17. (538.) szám, 2004. Április 22-28




    Kisújság-olvasók figyelmébe!

               Még megvásárolható a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2004.
               A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság 2003-as évkönyvét.
               Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
               e-mail: kisujsag@server.ro
               tel.: 004-0266-364.941
               Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
               Az évkönyv ára: 2 USD + postaköltség
               A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
               A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
    Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




    Folytonosság vagy a vég kezdete…?

               …ez most a kérdés. A sportbarátok, a hokirajongók olvashatták lapunk hasábjain a gyergyói Progym SK jégkorongcsapat pillanatnyi helyzetét, a Sport Management Rt. vezetôinek véleményét és az elmúlt idény beszámolóját. Nem szeretném, ha újra a számok kifejezô, de sokak számára unalmas világába tévednénk. A párhuzamokról csak annyit, hogy az országos bajnokság 4. helyén végzett Dinamo csapata is hatványozottan nagyobb anyagi háttérrel rendelkezett, mint csapatunk. S persze a pénz beszél, és az idegenlégiósok játszanak. Ezért sok hokirajongó megkérdôjelezi a bajnokság „hazai” jellegét. Hiszen a bajnokság rangsorának alakulását nagyban befolyásolták, mondhatni eldöntötték a szlovák, ukrán és a magyarországi vendégjátékosok, akikbôl nem egy, csak a rájátszásokra érkezett Romániába. Egyértelmű, hogy ebben a megvilágításban sokszorosan értékesebb a saját nevelésű játékosokkal, a szó szoros értelmében kiharcolt bronzérem. Nem fér kétség ahhoz, hogy a Progym SK hokicsapata bizonyított, és megérdemli a további támogatást.
               Elmondható, hogy Gyergyószentmiklós nevét belföldön és külföldön is sokan a jégkorongcsapatunknak köszönhetôen ismerik. De ezen túl minket, Gyergyószentmiklós megyei jogú város polgárait kötelez a múlt is. Szégyen lenne, hogy a romániai jégkorongsport történelmének egyik meghatározó pillére megomoljon még egyszer. S már tapasztalatból tudjuk mindannyian, hogy az újjászületés százszor, ezerszer annyi energiát, pénzt, áldozatot követel, mint a folytonosság fenntartása. Mindenképp megoldást kell találnia az önkormányzatnak arra, hogy az elkezdett munka ne vesszen kárba, lehetôséget kell biztosítania a folytatáshoz. Tanácsosainknak is meg kell érteniük, hogy itt nem pusztán csak hokiról, mint játékról van szó, hanem történelemrôl, büszkeségrôl, folytonosságról és jövôrôl beszélünk. Nem hiszem, hogy a város vezetôsége képtelen egy életképes megoldást találni a Progym SK (legalább) szinten tartása érdekében. Remélem, hogy minden befolyásukat, ismeretségüket latba vetik a cél érdekébe. Annál is inkább szükséges a sürgôs intézkedés, mivel a Sport Management Rt. vezetôsége kilátástalan helyzetbe került, ami az anyagi hátteret illeti, és az idô sürget, hiszen a játékosokkal szerzôdést kell kötni a következô idényre, fôjavításokat kell végezni a jégpályán, tervezni kell, és fontos döntéseket kell hozni. Ez csak a biztos anyagi háttér reményében történhet meg. Ezzel párhuzamosan az eddigi támogatók megôrzése is fontos szempont, akik nem vevôk a bizonytalanságra.
               Kár lenne elveszíteni azt az 1,2 milliárd lejt, amit a kilátások szerint a Sport Management Rt. vezetôsége össze tud gyűjteni a csapat számára. Kár lenne elveszíteni egy olyan sportbázist, ami több, mint 300 gyermeknek biztosít sportolási lehetôséget. Kár lenne megérni azt, hogy ezek a gyerekek a nagycsapat hiányában céltalannak tartsák a jégkorongsportot. Kár lenne elveszíteni a nemzeti bajnokságban, valamint a nemzetközi szinten való szereplés lehetôségét.
               Szégyen lenne az 55 éves hokitörténelmünket elérzékenyülve, könnyes szemmel a jövô hiányában csak múltként emlegetni. Ennél azért többek vagyunk. Tôlünk is függ, hogy saját jégpályánkat megtartva, vérpezsdítô hokimeccseken drukkolva még lelkesen kiabálhassuk:
               Hajrá, Progym!
    Ábrahám Imre

    Újfaluban is mentôállomás

               Hogy szükség van mentôszolgálatra, nem vitás, hogy egyre több a mentôállomás a környezô településen, az csak jó, hiszen vasúti sorompókból is van elég a környéken, ami esetenként akadályozza a mentôautó útját, s a bajbajutottak számára minden perc számít.
               Decemberben múlt egy éve annak, hogy Gyergyóremetén mentôállomás van. Laczkó-Albert Elemér polgármester amint elmondta, nem volt zökkenômentes az indulás, villany, fűtés gondok is voltak kezdetben. Az udvart is fel kellett tölteni. Mint mindennel, ami alakul, a mentôállomással is voltak problémák – megoldhatók. De az volt a lényeg, hogy akarta a település. Meg van, és ha kell, a lehetô leghamarabb oda ér, ahonnan beteget kell szállítani. Nyolc személy dolgozik az állomáson, és éjjel-nappal szolgálatot teljesítenek.
               Alig múlt két hónapja annak, hogy újabb mentôállomás alakult a térségben. Gyergyóújfaluban jelenleg két gépkocsivezetô, két középkáder teljesít nappali szolgálatot két autóval.
               Dr. Bachner Istvánt, a megyei mentôszolgálat igazgatóját kérdeztük az állomásról. Lévén, hogy a kôbánya a településen van, és a faiparban is sokan dolgoznak a környéken, szükséges. Olyan térséget lát el az állomás, amelynek Gyergyószentmiklósról az elérhetôsége erôssen megkérdôjelezett a sorompók miatt. Az állomáshoz tartozik Vasláb, Kilyénfalva, Csomafalva, Alfalu is. Kérdésünkre elmondta, legkevesebb fél év kell elteljen ahhoz, hogy kiértékeljék, érdemes-e éjjel-nappali szolgálatot kialakítani.
               A tervek szerint majd Borzonton is létesítenek egy állomást, a pénzügyi keret, illetve a szakemberek létszámának függvényében.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Cinke a postaládában

               Igencsak érdekes helyet választott cinegemama a fészekrakásra. Éppen egy postaláda tetszett meg neki. Oda rakta le az apró fehér vörös pöttyös tojásait. A szakkönyvek is írják, hogy a széncinke olykor fura helyeket, csôvégeket, falrepedéseket bélel ki puha fészeknekvalóval, ott tudja biztonságba a kicsinyeit. Az újfalvi Kiss László udvarán négy madárházikó is van, de úgy látszik, nem felelt meg cinkeotthonnak egyik sem.
               Amikor ott jártunk, a gazda éppen új postaládát szereltetett fel, hogy a régi maradjon a madaraké, ne zavarják a bedobott küldemények a kotló cinegét. A láda rését pedig annyira lekicsinyítették, hogy csak a madárka férjen be.
               Amint Kiss László elmondta, nem elsô alkalom, 8–10 éve szintén cinege család bérelte ki a ládát. Egy nyáron háromszor is költött: tizenhárom, kilenc, majd tizenegy cinke kelt ki a tojásokból. S valamelyik költet egy újságot is széttépett. A nyugdíjas tanító elmondta, valószínűleg érzik a szeretetet is a madarak, hiszen, amíg Libánban tanított, minden osztállyal készítettek madárházakat. Bár üresen, de ott vannak udvarán is a „madárfogadók”. Az évekkel ezelôtti elsô fészekalját lencsevégre kapták, most is résen vannak Kissék, hogy el ne szalasszák majd a fakasztást.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Garanciát nem vállalok!

               Már jó ideje, hogy felengedett az idô, és alkalmas az útjavításra. Néhány napja neki is fogtak a javítási munkálatoknak, igaz, nem szakemberek, nincs is fatalpú cipôjük, nem is nagyon értenek az aszfaltozáshoz, de dolgoznak, dolgoznak keményen. A munkához szükséges gépek helyett, pénz hiányában a mellékgazdaság alkalmazottjai csákányolnak, seprik a kavicsot, verik a port. Elsôként a sugárút felsô felén fogtak neki a munkálatoknak, a gödrök tisztításán közel harminc ember dolgozik. Polgármesterünk kijelentése alapján már kedden kezdetét kellett volna vegye az aszfaltozás. A gyakorlat viszont azt mutatja, az aszfaltozásra még pár napot várni kell, a botcsinálta foltozók lassan haladnak a kézi szerszámokkal. Kercsó Attila alpolgármester kérdésünkre elmondta: Engem kényszerítenek s én kötelezem a beosztottjaimat a munkálatra, de garanciát nem vállalhatok ezért a munkáért, sem mint alpolgármester, sem mint egyszerű városlakó; nincsenek gépek, nem szakemberek dolgoznak. A terv az egy dolog, s a kivitelezés az egy más dolog. Ezek az emberek, a mellékgazdaság alakalmazottai sokkal hasznosabb munkát tudnának végezni például a mezei utak rendbetételénél. De az utasításokat végre kell hajtani.
    Baricz Tamás Imola

    Plébániafosztogatók

               „Csak onnan lehet lopni, ahonnan van, amit” – legalábbis így tartják a környéken, s az enyves kezűek tesznek is azért, nehogy feledésbe merüljön ez a „jólkitalált” mondat; szinte naponta hallatnak magukról. Szôrén szálán tűnt már el kanális tetô, virág a temetôbôl csakhogy a furcsaságokat említsük. Az erdôrôl nem is beszélve. Vagy arról, hogy már jónéhányan vécécsészében kapták meg pénztárcájuk maradékát. Úgy tűnik egy ideje, hogy szakosodnak is a tolvajok: van, aki biciklire hajt, akad, aki a technika csodáit „teleportálja”, vagy aki bárányokat lovasít meg. S egyre bôvül a kör: újabban más irányba is tájoltak: az édesszájúak a gyergyószentmiklósi nôegylet adományba szánt édességkészletét dézsmálták meg, a lopott tárgyakat megfejelve. Ilyenek hallatán általában alkotunk az ismeretlen elkövetôkrôl véleményt. De, hogy milyen ember, egyáltalán ember-e az a tolvaj, aki plébániáról, templomból lop? Mert van ilyen. Csak Gyergyószentmiklóson az utóbbi idôben kétszer is betörtek a római katolikus plébániára.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Ha gáz van, gáz kell!

               Ki tudja, hány esztendeje bolondítanak azzal, hogy ajtónkon kopogtat a gáz. Állítólag sok jelöltet juttatott bárosonyszékbe a gáz ígérete, s ha a terveket nem is sikerült teljesíteni, legalább az ígéret éltette a vezetôket. Most azonban igencsak úgy tűnik, hogy az elmélet gyakorlattá válik... legalábbis a gázasok méricskélnek Gyergyószentmiklós határában. Persze, suttogják, hogy ez is a kampány része, mert mindent a pénz s a politika mozgat, s talán nem is alaptalanul, hisz csütörtökön a polgármester vidáman adta a média tudtára: karácsonyra már gázon sütjük a kalácsot. Politika ide, választások oda, a lényeg az, hogy ideje lenne gázzal futeni a gyergyói lakásokban is.
               Csíkszentdomokosig ért el ezidáig a gázvezeték. Harminc kilométernyi csövet kell lerakni, hogy a fôvezeték elérje városunk bejáratát, s bár úgy tervezték, hogy ezt egyszer papíron tervezik meg, utána kezdenek a munkálatokhoz, most másként döntöttek: terveznek és ásnak párhuzamosan. Ugyanebben az idôszakban a településvezetôk segítségével egyezségre kell jutni azon területek tulajdonosaival is, akik földjén áthalad a vezeték, ugyanis a csövektôl ötven méteren belül nem szabad építkezni.
               A Transgaz fôtervezô megbízásából Kassay Gábor, a Total Project Kft ügyvezetôje környezetvédelmi tanulmányt készít, mint mondja, nagyon felgyorsult most a folyamat, van finanszírozás. Gondot többnyire a gazdákkal való egyeztetés jelent, hisz a földtulajdonosok tudatában vannak annak, hogy csökken ingatlanjuk értéke.
               A munkálatok vezetôje, Grezer Peter, a Medgyesi Transgaz tervezômérnöke a munkálatokról számolt be: szerdán, csütörtökön és pénteken tervezték a 12 cólos vezetékek helyét, természetesen a kivitelezô jelenlétében. A helyszínen volt a Transgaz baconi vezetôje, a vezetékek átvétele után ô lesz az üzemeltetô. „A tervezés és kivitelezés párhuzamosan fog történni, hogy hamarabb haladjunk, s 2004. folyamán gáz legyen Gyergyóban” – adta tudtunkra Grezer.
               Lévén, hogy városunk határában, ahová korábban a gázátadóállomást tervezték, azóta benzinkút épült, újabb terepet kellett kinézni ezen ingatlannak, a kút szomszédságában. Ennek felmérése is megtörtént.
               A tervezôk és kivitelezôk egyaránt reménykednek abban, hogy nem fog megismétlôdni az alcsíki eset, amikor a vezetékek útját a földtulajdonosok miatt kellett módosítani, mert ez igencsak megnyújtaná a munkálatok idejét. Grezer elmondotta, olyan helyre tervezték a magasnyomású vezetékeket, ahol amúgy sem kerül sor ingatlanépítésre, és csak a külterületeken metszi a gázvezeték az aszfaltutat.
               Optimálisan idén a fôvezeték eléri Gyergyószentmiklóst, jövôre pedig Maroshévízre kell eljutnia a folyékony üzemanyagnak. Hogy mikor lesz a lakosságnak kiépítve a gázhálózata, arra nem kaptunk a polgármester szavait megerôsítô választ, csupán félviccesen hangzott el: ez már nem csak politika, pénz kérdése is.
    Balázs Katalin

    Adott szó...

               Most, a kampány küszöbén sem állt meg a Gyergyószentmiklósi RMDSZ választmányának fogyatkozása. Tavaly ôsszel Szôcs László és Vadász-Szatmári István hagyta faképnél a testületet, kiket Czink Attila, Sándor István és Ilyés Etelka, Bajcsi István követett, majd csatlakozott a kilépôkhöz György Sándor és Bereczky Szilárd is. Nos, a sort minap Suciu Gábor folytatta, akit, akár a korábbi kilépôket, az okokról kérdeztük:
               – Az ülésen, mikor bejelentette, kilép a választmányból, egy hasonlattal élt, miszerint nem kíván olyan focicsapatban játszani, ahol a társak nem a labdát, hanem az ön bokáit rugódják. Mi van e mögött?
               – A döntésemet egy hosszas folyamat szülte, most vált láthatóvá a jéghegy csúcsa. Elmondtam a társaimnak, hogy én egy olyan társasággal szeretek dolgozni, ahol a szabályok be vannak tartva, minden tiszta, átlátható, világos és az adott szónak súlya van. Ez a választmányban nem minden esetben volt így, s ezért döntöttem, hogy inkább a szakmai elôrehaladásomnak szentelek több idôt.
               – Milyen példákat tud felhozni arra, hogy a választmányban nem tartották be a szabályokat, nem volt súlya az adott szónak?
               – Most nem kívánok példákkal élni, majd az idô felszínre hozza mindazt, ami most mélyre van ásva.
               – Olyan hírek keringtek, miszerint ön meggondolta magát, nem teszi le írásban a kilépését, tovább folytatja a politizálást...
               – Megtörténhet, bár még nem döntöttem efelôl, hogy milyen útra térek. Csupán azt jelentettem be, hogy más párt színeiben nem indulok. De itt pontot tettem a mondat végére. Az viszont biztos, hogy egyelôre nem fogok választmányi tag lenni. S hogy tovább ne keringjenek a hírek, a következô választmányi ülésen írásban is benyújtom lemondásomat.
    Balázs Katalin

