16. (590.) szám, 2005. Aprilis 21-27




      Kisújság-olvasók figyelmébe!

                 Megjelent a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2005.
                 A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság évkönyvét.
                 Ára: 5 euró
                 Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
                 e-mail: kisujsag@nextra.ro
                 tel.: 004-0266-364.941
                 Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
                 A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
                 A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
      Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




      Habemus papam!

                 Fehér füst szállt fel április 19-én, kedden este 18 óra 50 perckor a konklávénak otthont adó Sixtus-kápolna kéményébôl. A választás negyedik fordulójában kétharmados többséggel a 115 bíboros megválasztotta az új pápát.
                 Kevesebb, mint egy órával késôbb a Vatikán erkélyén megjelent Jorge Arturo Medina Estevez kardinális, aki bejelentette, hogy a német Joseph Ratzinger bíboros lett az új pápa, aki a XVI. Benedek nevet választotta magának. Ô lett Róma püspöke, a 265. pápa és a 8. német származású katolikus egyházfô. Elôtte 482 évig nem volt német pápa. Az 1927. augusztus 16-án az Inn partján, a bajorországi Marktlban született 78 éves Joseph Ratzingert igen szigorú, konzervatív nézetei miatt korábban páncélkardinálisnak, az Úr rotweilerének és inkvizítornak is nevezték. Hívei viszont a hit ôrzôje nevet adták neki.
                 Az elmúlt években néhány határozott kijelentésével került az európai újságok címlapjára. Ragaszkodott például ahhoz, hogy az EU alkotmányába belekerüljön a kontinens keresztény gyökereinek említése. Felemelte a szavát Törökország EU-csatlakozása ellen, mert szerinte egy muzulmán országot hiba lenne az európai kultúrkörhöz sorolni. 2000-ben több protestáns egyház haragját váltotta ki, amikor a nem római katolikus keresztényeket fogyatékosoknak nevezte.
                 A német származású fôpap megválasztása elôtt a bíborosi testület dékánja és a Szent Inkvizíció jogutódjának, az Apostoli Szentszék Hittani Kongregációjának elnöke volt, egyben II. János Pál egyik legközelebbi munkatársa. A német bíboros ifjú korában rövid ideig a Hitlerjugend, a hitleri ifjúsági szervezet tagja volt, a német hadsereg egy légvédelmi ütegében szolgált. Joseph Ratzingert Magyarországra vezényelték, ahol tankcsapdák felállítása volt a feladata, de 1944 áprilisában dezertált, majd néhány hetet hadifogolytáborban töltött.
                 Ô az egyház számára a konzervatív megoldás, a katolikusok számottevô része számára pedig a csalódás. Csalódás azoknak, akik azt szerették volna, hogy ne csak Róma, hanem a helyi egyházak is kapjanak beleszólást a püspökök kinevezésébe; nôket is szentelhessenek pappá; a papi hivatalt ne kössék nôtlenséghez. Ismerjék el a nôk felelôsségét a fogamzásszabályozásban (az utóbbit ne azonosítsák az abortusszal); tanúsítson az egyház több megértést a házasság elôtti nemi kapcsolatokat, illetve a homoszexualitást illetôen, s több irgalmat azokkal szemben, akik bajban vannak – például az elvált és újraházasodott emberekkel szemben, akiktôl a jelenlegi gyakorlat szerint megtagadják a szentségek kiszolgáltatását, vagy a megnôsült papokkal szemben, akik ma nem gyakorolhatják hivatásukat. Ezekre a katolikusok nagy részét élénken foglalkoztató kérésekre a Hittani Kongregáció, illetve annak vezetôje, Joseph Ratzinger, mind visszautasítással felelt.
                 „Magamat a ti imádságotokra bízom. Azon az úton haladunk elôre, amelyen eddig is haladtunk, és remélem, ebben segíteni fog minket a Szűzanya is” – mondotta XVI. Benedek pápa, amikor köszöntötte a Szent Péter téren összegyűlt százezres tömeget, majd urbi et orbi – a városnak, Rómának és a világnak mondott áldást a vatikáni palota erkélyérôl.
                 Április 24-én, vasárnap délelôtt lesz a kedden pápává választott Joseph Ratzinger beiktatási miséje a Szent Péter-bazilikában.
      Összeállította: Ábrahám Imre

      Megzöldül a város

                 A Kossuth utcában tujákat ültet a hivatal. Majd minden tuja mellé lombhullató díszfa is kerül. Kontesveller József alpolgármester elmondta, a költségvetésben van erre pénz, több tízmillió lejrôl van szó, hogy pontosan mennyit költenek díszfákra, egyelôre nem tudni. Azt is tudtunkra adta, hogy a Kossuth utcában kisebb tuják kerülnek, az intézmények elé pedig a nagyobbak, drágábbak. Hozzátette, idegenben még drágább a dísznövény. Elmondta, ültetnek még szomorúkôrist, szomorúfűzet, díszszilvafát, s vásárolnak fűmagot is a közeljövôben.
                 A faültetési akciót eredetileg szerdára tűzték ki, aztán módosult az idôpont: szombatra halasztották. A tervek szerint a Naturland Alapítvány segít majd a hivatal embereinek a faültetésben. A hivatal mellékgazdaságától tudtuk meg, hogy összesen 100 tuját szállítanak le a csemetekert szomszédságában működô cégtôl. A kétméter körüli Thuja occidentalis illetve a Thuja orientalis egységára 800 000 lejtôl 1 600 000 lejig terjed a mérettôl függôen. Szép lesz a Kossuth utca, s szépül a könyvtár udvara is. Ott park lesz, juhar, nyárfa, kúszótuja fog díszelegni az udvaron.
                 A könyvtár udvarán tovább élnek majd a dísznövények, de hogy mi lesz a Kossuth utcában? Szomorú, hogy a vandálok élvezettel törik ketté a fákat. Volt rá példa. A por s az egyre több falkányi kóbor kutya elôszerettettel jelöli meg az utat, merre járt.
                 Kell a zöldövezet, ez vitathatatlan, s az szép pénzt ér, ez is igaz. De a parkosítás heteit követôen a csemeték zsenge zöldjét szürke por lepi be, s a védô lécek közé befújja a szél a műanyag zacskókat. A díszfa, talpalattnyi zöld szükséges, de talán elôbbre kellett volna hozni a nagytakarítás hetét.
                 Ugyan elmaradt a szerdai nagy akció, de e napon Bajna György újságíró kollégánk háza elé orgonabokrokat és két nyírfát ültetett.
                 Az Objektív Televízió is szépíti a stúdiója elôtti közteret. Tíz lombhullató csemetét ültettek, s nemsokára több mint tucatnyi tuja is helyére kerül. Nem csupán a szépítésért ültetnek, mint elmondták, ez utánpótlás, hiszen, ha évente ilyen ütemben vágja a hivatal a fákat, valakinek pótolnia is kell.
      K-T. Gy.

      Továbbtanulási lehetôségek

                 Hét végén felvételi tájékoztatóra került sor az Országos Magyar Diákszövetség és az RMDSZ szervezésében. A hangsúly ezúttal a Bolognai rendszer bevezetésén volt, hisz idéntôl a romániai felsôoktatási intézmények is bekapcsolódnak ezen folyamatba, változik a tanulmányi eredmény pontozása, s az új pontrendszer egységes lesz Európa-szerte. Az új rendszernek része az is, hogy júliusban sor kerül a vizsgákra, tehát nem kell ôszig várni a felvételizôknek. Emellett az elôadóktól azt is megtudhattuk, milyen egyetemen, milyen szakok indulnak, mennyibe kerül a tandíj, milyen szolgáltatást tud nyújtani az intézmény, van-e bentlakás, étkeztetés, milyen ösztöndíjakra lehet számítani a legjobbaknak.
                 Bemutatásra került a 2005-ös Egyetemi Kalauz, mely megtalálható, helyben lapozható az Ifitékánál, és ígérik, két hét múlva a Sapientia tájékoztatója is az Ifitékába kerül – tudtuk meg György Szidóniától.
      B. K.

      Baj van! Krízishelyzet!

                 … fogalmazódott meg az Arbor Famegmunkálók Szövetsége által pénteken szervezett faipari konferencián. A felszólalók mindegyike hangsúlyozta, fogytán a fa, becsben kellene tartani, s ebben segíthet az összefogás, segíthet a közösség.
                 Bár a termet nem sikerült kifűteni, s Molnár Judit moderátor el is viccelôdött azon, hogy azért fázunk, mert fázunk, tény, hogy volt bôven érdeklôdô, volt hozzászólás, sôt segítségfelajánlás is.
                 Szilágyi Imre, a szövetség elnöke hangsúlyozta, azért jött létre e szövetség, mert kikristályosodott, hogy hosszú távú megmaradás csak összefogással érhetô el. Megtudtuk, a hét alapító cég mellé még negyvenhárman csatlakoztak, melyeket rendszeresen ellátnak információval: hírlevelet küldenek szét, szemináriumot szerveznek, a tagoknak kedvezményes telefonszerzôdésre nyitottak lehetôséget, mindenképp támogatni kívánják a csemeteültetést, sôt sikerült tárgyalást kezdeményezni a Schweighofer céggel is. Fontos lépésként könyvelte el az Arbor elnöke, hogy sikerült felvenni a kapcsolatot a hatóságokkal, hisz meggyôzôdése, kommunikációval szinte minden megoldható.
                 Baj van! Krízishelyzet! – hangsúlyozta Szilágyi Imre, majd Bajkó Tibor részleteiben is kitért arra, milyen károkat okoz, ha a nálunk kitermelt fát rönkként viszik el: munkanélkülivé válnak az alkalmazottak, s a fafeldolgozó cégek, ha felélik eddigi tartalékaikat, következik a bezárás. A statisztika szerint havonta 5–6000 köbméter rönköt visznek el feldolgozás nélkül, pedig az, ha itt kerülne feldolgozásra 1100–1300 embernek adna kenyeret. És mi lesz, ha a rönkszállítás megnövekszik? „Kutya kötelességünk egymásnak valamilyen szinten segíteni” – jelentette ki Bajkó Tibor, beszámolva arról az elôrelépésrôl, hogy sikerült összeállítani egy feketelistát, melyen a „szélhámos cégek” sorakoznak figyelmeztetésként, hogy másokat át ne verhessenek.
                 Portik Nándor sem festett fényesebb képet a fafeldolgozók jövôjérôl, elmondta, szükségszerű a cégek informálása, profilálódása, promoválása.
                 Dr. Garda Dezsô parlamenti képviselô azzal biztatta az érintetteket, hogy kormányszinten megpróbálnak lépéseket tenni a rönkszállítás megakadályozásáért, mert a legfontosabb cél, hogy az erdôt kapják vissza a tulajdonosok, a levágott fát pedig elsôsorban helyi vállalkozók vásárolhassák meg.
                 A helyi vállalkozók támogatásában, céljuk népszerűsítésében ígért segítséget a ditrói, a remetei illetve a gyergyószentmiklósi polgármester is, az Arbor pedig biztosította a famegmunkálókat, segítségükre lesz e krízishelyzetben.
      B. K.

      Csökken a munkanélküliség

                 Általános állásbörzét tartottak péntek délelôtt. A Hargita megyei Munkaerô Elhelyezô Ügynökség által szervezett munkahelykínálaton szakképzetlen, középfokú és felsôfokú végzettséggel rendelkezô munkaerôt kerestek.
                 Nagy volt az érdeklôdés az általános állásbörzén. A jelen levô cégek szakácsot, takarítót, eladót, ácsot, kôművest, faipari mérnököt, asztalost, taxist kerestek.
                 Trută Ioantól, a helyi ügynökség igazgatójától megtudtuk, 300 munkanélküli jelent meg a börzén, nekik 20 cég kínált 170 álláslehetôséget. 24 személyt helyben alkalmaztak, 63 álláskeresôt pedig interjúra hívtak a cégvezetôk.
                 Jelenleg 4,2%-os a munkanélküliségi arány városunkban. Ez a szám a tavaszi mezôgazdasági és az építôipari munkálatoknak köszönhetôen csökkenni fog – tájékoztatott a helyi ügynökség vezetôje. Ugyanakkor jelenleg 40 személy vesz részt a kôműves és az ács szakmákban tartott tanfolyamokon, melynek elvégzése után remélhetôleg el tudnak majd helyezkedni.

      Ára lesz a pityókának?

                 El vannak keseredve a pityókatermelôk. Van is amiért. Portékájuk mindjárt bagóért sem kell senkinek. Hiába túrták a földet tavaly, trágyadombra kerülhet a termés. Alfaluban összesereglettek nemrégiben a termelôk, s elkeseredésükben az utcára vonultak. Civilizáltan tiltakoztak, nehezményezték, hogy nincs értéke a pityókának. Eredmény? A tavalyi termés valószínűleg úgy kel el, ahogyan ezidáig minden évben. Vagy sehogy, vagy a négylábúak takarmánya lesz. De ôsztôl Bukarestben is lépnek.
                 Országos a hír, hogy a Mezôgazdasági Minisztérium ôsztôl ajánlott értékesítési árat szab meg a burgonyára, így próbálja megmenteni a burgonyatermesztôket az ôket fenyegetô csôdtôl – jelentette be Gheorghe Flutur miniszter. Elmondta: „a burgonya feldolgozására irányuló projekteket fogunk kidolgozni, fôként a burgonyapehely gyártására. Vissza kell szorítani a krumpliimportot, gondolok itt az Egyiptomból behozottra, amely nyomás alatt történt, bár nem felelt meg az egészségi szempontoknak. Tönkretették a vetômagburgonya-központokat, segítenünk kellene a vetômagtermelôket nagyobb támogatást biztosítva nekik” – mondta Flutur.
                 Eddig a bejelentés, van remény tehát, hogy a hazai pityókából lesz több a piacon, s az se semmi, hogy ajánlott értékesítési árat szabnak meg. Nem mindegy, hogy mennyibe cserél pityókát a kukoricás idegen, hány lejt adnak kilójáért, s jut-e új, nemesített vetômagra következô tavasszal.
      K-T. Gy.

      MPSZ-hírek

                 Az autós tüntetésrôl
                 A Magyar Polgári Szövetség vezetôsége köszöni mindazoknak, akik részt vettek a múlt heti autós tüntetésen. Az a tény, hogy olyan sokan válaszoltak a felhívásunkra azt bizonyítja, hogy egy valóban súlyos gondról van szó, ami sokakat érint. Biztosítjuk a gyergyóiakat, hogy ezzel a téma nincs lezárva, már készül az a dokumentum-film, amit el fogunk juttatni az Európai Parlament képviselôihez is. Célunk az, hogy az útjainkat javítsák meg, s nem nyugszunk mindaddig, míg ez meg nem valósul.
                 Ugyanakkor felkérjük a város, illetve Gyergyószék lakóit, hogy hasonló gondjaikkal forduljanak a jövôben is bizalommal hozzánk, mert lehetôségeink szerint felkarolunk minden olyan kezdeményezést, ami a vidék lakóinak az érdekeit szolgálja.
                 A gyergyószentmiklósi közállapotokról
                 Emlékeztetünk mindenkit, hogy a tavalyi helyhatósági választások után több ízben jeleztük a város újonnan megválasztott vezetôinek, hogy a választási kampány lezárultával félre kell tenni minden politikai csatározást, s együttes erôvel kell hozzálátni a város elôtt tornyosuló problémák megoldásának. Együttműködési ajánlatunkat akkor a polgármester úr megköszönte, ellenben sajnálattal kell tapasztaljuk, hogy felajánlott segítségünket azóta senki sem igényelte.
                 A választási kampányban a város jelenlegi vezetôi azt ígérték, hogy rendszeresen szerveznek majd lakossági fórumokat. Azokon szintén lehetôség lett volna ôszinte, nyílt és konstruktív párbeszédek lefolytatására, de sajnos az ígéret csak ígéret maradt.
                 Mindezeket nem mondanánk el, ha a városban minden a legnagyobb rendben lenne, vagy legalább a jobbulás jelei mutatkoznának. Aki nyitott szemmel jár a városban, az láthatja, hogy ez nincs így.
                 Ilyen körülmények között kötelességünknek érezzük jelezni, hogy súlyos hibának tartjuk azt, hogy a városvezetôk elzárkóznak a felajánlott együttműködéstôl. Be kellene lássák azt is, hogy a múltbeli események pontos ismerete nélkül a legnagyobb jóindulattal sem lehet helyes döntéseket hozni. Hasonlóképpen be kell lássák azt, hogy mások véleményének a meghallgatása és mérlegelése (s ez különösen érvényes akkor, ha az illetôk szakemberek) nem a gyengeség, hanem a bölcsesség jele.
                 Elvárjuk, hogy a városvezetôk hagyjanak fel ezzel a káros gyakorlattal, s vonják be a döntések elôkészítésébe és kivitelezésébe mindazokat, akik hozzá tudnak járulni a város hanyatlásának megfordításához.

