4. (578.) szám, 2005. Január 27 - Február 2




    Kisújság-olvasók figyelmébe!

               Megjelent a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2005.
               A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság 2003-as évkönyvét.
               Ára: 5 euró
               Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
               e-mail: kisujsag@nextra.ro
               tel.: 004-0266-364.941
               Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
               A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
               A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
    Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




    Fonnyadó kultúra

               Nem elsô eset, hogy a Figura színház felkavarja gyergyói kultúránk érdektelenségig leülepedett iszapját. Általában kevés sikerrel. És általában a pénzhiányt okolva butítjuk saját magunkat. Senki nem akarja belátni a valóságot, mert az igazság fájdalmas: Nekünk lényegében nem kell a kultúra! A nekünkön a város lakosságának többségét értem.
               De mi is az a kultúra? T. S. Eliot amerikai–angol költô, író, gondolkodó, társadalomkritikus szerint elsô megközelítésben olyasvalami, ami „érdemessé teszi az életet arra, hogy megéljük”, tehát amiért érdemes élni, minôségi életet élni. Jó lenne elgondolkodjunk mi is ezen, hiszen a kultúra nálunk vészes hanyatlásnak indult. Ez azt jelentené, hogy nincs igényünk a minôségi életre?
               A kultúra hanyatlásának bizonyítékai megtapasztalhatók az emberi élet minden területén. Konrad Lorenz etológus felismerése szerint a környezetpusztítás és a kultúra hanyatlása „kéz a kézben járnak...”. Nem nehéz megértenünk ezt az üzenetet. Már elfelejtettük elôdeink azon bölcseségét, hogy a föld arra való, hogy eltartson, s megtartson bennünket, nem pedig arra az illuzórikus célra, hogy meggazdagodjunk belôle. Ezzel a folyamattal kezdôdött a gazdaság, majd a kultúra hanyatlása, s a kultúra dezintegrációja a legsúlyosabb dezintegráció, amelyet egy közösségnek el kell viselnie.
               Az emberi kapcsolatok romlása sajnos, csak tetézte a kultúra elhervadását, hiszen a nagy pénzkeresési lázban nincs idônk arra, hogy egymásnak segítsünk, egymással törôdjünk. A hajszák közti szabadidônkben is azon töprengünk semmibe révedt tekintettel, hogyan tudnánk még több pénzt szerezni;, számunkra a legfontosabb értékké a pénz vált. A kultúrának esélye sincs a közelünkbe férkôzni. Ma már, sajnos, tényként kezelhetjük, hogy globális válságban élünk, amelyben benne foglaltatik a környezeti válság, a gazdasági válság és a kulturális válság is.
               Tehát nem csoda, ha könnyen lemondunk a kultúra támogatásáról. Nem csoda, ha tízedrendű lett a kultúra fontossága, pedig megbocsáthatatlan bűnt követünk el, ha cserbenhagyjuk kultúránk bármely ágazatát.
               Az csak mellébeszélés, hogy a mai színdarabok, regények, versek, műalkotások, azaz a kultúra termékei nem befogadhatóak számunkra. Lényegében túlhajszoltak vagyunk, és teljes egészében kiégettek ahhoz, hogy igényeljük a kultúrát. Könnyebb, egyszerűbb és kényelmesebb a tévé elôtt bámulni a semmit, mintsem részt venni egy kiállításon, megnézni egy színházi elôadást, vagy meghallgatni egy szavalatot, egy hangversenyt, mondogatva, hogy túl modern, túl érthetetlen számunkra. Mi is tudjuk, hogy ez nem igaz.
               Ne feledjük, hogy közönségfüggô, milyen az alkotás, a színház, a zene. Ha jó a közönség, akkor jó (vagy kötelezôen az lesz) a kultúratermék is. Pénzünkbe kerül mindez? Igen, de ezt vállalnunk kell, ha egy civilizált várost akarunk magunkénak tudni, ha egy minôségi életet akarunk élni és ilyenre szoktatni gyerekeinket is, hogy számukra sose legyen kétséges, vajon a ruha vagy a kultúra teszi-e az embert emberré...
    Ábrahám Imre

    Hihetetlen!

               Tavaly szeptember közepén örültünk az alfalviakkal együtt, hogy nem foltozgatják az utat, hanem vastag aszfaltréteget húznak rá. Módos célgépek hosszú sorban álltak, közöttük jó néhány megrakva aszfalttal. Szóval szinte népünnepély volt. Persze, akkor a kampány hevében az RMDSZ helyi és területi élenjárói is ott voltak, együtt nézték a munkálatokat. S kérdésünkre elmondták, nincs köze a kampányhoz az útjavításnak. Összesen 300 milliárd került össze akkor, s amúgy RMDSZ-lobbinak, a csapat sikerének könyvelték el az útjavítást, s tudatták, még két réteget kell felvinni különbözô összetételű aszfaltból, úgy lesz teljes a rehabilitálás.
               A két réteg elmaradt, s Alfalu végéig értek el a javítással. Aztán választhattunk. Január vége van, az arrajáró kapásból nyolc egyre szélesedô gödröt számlálhat, tehát csattan az autó. Az út közepén pedig nem mindenhová jutott a masszából, ott is terebélyesednek a gödrök. Vagyis látszik a régi aszfaltréteg. Hogy mikor folytatják egyáltalán, nem tudni, ígéret volt, van. Félô, hogy négy év múlva kerül fel a koptatóréteg az alfalvi útra. Igaz, a szeptemberi cikk elején is, amely hírt adott az útjavításról az állt: Hihetetlen!
    K. T-Gy.

    Érv a javából!

               Amióta létrejött, azóta nyűgöl az Objektív tévé. Hogy errôl sokan nem tudnak? Nem csoda, hisz éppen az a nyavalyája e tévének, hogy kevesen láthatják. A „jóemberek” olyan sávra helyezték, ahol csak a szupermodern televíziókészülékek birtokosai láthatják. Ezer követ megmozgattak már, hogy látható sávra kerüljenek, s kaptak is ígéretet, de megoldással senki sem szolgált. Többek között a Versenyhivatalhoz (Consiliul Concurenţei) is fordultak, s a napokban válasz érkezett Bukarestbôl... fekete pecséttel. Maga az elnök, Mihai Berinde érvel – kifogástalanul: a kábeltévének 122 047 elôfizetôje van, s közülük csupán 500 személy kérte az Objektív tévé láthatását, ez pedig kevés a sávcseréhez. Számolt egyet ôkelme, de rendeset. Mert, hogy ez nem a gyergyói elôfizetôk száma, az biztos. Fura is lenne egy 20 000-es városban 122 000 elôfizetô. Egyszóval, választ adtak Bukarestbôl, érvekre építettet, leellenôrzöttet. Küldenének erre viszontválaszt az objektívesek azon pontossággal, ahogy azt a Versenyhivatal elvárja: nyomtatott formában, lemezen és e-mailben, hogy formailag elfogadható legyen. Küldhetnek, de több, mint bizonyos, hogy a korábbi mintájára a második versenyhivatalos válasz is nem csak formailag, tartalmilag sem állná meg a helyét.
    B. K.

    Másfajta gazdagság

               „Arra a kérdésre, hogy mi akarsz lenni, a gyerekek többsége azt feleli: gazdag. Mi most másfajta gazdagságot kívánunk pártolni” – mondta Török Éva a Magyar Kultúra Napja ünnepségen.
               A Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében tartalmas délutánt tölthettek együtt a kultúrakedvelôk január 22-én, azon a napon, amikor 1823-ban Kölcsey Ferenc befejezte a Himnusz megírását.
               Bizony, ha nem lett volna a férfi és nôi kórus népes tagsága, csak néhányan lézengtek volna a Salamon Ernô Gimnázium dísztermében. Pedig gazdagságából adott az Ipartestület Férfikara, a Domokos Pál Péter Nôi Kórus és a művészeti iskolások kiállított rajzai is szívet-lelket melengetôk voltak. És még nem beszéltünk Beder Tibor Bujdosók nyomában, Törökországban című elôadásról... és Balázs József „produkciójáról”, a magyar címerek jelentéstartalmáról.
               Az alfalvi festô elôadása külön említést érdemel, hisz lájbijában, ízes tájszólással olyan címerbemutatót kanyarított, hogy felért bármely szakember bármilyen briliáns eszmefuttatásával. Nem mind tudományoskodott, a nép nyelvén beszélt, mint mondta, barátaihoz szólt, s mondandója nem volt holmi fecsegés, mely álomba csalogatja a legbuzgóbb érdeklôdôt is.
               Sokat tanultunk heraldikából, de tanultunk nemzettudatot, magyarságérzetet is. Olyan elôadás volt, ahol az elôadó bevallotta, nem ért hozzá, de utánaolvasott, erre buzdít másokat is. Nem tudja, miért fekete színű címerünkben a turulmadár, de felkér mindenkit, ha megtudják, mondják el neki is.
               Gazdagságot osztogattak a gimnáziumban. Kár, hogy csak kevesen álltak sorba érte.
    B. K.

    Fejadag-kísérlet

               Januártól nyolc megyében vezetik be kísérleti jelleggel az új, gyereklétszámon alapuló tanügyi támogatási rendszert. Hargita megye is a próbahelyszínek egyike. A módszer lényege, hogy a szakhatóság megállapít egy együtthatót, vagyis fejkvótát és ennek a gyereklétszámmal beszorzott összegét kapja meg az iskola, amelynek ebbôl a pénzalapból kell gazdálkodnia. Az intézmények nagyobb autonómiával, az igazgatók nagyobb hatáskörrel fognak rendelkezni, de a Hargita Megyei Tanfelügyelôség szerint félô, hogy az iskolák számára kiutalt összegek csökkenni fognak. Ott, ahol a fenntartási költségeket tudják csökkenteni, a felszerelésre fordíthatnak többet. Eddig az országos hír. Gyergyószentmiklóson a hivatal sajtóreferensétôl tudtuk meg, mekkora összeget kap a tervek szerint egy diák tanítása után az iskolája. Elmondta, az összegek változhatnak. A szerdai információk szerint egy óvodás után 1 309 206 lejt kap az oktatási intézmény, egy elemista után 1 548 403 lej az összeg. Az V–VIII. osztályos diákok fejkvótája 1 731 007 lej, a nappali tagozaton járó líceumistáké 1 865 271 lej, az estibe jároké pedig 551 000 lej.
               Marad a két aligazgató
               A január 5-i igazgatósági ülésen egy aligazgatói állást visszavontak a Salamon Ernô Elméleti Líceumban. Levélben fordult a Hargita Megyei Tanfelügyelôség Vezetôtanácsához Lakatos Mihály igazgató, melyben kérte, hagyják meg a két aligazgatót.
               A Salamon Ernô Líceumot múlt hét péntekén értesítették, minden marad a régiben, tehát továbbra is egy igazgató és két aligazgató irányítja az oktatási intézményt.
    K-T. Gy.

    Akikre figyelnünk kell

               Az Esély Alapítvány keretén belül működô programban részt vevô gyerekek és szülôk, önálló és közösen készített munkáit láthattuk a Figura-galériában szervezett kiállításon.
               A kiállítás színvonalát emelte a művészetis diákok elôadása és Szabó Tibor színész szavalata. A munkák derűvel, kitartással és nagy szeretettel készültek, mondta Rekeczki Katalin.
               A szervezôt, a Hargita Megyei Kulturális Központ gyergyói fiókjának vezetôjét, Török Évát arról kérdeztük, miért éppen a fogyatékkal élô gyerekek, ifjak munkáit állították ki a Magyar Kultúra Napján.
               – Úgy gondolom, az egészséges gyerekeknek sokkal több esélyük van a megmutatkozásra, és a fogyatékkal élô gyerekek is ugyanúgy a közösségünkhöz tartoznak, és joguk van bebizonyítani, hogy igenis gazdag a lelkiviláguk, és biza tudnak nagyon szép dolgokat is létrehozni. Itt godolok az alfalvi Páll Zoltánra, aki nagy nehézségek árán tud festeni, és mégis gyönyörűségeket alkot. A fontos az, hogy legyen sikerélményük a gyerekeknek.
               Az Esély Alapítvány szívesen fogadta a felkérést a kiállításra, hiszen eddig „csendben dolgoztak”. A két gyógypedagógus és egy gyógytestnevelô nap mind nap tette a dolgát. Pupák Felméri Zsuzsanna elmondotta:
               – Ez a lehetôség egy kis kapu a nagy világ felé, reméljük, most már a gyergyói emberek is tudomásul veszik, hogy a mozgássérültek rehabilitációjára is kell figyelni. Gyergyószentmiklóson százhatvan, míg a környezô falvakban hatszázötven mozgássérült személy él, kiknek a rehabilitációja mindannyiunk feladata kell legyen.
               Volt aki nagy büszkeséggel figyelte saját kiállított munkáját, volt aki a zenének örült, akadt aki a helyzetet élvezte és boldogan rohangált, s olyan is, aki az ajándékba kapott édességcsomagnak örült a legjobban. Kiállítás volt, fogyatékos és mozgássérült gyerekek, ifjak munkáiból. S, hogy mennyire „nyitottak” a gyergyóiak, azt az a tény is bizonyítja, hogy a meghívottak úgy egytizedét érdekelte a kiállítás a Magyar Kultúra Napján.
    B. T. I.