    MPSZ-fórum Remetén és Csomafalván

               Április 17-én hat órától Remetén a Magyar Polgári Szövetség lakossági fórumra hívta össze a község apraját nagyját. A művelôdési ház nagyterme tágasnak bizonyult, a közel harminc érdeklôdônek. A helyi szervezet elnöke Szabó Csaba is több érdeklôdôre számított. Jelen volt Szász Jenô, a Magyar Polgári Szövetség elnöke, Székelyudvarhely polgármestere, az MPSZ egyik alelnöke, Árus Zsolt és a gyergyószentmiklósi polgármesterjelölt, Pázmán Attila.
               Szász Jenô elnök azzal a felhívással fordult a jelenlévôkhöz, hogy jelentkezzen az, aki az elmúlt tizennégy év magyar közösségi eredményeirôl tud beszámolni, mert szerinte nem történt ez idô alatt semmi. Történt azonban népességfogyás, kivándorlás, a megélhetésért külföldön való munkavállalás… „Fogyatkozunk, elfogyunk. Megmaradásunk egyetlen biztos záloga az autonómia, ami ma cél, holnap pedig eszköz kell legyen számunkra. Az elmúlt 14 évet elszalaszott esztendôknek nevezném. (…) Azért vagyok itt, hogy elmondjam önöknek, meggyôzzem önöket, hogy nincs egyéni boldogulás, a közösség boldogulása nélkül. A Székelyföldnek autonómiára van szüksége.” Árus Zsolt elmondotta, a Gyergyói-medence minden magyar többségű településén megalakultak a Magyar Polgári Szövetség helyi szervezetei, és az aláírásgyűjtések is jó úton haladnak. A jelenlévôk között voltak felszólalók, kérdezôk is. Szó esett a nyugdíjasok elhordott, ellopott erdejérôl. Elhangzott, hogy tétlenül nézte végig az RMDSZ, és most át kell gondolni, mi a teendô. Százezer százalékban támogatom az MPSZ-t, hangoztatta egy felszólaló. Laczkó-Albert Elemér, Remete polgármestere elmondta: Nekünk az etalon Székelyudvarhely, haladtunk, mertünk lépni, mélyrôl indultunk és közel sem vagyunk megelégedve. Az RMDSZ-es polgármester kijelentette, tart az önkormányzat szétszakadásától, tart egy esetleges kudarctól. Szász Jenô nem hagyhatta szó nélkül, elnmondta, az RMDSZ zsákutca, és nem mindegy, hogy kinek szekerére lapátolunk. Kihangsúlyozta: amikor RMDSZ-t mond, a csúcsvezetésre gondol, és nem azokra, akik községükben becsületesen végzik munkájukat.
               * * *
               Szász Jenô elnök nyolc órától már Csomafalvára volt hivatalos, ahol szintén a Magyar Polgári Szövetség szervezte a lakossági fórumot. A szülôfalujába érkezett Szász Jenôt a Köllô Miklós Általános Iskola dísztermében Antal Teréz igazgatónô, valamint a helyi szervezet elnöke, Ambrus A. Árpád fogadta. Baróti Lajos, a Szarvasmarha Tenyésztôk Egyesületének elnöke megnyitó beszédében kihagsúlyozta: a langyos politizálásból felrázást jelentenek a Magyar Polgári Szövetség törekvései. A helyi elnök a március negyedikén megalakult helyi szervezet eddigi munkájáról számolt be, háromszáz aláírást gyűjtöttek. Szász Jenô dícséretesnek tartotta, hogy ezen a fórumon, egy társaságba olyan emberek gyűltek össze, akik az elmúlt idôkben nem fordultak meg egy épületben, egyazon idôben. A közel hetven jelenlévô közül voltak hozzászólók, fordultak kérdéssel is Szász Jenô elnökhöz. Szó esett a vasárnapi RMDSZ-elôválasztásokról, és arról, hogy túl késô, kevés idô maradt a gondolkodásra, a döntés meghozatalára. De Szász Jenô kihagsúlyozta – soha nem késô, csak a döntést meg kell hozni, és lépni kell. Egy idôs bácsi pedig kijelentette: a háborúban meghalhatnak a vakmerôk, s maradnak a gyávák…, s akkor mi milyen magyarok vagyunk? Volt akit a kíváncsiság hozott el a fórumra, hogy különbséget tudjon tenni RMDSZ és MPSZ között. Hangzott el személyeskedô kérdés is, de az elnök felkérésére, hogy ne személyeskedjünk, nem a számonkérések, rombolások idejét éljük, hanem építkezzünk, megértésre talált. Borsos Géza elmondotta: a Székely Nemzeti Tanács, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Magyar Polgári Szövetség ugyanazokért a célokért küzd, különbözô közdôtereken. A csomafalviak szellemi tôkéje nem elhanyagolható – mondta az igazgatónô és Szász Jenô elnök is bízik a csomafalviakban, szülôfalujában.
    Baricz Tamás Imola

    Jelölt van, csak hely legyen

               Lezárult Gyergyó-területen is a megyei tanácsosjelölt-állítás. A négy körzet feladata volt a jelöltek kiválasztása, s bár nem ment mindenhol zökkenômentesen, kikerültek a megyei RMDSZ-es jelöltek. A szórvány Bende Sándor mellett döntött, Szárhegy-Ditró-Remete Petres Sándort választotta, Gyergyószentmiklóson pedig a legtöbb szavazatot Farkas Zoltán kapta, akit Virág Zsolt követ a rangsorban. A déli körzet esetében hétfôn dôlt el a kérdés. Emlékeznek, Alfalu úgy tartotta, eljött az ideje, hogy alfalvi személy kerüljön végre a megyei tanácsba, ezt diktálja a demokrácia is, az újfalviak viszont amellett kardoskodtak, hogy a folytonosság jegyében újra Melles Elôd képviselje a körzetet. Csomafalva, a mérleg nyelve egyszer úgy döntött, demokratikus lesz, késôbb viszont úgy tűnt, a folytonosság mellé áll. A hétfôi szavazás eredménye az alfalviaknak kedvezett, a jelölt Ilyés Béla Károly, Alfalu egykori polgármestere. Persze, ez nem mindenkinek tetszô, bizonyos információink szerint a TKT beleszólását fogják kérni.
               Összeállt tehát úgy-ahogy a megyei tanácsosok listája, s bár két körzet esetében lehetôség volt arra, hogy a hatodik, hetedik helyre jelöltet állítsanak, ezen személyeket az RMDSZ területi irodájának illetékese nem nevezte meg. Sokak úgy vélik, ezek nem bejutó helyek, mert teret fog hódítani a megyei tanácsban a Magyar Polgári Szövetség.
    Balázs Katalin

    Népszavazást az autonómiáért

               2004-április 17-én, szombaton, Gyergyószentmiklóson ülésezett a Gyergyó Széki Székely Tanács.
               Napirendjén szerepelt a Székelyföld területi autonómiája statútumának Románia Képviselôháza általi visszautasítása következtében kialakult helyzet elemzése, és a helyzet megkövetelte cselekvési stratégia megvitatása. Az ülésen részt vett és tájékoztatót tartott dr. Csapó József, a SZNT elnöke.
               Az autonómia harcának újabb útjaként olyan lehetôségek merültek fel, mint az európai intézmények megkeresése, az Európai Unió autonóm közösségeinek tájékoztatása és támogatásuk elnyerése, az Emberi Jogok Európai Bíróságának megkeresése valamint egy székelyföldi népszavazás kezdeményezése.
               A Gyergyószéki Székely Tanács úgy döntött, egyetért a népszavazás kezdeményezésével, az indoklást pedig határozattervezetbe foglalta a Székely Nemzeti Tanács:
               „A Székely Nemzeti Tanács, közképviseleti kötelezettségének és hatáskörének megfelelôen, visszautasítja Románia Képviselôháza, Románia Kormánya és Törvényhozási Tanácsa azon megállapítását, hogy Székelyföld autonómiája ellentétben áll a román állam alkotmányos rendjével, s ezáltal Székelyföld ôshonos lakosságát, másodrangú állampolgárokként, megfosztják a teljes és tényleges egyenlôségtôl. Kijelentjük, hogy az Európa Tanács 1334/2003-as Határozatát mérvadónak és követendônek tekintjük, alkalmazását igényeljük, Székelyföld autonómiájáról le nem mondunk!”
    Balázs Katalin

    Tag vagy támogató?

               Nagy kérdés mostanság, hogy támogatója-e vagy tagja a szervezetnek mindazon személy, aki aláírt annak érdekében, hogy a Magyar Polgári Szövetség indulhasson a helyhatósági választásokon. E kérdést boncolgatók azt is felvetették, hogy az MPSZ félrevezette, kelepcébe csalta a gyergyóiakat, de ezidáig ismeretlen volt egy jogász válasza. A frissen megjelent választási törvény alapján: „Jelöléseket a parlamentben képviselt nemzeti kisebbségekhez tartozó állampolgárok szervezetei nyújthatnak be. Jelöléseket terjeszthetnek elô a nemzeti kisebbségekhez tartozó állampolgárok más, törvényesen létesített szervezetei is, amelyek taglistát terjesztenek a Központi Választási Iroda elé.”
               Árus Zsolt, a Magyar Polgári Szövetség alelnöke így nyilatkozott: „A választási törvény azt írja elô, hogy a polgári szövetségnek, ha indulni akar a helyhatósági választásokon, fel kell mutatnia 25 000 tagot. Ezen listát készítettük az elmúlt hetekben. A lista fejlécén fel van tüntetve, hogy a tagok névsorát tartalmazza. Mindenki ezt írja alá. Ezek után úgy vélem, nincs szó félrevezetésrôl, ez egy álprobléma.
               A sokat vitatott kérdés úgy tűnik, veszít fontosságából, ugyanis a jogász lapunk felkérésére a következô választ adta: „Egy szervezeten belül többféle tagság is létezhet, lehetnek teljes jogú és pártoló tagok. A szervezet a belsô működési szabályzatában szögezi le, hogy milyen jogokkal és kötelezettségekkel jár egyik, illetve másik tagság.”
    Balázs Katalin

    Beszámol, tiltakozik

               * A Magyar Polgári Szövetség Gyergyószéki Szervezetének sajtótájékoztatóján megtudtuk: csak látszólagos volt a nagy egyetértés Újfaluban, csak máz volt az RMDSZ teljhatalma, az igazság az, hogy felmerült a Magyar Polgári Szövetség létrejöttének igénye. Az április 15-én megalakult helyi szervezet elnöke Sólyom László, tagjai: Elekes Köllô Márton, Sólyom Máté, Simon Csaba, Czirják Zoltán, Mihálydeák Ervin, Bányász József, Simon Attila, Bartalis Csaba, Egyed József és Jánosy László. Az MPSZ-tagokhoz pártolt hét RMDSZ-es is, valamint három RMDSZ-es jelölt visszalépett. Így kérdésessé vált, szükség lesz-e Újfaluban RMDSZ-elôválasztásra.
               * A szükséges 25 000 aláírás helyett 50 000-et gyűjtött össze országszerte a Magyar Polgári Szövetség, melybôl 3 403-at a Gyergyószéken gyűltek tesznek ki. Az aláírásgyűjtés folytatódik Gyergyószék minden, többségében magyarlakta településen, ugyanis immár mindenhol megalakult a helyi szervezet. A kapcsolattartó személyek az alábbiak: Alfalu – Kovács László; Csomafalva – Ambrus Albert-Árpád; Gyergyószentmiklós – Árus Zsolt; Ditró – Kovács András; Szárhegy – Gáspár Tibor; Maroshévíz – Sinkó László; Remete – Szabó Csaba; Galócás – Németh Gábor; Újfalu – Simon Csaba.
               * 25,5 millió lejt kapott adományként ezidáig a gyergyószéki szervezet, melynek elköltésérôl tételesen beszámolt. A legnagyobb kiadást a szórólapok készítése jelentette, de az adományból jutott adományozásra is, segítették az örmény egyházat a fűtésvezetésben, valamint a hazakerült harangunk helyreállításához járultak hozzá.
               * Tiltakozik a MPSZ Gyergyószentmiklósi Szervezete Virág Zsolt, az RMDSZ kampányvezetôjének azon kijelentése ellen, hogy a Magyar Polgári Szövetség helyi szervezete külföldrôl kapott pénzt a helyhatósági választásokra beindítandó kampányára. Virág Zsolt ezen kijelentése, amit az Objektív televízió péntek esti műsorában tett, rágalmazás, és mégkérjük, hogy a nyilvánosság elôtt vonja vissza.
    Balázs Katalin

    Fejleszteni a várost, itthon tartani a fiatalokat

               Ezt látja a legfôbb prioritásnak Pap József RMDSZ-es polgármesterjelölt. Bár ezer tennivalóról lehetne szót ejteni a városfejlesztés kapcsán, ô a leginkább aktuális kérdéssel indít: a gáz bevezetésével, melyrôl egyre több hír kering, egyre közelebb kerülnek a vezetékek Gyergyószentmiklóshoz.
               – Én is, akár a gyergyói lakosság, semmit sem várok jobban, minthogy gáz legyen a városban. Hiszen a tűzianyag beszerzése egyre több erôt, gondot, ráfordítást és pénzt igényel. Meg vagyok gyôzôdve, hogy a gázzal való fűtés, fôzés nemcsak kényelmesebb életmódot fog biztosítani, hanem érezhetôen olcsóbb is lesz. Tudom, a lakosság már nem hisz az ígéretekben, olyan rég hangoztatják, hogy érkezik a gáz, de most meg vagyok gyôzôdve, hogy valóra válik. Attól függetlenül, hogy ki akar ebbôl érdemeket kovácsolni, az ügyet a prefektúra intézi, munkáját gátolni nem lehet, esetleg csak segíteni. A végcél az, hogy a gázvezeték elérje Maroshévízt, s így biztos, hogy Gyergyószentmiklóson keresztül fog menni. Nem titkolható, hogy a gáz bevezetése többletmunkával, pénzkiadással fog járni, elôre nem látott problémákat fog felvetni, de ki nem vállalná szívesen a végcél érdekében. És meg kell említeni, hogy a gáz nem csak a mi fűtési problémánkat fogja megoldani, hanem egy óriási lépést fog biztosítani a vállalkozók termelési skálájának kibôvítéséhez, a legkülönbözôbb termékek gyártásához.
               – A legsürgetôbb teendôk között említette a fiatalság itthontartását is...
               – Gyergyószentmiklóson egy igazi gond a frissen érettségizettek, a fôiskolát végzettek és a nem szakirányú képzéttségű fiatalok elhelyezkedése, munkahelyek teremtése. Ezt megoldani itt egyik napról a másikra csodával lenne határos. Ezért kell energiát fordítani a kisvállalkozók megsegítésére, hogy gyarapodhassanak. A cégek komoly segítséget kell élvezzenek a város részérôl is, mert az állam által hozott úgynevezett cégek fejlôdését segítô törvények oly kevesek számára élvezhetôek a körülményes követelmények miatt. Igen fontos e téren egy ipari övezet mielôbbi elôkészítése, hogy tudjuk meghirdetni külföldi befektetôknek. Az ifjúság nagy segítségére lenne a lakásgondok enyhítése. Addig, míg Székelyudvarhelyen 360, Csíkszeredában közel 200 ANL-s lakás épült, Gyergyószentmiklóson egy sem. Ugye érthetô, hogy miért a kivándorlás kétszerese nálunk, mint a fentebb említett városokban. Ha munkahely nincs, lakás nincs, egyetlen megoldásként a Székely vonat marad. Ezért jutott abba a helyzetbe Gyergyószentmiklós, hogy bár 1989-ben közel 23 000 lakost számlált, ma már a gyergyószentmiklósiak száma 19 000 körül alakul. Vajon ezért senki sem érez lelkiismeret-furdalást? Éppen ezért 2004–2005-ben legalább azt a 70-80 ANL-s lakást, amire adott a lehetôség, sürgôsen meg kell építeni; tenni kell, mert a sok beszéd szegénység. De az ifjúság szülôföldhöz kötéséhez még több tényezô kell: a sokoldalú szórakozási lehetôség megvalósítása, a sportolási lehetôség kiszélesítése, a szegényes kulturális lehetôségek bôvítése... Gyergyószentmiklósnak ismét a Gyergyói-medence gazdasági és kulturális központjává kell válnia. De minderrôl a következô lapszámokban olvashatnak.