      „A fiatalok igényesek”

                 Az április 14-i tanácsülésen, Gáll Árpád elhunyt független tanácsos helyére, az RMDSZ-listán soron következô Barabás Attila került, ô tette le az esküt. Az újdonsült tanácsossal beszélgettünk, aki, elmondása szerint 2004-ben azért vállalta a megmérettetést, hogy fiatalodjon a testület, elôbbre mozduljon a város.
                 – A testületbôl korábban is hiányoltam a 25–35 év közötti tanácsosok jelenlétét, be kell kapcsolódni, tenni kell azért, hogy valami történjen is a városban – mondta a tanácsos, vagy ahogy jobban ismerik, a volt Incognito együttes gitárosa, Zsák.
                 – Mennyire követte a tanács munkáját?
                 – Nem követtem aprólékosan, de látszott a városon, hogy kimozdult. Például a télen folyamatosan volt fűtés- és melegvíz-szolgáltatás, ez is egy elôrelépésnek számít.
                 – Hogyan látja, mi a város legégetôbb problémája?
                 – Nagyon sok probléma van, amit sürgôsen meg kellene oldani. Részletekbe nem bocsátkoznék, viszont azt mindenki látja, hogy milyen szemetes a város, a legutóbbi ülésen a közüzemek vezetôje ígérte, tesznek a város tisztaságért. A fiatalok kivándorlása is egyre fokozódik, nemhogy fiatal, egyetemet végzett szakemberek hagynak itt benünket, hanem az egyszerű munkásemberek is elmennek külföldre. A fiataloknak nagy gond a lakás is, és a tavaly sem sikerült ANL-s lakásokat építeni. A fiatalok itthon tartásához sok minden kell, igényesek, és ez nem baj. Szellemi táplálék is kell, itt gondolok a kulturális tevékenységekre. A városnak kell a kultúra, a művészet, viszont művészet úgy van, ha van pénz.
                 Barabás Attila tanácsos ismerkedik tanácsosi teendôivel, két bizottságban is fog munkálkodni: a városrendészeti és a vagyonkezelési bizottságban.
                 Elmondása szerint, vannak külföldi és belföldi kapcsolatai, melyek a város elômenetelét is segíthetnék.
                 És tanácsosi zárszóként kijelentette:
                 – A testület munkáját az észérveken alapuló viták kell hogy vezéreljék, és semmiképp sem szabad egy szavazógéppé váljon, s valószínű, hogy lesznek súrlódások is.
      B. T. I.

      Városi választás

                 Sajtótájékoztatón jelentették be: május 7-én sor kerül a Gyergyószentmiklósi RMDSZ tisztújító közgyűlésére, és ugyanakkor a helyi szervezet alapszabályzatának módosítására.
                 A választási bizottság elnöke Szabó Rudolf, tagjai: dr. Weil Gyula, Vencser Sándor, Vincze János, Virág Zsolt és Farkas Lóránt.
                 Szabó Rudolftól megtudtuk, május 7-én, 11 órakor a művelôdési ház 40-es termében kerül sor a közgyűlésre, ahol elsôsorban városi elnököt és választmányi tagokat választanak közvetlen, titkos szavazással a jelenlévô RMDSZ-tagok.
                 Az elnöki tisztségre pályázhat minden gyergyószentmiklósi RMDSZ-tag, aki 60 támogatói aláírással vagy ajánlással rendelkezik valamely történelmi egyháztól illetve valamely RMDSZ társult szervezettôl (Gyergyóért Alapítvány, Széchényi Kör, Romániai Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom, Itthon Fiatalon Mozgalom). Elnökjelöltek esetében írásos politikai program leadása is kötelezô.
                 A választmányi tag-jelöltek 20 támogatói aláírást kell letegyenek az asztalra vagy ajánlást történelmi egyházak illetve társult szervezetek valamelyikétôl.
                 Aláírással támogatni csupán egy elnökjelöltet illetve maximum 15 választmányi tag-jelöltet lehet.
                 Az aláírások gyűjtése formanyomtatványon történik, mely az RMDSZ-nél igényelhetô május 2-ig, naponta 10–13 óra között. A jelölések leadási határideje szintén május 2., 13 óra.
                 Alapszabályzat-módosító javaslatok letételének határideje is május 2.; javaslatot tehet le bármely RMDSZ-tag, és elôtte az RMDSZ-nél lehetôsége van tanulmányozni a szervezet jelenlegi alapszabályzatát.
                 Ahhoz, hogy a május 7-i tisztújító közgyűlés döntésképes legyen, a helyi RMDSZ-tagság 5 százalékának kell jelen lennie, amely 93 személyt jelent.
                 A választási bizottságtól azt is megtudtuk, május 3-án szintén sajtótájékoztató keretében hozzák a nyilvánosság tudomására, kik a jelöltek, milyen fejlemények vannak a készülô választások kapcsán.
      B. K.

      Hol a pénz?
      A városi költségvetés, mindennapi nyelven

                 1. rész
                 Átlagember számára költségvetésrôl, mérlegrôl, bevételrôl és kiadásról beszélni valahogyan távolinak tűnik, a legtöbb esetben pedig csak legyintenek rá, mint egy unalmas témára. Pedig a következô percben méltatlankodik az utak állapotán, a város helyzetén, nem gondol arra, hogy ez is benne van, vagy esetleg nincs benne egy-egy költségvetési tételben.
                 Amikor egy háziasszony tésztát süt, elôveszi a receptet, amire fel van írva, hogy fél kiló liszt, két tojás, két kanál zsír és így tovább. Ha a fentrôl lefelé felsorolt élelmiszerek mellé azt is odaírná, hogy mennyibe kerülnek, akkor össze is állna a tészta költsége. Minden sor egy tételnek felel meg, ha pedig összeadja a tételek pénzben kifejezett értékét, akkor megvan a tészta összköltsége. Ez lenne tehát a kiadás. Most képzeljük el, hogy egy másik lapra felírná, hogy mibôl veszi meg a tésztához szükséges élelmiszereket, valahogy így: „összesen kell X lej, tehát ennyi van a pénztárcámban, kérek kölcsön a szomszédasszonytól és megmaradt a villanyszámlára szánt pénzbôl is, mivel kevesebbet fizettem, mint amennyire számítottam”. Mindezt soronként leírva és a kiadás mellé téve meg is van a tészta költségvetése, azzal a megjegyzéssel, hogy az utóbbi a bevételnek felel meg. Ha nagyon korrektek akarunk lenni, akkor a gáz és villanyfogyasztást (pl. palackos gázkályha és mixergép használata) valamint a háziasszony tésztasütéssel eltöltött idejét is felszámítjuk. De ez már egy másik történet. Ezzel a kissé plasztikusnak tűnô példával akartam ábrázolni a költségvetés papírra vetett formáját. Minél jobban lebontjuk a tételeket (ha például a liszt ára esetében feltüntetnék, mennyibe került a búza, mennyibe az ôrlés és mennyibe a szállítás), annál bonyolultabbnak tűnik, de a lényeg az marad. Formailag elôször a bevétel rész jelenik meg és utána a kiadás, de végsô soron ennyi egy költségvetés.
                 Gyergyószentmiklós, megyei jogú város 2005 évre tervezett költségvetése valamivel több mint 140 milliárd lej. Az átlagember erre azt mondja, hogy jaj, de sok pénz! Ugyanerre egy nagy cég vezetôje azt, hogy nem is sok. A költségvetés felôl döntô személyek pedig egész biztosan azt mondanák, hogy ennek a kétszerese sem lenne elég, hogy minden szükségletnek eleget tehessenek. Ha pedig összehasonlítjuk egy hasonló nagyságrendű, más országbeli – és legyünk divatosak, uniós – város költségvetésével, akkor szomorúan tapasztalhatjuk, hogy a mi költségvetésünk akkor, amint egyik-másik tétel a példának vett város költségvetésében. Tulajdonképpen, összegében csak hányada, néhány százaléka az, amibôl városunk gazdálkodik, ha összehasonlítjuk egy, az unióban lévô ország hasonló nagyságrendű helységével. Példának okáért, Siófok (testvérváros) 22 ezer lakosú város tavalyi költségvetése, átszámolva lejre, közel 1 250 milliárd (internetes forrás www.siofok.com/ asp/reszletez.php?ID=32277) vagy- is kilencszer több pénzzel gazdálkodnak a Balaton partján, mint a Békény mellett. Igaz, hogy más gazdasági körülmények vannak Siófokon, mint Gyergyószentmiklóson. Mint ahogyan sok minden más ott, mint itt.
                 Egyértelmű, hogy minél több a bevétel, annál többet lehet költeni a polgárok által nagyon is igényelt dolgokra, mint amilyen a már említett útviszonyok is. Nézzük meg azonban, hogy honnan is van a városnak pénze, vagyis mibôl áll a bevétele. Azt elsô látásra is megállapíthatjuk, hogy a legfontosabb és legnagyobb bevételi forrás az adókból áll össze. Minden polgár a jövedelme után adót fizet, ez a fizetett alkalmazottak esetében a fizetés utáni adó, amelyet hónapról hónapra az alkalmazók átutalnak az államkasszába. Ebbôl a legújabb intézkedések alapján 42 százalék jár a városnak. Ugyancsak bevétel a város számára az épületek, telkek, járművek után fizetett adó, amelyet a polgárok és a jogi személyek (cégek, intézmények) egyaránt fizetnek. Ha a bevételt akarja növelni a város, akkor elsôsorban az adókból lehetséges. Hogyan lehet ezt növelni? Kétféleképpen: több adó és több adózó. Igen ám, csak az adók szintjét országos rendeletek szabályozzák, a város csak bizonyos keretek között dönt az adók nagyságáról. Ez bizony nem vezet gyors eredményhez. A több adózó lenne a járhatóbb út, ami alatt nem azt értem, hogy több lakos a városban, hanem több cég, több alkalmazott, mint adóalany. Belátható, hogy ez nem valósítható meg rövid idô alatt. Többéves elôrelátó döntések nyomán lehet a befektetôket idecsalogatni, kedvezô körülményeket teremteni a munkahelyteremtô beruházásoknak. A más bevételi források között vannak az állami támogatások, amelyek mindig kevésnek bizonyulnak és az olyan források, amelyeket ma pályázatnak hívunk. Ha a gimnázium épületének feljavítására vagy a fűrészporos dán kazánra gondolunk, akkor ezek a példák, amikor a város külsô forrásokból oldott meg kényes kérdéseket. Ahogyan a városunkban látogató miniszter is felhívta a figyelmet, a külsô források útja az, amely jelenleg leginkább járható.
                 2. rész
                 Az elôzô részben szó esett a költségvetés formájáról és tartalmáról. A szűkös keretek megvilágítása, egy összehasonlításban még inkább valóság-közelebbivé vált, amikor is, egy hasonló nagyságrendű, de más körülmények között működô város költségvetésével (Siófok) került mérlegre Gyergyószentmiklós pénzügyi helyzete. A bevételekrôl szólva, felsorolásra kerültek az adók és illetékek, az állami költségvetésbôl visszaosztott rész, valamint az alternatív pénzforrások. Egy pontosítást ez alkalommal meg kell, hogy tegyek: valójában, a tavalyi költségvetés bevételi részének a legnagyobb tétele, a költségvetésbôl visszaosztott rész, aminek azonban a felhasználása többnyire célirányos. Errôl az elkövetkezôkben még szó esik. Az adókra és illetékekre visszatérve, az is említésre került, hogy kétféleképpen lehet ezt a tételt növelni: több adó és/vagy több adóalany. Az adók között a személyi jövedelmi adó és az épületekre, telkekre kivetett különbözô adófajtákról beszéltünk, amelyet a lakosok és a cégek, intézmények egyaránt fizetnek. Az utóbbiak esetében az a helyzet, hogy a város bizonyos keretek között dönt a nagyságrendrôl, mivel törvények szabják meg, hogy maximálisan mennyi lehet. A városi tanács ennek a tudatában állapítja meg, vagyis nem növelheti meg, csak egy bizonyos szintig.
                 Vegyük most nagyító alá, azt, amit a személyi jövedelmi adóból vételez be a város, mint részesedést. A személyi jövedelmi adót az alkalmazottak esetében havonta levonják és átutalják a kincstárnak az alkalmazók. Mellékesen itt azt is meg kell jegyezni, hogy évente mindenki köteles nyilatkozni a jövedelmérôl, vannak esetek ugyanis, mikor egy személynek több jövedelmi forrása is van, több helyen volt alkalmazott egy év folyamán vagy más, a törvény szerint jövedelemnek minôsíthetô bevételei voltak. A havonta levont, tulajdonképpeni fizetés utáni adóból az illetô helység részaránya százalékban van megállapítva. Ami örvendetes az, hogy az utóbbi idôben ez a részarány növekedett, jelenleg 47 százalék. Itt mindenképpen érvényes az a szabály, hogy minél több az adóalany, nevezetesen a fizetett alkalmazott, annál több a bevétele a helységnek és az államkasszának egyaránt. Nagyon érdekesnek mondható egy olyan próbálkozás, amikor a város bevételét vizsgáljuk, és ennél a tételnél megpróbáljuk kiszámítani, hogy hány alkalmazott lehet, akinek a fizetés utáni adójából részesült a helyi költségvetés. Ez azért is nehéz kérdés, mert különbözô nagyságrendű fizetések vannak, elég nagy lehet a havi mozgás az alkalmazottak létszáma terén. Mint minden átlag, egy ilyen szám magában sokat nem mond, de elgondolkoztató. Nem akarom a kedves olvasót különbözô spekulatív számításokkal untatni, ezért egy végeredményt teszek közé: körülbelül 3500 személy után fizettek az alkalmazók adót a folyó év márciusában, figyelembe véve egy átlagfizetés utáni adót és a helyi költségvetés ilyen irányú bevételét. Azt is kell tudni, hogy egy adott helységben minden öt alkalmazottnál többet foglalkoztató, de más helységben bejelentett székhelyű cég vagy intézmény is az illetô helységben adózik, vagyis a helység részesül a fizetés utáni adóból. Az egy más kérdés, hogy nem minden intézmény alkalmazta már ezt a szabályt, vagyis vannak olyanok, amelyek estében a városunk elesik ettôl a jövedelemtôl. Jellemzô ebben az esetben is a törvények nagyon szabadelvű alkalmazása.
                 A már említett, központi költségvetésbôl visszaosztott összegeket, amelyet a 19 százalékos ÁFA-ból (román rövidítéssel TVA) származnak, a tanügyi intézmények alkalmazottainak a fizetésére és a fűtés támogatására kell fordítani, célirányosan. Ha a tanügyi intézmények alkalmazottainak a száma, körülbelül 500 fô, akkor kiderül, hogy városunkban ezen kívül még 3000 személy hivatalosan alkalmazott. Egy húszezres városból ez bizony nem sok. Meg merem azt is kockáztatni, hogy a hivatalosan alkalmazottak nagy része minimálbéren van, ez elsôsorban a magánszférára jellemzô, nem is beszélve az olyan esetekrôl, amikor nincs is hivatalos alkalmazás vagy részben hivatalos a fizetés. Mire volt jó ez az eszmefuttatás? Kiderült, hogy vannak olyan tartalékok, amelyek rejtettek, de a várost több bevételhez juttatják, amennyiben sikerül ezeket mozgósítani. Minél több az alkalmazott, minél nagyobb fizetéssel, annál több a város bevétele is. Ezt úgy is lehetne mondani, hogy a helyi és általános gazdasági helyzet javítása, a feketegazdaság felszámolása egy elôre mutató út. Ha több cég működik a város területén, akkor több az alkalmazottak utáni helyi bevétel, nem is beszélve arról, hogy több lehet az épületadó is, ha új gazdasági létesítmények jönnek létre.
                 (folytatjuk)
      Török Zoltán