    Vadász-, horgászengedélyek

               A Gyergyószentmiklósi Vadász-Sporthorgász Egyesület nyilvánosságra hozta az idei engedélyárakat.
               Így 2005-re a vadásztagoknak 2 400 000 lejt kell fizetniük engedélyváltáskor. Ezt az összeget két részletben is lehet törleszteni, március 31 és június 30-i határidôvel. Kedvezményben részesülnek a 62 év feletti vadászok, ôk a megszabott ár felét, 1 200 000 lejt kell kicsengessenek.
               A horgászok engedélyének 2005-re való meghosszabbítása az alábbiak szerint lett meghatározva: 500 000 lej a hegyivízre kiváltandó engedély, 500 000 lej a síkvízi engedély. Aki mindkét vízen szeretne pecázni, mindkettôre engedélyt kér, 750 000 lejt kell befizessen az egyesület pénztárába. Amennyiben nem vette ki részét a tavalyi közmunkából, ezen összegre még 100 000 lejt kell ráfizessen. Az ifi-horgászok valamint a 62 év felettiek 50 százalékos kedvezményben részesülnek, a gyerekek (14 éves korig) pedig a megszabott engedélyárak egynegyedéért hosszabbíttathatják meg tavalyi engedélyüket.
               A 2004-es horgászengedély határideje lejárt az új engedélyárak megjelenésével. Kéri tehát az egyesület minden horgásztagját, igyekezzen az engedélyfrissítéssel.
    B. K.

    Tárgyalna a prefektúra

               Levelet kapott kedden a Székely Nemzeti Tanács Gyergyószéki Szervezete a Hargita Megyei Prefektúráról. A szervezet vezetôi elôször annak örvendtek, hogy egyáltalán levelet kaptak, tehát a prefektúra elismeri a Székely Nemzeti Tanács létezését, aztán meg annak, hogy találkozóra, beszélgetésre nyílt kilátás a prefektussal.
               Január elsô felében levélben fordult az újonnan kinevezett prefektushoz, Constantin Strujanhoz a Székely Nemzeti Tanács Gyergyószéki Szervezete. A jókívánságokat követôen e levélben az is állt, hogy: „Mint bizonyára tudomása van róla, elôdje több, gyergyószéki települési önkormányzat által kiírt helyi népszavazásra vonatkozó határozatot megtámadott a közigazgatási bíróságon. Annak érdekében, hogy a felesleges pereskedést elkerüljük, arra kérjük Önt, hogy a lehetô legrövidebb idôn belül adjon lehetôséget egy személyes találkozásra, ahol a népszavazás ügyét meg tudjuk beszélni. Meggyôzôdésünk ugyanis, hogy a népszavazási határozatok teljes mértékben törvényesek, s a konfliktus megoldásának egyszerű és gyors útja az lenne, ha a prefektúra visszavonná a benyújtott kereseteket.”
               E levélre érkezett válasz kedden: a prefektus elfogadja a személyes találkozás ötletét, arra kéri, egyeztessenek idôpontot.
               Értesüleseink szerint a Székely Nemzeti Tanács Gyergyószéki Szervezete hétfôn egyeztet a találkozó ügyében, melyen az Állandó Bizottság teljes létszámban részt kíván venni.
    B. K.

    Ha kell, tüntessünk az autonómiáért

               Hétvégén dr. Csapó I. József, a Székely Nemzeti Tanács elnöke sajtótájékoztatóra hívta a gyergyói sajtó képviselôit, ahol az utóbbi napokban történtekrôl, jövôbeli tervekrôl tájékoztatott.
               Az SZNT Állandó Bizottsága Csomafalván ülésezett, ahol eldöntetett, hogy összehívja a Székely Nemzeti Tanács ülését január 29-én reggel tíz órára, Gyergyószentmiklósra.
               Az ülés napirendjén szerepel az eddigi út elemzése, illetve a további teendôk felleltározása, az azokra vonatkozó határozatok meghozatala. Határozattervezet készült arról, hogy az ÁB nyújtsa be újra a parlamentbe az autonómia-statútum tervezetét, illetve hogy kezdjen tárgyalásokat a román és a magyar kormánnyal, illetve a román államfôvel a Székelyföld autonómiájáról.
               Az ÁB-ülés napirendjén szerepelt még az SZNT és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács viszonyának az elemzése, illetve ennek hatékonyabbá tétele. Ennek kapcsán az ÁB megállapította, hogy a két testület két jól meghatározott célt követ (SZNT – területi autonómia, EMNT – személyi elvű autonómia kivívása), s ezen célok elérése érdekében más-más eszközöket lehet és célszerű használni. Éppen ezért az ÁB úgy ítélte meg, hogy az eddigi helyzet helyett (amikor egyik testület része a másiknak) célszerűbb volna az átfedést kiküszöbölni, s a két testületnek egymás mellett, partnerként működni tovább. Éppen ezért ilyen irányú javaslatot terjeszt az SZNT elé megvitatás végett. Arra a kérdésre, hogy ez a két testület közötti szakadást jelenti-e, az a válasz, hogy csak az lát vagy láttat ebben szakadást, akinek ehhez valami érdeke fűzôdik. Szó nincs szakadásról, mindössze a viszony tisztázásáról, egyértelművé tételérôl. Az SZNT ÁB az EMNT-t partnernek tekinti, s úgy is viszonyul hozzá.
               A beszélgetés során az a kérdés is felmerült, hogy az autonómia ügyének elôbbre vitelében mit tehet az egyszerű székely ember. Dr. Csapó József elmondta, hogy minden módon, minden síkon érzékeltetni kell, hogy az autonómiára a székelységnek igénye van. Legyenek ott tehát minél többen a tanácsülésen, amikor a népszavazás kiírásáról dönt a testület, legyenek ott a közigazgatási bíróság tárgyalásán, amikor a megtámadott határozatról döntenek... és ott kell lenni akkor is, ha arra kérik a szervezôk, hogy gyertyás tüntetéssel, felvonulással igazolják: igénylik az autonómiát.
               Ezen közakarat kinyílvánítására lehetôség nyílik január 29-én: 10 órától, amikor a gyergyószentmiklósi római katolikus templomban ökumenikus istentiszteletre kerül sor, melyet követôen átvonulnak a Salamon Ernô Gimnázium dísztermébe, ahol a Székely Nemzeti Tanács ülése lesz. A szervezôk tehát szívesen látják 10 órára Gyergyószék minden autonómia-pártoló lakóját.
    B. K.

    MPSZ-hírek

               A gyergyószentmiklósi népszavazás ügye
               A Magyar Polgári Szövetség gyergyószentmiklósi szervezete felháborítónak tarja, hogy az önkormányzat meghozta a jegyzô szerint is teljesen legális határozatot, és a testület jogásza, aki azért kapja a fizetését, hogy a képviselôknek szakmai segítséget nyújtson, ilyen hanyagul viszonyult egy ilyen fontos határozathoz. Azzal, hogy a testület írott álláspontját késve juttatta el a bíróságra illetve, hogy el sem ment a tárgyalásra, azt kockáztatta, hogy a bíróság az önkormányzat álláspontjának ismerete nélkül letárgyalja az ügyet, s igazat adjon a prefektúrának. Elvárjuk, hogy a továbbiakban maximális komolysággal álljanak az ügy mellé, elvégre egy olyan határozatról van szó, ami a helyi közösségnek létfontosságú, s amit az önkormányzat egyhangúlag fogadott el.
               Elvárjuk az anyaországi pártoktól is, hogy nyomatékosabban és következetesebben képviseljék Székelyföld területi autonómiáját úgy a román féllel szemben, mint a nemzetközi fórumokon, mert az Európában fellelhetô területi autonómiák kialakulásakor megfigyelhetô mindig az anyaország hathatós támogatása.
               Filmvetítés
               Csütörtökönként 17 órai kezdettel a Magyar Polgári Szövetség gyergyószéki székházában az érdeklôdôk számára levetítjük a Trianon című dokumentumfilmet.

    Dr. Csapó I. József
    Autonómiát Székelyföldnek (II)

               Székelyföld autonómiájának törvény általi szavatolása csakis akkor valósulhat meg, ha az itt élô ôshonos közösség az önkormányzás iránti igényét megfogalmazza, következetesen kitart mellette és a közakarat demokratikus megnyilvánulásaival ér- vényre juttatja.
               A közakarat Székelyföld autonómiájára ez idáig két módon nyilvánult meg:
               – a székelyföldi települések lakói állampolgári gyűléseken fejezték ki akaratukat az autonóm Székelyföld létrehozására, e közakarat közképviseletére jelölték ki a küldötteket a széki székely tanácsokba és a Székely Nemzeti Tanácsba,
               – a székelyföldi helyi tanácsok közül többen határoztak a helyi népszavazás kiírásáról, ami azt jelenti, hogy törvényes szavazáson megválasztott helyi polgármesterek vállalták a helyi népszavazás kiírására vonatkozó határozat-tervezet benyújtását és a település polgárai által választott tanácsosok határoztak a helyi népszavazás kiírásáról Székelyföld autonóm közigazgatási régió törvény általi létrehozásának tárgyában.
               Mindkét megnyilvánulási mód a közvetlen demokráciát érvényesítette. Ezért képviselik hitelesen a székelyföldi autonómia-törekvéseket a széki székely tanácsok, valamint a Székely Nemzeti Tanács. Ezért oly nagy fontosságú a helyi tanácsok felelôsségteljes döntése: a tanácsosok, választott méltóságként, a közösség nevében döntenek és hajtanak végre, a közösség és minden helyi polgár képviseletében határoznak arról, hogy helyi népszavazás révén megteremtik a lehetôséget a vélemény-nyilvánításra, amelynek tárgya: akarja-e, hogy Székelyföld autonóm közigazgatási régió törvény által létrejöjjön, és az Ön települése e régió részévé váljon? Az autonómia iránti igény ilyen formában, tehát helyi népszavazással történô kinyilvánítása rendkívüli jelentôségű! A népszavazással hitelesített népakaratot, törvény és ehhez kapcsolódó rendelkezések által, minden hatalomnak kötelessége érvényre juttatnia! Ekkor jogállam az állam! Ekkor cselekszik demokratikus jogállamra jellemzôen a hatalom! A helyi népszavazásra vonatkozó tanácsi határozatok végrehajtását vajon miért akarják minden áron megakadályozni?
               A Székely Nemzeti Tanácsnak a székelyföldi helyi népszavazásra vonatkozó kezdeményezését megelôzte a Székelyföld Autonómia Statútumára vonatkozó törvénykezdeményezésnek Románia Parlamentjébe juttatása. Miért volt erre szükség?
               A meghirdetett autonómiajog, a székelyföldi ôshonos székely közösség kinyilvánított igénye Székelyföld autonómiájára addig nem válhat valóra, amíg a közösség a területi autonómia hatásköreit, jogosítványait és intézményeit meg nem fogalmazza. Erre szolgál az autonómia-statútum. Az Európai Unió jogállamaiban, ahol az autonóm közösségek területi önkormányzással rendelkeznek, mindenhol törvény által elfogadott autonómia-statútumok léteznek.
               Amikor 1995-ben kidolgoztam Székelyföld Autonómia Statútumának tervezetét, a székely székek több mint fél évezredes autonómia-hagyományai mellett, éppen azokat a szabályozókat vettem figyelembe, amelyek az autonóm közösségek nemzeti önazonossága védelmére, az Európai Unióban területi önigazgatást szavatolnak, s amelyeket követendô példaként és mintaként az Európa Tanács 2003-ból származó 1334. sz. Határozata is megfogalmaz!
               Székelyföld Autonómia Statútumának tervezete 16 fejezetet és 131 cikkelyt foglal magába.
               A statútum-tervezet I. fejezete az általános rendelkezéseket tartalmazza, amelyek legfontosabbika, hogy Székelyföld, történelmi azonosságának kifejezéseként, önkormányzati közösséggé alakul. Tehát kifejezi a székelység azon igényét, hogy a történelmi székelyföld újralétesüljön! Most ugyanis, Székelyföld jogilag nem létezik! Az elsô lépés tehát nem lehet más, mint Székelyföld közigazgatási régió törvény általi létrehozása! Abban a pillanatban érvényesül a közösségi óhaj, törvény által újralétesülnek a történelmi székely székek, mint közigazgatási egységek és a Székelyföld is elnyeri a közigazgatási és a magyar nemzeti önazonosság védelmét szolgáló sajátos hatásköröket, jogosítványokat és intézményeket!
               Jogunk van szülôföldünkhöz, a szülôföldön való léthez, a teljes és tényleges egyenlôséghez!
               E teljes egyenlôséget Székelyföld minden polgárával együtt óhajtjuk megélni!