    Eszterünk
    Sikítani nagyon jó

               Gyorsabban jár a kezem-lábam, s egyre többet gügyögök. Mi több, a szomszéd is tudja, hogy mikor van jókedvem, mert akkor sikítok, de nagyon. S ha éppen valaki anyunak telefonál, vele is tudatom, hogy a közelben vagyok. Röviden: beleszólok a telefonba… Amikor nem hangoskodom, akkor buborékot fújok a nyálamból. Valósággal nyálazom így, tizenöt hetesen. Mindent megkóstolok, ami a kezembe kerül: a saját játékaim „íze” már nem is érdekes, de annál finomabb az unokatestvér zörgôje. Folyamatosan szerepel az étrendemben a muroklé, almalé, de azért az anyatej a legfinomabb. A tejporból kavart étek is kell, mert meg kell töltsem a pocakom. Fôként egy kiadós séta után. Egyre többet vagyok a szabadban, nagyon szeretem. Ha pedig szomorkás, esôs idô van, akkor is feltalálom magam. Játszom például az óriás felfújhatós nyuszimmal, ami egy murkot tart a kezében. Cibálom, vagy éppen belerúgok. Aztán ott van még a sárga keljfeljancsim, ami nyivog, zörög. Rég nem meséltem arról, hogy egyre csábosabb vagyok: van már szempillám, s persze kunkorodik, nô a hajam. Igaz, ez csak elôl látszik, mert hátul a sok súrolástól lekopott. De ez nem számít egy 57,5 cm magas kislánynál. A testsúlyom pedig 5,78 kg.

    Tízéves a Naturland

               A Naturland Alapítvány a tízéves évfordulóját a jelenlegi és régi naturlandosokkal, gyerekekkel, felnôttekkel, szimpatizánsokkal és támogatóikkal együtt ünneplik. A dínomdánomról nem maradt el a Naturland-torta, valamint a számtalan jókívánság, csak így tovább.
               E kerek évforduló alkalmából egy kiadvány látott napvilágot, amelyben arról olvashatunk, hogyan alakult a ma már tízéves Naturland.
               „A kilencvenes évek legelején, néhány lelkes természetszeretô és természetjáró ember ötlete volt, hogy amit addig, minden keret és forma nélkül tettek, sokkal eredményesebben lehetne folytatni egy alapítvány keretén belül. 1994-ben a Föld napján volt az elsô Naturland akció és azóta sikerült megmaradniuk, gyarapodniuk és ismertté válniuk. Az eltelt idô alatt volt számos túra, tábor, gyerekfoglalkozás, verseny, vásár, tudományos ülésszak. Rendezvényeik hozzájárultak nemcsak ismereteik gyarapodásához, hanem olyan életmódot tanultak meg amely természetessé teszi számukra, hogy a minket körülvevô természet, élôvilág, lakókörnyezet, mind-mind érték, amelyet óvni, ôrizni kell ahhoz, hogy a jövôben is élhetô, lakható maradjon.
               Az elmúlt tíz év alatt résztvevô gyerekek már felnôttek, és mindig jelentkeznek újak, ifjak. Amit már tudunk, tapasztalunk, hogy ma is számíthatunk rájuk, úgyanúgy, mint azokra a vállalkozókra, szervezetekre, akik nemcsak felismerték a Naturland fontosságát, hanem támogatták is tevékenységét, és ezáltal számos közérdekű rendezvényt bonyolítottak le.”
               A háromnyelvű kiadványban képek segítségével is ízelítôt nyújtanak az elmúlt évekrôl, azoknak, akik csatlakozni szeretnének hozzájuk. Láthatjuk az alakuló csapatot, mosolygós gyerekeket, ahogyan kiránduláson, táborban játszva ismerik meg a természetet, az élôvilág tanulmányozásáról készült felvételekkel is csalogatni kívánják a kíváncsiskodó gyerekeket; pillnatfelvételek örökítették meg a csemeteültetést, a csoportos szemétgyűjtést, a Gyilkos-tói jelzésfestést, illetve az óvodásoknak szervezett Bóbita-programot. Viszont a jó és szép képek után szomorú látvány hívja fel a figyelmet a feltöltôdött Juh-pataki gátról, és a Gyilkos-tó fokozatos feltöltôdésérôl.
               De nemcsak kiadvánnyal örökítették meg az elmúlt évek tevékenységeit, CD-re rögzített kisfilm is készült, melyben Leopold Anna tanárnô a kezdetekrôl mesél; Föld Napi összeállításokat, kirándulásokról, táborokról láthatunk ízelítôt. Végezetül pedig az ünnepen a Naturland-induló egy szakaszát idézzük, felhívásként:
               „Ránk süt a fényes napsugár,
               Vár minket hegy-völgy, héthatár.
               Jöjj ide pajtás hív a dal,
               Nem jársz rosszul a Naturlanddal.”

    Reményt a városnak

               Pázmán Attila, a Magyar Polgári Szövetség gyergyószentmiklósi polgármesterjelöltje nagyszombaton mutatkozott be a Gyergyói-medence lakosságának. Tiszta beszédet, csapatmunkát ígért. A részletekre azonban nem volt lehetôség kitérni a fórum során.
               – Pázmán Attila volt színész, intézményigazgató, tanácsos és pénzügyi, gazdasági tanácsadó. Mi a hozadéka ezen munkaköröknek?
               – A tanácsosi munkám során megismertem a város gondjait, rálátásom van a problémákra, pénzügyi és gazdasági tanácsadóként fejleszthettem szervezési és kommunikációs készségemet valamint jártasabb lettem a bel- és külföldi pénzügyi források felkutatásában. Megtanultam: elvek mentén kell megszervezni, leosztani, végrehajtani és számonkérni a munkát. Végzettségem által az emberek oktatásáról, nevelésérôl szereztem ismereteket, de a színészkedésnek is van hozadéka: az elôadásművészetbe sikerült belekóstolnom.
               – Cirkuszt és kenyeret! Ez lenne a jelszó?
               – Azt hiszem, cirkuszból bôven volt ezidáig, ezentúl inkább a kenyérre kellene koncentrálni, hisz oly kevés valósult meg a másfél évtizedes álmainkból. Most már ideje lenne elkezdeni az álmok megvalósítását, a megoldásokra kell koncentrálni. Városlakókként ezidáig kiszolgáltatottak voltunk, áldozatként éltük meg az elmúlt tizenöt évet, nem irányíthattuk saját sorsunkat. Mostanra túlléptünk azon a fázison, hogy megelégedjünk a négyévenkénti szavazással, ma már kezünkbe kell vennünk sorsunk irányítását.
               – Milyen jelentôséggel bír az, hogy a Magyar Polgári Szövetség színeiben jelöltette magát polgármesternek?
               – Azzal a biztos háttérrel vállaltam, a mi szövetségünk polgármesterjelöltségét, hogy csapat áll mögöttem, egy csapattal fogok együtt dolgozni. Meggyôzôdésem, hogy az embernek vállalnia kell a megmérettetést. Sok rátermett városlakó dilemmája ez, vállaljon-e közszereplést. Létezik egyfajta pesszimizmus, távolságtartás a közügyektôl. Mi úgy hisszük, hogy ezt a falat csak úgy lehet áttörni, ha vállaljuk a megmérettetést, ha vállaljuk, hogy a reményt, bizalmat és hitet átadjuk az embereknek, átadjuk a városnak.

    Mond, te kit választanál?

               ... teszik fel a kérdést egymásnak a szomszédok, barátok, falustársak, s rögtön be is vallják, alig tudnak eligazodni, a pártok, felbukkanó jelöltek útvesztôjében. Márpedig június hatodikán felelôsen kell pecsételni, választani, a lehetô legjobb vezetôk kellenek mindegyik településnek. Ehhez viszont ismerni kell a jelölteket, tudni kell, mit tettek eddig, merre akarják vinni a közösséget.
               Ennek érdekében lehetôséget kínál fel a Gyergyói Kisújság minden jelöltnek: lapunk hasábjain szívesen biztosítunk helyet minden, a helyhatósági választásokon a Gyergyói-medencében polgármesterként vagy tanácsosként induló személynek bemutatkozásra.
               Számunkra az a fontos, hogy a kisemberek megismerjék és úgy válasszák meg önöket. Gondoljuk, önök sem a zsákbamacska hívei! Várjuk jelentkezésüket, hogy tájékoztathassuk választóikat!