      Szeretet, összefogás = meleg

                 Ugyan már melegedhettek tűzénél a diákok, hivatalnokok, de csak április 15-én avatták fel a gyergyócsomafalvi új kazánt. A nemrégiben vásárolt új berendezés fűti az iskolát, a polgármesteri hivatalt, tornatermet, illetve a könyvtárat és a kultúrház egy kis részét. Emlékszem, korábban a helyi polgáremester elmondta, a „régi rongyost” leadták a hulladékbegyűjtô központba, mert olyan állapotban volt, hogy életveszélyes lett volna összetákolva üzembe helyezni. Hogy új kellett, nem vitás, s az sem, hogy önerôbôl aligha lehetett volna begyújtani egy új kazánba. S bizony akadtak, akik nem zsákban hozták a meleget, hanem pénzzel, munkával tettek azért, hogy begyújthassanak. Nem pittyantásra került elô a pénz, segítség révén cserélhették ki a régi szerkezetet. Heves, Ráczkeve testvérvárosok is kivették részüket az fűtésbôl.
                 Három kazánfűtô váltja egymást – a mosztoskazán mellé felügyelet kell. Járnak is tanfolyamra, hiszen el kell sajátítsák a szakma csínját-bínját, hiába, hogy már most biztosítják a 300 iskolásnak a 15–20 fokos meleget.
                 Az avatón Ferencz Antal plébános megáldotta a kazánt és kazánházat, amint a tömjén illatával megtelt a helyiség, hozzátette, imádkozik, hogy ez legyen az elsô és utolsó füst a kazánházban. Jelen voltak a segítôk, hogy közösen ünnepeljenek az avatón. Constantin Strujan Hargita megye prefektusa, Petres Sándor, a megyei tanács alelnöke, illetve a testvérvárosok képviselôi is szóltak az egybegyűltekhez. A felszólalók közül többen is hangsúlyozták, könnyű segítséget nyújtani ott, ahol nem karbatett kézzel várják.
                 – Kitartó nép a csomafalvi, változtatni akar és tud, ilyen település testvértelepülésének lenni megtisztelô. Örülünk, hogy segíthettünk, legyenek céljaitok, dolgozzatok, és szóljatok, ha kellünk, segítünk – mondta Kontra György, Heves város polgármestere.
                 A hevesi Török János a kazán beszerelését végzô cég képviselôje elmondta, amikor elindultak, úgy gondolták, kevés a pénzbeli segítség, ezért úgy döntöttek, munkával is hozzájárulnak a kazán felszereléséhez. „Nem fáradtunk el, jó szívvel tettük” – mondta. Végül Barabás József helyi polgármester köszönetképpen emléklapokat nyújtott át a támogatóknak.
                 Régebben megesett, hogy kulcsra kellett zárni az iskolát, mert diák, tanár egyaránt vacogott az épületben. Antal Teréz, a Köllô Miklós Általános Iskola igazgatója talán nemhiába fogalmazta meg az avatón a nap mottóját ekképp: Szeretet, összefogás = meleg.
      K-T. Gy.

      Kisplasztikák a Pro Artban

                 Múlt pénteken délután Kovács Géza sepsiszentgyörgyi szobrász ötvenedik egyéni kisplasztikai kiállítására került sor a Pro Art Galériában. A kiállítást Szatmári László méltatta. A szobrász népi tárgyakat, játékokat, drótot, csövet használ alkotásaihoz, melyeket hegesztéssel illeszt össze. Munkái széles érzelmi gondolatot fognak át, drámai erôt képviselnek. Kovács Géza szobrász a rendszeresen kiállítók közé tartozik, ötven egyéni és százötven csoportos kiállítás van háta mögött. Alkotásait május 5-ig, 9–15 óra között tekinthetik meg a Pro Art Galériában.
      B. T. I.

      Örmény holokauszt

                 Sokaknak idegen e történelmi tény. Az ezelôtt 90 évvel történt népirtás, hol másfél millió örmény vesztette életét, szinte a feledés homályába veszett. Erre emlékeztek az egybegyűltek kedden, a Pro Art Galériában szervezett rendezvényen.
                 Bevezetôként Puskás Attila örmény katolikus vikárius-plébános elmondta:
                 – Mindenképpen egy szándékosan elhallgatott eseményrôl van szó. Az elsô világháború zajos pillanatai közepette senki sem figyelt arra a másfél millió emberre, akit a törökök szisztematikus népirtás révén 1915-ben kiirtottak. Ebben az évben szűnt meg a törökországi örmény kisebbség létezni. Hogy ez a tény itt, Erdélyben mennyire ismeretlen, nem csoda, mi errôl nem tanultunk, nem tudhattunk. Nem volt egy olyan erôs örmény lobbi, mint ami a zsidóság esetében megtörtént, hiszen Örményország a Szovjetunió része volt, és errôl különösen nem lehetett emlékezni, ez ma is egy fájó eseménye az örménységnek. A nagyhatalmak általában elismerik a XX. század elsô népirtását, viszont az Amerikai Egyesült Államok, mely a világ legdemokratikusabb alkotmányára épült ország, még ma sem ismeri el. El lehet gondolkodni, hogy vajon miért nem ismeri el. Nekünk, erdélyieknek ez az esemény olyan szempontból is fontos, hogy abban az idôben érkezett 100 gyermek Csíkszépvízre, akik beolvadtak az örménymagyarságba.
                 A Selyem András által szervezett megemlékezô ünnepség második részét filmvetítés töltötte ki. Az Örménymagyarok című dokumentumfilm szamosújvári, csíkszépvízi, gyergyószentmiklósi örményeket mutatott be, majd Fogolyán atya vezetett Velencébe, a mechitarista intézetbe, de jártunk Bécsben, majd Magyarországon is. Az örmények történetét, életét bemutató filmbôl kiderült: bár kevesen ôrzik az örmény nyelvet, identitásukat nem adták fel, hisz „a legszebb ima örményül van írva”, az örményeken átok ült, késôn nôsültek, nemigen mentek férjhez; nem szaporodtak. Nagy egyetértést keltett a filmnézôkben az a kijelentés, hogy az örmény férfi szívesen fôz, szívesen bevásárol, ölében viszi a gyermeket, de semmiképp sem cipelné a szatyrot, a csomagot.
      B. K.

      Figura-sarok
      A színfalak árnyékában II.

                 Nemrég a színfalak mögötti életrôl írtam, darabkáját mutatva be csak. Most a nézô által is látható színfalak mögötti történésekre került a sor. Mert mit lát a nézô, ha bejön a színházba? Körülbelül a nézôtér felénél két ember ül, elôtte mindenféle technikai gépezet, tele gombokkal, amin az egész elôadás alatt valamit csinálnak. Ez a két ember a fény- és hangmester. Ha nem ülnének ott, nem látnánk és nem hallanánk az elôadást. Létfontosságú alapemberek.
                 Ráduly Sándor, a Figura Stúdió Színház világosítója valamikor szakított az addigi alapfoglalkozásával, karbantartó-villanyszerelôbôl lett világosító. Vallomása szerint a két szakma összefügg, mert villamoságról szól mindkettô. De teljesen más világ a színház.
                 R. S.: Talán az volt a legnehezebb, hogy megérezzem az elôadások hangulatát, ne csak robotként végrehajtsam az utasításokat. Ma már nem küszködöm ilyen gondokkal, belém nevelôdött, a fantáziám szabadon dolgozik, és alkotni tudok. Fantáziámnak köszönhetô, hogy a Csíki Játékszín, a Hargita Táncegyüttes, vagy az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház már jó pár esetben igénybe vett, és remélem ez még csak fokozódni fog.
                 Szívesen visszaemlékezem a tömegmozgalmakra, ahol a technikát biztosítottuk, részt vettem a segesvári Középkori Hagyományok Fesztiválján, vagy a marosvásárhelyi 2000-es szabadtéri szilveszteren, de mindezek mellett a medencében történô megmozdulásokon is, amin évek óta részt veszünk.
                 Mi is molekulák, alkotóelemek vagyunk egy-egy elôadásban. A látvány megszületéséig sokat kell kísérletezni. Az egyik gyengeségem, ha dicséretet kapok, ami tovább ösztönöz, hogy még többet ki tudjak hozni a reflektorokból. Talán az egyik leglátványosabb munkám a tavalyi Step Dance elôadásának látványvilága, amit terveztem.
                 Manapság már elég, ha ránézek egy színpadképre és már születnek is az ötletek, már nem kell utasításokat kapjak, mint kezdô koromban. A legnehezebb, hogy megszületik egy elôadás a Művelôdési Központ nagytermében és biztos, hogy kiszállásokkor teljesen más térben kell megcsinálni ugyanazt a hatást. Ez az adaptálás az, ami sokszor fejtöréseket okoz, de megoldottuk mostanáig, és ezután is megoldjuk.
                 Nagyon furcsa nekem, hogy ott ülök a nézôk között, szeretnék már egy külön rezidenciát, egy világosítófülkét, hogy ne vonjam el a nézô figyelmét. Nem csinálom látványosan, de azért..., minden elôadáson a tekintetem a színpadé, csak a kezem dolgozik, már az ujjaimban van az érzés.
                 Zsúfolt programom van és egyedül vagyok, szeretnék egy utódot nevelni, mert a világosítás gyönyörű szakma, és én sem tanultam meg egyik napról a másikra. Szeretek ezzel foglalkozni, nemcsak a szakma miatt, hanem a társulat miatt is.

      Infínítívusz

                 Agonia Christiana
                 „Szellôivel, folyóival
                 oly messze még a virradat!
                 Felöltöm ingem és ruhám.
                 Begombolom halálomat.”

                 A halálunk szükséges és elkerülhetetlen, mégis iszonyatos és embertelen. Bűneink miatt pusztulunk, de önmagunk megváltásáért-e, ezt senki nem tudhatja. A magányosság, félelem, szorongás, ugyanakkor belenyugvás jellemezte Barabás Árpád Infínítívusz… című Pilinszky-estjét. Tömény volt és nyomasztó az ötvenperces elôadás, olyan, mint az utolsó óra. Az önmaga börtönében elô emberben bizonytalanság és bizonyosság váltotta egymást. S a bizonyosság újabb kérdéseket szült. Nyomor képei villantak a vetítôvásznon, amit hátborzongató zene erôsített, aztán az idô ráncait törvényszerűen követô halál.
                 A stúdióelôadást Barabás Árpád rendezte és játszta, a zenét Bereczky Botond szerezte, a kép- és hangfelvételeket Bíró Zoltán m. v. Molnár Cs. Attila készítette.