    „Művészet nélkül lehet élni, de nem érdemes”
    (részlet egy tanulói válaszból az „Élhet-e az ember művészet nélkül?” tanári kérdésre)

               Mostanság egyre többet lehet hallani, hála Istennek, természeti, avagy építészeti értékek védelmérôl és olyan intézkedésekrôl, amelyek ritka, pusztulással veszélyeztetett növények vagy állatfajok megmaradását – avagy régi korok szép, értékes emlékeit idézô épületek felújítását és továbbélését biztosítják. A szellemi értékek megôrzése ugyancsak fontos feladata egy közösségnek, ha meg akar maradni, ha jövôjét biztosítani akarja. Gyergyószentmiklós egyik büszkesége, szellemi értéke védelmében emeljük fel szavunkat. A Figura Stúdió Színházról van szó, amelynek sorsát még mindig nem sikerült megnyugtató módon rendeznie a Város Vezetôségének. Észrevételeinkkel, megjegyzéseinkkel azoknak a tisztes Városatyáknak kívánunk segíteni, akiknek tenni kell a város kultúrájáért, de még mindig idegenkednek az újat, a szokatlant felvállaló törekvésektôl, így a Figurától is. 1. A Figura Stúdió Színház és Gyergyószentmiklós neve végérvényesen összeforrott nemcsak a színházi berkekben, hanem a széles közönség tudatában is, hiszen az évtizedekkel ezelôtt elinduló kísérleti színházak egyik rangos bölcsôhelye volt városunk, köszönhetô ez Bocsárdi Lászlónak (azóta neves rendezô) és a Figura elsô csapatának, valamint Szabó Tibor késôbbi és jelenlegi igazgatónak és munkatársainak. 2. A kísérleti idôszak nehézségein túljutva, ma olyan színvonalas színházi életet teremtettek meg, amely a kultúrát igénylô széles közönséget szólítja meg a kisgyermektôl a nyugdíjasig. Érdemes felfigyelni arra, hogy egy-egy újabb bemutató olyan igazi ünnepi eseménynek számít, amelyre a nagyvárosokba szétszéledt egyetemistáink, akiknek elsô színházi élményei a Figurához kötôdnek, hazajönnek. 3. A Figura színészei évek óta aktívan bekapcsolódnak a város különbözô ünnepségeinek a megszervezésébe, ha szakértelmüket, tehetségüket a rendezôk igénylik (pl. városnapok, március 15., gyermeknap stb.). 4. A Salamon Ernô Gimnázium oktatói-nevelôi programjában évek óta fontos hely illeti meg a Figura színészeivel szervezett közös tevékenységeket (pl. a Műértelmezô Kör többször is meghívta a színészeket közös műelemzésre, közös művészi műsorok, az ôszi szavalóverseny stb.). A színházi élet iránti fokozott érdeklôdés eredményeként az idei tanévtôl „Drámai játékok” néven szabadon választott tantárgyként oktatja Barabás Árpád színművész a tanulóink egy csoportját. 5. A több alkalommal is megtartott Kisebbségi Színházak Kollokviuma rangos rendezvénnyé vált, városunk kulturális életének számon tartott eseményévé, ahol a kisebbségi színházak társulatai és a szakma jeles képviselôi találkoztak, mi, a közönség pedig változatos színházi elôadásokban válogathattunk. 6. A kisvárdai és más rangos fesztiválokon többször díjazták a Figura színészeit. Még tovább sorolhatnánk a megvalósításokat, értékeket, amelyeket a Figura hozott Gyergyószentmiklós kulturális életébe, a város hírnevét növelve. Tudjuk, sokan vélekednek úgy, hogy a kultúra, a művészet az ember életében csak mellékes fényűzés. Véleményünk az, hogy „Művészet nélkül lehet élni, de nem érdemes”. Kultúra, szellemi élet nélkül csak vegetáló élôlény az ember. Márpedig Gyergyószentmiklós Városi Vezetôsége a XXI. század elején csakis azt kívánhatja, hogy méltóságteljes, anyagi és szellemi javakat „termelô” emberek élén álljon.
    A Salamon Ernô Gimnázium Igazgatósága: Patek Mária Anna - aligazgató, Lakatos Mihály - igazgató, Csata Emese - aligazgató és az intézmény művészetet pártoló munkaközössége

    Beszéljenek a számok

               Városunk minden művelôdési intézményének kevés jutott a szűkös városi költségvetésbôl. Megkérdeztük az élenjáróktól, mennyi a költségvetésük, a vállalt bevételük, mennyi jut fizetésre, benne van-e a tizenharmadik fizetés, illetve a 2005-ös évi emelések, jut-e beruházásra, mennyi az anyagköltség.
               A Tarisznyás Márton Múzeum 1 milliárd 40 millió lejt kapott, 164 millió lej a vállalt bevétel. Hat alkalmazottja van, illetve még egy állás betöltetlen. Összesen 800 milliót különítettek el a bérekre, ez tartalmazza a tizenharmadik fizetést, prémiumot, inflációkövetést. 304 millió lej jut a fenntartási költségekre, kiállítások szervezésére, 100 millió lej pedig beruházásra.
               A Gyergyószentmiklósi Művelôdési Központ 1 240 000 000 lejt kapott. 335 millió a vállalt bevétel a kiadott helyiségek bérébôl. Hét alkalmazottja van. 810 millió jut az alkalmazottak fizetésére, ebben benne van a tizenharmadik fizetés illetve egy 8–10 százalákos emelés is. 300 millió lej jut beruházásra, 465 millió anyagköltségre.
               A Városi Könyvtár 1 milliárd 90 millió lejt kapott. A vállalt bevétele 15 millió lej. Kilenc alkalmazottja van, kilenc és fél állás van jóváhagyva. Egymilliárd jut fizetésekre. Ez tartalmazza a tizenharmadik fizetést, illetve kétszer 7 százalékos emelést. A fennmaradó összeget fenntartási illetve más költségekre osztják le. Ebbôl 20 millióra rúg a folyóiratok megrendelése. Csak a Hivatalos Közlöny évi elôfizetése 12 millió lej.
               A Figura Stúdió Színház kapott 2 440 000 000 lejt. A vállalt bevétele 250 millió lej. Huszonöt alkalmazottja van. A fizetésekre, amely tartalmazza a tizenharmadik fizetést de az inflációkövetést, vagyis a béremelést nem, 2 milliárd 500 millió jut. 190 millió lej jut fenntartási költségekre. Produkcióra semmi sincs.
    K. T-Gy.


    Figura-sarok
    Üvegcipôpróba

               10 és 1/2 C fok . A legújabb slágert háttérzeneként a szomszéd helyiségbôl biztosítják. Kezdôdhet a nagyszínpadi próba.
               A Figurások egyhete elhagyták a Figura Galériát és a nagyteremben, a nagyszínpadon folytatják Molnár Ferenc Üvegcipô vígjátékának a próbáit. A három rend bundával ellehetetlenített mozgástól eltekintve mindenki végzi a munkáját: a műszak átrendez, hangosít-világít, a színész alakít, a rendezô instrukciókat ad stb.
               Folyik a zsinórpróba. A nézôtéren ülôk – rendezô, dramaturg, díszlettervezô – és a díszlet mögött jelenetükre váró színészek fel-felnevetnek, mikor a jelzésként működô tárgyak életre kelnek és furcsa jelentést hoznak magukkal: Irma műrózsát ad szappan helyet a drága mérgesnek, Siposnak vagy a függöny elôtt játszódó mennyország-jelenetben a semmibôl kinyúl egy kéz és kiadja az elfelejtett kávéscsészéket.
               Vége az elsô zsinórpróbának. Mindenki átvonul az öltözôbe. Két extra melegítôtest biztosítja a megfelelô hômérsékletet, itt fel lehet egy kicsit melegedni, mielôtt visszamegyünk a színpadra. Akinek jut hely, hozzátapad a melegítôhöz, nem baj, ha éget, most az is jólesik. A rendezô veszi a jegyzeteit és értékel, kiértékel. Igen, Irma (Bálint Éva) terítés-jelenete jó volt, és ha bohókássága megmarad, bármit el lehet vele adni, beleférnek a bakik is, a cipôkeresés, a székbehozás, tegnap viszont jobban ment a felsálszelet-jelenet; neeem, a mennyország-jelenet „meghalt”, már megint túl volt feszítve, hamarabb, tempó, ritmus... Hozzászólások, újraértelmezések, jelenet teljes átrendezése és vissza a színpadra, próbáljuk ki az újabb verziót. Igen, a próbák „variációk egy elôadásra”, és a legjobb marad.
               Ismét kezdôdik elölrôl az egész, színpad, zsinórpróba, öltözô, kiértékelô, színpad, zsinór... Közben mindenki eladja legújabb viccét, levezetve az alkotás neuronbizsergetô pillanatait.

    Ebbôl nem lesz Mágnás Miska!

               A csütörtök esti gazdasági bizottság elnöke kontra Figura Stúdió Színház tévéadás után többen is feltették a kérdést, mi volt ez az egész? Nem tudom. Az viszont kiderült, hogy olyan megválasztott városatya mondja, hogy elég a megcsonkított költségvetése a színháznak, sôt, hogy nem kell véleménye szerint Gyergyószentmiklósnak színház, aki bevallása szerint évek óta nem nézett meg egyetlen elôadást sem, s azt is kijelentette, a továbbiakban sem megy el egyetlen bemutatóra sem. Mondhatnánk, ôszintéségét értékelni kell. De amikor világossá vált az, hogy nem ismeri a költségtételeit a színháznak, s abban is a hivatal fôkönyvelôjének segítségét kérte, hogy végtére is mit szavazott ô meg, azt nem lehetett hová tenni. Persze elhangzott, hogy prioritást élvez az egészségügy, a tanügy, amikor a kicsi pénzt kell beosztani, s a színház nem hoz jövedelmet. A huszonöt alkalmazott egyenként évente csak tízmilliót „termel”. Ilyen alapon ráfizetés az is, ha valaki olvas. Mert addig se hoz egy fityinget sem a konyhára. Bizonyosan párhuzam vonható ezen intézmények között, de nekem valahogy nem megy. Mint ahogy az sem, hogy jó néhány gyergyószentmiklósi által megválasztott tanácsos kijelenti, nem kell a színház. Igaz, személyes véleménye volt, csakhogy az adásban a tanácsot, az általa vezetett bizottságot képviselte, amely átcsoportosított a színház tervezett költségvetésébôl. S az ô személyes ötlete volt, hogy meghúzzák pontosan a színház költségvetését. Nem tudom, miért nem telefonáltak be a bizottság tagjai, vagy a többi tanácsos, hiszen nem egyedül ô döntött így. Miért nem érveltek a döntésük mellett? Vagy nem tudták, mirôl döntöttek? Miért nem tárcsáztak, amikor a személyeskedésig fajult a színház fôkönyvelônôje fizetése „felvonás”. Remélem, a tanácsosok közül láttak bár egy „szalonszínházi” elôadást, és elmondhatták volna véleményüket. Vagy ötleteket adhattak volna a hogyan továbbra, ha már kevés pénz jutott a városnak.
               Figura-részrôl hangzott el, fájlalják, hogy bezárt a hivatalba a fejlesztési iroda. Mert az a város javát szolgálta volna, s talán az intézményüknek is könnyebb lenne az elkövetkezôkben. Igaz, erre nincs tanácshatározat, tehát papíron létezik még a fejlesztési osztály. Hogy kézzelfogható kilincse lesz-e, hol lesz, ez még ötletszinten él, akárcsak az, hogy kerül-e oda pályázni tudó személy. Tudjuk, hogy kevés a pénz, s egyre kevesebb lesz. A fejlesztési iroda helyén ma nôi vécé van. S ugye, abból nem lesz pénz. Abból nem lesz Mágnás Miska!
    Kedves-Tamás Gyopár