    Az erdôrendtartási törvény útja

               A 96/1998-as sürgôsségi kormányrendelet az erdôrendtartásra vonatkozóan paraszt párti kezdeményezésnek tekinthetô. Megszövegezôje Mircea Oanta erdômérnök, aki akkor Vasile Lupu úr szaktanácsadójaként tevékenykedett. A kolozsvári szakember megpróbálta a két világháború közötti erdôrendtartással kapcsolatos hagyományokat ötvözni a modern erdôgazdálkodás követelményeivel. Ezt a sürgôsségi kormányrendeletet, mely biztosította a magánerdészeti hivatalok megalakulását a Parlament két házában 1999-ben emelték törvényerôre, a 141/1999-es törvény néven.
               A képviselôházi vitában figyelembe vettem a Romániai Erdôtulajdonosok Országos Szövetségének a javaslatait, melyeket sikerült érvényesítenem a Parlament plénumában. Úgy érzem, hogy a korabeli kerettörvény megfelelt az európai elvárásoknak, és lehetôséget biztosított az erdôtulajdonosok érdekeinek reális képviseletére.
               A Társadalmi Demokrácia Pártjának 2001-ben történt hatalomra kerülése az erdôgazdálkodás területén visszalépést jelentett. Marian Ianculescu, Viorel Hrebenciuc, Valer Dorneanu és Mihai Nicolescu által kezdeményezett törvénymodósítás bár elismerte az erdôk esetében az öt tulajdonformát, ennek ellenére az állami köztulajdont próbálta elônyös helyzetbe jutatni, illetve az erdôrendtartási rendszer központosítására törekedett. A kormánypártiak törvénymódosítása által az erdôtulajdonosok számára egyetlen választási rendszer volt biztosított: az Állami Erdôügynökséggel való együttműködés. A gyakorlatban lehetetlenné vált a magánerdészeti rendszer kiépítése. A szociáldemokrata törvénykezdeményezés vitája során, Birtalan Ákossal, Tamás Sándorral és Ráduly Róberttel együtt számos módosító indítványt nyújtottam be, melyeket azonban mind a bizottságban, mind pedig a Képviselôház plénumában visszautasítottak. Sôt 2001 tavaszán öt RMDSZ-es képviselô (Birtalan Ákos, Kelemen Attila, Ráduly Róbert, Tamás Sándor és jómagam) erdôrendtartásra vonatkozó törvénykezdeményezést nyújtottunk be, mellyel megpróbáltuk ellensúlyozni a szociáldemokraták központosító törekvéseit.
               2001. november végétôl 2002. április 23-ig szinte törvény ellenében kellett kieszközölnünk a kalapácsjog használatával kapcsolatos kormányhatározatot illetve a magánerdészetek működését biztosító 116-os számú miniszteri rendeletet. A magánerdészeti rendszer létrejötte nyilvánvalóvá tette a 75/2002-es törvény (kormánypártiak törvénye) módosításának szükségességét. Ezért tartottam létfontosságúnak ennek módosítását. A törvényelôkészítés idôpontjában fô szakmai tanácsadóm Vladimir Strâmbu volt, de egyeztettem a magánerdészetek vezetôivel is, fôleg Bajcsi Istvánnal és Tôke Istvánnal, illetve figyelembe vettem a csíki és a libáni Közbirtokossági Uniók vezetôinek (Raffain Zoltán és Simon Csaba) javaslatait is. A törvénytervezetet 2002. október 1-én tettem le Verestóy Attila szenátorral együtt a szenátus állandó bürójához.
               Törvénytervezetünket az erdészeti szakemberek elismeréssel véleményezték. A mezôgazdasági minisztérium értékelésében az erdôvédelem új megközelítését vélték felfedezni, a törvényelôkészítô tanács pedig megszavazásra javasolta a kezdeményezést. Sôt az Állami Erdôügynökség részérôl is támogató véleményezést kaptunk, ami azért is meglepô számomra, mert a törvény fô célja az állami monopólium megszüntetése az erdôgazdálkodásban. A törvénykezdeményezést a szenátus négy bizottsága tárgyalta; alapfokon a mezôgazdasági erdészeti szakbizottság, míg véleményezésre az európai integrációs bizottsághoz a pénzügyi költségvetési bizottsághoz és az egészségügyi ökológiai bizottsághoz volt letéve. A mezôgazdasági erdészeti bizottságnál a szavazás elôtt az erdészeti államtitkár az üzemtervek elkészítésével kapcsolatos kérdéskör újratárgyalását kérte, amit a bizottságban elutasításként értékeltek. Ezért születhetett meg – számomra érthetetlen módon – az elutasító jelentés. Ezt követte négy egyeztetés, melyen részt vettek a mezôgazdasági minisztérium erdészeti szakemberei, részünkrôl pedig a magánerdészetek és a közbirtokossági uniók vezetôi. Ez után ismét a bizottsági vita folytatódott két héten keresztül, ahol nem érzékeltem különösebb ellenállást a törvénytervezettel szemben. 2003. április 1-én a többi szenátusi bizottság után, a mezôgazdasági bizottságban is jóváhagyták a törvénykezdeményezést. A szenátus plénumában 2003. április 10-én tűzték napirendre. Itt nyolcvanketten szavaztak mellette huszonhárman ellene, hárman pedig tartózkodtak. A szenátus tehát 2003. áprilisában elfogadta törvénytervezetünket, melyet a képviselôházban 2003. április 14-én regisztráltak. Az elôírások szerint a mezôgazdasági bizottságban 2003. május 14-ig le kellett volna tárgyalja a képviselôház mezôgazdasági erdészeti bizottsága, ahol azonban elfektették a törvénykezdeményezést. Ezzel párhuzamosan kedvezôen véleményezte a törvénytervezetet a képviselôház közigazgatási – ökológiai bizottsága (2003. május 7.), illetve a védelmi bizottság is (2003. május 8.).
               A képviselôház mezôgazdasági bizottságának akadályoztatása miatt 2003 nyarán és ôszén 10 alkalommal egyeztettünk a mezôgazdasági minisztérium szakembereivel, az Állami Erdôügynökség képviselôivel. Részünkrôl a tárgyalásokon mellettem részt vettek Bajcsi István és Tôke István erdômérnökök, illetve Rafain Zoltán a Csíki Közbirtokossági Unió vezetôje és Simon Csaba a Libán Közbirtokossági Unió elnöke. Sajnos, az egyeztetett szövegek ellenére sem tűzte napirendre a törvényt a képviselôház mezôgazdasági-erdészeti bizottsága, annak ellenére, hogy többször megígérték a kormánypárt részérôl a támogatást. A magánerdészetet választó közbirtokosságok vezetôi memóriumban fordultak az RMDSZ felsô vezetéséhez az akadályoztatás megszüntetése érdekében. Ekkor derült ki, hogy a kormánypárti honatyák kifogásolták a beerdôsödött legelôknek és kaszálóknak az erdôalapba való bekerülését. Ôk ugyanis ezeket a beerdôsödött területeket választási célra akarták felhasználni. Ôk mindenképpen arról próbáltak meggyôzni engem, hogy vegyem ki a törvénytervezetbôl az erdôalap kibôvítésére irányuló szövegrészeket. Ez országos szinten körülbelül 500.000 hektárnyi területet jelképezett. Mikor láttam, hogy a kormánypárti képviselôk továbbra is hajthatatlanok ebben a kérdésben, miután a székelyföldi magánerdészetek és közbirtokossági uniók vezetôinek a beleegyezését megkaptam, vállaltam a kompromisszumos megoldást, vagyis azt, hogy lemondjak a beerdôsödött legelôk és kaszálók az erdôalapba való beépítésérôl.
               2004. januárjában már Marian Ianculescu úrral egyeztettünk. Részt vett a tárgyaláson Adrian Crăciunescu erdészeti államtitkár úr és Vladimir Strâmbu úr, a környezetvédelmi ôrség részérôl. A mi tárgyalócsoportunkat Tôke István, a Csíki Magánerdészet vezetôje, Simon Csaba, a Libáni Közbirtokossági Unió elnöke képviselte, velem együtt. Ianculescu úr az egyeztetésen továbbra is ragaszkodott ahhoz, hogy a törvénymódosításban ne szerepeljenek a beerdôsödött legelôk és kaszálók. Végül abban állapodtunk meg, hogy ezeket egy következô törvény fogja rendezni, de amíg ez nem születik meg, a beerdôsödött legelôkön és kaszálókon tilos lesz a kitermelés. (Sajnos, tudjuk, hogy ez a kitét csak papíron marad.) Az erdei utak kérdésében majdnem elértük, hogy ezeket visszakapják a tulajdonosok, de végül az államtitkár úr közbelépése próbálkozásunkat lehetetlenné tette. Ezt követôen tisztáztuk az üzemtervek kérdését, s bekerült a törvénybe, hogy ott, ahol az erdészet a viszszaadott erdôket kitermelte, köteles beültetni, és gondozni az ültetvényt, amíg a fenyôk életképessé válnak. Bekerült a törvénybe az is, hogy a visszaadott területeken lévô ültetvényeket vagy épületeket a közbirtokosságok, vagy a terület adminisztrátora megvásárolhatja. A magánerdészetek jogkörei pontosítását is sikerült fenntartanunk. Január végén lezárult a szövegegyeztetés és 2004. február 3-án a mezôgazdasági bizottságban napirendre is került a törvénytervezetünk általános vita formájában, ahol kiderült, hogy a kormánypárt képviselôi elôzetesen nem egyeztettek, összevissza beszéltek, s a Ianculescu úr által elfogadott változattal sem értettek egyet. Végül megegyeztünk a kormánypárt bizottsági alelnökével, hogy most már az ô feladatuk az egyeztetés, mi megtettük a szükséges kompromisszumos lépéseket, s ha mi hajlandóak voltunk erre, legyenek ôk is azok a következô szakbizottsági ülésen.
               A törvénnyel kapcsolatos következô megbeszélésre február 10-én került sor, de elôtte még újabb két napon át egyeztettünk Marian Ianculescu úrral és Adam Crăciunescu államtitkárral. A bizottság ülésének a kezdetén azt kértem Ion Bâldea elnök úrtól (Nagyrománia párti képviselô), hogy témacsoportonként vezesse fel a törvénytervezetet. Ennek ellenére a bizottsági ülésen mégis cikkelyenkénti szavazásra került sor. Az ülést többször félbeszakították mind a kormánypárti, mind a nagyrománia párti, valamint a demokrata párti képviselôk, és többször úgy tűnt hogy a bizottságban meg fogják buktatni a kezdeményezést. A késô délután során Kelemen Attila alelnök erélyessége hozzájárult a cikkelyenkénti vita felgyorsulásához, és így a törvénytervezetet estig meg lehetett szavazni. A képviselôház plénumában 2004. február 24-én tűzték napirendre úgy, hogy nem szerepelt az eredeti programban a vita alá kerülô törvénytervezetek között. Mivel én nem kaptam változtatott programot, a törvénytervezet napirendre tűzésének pillanatában Ionel Blănculescu miniszter úr kabinettjében tartózkodtam. Márton Árpád képviselôtársam telefonhívására otthagytam a miniszter urat (kértem, hogy megbeszélésünket egy késôbbi idôpontra halassza el), és a Parlamentbe rohantam. Szerencsémre megvárt a kormány részérôl Adam Crăciunescu erdészeti államtitkár úr, illetve Viorel Marinescu úr, a szakminisztérium törvényelôkészítô tanácsának vezetôje. Valer Dorneanu házelnök pedig kérésemre visszatért az általam is kezdeményezett törvénytervezet vitájára. Mint kezdeményezô bemutattam a törvénykezdeményezés fontosságát a romániai erdôgazdálkodás szempontjából. Érzékeltettem, hogy az erdôk visszaadása, a magántulajdon megerôsödése szükségessé teszi a magánerdészetek jogi státusának a megszilárdítását, az erdôrendtartásnak új alapokra helyezését. Számomra a törvénytervezet fenntartása formalitásnak tűnt, mind a cikkelyenkénti szavazásnál, mind pedig a végsô szavazásnál.
               Március hónapban egyeztetésekre került sor a Szenátus és a Képviselôház között, de már március 2-án és március 3-án az egyeztetô bizottság tagjai összevesztek a szövegváltozatokon. A szenátorok továbbra is ragaszkodtak a szenátusi változathoz, a képviselôk pedig a Képviselôház által elfogadott formához.
               Számomra azonban az volt a fontos, hogy a közösségeinket érintô jogkörök mind a két változatban jelen voltak, kisebb nagyobb változtatásokkal, úgymint az erdei utak kérdése, melyek visszakerülnek a helyi közigazgatáshoz, és meg fog szűnni az útdíj jelenlegi formájában, a ma-gánerdôtulajdonosok és a közbirtokosságok számára megszűnik a kvótarendszer, azaz nem a minisztérium fogja kormányhatározat útján eldönteni a vágási lehetôségeket, hanem azt egy üzemterv fogja meghatározni, amit be is kell majd tartani. Az állami erdészetnél viszont továbbra is kvótarendszer marad érvényben. A magánerdészetek jogkörei egyenlôkké váltak az állami erdészetével, és érvényesült a territorialitás elve, azaz, ahol többségben van a magánerdészet, mint például Gyergyószentmiklóson, minden bélyegzés az ô feladatkörévé válik.
               A két ház közötti egyeztetés folytatódott. A végsô szövegváltozat 2004. március 10-re alakult ki. Mint kezdeményezô mindent elkövettem azért, hogy rákényszerítsem a hét szenátort és a hét képviselôt (az egyeztetô bizottság tagjait) a legjobb változat elfogadására, ami 13 órára véglegesítôdött. A hét azonban hosszúnak tűnt és csütörtökön vagy pénteken illetéktelen kezek módosították az egyeztetett szöveget. A kezdeményezés 10. cikkelyének második bekezdésénél a szenátusi szöveg helyett a képviselôházi változatot tették be. Ez azt jelentette, hogy a bárcatömböket továbbra is az állami erdészeti igazgatóságok adják ki, és megszűnt volna az erdészeti felügyelôségek ellenôrzô szerepe a kisérôpapírokra vonatkozóan, ami a korrupciót még erôsebbé tette volna a fakitermelés terén. Így történt meg március 15-én, hogy két jelentést tettek be a képviselôk fiókjaiba: az egyik az egyeztetett változat volt, a másik pedig a törvénytelenséget elôsegítô forma. Mivel tudták, hogy március 15-én hétfôn, a magyar nemzeti ünnep idején nem leszek a Parlamentben, az egyeztetett szöveget a parlament plénumában cikkelyenként megszavaztatták. Másnap, március 16-án meglepôdve láttam a szövegváltoztatást, és jeleztem Valer Dorneanu házelnöknek a visszaélést, s mint kezdeményezô követeltem az egyeztetett szöveg visszautalását az egyeztetô bizottságba. Már-cius 16-án tehát sikerült megakadályoznom a módosított változat érvényesítését a végsô szavazáson. Idôközben megkerestem Ion Bâldea urat a mezôgazdasági szakbizottság elnökét, illetve az egyeztetô bizottságba beosztott képviselôket és szenátorokat. Marian Ianculescu úr kivételével mindnyájan jelezték, hogy nem volt tudomásuk a szövegmódosításról, és felkérésemre vállalták az eredeti egyeztetett szöveg fenntartását. Ion Bâldea úr meggyôzésében segítségemre volt Neményi József Nándor a Verseny- tanács részérôl. A mezôgazdasági szakbizottság elnökével 2004. március 23-án újra egyeztettük a szövegrészeket, melyeket jelenlétemben a hét képviselô és a hét szenátor is elfogadott. Ezt a változatot 2004. március 25-én a Szenátus plénuma elfogadta. A képviselôházi végsô szavazásra 2004. március 30-án került sor. A törvény megszavazása után a Parlament plénuma elôtt érzékeltettem, hogy az elfogadott törvény bár kompromisszumokon alapszik, mégis rendet és esélyegyenlôséget biztosít az erdôgazdálkodásban, megpróbálja korlátozni a korrupciót, a törvényt azonban alkalmazni kell, hiszen csak így lehet életképes erdôrendtartást fenntartani.
               Most tehát egy olyan jogszabály fogalmazódott meg, mely az erdôgazdálkodást a tulajdonformáknak megfelelôen biztosítja és jövôt jelent az erdélyi, s ezen belül a székelyföldi erdôtulajdonosok számára.
               A közösségeinket érintô jelentôsebb cikkelyek a következôek:
               1. A magántulajdonban lévô erdôalaphoz tartozó utak és az ezekhez tartozó területek a többségi tulajdonos kérésére Kormányhatározat útján állami közterületbôl és az Állami Erdôügynökség – Romsilva ügyintézésébôl az illetô terület ügyintézését végzô helyi közigazgatási egységhez kerül.
               2. Az erdei utak karbantartása és járhatóságának megôrzése a tulajdonos kötelessége.
               3. Azok az épületek és csemetekertek, amelyek az erdôs területeket szolgálják ki és a teljes visszaszolgáltatás tárgyát nem képezik, ezen törvény érvénybe lépésétôl számítva, bérbe adhatók vagy eladhatók a jelenlegi tulajdonos beleegyezésével, aki ügyintézi az illetô erdôalapot.
               4. 30 hektár nagyságig a magánerdôtulajdonosok üzemtervi vázlatot készíthetnek, melynek költségeit e törvény értelmében az állami költségvetébôl kell, hogy finanszírozzák.
               5. Az erdôtulajdonosok kötelesek létrehozni egy erdôfenntartási és erdôfelújitási alapot, amelyet az ügyintézô rendelkezésére bocsátanak a 26/1996-os Erdészeti törvény 63-as cikkelyében szabályozott forrásokból.
               6. Abban az esetben, ha a kitermelt fatömeg nem adódik el, akkor az erdôfenntartási és erdôfelújítási alaphoz való hozzájárulás, az adott idôben érvénybe lévô, a faanyag köbméterére számított árból számítódik ki.
               7. Az erdôfenntartási és erdôfelújítási alap, csak az üres területek beültetésére, a levágott erdôk újraültetésére, a véderdôk fenntartására és a természeti csapások okozta károk fedezésére fordítható.
               8. Az erdôfenntartási és erdôfelújítási alaphoz december 31-ig kell letenni a megállapított összeget, ami, ha nem történik meg, kihágásnak számít, és a büntetést a tulajdonosokra szabják ki. A büntetés nem mentesíti a tulajdonost az elsô bekezdésben elôírt kötelezettségektôl.
               9. Az év végén megmaradt összeg a következô évben szintén csak ezekere a tevékenységekre használható fel.
               10. A fatömeg kitermelése csak az üzemterv alapján történik a határidôk, kitermelési módok és idôszakok, szállítási törvények betartásával. (Ez azt jelenti, hogy megszűnik a kvótarendszer.)
               11. A kitermelésre kerülô fatömegre értékaktát kell kiállítani, a bélyegzést végzô szakember által végzett felleltározás alapján. Minden helységben az erdôk nagyobb részét kezelô, működési engedéllyel rendelkezô erdészet kell, hogy biztosítsa az erdészeti szakközszolgáltatást.
               12. A kitermelt fatömeg szállítása, raktározása, feldolgozása vagy értékesítése a jelenleg érvényben lévô Kormányatározat alapján történik.
               13. A faanyag származását igazoló okmányokat és szállítóleveleket az engedélyel rendelkezô jogi személyeknek, fizetség ellenében, az Erdészeti Felügyelôségek biztosítják.
               14. A községek, városok tulajdonába tartozó, valamint az osztatlan magánerdôket és magántulajdonban lévô erdôkbôl létrehozott szövetségeket a tulajdonosok adminisztrálják az általuk létrehozott, engedéllyel rendelkezô, magánerdészetekkel, melyek egyenlôek az állami erdészetekkel, vagy kérésre a már meglévô engedéllyel rendelkezô erdészetekkel.
               15. Az erdôs területeken a törvény által elôírt magántulajdonba való visszahelyezésig az Állami Erdôügynökség köteles az üzemterv által elôírt munkálatokat elvégezni, és a fatömeg értékesítésébôl származó nyereséget a tulajdonosnak átadni. A nyereség a tulajdonos kérésére pénzben vagy természetben adható ki.
               16. Azokat az erdôs területeket, amelyeken tarvágást végeztek, és a tulajdonba helyezéskor nincsenek beültetve, az Állami Erdôügynökség – Romsilva a saját költségén köteles beültetni és gondozni addig, amíg tulajdonba adható az erdôs terület.
    Dr. Becsek Garda Dezsô

    Hogy mik vannak!

               Ezen már sokat nem is kellene, hogy gyötrôdjünk, de egyes dolgokon azért elgondolkozhatunk, én legalábbis így vagyok vele.
               A Forradalom negyedben a kicserélt távfűtés munkálataival egyidôben, ami nagyon fontos és idôszerű dolog volt, eltüntek a zöldövezetek, díszsövények, bokrok, mert nem lehetett másképpen a munkálatokat elvégezni. De azonban volt olyan eset is, hogy a betöltendô ároktól nagy távolságra a munkagéppel döntöttek le egy kis kétméteres fát, ami nem állott senki útjába és mégis ilyen végzet érte. Ezen eset a 9-es tömbház környékén történt, ott ahol a napokban szintén egy fa esett áldozatul, csak ez egy öreg almafa volt. Ez egy tavaly virágzó, gyümölcsöt termô fa volt, ami az idén egy csonkított, meggyalázott fa lett. Ugyanis ez a fa olyan magasra nôtt, hogy második emelet magasságban súrolta az ablakokat. Az újonnan beköltözô lakó, mivel, hogy biztosan árnyékolta is a szobákat a fa koronája, teljesen megcsonkította az almafát, nem metszette, ahogyan szokás és illik egy gyümölcsfával bánni. Az arrajárót egy döbbenetes 4 fôtörzsbôl álló csonkafa látványa fogadja. Az én szememben minden fa egy élôlény, amit ápolni és óvni kell bizonyos személyektôl. Bár, ha az erdôre a városunkon kívül nem tudunk vigyázni, legalább közvetlen környezetünkre figyeljünk oda.
               A 6 éves kislányom arra a megállapításomra, hogy ez az almafa soha még egy levelet sem fog teremni, nemhogy gyümölcsöt, azt mondotta, nem baj, ô majd sok-sok vízzel megöntözi. A város egyik részében ültetik a facsemetéket, a másik részében pedig sajnos pusztítják ôket. Ott nôttem fel, az az almafa, amióta tudom magamat, ott élt, soha nem vétett senkinek, és mégis meggyalázták.
               Ilyen sorsra jut egy védtelen élôlény, ha az ítélkezôk értelmiségi szinten döntenek fölötte.
    Ifj. Szabó Vilmos, Gyergyószentmiklós