      A cserkészek tizenöt évesek

                 Hétvégén méltán ünnepeltek a gyergyószentmiklósi cserkészek: most volt a tizenötödik születésnap.
                 – Hogyan kezdôdött 1990-ben a cserkészesdi, mi járt a kitaláló fejében, miért többek a cserkészek, mi kerül a születésnapi tarsolyba? – errôl kérdeztük Vadász-Szatmári Istvánt.
                 – 1990-ben volt egy nagy szervezési űr. Úgy februárban pattant ki a szikra, talán a tévében látva a magyarországi cserkészeket, hogy jó lenne itthon is hasonló csapatot szervezni. Telefonálgattam más településekre, és márciusban összeültünk Csíkszeredában az elsô megbeszélésre, ahol eldöntöttük, a tavaszi vakációra Csíkszereda, Kolozsvár és Gyergyószentmiklós megszervezi az elsô ôrsöket, létrehozzuk a Romániai Magyar Cserkésszövetséget. Gyergyószentmiklóson nyolc fiút és nyolc lányt toboroztam, létre-hoztunk egy fiú- és egy lányôrsöt, elsajátítottuk az alapismereteket, amiket a vezetôk is akkor tanultak meg, s a gyergyóiak a tavaszi vakációban Szárhegyen letették a fogadalmat. A jelenlegiek közül ott volt akkor már Tölgyesi Béla, a mostani csoportvezetô.
                 – Nem sokkal a forradalom után hogyan lehetett a gyerekeknek elmesélni, mit jelent cserkésznek lenni?
                 – Én akkor a turisztika irányából közelítettem meg; a hegyoldalban kezdtük a felkészítôt. Sokkal késôbb kezdtük tanulni a rovásírást, sokkal késôbb kezdtünk énekelgetni, és csak egy bizonyos idô után tértünk rá a dolgok vallásos megközelítésére. Nekem az volt a nagy segítség, hogy még azon a nyáron a Magyar Cserkészszövetség meghívására elmehettem az ausztriai cserkésztisztképzô táborba. György Erzsikével az elsô években vezettük a cserkészeket. Idôközben megtanultam valamit: a vezetés olyan, amit nem szabad mindhalálig csinálni. Át kell adni, hogy ne legyen nagy a korkülönbség a tagok és vezetôk között. Tölgyesi Béla, a mostani vezetô elsô generációs cserkész.
                 – Mire lehet büszke ez a csapat?
                 – Voltak fénypontok: a második évben, 2002-ben tapasztalat nélkül megszerveztük az elsô nagy országos tábort, 400 fölött volt a résztvevôk száma. Mostanáig ez a legnagyobb cserkészrendezvény Romániában. Aztán voltak hullámzások, volt, hogy 120 fölé emelkedett a létszám, és volt, hogy nagyot csökkent. De ez nem is baj, nem lehet az a cél, hogy mindenki cserkész legyen.
                 – Cserkésznek lenni…
                 – A cserkészet életforma. Van tíz törvény, amit el kell sajátítani. Az marad cserkész hosszú távon, aki ezeket a törvényeket be is tudja tartani. Ez a tíz törvény tulajdonképpen a természettel, Istennel, társadalommal való viszonyát határozza meg; olyan normákat biztosít, melytôl a cserkész mindig egy kicsit több lesz, mint az, aki nem alkalmazza e törvényt. Egy jó cserkészbôl sosem lesz aljas politikus, mert tilos hazudni.
                 – Mit érzett a megálmodó a 15. születésnapi ünnepségen?
                 – Közel is álltak hozzám a jelenlegi cserkészek, de ugyanakkor éreztem, távolság is van köztünk. Hiányzott az elsô csapat, az elsô ôrsöm. Nagy köztünk a korkülönbség… igazoltatott, fiatalok kell legyenek az ôrsvezetôk.
                 – Milyen tanáccsal szolgál az „öreg” a mostani cserkészeknek?
                 – Amikor leteszik a cserkészfogadalmat, jegyezzék meg és tartsák be azt, és akkor egész biztos, hogy könnyebb lesz az életük. A fogadalom egy biztonságérzetet ad, a nehézségeket, megpróbáltatásokat pedig sokkal könnyebb leküzdeni egy olyan embernek, akinek van hivatása, érzi hovatartozását.
                 Éljék meg a játék örömét, figyeljenek egymásra
                 A Tarisznyás Márton Cserkészcsapat jelenleg 40–50 tagot számlál. A tizenöt év alatt több vezetôje, aktív cserkésze is volt a gyergyói cserkészeknek: Vadász-Szatmári István, György Erzsébet, Szász Enikô, Szabó Lóránt, Bíró Attila, Ferencz Sándor, Tölgyesi-András Béla. Tölgyesi-András Gabriella hét és fél éve cserkészvezetô, ôt is megkérdeztük, mit jelent cserkésznek lenni.
                 – Életformát jelent, és ez az életforma kötôdik ahhoz az értékrendhez. Ennek az értékrendnek az alapját a tíz cserkésztörvény képezi, Isten, haza és emberszolgálatról szól. De hozzátartozik a környezetvédelem, hagyományápolás és a hagyomány továbbadása.
                 – Hány éves kortól lehet cserkész valaki, mit kell tennie?
                 – Elvileg 3–4 éves kortól lehet valaki cserkész, de az itteni gyakorlat az, hogy II–III. osztályos kortól vesszük be a gyermeket, attól kezdve, hogy tud írni, olvasni és hogy a szülôktôl is el tud távolodni egy tanyázás idejére. Jelenleg sokkal nehezebb cserkészcsapat aktív tagja lenni, mert sokkal több a lehetôség. De jönnek a gyermekek, mert hallják a szomszédtól, barátoktól, hogy lehet jelentkezni. A belépéstôl számított hat hónap a próbaidô, akkor jön az újoncpróba. Követelményrendszernek kell megfelelnie magyarságismeretbôl, cserkésztörténelembôl, különbözô ügyességekbôl, elsôsegélynyújtásból… Aztán évente fokozati próbáknak kell eleget tennie.
                 – Az elmúlt hét évben mi volt az, amire büszkék a cserkészek?
                 – Tudnak fegyelmezettek lenni, megmérettetésen tudják a szabályokat, népi mesterséget sajátítottak el. Minden évben eljátszák a cserkészek a farsangtemetést, részt vállalnak a rendezvények szervezésébôl.
                 – Mi az, amit átadnak a cserkészeknek?
                 – Próbáljuk átadni, hogy éljék meg a játék örömét, ne a nyereségért, díjért játszanak, hanem a játékért, kipróbálhassák magukat, tanuljanak meg figyelni a többiekre.
                 A 40-es évek cserkésze
                 Több mint hatvan évvel ezelôtt Bencze Géza bácsi is cserkész volt. A mai gyerekeket a születésnapi ünnepségen arról világosította fel, hogyan cserkészkedtek ôk hajdanán, mit jelent egy életen át cserkésznek lenni.
                 – 1940 ôszén, amikor Csíkszeredában voltam, mint iparos tanuló, megindult Csíkszereda összes iskolájában a cserkészet újraszervezôdése. Annyi nacionalitsa, politikai és vallási jellegű félrenevelésben volt része akkoriban a fiatalságnak, hogy hiányzott már valamilyen egyenes nevelés. Szeresd felebarátodat éppen úgy, ahogy elvárod, hogy téged is szeressenek – ez volt az alapelv, és a cserkészet egy nagyon egészséges nevelésben részesítette a fiatalságot. Ezer meg ezer gyakorlati dolgot is megtanítottak ott. Például, ami megfogott annak idején: ha nyáron elindultál egy kirándulásra, persze, hogy nem vittél nagykabátot, de ha jött egy nyári zápor és bôrig áztál, mi volt a teendô? Leveted az egyszál inget, kicsavarod, letörölöd a tested, majd visszaveszed úgy, hogy se a hátadra, se a melledre ne tapadjon rá, legyen egy légpárna. Azt is megtanultam, hogy, ha szomjasan, leizzadva megérkezel egy forráshoz, legelsô dolgod az legyen, hogy megmosod a két kezed, utána az arcodat, de semmi esetre sem a nyakadat, a hátadat. A szájad pedig kétszer háromszor is kiöblíted a megvastagodott nyáltól, mert így fele mennyiségű vízzel a szomjúságodat száz százalékig tudod oltani. Fontos volt az is, hogy a kulcsaidat csoportosítsd, úgy kösd össze, de ne az egészet egy helyre;- ha elveszítenél egy csomót, az egész ne vesszen el. Ezer és ezer gyakorlati tanács volt, mellyel az ember az életében sokszor találkozik. De a cserkészet erkölcsi magatartásra is tanít: minden cserkésznek mindennap legyen legalább egy jótéteménye. Biztos vagyok abban, hogy az a fiatal, aki cserkész, nem lesz sem narkós, sem alkoholista, sem betörô.
                 Jó volt ez a nevelés, mert ha visszagondolunk az eltelt kétezer évre, egyebet nem hallott az ifjúság, csak azt, hogy te bátrabb vagy, te ügyesebb vagy, mint más, te mindenki felett vagy, az Isten csak téged választott ki. Ez a nevelés oda vezetett, hogy háborúk lettek. Kétezer év alatt annyi ártatlan vér elfolyt, hogy az Atlanti óceán megszégyellné magát, ha ez mennyiségileg egy helyen volna.
                 Amikor elindultak a háborúk valahol a Volga mentén, azt mondta az orosz asszony: Ivánkám, vigyázz magadra, gyere haza! Az alfalvi székely asszony azt mondta: Pista, vigyázz magadra, gyere haza! Ugyanezt mondta a Ploieşti melletti románnak, a franciának, az amerikai Jonynak is a felesége. Elmentek egymást meggyilkolni, egyik ártatlan ember a másikát. Na, ez nem volt jó nevelés. Na, ezt kellett ellensúlyozni. A cserkészetet az egyik legegészségesebb ifjúsági nevelésben részesítô mozgalomnak tartom.

      Egy „maratoni” gyűlés tanulságai

                 Végre április 9-én lezajlott Ditróban az a falugyűlés, amelyet kellô érdeklôdés hiányában keddrôl szombatra kellett halasztani. Ezútal a résztvevôk száma meghaladta a 150-et.
                 A gyűlés jól átgondolt forgatókönyv szerint folyt le. Maga a polgármester irányította, és ô maga terjesztette elô a vitaindító elôadást is, amelyet a Polgármesteri Hivatal nyolc munkatársa egészített ki.
                 A polgármester elôadása a 2004-es év megvalósításait és a folyó év feladatait foglalta magába. A beszámolóból kiderült, hogy a múlt évben az önkormányzat 22,5 milliárd lejbôl gazdálkodott, amely különféle forrásokból gyűlt össze. Ebbôl a ditrói lakosság hozzájárulása (adók, illetékek) 3,6 milliárd lej volt. Megmaradt az év végén 916 millió lej, ez forgóalapként a folyó év kiadásait fogja megkönnyíteni. A tavaly a tanügy az összköltségvetés 66 százalékából gazdálkodott, ez az idén 64 százalékra csökkent. Ez a két százalék az idén a civil szervezetek, a Tűzoltóalakulat valamint a sporttevékenység javát fogja szolgálni.
                 Ebben az évben nagyobb hangsúlyt kap a szemét eltakarítása, a közvilágítás, az állatállomány feljavítása, az ingatlanok visszaszolgáltatása a jogos tulajdonosoknak. Sor kerül egy sportcsarnok felépítésére is, ehhez jelentôs állami támogatást kap a község.
                 Ezek után az Önkormányzat munkatársai számoltak be tevékenységükrôl.
                 Elsônek Bajkó Károly, a jegyzô szólalt fel, aki részletesen beszélt a törvényesség betartásának fontosságáról.
                 Az alpolgármester (Puskás Elemér) külön kitért a község útjainak rossz állapotára, a gyakran elôforduló birtokháborításra, a köztisztaság gyakorlati kérdéseire, a házilag összeállított mezôgazdasági gépek rendszámmal való ellátására és a lakosság eléggé nagyméretű közömbösségére. Ezzel szemben pozitív példaként említette a tűzoltókat, akik több mint tíznapos önkéntes munkával biztosították a biztos beavatkozás lehetôségét.
                 Siklódi Mónika az adóhivatal eddigi és ezutáni feladatait vázolta, Siklódi Mária a mezôgazdaság számos megoldatlan és bonyolult kérdésére hívta fel a figyelmet, Fülöp Ferenc a községgazdálkodás és az építkezés ügyeibe engedett bepillantani, Puskás Mária a kényes szociális ügyekrôl beszélt, Bíró András pedig a kultúrotthon nehézségeirôl.
                 Szólásra emelkedtek a Tanácstestület tagjai: Puskás Margit és Csibi Bartha András (iskolaigazgatók), Benedek László, Márton Károlyt valamint Petres Lajos, az RMDSZ frakcióvezetôje. És folytak, folytak az adatok végeláthatatlan patakokban.
                 Külön szólnunk kell Puskás Margitról, aki alaposan kidolgozott kérdôív segítségével véleménykutatást végzett a saját körzetében annak a megállapítására, hogy a lakosság milyen feladatokat tart fontosabbnak, kik azok, adott esetben munkával vagy anyagiakkal támogatnák ezek megoldását és kik azok akik megdicsérnék azokat, akik helyettük is dolgoznak.
                 Csibi Bartha András elmondta, hogy ô a saját utcájának rendbetételére közmunkát szervezett, de ez a tevékenység csak félsikert hozott a kedvezôtlen idôjárás és bizonyos személyek közömbössége miatt.
                 Hozzászólásában Petres Lajos beszélt a saját tevékenységérôl, majd megdicsérte a polgármestert és a jegyzôt a munkájukban tapasztalt pozitívumokért, aztán rátért Bardocz Ferencnek egy régebb elkövetett hibájára, amelyrôl az érintett fél már szólt a mostani beszámolójában, és önkritikát gyakorolt. Az történt ugyanis, hogy egy olasz cég Ditró határában szienitbányát akart nyitni, és Bardocz polgármester ezzel a vállalattal a Ditrói Tanácstestület megkérdezése nélkül szerzôdést kötött. Ezt a szerzôdést a Tanácstestület érvénytelenítette, a polgármester pedig még akkor szigorú bírálatban részesült.
                 Ugyanezt a kérdést a mostani gyűlésen (a félreértések tisztázása érdekében) Petres Sándor, a Megyei Tanács alelnöke is bírálóan felvetette, a polgármester pedig ezúttal is levonta a tanulságot. Petres Sándor úr ugyanakkor fehívta a figyelmet, hogy Ditró vízhálózatát végre ki kell építeni, és az ellentétes vélemények dacára is ehhez reális esélyt lát. Helytelenítette az olyan kifejezéseket, hogy a tanügy „elviszi” a költségvetés valahány százalékát. Hiszen, ha a tudományra nem helyeznek hangsúlyt, az ország még jobban lemarad az európai államoktól. Az eddigi 15 személy után még 19-en kértek és kaptak szót, tehát összesen 34-en. Az egyéni sérelmektôl a közérdekű gondokig mindenki elmondhatott bármit, és néhány kivételtôl eltérôen választ is kapott rá.
                 Az érdeklôdô lakosság 19 hozzászólásából (többek között) az derült ki, hogy a szienitbánya helyett a turizmust kell fejleszteni, az Önkormányzatnak és a vállalkozóknak a közös cél érdekében össze kell fogniuk, a Polgármesteri Hivatal és a Ditrói Közbirtokosság közötti területvitát rendezni kell, és a közemberek informálása érdekében a tanácsosoknak többször el kell látogatniuk a körzetekbe.
                 A rengeteg kérdés, a hozzászólók tömege kereken 5 órát emésztett fel. Valahogy úgy jártunk, mint az „önagyongyűlésezôk” Majakovszkij versében. Ezt az önsanyargatást csak úgy lehet mérsékelni, ha minden hozzászóló szem elôtt tartja, hogy más is ember, és igyekszik mindenki a mondanivalóját tömöríteni. Mert ha valaki nem tud ellenállni a kísértésnek, hogy félórákig elgyönyörködjék a saját hangjában, egy adott pillanatban azt veszi észre, hogy tôle nem is olyan messze az egyik székben – suttyomban és hálátlanul – „elaludt kis Balázs”. Ezen a gyűlésen ez nem történt meg. Az viszont igen, hogy a vége felé egy-két ember „megszökött”, mint az elfásult katonák a frontról.
                 A polgármesternek végig megmaradt az optimizmusa. Úgy látta, hogy a vélemények ütközésébôl alakul ki az igazság és a helyes út, amelyen az egész lakosságnak haladnia kell a település fejlesztése érdekében.
      Gergely Géza

      Megéri?

                 Kevély ivadékot nemzett az elsô bozótitró klán. És hagyománytisztelôt. Akinek a kezében éppoly kitűnôen áll a szekerce, mint az ôsapának. Pedig ritkábban nyúl hozzá. Hogy miért? Hát mert minden siránkozás ellenére még nem csípte eléggé meg a lyukát a dér. Már gépekben válogathat a kényúri ínyenc. Aki mindig megtalálja a dolog könnyebbik végét. Sötétben is. Akárhová bújdosna elôle.
                 Na jó. A kénytelenség is ráviszi sok mindenre a kuporgató nagyravágyást. Kacifántos eszejárása nem elégszik meg a kidôlt-bedôlt örökséggel. Nem kukoricázik. Jócskán benne van a lópor. Addig kutakodik, keresztül-kasul, addig ireg-forog jellemtelen kivagyiságában, míg kikecmereg a régmúlt ingoványából. Köményesét drága nedűkre cseréli, a falba nem elég a borona, a tetôcserepet egyenesen a nagy Nyugatról hozatja. Köntörfalazás nélkül. Iszonyatos összegeket költ a kényelmére. Honnan?
                 Ez már valóságos káromlás, de az a gyanúm, hogy mindig a másikat kopasztja meg. A boltban. Az erdôn. A piacon. Kalmár. Mindenhol. Ügyes kalmár. Ha lovat vesz, ha malacot ád el, neki jól kell járnia. Valaki rovására, persze. Jutányos ár csak a hirdetésekben létezik. Minden eladó, és minden megismerkedik a kencével. Hogy jól mutasson. Most már jöhetnek a palimadarak!
                 Hej, hogy kiseprűzném én az egész pereputtyot! Karakán törvények tiszteletére szoktatnám. Hisz készen van a kórisme. Csupán a gyógymód megállapítása hiányzik még. Annak nem jött el még az orvosa?
                 Idomtalan, mégis játszi lenne ez az egész, ha ne volna kajdácsszemtelen a féreg, aki az imént még feddhetetlen eszményképként irult-pirult a legjelentéktelenebb célzásra, hogy aztán kisvártatva kivetkôzzön a megunt szerepkörbôl.
                 Kackiás konty, izgékony jegyes, kétkulacsos kuvasz, kedveszegett jobbágy, de kókadó jövôkép és irtózatos kasmatolás a legfôbb jellemzô. Jelmez nélkül kiebrudal minden köretet, amely csak útjában lenne a kicsinyes aggályoknak.
                 Mi marad? A gátlástalanság. Nagyban és kicsiben. A begyűjtött ismerettárban és a génekben. Így már csak érdemes megélni ezt a körmönfont életet…
                 Elvétve az is elôfordul, hogy a korelnök írmagnak kegyeskedik rajtavesztenie. Akkor kotródna, ha hagynák, a számonkérés igája elôl. De az élet nem japánkert. Az iszkiri sem sikerül mindig, még a kajsza lábú kanalasgémnek sem. Eddig hótiszta becsületére bizony rátehénkedik a bűnösség iszapja. A kihágást büntetik. Ítélkeznek fölötte. Ki? A bíró. És mi a bíró sorsa? Megfenyegetik: „Kijövök én egyszer!” Tehát: Nem ôkegyelme, a kalapácsnyelet leibrikáló kurafi a bűnös, szerinte, hanem az ítélôbíró, aki kiszabja rá a törvény-elôírta vezeklést. Hm. Eredeti okfejtés!
                 Kisemmizik a családját? Kulipintyóba kényszerülnek az utódok, hetediziglen? Ugyan! Csak a derék tettesen csattan a karikás. Csupán az elkövetô korhatag erkölcsének fölös kinövéseibôl szed le a köszörű egy csipetnyit.
                 De még így is megéri, úgy látszik. Mert semmi jele annak, hogy a kátyúba jutott kárán okulna valaki. Mintha mondabeli hôsök csatája zajlana, az elesett helyébe azonnal más harcos ugrik. És kezdôdik minden elölrôl… Mert neki megéri… Míg tényleg be nem nô a kutacs!
      Bíró László