    Güdücön elhordják a hegyet?
    Nagy port vert fel a szienit

               Güdüc házait elhagyva meredek, tüdôt próbáló úton gyalogolunk a Güdüc-patak mentén, egyenesen a hegynek. Az erdei csendet gépek zúgása veri fel, traktorhang, fúróvisítás... Aztán emberek kerülnek elô, készítik a terepet; bánya lesz itt. Már három éve ügyködnek e vidéken a Hargita bányavállalat emberei: szienitre bukkantak, azt kívánják kitermelni, ám errôl alig néhány hónapja vett tudomást a területtulajdonos, a közbirtokosság s az önkormányzat. Most is csak az engedélyek sürgették a kapcsolatfelvételt, s csoda-e, ha zokon vette ezt Szárhegy vezetôsége?
               Ritka kincs a szienit
               ... tudjuk meg Apostol Anatolie geológusmérnöktôl. Földpát-helyettesítô, a fajánsz, porcelán és üveggyártásban használják. Elmondása szerint ilyen minôségű szienit csak két helyen van Európában: Norvégiában és Güdücön.
               – Három éve forgolódunk itt, azóta 3–4 milliárdot befektettünk, s még folytatjuk. Ez a kutatás. S megtörténhet, hogy potyára dolgoztunk, mert ha nincs meg a kellô minôség... Kémiai elemek határozzák meg a minôséget, alumínium és vas minél kevesebb kell legyen, nátriumot és káliumot pedig minél többet kell tartalmazzon – magyarázza Apostol Anatolie.
               Azt is megtudjuk, hogy egy, az altalajkincsekért felelôs országos szervtôl kaptak engedélyt a kutatásra. A munka menete a terep feltárásával, a mintavétellel kezdôdik. Ha túl vannak a próbafúráson, az anyagot a felhasználóhoz szállítják. Ketten is érdeklôdnek a román piacon e szienit iránt, s ha a minôség megfelelô, elkezdôdik a bányászása, szállítása Vaslábra, ahol egy feldolgozóvonalat indítanak be.
               Hol itt a porkavarás? Érték van Güdücön, ki kell aknázni – mondhatja bárki. De... van egy bökkenô. Errôl nemrégiben még mit sem tudott az önkormányzat.
               Gáll Péter polgármester mostanság ismerkedik a Szárhegy adminisztratív területéhez tartozó külterületen történtekkel:
               – Tavaly május-júniusban jutott tudomásunkra, hogy valaki dolgozik a güdüci zónában. Tanácsosok vonták kérdôre az akkori polgármestert: tud-e a mozgásokról. Novemberben a kábeltévé hirdette, munkásokat keresnek. Az adott telefonszámot én is felhívtam, idejött a mérnök, akkor tudtam meg, ki dolgozik, mit akarnak. A beszélgetést követôen megmutatott egy szerzôdést is, melyet a Szárhegyi Közbirtokossággal kötött. De tôlünk egy engedélyt sem kértek...
               Mégis döntenie kellett a tanácsnak: amikor a bányavállalat a megye városrendezési bizonylatát kérte, kiderült, egyszer az illetékes önkormányzat kell rábólintson. Szárhegy önkormányzata decemberben az 58-as határozattal kimondta: nem egyezik bele, hogy bányát nyisson a vállalat.
               A polgármester fô indoka, amellett, hogy elvárta volna, értesítsék, ha munkálatokat kezdenek az, hogy fél a környezeti károktól:
               – Környezetszennyezésre gondolok. Fákat vágnak ki, a zaj is zavaró lesz turistának, ottlakónak egyaránt. Na és nem beszéltünk még a szállításról; tönkreteszik az amúgy is rozoga utakat.
               Apostol Anatolie szabadkozik. Bevallja, tényleg nem álltak szóba az önkormányzattal, úgy gondolták, elég, ha a közbirtokossággal megegyeznek:
               – Meghívhattak volna a tanácsülésre, ha már errôl tárgyaltak, hogy kifejtsük álláspontunkat, elmondjuk, kik vagyunk, mit akarunk, de nem értesítettek. Nekünk van szerzôdésünk a terület tulajdonosával, a közbirtokossággal, ki tudta, hogy a tanácsnál is jelentkeznünk kell? A törvények egyik napról a másikra változnak. Ki tudja Románia összes törvényét? De most itt vagyunk, tárgyaljunk! Ha nemet mondanak újra, azt meg kell indokolni! Mert gyenge érv az, hogy ártunk a turistaforgalomnak. Tavaly sem gyurakodott itt sok idegen. Három hétvégi ház miatt nem tudom, kell-e hagyni egy olyan lelôhelyet, melybôl még egy van Norvégiában. A szállítás? Tudomásom szerint ezek az utak közutak. Használatukért fizetünk az államnak. És mondja, a szienitszállítás zavarná az itt élôket, a fával megrakott teherautók nem?
               Hegyezôdik a helyzet
               A sokat emlegetett szerzôdés nyomán elindulva kerestük fel a Szárhegyi Közbirtokosságot. Len Emil elnök és Kolcsár Géza alelnök fogadott, egymást kiegészítve magyarázták:
               – Tavaly valamikor nyáron jelentkezett nálunk a bányavállalat, szienitet találtak, úgy érzik, nagyobb mennyiség van, errôl szeretnének meggyôzôdni, s ha engedélyt kapnak, kitermelnék. Kérték, engedjük meg, hogy feltárják a területet.
               Az ügyet a vezetôtanács tárgyalta. Úgy döntöttek, mintegy öt hektárnyi területet adnak 25 évre bérbe, évi 5000 euró bérleti díj fejébe.
               – Sok, közel ezer hektár legelôje van a közbirtokosságnak. Az huszonöt év alatt nem hoz annyi jövedelmet, mint ez a kitermelés évente. Örvendtünk, hogy pénzt ajánlottak fel. A szienit ott fekszik, s csak érdemes vele foglalkozni, ha nincs káros hatása a környezetre. Azt pedig a környezetvédelem biztos, hogy leellenôrzi. Úgy gondoltuk, ez egy pozitív lépés, az embereknek pénzt tudunk adni.
               Len Emil azt is elmondta, a feltáráskor lebélyegzett, kitermelt fát a közbirtokosság kapta meg, árverés útján értékesítették. Nem veszítettek, csak nyertek ebbôl, s ígéret van, hogy a munkálatok befejeztével a bányavállalat beülteti a területet, fenyô helyére fenyô kerül.
               – Miért nem értesítették e szerzôdésrôl az önkormányzatot?
               – Ezt már tovább ne hegyezze! Mi kellett volna bejelentsük? Ebbôl ne csináljunk cirkuszt! A jogtulajdon a közbirtokosságé. Most ezzel ne vádoljanak, mert ha nemet mondunk, nem fogadjuk el az ajánlatot, akkor azért szidnának, hogy miattunk esett el Szárhegy népe egy ilyen jelentôs pénzforrástól. Tudni kell, hogy nekünk egy cigarettára való dohányt sem adott senki, hogy ezt aláírjuk. Hogy az önkormányzat a kitermelést lefújja? Hát lefújja!
               Megéri?
               Az önkormányzat már „fújt” egyet. Amint írtuk, az 58-as határozat nemet mond a kitermelésre. Hogy újra napirendre tűzik, esetleg módosítják döntésüket... megtörténhet. Egyelôre azonban – az engedélyek beszerzéséig – a munkátokat leállíttatta Böjte Árpád, a megyei Fôépítészeti Hivatal embere. A helyszínen szemlélôdve Böjte elmondta:
               – Az én szempontom mindig az esztétika, legyen eltakarva, ne látszodjon, fôként az útról. Egy helyhatóság területén a helyi tanács mindenbe beleszólhat. Törvénytelenség, hogy engedélyek nélkül kezdtek munkálatokhoz. A folyamatot leállíttattam, büntetést is kiróvunk a bányavállalatra. Viszont ha gazdasági szempontból megéri az önkormányzatnak, hogy engedélyezze... megteheti.
               A Hargita Bányavállalat emberei ma már koptatják a szárhegyi polgármesteri hivatal lépcsôit, engedélyért kilincselnek. S bár a község polgármestere zokon vette, hogy megkerülték ôket, úgy véli:
               – Itt még nincs harag, nincs konfliktushelyzet tanács és bányavállalat között. Konfliktus a bányavállalat és a törvény elôírásai között van. Nem tudom, hogy a tanács módosítja-e a már meghozott döntését, de azt elmondhatom, ha beindulna a kitermelés az nekem segítene: út-, hídjavítás történne, olyan munkálatokat tudnék elvégeztetni a bányavállalattal, ami különben nekünk pénzbe kerülne. De más nézôpont is van, s a tanács azért működik, hogy ezt megvitassuk, közösen döntsünk.
               Az elmúlt hét végén még ez volt a helyzet. A havas hegyrôl leisánkodva úgy tűnt, egyezség születik. Leállították a munkálatokat, s várnak, hogy a tanács döntést hozzon: folytathatják-e a fúrást, kezdhetik-e a kitermelést.
               Nincs leállás, robbantanak
               Kedden a helyszínen az derült ki, nem álltak szavuknak, sôt azóta már robbantottak is. A Környezetvédelmi Felügyelôség embere, Péter Imre is meglepôdött e nagyméretű bátorságon, s biztosította az önkormányzatot, büntetést rónak ki a bányavállalatra.
               Gáll Péter polgármester nem tud megbarátkozni a történtekkel:
               – A bánya kifizeti a büntetést, s megy tovább. Ha kérem, hogy lépjenek törvényes útra, még én vagyok a hibás.
               Februárban lesz tanácsülés. A történtek után kétes, hogy egyáltalán napirendre tűzik-e újra a bányanyitás ügyét. De ha igen, akkor sem biztos, hogy a tanácsosok véleményt változtatnak, s ezúttal rábólintanak a kitermelésre. Egyik tanácsos kijelentette: „Arconköpték a szárhegyi tanácsot! Ezek után lehetetlennek tartom, hogy valaha is engedélyt kapjanak!”
    Balázs Katalin

    Számvetés helyett

               Hej, sokrétű, szerteágazó hajcihô ez az élet! Hol kéjt ígérô hágcsóra kapaszkodsz, hol pedig fagygyútól síkos csúszdán próbálsz fönnakadni valamiben. Mikor féktelen erôk lobognak benned, mikor megszeppenten horkanó elbizonytalankodás kókaszt. Most vigyorogsz, most bôgsz, most nincs hová elcsomagold a rengeteg derűlátást, most hiszed úgy, hogy te vagy a legüldözöttebb lény a világegyetemben.
               Mi az a habarcs, ami egybetartja ezt a szétmállani akaró sokrétűséget? Mitôl tud fölébe kerekedni mindegyre a meg-megtorpanó hit a hajbókoló káromlásnak?
               – Á, nagy pernahajder ez a szellemes élceket hullajtó gyeptaposó – vélik néha rólad.
               – Kotnyeles gyújtogató, a lelkem! – ez máskor az ítélet.
               – Olyan, amilyenbôl tizenkettô kell egy tucatba – mondja az irigyed.
               – Hadd el, gürcöl eleget – ment föl egy kicsit a jóakaród.
               – Halandzsa! – üt szét közöttük a maga választotta fónagy. – Láttam én már karón varjút! Zöldet is, vereset is!
               – És, mondd, te ezt mind elhiszed?! – szúrja közbe a léhaság hangicsáló képviselôje.
               Te látsz a dolgod után, és csak ráérô pillanataidban méricskélsz, mennyi elfecsérelt üzemanyagodba kerül mindezt, hasgörcsök nélkül, megemészteni. De serényen harapódzik az a gyalázatos idô, és egyszer csak rájössz, hogy az évgyűrűid száma hatvanra szaporodott… egy éjszaka…
               Édesanyád vajúdása jut eszedbe, furcsa, aki leányt szeretett volna, ha már leszel, és hitves, gyermek, unoka, az egyetlen még megmaradt édestestvér, a már régecske átköltözött jóbarát, és talán a hagyomány tiszteleteként, az a sok minden, amit megvalósítottál, de végül is ott kötsz ki, azon a stégen, ahol a vágyaid, terveid ficánkolnak. Nagy ott a tülekedés. Elhessinted az elsô vádaskodó gondolatfoszlányt, kire-mire háramlik a felelôsség, hogy mindezt miért nem sikerült… ezidáig… Aztán dacosan fölvágódik a homlok, és kihúzod kissé meghajolt hátadat.
               – Hisz nincs még nekem végem! Ti csak itt várakozzatok türelmesen, tervek, ötletek, álmok! Értetek jövök én, amint egy kis érkezésem lesz rá! Nyugi. Máris fülön ragadnék egyet közületek, de ha! Szól a távbeszélô csengôje. Testvérem akar köszönteni. Figyelj csak! Kopogtatnak, és valaki a talpát súrolja, megszokásból, a lábtörlôn. Leányod, unokád ugrik be, derűs puszival, bizakodó-biztató ajándékmeglepetéssel.
               Most már türelmetlenül várod mások jelentkezését is, mert hát valamikor sokan voltak… barátok… munkatársak… szomszédok… rokonok… ismerôsök… Akikrôl azt hihetted, futó vagy hegyén-hátán tolakodó alkalmakkor, hogy netán fontos vagy nekik. Egy kicsit. Már-már hencegtél magadnak, hogy közismert, megbecsült gubanc vagy a sok szál, fonal, hurok és bog között. De volt, hogy hervatag selyemlepkének érezted magad, aki rég-rég, már a tegnapelôtt átrágta a gubót, petéi is ott sorakoznak az odakészített hófehér papíron, most mi jön még?
               – Halálmadáar! – zuhan az ébresztô józanság dorongja, és egybôl fölneszelsz: nem a te eseted a bagolyhuhogás, a hollókárogás. Örökmozgó, érzô munkagép volt az édesapád, te se maradtál el nagyon mögötte! A cselekvés a te igazi területed. A méla töprengést meghagyod másnak. Akinek kell. Te lódulsz, ugrasz, mint egy fiatal, na, kissé csendeskébben, kissé sutábban, de ugrasz… mint egy fiatal… mert sok még a dolgod ezen a hancúrozó földön… Félre a handabandával, hisz bárhogy is számolod a paszulyszemeken, még csak hatvanéves vagy…
    Bíró László

    Magyarázat egy helynévre
    Hammasoké

               Gyergyóalfalu határában egy érdekes nevű erdôrész található, melyhez hasonló nincs a Gyergyói-medencében. Az elgondolkodtató erdôrész neve Hammasoké. A medencét nyugati irányban szegélyezô Dél-Görgény hegységbôl eredô Putna-patak „fejében” (értsd felsô szakaszán) található a víz folyásával szembe menet jobb oldalt, nem messze a hegység fôgerincétôl.
               Tehát ez az érdekes erdônév a hamuval áll kapcsolatban. Felvetôdik a kérdés, vajon miért? A következôkben megbróbálunk választ adni erre a talányra.
               Amint az köztudott, a hamu a növényi anyagok elégetésekor viszszamaradó ásványi anyagok keveréke. Leggyakoribb alkotóelemei a különbözô fémoxidok, elsôsorban a káliumoxid, de megtalálható benne a magnézium, kálcium, alumínium, vas stb. oxidja és sója is. A fahamunak vízzel való kezelése során kapott oldat a lúg. A víz hatására a hamuban levô káliumoxid káliumkarbonáttá alakul (K2CO3). Ezt az anyagot régen hamuzsírnak nevezték, és az üveggyártás, szappanfôzôk, festôk fehérítôk és cserzôk keresett nyersanyaga volt. Neve onnan ered, hogy lúgos természetébôl eredôen a bôrnek sikamlósságot kölcsönöz. A lúgot vasüstökben fôzve a vizet elpárologtatták, a megmaradt anyagot lángkemencében kiégették (kalcinálás). Ezek szerint a szóbanforgó erdôrész fáját kitermelése után elégették, az is lehet, hogy helyszínen nem csak a hamut, de a hamuzsírt is elôállították és a készterméket szállították el. Itt ugyanis tűzifa bôven állt rendelkezésre. Több mint valószínű, hogy a hamuzsír nem a Gyergyói-medencében lelt felhasználásra, hanem valahová nyugat felé szállították. Ezt a feltételezést arra a tényre alapozzuk, hogy a szóbanforgó erdôrész messze fenn, közel a hegy gerincéhez található. Ha a medence felé szállították volna a készterméket, hat-hét kilométerrel közelebb már találtak volna megfelelô erdôt. Feltehetôleg a Bucsin hágón át (amely közel van ide) vagy a „Régi só útján” nyugat felé vette útját a hamuzsír. Az is valószínű, hogy a két erdélyi medencében található üveggyár (Dicsôszentmárton és Medgyes) valamelyiké- ben kötött ki, mivel ezek az 1800-as évek végére nagyjából letakarították a környékük erdejét.
               Még csak annyit, hogy a drága mivolta miatt a mai üveggyártás a káliumkarbonátot nem használja, ezt ma szódával és mésszel helyettesítik. Az ilyen üveget nátriumüvegnek nevezik. A káliumkarbonáttal készült üveg tisztább, átlátszóbb, mint a nátriumüveg és leginkább finomabb és csiszolt üvegtárgyakat készítenek belôle. Az ilyen üveget cseh kristályüvegnek is nevezik.
    Lemhényi Pál