    Állásajánlat

               Gyergyószentmiklós Megyei Jogú Város polgármesteri hivatala versenyvizsgát hirdet:
               Köztisztviselôi, belsô ellenôr
               állás betöltésére
               Részvételi feltételek:
               – felsôfokú közgazdászi végzettség; 5 év régiség a szakmában; román és magyar nyelv ismerete, felsôfokon; középfokú számítógép-kezelôi ismeretek (Word, Excel); egy nemzetközi forgalomban levô nyelv ismerete kezdôszinten; állandó gyergyószentmiklósi vagy környékbeli lakhely.
               A beíratkozás határideje:
               2004. április 30., 12.00 óra.
               Versenyvizsga idôpontja:
               – írásbeli vizsga 2004. május 10., de. 10.00 óra;
               – szóbeli vizsga 2004. május 11., de. 10.00 óra.
               Helyszín:
               – a Polgármesteri Hivatal 22-es terme.
               A jelentkezési dossziékat a hirdetéstôl számított 20 napon belül kell letenni a 13-as irodába – Bérelszámolás és humán erôforrások –, a következô igazoló aktákkal:
               – személyi igazolvány, másolat; beiratkozási lap; szakmai önéletrajz; végzettséget igazoló iratok, másolatok; munkakönyv-másolat; erkölcsi bizonyítvány; egészségi állapotot igazoló bizonyítvány; jellemzés az utolsó munkahelyrôl.
               Köztisztviselôi, kezdô informatikus, állás betöltésére
               Részvételi feltételek:
               – felsôfokú informatikai végzettség (4–5 éves); román és magyar nyelv ismerete, felsôfokon; egy nemzetközi forgalomban lévô nyelv ismerete, kezdôszinten; állandó gyergyószentmiklósi vagy környékbeli lakhely.
               A beíratkozás határideje:
               2004. április 30., 12.00 óra.
               Versenyvizsga idôpontja:
               – írásbeli vizsga 2004. május 10., de. 10.00 óra;
               – gyakorlat/szóbeli vizsga 2004. május 11., de. 10.00 óra.
               Helyszín:
               – a Polgármesteri Hivatal 22-es terme.
               A jelentkezési dossziékat a hirdetéstôl számított 20 napon belül kell letenni a 13-as irodába – Bérelszámolás és humán erôforrások –, a következô igazoló aktákkal:
               – személyi igazolvány, másolat; beiratkozási lap; szakmai önéletrajz; végzettséget igazoló iratok, másolatok; munkakönyv-másolat, esetenként; erkölcsi bizonyítvány; egészségi állapotot igazoló bizonyítvány; jellemzés az utolsó munkahelyrôl, esetenként;
               Köztisztviselôi, asszisztens felügyelô, állás betöltésére, a Városrendezési iroda keretében
               Részvételi feltételek:
               – felsôfokú szakirányú végzettség (építészet, min. 4 év); legkevesebb egy év régiség a szakmában; román és magyar nyelv ismerete, felsôfokon; középfokú számítógép-kezelôi ismeretek (Word, Excel); egy nemzetközi forgalomban levô nyelv ismerete, kezdôszinten; állandó gyergyószentmiklósi vagy környékbeli lakhely.
               A beíratkozás határideje:
               2004. április 30., 12.00 óra.
               Versenyvizsga idôpontja:
               – írásbeli vizsga 2004. május 10., de. 10.00 óra;
               – szóbeli vizsga 2004. május 11., de. 10.00 óra.
               Helyszín:
               – a Polgármesteri Hivatal 22-es terme.
               A jelentkezési dossziékat a hirdetéstôl számított 20 napon belül kell letenni a 13-as irodába – Bérelszámolás és humán erôforrások –, a következô igazoló aktákkal:
               – személyi igazolvány, másolat; beiratkozási lap; szakmai önéletrajz; végzettséget igazoló iratok, másolatok; munkakönyv-másolat; erkölcsi bizonyítvány; egészségi állapotot igazoló bizonyítvány; jellemzés az utolsó munkahelyrôl;
               Köztisztviselôi, asszisztens felügyelô, állás betöltésére, a Fejlesztési iroda keretében
               Részvételi feltételek:
               – felsôfokú szakirányú végzettség (min. 4 év); legkevesebb egy év régiség a szakmában; román és magyar nyelv ismerete, felsôfokon; angol nyelv ismerete, felsôfokon; pályázatírásban való jártasság; számítógép-kezelôi ismeretek (Microsoft Office); állandó gyergyószentmiklósi vagy környékbeli lakhely.
               A beiratkozás határideje:
               2004. április 30., 12.00 óra.
               Versenyvizsga idôpontja:
               – írásbeli vizsga 2004. május 10., de. 10.00 óra;
               – szóbeli vizsga 2004. május 11., de. 10.00 óra.
               Helyszín:
               – a Polgármesteri Hivatal 22-es terme.
               A jelentkezési dossziékat a hirdetéstôl számított 20 napon belül kell letenni a 13-as irodába – Bérelszámolás és humán erôforrások –, a következô igazoló aktákkal:
               – személyi igazolvány, másolat; beiratkozási lap; szakmai önéletrajz; végzettséget igazoló iratok, másolatok; munkakönyv-másolat; erkölcsi bizonyítvány; egészségi állapotot igazoló bizonyítvány; jellemzés az utolsó munkahelyrôl;
               Bôvebb felvilágosítást és könyvészeti anyagot a Polgármesteri Hivatal 13-as irodájában kaphatnak az érdeklôdôk.
               Telefon: 364.494; 364.495.


                         KisAsszony


    A férfi, akivel bár soha ne találkoztál volna

               Nem minden férfi, akivel találkozunk, esélyes arra, hogy majd megosszuk vele a fogkrémünket. Az Igazi után való keresgélésünk közben találkozunk néhány Nem Igazival az út mentén. Ön találkozott már az itt következô férfiakkal?
               A nôs férfi
               Van itt egyáltalán szükség magyarázatra? Nem számít, hogy a felesége nem érti meg, vagy a gyerekek kedvéért marad a házasságban, vagy hogy nem feküdt le a feleségével már évek óta, a nôs férfi egyszerűen nem jó anyag barátnak. Ha Ön be is dôl valamelyik jól bevált szlogenjének, számítson arra, hogy: nem jelenik meg az ünnepek alatti családi összejöveteleken, a felesége nincs a halálán és nem frigid, a másik barátnôje már hallotta ugyanezeket a panaszokat, soha nem lesz kéznél, amikor a legnagyobb szüksége lenne rá, és ha valaha el is válna, valószínűleg meg sem fordulna a fejében, hogy elvegye Önt. Vagy azt állítja, hogy szingli, de Ön nem egészen biztos ebben? Ha nem adja meg az otthoni telefonszámát, ha nem megy Önnel vakációzni, ha csak ritkán marad ott éjszakára és nem viszi Önt találkákon olyan helyre, ahol a barátai is elôfordulhatnak, akkor Ön egy házas emberrel találkozott.
               Elvált, de nem egészen
               Ez a férfi megfelel az elvált férfi kategóriájának. A jogi cécó megtörtént, távol költözött az extôl, de sajnos még mindig érzelmi gúzsban vergôdik, mintha az ex nem engedné el…vagy ô az exet. Mindent, amit tesz, annak reményében teszi, hogy majd egyszer a másiknak a szíve visszafordul hozzá. Nem számít mennyire távol jár már saját életével a volt feleség, ô még mindig a telefonhívását várja. Ez a fickó nincs készen még arra, hogy új nôt vigyen az életébe. Ilyenkor a legjobb választás az, ha barátként elfogadjuk, de keressük máshol a férfit, akit a magunkénak akarunk tudni. Kevesebb szívfájdalmat kockáztatunk, ha a volt feleség mégis úgy dönt, hogy vissza akarja kapni. Ha nem akarja, akkor a férfi valószínűleg egyszer túlteszi magát, de több mint biztos, hogy Önt is a múltja részeként kezeli, és továbblép, hogy frissen támadt erejével új és új hódításokba bocsátkozzon.
               A férfi, aki nem akar elkötelezôdni
               Talán ez a leggyakoribb fajta a mai világban. Ez a férfi soha nem volt nôs. Abszolút tökéletes… vagy legalábbis annak látszik. Csodálatos lakása van, nagyszerű szakács, viselkedése tökéletesen úriemberi, fizikailag fitt, anyagilag biztonságban van. Ha huszonéves, akkor ne hagyja elmenni, ha harmincas, legyen egy második gondolata, ha azonban a negyvenes éveiben jár, még ne kezdje gondolatban a szekrényébe aggatni saját ruháit. Mert ô köszöni, úgy szereti a dolgait, ahogy vannak! A férfi, aki nem akar elkötelezôdni, úgy boldog az életével, ahogy az van. A gondolat, hogy egy nô átrendezze a lakását, beaggassa ruháit az övéi mellé, megborzongatja. És gyerekek??? Szó sem lehet róla! Ne tévesszük össze az elvált férfit, aki szeretne még egy lehetôséget kapni, azzal a férfivel, aki elsô lehetôséget sem adott magának. Felismerheti a férfit, aki nem szereti lekötni magát arról, hogy nem szereti, ha a rutinját felborítják, csak moderáltan toleráns a gyerekekkel, kerülgeti azt, hogy kizárólag Önnek ajánlja magát.
               Álmai férfija
               Álmaink férfija mindig meg akarja mutatni, hogy ô nem olyan, mint a többi férfiak. Boldoggá akar tenni, ez egyetlen szerepe az életben, vagy legalábbis ezt mondja. Ez a férfi szereti Önt, és mindent ami Önnel kapcsolatos. Egész életét megszervezte már Önnek, mindennel tele, amirôl csak valaha is álmodott. Lesznek benne gyönyörű gyermekek, kényelmes lakás, szép autók, sok utazás külföldre, és benne lesz ô is mindenütt Ön mellett, amint megosztja Önnel ezt az álmot. Szó sincs róla, hogy ezt a férfit menni hagyja, mert akkor összes álma vele együtt eltűnik. Sajnos azonban, ezek az álmok csak illúziók, amikkel fogva tartja Önt. Semmi közülük nem fog megvalósulni soha, bár ô továbbra is lebegtetni fogja az álmok selyemfátylát az Ön szemei elôtt.
               És végül: Az Igazi
               Van esély arra, hogy megtaláljuk az Igazit? Hát persze. A világ tele van olyan férfiakkal, akik nagyszerű barátok és szeretôk lennének. Melegszívűek, törôdôek, és olyasvalakit keresnek, mint ôk maguk. Kicsit viseltesek, kicsit kopottak a vonalaik, talán a sok használattól váltak ereszkedettebbé. Egójuk sebesülésektôl vergôdik, reményeiket ripityára törte valaki valamikor, akit túlságosan szerettek, vagy talán nem eléggé az adott idôben. Vonakodnak megnyitni a szívüket, de attól még inkább vonakodnak, hogy ne nyissák meg, attól való félelmükben, hogy arról az egy nôrôl, akiben nem hittek eléggé, kiderül, hogy ô az az egyetlen nô, akiben minden téren hihettek volna. Ezek a férfiak ott vannak kint valahol, sokszor összetévesztik ôket a békákkal.

    Csokis kávé

               Hozzávalók: 5 dkg fôzôcsokoládé, 1 evôkanál víz, 5 dl nagyon erôs kávé, cukor.
               Elkészítés: A csokit kis darabokra tördeljük, a vizet hozzáöntjük, és kislángon megolvasztjuk. Amikor felolvadt, sima krémmé keverjük. Rátöltjük a kávét, és jól összekeverjük. Ízlés szerint adunk hozzá cukrot.

    Hájas tészta

               Hozzávalók: 25 dkg ledarált háj, 5 dkg zsír, 28 dkg liszt, 1 db tojás, egy csipet só, 2 evôkanál rum, 1 citrom leve, 3–4 dl langyos cukros víz (2 evôkanál cukorhoz hozzákeverjük a langyos vizet).
               Elkészítés: A liszttel elmorzsoljuk a zsiradékot, hozzáadjuk a tojást, a sót, a rumot, a citrom levét és annyi langyos cukros vizet, hogy meggyúrva rétestésztát kapjunk. A tésztát kinyújtjuk és a háj egyharmadát rákenjük, majd összehajtogatjuk. Félórára hideg helyre tesszük. Újra kinyújtjuk, rákenjük a második adag hájat, majd ellentétesen, mint az elôzôekben meghajtogatjuk. Hideg helyen pihentetjük fél órát, kinyújtjuk, újra megkenjük az utolsó adag hájjal, majd ellentétesen hajtogatjuk. Ismét félórát pihentetjük hideg helyen, kinyújtjuk, szaggatjuk, töltjük (pl.. szilvalekvárral) és forró sütôben megsütjük.
               Javaslat: mielôtt a ledarált hájat a tésztára kenjük, melegítsük meg egy kicsit a mikróban, hogy könnyebben kenhetô legyen, így a kenéskor nem szakad át a tészta.

                        
    Rügyfakasztó

    Egy hétig volt halott anyja mellett a kislány

               Egy mély szakadékban találtak rá egy ötéves kislányra, akinek az anyja halálos balesetet szenvedett Kaliforniában. A kislány, Ruby Bustamante hét napig száraz tésztán és energiaitalon élt.
               Anya és lánya eltűnését április negyedikén jelentették be. Útjavító munkások dolgoztak a környéken, és ôk találtak rá a kislányra, halott anyja testére és egy szétroncsolódott Ford Taurusra 50 méter mélyen. A kislány úgy tűnik sérülések nélkül megúszta a balesetet.
               A kislány elmesélte nagypapájának, hogy anyja néhány napig még életben volt. Bill Cooney sérelmezte, hogy a hatóságok egyáltalán nem tettek semmit, amikor április negyedikén bejelentette lánya és unokája eltűnését.
               A halott anya teste már bomlásnak indult, mikor megtalálták, ezért a rendôrségnek napokig nagy gondot okozott a holttest azonosítása.

    A legszerencsésebb emberek nyáron születnek

               A nyáron születettek saját kilátásaikat kedvezôbben ítélik meg, mint a téli hónapokban születettek – erre az eredményre jutott egy negyvenezer résztvevôn elvégzett brit vizsgálat.
               A legnagyobb arányban a májusban születettek tekintették magukat szerencsésnek az életben, míg az októberben születettek voltak a legnegatívabb véleménnyel kilátásaikról. A májusban születettek 50 százaléka tekintette magát szerencsésnek, míg az októberben születetteknek csak 43 százaléka.
               A kutatás vezetôje elképzelhetônek tartja, hogy az eredmények összefüggésben állnak azzal, hogy azoknak, akik májusban születtek, életük elsô hat hónapjában gyönyörű idôjárásban volt részük, míg akik októberben születtek, azokra kemény tél várt.
               A környezeti tényezôk, a napfény mennyisége vagy a hômérséklet mind befolyásolhatják a gyermek testi működését, és a hatások a felnôttkorig is elnyúlhatnak. A kutatásvezetô szerint elképzelhetô, hogy a szülôk gyerekhez való hozzáállása is különbözik nyáron illetve télen.
               Egy korábbi svéd kutatás már kimutatta, hogy azok, akik télen születtek kisebb arányban nyitottak a szokatlan élményekre.

    Madár okozott káoszt

               Egy póznára telepedô madár okozta rövidzárlat miatt tíz másodperces áramkimaradás sötétítette el Los Angeles nemzetközi repülôterét. Az áramszünet miatt száz utasszállító késett, vagy nem szállt fel.
               A tíz másodpercig tartó áramszünet elsötétítette az irányítótornyot, a repülôtér terminálját, valamint a repülôtérrel egy hálózatba tartozó huszonhat ipari létesítményt. A repülôtér melletti szállodák és egyéb épületek még további két óráig áram nélkül maradtak – számol be a Reuters.
               A Times tudósítása szerint az áramszünetet egy madár okozta, amikor leszállt az egyik nagyfeszültségű vezetékre. Az állat testén 34,5 kilovoltos feszültség futott végig, amitôl rövidzárlat keletkezett, amely tíz másodperces áramszünetet okozott, amíg a rendszer újra nem indult.
               A Reuters információi szerint az áramszünet az American Airlines légitársaság épületegyüttesének áramszolgáltatását végzô telepén következett be. Az incidenst az FBI is megvizsgálta, de nem találtak bűncselekményre utaló nyomot.

    Büntetés a félrelépésért

               Letartóztattak egy vietnámi tinédzsert, mert állítólag segített az anyjának levágni apja nemi szervét.
               A rendôrség szerint anya és 17 éves fia együtt kötözték ki a férfit, és vágták le nemi szervét egy késsel, miután megtudták, hogy a családfô megcsalta feleségét. Néhány szomszéd meghallotta a férfi kiáltozását, és gyorsan kórházba szállították.
               Az 53 éves áldozat azonban késôn került az orvosokhoz, akik már nem tudták visszaoperálni a levágott testrészt. A házaspár három fiatalabb gyermeke szintén otthon volt, amikor az incidens történt, de képtelenek voltak megállítani a férfi „támadóit”.

    Kijózanít mindenkit a KGB-pirula

               A tágas orosz piacon, darabonként nagyjából egyeurónyi rubelért, megjelent egy fura orvosság. A dolgozó nép által KGB-tablettának nevezett pirulát állítólag 1969-ben találta fel egy Jevgenyij Majevszkij nevű férfiú. Azt állította róla, hogy aki beveszi, elkerüli a részegséget és a mámorral járó másnapi bajokat, nevezetesen a macskajajt.
               Természetesen abban az idôben tovaris Majevszkij hiába házalt találmányával, senkinek sem kellett. A vodka célja ugyanis éppen, hogy a részegség volt, és ezt senki sem akarta megtakarítani. Olyanok nyilván többen akadtak, akik lemondtak a macskajajról, de azért a dolog nem volt olyan fontos. A feltaláló nagy szerencséjére a felsô vezetés operatív része meglátta a pirulában a fantáziát. A KGB arra használta fel a találmányt, hogy a segítségével az asztal alá igya az osztályellenséget, aki részegen majd kifecsegi a nép államának az imperialisták titkait.

    Játékbabának nézték a futószalagra tévedt kisfiút

               Sértetlenül úszta meg a repülôtéri automata csomagszortírozó és szállító útvonalat egy hétéves, Down-kóros fiú a londoni Stansted repülôtéren. A fiúcska felmászott egy futószalagra, ezért keveredett a csomagszállító rendszerbe. Meg is röntgenezték – azaz átvilágították gammasugárral, ahogy minden csomagot –, a képernyô elôtti ügyeletes ellenôr azonban játékbabának nézte, és egy gombnyomással leküldte egy csúszdán kézi ellenôrzésre, ahol véget ért a gyerek „tortúrája”.
               „Vidámparki kalandként élte meg az egészet a fiú, de nagyon nagy szerencséje volt. A futószalagok elég gyorsan haladnak és csomagok számára készültek, nem sérülékeny emberi lények szállítására” – mondta London harmadik legforgalmasabb repülôterének szóvivôje.