      Tiniszó

      Föld Napja

                 Eljött a Föld napja. Reggel volt. Nagyon mocskosnak érezte magát a Föld, elment fürdeni. Észrevette, hogy a születésnapja van. Neki is fogott meghívókat írni, de eszébe jutott, hogy bolykolába kell menjen. Ezért felvette az esôkabátot, és elbarangolt szomorúan a bolykolába. Nagyon esett az esô, ezért a barátai meghívói eláztak, kivéve Holdbabának és Marsikának. Földnek nem volt mesés délelôttje. Már este odatette sülni a tortát, de idáig szénné égett.
                 – Milyen születésnap lesz ez? – Siránkozott. Sôt még az emberek is sírva fakadtak. Bement a szobába, de ott sötétség volt. Felgyújtotta a villanyt, és nagy meglepetésére elôtte állt egy háromméteres torta. Elôjöttek a bolygók: Holdbaba és Marsika, Jupiter bácsi és Nap néni. Ezt kiabálták:
                 Boldog 4,7 milliárd évet!!!
                 A tortát megették, és egy nagyot ünnepeltek. Ez volt a Föld legboldogabb születésnapja.
      Berszán-Árus Bence

      Körkérdés

                 Föld Napjára készülôdve körkérdést készítettünk. A járókelôktôl kérdeztük, mit jelent számukra a Föld Napja, milyennek találják a környezetüket, és arra is kíváncsiak voltunk, tisztának vagy szennyezetnek találják a Békényt, mit szólnak a Békényben lévô állattetemekhez. Arra is kíváncsiak voltunk, ki, hogyan ünnepli a Föld Napját. S ahogy sétálgattunk a Békény partján, egy táblára lettünk figyelmesek, melyen ez állt „Vigyázzatok a patak tisztaságára, mert egyszer megfordul a vizek folyása, és a nyakatok közé zúdul a sok szemét!!!”. Ezen el lehet gondolkodni.
                 Sólyom Timea 15 éves:
                 Nagyon szemetesnek találom a környezetemet, mert mindenki, aki az utakon jár, szemetel. Össze kellene szedni a szemetet. Körülöttem, amennyire tudnám, megtisztítanám a természetet.
                 Ferencz Csaba 23 éves:
                 Szépnek találom a környezetet.
                 Zavarna, hogyha bűzös és szemetes lenne a környezet, mert az károsítja az ember és az állat egészségét.
                 György Florica 63 éves:
                 Azt gondolom, a Földet rendben kell tartsuk. Szennyezettnek látom a Békényt, és az, hogy döglött állatok vannak a Békényben, az nagy baj, nem szabad oda dobni. A környezetet, hogy hogyan látom, hát bár az utakat meg kellene csinálni.
                 Baricz Csongor 36 éves:
                 Én egyelôre nem ünneplem semmivel a Föld Napját, egyszer legyen rend a városban. Közös erôvel meg lehetne oldani, hogy tisztább legyen a környezet.
                 Csibi Attila 24 éves:
                 A Föld Napján vigyázok a természetre, és nem kellene senkinek a Békénybe beledobálnia a szemetet.
                 X. Y 38 éves:
                 Nekem nagyon sokat jelnt a Föld Napja, mert pont akkor van a születés- és névnapom. A Békényt nagyon szennyezettnek tartom, nagyon rossz, hogy állattetemek vannak a Békényben, mert ezek szenynyezik a patak vizét. Szenyezett, mocskos és rendetlen a környék.
                 Ambrus László 12 éves:
                 Semmit nem jelent a Föld napja. Szemetesnek látom a Békényt, és ki kellene szedni a döglött állatokat, mert fertôznek. A körneyzetet is szennyezettnek látom.
                 Kari Juliánna 68 éves:
                 Nekem sokat jelent a Föld Napja. A Békény nagyon szennyezett, az állatok tetemeit nem szabad beledobni a vízbe és mást sem.
      György Erika, Ţăran Olimpia, Máthé Eszter-Etelka

      A Békény

                 Mit is nevezünk mi Békénynek? Hát remélem, hogy azt senkinek sem kell mondani, hogy városunk legnagyobb patakját Békénynek nevezzük. Átfolyik városunkon. Nagyon szép patak lenne, ha nem volna olyan sok szemét benne. A Kisújságíró társaimmal elhatároztuk, hogy megnézzük, mennyire szemetes a Békény. Amikor odaértünk, nagyon szomorú látvány fogadott. Akármelyik részen jártunk, mindenhol lehetett találni különbözô műanyag palackokat, vagy műanyag tasakot és még szemetet. Társaim megkérdeztek egy pár felnôttet, hogy mi a véleményük a szemetes Békényrôl. Mindenki azt mondta, hogy lehetne tisztább is, ha nem dobálnának bele annyi szemetet. Hát igen, de az a baj, hogy nem csak a szemetet dobálják bele a Békénybe, hanem egyes helyeken a szennyvizet is oda vezetik. Ahogy nagyszüleimtôl hallottam, régebb nem volt ilyen nagyfokú szennyezôdés a patakban. Régebb az állatoknak is onnan hordták a vizet. Ruhát is tudtak mosni a vizében. Sôt, amit a gyerekek nagyon szeretnek, fürödni is jól lehetett benne. Ma már ezek a dolgok lehetetlenné váltak. És most mindezeket miért meséltem el? Hát azért, mert hamarosan itt a Föld Napja, április 22-én. Jó lenne, ha bár ezen a napon elgondolkodnánk azon, hogy ne szennyezzük tovább a Békényt. Ez egy nagyszerű dolog lenne, ha megvalósulna.
                 Az is lehet, hogy talán egy napon valaki pataktisztítási akciót rendez.
      György Endre

      Miért nem érhetnek az égig a Virág negyed nyárfái?

                 Miért „kell” kivágni ôket?
                 Nem elég, hogy mások pusztítják az erdôket?
                 Nem élvezték azt a két évet,
                 Mikor elrejtôzhettek az élôlények?
                 Hát a madár csicsergése nem szép?
                 Nem kaphat „lakást” szegény?
                 Szerintük a fa keveset ér?!
      Árus Tünde

      Babát várunk

                 Jaj! Gyerekek, nem hiszitek el, mekkora örömöm van. Találjátok ki, mi lehet, ha majd fogunk neki venni ruhát, kis ágyikót, járókát és sok játékot. Na jó, elmondom, hogy már a szobáját is készítjük. Bármelyik pillanatban megérkezhet. Az egész rokonság, szomszédság is nagyon izgul, s én úgy hiszem, hogy még az osztálytársaim, tanító nénim is nagyon várja. Na jó, már többet nem titkolom elôletek, a világra egy újszülött kisbaba jön! Az én testvérem. A nevét nem árulom el, mert az meglepetés. Hát, ez az én nagy örömöm.
      György Erika

      Az állatorvosnál voltam…

                 Nemrég, egy szombaton dr. Gáll József állatorvos bácsinál voltam, hogy megnézzem, mit csinál egy állatorvos. Eleinte néhány kutyát vittek védôoltásra, majd hoztak egy pitbull kutyát műtétre. Szerencsére a kutyának nem volt semmi nagy betegsége, csak kölykezô volt, és gazdája úgy döntött, hogy már elég volt a kutyakölykekbôl és ivartalanítattja.
                 A kutyának nagyon erôs természete van, mert nehezen aludt el. Mikor elaludt, bejött a rendelôbe egy bácsi, és feltette a kutyát a műtôasztalra. Azelôtt gazdája fáslival bekötötte a kutyája száját, és elment. Mikor már a kutya fenn volt a műtôasztalon, a doktor bácsi odakötötte a lábait az asztalhoz, majd nekikezdett a mutétnek. Az elsô lépés az volt, hogy fertôtlenítôvel bekente a kutya hasán azt a helyet, ahol fel fogja vágni, és onnan leborotválta a szôrt. Ezután ismét bekente fertôtlenítôvel a kutya hasát, és a szikével felvágta. Elôre a bôrt, majd a húst vágta fel. Amikor az már meg volt a doktor bácsi kivette a kutya beleit és megkereste a méhét. A méhben különbözô méretű kiskutyák voltak. Mikor kivette a kutya méhét elvitte valahová. Majd hozzákezdett a varráshoz. Elôször összevarta az elvágott ereket és húst, azelôtt persze a beleket visszahelyezte a helyére. A hús bevarrása után a bôr került sorra. Amikor bevarta, a sebet újból fertôtlenítette, és a kutyusnak beadott két injekciót. Ezután a kutyus felébredt, és nagyon gyengén érezhette magát, mert szemei csukódtak le és nehezen tudott feltápászkodni is.
                 Mikor ez megtörtént, hazamentem, nem láttam, hogy mit szól kutyusához a gazdája, mert csak késôbb ment utána.
      Tăran Olimpia

      Ma örülök a sárnak

                 Ma nagyon szépen süt a nap, alig van egy-két felhô az égen, a patakok már csobognak és a legyek is megjelennek imitt-amott.
                 Pocsolya és sár van mindenütt.
                 – Tudjátok, milyen jó ez? – kérdezte Péter bátyám.
                 Én helyeseltem:
                 – Igen. A nap, a legyek, a patakok, az állatok és a sár.
                 – A sár?! – értetlenkedett Zsuzsi húgom.
                 – Igen, a sár. Ez a volt hó. Lassan elmennek a tél örömei, de jönnek a tavaszi ünnepek.
                 Rózsi s Mari verset írnak:
                 Ma örülök a sárnak,
                 Meleg idôk járnak,
                 A sár s a latyak ma jó,
                 Indulhat a természetes tavasz-bemutató!
      Árus Tünde

      Javaslatok, hogy a város szép maradjon

                 A fákat nem kellene kivágni, a facsemetéket nem kellene kitörni, így a madarak ugyan olyan szépen énekelnének rajtuk, mint régen.
                 Új törvényt felállítani: minden apró szemetelésért 100.000 lejt fizetni, így a város tiszta maradna. Ne legyenek gonoszak, ne szemeteljenek, ne irtsák az állatokat, a fákat, hogy Románia is tagja lehessen az Európai Uniónak.
      Árus Tünde

      Vicces lett az élet

                 Hogy vicces-e az élet?
                 Hát már hogyne lenne!
                 Viccesek az emberek
                 Viccesek a fogalmak.
                 Egy-egy ember viccelôd
                 Ide-oda lôdörög.
                 Ághegyen jár a fogalom
                 Szárhegyen a bizalom.
                 Komolyságnak nincs ereje
                 Elfelejtik az emberek
                 Szavuk mindig a vicchez szól
                 Szomorúság nincs sehol!
                 Egy-egy ember jobb, ha bohóc!
                 Minthogy tolvaj és mohó legyen.
                 Vicc, vicc, vicc!
                 Egész élet csupa vicc.
      Tăran Olimpia


                           KisAsszony


      Új szelek fújnak a diétadivatban

                 A GI-diéta végigsöpört a világon, mindenki „glikémiás index-lázban ég”. Most mi is beavatunk a GI-diéta titkába, és ötletekkel, étrenddel kiegészített tervet adunk át neked a könnyű és hatásos fogyókúrához. Kövesd a GI-diétát, és hiányérzet nélkül lehetsz csinosabb és egészségesebb!
                 Hogyan lehetsz G(I)éniusz?
                 Mi volt a mai napi menü? Reggelire pirítós, narancslé, ebédre valami szendvics és vacsorára egy nagy tál finom spagetti?
                 Feltételezhetôen igen, vagy ehhez hasonló, miután legtöbbünk számára ilyen egy tipikus napi étrend. Sokan még azt is gondolnák, hogy kevés zsírtartalma és energiát adó magas szénhidráttartalma miatt az összeállítás igazán egészséges, pedig bármilyen meglepô, egy ilyen étrend elôsegítheti a szívproblémák kialakulását, az elhízást és nagyban hozzájárulhat a daganatos megbetegedések kialakulásához is.
                 Minden, amit a tápanyagokról az elmúlt években megtanultunk, most a feje tetejére állt.
                 Egy nap csak 6–8 fajta ételt eszünk, és majdnem mindig ugyanazt, fôleg szénhidrátokat: fehér kenyér, burgonya, sütemény, keksz és más cukros finomságok. Bár ízletesek és kívánatosak, a szervezetet mégis kibillentik természetes egyensúlyából.
                 A tudományban a fiziológiai egyensúly megôrzésére irányuló alkalmazkodóképesség homeosztázis néven ismert. Az egyensúly elvesztése olyan hétköznapi problémák mellett mint fáradékonyság, hirtelen hangulatváltozások és állandó édesség utáni vágy, a jövôben jelentkezô komolyabb egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát is növeli.
                 Miután annyi magas fehérjetartalmú diéta jött most divatba, ami szigorúan beszabályozza a szénhidrátmennyiséget, vagy esetleg meg is tiltja annak fogyasztását, lehet hogy az, amit eddig elmondtunk, nem hat újdonságként. Ezek a diéták valóban segítenek abban, hogy elkerüljük a szénhidrát-túladagolás okozta veszélyek kialakulását, viszont magukkal hozzák saját mellékhatásaikat, mint például a rossz leheletet, emésztési zavarokat, vagy a megterhelt veseműködést, és arról se feledkezzünk meg, hogy szénhidrátokra szükségünk van, csak a mennyiség és a minôség nem mindegy. Szerencsére az étkezés útvesztôjében is létezik egy iránytű, ami segít a szervezetnek megtalálnia az egyensúlyát és megtartani azt, minden káros mellékhatás nélkül. Ezen az úton, tudományos néven a glikémiás indexek kalauzolnak, azaz a GI-k.
                 Kulcsszó a felszívódás sebessége
                 Az általunk elônyben részesített üzemanyag a szôlôcukor (glükóz), amit keményítôbôl és a különbözô ételekkel által bejuttatott szénhidrátokból a májban állít elô a szervezet, az emésztést követôen. A szénhidrátból, fehérjébôl és zsírból nyert cukrot a szervezet elküldi a sejtekhez, ahol vagy azonnal elég, mert szükségünk van rá, vagy elraktározódik késôbbi felhasználásra.
                 Ez történik minden szénhidráttartalmú étellel, egy tányér finom spenóttal csakúgy, mint egy fánkkal. A különbség csak az, hogy milyen gyorsan reagál a szervezet a bevitt üzemanyagra.
                 Nagyon egyszerűen megfogalmazva, a glikémiás index azt a sebességet fejezi ki, hogy adott élelmiszerek milyen gyorsan szívódnak fel és emelik meg a vér cukorszintjét.
                 Felvetôdik a kérdés: mi a különbség a magas és az alacsony GI-ételek között? A kutatók által megvizsgált ételek 1 és 100 között kaptak egy mutatószámot. A glükóz értéke 100, és ami ennél lassabban emeli a vércukorszintet, annak ennél alacsonyabb, ami gyorsabban, annak magasabb az értéke. Az egyszerű szénhidrátok gyorsan átalakulnak, ezért magas GI-ételként ismertek. GI-értékük 70 vagy még magasabb, ezért hirtelen emelik meg a vércukorszintet.
                 Alacsony – 55 vagy annál alacsonyabb – glikémiás indexű ételek lassabban alakulnak át, de hosszú idôre emelik meg a vércukorszintet.
                 Az alacsony GI-értékű ételek – zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, hüvelyesek, dió, mogyoró, olasz típusú tészták – hosszabb ideig okoznak teltségérzetet, ezért ha a diétánkban az alacsony GI-ételek dominálnak, kevesebbszer vagyunk éhesek, és kevesebb kalóriát fogyasztunk el. Az alacsony GI-ételek rostban gazdagabbak. A rostnak jelentôs szerepe van olyan betegségek megelôzésében, mint a magas koleszterinszint, a székrekedés, az elhízás és az érelmeszesedés. Az alacsony GI-ételek sokkal hosszabb idôre biztosítanak energiát, és immunerôsítô vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban is gazdagok.
                 Magas GI-ételekbôl összeállított étrend – fehér kenyér, sült krumpli, tejberizs – arra ösztönöz, hogy több kalóriát vigyünk be a szervezetbe, ami kikerülhetetlenül súlygyarapodáshoz vezet. Ennek két oka van: az egyik, hogy a magas GI-ételeket gyorsabban megemésztjük, ezért elfogyasztásuk után hamar ismét éhesek leszünk. A másik oka, hogy minél magasabb egy étel GI-értéke, annál gyorsabban szívódik fel és kerül a véráramba. A hirtelen megemelkedett vércukorszintet letargikus, rossz hangulat követi, amitôl édességre vagy zsíros rágcsálnivalókra vágyakozunk ismét. Ráadásul a vércukor hirtelen megemelkedésével együtt jelentkezô nagyfokú inzulintermelés komoly problémákat is okozhat.
      (folytatjuk)

      Mézes csirke

                 Hozzávalók: 1 csirke, 4 evôkanál folyékony méz, 1 evôkanál csípôs mustár, 1 teáskanál curry, 1 dl fehérbor, só, bors, olaj.
                 Elkészítés: A kettévágott csirkét bedörzsöljük sóval, borssal. Összekeverjük a mézet, mustárt és a curryt. Alaposan a csirkébe maszírozzuk, ha jut, a bôre alá is teszünk. Vékonyan kiolajozott tepsibe teszük a csirkét, aláöntjük a bort, és fólia alatt puhára pároljuk, majd a fólia nélkül gyönyörű pirosra sütjük. A végén nagy figyelem, a levével gyakran öntözzük, mert ilyenkor már könnyen megég. Menynyei eledel.