    Kampányolt a prefektus

               A választások elôtt és után, sokszor feltevôdött az emberekben a kérdés, hogy szükséges-e erdélyi magyarnak, székelynek bejutni a parlamentbe? Mennyi elônye származik, ha egy magyar párt is részt vesz a törvényhozásban? Székely népünknek szükséges a parlamenti képviselet, de nem mindenáron. Nem teljesen ugyanaz, hogy kik és hogyan látják el ezt a feladatot. Az UDMR lassú, öncélú, a többségű nemzet érdekeit elôtérbe helyezô, megalkuvó parlamenti szereplése teljesen felesleges. Csak arra jó, hogy az ország vezetôi a világot becsapják, félretájékoztassák a közvéleményt, látszatát keltve a demokráciának, színlelve a „magasszintű” kisebbségekkel való törôdést.
               Közben zökkenômentesen zajlik a Székelyföld kiszipolyozása és az asszimiláció. E célt az alkotmány védi: Akinek nem tetszik, annak szabad az út. Az UDMR elitje saját érdekekbôl, tíz- körömmel ragaszkodik a hatalomhoz. Nem merték vállalni az alternatívát, más nézetet, elgáncsolták azt. És a kinyírási akcióban a román nemzeti érdekeket szolgáló pártokat hívták segítségül. Kidolgoztak egy gátlástalan, etikátlan, antidemokratikus, törvénytelen, aljas stratégiát, hogy hogyan lehet a többségében jobboldali népet megszerezni. Azt a jóérzésű embert, akit négyévente elôhúznak a fiókból, lefújják róla a port, szavaztatnák, mint egy automatát, hogy aztán újabb négy évre visszadugják a fiókba. Mit is szeretne a nép? Autonómiát? Megígérték. Megzsarolták az egyházi vezetôket. Egységre biztattak, mint a régi idôben. „Szoros egységben a párt fôtitkára körül” – ugye ismerôs? Emberek tömegeit próbálták megvesztegetni pénzzel, zsarolással, fenyegetéssel. (Például: munkaadó a munkást megfenyegette, ha másként szavaz. Ellenkampányt folytattak. Megsértették a kampánycsendet, például telefonálgattak. Csomafalván az egyik helyi zongoracipelô parancsára, gyerekek még szombat délután is szorgalmasan osztogatták lapjaikat, rakták a postaládákba.)
               Az ideiglenes régi-új alprefektus is kivette részét a kampányból (nesze neked törvénybetartás!), hogy utána koccinthasson a kollegáival. Gyergyó környékét végigjárta a karavánnal, majd a mulató lakodalmasok között gyűjtötte a támogatókat! (Ez a ténykedés akkor lett volna törvényes, ha maszkurának öltözik.) Közben a gyergyói ember azon ábrándozik, hogy míg magyargyűlölô elôdje „a făcut datoria” (pénzek milliárdjait Toplicára és környékére „csoportosította”), hogy az ideiglenes prefektus, akit gyergyóinak (?), magyarnak (?) mondanak, milyen ajándékkal lepi meg Gyergyót? Bár a maradék morzsáiból. Fölösleges az önámítás. Elôdje minden mozdulatát árgus szemekkel figyelte. Az idô is rövid volt. És a prefektus sem Mikulás, hogy osztogasson. De a három hét hatékony munkája mégis meghozta Gyergyónak az „ajándékcsomagot”. Emberi jogfosztás formájában. Nem szabad egy ôshonos népnek kinyilvánítani akaratát. Szigorúan tilos a népszavazás! Hogy is állunk a törvénytelenséggel? A nép nem az autonómiát akarta megszavazni, hanem, hogy akarja vagy sem a területi autonómiát. Óriási különbség, amit a prefektusi túlbuzgóság nem vesz észre. De ne csodálkozzunk! Emberünk már „befutott”. Bizonyította a hatalom elôtt, „hogy csak semmi pánik gyerekek”, mert nem akarja „túlszeretni” népét (?), nem részese semmilyen „pozitív diszkriminációnak”. Felügyeli, hogy a megye többségét képezô székely ember továbbra is másodpolgár legyen.
               Érthetô, hiszen csak a nép kárára lehet toppon maradni. És a saját érdek is elôbbrevaló. Hétpecsétes titok a Neamţi és Hargita megyehatárok tisztázásának sikertelensége. Talán a választásokon 1,5 százalékot átadó PSD-vel való „megegyezés” következménye? (Udemeréseknél a megegyezés egyenlô megalkuvással.)
               A lényeg, hogy Gyergyó évente egymilliárd lejjel lett rövidebb, amely pénzt a szorosban árusítók adtak volna. Jó lett volna a jégpályának.
               Az önérdekvédelem, a megalkuvások, a hamis eskük, az autonómia megcsúfolása, arra engednek következtetni, hogy az UDMR nemzetáruló parlamenti szereplése nem azonos az erdélyi magyarok parlamenti képviseletével.
               A volt ideiglenes, vagy alprefektus, ha a következô választáson ismét kedvet kapna a szenátori mesterségre, az igazság miatt (ami a legfontosabb!) írja át plakátjait! Kevesebb pénzt a gyergyói székelynek, és minél több ortodox kolostort.
    Fülöp Sándor, Gyergyócsomafalva

    Esment lepipáltak!

               Kerek e környéken nincs olyan földtulajdonosi gyűlés, mint Remetén. Valahogyan ebben a nagyközségben a gyűlésvezetô tényleg vezetô, a tagság pedig észérvekkel hozakodik elô, civilizáltan mondja el véleményét akkor is, ha az negatív, ledorongoló. Nincs kiabálás, közbeszólás; közös ügyeik megoldása a cél, és mi tagadás, halad is a Remetei Magánerdô Társulás, s a tavalyra kiadott osztalék nem kevesebb, mint hárommillió lej hektáronként!
               A részletes beszámolókból kiderült, azért volt szükség e társulásra, mert az 555 hektárnak 1697 gazdája van. Nehézkes lett volna ennyifelé osztani a területet, a megôrzés is a gazdáknak okozott volna fejfájást. Az 555 hektár két tömbben van, Laczkó Imre elnök és László Lôrinc arról számoltak be, hogy hetente legalább három nap erdôre mennek, védik a közös birtokot. Tavaly 3426 köbméter fát termeltettek ki és bocsátották áruba, minôsége miatt 2,3 milliárd lejt kaptak érte, ebbôl fedezték a költségeket, és juttattak osztalékot a tagoknak. Tartozásuk nincs, sikerült kisteherautót vásárolni, rendbe tenni az erdészházat, és még maradt a bankban 35 millió. A vezetôség igen becsületes gazdának bizonyult, így senkinek sem volt ellenvetése, mikor fizetésemelést kértek, hisz így sem egetverô az elnök havi hatmillió lejes fizetése, melyet évente öt köbméter tűzifa egészít ki.
               A tervekrôl is szó esett: irodára lenne szükség, s ôriztetni kellene a beerdôsödôfélben lévô legelôket is, ugyanakkor el kell készíteni egy legeltetési szabályzatot.
               Elégedetten távoztak a tagok, vigyázzák vagyonukat, az üzemterv értelmében idén is lesz fakitermelés, 2500 köbméternyi. És lesz osztalék is az örökségbôl.
    B. K.

    A 2004. dec. 5-i szavazás margójára
    „IGEN” – „NEM”
    Élet vagy halál


               A kék égbôl villámcsapás,
               Mi váratlan lesújtott,
               Úgy ért minket az a pofon
               Mit „Édesanyánk” adott.
              
               Mint csillogó madárfiak
               Éhes szájunk kitártuk,
               De éltetô tápszer helyett
               Bódító mérget kaptunk.
              
               Elhangzott a sok javaslat,
               Értelmetlenül üres kérdés?
               Vérszerinti édesanya
               Szeresse-e gyermekét?
              
               Az a sok „nem” mi ellenünk
               Rossz szívekben született,
               Pillanatra megbénított
               S agyunk elsötétedett.
               Szédületünk zavarában
               Az ép ész is megbomlott,
               S a nemzet szép zászlajára
               Rátűztünk gyászszalagot.
              
               Magyar nemzet egyharmadát
               Trianon eltemette,
               S anyaország e sírhantot
               Egy lapáttal tetézte.
              
               Anyatestrôl leszakított
               Kitagadott magyarok,
               Kábulatból felocsúdva
               Súlyos szavunk halljátok:
              
               Kezünket a szívre téve
               Világ elôtt esküszünk:
               Nyelvünkhöz és nemzetünkhöz
               Hűtlenek mi nem leszünk!

    Tizenöt évvel halála után

               Január 27-én kezdôdik Kolozsváron, majd 28-án folytatódik Gyergyócsomafalván a megemlékezés Borsos Miklós szobrászművészre, aki 1990. január 27-én távozott az élôk sorából.
               A tisztelgô emlékezés programja:
               Január 27, csütörtök, Kolozsvár:
               18 óra: Borsos Miklós erdélyi vándorkiállításának megnyitója;
               Január 28, péntek, Csomafalva:
               16 óra: Kegyeleti szentmise a római katolikus templomban
               17.30 óra: a Borsos Miklós Emlékházban
               Emlékezések – Borsos Miklós élô emléke
               Könyvbemutató – Borsos Miklós érmei I. kötet
               Filmvetítés – Szülôföldem – portréfilm Borsos Miklósról.
               A szervezôk szeretettel látnak mindenkit e megelmékezésen, melynek mottójául többek közt egy Borsos Miklós idézetet választottak:
               „Gyökerek, tövek feszülnek a mélyben,
               s a mélybôl szívják a nedveket,
               miként az ember is a múlt mélyébôl és
               a jelenben fölülrôl,
               a fénybôl kapja azt,
               amibôl a jelent alakítja, valósítja meg.”

    Díjazottak és dicséretesek

               Múlt hét péntekén adták át a Médiabefutó 2004 országos tehetségkutató verseny képzôművészeti szakasza díjazottjainak, dicséretben részesítettjeinek járó okleveleket, ajándékokat és édességet. Dali Erika tanítónô az RMDSZ-székházban köszöntötte a gyerekeket és nyújtotta át a díjakat. Díjban, dícsértben részesült a gyergyószentmiklósi Kotró Karola, Kádár Szilveszter, Fülöp Imola, Gyulai Helga, Hideg László, Szász Ferenc, Pajzs Andrea, Portik Tímea, Bajkó Csilla, Benedek Csilla, Kozma Péter, Gáll Zoltán a csomafalvi Balla Krisztina, Barabás Zsuzsa, András Lóránt, Baróti Henrietta, Farkas Melinda. Azt is megtudtuk, hogy a versenyen részt vevôknek szinte fele gyergyói-medencei, és a díjazottak több mint fele gyergyói. Balázs József festôművész, a művészeti osztályok rajztanára kiemelte: Ilyen eredmények mellett is a megyeszékhely annyira nem akar tudomásul venni minket, hogy próbálja bebizonyítani, a gyergyószentmiklósi művészeti iskola nem képes eltartani önmagát, nincs itt annyi tehetség, hogy a művészeti iskola fennállhasson. Ennek ellenére mégis sikerült megmutassuk, hogy igenis a gyergyói művészeti iskola tudja képviselni a Hargita megyei művészeti iskolákat. A gyerekek tehetségesek, dolgoznak, és az iskola igazgatósága is hozzájárult egy rajzterem kialakításához. Annak ellenére, hogy meg akartak szüntetni, mégis vagyunk, és ezt eredményeink bizonyítják. Gyerekek, azt kívánom, bármilyen díjat kaptok, örvendjetek neki, még akkor is, ha csak azt mondják, gyôztetek. A lényeg az, hogy megismerjék a tehetségeteket, és azok, akik nem nyertek, nem azt jelenti, hogy nem voltak pontosan olyan jók, mind akik nyertek, a következôben ôk fognak nyerni. Ebben a szakmában azon is múlik, ki a zsűri, milyen az ízlése, ez nem matematika, ízlés dolga az egész. Nyertünk mi már külföldön is, és nyertünk most itthon is, pont jókor, akkor, amikor éppen azon gondolkodik a felsôbb vezetés, hogy minket megszüntessen. Tény, díj- és dicséretözön volt gyerekeknek, és a tanítók remélik, még fognak ehhez hasonló lehetôségeket kapni a gyergyói-medencei gyerekek, hogy meg tudják mutatni, van tehetségük, ügyesen forgatják az ecsetet, ceruzát.
    B. T. I.

    Kedves levélírók!

               Többen érdeklôdtek az utóbbi napokban, hogy egyik-másik tévéadó műsorát miért nem közöljük a Gyergyói Kisújság mellékletében. Egyszerű: csak azon adók programját jelentethetjük meg, amelyek erre engedélyt adnak.
               Jó hír viszont azon vidéki olvasóknak, akik a Hír TV műsorrendjét szeretnék nyomon követni: jövô héttôl műsormellékletünkben helyet kap tizennyolcadik adóként a Hír TV programja.
    B. T. I.

    Meghalt Gáll Árpi

               Megrendülten értesültünk id. Gáll Árpád tanácsos elhunytáról.
               Soha nem felejtjük el nemes nagylelkűségét, és azt, hogy mindig elsô volt, mikor segíteni kellett.
               Ôszinte részvétünket fejezzük ki a gyászoló családnak.
               A Fogarassy Mihály Általános Iskola munkaközössége.
               * * *
               A hír hallatán megrettentem, félelem fogott el, mostanában a halál gyakran jár a közelembe. Sok a temetés, szülô, munkatárs, barát, jó ismerôsök.
               Felidézem az utolsó beszélgetésünket, nehéz a gazdálkodás, nem lehet értékesíteni a terményt, óriásira nyílt az agrár-olló, állandóan fejünk fölött lebeg a ráfizetés, a csôdbe jutás réme. Valóban abba kell hagyni a gazdálkodást, tudod, sokszor a fiatal tanácsos kollégák így válaszoltak, amikor a gazdálkodók és a gazdálkodás nehézségeit tárgyaltuk, vagy védelmünkbe vettük a gazdálkodókat. Nem gazdaságos, nem jövedelmezô, nem kell folytatni, át kell állni másra, ami kifizetendô.
               Lehet, hogy igazuk van – mondta keserűen, abba kell hagyni, igen, de az is nehéz, mert szeretem a tavaszi föld párájának illatát, a tiszta tavaszi kék ég trillázó pacsirtáját, a zöldellô vetéseket, az életet ígérô érett búzatáblákat, a földbôl kiforduló darabos piros, fehér pityókát, a telt zsákokat. Szeretem a földet, amit ôseim hagytak rám és ránk, és nem akarom elherdálni ôsi jussunkat.
               Csinálom, amíg erôm telik – folytasd – eddig bírta.
               Lelked, ha visszanéz, a nagy hágó megérte a fáradságot, tiszta és zengô a tetô, messzi a láthatár, s amit elértél: gyôzelem.
               Nyugodjál békében!
              