    Foci az Északi Sarkon!

               Két tengeralattjáró, egy brit és egy amerikai az Északi Sark közelében feljött a felszínre, hogy a legénységnek egy gyors focimeccs lejátszására legyen alkalma.
               A két hajó a végeláthatatlan jégfelszín egymáshoz közeli két természetes lék segítségével tudott csak a felszínre emelkedni, miután egy közös hadgyakorlaton vettek részt.
               A brit parancsnok John Parris szerint: „A „HMS Tireless” és az „USS Hampton” hajók legénysége alig várta már, hogy összemérjék tudásukat.”
               Paris kijelentette, hogy „Valószínűleg európai focit játszottak, mivel a mieink nem sokat tudnak az amerikai fociról.”A két hajón tudósok is tartózkodnak, hogy a globális felmelegedés esetleges kézzelfogható jeleit tanulmányozzák.

    Aktnaptárral lobbyznak Bush ellen

               Elszánt amerikai hölgyek internetes aktnaptárral pró-bálják megggyôzni a választókat, hogy ne szavazzanak George Bush-ra. A jelenlegi elnök ellen szóló érvek mellett a tizenhárom szépség egy olyan naptárral hozakodott elô, amely remélhetôleg addig számolja a napokat, amíg Bush elnök ki nem költözik a Fehér Házból. A „Regime Change Countdown Calendar” lelkes és gyönyörű hölgyei tényleg mindent bevetnek Bush elnök leváltásáért.
               Az internetes oldalukon látható egy óra is, amely az elnökváltásig számolja a perceket. A hölgyek a vállalkozásukból befolyó pénzösszegeket jótékony célokra szánják, olyanokra, melyeket Bush elnök nem tart fontosnak: környezetvédelmi szervezeteket, a polgárjogot, a béke biztosítását, az AIDS megelôzését támogatják.

    Majdnem megverték Britney Spears-t

               A fiatal amerikai énekesnô az elmúlt hetekben nem igazán sűrűn szerepelt a pletykalapokban, mivel végre azzal foglalkozott, amihez igazán ért: az énekléssel. A napokban azonban ismét kitett magáért Britney Spears, amiért egy féltékeny hölgy majdnem alaposan helyben hagyta.
               Az énekesnôt egy felkapott New York-i klub tulajdonosai kérték fel, hogy az egyik este lássa el a házigazdai teendôket. A műsor részeként meglehetôsen hiányos öltözékben férfiak is színpadra léptek. Spears szemtanúk szerint nem igazán tartotta vissza magát, és nem tudta levenni a kezeit róluk. Szerencsétlenségére a közönség soraiban volt az egyikük barátnôje is, aki nem kevés alkoholt fogyasztott az este során, és egyáltalán nem nézte jó szemmel a történteket. A színpad felé rohant, hogy Britney-re támadjon, és ezt a biztonsági ôröknek csak az utolsó pillanatban sikerült megakadályozniuk.

    Banánnal tömik a bűnözôket

               Banánnal etetik gyanúsítottjaikat a kambodzsai rendôrök, mivel a legújabb tapasztalataik szerint a gyümölcs igazmondásra készteti a bűnözôket. A dologra akkor derült fény, amikor az egyik fôvárosi lap azzal vádolta meg a rendôröket, hogy két tizenévest a rosszullétig tömtek banánnal a kihallgatásuk során. A rendôrfônök miután viszszautasította a vádakat, hozzátette, a fiúk csak éhesek voltak, és a banán evés után pedig bevallották tettüket.

                        
    Egészség

    A járványfolyamat láncszemei

    (folytatás elôzô lapszámunkból)
               De hogyan is lesz valakibôl bacilusgazda? Itt három csoportot különböztethetünk meg. Az elsô csoportba sorolják azokat, akik egy bizonyos fertôzô betegség kezdete elôtt, amikor még egészségesnek érzik magukat, ürítik a kórokozót (vérhas). A második csoportot azok képezik, akik átvészeltek egy fertôzô betegséget, meg is gyógyultak, de „békét kötöttek” a mikróbával és az továbbra is a szervezetükbe maradt. Az antibiotikumok felfedezése elôtt ez a csoport akár számos is lehetett, mert a betegek nem részesültek antibakteriális kezelésben. Így maradt számos bacilusgazda a hastífusz átállása után az antibiotikum éra elôtt, akik késôbb számtalan kisebb-nagyobb járványt okoztak. A harmadik csoportba soroljuk azokat, akik megfertôzôdnek, de nem betegednek meg, ám a kórokozó hordozóivá válnak (például streptococcus, staphylococcus, dizenteria stb.) Külön kell szót ejtenünk azokról az emberekrôl, akik a kórokozót (fôként vírust) a vérükben hordozzák. A fertôzô májgyulladás B típusát okozó vírus 0–5%-ban lehet jelen az egészséges egyének vérében. Ez a vírushordozás évekig eltart. Sebészi beavatkozások, injekciók, fogorvosi beavatkozások kapcsán fertôzött műszerek nem kellô sterilizálásával a vírus átvihetô az egészséges emberre, annak megbetegedését okozva. Különösen veszélyes, ha a vírusgazdát nem sikerül kiszűrni a véradók közül. Igen hasonló helyzetet találunk a szerzett immunhiányos betegség (AIDS) esetén is. Újabban a véradók szűrése (laboratóriumi módszerekkel) ebben az irányban is kiterjed. Amint a fentiekbôl is kiviláglik, a fertôzô betegségek megelôzésében igen fontos a bacilus- vagy vírusgazdák felfedezése, akik háborítatlanul élnek mellettünk, velünk és ôk sem sejtik sokszor, hogy veszélyt jelentenek.
               Itt kell emlegetnünk röviden azokat a fertôzési lehetôségeket, amelyek forrása a tünetmentes beteg. Furcsának tűnik, de sokan átvészelnek egy fertôzô betegséget, hogy nem is tudnak róla. Például az A típusú fertôzô májgyulladásnál egy kórismézett (felfedezett) betegre olykor 4–5 tünetmentes megbetegedés esik, akiket csak kifinomult laboratóriumi módszerekkel lehet „kiszűrni”. Jelentôségük abban rejlik, hogy akár az igazi betegek, ôk is szórják maguk körül a kórokozókat és fertôzik a velük érintkezôket. Vannak olyan betegségek, amelyeket nem tartunk kimondottan ragályosnak, és mégis azok. Ki ne hallott volna a népiesen epeféregnek nevezett lambliáról. Ez az egysejtű parazita fôként gyermekek közül szedi áldozatait. Ma már hatásos gyógyszerekkel gyógyítjuk, és mégis gyakran elôfordul, hogy hetek, hónapok múlva a kóros tünetek ismét felbukkannak a kezelt betegnél. Nos, tudnunk kell, hogy a lamblia emberrôl-emberre terjedô parazita, de terjedhet az élelmiszerkkel, a zöldségekkel, sôt a vízzel is. A megfertôzöttek csupán 50%-a betegszik meg, a többi egészséges kórokozó-ürítô marad. Ha egy családban kezelünk egy beteget, de meghagyjuk a másik két-három testvért egészséges hordozónak, akkor a visszafertôzôdés nagy valószínűséggel megtörténik, és kezdhetjük elôlrôl az egészet. Iskolák, óvodák és más gyermekközösségek is a lambliazis melegágyai éppen az egészséges ürítôk nagy száma miatt. De vegyünk egy távolabbi példát. A cérnagiliszta (oxiuris) az úgynevezett fertôzô paraziták közé sorolható. A végbél környékén lerakott petéi vakarózással rákerülnek a kézre, a körmök alá, onnan pedig rövid az út a vajas kenyérig, amivel együtt újra a bélbe jutva kikelnek az újabb paraziták. Tehát a beteg saját magát is újrafertôzheti. De a piszkos kézzel végigtapogatott vajas kenyérbôl másnak is jut, testvérnek, barátnak, osztálytársnak és parazita így újabb gazdákra talál. Gyakran megesik, hogy nem okoz panaszokat, csak amolyan egészséges parazita hordozás állapota áll fenn. De az ürített peték szétszórására bármikor újabb, addig egészséges egyéneket fertôzhet meg, akiknél kialakulnak a parazitózis tünetei (hasi fájdalom, hányinger, hányás, végbél körüli viszketés, depresszióra való hajlam stb.). Ha egy családban vagy gyermekközösségben csupán a beteget kezelejük, fennáll annak a veszélye, hogy három hét múlva újra jelentkeznek a panaszok, és a székletvizsgálat is alátámasztja a kórismét. Ilyenkor csak a beteg környezetének vizsgálata és kezelése hozhatja meg a tartós eredményt. A banálisnak tartott és össze-vissza ajánlgatott antibiotikummal félig-meddig kezelt mandulagyulladás kórokozóját (leggyakrabban a streptococcus), és igen gyakran a családban esetleg az iskolában, óvodában találjuk meg olyan személyeknél, akiknek torkában ott van a kórokozó, de a betegség legkisebb jelét sem mutatják. Ismét az egészséges baktériumürítô szerepe! Még egyes tüdôgyulladás-fajták is terjedhetnek egyik emberrôl a másikra. A lebenyes (lobáris) tüdôgyulladást egy sajátos, fajlagos kórokozó okozza, amelyik kisebb családi gócokat hozhat létre. A fertôzés forrása itt is az illetô kórokozó hordozója. Az ismert ellenség csak egy félellenség. A bacilusgazda vagy a tünetmentes beteg legtöbbször ismeretlen. Sokszor nem is sejtjük, honnan kapjuk az „ajándékot”. De az is megér egy mondatot, hogy a gonorrhoea (kankó, tripper) a nôknél igen gyakran tünetmentesen vagy tünetszegény formában zajlik, de olykor a szifiliszes elsôdleges fekélyt se veszik nyomban észre a nôk. Az így kapott „szeretetcsomag” késôbb keservesen megbosszulja magát.
    (folytatjuk)
    Dr. Kercsó Attila

                         Sport

    Jégkorong
    Magyarország negyedik, Románia ötödik

               Az április 12–18. közötti idôszakban kerültek megrendezésre a divízió I-es (második értékcsoportú) világbajnokság csoportküzdelmei. A mérkôzések két helyszínen zajlottak: Norvégiában, Oslóban és Lengyelországban, Gdanskban.
               Norvégiában, az A-jelzésű alcsoportban a következô válogatottak szerepeltek: Norvégia, Hollandia, Fehéroroszország, Magyarország, Nagy-Britannia és Belgium.
               Eredmények: Fehéroroszország – Belgium 10–0, Norvégia – Hollandia 8–0, Magyarország – Nagy-Britannia 5–3, Fehéroroszország – Hollandia 7–2, Norvégia – Nagy-Britannia 4–4, Magyarország – Belgium 6–4.
               Április 15-én, csütörtökön: Fehéroroszország – Nagy-Britannia 5–4 (2–0, 2–2, 1–0), Belgium – Hollandia 2–11 (0–3, 0–5, 2–3) és Norvégia – Magyarország 6–4 (2–3, 0–0, 4–1).
               Április 16-án, pénteken: Hollandia – Nagy-Britannia 4–1 (0–0, 2–0, 2–1), Magyarország – Fehéroroszország 1–7 (1–2, 0–1, 0–4), Norvégia – Belgium 11–1 (2–0, 6–0, 3–1).
               Április 18-án, vasárnap: Nagy-Britannia – Belgium 6–0 (4–0, 1–0, 1–0), Magyarország – Hollandia 4–4 (2–1, 1–1, 1–2) és Fehéroroszország – Norvégia 5–2 (2–2, 1–0, 2–0).
               A csoport végsô rangsorában: 1. Fehéroroszország 10 ponttal, 2. Norvégia 7 pont, 3. Hollandia 5 pont (21–22-es gólarány), 4. Magyarország 5 pont (20–24-es gólarány), 5. Nagy-Britannia 3 pont, 6. Belgium pont nélkül. A csoportból kiesett Belgium, magasabb értékcsoportba jutott Fehéroroszország válogatottja.
               Jobb gólarányának köszönhetôen a holland válogatott végül a rangsorban megelôzte a harmadik helyre esélyesebbnek vélt magyar nemzeti csapatot. A Dusan Kapusta által felkészített magyar válogatott két gyôzelmet aratott az angolok és a belgák elleni mérkôzéseken, és a hollandokat is legyôzhették volna. A magyar válogatott nagyon jó színvonalú mérkôzést vívott a házigazda norvégokkal, két harmad után még a Kapusta legénység vezetett 3–2 arányban! Ezen a mérkôzésen történt, hogy Szélig Viktor a középpályáról ütött gólt a norvégok kapujába! Megfelelô odafigyeléssel akár a gyôzelmet is megszerezhették volna Palkovicsék, de nem így történt, a rutinosabb norvégok végül legyôzték a magyarokat. Megfigyelhetô volt, hogy sokat fejlôdött a brit és a holland válogatott, a norvégok ellenben csalódást okoztak szurkolóiknak.
               A magyar válogatott április 20-án, kedden este a Budapest Sportarénában barátságos mérkôzést játszott a közelgô csehországi világbajnokságra készülô kanadaiakkal. A tengerentúliak ezúttal a lehetô legjobb válogatottjukat vonultatták fel Budapesten. A mérkôzés végeredménye: Magyarország – Kanada 2–9 (0–4, 1–2, 1–3). Gólszerzôk: Gröschl, Peterdi, illetve Nidermayer 2, Heatley 2, Roest 2, Dumont, Heward, Alston.
               A lengyelországi Gdanskban, a B-alcsoport mérkôzései kerültek lejátszásra. A csoport összetétele: Lengyelország, Szlovénia, Észtország, Olaszország, Románia és Dél–Korea.
               Eredmények: Szlovénia – Dél-Korea 10–2, Lengyelország – Olaszország 0–4 (!), Észtország – Románia 6–3, Észtország – Dél-Korea 11–0, Szlovénia – Olaszország 4–0, Lengyelország – Románia 9–0.
               További eredmények
               Április 15-én, csütörtökön: Szlovénia – Románia 8–0 (1–0, 3–0, 4–0), Dél-Korea – Olaszország 1–7 (1–3, 0–3, 0–1), Lengyelország – Észtország 6–6 (3–2, 1–1, 2–3).
               Április 16-án, pénteken: Olaszország – Románia 8–1 (2–1, 2–0, 4–0), Észtország – Szlovénia 2–7 (0–4, 1–2, 1–1), Lengyelország – Dél-Korea 9–0 (4–0, 4–0, 1–0).
               Április 18-án, vasárnap: Románia – Dél-Korea 5–4 (0–0, 0–1, 5–3), Észtország – Olaszország 1–7 (0–4, 1–2, 0–1) és Lengyelország – Szlovénia 1–4 (0–2, 0–2, 1–0).
               A csoport végsô rangsora: 1. Szlovénia 10 pont, 2. Olaszország 8 pont, 3. Lengyelország 5 pont (25–14-es gólarány), 4. Észtország 5 pont (26–23), 5. Románia 2 pont, 6. Dél-Korea pont nélkül.
               Szlovénia válogatottja vereség nélkül nyerte meg a küzdelemsorozatot. A szlovénok tehát feljutottak a csoportból, így 2005-ben a világ legjobbjainak társaságában az ausztriai A-csoportos világbajnokság küzdelmeinek résztvevôi lesznek.
               Külön kell szólni a román válogatott szereplésérôl, helyesebben szólva a román válogatott újbóli leszereplésérôl. Az elsô négy mérkôzést szégyenteljes módon elvesztette a Daniel Herlea által távfelkészítésben részesített romániai csapat. Ismételten bebizonyosodott, hogy a román válogatott az elmúlt öt évben semmit nem fejlôdött. A nyilvánvaló siker- telenség azzal is magyarázható, hogy idén is olyan játékosok kerültek a válogatott csapatba, akik nem igazán érdemelték meg, hogy az országot képviseljék. Amikor olyan játékosok maradnak ki a keretbôl, mint például Vargyas László, Góga Attila, Borsos Attila és Basilides Tibor, ellenben bekerül a 34 éves Geru Cătălin (Steaua), a 36 éves Daia Cristian (Steaua) és a szintén 34 éves Stoiculescu Mihai (Sportul Studenţesc), akkor nincs is amiért jobb eredményeket várni.
               Az utolsó mérkôzésen Dél-Korea válogatottját is nagyon nehezen sikerült legyôznie a román válogatottnak, két harmadnyi játék után az ázsiaiak vezettek 1–0 arányban! Sôt késôbb 2–1-re is vezettek! Különben Dél–Korea válogatottja fektette már két vállra a románokat (4–3 arányban!), mégpedig 2000-ben, a pekingi B-csoportos világbajnokságon. (Akkor a román válogatott kiesett a B-csoportból.)
               A román válogatott lengyelországi utolsó mérkôzésének végeredménye: Románia – Dél-Korea 5–4 (0–0, 0–1, 5–3). Gólszerzôk: Moldován Ervin (48. perc), Cazacu Roberto (51. perc), Nicolescu Viorel (52., 54. és 60. perc), illetve Bae Young Lo (38. perc), Jung Szun Lee (49. perc), Kim Hong Il (57. perc) és Song Dong Hwan (58. perc).
               Az 55. percben 4–2-es román vezetésnél a RTV2 televízióadó közvetítésébe bekapcsolódott Eduard Pană, a Román Jégkorong Szövetség fôtitkára, aki elmondta, hogy nem sikerült fényesre az idei világbajnoki szereplés, hogy a román válogatott tulajdonképpen négy klub játékosaiból – Csíkszeredai Sportklub, Bukaresti Steaua, Bukaresti Dinamo és a Gyergyószentmiklósi Progym – tevôdik össze. Szólt arról is, hogy a hátvédek várakozáson alul teljesítettek. Ugyanakkor dicsérte Radu Viorel kapust. Elmondta, hogy anyagi gondok vannak a romániai jégkorongban. Közben az éppen zajló drámai mérkôzés eredménye 4–3-ra, majd villámgyorsan 4–4-re módosult a Gdansk-i műjégpályán, ezt viszont Eduard Pană már nem bírta idegekkel és kurtán–furcsán elköszönt a nézôktôl. Másként fogalmazva: Pană elmenekült a hangközvetítést biztosító mikrofon közelébôl.
               A mérkôzés utolsó, gyôzelmet jelentô gólját egyébként Nicolescu Viorel ütötte, mégpedig úgy, hogy a dél-koreaiak az utolsó percben lehívták kapusukat, ekképp Nicolescu az üres kapuba lôtte az ötödik gólt. Ha már a kapuknál és a kapusoknál tartunk, akkor szólnunk kell arról is, hogy a gyergyói Molnár Szabolcs sajnos egyetlen percet sem védett ezen a világbajnokságon. Pedig Molnár Szabolcs megérdemelte volna, hogy Herlea pályára küldje egy-két mérkôzésen.
               Annál is inkább, mert Molnár Szabolcs jobban védett a bajnokság 3. helyéért lezajlott rájátszás mérkôzésein, mint a Bukaresti Dinamo csapatában szereplô Radu Viorel.
               A magyarok a 4., a román válogatott pedig az 5. helyen végzett csoportjában. Az elért helyezések nem fejezik ki a realitást, mert a két válogatott közötti tudáskülönbség pillanatnyilag nem egy helynyi, hanem jóval nagyobb.
               Április 24-én, szombaton a csehországi Prágában és Ostravában elkezdôdnek az elsô értékcsoportú felnôtt-világbajnokság mérkôzései. A résztvevô 16 válogatottat négy csoportba sorolták. Az A-csoport összetétele: Csehország, Lettország, Németország, Kazahsztán; B-csoport: Szlovákia, Ukrajna, Finnország, Egyesült Államok; C-csoport: Oroszország, Dánia, Svédország, Japán; D-csoport: Franciaország, Ausztria, Svájc és Kanada. (Az eredményekrôl jövô heti lapszámunkban olvashatnak.)