                          
      Egészség

      Nem betegség, csupán fáradtság

                 A fáradtság energiahiányos állapot, nem csoda hát, hogy gyakran kedvetlenek vagyunk. A stressz, a szellemi és a fizikai terhek, a civilizációs ártalmak kihatnak egészségi állapotunkra, immunrendszerünkre. A szakértôk szerint nem meglepô, hogy egyre több az allergiában, krónikus vagy daganatos betegségben szenvedô, a tartósan nyugtatókon élô, rossz közérzetű és folyamatosan panaszkodó emberek száma. Az állandó fáradtságérzetet nem szabad lebecsülni. Ki kell deríteni, hogy a kellemetlen állapotot nem vitamin-, vas- vagy egyéb nyomelemhiány okozza-e.
                 Az alacsony, illetve a magas vércukorszint, továbbá a pajzsmirigy gyenge működése is okozhat fáradékonyságot. A serdülô- és változókor szintén okozhat átmeneti panaszokat. A krónikusan fáradt ember szervezetében mindig valami gócra, krónikus gyulladásra gyanakszik az orvos, ezért fontos ennek kizárása – magyarázta a tudnivalókat dr. Elena Hradiská pszichológus. Elôfordul, hogy valakinek csak az életmódján kell változtatnia, például több folyadékot fogyasztania, napi fél órát tornáznia, többet aludnia, kevesebbet dolgoznia, többet foglalkoznia a családjával, a környezetével, kevesebbet vagy mást ennie, több vitamint fogyasztania. Erre külön is fel kell hívni a figyelmet, mert a mai élelmiszerekben lévô vitaminok nem biztos, hogy fedezik megnövekedett szükségleteinket.
                 Köztudott, a hosszú tél után talán senki sem érzi magát olyan jó erônlétben, mint általában. Ennek a tavaszi fáradtság az oka.
                 Mi okozza?
                 A téli hónapok alatt szervezetünk vitaminraktára kiürül, ezért gyakran jelentkeznek a „szokásos” tünetek: a letargia, aluszékonyság, bágyadtság, fáradtság, súlygyarapodás, kedvetlenség, libidócsökkenés, illetve depresszió. Egyik ismerôsöm szerint nemcsak a világ válik szürkévé ilyenkor, hanem kívül-belül az ember is. „Való igaz, az éltetô napsugár, a friss levegô, a rendszeres mozgás, valamint a természetes vitaminok, ásványi anyagok hiánya negatívan befolyásolja az ember testi-lelki állapotát. A napfény hiánya rosszkedvet okoz, esetenként depresszióra hajlamosít. Az emberek a fényhiányt a mozgáshiánnyal tovább növelik, a frissítô séta helyett a lakásban töltenek minden percet. Bármennyire furcsa, a sok henyéléssel és alvással igénybe vett idegeink nem regenerálódnak megfelelôen. Ártunk magunknak azzal is, ha vitamin- és ásványianyag-tartalékainkat a tulzott édességfogyasztással ellensúlyozzuk. Mértéktelenül fokozza az inzulintermelést, és ahelyett, hogy emelkedne, csökken a vércukorszint, és az idegrendszer nem jut az elengedhetetlen energiaforráshoz. A táplálék összetétele megváltoztatja az idegsejtek védôrétegének folyadéktartalmát, így az idegtevékenységet újabb károsodás éri – figyelmeztet a pszichológus.
                 Jó tanácsok
                 A tavasz ôsidôk óta a megújulás ideje, így nem véletlen, hogy a legtöbb vallás által elôírt hoszszabb böjtök tavaszra esnek. Ezért ez az évszak kiválóan alkalmas a fogyókúrára, bár igaz, hogy látható eredmény a böjt- és tisztítókúrák mellett csak rendszeres mozgással, sporttal, megfelelô folyadékfogyasztással, kellô mennyiségű napfénnyel és friss levegôvel érhetô el.
                 Itt az ideje a télen megszokott, állati zsiradékban bôvelkedô ételek korlátozásának, s amint az idôjárás engedi, szinte kötelezô a séta, a napfürdô. A szabad levegôn való tartózkodás azért fontos, mert a fény hatástalanítja az alvási hormon, a melatonin egy részét, és hozzásegít a D-vitamin termelôdéséhez. Alapvetô követelmény a télen kiapadt vitamin-, ásványianyag- és nyomelem-készletek feltöltése. Szervezetünk legjobban a természetes vitaminokat hasznosítja, de ha másképp nem lehet, táplálékkiegészítôkkel kell megteremteni a szervezet egyensúlyát.

      A jó egészség tízparancsolata

                
      Francia orvosok és életmódszakemberek a wellness, franciául bien etre, azaz magyarul „jóllét” állapotának elérésére és fenntartására az alábbi 10 ajánlást fogalmazták meg:
                 1.) Ne dohányozz.
                 2.) Érd el optimális testsúlyodat és ôrizd meg azt.
                 3.) Kiegyensúlyozottan táplálkozz: kevés lipid, sok rost, vigyázni a sóval!
                 4.) Rendszeresen mozogj, végezz valamilyen sportot, akár amatôr szinten is elég.
                 5.) Ellenôrizd vérnyomásodat.
                 6.) Csak mértékletesen fogyassz alkoholt.
                 7.) Kerüld a drogokat.
                 8.) Ügyelj a biztonságos szexre.
                 9.) Kapcsold be az autóban a biztonsági övet.
                 10.) Rendszeresen keresd fel háziorvosodat.
                 Bármennyire is profánnak és közhelyesnek tűnik ez a 10 parancsolat, betartása nagyon hatásos – állítják a francia szakértôk. Szinte nullára csökkenthetjük a kockázatot és ellenállóbbá válhatunk a betegségekkel szemben.

                          
      Felhívás civil szervezeteknek!

                 Civil szervezetek kérésének eleget téve jelentettük meg hirdetéseiket, és továbbra is a következô javaslattal szolgálunk:
                 – Ha meg szeretné hirdetni, hogy az ön által vezetett civil szervezet szívesen fogadja az adóból elkülöníthetô 1 százalékot, és kívánja tájékoztatni az újságolvasókat, hogy milyen nemes célt szolgálna adományuk, jelentkezzen! Tel.: 0266/364. 941), E-mail: kisujsag@ nextra.ro címre.
                 Már felajálhatja!
                 Kedves olvasók, ne feledjék, személyi jövedelemadójuk egy százalékáról dönthetnek. Azok, akinek nincsen lezárva a fiskális fisája a lakcímére kézbesítik a nyomtatványt, akiknek le van zárva, azok a Pénzügyi Hivatal 1. számú irodájában munkanapokon 8–12 óra között vehetik át a nyomtatványt, mely kitöltésével felajálhatják adójuk egy százalékát. Az illetékesektôl megtudtuk, pontosan kell megjelölni a civil szervezet nevét, bankszámlaszámát (COD IBAN), valamint adószámát (CF), azért, hogy ne vesszen el a felajánlott összeg.
                 Tudni kell mindenkinek: működô civil szervezetnek lehet csak felajánlani az 1%-ot, különben ez az összeg elveszik. És azt is jó tudni az adományozónak, ha nem rendelkezik ezen egy százalék fölött, akkor az az állam zsebébe kerül, és semmiképp sem tarthatja meg magának. Alkalom van arra, hogy segíthessen, tegye meg, csupán a 200-as számú globális jövedelemrôl szóló nyilatkozatot kell kitöltenie.

      FELKÉRÉS TÁMOGATÁSRA

                 Ha nemes célokat akar támogatni, kérjük,
                 ha még nem döntött,
                 ajánlja fel jövedelmi adójának l százalékát az
                 A.S.U.C. ORA International
                 Gyerekotthona és Hajléktalan szállásának fenntartására.
                 Cod fisc.: 4612460,
                 Cod IBAN: RO89RZBR0000060003239561.
                 Raiffeisen BANK, HR, Sucursala Gheorgheni,
                 Piata Libertătii nr. 7.
                 Mt 8,20. - „Jézus így válaszolt: A rókáknak van vackuk, az ég madarainak fészkük, de az Emberfiának nincs hova fejét lehajtania.”

      „Pro Libris” Könyvbarátok Egyesülete

                 „Aki a könyveknek szolgál, az a szellemnek szolgál
                 aki a szellemnek szolgál, az a világot szolgálja.”
                 Wildenbruch

                 Ha Ön úgy gondolja, hogy egyetért az idézettel és teheti, akkor személyi jövedelemadója 1%-ával támogassa a „Pro Libris” Könyvbarátok Egyesületének tevékenységét:
                 kultúrát népszerűsítô kiadványok támogatása,
                 kulturális rendezvények szervezése és támogatása,
                 kulturális szakemberképzés,
                 könyvtárfejlesztés stb.
                 Adatok: Asociaţia Pritenilor Cărţii „Pro Libris”
                 Cod fiscal: 15417210,
                 Cod IBAN: RO52RNCB2910000036080001
                 B.C.R. sucursala Gheorgheni

      Kedves szülôk, volt diákok, nagylelkű támogatók!

                 Kérjük, adójuk 1 %-ával támogassák a Fogarassy Mihály Általános Iskolát !
                 Ha úgy döntött, hogy ez az összeg jobb helyen lesz
                 nálunk, mint Bukarestben, vagy más szervezeteknél,
                 akkor május 15-ig a globális jövedelemadó
                 nyilatkozatának H2 pontját a következô adatokkal
                 töltse ki:
                 – Név (Denumire entitate nonprofit): Fundatia Fogarassy Mihaly
                 – Adószám (Cod fiscal): 10505205
                 – Bankszámlaszám (Cont bancar):
                 RO29RNCB2910000007440001
                 Nagylelkű felajánlását, amellyel hozzájárul iskolánk
                 anyagi helyzetének javításához, elôre is köszönjük.

      Segíts, hogy tovább segíthessünk!

                 Ha segíteni akar vársunkban lakó szegény sorsú embereken, sokgyerekes családokon és rendezvények megszervezésében..., ajánlja fel adójának 1%-át a már 15 éve működô Szent Miklós Szervezetnek.
                 Szent Miklós Szervezet
                 Asociatia Sf. Nicolae
                 Cod fiscal: 533470
                 Cod Iban: RO 06RNCB2910000001110001
                 BCR Gheorgheni