    Fülöp Edit, agrármérnök


                         KisAsszony


    Maradj örökké fiatal!

               A kutatók becslése szerint az évszázad végén a születéskor várható élettartamunk már 120 év körül lesz. Azt, hogy ki meddig él, 30–40 százalékban a gének határozzák meg, ám a többi tôled függ. Összeállításunkból megtudhatod, hogyan maradhatsz örökké fiatal.
               Nincs olyan fiatalságról szóló cikk, amelyben ne bukkannának fel az antioxidánsok, amelyek a szabad gyökök káros hatását ellensúlyozzák. S hogy mik is a szabad gyökök? Oxigénrészecskék, amelyek oxidációt okoznak: ez ugyanaz a jelenség, mint a vas rozsdásodása – a szervezetben öregedési folyamatokhoz vezet. A szabad gyökök károsítják a sejteket, fôleg azok falát. Tulajdonképpen az anyagcsere melléktermékei, és különösen sok termelôdik belôlük a szervezetünkben akkor, ha dohányzunk, sok alkoholt iszunk, szennyezett környezetben élünk, vagy túl sok stresszben van részünk a mindennapokban. Ha védekezni akarunk a szabad gyökök károsító hatása ellen, antioxidánsokra van szükségünk. A leghatásosabb a C- és az E-vitamin, valamint a béta-karotin, s a legjobb, ha ezeket nem tablettákkal, hanem zöldségekbôl és gyümölcsökbôl vesszük magunkhoz.
               Szuperételek
               Egy amerikai vizsgálat kimutatta, hogy a 60 és 80 év közötti, egészségesen táplálkozó nôk ellenálló képessége ugyanolyan jó, mint a 20 és 40 év közöttieké. Éppen ezért fogyaszd rendszeresen a következô szuperzöldségeket és gyümölcsöket!
               Brokkoli: C- és K-vitamint, krómot, béta-karotint, kalciumot, magnéziumot, valamint folsavat tartalmaz, és a rákkutató intézetek világszerte elismerik, hogy sokat segíthet a daganatos betegségek megelôzésében. A K-vitamin a megfelelô véralvadásról és a láb egészségérôl gondoskodik.
               Paradicsom: C-vitamin- és likopin-tartalmánál fogva kiváló rákmegelôzô szer. Ráadásul rengeteg béta-karotin és E-vitamin van benne, ezek többek között az érelmeszesedés megelôzésében játszanak szerepet.
               Bogyós gyümölcsök: Azok a kémiai anyagok, amelyektôl szép, sötét színüket kapják, az ellenálló képességünkre is jó hatással vannak. Javítják a szervek vérellátását, és megelôzik a húgyúti fertôzéseket. Különösen jó hatású – mélyhűtött formában is – a málna, az eper és a szeder.
               Citrusfélék: Valóságos C-vitamin-bombák. Ez a vitamin kiváló hatással van az immunrendszerre, és gyorsítja a sebgyógyulást. A C-vitaminra a hormonrendszerünknek is nagy szüksége van ahhoz, hogy megbirkózzon a stresszel. Ráadásul ez csak egy a citrusfélékben található, több mint 100 bioaktív anyag közül.
               Sárgarépa: Béta-karotint tartalmaz, amely a szervezetben A-vitaminná alakul, erôsíti a nyálkahártyákat, és segíti a fehérvérsejtek fejlôdését.
               Kivi: Antioxidáns-bomba, tele C-vitaminnal, káliummal és rosttal.

    Marhahúsos fasírt vörös káposztával

               Hozzávalók: A párolt káposztához: 1 kg káposzta (vörös), 2 alma, 1 fej vöröshagyma, 2 dkg vaj, 3 evôkanál cukorszirup, 4 szegfűszeg.
               A fasírthoz: 5 szelet kenyér, 2 dl tejszín, 1 fej vöröshagyma, 2 tojás, 20 dkg sajt, 3 dkg vaj, 40 dkg darált marhahús, ôrölt fehér bors, só.
               Elkészítése: A káposzta torzsáját és külsô leveleit leszedjük, négyfelé vágjuk, majd vékonyan felszeleteljük. A meghámozott, kimagozott almákat négyfelé vágjuk. A hagymát felkockázzuk, és vajban üvegesre pároljuk. Belekeverjük az almát, a borecetet, a szirupot és a szegfűszeget. Megsózzuk, és 1 óráig pároljuk. A fasírthoz a kenyér héját levágjuk, a kenyérbelet tálba tesszük, tejszínnel leöntjük, és 15 percig állni hagyjuk. A hagymát felkockázzuk, és 1 dkg vajban üvegesre pároljuk. A tojásokat sóval és borssal felverjük. A sajtot kis kockákra aprítjuk. A hozzávalókat salátástálba tesszük, majd a hússal összekeverjük, sóval, borssal ízesítjük, és 10 percig pihentetjük. A masszából golyókat formázunk, és a maradék vajban aranyszínűre sütjük. A fasírtokat a káposzta tetejére tesszük, és petrezselyemmel díszítjük.

    Káposztás báránysült

               Hozzávalók: 2 fej vöröshagyma, 1 zeller, 2 kis fej káposzta, 80 dkg csont nélküli bárányhús, 3 evôkanál olaj, 2 evôkanál liszt, 1 kávéskanál színes bors, 1 marhahúsleveskocka, 1 dl vodka, ôrölt bors, só.
               Elkészítése: A hagymákat felkockázzuk, a zellert kis darabokra vágjuk. A káposzta torzsáját kivágjuk, külsô leveleit leszedjük, majd a maradékot négyfelé vágjuk, és vékonyan felszeleteljük. A húst kockákra vágjuk, az olajban megpirítjuk, majd tálra szedjük, liszttel megszórjuk, sóval, borssal ízesítjük, és összekeverjük. A leveskockát 2 dl vízben feloldjuk, majd a báránysült zsírjával összekeverjük. Tepsibe lerakunk egy réteg káposztát, zellert, hagymát, az egész húst, majd a maradék hagymát, zellert és káposztát. Sóval és borssal meghintjük, majd a húslevessel meglocsoljuk. Lefedve másfél óráig sütjük. A sütés vége elôtt 5 perccel a füstölt sonkát a tetejére tesszük.

                        
    Egészség

    Hinni kell a gyógyulásban!

               Régi vita, hogy a rákos megbetegedésekben szerepet játszanak-e a lelki tényezôk, és ha igen, hogyan. A vitába sok tudományon kívüli szempont is beszüremlett az évtizedek során. Sokan hisznek a független, önzetlen, objektív tudomány létezhetôségében. Ilyen valószínűleg sosem létezett, de manapság, amikor a tudomány egyre szorosabban fonódik össze piaci érdekekkel, ezt egyszerűen el is lehet felejteni. A tudomány halad elôre, de nem egyforma elánnal vizsgál minden kérdést: amire adnak pénzt, azt vizsgálja. Így a pénzügyi források fölött rendelkezôk gondolkodása alapvetôen meghatározza, hogy ne mondjam, torzítja az orvostudományt.
               A Krebiozen-sztori
               Az eset 1957-ben történt a Kaliforniai Egyetem kórházának onkológiai osztályán. Mr. Wright limfoszarkómában szenvedett, teste tele volt mandarin nagyságú daganatokkal. Az orvosok szerint három nap volt hátra még életébôl. Oxigénsátor alatt feküdt, katéteren keresztül lehetett már csak táplálni. Haldoklása utolsó napjai egybeestek a Krebiozen nevű nagy reményű gyógyszer hatástani vizsgálataival, és épp azon az osztályon is ki akarták próbálni kevésbé súlyos betegeken, ahol Mr. Wright feküdt. Mikor fülébe jutott a hír, hogy a híres Krebiozent éppen itt akarják tesztelni, könyörögni kezdett dr. Klopfernek, akinek volt beleszólása abba, ki kapjon és ki ne a szerbôl, hogy próbálják ki a szert ôrajta is. Klopfer, mint késôbb írta, úgy vélte, a beteg a hét végén úgyis meghal, a szerrel már ártani nem fog, s legalább a beteg abban a tudatban hal meg, hogy mindent megtettek érte. Így aztán kapott egy Krebiozen-injekciót. Hétfôn, mikor Klopfer ismét munkába állt, nem hitt a szemének, mikor megpillantotta a folyosón sétálgató, betegtársaival csevegô Mr. Wrightot. Daganatai mérete a hétvége alatt a felére csökkentek. Klopfer hirtelen azt gondolta, megtalálták a csodaszert. Ám amikor a többi beteg állapotát ellenôrizte, azoknál semmi változást vagy éppen állapotromlást talált. Klopfer tovább adta – hetente háromszor – az injekciót Mr. Wrightnak, és a halálos beteg tíz nap múlva saját kis repülôgépén távozott otthonába. Mr. Wright két hónapon át teljesen tünetmentes volt, de ekkor a sajtó hírül adta, hogy a klinikai vizsgálatok szerint a Krebiozen hatástalan a rák gyógyításában. Mr. Wright súlyos depresszióba zuhant, és testében a daganatok szinte azonnal ismét kifejlôdtek. Visszakerült a kórházba. Klopfert ekkor már a tudományos kíváncsiság is hajtotta, s azt mondta betegének, hogy a korábbi Krebiozen-szállítmány a szállítás során hatóanyagában károsodott. De most már van egy új, kétszer hatékonyabb Krebiozen. A pár napi várakozás tovább fokozta Mr. Wright lelkesedését. Természetesen semmiféle új szállítmány nem volt, Klopfer ezúttal tiszta vizet adott be neki injekció formájában. Mint beszámolójában írta, a hatás hihetetlen volt. A daganatok még gyorsabban szívódtak fel, eltűnt a tüdôvizenyô is, és Mr. Wright hamarosan ambuláns betegként kapta az injekciókat, s a kezelésekre repülôjével járt. Teljesen tünetmentessé vált. Ekkor azonban hivatalos szervek leállították a Krebiozen-kutatást, mert a szer hatástalannak bizonyult. A hír természetesen elterjedt, s néhány nap múlva Mr. Wright ismét visszakerült a kórházba, és két nap múlva szédületes tempóban kiújult betegségében meg is halt.
               Tanulság? A hit gyógyít? Igen. Kicsit tudományosabban: a pszi- chés jelenségek igen nagy hatással lehetnek az immunfunkciókra.
               Anekdotikus történetektôl a „rákra hajlamos” személyiségig
               Mások több száz ilyen „csodás” gyógyulást gyűjtöttek össze és elemezték ki. A közös egyedül az volt bennük, hogy a betegeket egy erôs, gyógyulásba vetett hit jellemezte.
               Egy patkánykísérletben tumorsejteket ültettek be a kísérleti állatokba, és vizsgálták a stressz hatását a sejtek szaporodására. Az egyik patkánycsoport elkerülhetetlen áramütéseket kapott, esetükben mindössze 27%-nál tapasztalták a tumorsejtek kilökôdését, vagyis az állat gyógyulását. A stresszmentesen tartott patkányok esetében a gyógyulási arány már 54%-os volt. Az elkerülhetô (kontrollálható) áramütést kapó patkányok esetében a gyógyulási arány azonban 63%-os volt. A vizsgálat felveti azt a gondolatot, hogy a „megküzdés”, a „kontroll érzése” nem jár-e olyan biológiai következményekkel, melynek a végeredménye egy sokkal aktívabb immunrendszer.
               Greer 5, 10, majd 15 éves követéses vizsgálatában azok a nôk mutattak rövidebb túlélést, akik tehetetlenséget és/vagy reménytelenséget éreztek, szemben azokkal, akiket egyfajta megküzdési szellem vagy a betegség tagadása jellemzett.
               Pettingale és munkatársai mellrákkal műtött betegek 10 éves követéses vizsgálatában azt találták, hogy a műtét után reménytelenséget mutatók 90%-a, míg a „küzdôknek” csak 30%-a halt meg.
               Jól tudjuk az agy, a stressz és az immunrendszer kapcsolatának kutatásából, hogy egyrészt a bal félteke serkenti, a jobb félteke elnyomja az immunrendszer működését, másrészt a sikeres megküzdés (másként kontrollálható stressz) a bal féltekét aktiválja, míg a reménytelenség a jobb féltekét. Máris elôttünk áll egy lehetséges magyarázat a megküzdés immunserkentô hatására!
               Mások azt találták, hogy a rákbetegek visszaemlékezéseikben szüleiket sokkal gyakrabban írták le elutasítónak, hidegnek, formálisnak. Vagyis a rákbetegek személyisége sajátos családi légkörben alakul ki?
               Lassan megfogalmazódott az a feltevés, hogy kell hogy legyen egy személyiségtípus, ezt nevezték cancer prone (rákra hajlamos) vagy C típusú személyiségnek, amely hajlamosít a tumoros betegségekre. Legtöbb kutató egyetértett abban, hogy ezt a típust a fokozott megfelelni vágyás, konfliktuskerülés, a negatív emóciók (pl. harag) elfojtása jellemez. Mások ezt úgy fogalmazták meg, hogy ez az antiemocionális és túlzottan racionális gondolkodás.
    (folytatjuk)

                         Hópelyhek

    A világ legidôsebb édesanyja

               Adriana Iliescu 66 évesen adott életet egy ikerpárnak a bukaresti Giulesti szülôotthonban 2005. január 16-án. Az orvosok elmondták: Iliescu a legidôsebb regisztrált nô a világon, aki gyermeknek adott életet. A kisbaba ikertestvére a világrajövetelekor már nem élt.
               A nagymamakorú Adriana Iliescu mesterséges megtermékenyítésnek köszönheti gyermekét, akit hat héttel korábban hozott világra, mint kellett volna. Így a kislány, Eliza Maria koraszülöttnek számít. A gyermek így mindössze egy kiló negyvenöt deka, vagyis fele akkora, mint egy átlagos újszülött, de egészséges, és már önállóan lélegzik.
               A kilencéves megtermékenyítési eljárás azzal kezdôdött, hogy az orvos visszaállította a nô menstruációját a menopauzát követôen. Romániában nincs felsô korhatára a mesterséges megtermékenyítésnek. 66 évesen ugyan még senki sem hozott gyermeket a világra, de 63 évesen már szült egy olasz és egy amerikai asszony is.