    Jégkorong/ Interjú
    Rossz kifogás mindig rossz

               Basilides Tibor, a Gyergyószentmiklósi Progym SK csatára részt vett a válogatott bukaresti felkészülésén. A gyergyói csapat játékosától azt kérdeztük, hogy tulajdonképpen miért nem került be a Lengyelországba utazó végleges válogatott keretbe.
               – A világbajnokság elôtti felkészülés egy hetet tartott Bukarestben, a Mihai Flamaropol Műjégpályán. Naponta öt edzés volt, ez általában két száraz és három jégedzésbôl tevôdött össze. Ezen idôszak alatt csak a bukaresti és a gyergyói játékosok voltak Bukarestben, mert a csíkszeredaiaknak mérkôzésük volt a Pannónia Liga döntôjében. Az edzésmunka két barátságos mérkôzéssel ért véget, az ellenfél Bulgária válogatottja volt. Mindkét mérkôzést meg-nyertük 5–2 és 9–0 arányban. Az elsô mérkôzésen gólt is lôttem, a játék jól ment. A csíkszeredai játékosok az elutazás elôtt egy nappal érkeztek Bukarestbe. Az elutazás elôtti napon, ebéd után a vezetôk összehívták a játékosokat egy beszélgetésre. Herlea elkezdett magyarázkodni, hogy milyen nehéz dönteni arról, hogy ki utazik és ki nem, majd elkezdte felolvasni azok neveit, akik nem utaznak, neveztesen Kostandi, Catrinoi, Góga és Basilides Tibor.
               – Mivel indokolta ezen döntését Daniel Herlea?
               – Látszott, hogy szégyelli magát, mert nem nézett velem szembe. Tudta, hogy valójában nincs igaza. Feldicsért a csillagos égig, elmondta, hogy gyors, gólerôs, nagyon jó stb. játékos vagyok. Megkérdeztem, hogy akkor mégis miért nem utazhatok. Azt mondta, hogy azért nem viszünk el, mert alacsony vagy. Ez olyan kifogás, hogy ha sapka van a fejeden, akkor azért, ha pedig nincs sapka a fejeden, akkor azért nem utazol Lengyelországba. A román válogatott összeállításakor nem az a lényeg, ki, hogy játszik, vagy éppen milyen formában van. Nem az a lényeg, hogy ki mennyire jó, hanem, hogy milyen kapcsolatai vannak.
               – Kivel kell jó kapcsolata legyen egy játékosnak?
               – A vezetôkkel. Szerintem Eduard Pană dönt. Megnézi a játékoskeretet tartalmazó listát, s ha nem tetszik neki valaki, akkor úgy alakítja, hogy a számára szimpatikus játékos kerüljön a csapatba.

    Kosárlabda
    Folytatódik a bajnokság

               Április 26-án, hétfôn folytatódik a városi kosárlabda-bajnokság. Vincze János, a szervezôbizottság elnöke arról tájékoztatott, hogy a városi bajnokságban érdekelt csapatok a héten kifizették a benevezési díj utolsó részletét, ekképp elkezdôdhet a bajnokság alapszakaszának második felvonása. Mielôtt a jövô heti műsort ismertetnénk, nézzük a korábban elnapolt, de április 15-én, csütörtökön lejátszott mérkôzés eredményét: Bad Dog’s – Old Boys 39–114.
               A bajnoki rangsor élmezônye: 1. Studs 14 pont, 2. Old Boys 13 pont, 3. BCM Juniors 12 pont.
               A jövô heti műsor
               Április 26-án, hétfôn 19 órától: BCM Juniors – Studs, 20.30: Szaki – Harcos Lányok; április 27., kedd 20.30: Fekete Párducok – Old Boys; április 28., szerda 20.30: Telefonclub – Bad Dog’s; április 29., csütörtök 20.30: Studs – Telefonclub.

    Labdarúgás
    Gyôzelem Ditróban

               Az elmúlt hét végén a 16. forduló mérkôzései kerültek lejátszásra a Hargita megyei D-osztályú bajnokságban.
               Eredmények: Homoródalmási Homoród – Maroshévízi Promforest 6–0, Székelykeresztúri Egyesülés – Székelyudvarhelyi Roseal 3–0, Csíkszeredai ISK – Borszéki Bükkös 3–1, Gyergyóalfalvi Bucsin – Salamási Tudomány 1–4 és Gyergyóditrói Ditroit – Gyergyószentmiklósi Jövô 0–3 (0–3). A Jövô gólszerzôi: Bakos Csaba (25. és 39. perc) és Kurkó József (41. perc). A Csíkszentdomokosi DomSat csapata szabadnapos volt.
               A bajnoki rangsor élmezônye: 1. Gyergyószentmiklósi Jövô 40 pont (54–2-es gólarány), 2. Salamási Tudomány 35 pont, 3. Homoródalmási Homoród 33 pont, 4. Székelyudvarhelyi Roseal 30 ponttal.
               A következô forduló (április 24/25.) műsora: Csíkszentdomokosi DomSat – Csíkszeredai ISK, Maroshévízi Promforest – Székelykeresztúri Egyesülés, Salamási Tudomány – Homoródalmási Homoród, Ditrói Ditroit – Gyergyóalfalvi Bucsin. A Székelyudvarhelyi Roseal csapata szabadnapos.
               Április 24-én, szombaton 11.00 órai kezdettel kerül lejátszásra a Gyergyószentmiklósi Jövô – Borszéki Bükkös bajnoki mérkôzés.
               * A Gyergyó–körzeti labdarúgó-bajnokság 9. fordulójának eredményei: Gyergyóalfalu II. – Salamás II. 3–2, Bélbor – Gyergyótölgyes 1–5, Vasláb – Maroshévíz II. 7–0.
               A bajnoki rangsorban: 1. Tölgyes 27 pont, 2. Vasláb 18 pont, 3. Bélbor 9 pont, 4. Alfalu II. 7 pont, 5. Maroshévíz II. 1 pont, 6. Salamás II. pont nélkül.
               A következô forduló (április 25., szombat) műsora: Bélbor – Salamás II. (16 órától), Vasláb – Alfalu II. (13 órától), Maroshévíz II. – Gyergyótölgyes (16 órától).

    Jégkorong/ Reménységek
    Országos bajnokok a gyergyóiak

               Április 17-én, szombaton és április 18-án, vasárnap a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpályán kerültek megrendezésre a 13–14 éves kisjégkorongozókból álló gyermekcsapatok országos bajnokságának döntô mérkôzései. A küzdelemsorozat végén a Gyergyószentmiklósi ISK gyermekcsapata örülhetett a legjobban, Basilides Csaba tanár-edzô tanítványai ugyanis országos bajnokságot nyertek. Az elmúlt hétvégén a Gyergyói ISK csapata Csíkszeredában a Bukaresti Triumf és a Dunărea Galaţi együtteseivel mérkôzött.
               Eredmények: Gyergyószentmiklósi ISK – Dunărea Galati 9–0 (4–0, 1–0, 4–0). Gólszerzôk: Stefan Bogdan 3, Becze Tihamér 2, Péter Zsolt, Pál Csaba, Neagos Bogdan és Botos Daniel. Gyergyói ISK – Bukaresti Triumf 19–0 (7–0, 5–0, 7–0). Gólszerzôk: Péter Zsolt 5, Sikó Levente 4, Becze Tihamér 3, Pál Csaba 3, Imecs Attila, Lukács László, Stefan Bogdan és Orban Adrian 1–1 gól.
               A reménységek bajnokságának végsô rangsorában: 1. Gyergyói ISK, 2. Csíkszeredai ISK, 3. Dunărea Galaţi, 4. Bukaresti Triumf.
               Basilides Csaba tanár-edzô:
               – A reménységek bajnokságában, a selejtezô mérkôzésekkel együtt, a Gyergyói ISK korosztályos csapata összesen 10 mérkôzést játszott. A csapat mind a tíz mérkôzést megnyerte, mégpedig úgy, hogy 129 gólt ütöttek és mindössze 5 gólt kaptak. El kell mondjam ugyanakkor, hogy a 2003/ 2004-es évadban a csapat összesen 35 mérkôzést játszott, ebbôl 10 barátságos mérkôzés volt, továbbá 15 nemzetközi kupamérkôzés. A csapat ugyanakkor 10 bajnoki mérkôzésen is pályára lépett.
               – Milyen mutatókkal zárult a bajnoki idény?
               – A 35 találkozóból a csapat megnyert 25-öt, egy találkozó döntetlen eredménnyel zárult, a vereségek száma 9. A 35 mérkôzés során a csapat játékosai összesen 250 gólt ütöttek, míg az ellenfelek 128 gólt lôttek. Itt el kell mondjam, hogy a Csíkszeredai ISK hasonló korú játékosokból álló csapatával hét mérkôzést játszottunk és megnyertünk 6 találkozót, egy mérkôzés pedig döntetlen eredménnyel ért véget. A Daradics–Kalamár edzôpáros által felkészített Csíkszeredai ISK csapatával szemben a gólarányunk is pozítiv, hisz 31 gólt lôttünk és 12-ôt kaptunk.
               – Hogyan értékelhetô az elmúlt idény?
               – Sikeresnek mondható, de személy szerint én félsikerrôl beszélek. Azért, mert a másodrangú nemzetközi találkozókon volt ugyan sikerélményünk, de amikor ténylegesen bekerültünk a nemzetközi élvonalba, kiderült, hogy vesztesek vagyunk.
               – Milyen tervekkel folytatják a munkát?
               – Azon gondolkozunk, hogyan tudunk majd feljutni az elsô osztályú nemzetközi élvonalba. Ennek eléréséért elsôsorban a felkészűlés módozatán kell javítani, növelni kell ugyanakkor az edzések számát. Nagyon fontos az edzések utáni regenerálódás elôsegítése, gondolok itt a meleg öltözôkre, a zuhanyozási lehetôség megteremtésére és még sorolhatnám.
               Az országos bajnokságot nyert Gyergyói ISK korosztályos csa-patának játékoskerete: Boeriu Adrian, Csergô Csongor, Szakács Szabolcs – kapusok; Laczkó Levente, Imecs Attila, Botos Daniel, Lukács László, Jánosi Róbert, Ördög Tihamér, Kis László és László Szilamér – hátvédek; Sikó Levente, Péter Zsolt, Pál Csaba, Stefan Bogdan, Neagos Bogdan, Orban Adrian, Márton Péter, Becze Tihamér, Gábor Botond, Péter Szabolcs, Molnár Zsolt és Csavar András – csatárok. Edzô: Basilides Csaba.
               Az eredményességi mutatók (35 mérkôzést véve alapul) szerint Boeriu Adrian kapus, továbbá a hátvédek közül Imecs Attila, Laczkó Levente, Lukács László és Botos Daniel tűnt ki teljesítményével – fogalmazott Basilides Csaba.
               A csatárok eredményességi rangsorában: 1. Sikó Levente 55 pont (35 gól+20 gólpassz), 2. Péter Zsolt 52 pont (35+17), 3. Stefan Bogdan 39 pont (28+11), 4. Becze Tihamér 36 pont (29+7), 5. Pál Csaba 34 pont (23+11), 6. Neagos Bogdan 32 pont (23+9), 7. Márton Péter 24 pont (12+12), 8. Gábor Botond 20 pont (13+7).
               A sorok eredményességi mutatóit vizsgálva kiderült, hogy az elsô sorban szereplôk – Imecs Attila, Laczkó Levente, Sikó Levente, Péter Zsolt és Pál Csaba – 109 gólt szereztek, a második sor játékosai – Lukács László, Botoş Daniel, Ştefan Bogdan, Neagoş Bogdan és Orbán Adrian – pedig 78 alkalommal találtak az ellenfelek kapujába. Említeni kell továbbá a harmadik sort – Jánosi Róbert, Ördög Tihamér, Márton Péter, Becze Tihamér és Gábor Botond – is, hisz ez a váltás az idény során összesen 63 gólt lôtt.
               Szintén Csíkszeredában került megrendezésre 12–13 évesek számára kiírt országos bajnokság döntô mérkôzése. Eredmény: Csíkszeredai ISK – Gyergyószentmiklósi ISK 12–3. A hírek szerint a bukaresti és a galaci ellenfelek nem jelentek meg a csíkszeredai döntôn. A korcsoport végsô rangsorában: 1. Csíkszeredai ISK, 2. Gyergyói ISK.