                           Sport

      Jégkorong/ Világbajnokság
      Magyar gyôzelem Japán ellen

                 Április 17-én, vasárnap két helyszínen – Magyarországon és Hollandiában – elkezdôdött a divízió I-es (II. értékcsoportú) világbajnokság küzdelemsorozata.
                 A debreceni A-alcsoportban az elsô játéknapon a következô eredmények születtek: Nagy-Britannia – Lengyelország 0–2 (0–0, 0–1, 0–1), Kína – Japán 1–8 (0–2, 1–4, 0–2), Magyarország – Norvégia 2–2 (2–1, 0–1, 0–0). A magyar válogatott gólszerzôi: Erdôsi Péter és Ocskay Gábor.
                 A nyilvánvalóan jobb játékerôt képviselô norvégok elleni 2–2-es döntetlen jó eredménynek mondható. Az a tény, hogy az északiak jobbak a pályán is kitűnt, hisz végig többet korcsolyáztak, többet támadtak, többet lôttek kapura. Szuper Levente, a magyar válogatott kapusa a mérkôzés során végig nagyon jól védett, többször is parádésan hárított.
                 A magyar válogatott játékoskerete: kapusok: Budai (Alba Volán), Bernei (Újpest), Szuper (Dunaújváros); hátvédek: Horváth András, Lencsés, Szélig (mind Dunaújváros), Kangyal, Sille, Svasznek és Tôkési (mind Alba Volán); csatárok: Csibi, Fodor, Kovács, Majoross, Ocskay, Palkovics (mind Alba Volán), Erdôsi, Ladányi, Orsó, Peterdi, Vas Márton (mindannyian Dunaújváros), Vas János (Halmstad Hammers) és Fekete Dániel (Grazer 99-ers). Szövetségi kapitány: Pat Cortina.
                 A második játéknapon – április 18-án, hétfôn – a következô eredmények születtek: Lengyelország – Kína 9–3 (2–1, 5–2, 2–0), Norvégia – Nagy-Britannia 8–3 (4–1, 2–1, 2–1) és Magyarország – Japán 3–0 (1–0, 1–0, 1–0). A magyar válogatott gólszerzôi: Szélig, Ladányi és Ocskay.
                 Ezen a mérkôzésen is kitűnôen védett Szuper Levente, a magyar válogatott kapusa. Mondhatjuk, hogy Szuper továbbra is szuper! A japánok elleni diadal némi túlzással történelminek is nevezhetô (legutóbb 1984 márciusában gyôzött magyar válogatott a japánok ellen!), hisz az elmúlt években a felkelô nap országának fiai a legjobbak között szerepeltek, ahol azonban ritkán szereztek pontokat. A pontosan hét évnyi élvonalbeli szereplés mindenképp jó volt a japánok számára, hisz sokat tanultak, sokat fejlôdtek és már most elmondható, hogyha nem is jutnak vissza az elitbe, a csoportban nem lesznek utolsók, sôt szégyenkezniük sem kell.
                 A 2. forduló mérkôzései utáni rangsorban: 1. Lengyelország 4 pont, 2. Norvégia 3 pont, 3. Magyarország 3 pont, 4. Japán 2 pont, 5–6. Nagy-Britannia és Kína pont nélkül.
                 Április 20-án, szerdán a következô mérkôzések szerepeltek műsoron: Japán – Nagy-Britannia 5–3; Norvégia – Lengyelország és Magyarország – Kína. (A két utolsó találkozó lapzárta után ért véget.)
                 A további műsor
                 Április 22., péntek: Norvégia –- Kína, Lengyelország – Japán és Magyarország – Nagy-Britannia.
                 Április 23., szombat: Japán – Norvégia, Nagy-Britannia – Kína, Magyarország – Lengyelország.
                 A mérkôzések kezdési idôpontjai (romániai idô szerint): 14.00, 17.30 és 21.00 óra. A magyar válogatott mérkôzéseit élô adásban közvetíti a Duna TV.
                 Az eindhoveni B-alcsoportban az elsô játéknapon a következô eredmények születtek: Észtország – Olaszország 0–2 (0–1, 0–1, 0–0), Litvánia – Franciaország 3–5 (2–4, 0–1, 1–0) és Hollandia – Románia 6–3 (0–2, 3–1, 3–0). Gólszerzôk: (32.40) Thillart, (33.06) Kars, (39.55) Hartogs, (45.41) Euverman, (56.06) Livingston, (57.07) Hartogs, illetve (1.28) Nicolescu Viorel, (8.34) Moldován Ervin, (22.34) Selea Bogdan.
                 Jól kezdte a mérkôzést a romániai válogatott, hisz az összecsapás kilencedik percében már 2–0 arányban vezetett a Herlea Daniel szövetségi kapitány által irányított csapat. A második harmad elején a németországi második ligában, a Regensburg csapatában szereplô Selea növelte az elônyt, az eredmény 3–0-ra módosult. Ebben a játékrészben fokozatosan magukra találtak a házigazdák, hisz a harmad végéig kiegyenlítették (3–3) az állást. A harmadik játékrészben a hollandok erôtôl duzzadó rohamainak nem bírtak ellenállni a Herlea csapat játékosai és a házigazdák válogatottja végül magabiztosan nyerte a mérkôzést.
                 A romániai válogatott játékoskerete: kapusok: Radu Viorel (Dinamo Dunărea), Catrinoi Adrian (Steaua), Molnár Szabolcs (Progym); Basilides Tibor, Basilides László, Geru, Lupaşcu, Timaru, Nicolescu, Flueraş (mindannyian Steaua), Papp, Góga, Kósa, Moldován, Elekes (mindanynyian Sportklub), Georgescu, Andrei Nutu (mindketten Dinamo Dunărea), Stoiculescu (Sportul), Cazacu (Victoria Gasteiz/spanyol), Selea (Regensburg/ Németország), Petres Tivadar (Ferencváros). Szövetségi kapitány: Herlea Daniel.
                 Április 18-án, hétfôn a B-alcsoport második játéknapján a következô eredmények születtek: Olaszország – Románia 7–0 (2–0, 2–0, 3–0). Gólszerzôk: (14.11) Busillo, (17.49) Ramoser, (27.58) Peca, (32.57) Borgatello, (44.54) Chittaroni, (51.59) Ramoser, (53.56) Grossi; további eredmények: Franciaország – Észtország 3–3 (0–2, 2–1, 1–0), Hollandia – Litvánia 3–3 (1–0, 1–3, 1–0).
                 A csoport második mérkôzései után a rangsorban: 1. Olaszország 4 pont, 2. Hollandia 3 pont, 3. Franciaország 3 pont, 4. Litvánia 1 pont, 5. Észtország 1 pont, 6. Románia pont nélkül.
                 Második világbajnoksági csoportmérkôzésén csúfos vereséget szenvedett a romániai válogatott. Herlea szövetségi kapitány legénysége ezúttal sem bírta a jövô évi téli olimpiára készülô olasz válogatott által diktált iramot. Az olaszoknál egyébként nyolc honosított kanadai játékos lépett pályára. A találkozó felénél, vagyis 30 percnyi játék után csak 3–0 arányban vezettek az olaszok, az utolsó félórában azonban még négyszer találtak be a Catrinoi Adrian által védett romániai válogatott kapujába. Catrinoi Adriant a mérkôzés végén a romániai válogatott legjobbjának választották. Ezen a mérkôzésen sérülés miatt nem játszott a hátvéd Stoiculescu. Ekképp Nicolescu Viorel és Moldován Ervin is hátvédként szerepelt ezen a találkozón. A hátralévô ellenfelek közül az elsôk a sorban a nagyon erôs franciák, majd következnek az észtek és litvánok. A utóbb említett csapatok valemelyikét – jó adag szerencsével – talán le lehet gyôzni, de így sem biztos, hogy meglesz az idei célkitűzés, vagyis a csoportban való bennmaradás. Különben, gyôzelem esetén, 1000 euró prémium van felajánlva egyénenként a romániai válogatottat alkotó játékosoknak. Eddig nem kellett zsebükbe nyúlniuk a szakszövetség vezetôinek! Kérdés, hogy ezen a világbajnokságon egyáltalán zsebbe kell-e nyúlniuk?
                 Április 20-án, szerdán a következô műsor szerint mérkôztek: Litvánia – Észtország 4–4; Franciaország – Románia és Hollandia – Olaszország. (A második és harmadik mérkôzés lapzárta után ért véget.)
                 A további műsor
                 Április 22., péntek: Olaszország – Litvánia, Észtország – Románia, Hollandia – Franciaország.
                 Április 23., szombat: Románia – Litvánia, Franciaország – Olaszország és Hollandia – Észtország.
                 A B-alcsoport mérkôzéseire, romániai idô szerint, sorrendben 14.00, 17.30 és 21.00 órai kezdettel kerül sor. A TVR2-es televízió adó április 22-én, pénteken 19.00 órai kezdettel az Észtország – Románia, április 23-án, szombaton 14.00 órától a Románia – Litvánia találkozót közvetíti.
                 A Belgrádban megrendezett divízió II-es világbajnokság A-alcsoportjának további eredményei: Dél-Korea – Új-Zéland 3–0, Törökország – Bulgária 0–13, Horvátország – Ausztrália 3–2, Bulgária – Új-Zéland 7–6, Ausztrália – Dél-Korea 4–0, Horvátország – Törökország 15–1, Ausztrália – Bulgária 4–1, Új-Zéland – Törökország 8–3, Dél-Korea – Horvátország 2–5.
                 A múlt héten már közölt eredmények: Törökország – Dél-Korea 0–14, Új-Zéland – Ausztrália 0–4, Bulgária – Horvátország 1–9, Ausztrália – Törökország 20–1, Dél-Korea – Bulgária 7–0, Horvátország – Új-Zéland 14–0.
                 A csoport rangsorában: 1. Horvátország 10 pont, 2. Ausztrália 8 pont, 3. Dél-Korea 6 pont, 4. Bulgária 4 pont, 5. Új-Zéland 2 pont, 6. Törökország pont nélkül.
                 Horvátország válogatottja 2006-ban a divízió I-ben, Törökország nemzeti csapata pedig a divízió III-as világbajnokságon szerepelhet.

      Jégkorong/ Játékvezetôk
      Jelentkezôket várnak

                 Játékvezetôi tanfolyam indítása céljával április folyamán olyan 17–23 év közötti fiatalok (fiúk és lányok) jelentkezését várják, akik érdeklôdnek a jégkorong-játékvezetôi hivatás iránt.
                 A jelentkezôk a részletekrôl, a 0745/315.252-es, vagy a 0723/ 281.191-es számú telefonokon érdeklôdhetnek.

      Alpesi sí
      Megyei amatôr-bajnokság

                 A Hargita Megyei Sportigazgatóság és a Megyei Szabadidô Sportszövetség szervezésében zajlott az idei amatôr megyei alpesi síbajnokság.
                 Egész pontosan 207 versenyzô nevezett be az öt fordulóból álló bajnokságra. Borszék, Maroshévíz, a Csíki- és a Gyergyói-medencébôl, továbbá Hargitafürdôrôl és Székelyudvarhelyrôl.
                 Az öt verseny alapján, nevezetesen a borszéki Lôrincz Pál Emlékverseny, a gyergyói Ben Com Mixt Kupa, a homoródfürdôi Egale-kupa, illetve a hargitafürdôi Trilak- és ConSoft-kupa, készült el az összesített rangsor. A legeredményesebb óvodás- és iskoláskorú sportolók névsorát az alábbiakban olvashatják.
                 Óvodások: 1. Selyem Júlia (Gyergyó) 15 hibapont, 2. Tamás Emma 21 hibapont, 3. Kovács Boróka (mindketten Csíkszereda) 23 hibapont, illetve 1. Molnár Erik 11, 2. Szakács Péter 14, 3. Walter Richárd (mindhárman Csíkszereda) 15.
                 I–II. osztályosok: 1. Binder Tímea 15 hibapont, 2. Bartalis Ágota 19, 3. Virág Kincsô (mind Gyergyó), illetve 1. Szôke Magor 22, 2. Bíró Árpád 24, 3. Gál Kristóf (mindhárman Csíkszereda).
                 III–IV. osztályosok: 1. Portik Emese 12, 2. Sikó Dorottya 18, 3. Csergô Noémi (mind Gyergyó), illetve 1. Keresztes Zsolt 5, 2. Magyari László 12, 3. Teslovan Cosmin (Maroshévíz) 17.
                 V–VI. osztályosok: 1. Elekes Krisztina 13, 2. Elekes Adél (mindketten Gyergyó) 13, 3. Kopacz Réka (Csíkszereda), illetve 1. Moldovan Dănut (Csíkszereda) 15, 2. Magyari Vilmos 19, 3. Sándor Szilárd (mindketten Gyergyó) 22.
                 VII–VIII. osztályosok: 1. Morar Monica (Maroshévíz) 9, 2. Fülöp Helga (Hargitafürdô) 11, 3. Szakács Noémi (Csíkszereda) 11, illetve 1. Elekes András (Gyergyó) 14, 2. Baciu Cristian (Maroshévíz) 16, 3. Köllô Janó (Gyergyó) 23.
                 IX–XII. osztályosok: 1. Platon Anca (Maroshévíz) 10, 2. Szatmári Ágnes (Gyergyó) 14, 3. Gliga Anca (Maroshévíz) 14, illetve 1. Crisan Paul 19, 2. Cotfaş Victor 19, 3. Crisan Dan (mind Maroshévíz) 20.

      Csomafalvi Délhegy SE
      Toborzó

                 Ha egy igazán jó és hasznos hoki- és focicsapatba vágysz, akkor itt a helyed!
                 Részesülhetsz:
                 * Hoki- és focitechnikai képzésben;
                 * Koordináció-fejlesztésben;
                 * Fizikai erônlét-fejlesztésben;
                 * Sprintfrekvencia-fejlesztésben;
                 * Hajlékonyság-fejlesztésben;
                 * Gyere télen hokizni és nyáron focizni!
                 A gyergyócsomafalvi Délhegy SE jégkorong- és labdarúgó-szakosztálya 1995–99-ben született fiúk és lányok jelentkezését várja, nyáron focizni és télen, a jégkorong idényben (szeptembertôl – márciusig), jégkorongozni.
                 Jelentkezni lehet kedden és csütörtökön 12.00–15.00 óra között a csomafalvi Köllô Miklós Általános Iskola tornatermében, vagy a 0745/791.481-es telefonszámon.
                 Kérjük, hozzatok magatokkal: orvosi igazolást, sportcipôt és ruhát az edzésekre. És nem utolsósorban hozzatok sok-sok mosolyt!
                 Egy hónap próbaidô után kell kérni az egyesület tagjai közé való felvételt, és a meghatározott tagság díjat havonta be kell fizetni.

      Taekwondo

                 Április 22–24. között Slatina ad otthont a WTF-taekwondo szakág számára megszervezésre kerülô Munténia Kupa idei kiírása küzdelmeinek. Péter Balázs, a Gyergyószentmiklósi Elite SK taekwondo-szakosztályának 2 Danos oktatója lapunk kérdésére elmondta, hogy a klubot a tervek szerint 18 sportoló képviseli az elôttünk álló hétvégén sorra kerülô versenyen. Amint arról Péter Balázs tájékoztatott, a slatinai versenyen gyermek, ifjúsági és felnôtt versenyzôk mérik össze tudásukat.

      Labdarúgás
      Nehezen szerzett bajnoki pontok

                 Az elmúlt szombaton és vasárnap a 15. bajnoki forduló mérkôzései szerepeltek műsoron a megyei D-osztályú bajnokságban.
                 A múlt hét végi bajnoki fordulóban a következô eredmények születtek: Székelyudvarhelyi Roseal – Csíkszentdomokosi Domsat 1–1 (0–0), Székelykeresztúri Egyesülés – Salamási Tudomány 0–2 (0–1), Homoródalmási Homoród – Parajdi SE 6–0 (3–0), Csíkszeredai Sapientia Siculorum – Borszéki Palma és Vanda 1–5, Gyergyószentmiklósi Jövô – Maroshévízi Promtforest 1–0 (0–0). Gólszerzô: Kurkó József (85. perc).
                 Az elsô félidôben alig adódott gólhelyzet a kapuk elôtt, hiányoztak a távoli lövések, a csapatok elképzelés nélkül játszottak. Gyergyói szemszögbôl gólt, sôt gólokat lehetett volna szerezni ebben a játékrészben annál is inkább, mert a vendégek kapusa többször bizonytalankodott. A mérkôzés második félidejében Bolfă Ion, a Jövô edzôje a csatársor segítségére küldte a mérkôzés elsô felében középsô középpályásként szereplô, tapasztalt Kurkó Józsefet, aki néhány perccel a találkozó vége elôtt közelrôl a vendégek kapujába talált: 1–0. Két perccel a gól után a csatárként szereplô Kurkó ismét gólhelyzetbe került, de helyezett, lapos lövése ezúttal a jobb oldali kapufát találta el, a labda pedig kivágódott a mezônybe. A mérkôzés végéig hátralévô percekben nem változott az eredmény, a Jövô csapata nehezen, minimális arányú, de megérdemelt gyôzelmet aratott, megerôsítve ezáltal a rangsorban elfoglalt harmadik helyét. Annál is inkább, mert a negyedik helyen álló, és hazai környezetben pályára lépô székelyudvarhelyi csapat erejébôl ezúttal csak döntetlenre futotta. Ekképp a rangsorban már hét pont a Jövô elônye a Székelyudvarhelyi Roseal csapatával szemben. A tabella elsô és második helyén álló Salamás, illetve Borszék csapatai gyôzni tudtak, mégpedig idegenben. A salamásiak a Székelykeresztúri Egyesülés, a borszékiek pedig Csíkszeredában arattak magabiztos bajnoki gyôzelmet.
                 A Jövô együttese a maroshévízi csapat elleni bajnoki találkozón a következô összeállításban lépett pályára: Olteanu – Mihalache, Cioată, Szabó, Codreanu – Scurtu, Kurkó, Covrig, Vaszi (Blaga) – Bakos (Radu), Bliorţ (Cioloboc).
                 A következô forduló (április 23/24.) műsora: Parajd – Csíkszereda, Csíkszentdomokos – Homoródalmás, Maroshévíz – Székelykeresztúr, Salamás – Székelyudvarhely és Borszék – Gyergyószentmiklós. A Borszékon lejátszásra kerülô mérkôzésre április 24-én, vasárnap 11.00 órai kezdettel kerül sor. A mérkôzés játékvezetôi: Simó Zoltán, Kiss István (székelykeresztúriak), Bálint Csaba (Székelyudvarhely). Megfigyelô: Szakács Attila (Csíkszereda).
                 A 13. fordulóban elhalasztott Csíkszeredai Sapientia Siculorum – Salamási Tudomány találkozó április 20-án, szerdán került lejátszásra, míg a Csíkszentdomokosi Domsat – Borszéki Bükkös összecsapást április 30-ra halasztották.
                 A 17. forduló (május 7/8.) műsora: Székelyudvarhely – Homoródalmás, Csíkszereda – Csíkszentdomokos, Gyergyószentmiklós – Parajd, Székelykeresztúr – Borszék, Salamás – Maroshévíz.
                 Ifjúsági labdarúgás
                 A megyei ifjúsági bajnokság C-csoportjában legutóbb a következô gyergyói vonatkozású eredmény született: Gyergyószentmiklósi Elite – Gyergyószentmiklósi Jövô 0–6.
                 Az ifjúsági C-osztályban szereplô Jövô gárdája április 24-én, vasárnap 17.00 órai kezdettel Csíkszentdomokoson vendégszerepel.
                 Az ifjúsági bajnokság D-csoportjának idei elsô körmérkôzéses fordulóját április 16-án, szombaton Gyergyószentmiklóson rendezték. Eredmények: Jövô – Csíkszeredai Start 2000 0–3, Balánbánya – Székelykeresztúri Junior 2–0, Székelyudvarhelyi ISK – Start 2000 3–0, Székelykeresztúr – Székelyudvarhelyi ISK 94 2–2, Start 2000 – ISK 94 1–1, Székelykeresztúr – ISK 0–4, Jövô – ISK 94 5–4, ISK – ISK 94 7–2, Jövô – ISK 0–4, ISK 94 – Balánbánya 2–4, Balánbánya – Jövô 3–3, ISK – Balánbánya 3–3, Jövô – Székelykeresztúr 2–1, Balánbánya – Start 2000 1–4.
                 A következô körmérkôzéses turnéra április 24-én, vasárnap 9.00 órai kezdettel kerül sor Csíkszeredában. A turné házigazdája a Start 2000 együttese. A mérkôzések műborítású pályán kerülnek lejátszásra.
                 A E-csoportban szereplô csapatok, köztük az Elite SK gyermekegyüttese, Székelyudvarhelyen vesznek részt körmérkôzéses turnén.
                 Gyergyó körzeti
                 A Gyergyó körzeti bajnokság 3. fordulójának eredményei: Salamási Tudomány II. – Borszéki Bükkös 4–2 (3–0), Vaslábi Maros – Tölgyesi Real 3–7 (2–2), Maroshévízi Promtforest II. – Bélbori Fenyô 1–0 (1–0).
                 A következô forduló (április 24., vasárnap) műsora: Borszék – Bélbor (13.30 órától), Tölgyes – Maroshévíz II. (13.00), Salamás II. – Vasláb (16.00).
                 A további műsor
                 5. forduló (április 30., szombat)
                 Vasláb – Borszék (16.00), Maroshévíz II. – Salamás II. (13.00), Bélbor – Tölgyes (13.00).
                 6. forduló (május 8., vasárnap)
                 Borszék – Tölgyes (13.00), Bélbor – Salamás II. (16.00), Maroshévíz II. – Vasláb (13.00).
                 7. forduló (május 15., vasárnap)
                 Maroshévíz II. – Borszék (13.00), Vasláb – Bélbor (13.00), Salamás II. – Tölgyes (16.00).
                 8. forduló (május 22., vasárnap)
                 Borszék – Salamás II. (13.30), Tölgyes – Vasláb (16.00), Bélbor – Maroshévíz II.
                 9. forduló (május 29., vasárnap)
                 Bélbor – Borszék (16.00), Maroshévíz II. – Tölgyes (13.00), Vasláb – Salamás II. (16.00).
                 10. forduló (június 5., vasárnap)
                 Borszék – Vasláb (13.00), Salamás II. – Maroshévíz II. (16.00), Tölgyes – Bélbor (16.00).