    Huszonöt év után

               Negyed évszázad után kerül elô hét kambodzsai család 34 tagja a Laosszal határos ôserdôbôl A családok 1979-ben vették be magukat a dzsungelbe, amikor a vietnami hadsereg benyomult hazájukba. Ôk abban a hitben éltek, hogy a vörös khmerek megdöntésére érkezett idegen csapatok máig szülôföldjükön vannak.
               A négy különbözô kambodzsai etnikumhoz tartozó csoportot – amelynek tagjai között a legfiatalabb egy néhány napos csecsemô, a legidôsebb pedig 55 éves – laosziak találták meg, teljesen véletlenül, mert a bujdosók valahogy átkeveredtek a határ túloldalára. Fogalmuk sem volt arról, hogy a vietnamiak 15 éve végleg elhagyták Kambodzsa területét, 25 éve semmilyen kapcsolatuk nem volt a külvilággal.

    Homlokára keres hirdetést egy férfi

               Egy Nebraska államban élô amerikai férfi a pénzkereset újfajta módjával próbálkozik. Eldöntötte, egy hónapig nevetségessé teszi magát azzal, hogy a homlokát hirdetési felületként adja bérbe.
               Az ajánlatot az internetes aukciós oldalon, az eBay-en tette közzé. Andrew Fischer annak jogát próbálja meg eladni, hogy egy cég vagy egyén a homlokát használja hirdetési felületként. Aki a legtöbbet hajlandó fizetni a lehetôségért, az hirdetését az elszánt fiatalember homlokára tetováltathatja. Ennek tartalmába Fischer nem szól bele, kivéve, ha faji megkülönböztetési szimbólumokat, például horogkeresztet, vagy a gonosz jelképének számító 666-ot esetleg pornográf tartalmú könyveket vagy internetes oldalakat akarnak rajta hirdetni. Homlokán 30 napig lesz megtekinthetô az egyén vagy a cég neve, webcíme és logója is. A hirdetésre még 4 napig lehet ajánlatot tenni. Az aukció értéke már meghaladta a 200 dollárt, és rohamosan emelkedik. Annál is inkább, mert a vállalkozó szellemű fiatalemberrel egyre több rádió- és televízió-állomás készít interjút, így népszerűsége folyamatosan emelkedik.

    Árverésre bocsátottak egy szellemet

               Apja szellemét kínálta fel árverésre az interneten Mary Anderson az amerikai Hobartban, és igen jutányosan hajlandó értékesíteni azt. A weboldalon közölt leírásából azonban világosan kiderül, hogy az asszony nem ôrült: arról van szó, hogy Collin nevű kisfia otthonukban nem mer egyedül átmenni az egyik szobából a másikba, amióta ott halt meg Mary apja, a gyermek nagyapja. Collin ugyanis attól fél, hogy visszajön az általa gonosznak tartott nagypapa szelleme.
               Anderson a weboldalon hangsúlyozza, hogy apja a világ legjobb embere volt, és azért szánta el magát a szokatlan aukcióra, hogy megnyugtassa kisfiát. A szellem mellett a vevô a nagypapa botját is megkapja Mary Andersontól.
               A szellem bármi áron kapható, és Mary még arra is kész, hogy a bevétel után megfizesse az aukciós oldalnak járó díjat. Egyetlen feltétele: aki megnyeri az aukciót, írjon egy levelet Collinnak, hogy a nagypapa szelleme megérkezett és köszöni, jól van.

    Az áruházi kasszánál tartották az esküvôt

               Egy amerikai nagyáruházban a hármas kasszánál fogadott örök hűséget egy fiatal pár. A menyaszszony és a vôlegény is a Wall-Mart lánc egyik áruházában dolgozik, de az állandó nyitva tartás miatt kollégáik jó része nem tudott volna részt venni a ceremónián. A fiatalok ezért úgy döntöttek, a hármas kasszát használják oltárnak, mert annál találkoztak elôször, és ott szerettek egymásba.
               Az esküvôt éjszaka tartották, így a násznépet nem zavarták a vásárlók, és a kassza elôtt sem alakult ki hosszú sor.

    15 éve mezítláb jár

               A kristiansandi Terje Gordon Jensen az idén télen mindössze kétszer kényszerült cipôt húzni a hideg miatt. A 30 éves norvég könyvelô 15 évvel ezelôtt fogadást kötött öccsével – a fogadás tétje az volt, hogy melyikük bírja tovább cipô nélkül.
               Ma már nem kérdéses, ki nyert: a kristiansandi férfi azóta is csak akkor húz lábbelit, ha több órát kénytelen a szabadban tölteni télen. Jensen szerint a meztelen láb növeli az állóképességet, és csak egyetlen baj van vele: a rendôrök már többször megbüntették erkölcstelenség vádjával.

    A kebelcsoda és Peter a brit sztárpár

               Egy internetes felmérés szerint a gyönyörű modell és a popsztár kettôse a legkedveltebb az Egyesült Királyságban. A weblap 20.000 tizenéves részvételével készített felmérésén Peter Andre és a szexi Jordan lett a legtutibb pár.
               Az év nôje címet, immár másodszor, Beyoncé zsebelte be. A legnagyobb vesztes címért, pedig szoros versenyben állt Britney Spears és Rebecca Loos. Végül az utóbbi bánkódhatott, mivel nyert. A legjobb pasi, egy fiúbanda énekese, Danny McFly lett. A legdivatosabb csaj címet pedig nem más nyerte, mint Jude Law menyasszonya, Sienna Miller.

                         Sport

    Jégkorong
    Gyergyószentmiklóson folytatódik az elôdöntô

               Január 21-én, pénteken Csíkszeredában és Bukarestben kerültek lejátszásra a bajnokság elôdöntôjének elsô mérkôzései. Az alábbiakban nézzük az öt mérkôzésbôl három gyôzelemig tartó párharcok elsô fordulójának eredményeit. Csíkszeredában: Sport- klub – Gyergyószentmiklósi Progym 3–1 (0–1, 1–0, 2–0). Gólszerzôk: Gál, Filip, Góga, illetve György József. A Hargita megyei csapatok küzdelemsorozata január 28-án, pénteken és 29-én, szombaton folytatódik Gyergyószentmiklóson. A városunkban megrendezésre kerülô mérkôzések mindkét nap 17.30 órakor kezdôdnek. A belépôjegyek ára: 50 000, diákoknak, nyugdíjasoknak 30 000 lej. A pénteken lejátszásra kerülô bajnoki mérkôzés játékvezetôi: Popescu Eduard, Gergely Lehel és Csomortáni Zsolt. Szombaton a bajnoki mérkôzést a Mâcu George, Máthé István és a Csomortáni Zsolt alkotta játékvezetôi hármas irányítja. Mindkét mérkôzésen a játékvezetôk megfigyelôi tisztségét Dinu Mihai tölti be.
               A Csíkszeredai Sportklub elleni elsô bajnoki elôdöntô mérkôzésen a gyergyói csapatban nem játszott Rusz Sántha Gábor. A Progym SK jégkorongcsapatának csatárával készült interjút az alábbiakban olvashatják.
               – Végleg befejezted a jégkorongozást?
               – Még nem érzem úgy, hogy befejeztem a jégkorongozást, hogy végleg kiszakadok a sportéletbôl. A Csíkszeredai HC elleni Románia Kupa mérkôzés elôtti napon elmentem edzésre, és mivelhogy semmi változás nem történt a csapatnál, úgy döntöttem, hogy egyelôre abbahagyom az aktív játékot.
               – Miért döntöttél így?
               – Feltevôdött számomra a hovatartozás kérdése. Ezenkívül az anyagiak helyzete és a térdsérülésem is hozzájárult a döntés meghozatalához. Nehéz döntés volt, de sajnos a külsôségek megkövetelték ezt a lépést. A csapatnak szűkös az anyagi helyzete, felszerelésgondok vannak, nincsenek hokibotok. A csapat játékosai mostanig még nem kaptak prémiumot. El kell mondjam továbbá, hogy nekem elmaradt a két hónapi bérkiegészítésem kifizetése. Mindez most történik, amikor a téli sportoknak szezonja van. Kérdés, hogy mi lesz a nyáron?
               – Látunk még a pályán?
               – Én még szeretnék jégkorongozni, de kimondottan csak Gyergyószentmiklóson akarok játszani. Remélem, hogy lesz változás.
               Amennyiben szükséges lesz, a Sportklub – Progym küzdelemsorozat február 4-én, pénteken és 5-én, szombaton Csíkszeredában, a Vákár Lajos Műjégpályán folytatódik.
               Bukarestben: Steaua – Dinamo Dunărea 17–4 (6–0, 6–1, 5–3). Gólszerzôk: Basilides László, Basilides Tibor, Emilianenko, Piszarenko, Andrusenko 2–2, Kosztándi, Adorján, Lupaşcu, Geru, Sticlaru, Sadiy, Zabludovszki, illetve Tănase 4.
               A bukaresti párharc – amennyiben szükség lesz – további idôpontjai: február 4., péntek és február 5., szombat.
               Január 28-án, pénteken és 29-én, szombaton Bukarestben, a Mihai Flamaropol Műjégpályán a Dinamo Dunărea – Steaua mérkôzésekre kerül sor. A hétvégi bukaresti találkozók házigazdája ezúttal a Dinamo Dunărea SK együttese lesz.
               Január 23-án, vasárnap Csíkszeredában került megrendezésre az 5–6. helyért zajló rájátszás elsô mérkôzése. A találkozó eredménye: Csíkszeredai HC – Bukaresti Sportul Studenţesc 6–3.
               A Csíkszeredai HC – Sportul Studenţesc párharc január 29-én, szombaton és 30-án, vasárnap folytatódik Bukarestben. Szükség esetén ez a párharc is folytatódik, mégpedig február 5-én és 6-án Csíkszeredában.
               A honi jégkorong világához kapcsolodó hír, miszerint január 21-én, pénteken Bukarestben, a szakszövetség székhelyén több órás gyűlés végén eldöntötték: a botrányos kupadöntôrôl készült videofilmet elküldik a Nemzetközi Jégkorong Szövetséghez, hogy elemezzék ki a bukaresti Molnar Alexandru játékvezetô ténykedését. A hírek szerint a botrányosan végzôdött Románia-kupa döntôjének játékvezetôje bejelentette, hogy befejezi pályafutását. Ugyanakkor leszögezték azt is, hogy a bajnokság döntôjét és a bajnoki címet az a csapat nyeri, amely hét mérkôzés során négy gyôzelmet ér el. A februárban sorra kerülô bajnoki döntôt valószínűleg külföldi bírók fogják vezetni. A döntôn közreműködô külföldi játékvezetôk költségei a tervek szerint a szakszövetség, illetve a döntôbe kerülô együttesek között egyenlô arányban oszlanak meg.

    Amatôr jégkorong
    Kezdôdik a visszavágó sorozat

               A 13 csapattal indult, de a Gyergyócsomafalvi Délhegy SE csapatának kilépése után tizenkettôre fogyatkozott Hargita megyei amatôr jégkorongbajnokság legutóbbi eredményei: Csíkszeredai ISK – Csíkdánfalvi HC 5–3 (1–2, 4–1, 0–0), Csíkszeredai Old Bulls – Csíkszeredai Autosport 5–2 (0–1, 1–1, 4–0), Gyergyócsomafalvi Skorpiók – Madarasi Bomilact 5–10 (1–4, 3–4, 1–2), Skorpiók – Kézdivásárhelyi Bikák 8–4 (4–1, 1–2, 3–1), Csíkszeredai Fortunato – Csíkkarcfalvi HC 23–2 (9–0, 8–0, 6–2), Madaras – Csíkszeredai Medvék 7–0 (2–0, 4–0, 1–0). Már közölt eredmény: Csíkszeredai Fortunato – Gyergyószentmiklósi Pingvinek 7–1 (1–0, 6–0, 0–1).
               Döntés született, miszerint az amatôrbajnokságban a játékosátigazolásokat január 24–31. között lehet eszközölni. Február 1-én, kedden 18.00 órai kezdettel gyűlést tart a szervezôbizottság, amelyre meghívják minden csapat képviselôjét. A gyűlésre a Megyei Sportigazgatóság csíkszeredai székhelyén kerül sor.
               A rangsor élmezônye: 1. Csíkszeredai Fortunato 21 pont, 2. Csíkszeredai Old Bulls 19 pont, 3. Gyergyószentmiklósi Pingvinek 18 pont, 4. Csíkszeredai Autosport 17 pont, 5. Madaras 11 ponttal.
               Január 25-én, kedden este Alfaluban került lejátszásra a Gyergyóalfalu – Csíkdánfalva mérkôzés. Eredmény: Gyergyóalfalu – Csíkdánfalva 5–2 (1–0, 2–0, 2–2). A gyergyóalfalvi csapat gólszerzôi: Kercsó József 2, Vaszi Demeter, Sipos László és György Lajos 1–1. Január 26-án, szerdán este a Csíkszeredai ISK – Csíkkarcfalva mérkôzés került lejátszásra. Január 27-én, csütörtökön a Karcfalva – Madaras és (20.00 órától) az Alfalu – Medvék mérkôzéseket rendezik. Január 29-én, szombaton a Csíki ISK – Kézdivásárhelyi KSE Bikák mérkôzést rendezik.
               A visszavágósorozat elsô fordulójának műsora: Csíkmadaras – Old Bulls, Skorpiók – Gyergyóalfalu, Medvék – Csíki ISK, Csíkdánfalva – Csíkszeredai Fortunato, Csíkkarcfalva – Gyergyói Pingvinek és Kézdivásárhelyi KSE Bikák – Csíkszeredai Autosport. Az elsô forduló mérkôzéseinek idôpontjait lapzártáig nem hozták nyilvánosságra.

