fizikushoz Koppenhágába. Csodálkozva vette észre Bohr asztala felett a falra felszögezett lópatkót.
               Az amerikai fizikus nevetve kérdezte:
               - Ugye, Ön nem hisz abban, hogy a lópatkó szerencsét hoz, Bohr professzor?
               Bohr mosolyogva válaszolt:
               - Természetesen nem hiszek az ilyen babonás butaságokban. Én azt mondom, hogy a patkó szerencsét hoz, függetlenül attól, hiszek-e benne vagy sem.
               * * *
               Elton John, Robbie Williams és Kylie Minogue jönnek ki egy fergetes koncertrôl egy londoni night clubból.
               Jó részegek, s ahogy dülöngélnek a kertek alatt Kylie-nak beszorul a feje egy helyen a kerítésbe. Robbie azonnal kihasználja az alkalmat, felhajtja Kylie szoknyáját, és rendesen odadörrent neki hátulról.
               - Most te következel! - szól oda Elton-nak.
               Elton sírva fakad...
               - Mi van Elton? - kérdezi Robbie.
               - Nem fér be a fejem a kerítésbe!!!
               * * *
               Apúúúú! Nagyon nehéz a húgom, alig bírom el, inkább vinném a sört.
               - Hogyne, még elejted!
               * * *
               Bemegy az ember Afrikából hazatérve a sörözôbe. A pultos kérdezi:
               - Na mi van, mit vadászott a nyaralás során?
               - Egy oroszlánt.
               - Az tényleg nagy dolog. Hogyan vadászta?
               - Elôször le akartam lôni, de itthon hagytam a puskámat. Ezért levágtam a farkát, és a két hátsó lábát. Majd a két mellsôt.
               - És a fejével mit csináltál?
               - Azzal nem volt dolgom, mert már le volt vágva elôre.
               * * *
               A székelyéknél a vendégek tovább maradtak a kelleténél.
               - Jó nektek vendégek… akkor mehettek haza amikor akartok - mondja nagy sokára a székely.
               Végre elindulnak. Odakint felhôszakadás, még az orrát se meri kidugni az ember.
               A székely kiáll az esôbe, csurog róla a víz, fölnéz az égre, s fölemeli a két karját:
               - Istenem… istenem, hát neked soha sem voltak vendégeid?                        Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2002

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!