      Pályázati felhívás sporttevékenységek támogatására

                 A Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány pályázatot hirdet a sporttevékenységek támogatására a Kisebbségi Tanács 2005. évi célalapjaiból. A támogatásra jogi személyiséggel rendelkezô civil szervezetek valamint jogi személyiséggel rendelkezô sportklubok pályázhatnak.
                 Pályázni az alábbi témakörökben lehet:
                 A. Nemzetközi tornán való részvétel utazási költségeinek résztámogatása. A kiírás az utánpótlásra, gyerekcsapatokra vonatkozik, felsô korhatár 18 év. Folyamatos kiírás.
                 B. Országos szintű sport- és szabadidôs rendezvények résztámogatása. Országos bajnokságok megszervezésének támogatása, melyek résztvevôi a megyei szintű bajnokságból gyôztesen kerülnek ki.
                 Általános tudnivalók:
                 – A pályázatok benyújtása csakis erre a célra kiállított formanyomtatványokon, azaz pályázati űrlapokon történhet, amelyek letölthetôk az RMDSZ honlapjáról (www.rmdsz.ro) vagy beszerezhetôk a Communitas Alapítvány Titkárságán (hétfôn és csütörtökön 11–17 óra között), az RMDSZ területi szervezeteinél, illetve kérhetôk e-mail-en, a communitas@rmdsz.ro címen.
                 – A pályázat leadásának határideje 2005. május 2. (postabélyegzô dátuma). A pályázatot EGY PÉLDÁNYBAN a következô címre kérjük eljuttatni: Fundaţia Communitas (Sport Szaktestület) 400489 Cluj-Napoca, str. Republicii nr. 60., jud. Cluj.
                 – A borítékra ne felejtsék el feltüntetni, melyik szaktestülethez pályáznak!
                 – A pályázatok beküldése csakis ajánlott levél, Prioripost vagy valamely gyorsposta-szolgálat révén történhet. A titkárság a személyesen behozott pályázatokat a határidô napján du. 2 óráig fogadja.
                 – Pályázatot sem faxon, sem e-mailen nem fogadunk el!
                 – Minden pályázót postán értesítünk a támogatási kérelmére vonatkozó döntésrôl.
                 – Kedvezô döntés esetén a megítélt összegrôl, a felhasználás és az elszámolás módozatairól a pályázót külön értesítjük.
                 – A program lefutásától számított 45 napon belül a pályázónak kötelezô elszámolnia a támogatás felhasználásáról. Ellenkezô esetben a lebonyolítónak joga van megvonni a támogatást.
                 – A formai hibás pályázatok iktatásra kerülnek, de nem képezik tartalmi elbírálás tárgyát.
                 Formai hibának tekintendôk a következôk:
                 – a pályázati program nem sorolható be a kiírásban szereplô kategóriák egyikébe sem;
                 – a pályázati űrlap nincs két különbözô személy által aláírva;
                 – a pályázati űrlap nincs eredeti pecsét által hitelesítve (jogi személy esetén);
                 – a pályázat határidô után érkezik be;
                 – nincs részletes költségvetés mellékelve;
                 – az űrlap hiányosan van kitöltve;
                 – hiányoznak a kötelezô mellékletek.
                 További információkért forduljanak a Communitas Alapítvány titkárságának munkatársaihoz: Gyárfás Zsuzsánna – programfelelôs, Bordás Szabolcs – titkár.
                 Cím: Fundaţia Communitas, 400489 Cluj Napoca, Str. Republicii nr. 60.
                 Telefon/fax: (0264) 594 570
                 E-mail: communitas@rmdsz.ro
                 Kolozsvár, 2005. április 6.

      Atlétika
      Gáll Lajos Futónap

                 A sepsiszentgyörgyi Gáll Lajos Futókör szombaton, április 23-án 10.00 órától, a Szent György Napok keretében szervezi meg a XV. Gáll Lajos Futónapot. A versenytáv 4 kilométer, amatôrök és leigazolt sportolók is indulhatnak minden korosztályban. Nevezési díj: felnôtteknek 50 000 lej, gyermekeknek 20 000 lej. További információk a 0267/311.846-os, vagy a 0746/012.526-os telefonszámokon igényelhetôk Csutak Tamásnál.
                 A futóverseny távja tehát 4000 méter, útvonala: színház – Kós Károly út – Gyár utca – Grigore Bălan út – Csíki utca – Petôfi Sándor utca – színház.
                 Benevezni a helyszínen lehet a verseny napján 8 órától. Minden résztvevô emlékérmet és befutócsomagot kap. A korosztályok (13 nôi és 14 férfi korosztály) elsô három helyezettjét serleggel és ajándéktárgyakkal jutalmazzák.

      Asztalitenisz
      Felhívás

                 A XII. alkalommal megrendezett Tekerôpatak-kupa asztalitenisz-vetélkedôre 40 versenyzô nevezett be. Részt vettek Újfalu legjobb asztaliteniszezôi is. Az újfalviak jelenléte szoros küzdelmet eredményezett. Tekerôpatak képviselôi jól szerepeltek és a dobogós helyek többségét is ôk szerezték meg. Nagy számú közönség jött el a kultúrotthonba, hogy a téli síversenyek szórakoztató vasárnapjai után most is bíztassa kedvenc játékosait és hasznosan kikapcsolódjon.
                 Eredmények. Tekerôpatak (T), Újfalu (Ú). Az egyéni verseny legjobbjai: 1. Kolumbán Csaba (T), 2. Bernád Csaba (T), 3. Szabó Zoltán (Ú). A páros mérkôzések utáni legjobbak: 1. Kolumbán Csaba – Bernád Csaba (T), 2. Bálint Zoltán – Fodor Tivadar (T), 3. Csíki István – Szabó Zoltán (Ú). Legidôsebb versenyzô: Molnár János; legfiatalabb játékos: Kolumbán István.
                 A verseny támogatói: Gyergyóújfalvi Polgármesteri Hivatal, Lorántffy Zsuzsanna Nôegylet, Szent Miklós Szervezet, Tarisznyás Márton Általános Iskola, Tótpál László, Benedek Tihamér – videofelvétel, Elekes Barna valamint a tekerôpataki kultúrotthon vezetôsége.
      Molnár János
      A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                           Horoszkóp
      április 21 – 27.

                 KOS (III.21-IV.20.)
                 Amennyiben sikerült az érzelmi viharfelhôket eloszlatnia, ettôl kezdve jó ideig kellemesen telnek napjai. Munkahelyén apróbb intrikákra számítson, és az sem kizárt, hogy fény derül olyan dolgokra, amelyek elég kellemetlenül érinthetik.
                 BIKA (IV.21-V.20)
                 Jól jön egy olyan „lazítós” hét, amikor sok izgalomnak nincs kitéve, de a súrlódásokat is elkerülheti. Régi, jól bevált dolgokkal foglalkozzon, ne kezdjen nagy pénzügyi tranzakciókba, különösen olyanokba, amikhez abszolút nem ért!
                 IKREK (V.21-VI.21.)
                 Az egész hete kellemesnek, sôt, idônként boldognak tűnik. Új ismerkedések vannak kilátásban, erre leginkább a délutáni, esti órákban lehet számítani. A munkahelyén nagyon sok munka várja. Jól teszi, ha rendszerezi az életét.
                 RÁK (VI.22-VII.22.)
                 Most vonzóbb, mint valaha. A célok, az ambíciók elsôsorban a hivatására irányulnak. Nagy esélye van, hogy szívügyeit összekapcsolja az érvényesülés lehetôségével. A héten új kapcsolatokra tehet szert.
                 OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
                 Sorsfordító események elôtt áll. Ha most sikerül családjával helyreállítani a töréseket, úgy más vonalon is mutatkozik jobb változás. Akár tetszik Önnek, akár nem, hajlania kell kompromisszumokra! Sajnos eddig sok hibát halmozott fel.
                 SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
                 Amennyiben Ön új helyre került, nehezen szokja meg új környezetét, instabil helyzetét. Ebben sokat segíthet egy olyan barát, családtag vagy ismerôs, akivel jól kibeszéli a miérteket. A szerelemben is változások mutatkoznak.
                 MÉRLEG (IX.24-X.23.)
                 Ráférne Önre egy kis nyugalom, hiszen az utóbbi idôben gályarabként robotolt. Pakolja fel a családot, aztán ha az idôjárás engedi, iktassanak be egy jó kis biciklitúrát, terepjárást, vagy bármi más szabadtéri programot!
                 SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
                 Igazi tudatos idôszak következik. Kedvesével, de nem kizárt, hogy munkahelyével kapcsolatosan is, kellemetlen hírek jutnak a fülébe. Bármit hall, ôrizze meg nyugalmát, lesz ideje bôven arra, hogy valamilyen megoldáson gondolkodjék!
                 NYILAS (XI.23-XII.22)
                 Mostanában teljesen lefoglalják lelki nyavalyái, ezáltal munkáját is elhanyagolja. Konfliktusai lesznek szinte mindenkivel, úgy érzi teljesen kicsúszott lába alól a talaj. Helyzete átmeneti, vonuljon kicsit vissza, mert higgadtan képes lesz bölcsen, ésszerűen átgondolni a dolgait!
                 BAK (XII.23-I.20.)
                 Nagyon megbánta, hogy belebonyolódott a kusza szerelmi ügybe. Késô bánat, de ne adja fel! Persze, sok elintéznivalója akad, ami rosszkedvűen, félreálló szájjal nem megy. Próbálja meg eloszlatni a kétségeit.
                 VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
                 A szerelemben lapos és szürke minden. El kéne gondolkodni azon, miként lehet ezen változtatni! Nem naponta, de legalább havonta egyszer készítsen kedvesének valamilyen jó kis programot, meglepetést!
                 HALAK (II. 18-III 20.)
                 Nagy hatással lesz személyisége fejlôdésére egy ismerôse, aki erôsen kötôdik Önhöz. Kapcsolatairól egyelôre annyit, hogy sokat kell utaznia, hogy megtalálja az igazi szerelmet. Az is lehet, hogy egy oktatási intézményben találkoznak össze.
                 Élvezi, hogy vitatkozhat. Különösen, ha olyan területre téved, amelyen királynak érezheti magát. Elsôsorban a világnézeti kérdésekkel kapcsolatos eszmecserékre jó ez a hét. Azonban ne feledkezzen meg a lélek ápolásáról sem!



                           ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

                 Milliárdos a feleségéhez:
                 – Te asszony, fogy a pénzünk, ezért kirúgom a szakácsot és megtanulok fôzni!
                 – Jó, drágám! Ha megtanulnál szeretkezni, akkor még a sofôrt is kirúghatnánk!
                 * * *
                 Egy focista panaszkodik egy szurkolónak.
                 – Képzelje el, 8 hónapja nem kapunk fizetést!
                 Mire a szurkoló:
                 – Én meg már 20 éve nem láttam focit.
                 * * *
                 A hegymászó megcsúszik a sziklán, két kézzel kapaszkodik, nem talál támaszt a lábának. Kétségbeesetten felnéz az égre, és fohászkodik:
                 – Istenem, van ott valaki?
                 – Igen.
                 – Most mit tegyek?
                 – Imádkozz, bízz Istenben, és engedd el a sziklát!
                 A hegymászó gondolkodik egy kicsit, majd újra megszólal:
                 – Nincs ott valaki más?
                 * * *
                 Hajótörött cigány hánykolódik a tengerben, meglát a távolban egy nagy hajót. Odaúszik és felkiabál az éppen árbócon lévô matróznak:
                 – Dobjá' má' le egy kötelet!
                 – A matróz nem válaszol. A cigány újból kiabál:
                 – Há, dobjá má le egy kötelet!
                 – A matróz ismét nem válaszol. Mérgesen kiabál a cigány ismét:
                 – Do you speak English???
                 – A matróz visszaszól: – YES.
                 – Hát akkó dobjá má le egy kötelet!!!
                 * * *
                 Egy skót a fiával sétál az úton, a kisfiú meglát egy dinnyeárust, és mondja az apjának, hogy vegyen neki egyet. Megkapja. Majd 20 év múlva ugyanott sétálnak és a fiú meglát egy kocsmát, és mondja az apjának hogy menjenek be és igyanak egy sört. Erre az apa:
                 – Kisfiam, dinnyére sört???
                 * * *
                 Az igazgató konferenciára készül, és utasításba adja a beosztottjának, hogy írjon neki egy frappáns 20-perces beszédet. Mérgesen jön vissza a konferenciáról.
                 – Kovács kartárs, egyórás beszédet írt, a hallgatóság nagy része kiment félidôben a terembôl.
                 – Én 20-perces szöveget írtam, fônök, meg a két másolatot is odaadtam, amit kért.
                 * * *
                 Egy busz nagy sebességgel ütközik a fának.
                 – Hogyan történt? – kérdezi a kiérkezô rendôr a sofôrt.
                 – Fogalmam sincs – válaszol a sofôr –, éppen a busz végében ellenôriztem a jegyeket amikor megtörtént a baleset.
                 * * *
                 A menyasszony kérleli a vôlegényt:
                 – Ha hozzád megyek, akkor ugye leszoksz a dohányzásról?
                 – Le én!
                 – És inni se fogsz?
                 – Nem fogok.
                 – És lóversenyezni sem?
                 – Azt sem.
                 – És még mirôl fogsz lemondani?
                 – A házasságról.
                 * * *
                 Alkalmazottak személyi kartonjaiból:
                 – Munkájának színvonala a múlt héten a lehetô legmélyebbre süllyedt. Azóta ás.
                 – A munkatársai akárhova követnék azért, hogy röhöghessenek a baklövésein.
                 – Nem szabadna ezt az embert engedni szaporodni.
                 – Hajlandó dolgozni, ha sarokba szorítják, és állandóan figyelik.
                 * * *
                 Munkaközvetítônél. Kicsit szakadt alak panaszkodik az ügyintézônek:
                 – Sehol sem kapok munkát! Maga mit tenne az én bôrömben?
                 – Elôször is megmosakodnék.

                             Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2005

                  Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                   sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                              a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!