    Sakk
    Újabb forduló következik

               Április 25-én, vasárnap 9.00 órai kezdettel a tanácsteremben kerülnek lejátszásra a városi amatôrbajnokság negyedik, áprilisi fordulójának mérkôzései. A szervezôk ezúttal is mindenkit szeretettel várnak!
               Emlékeztetôül közzétesszük a márciusi verseny – a Crisan Romeo Emlékverseny – után kialakult rangsort:
               1. Balázs K. Csaba 4,5 pont, 2–4. Cozma Ioan, Antal Zoltán és Bajkó Sándor 4–4 ponttal.

    Versenytánc
    Dobogós helyezések Kolozsváron

               * Április 17–18. között Kolozsváron került megrendezésre a Transilvania Kupa elnevezésű verseny. A Gyergyószentmiklósi Step Dance SK 14 párral képviseltette magát. A Páll Ágnes által irányított tánccsoportot alkotó táncosok eredményei: négy második egy harmadik és egy negyedik hely, továbbá több elôdöntôs helyezés.
               Páll Ágnes, a Step Dance SK oktatója: – A legkisebb korcsoportot, 6–9 évesek, a hobby kategóriában 6 pár képviselte: Bencze István-Szász Katinka, Bencze Ferenc-Hodgyai Ágota, Csíki László-Ferenczi Anita, Madarász Arnold-Jánosi Kata, Rokaly Norbert-Csata Krisztina, Rokaly Szilárd-Köllô Erika. Kimagasló eredményt ebben a korosztályban a Bencze István-Szász Katinka páros ért el, akik a dobogó második fokára léphettek fel. Az elôdöntôbe (7–12. hely) jutott a Bencze Ferenc-Hodgyai Ágota és a Csíki László-Ferenczi Anita páros. A hobby értékcsoportban, a 10–11 éveseknél, a Majorán Tamás-Gál Réka alkotta pár képviselte a Step Dance SK-t, akik elôdöntôt táncoltak. Ugyancsak ebben az értékcsoportban, de a jóval nagyobb korosztályban, 12–15 évesek, a Gál Tibor-Orbán Tímea, Köllô Szilveszter és Pázmán Kató képviselte Gyergyót. Közülük a Gál Tibor-Orbán Tímea páros döntôbe került és a negyedik helyen végeztek, a Köllô Szilveszter-Pázmán Kató alkotta pár a 9. helyet érte el. Az E-értékrendcsoportban indult az Olaru Bogdan-Huţanu Adina, Ferenczi Ákos-Nagy Tünde alkotta pár. Ugyanebben az értékcsoportban, de a nagyobbaknál, 12–13 évesek, a György Szabolcs-Szász Edina kettôs a második helyezést érték el. A Keresztes Zoltán és Orbán Beáta páros a felnôtt kategóriában, 16–35 évek, két ezüstéremmel büszkélkedhetnek, hisz úgy a standard, mint a latin-amerikai tánc kategóriában a dobogó második fokára állhattak. El kell mondjam, hogy a Step Dance SK keretében már magas értékcsoportban, D és Open, is versenyeznek a táncosok, kimagasló eredményt ért el a Páll István-Csíki Brigitta páros, akik a D-osztályban döntôbe kerültek és végül a 3. helyet érték el, az Open kategóriában az elôdöntôben táncoltak.
               * A kolozsvári versenyen jelen voltak a Gyergyószentmiklósi Regal Dance versenytáncosai is. A Regal Dance Cordea Cristian oktató vezetésével 7 párral vett részt a Transilvania Kupán.
               Az eredményekrôl Cordea Cristian számolt be: – A hobby kategóriában, 6–9 évesek korosztályában a következô párok versenyeztek: Portik László-Bíró Barbara, Szász Botond-Csata Tamara és Zakariás Zalán-Rákosy Anikó. Szintén ebben a kategóriában, de a 10–11 évesek korosztályában a Harai Botond-Papp Eszter és a Munteanu Alexandru-Szabó Krisztina pár a 12–15 éveseknél pedig a Csata Szilveszter-Rákosy Tímea kettôs képviselte a Regal Dance tánccsoportot. A hobby kategóriában, a 6–9 évesek korcsoportjában a legkiemelkedôbb eredményt a Szász Botond-Csata Tamara páros érte el, akik a dobogó legmagasabb fokára állhattak. Ôket a hatodik helyezést elérô Zakariás Zalán-Rákosy Anikó követte, akik szintén kiharcolták a döntôben való részvételt. Ugyanebben a kategóriában a Portik László-Bíró Barbara páros az elôdöntôbe jutott. A 10–11 évesek korosztályában szintén kiemelkedô eredményt a Maunteanu Alexandru-Szabó Krisztina ért el, akik a döntôben az ötödik helyezést érdemelték ki. A 12–15 évesek korcsoportjában a Csata Szilveszter-Rákosy Tímea páros a negyeddöntôig jutott, ahol a 14. helyezést érték el. Vasárnap a versenyzôk egy része egy magasabb, az E-osztályban is felvették a versenyt a rangos mezônyben, búcsút mondva a hobby értékcsoportnak. Ezen párok: Szász Botond-Csata Tamara, Zakariás Zalán-Rákosy Anikó, Harai Botond-Papp Eszter, Munteanu Alexandru-Szabó Krisztina, Kozma Richárd-Nagy Viktória, Csata Szilveszter-Rákosy Tímea. A legkiemelkedôbb eredményt újra a Szász Botond-Csata Tamara páros érte el, akik a döntôben a dobogó harmadik fokára állhattak, ôket a Zakariás Zalán-Rákosy Anikó pár követte, akik a 6. helyért járó oklevelet vehették át. A 10–11 éveseknél az elôdöntôig jutott a Kozma Richárd-Nagy Viktória és a Munteanu Alexandru-Szabó Krisztina páros.

    Szertorna
    Románia válogatottja másodszor Európa-bajnok

               Április 16–18. között a szlovéniai Ljubljanában került megrendezésre a férfiak számára szervezett felnôtt és ifjúsági Európa-bajnokság.
               Az idei kontinensviadalon Románia felnôttválogatottja – Urzică Marius, Marian Drăgulescu, Ioan Suciu, Răzvan Selariu és Dan Potra – megvédte a 2002-ben Görögországban (Patraszban) kiharcolt Európa-bajnoki címét.
               Eredmények
               A csapatversenyben, felnôttek: 1. Románia 171,084 pont, 2. Fehéroroszország 169,732 pont, 3. Franciaország 168,795 pont; ifjúságiak: 1. Oroszország 164, 695 pont, 2. Németország 162,207 pont, 3. Ukrajna 159,748 pont, ... 6. Románia 158,010 pont.
               Szombaton, április 17-én került sor az egyéni összetett versenyre. Eredmények, felnôttek: 1. Marian Drăgulescu (Románia) 56,798 pont, 2. Rafael Martinez (Spanyolország) 56,711 pont, 3. Gyenisz Szavenko (Fehéroroszország) 56,161 pont; ifjúságiak: 1. Jevgenyij Vasziljev (Oroszország) 55,174 pont, 2. D. Barkalov (Oroszország) 54,823 pont, 3. F. Hambüchen (Németország) 54,273 pont.
               Április 18-án, vasárnap a szerenkénti döntôket rendezték meg. Románia képviselôi ismét kitűnôen szerepeltek, hisz újabb aranyérmeket szereztek.
               Eredmények – Felnôttek
               Lólengés: 1. Ioan Silviu Suciu (Románia) 9,725 pont, 2. Alberto Bsnari (Olaszország) 9,712 pont, 3. Berki Krisztián (Magyarország) 9,700 pont, ... 8. Urzică Marius (Románia) 9,625 pont.
               Talaj: 1. Marian Drăgulescu (Románia) 9,775 pont, 2. Jordan Jovcsev (Bulgária) 9,737 pont, 3. Rafael Martinez (Spanyolország) 9,675 pont, 4. Gál Róbert (Magyarország) 9,500 pont.
               Ugrás: 1. Marian Drăgulescu (Románia) 9,756 pont, 2. Evgheni Sapronenko (Fehéroroszország) 9,662 pont, 3. Leszek Blanik (Románia) 9,643 pont, ... 7. Ioan Suciu (Románia) 9,350 pont.
               Korlát: 1. Roman Zozulia (Ukrajna) 9,725 pont, 2. Valeri Goncearov (Ukrajna), 3. Yann Cucherat (Franciaország) 9,712 pont, ... 6. Urzică Marius (Románia) 9,512 pont.
               Gyűrű: 1. Dimosthenis Tampakos (Görögország) és Alexander Safosin (Oroszország) 9,775 pont, 3. Matteo Morandi (Olaszország) 9,750 pont. Nyújtó: 1. Vlasios Maras (Görögország) és Aljaz Pegan (Szlovénia) 9,787 pont, 3. Cristoph Schaerer (Svájc) 9,687 pont.
               Az Európa-bajnokság éremtáblázata
               1. Románia 5 aranyérem (ebbôl Marian Drăgulescu 4 aranyérmet szerzett!), 2. Görögország 2 aranyérem, 3. Ukrajna 1 aranyérem, 1 ezüstérem, 4. Oroszország és Szlovénia 1–1 aranyérem, 6. Fehéroroszország 2 ezüstérem, 1 bronzérem.
               A Gazeta Sporturilor értesülése szerint a román válogatott aranyérmes sportolóit 200 millió lejjel jutalmazza az Országos Sportügynökség. Ekképp a négy aranyérmet szerzô Marian Drăgulescu 800 millió lejjel lesz gazdagabb.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Horoszkóp
    április 22 – 28.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Minden várakozó állásponton van, és ettôl majd megbolondul. Tisztában van azzal, hogy az Önt foglalkoztató tíz dologból legalább egyet sikerrel visz véghez, mindössze az a kérdés, vajon melyiket. Az áprilisi napsütés fokozza az izgalmakat.
               BIKA (IV.21-V.20)
               Nagyjából kezdenek rendbe jönni a dolgai. Amennyire szétszórt volt mind a szerelmi, mind a munkahelyi élete, annál jobban élvezi most a nyugalmat, a kialakult rendet. A friss nyugdíjas Bikát idônként még kísérti a múlt.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               A tavaszi nap sugarai, a szabadban töltött percek sok erôt adhatnak Önnek! Ezenfelül a tavaszi fáradtságra gyógyírt jelent a testmozgás. Ha sokat dolgozik, mondhatni reggeltôl estig, munka után ne üljön azonnal autóba, sétáljon egy jóízűt!
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               Úgy érzi, hogy újból felmelegített kapcsolata működni fog. Egy bizonyos ideig igen, aztán kezdôdnek a régi problémák. Bizonyára a sors tanulásként méri Önre e csapást, aminek lényegét még nem képes felfogni.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               A barátja segíthet Önnek az óvatosságban, és viszszafogottságban. Mindenben figyeljen a törvényes keretekre és tartsa be a szabályokat! Az autóvezetôk a gyorshajtásra, hogy ne legyen késô. Hét közepétôl fokozódik Önben a feszültség.
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               Elôfordulhat, már isten tudja hányadszor, fejest ugrik olyan kapcsolatba, amirôl nincs meggyôzôdve, hogy kell-e Önnek vagy sem. Aztán heteket, hónapokat nyűgölôdik azon, miként tud kimászni abból, amit okozott magának.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               A héten viszonylag jó hangulatban, szerencsésen alakulhatnak a dolgai. Persze ilyenkor azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy valahol Önnek is rá kell hangolódni az eseményekre, egy normális tempóra!
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               A hétköznapi események folyamán legjobb, ha meghúzza magát, és most nem fog bele semmilyen komolyabb vállalkozásba, tevékenységbe! Törôdjön most inkább a szerelemmel, abban legalább örömét lelheti! Nem kizárt, hogy felbukkan valaki a múltból.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               A sok nehézség után itt az ideje, hogy oldódjék, lazítson egy kicsit! Arról azonban ne feledkezzen meg, ami az Ön örömére van, az ne legyen mások hátrányára! Ha van élettársa, házastársa, tegyen Ön is valamit kapcsolatukért! Értékelje azt, hogy kedvese milyen sokat tesz önért.
               BAK (XII.23-I.20.)
               A húsvéti pihenés után kicsit nehéz lesz visszacsöppenni a hétköznapok forgatagába, de a viszonylag harmonikus konstellációk segítenek a beilleszkedésbe. Aránylag jól rá tud hangolódni a feladataira, s ezért hatékony feladatai ellátásában.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Ez a jegy sokszor hajlamosítja arra, hogy túlzásba vigye önmaga kizsigerelését. Bármivel foglalkozik ezen a héten, csak egyre figyeljen, és ne vegye szentírásnak mások ígéreteit! Ha csak erre alapozza dolgait, nagy bajba kerülhet.
               HALAK (II.20-III.20.)
               Egy Önnel ellentétes jegy segíthet abban, ismét a lelke mélyére nézve szembesüljön azzal, hogy mennyire mély a hite. Miként tud bízni magában és másokban. Fôleg a délelôtti órákban használja ki lelkesedését, aktivitását.



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               * * *
               Orvos a pácienshez:
               – Van egy jó meg egy rossz hírem, melyikkel kezdjem?
               – Kezdje a jóval!
               – Egy betegséget fogunk magáról elnevezni...
               * * *
               A rendôr megtankolt a benzinkútnál.
               – És az ingyenszex sorsolással mi lesz? – méltatlankodik.
               – Ja, igen. Tessék, húzzon egyet! – tart oda a kutas egy pakli kártyát. A rendôr kiválaszt egy kártyát, a kutas megnézi: – Nem nyert. Viszontlátásra!
               – Érdekes – mormogja a rendôr, ahogy elindul –, a feleségem a héten már háromszor nyert, én meg egyszer sem.
               * * *
               Az orvos nemibetegség-tesztet végez a házaspáron.
               – Van egy jó, és egy rossz hírem – mondja a férjnek.
               – Mi a rossz?
               – A feleségének trippere van.
               – És mi a jó?
               – Nem magától kapta.
               * * *
               A haldokló Kohnt körülveszi a családja. Sorra szólítja ôket:
               – Rebeka, feleségem, itt vagy?
               – Itt vagyok, Mojse.
               – Regina lányom, itt vagy?
               – Itt vagyok, apám.
               – Itzig fiam, itt vagy?
               – Itt vagyok, apám.
               – Jajj! Akkor ki maradt az üzletben?
               * * *
               – Mindig ideges vagyok, ha elutazol – mondja a külkeres férfinek a felesége.
               A férfi megnyugtatja:
               – Drágám, hamarabb itthon leszek, mint gondolnád.
               – Hát épp ez az...
               * * *
               – Képzeld, az én anyósom nagyon szerény asszony, soha sincs semmi kívánsága.
               – Akár az enyém, az is folyton csak parancsol.
               * * *
               A francia és a japán megy a vonaton. Beérnek egy alagútba: CSIHI, PUHI.
               Kiérnek az alagútból, a francia vérzô orral a földön, a japán azt mondja:
               – Ez a japán karate.
               Beérnek egy másik alagútba: egy CSATTANÁS hallatszik.
               Kiérnek az alagútból, a japán betört fejjel a földön, a fancia azt mondja:
               – Ez a franciakulcs.
               * * *
               Két hangya motorozik.
               – Álljunk meg!
               – Miért?
               – Bogár ment a szemembe.
               * * *
               – Maga csótánynak nevezett engem?
               – Igen.
               – Vállalja?
               – Vállalom.
               – Akkor párbajozzunk! Válasszon fegyvert!
               – Rendben. Rovarirtó spray.
               * * *
               Egy pacák bemegy a kocsmába, és kér egy sört. Megissza és kérdezi mennyivel tartozik?
               – 120 Ft-al – mondja a kocsmáros.
               Fogja a pacák és csupa 1 Ft-ossal kifizeti és bedobja a pult mögé. A kocsmáros nagyon mérges, de a pénzt azért felszedi. Másnap ismét bemegy a pacák a kocsmába és megint kér egy sört. Megissza és letesz a pultra két db 100–ast. A kocsmáros ki akar tolni a pacákkal. Fogja, és 1 Ft-osokkal kiszámolja a visszajárót és szétszórja a kocsmában. Gondolkozik a pacák, letesz a pultra 40 Ft-ot és mondja:
               – Kérek még egy sört!
               * * *
               Kifogja az aranyhalat az újgazdag, persze a saját halastavában. Kicsinek találja, így visszadobja.
               – Hát a három kívánsággal mi lesz? – kérdi méltatlankodva az aranyhal.
               – Na, mondjad!
               * * *
               Besorozzák a székely legényt a haditengerészethez:
               – Tud úszni?
               – Miért? Hajó nincs?

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2007

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!