    Ifjúsági jégkorong
    Jól szerepeltek a gyergyói csapatok

               A Román Jégkorong Szövetség és a Hargita Megyei Sportigazgatóság által szervezett országos gyermek- és ifjúsági bajnokságok múlt hétvégi eredményei.
               Gyermekbajnokság (1993/94-ben születettek)
               Gyergyószentmiklósi Progym ISK – Gyergyószentmiklósi Boystar 10–1 (4–0, 5–0, 1–1), Csíkszeredai ISK I. – Csíkszeredai ISK II. 1–4 (1–3, 0–0, 0–1), Csíkszeredai ISK II. – Progym ISK 1–6 (0–1, 1–4, 0–1), Boystar – Csíkszeredai ISK I. 1–6 (1–4, 0–2, 0–0), Csíkszeredai ISK II. – Boystar 3–1 (1–0, 0–1, 2–0), Progym ISK – Csíkszeredai ISK I. 3–2 (1–1, 1–0, 1–1).
               A műsor szerint a gyermekbajnokság következô körmérkôzéses fordulóját január 29-én, szombaton 8.00 órai kezdettel rendezik Csíkszeredában.
               A rangsorban (6–6 lejátszott mérkôzés után): 1. Csíkszeredai ISK I. 8 pont (25–10-es gólarány), 2. Progym ISK 8 pont (27–14), 3. Csíkszeredai ISK II. 8 pont (18–11), 4. Gyergyói Boystar 0 pont.
               A gyermekbajnokság elsô körmérkôzéses turnéja után a Csíkszeredai ISK I-es csapata óvást nyújtott be, mert az ellenfél csapatok játékosainak leigazolása nem volt orvos által láttamozva. Az óvásnak helyet adtak, így a két héttel ezelôtti bajnoki forduló egyes eredményei módosultak: Csíkszeredai ISK I. – Csíkszeredai ISK II. 3–1, Gyergyószentmiklósi Progym–ISK – Csíkszeredai ISK II. 0–5 (zöldasztalnál), Csíkszeredai ISK I. – Progym–ISK 5–0 (zöldasztalnál), Progym–ISK – Gyergyószentmiklósi Boystar 8–0, Csíkszeredai ISK II. – Gyergyószentmiklósi Boystar 4–0 és Csíkszeredai ISK I. – Gyergyószentmiklósi Boystar 8–1.
               Reménységek bajnoksága (1991/92–ben születettek)
               Csíkszeredai ISK II. – Gyergyószentmiklósi ISK 0–12 (0–5, 0–4, 0–3), Csíkszeredai Sportklub (lányok) – Csíkszeredai ISK 4–4 (1–1, 1–1, 2–2). A Gyergyószentmiklósi Progym–Csomafalva – Sepsiszentgyörgyi ISK mérkôzést elnapolták. Még nem közölt eredmény: Csíkszeredai Sportklub (lányok) – Sepsiszentgyörgyi HC ISK 22–0.
               A következô mérkôzések párosítása: Gyergyói ISK – Sepsiszentgyörgyi ISK, Csíkszeredai ISK I. – Csíkszeredai ISK II., Csíkszeredai ISK II. – Csíkszeredai Sportklub (lányok).
               A reménységek bajnokságának rangsorában (2–2 lejátszott mérkôzés után; a Progym–Csomfalva és a Sepsiszentgyörgyi ISK csapatai 1–1 mérkôzést játszottak): 1. GyergyóI ISK 4 pont, 2. Csíkszeredai Sportklub (lányok) 3 pont, 3. Progym–Csomafalva 1 pont, 4. Csíkszeredai ISK I. 1 pont, 5. Csíkszeredai ISK II. 1 pont, 6. Sepsiszentgyörgyi ISK 0 pont.
               Ifjúsági II-es (1989/90-ben születettek) bajnokság
               Csíkszeredai ISK II. – Gyergyószentmiklósi Progym 4–5 (1–1, 2–2, 1–2), Csíkszeredai Sportklub ISK I. – Gyergyószentmiklósi ISK 7–0 (2–0, 1–0, 4–0). A további műsor: Gyergyói ISK – Progym, Csíkszeredai ISK – Csíkszeredai Sportklub ISK.
               Az ifjúsági II-es korcsoportú bajnokság rangsorában (2–2 mérkôzés után): 1. Csíkszeredai ISK 4 pont, 2. Gyergyói Progym ISK 2 pont, 3. Csíkszeredai ISK II. 2 pont, 4. Gyergyói ISK pont nélkül.
               Január 30-án, vasárnap Csíkszeredában kerülnek megrendezésre az ifjúsági I-es korcsoport (1987/88-ban születettek) elsô mérkôzései. A műsor: Csíkszeredai HC–ISK – Sepsiszentgyörgyi HC (kezdési idôpont: 8.45), Csíkszeredai Sportklub–ISK – Gyergyószentmiklósi Progym (14.00).
               Gyermektorna Csomafalván
               Vasárnap, január 30-án a Gyergyócsomafalvi Délhegy SE I. Nemzetközi U8 Délhegy jégkorongtornát rendez Gyergyócsomafalván. A megmérettetésen várhatóan a következô csapatok vesznek részt: MAC és Budapest Sztárok I.–II. (Magyarországról), Galac, Bukaresti Steaua, Gyergyói Boystar és Csomafalvi Délhegy.
               A mérkôzések 9.00 órakor kezdôdnek és 16.00 óráig tartanak. A párhuzamosan zajló találkozók a pálya két harmadában kerülnek lejátszásra. A mérkôzések tervezett játékideje: 2x12 perc.

    Teremfoci
    Brassói turné következik

               Február 4–6. között Brassóban kerülnek megrendezésre az országos teremlabdarúgó-bajnokság C2-es osztálya keretén belül a 12–14. fordulók mérkôzései.
               A műsor: 12. forduló: Besztercei Victoria – Temesvári Informatika, Craiovai Olt Metal – Gyergyószentmiklósi Elite, Marosvásárhelyi City'US – Brassói Mantrax, Rm. Vâlceai Distins – Dévai Quasar, Nagyszebeni Ammibo Rondul – Kolozsvári Inter.
               13. forduló: Kolozsvári Inter – Rm. Vâlcea, Déva – Marosvásárhely, Brassó – Craiova, Gyergyói Elite – Beszterce, Temesvár – Nagyszeben.
               14. forduló: Kolozsvár – Temesvár, Nagyszeben – Gyergyói Elite, Beszterce – Brassó, Craiova – Déva, Marosvásárhely – Rm. Vâlcea.

    Alpesi sí
    Verseny lesz az ötösnél

               Január 30-án, vasárnap 10.00 órai kezdettel a Gyergyói Síegylet évadnyitó síversenyt szervez a gyerekeknek az ötös kilométeri sípályán. A versenyre benevezeni 9.30 órai kezdettel a helyszínen lehet. Az autóbusz 9.00 órakor indul a tűzoltóság elôl (köztes megállókkal) – tájékoztatott Kovácsics László.
               Minden érdeklôdôt szeretettel várnak!

    Jégkorong/ Interjú
    Véleményt mondanak a Progym SK szakosztályvezetôi

               A január 21-én, pénteken Csíkszeredában lejátszott elsô bajnoki elôdöntô mérkôzés után a Gyergyószentmiklósi Progym SK jégkorong-szakosztályvezetôit – Lázár Ernô elnök és Kolumbán Csaba alelnök – kértük arra, hogy lapunk hasábjain értékeljék a látottakat, illetve mondjanak véleményt a csapat jelenlegi helyzetérôl.
               – Miként lehet értékelni a múlt heti mérkôzés 1–3-as eredményét?
               – Az eredmény a csapat helyzetét ismerve nagyon jó, de fájó, hogy a csíkszeredai csapat két gólját gyergyói játékosok, nevezetesen Gál Csaba és Góga Attila ütötték.
               – Ha fájó, akkor miért kellett a két gyergyói játékost kölcsönadni a Sportklubnak?
               – Tudni kell azt, hogy amióta Elekes Dénes átvette a Sport Management Kft. vezetését, a csapat helyzete rohamosan romlott. Kezdôdött a be nem tartott ígéretekkel. Ilyen például a nyert mérkôzésekre járó beígért prémiumok el nem ismerése, a felszerelések hiánya, a hokibotok kritikus helyzete. Ez utóbbi azt jelenti, hogy bizonyos esetekben a játékosok kézrôl-kézre adják az ütôket, hogy játszani tudjanak. Mindez akkor történik, amikor mások a rájátszásra készülnek. Mi pedig ilyen problémákkal kell nap mint nap küszködjünk, ahelyett, hogy a játékosok a taktikai oldalra, a minél jobb felkészülésre figyelnének.
               – Mi okozta ezt az állapotot?
               – A villanyadósság jelenleg meghaladja az 1 milliárd lejt, ennek egy része a tavalyi szezonból maradt, de ez nem rontaná a csapat helyzetét, ugyanis nem fizetôdött ki a villanyszámla. Így is hiányosságok vannak, képzeljük el, mi történne, ha a villanyadósság egy része kifizetôdött volna. Értesüléseink szerint februártól a csapat játékosait az útra teszik. A Sport Management megalakulásakor nem azzal a céllal jött létre, hogy tíz évnyi működés után pontosan ô legyen az, aki felszámolja a gyergyói jégkorongot.
               – Mi lehet a megoldás?
               – Több megoldás létezik. Többek között az is, hogy a szezon kezdetén az Elekes Dénessel megkötött szerzôdés, mely szerint 800 millió lejjel támogatná a csapatot reklám ellenértékében, legyen betartva. Ezen szerzôdés miatt volt elutasítva az Apicom Kft. csapatnévért tett jelentôs pénzösszegű ajánlata. Egy másik megoldás lehetne a villanyáramadósság hosszú távú részletekben történô kifizetése, ami nem befolyásolná a csapat létezését. További lényeges lehetôséget jelentene az elmaradt támogatók visszaszerzése.
               – Miért maradtak el a támogatók?
               – Ezen a ponton feltevôdnek olyan kérdések, mint a következôk: melyik támogató maradna a csapat mellett, akkor amikor olyan híreket hall, hogy februártól megszűnik a hoki, hogy a csapat nem utazik el a kiszállásokra a pénzhiány miatt, hogy nincsenek betartva a játékosokkal szembeni ígéretek. Példa erre Rusz Sántha Gábor esete, aki kevesebb, mint félmillió lej fennakadás miatt hagyta abba nemrég az aktív jégkorongozást. Szintén nemrég történt, hogy a csapatorvos nem kapott fizetést. Egy olyan emberrôl van szó, aki a nap 24 órájában a játékosok, és ha szükséges volt hozzátartozóik rendelkezésére állt. A csapatorvos fizetése egyébként még az országos minimálbér értékét sem teszi ki. A támogatók között van egy olyan kategória is, aki kijelentette, hogy addig pénzt nem hajlandó adni, amíg a Sport Management élén ilyen vezetô van.
               – Ismert, hogy a város 2004. december 1-tôl a pályát visszavette teljes költségével együtt. Ilyen segítség után, hogy nem változott a csapat helyzete?
               – Pontosan ezt nem értjük mi sem. Itt meg szeretnénk köszönni úgy a polgármesteri hivatalnak, mint a városi tanácsosoknak, akik átérezték ennek a dolognak a súlyát és segítettek a helyzet orvoslásában. De úgy látszik, ez sem volt elég, s ezt nem értjük mi sem. Sem a villanyszámla nem apad, sem a csapatnak nem jut több, sôt még kevesebb, mint eddig. Meg szeretnénk jegyezni, hogy december 1-én, amikor Elekes Dénes kiköltözött a műjégpálya irodáiból, magával vitte a Progym jégkorongcsapat által az évek során összegyűjtött, összeküzdött kupákat, serlegeket. Továbbá a klub faxos telefonját is, amelyet az egyesület támogatásként kapott. Milyen klub az, amely már öt hónapja nem tud egy faxot fogadni, vagy elküldeni, csak a város különbözô részeirôl. Sajnos, egy elszigetelt klub lettünk. Az ország más csapatai, mint a hiénák úgy várják, hogy mikor vihetik el tôlünk tehetséges játékosainkat. Ilyen körülmények között is helytállunk. Le a kalapokkal a fiúk elôtt!
               – Visszatérve a megoldásokra…
               – Lehet, hogy még vannak más megoldások is, de egy biztos: ha mi februárig nem tudunk a játékosainknak, beleértve ide a kölcsönadottakat is, egy biztosabb jövôt elôrevetíteni, akkor a csapat felbomlik, a játékosok egy része más csapatokhoz igazol, mások pedig más megélhetés után néznek. Itt nem feltétlenül a fizetésekrôl beszélünk, hanem a feltételekrôl, mint például a felszerelés, mert olyan eset is volt, hogy a játékos úgy vállalta a mérkôzésen való szereplést, hogy nem volt lábszárvédôje.
               – Utóvégül mi a Sport Management Kft. feladata a csapat körül?
               – Létezik egy szerzôdés a polgármesteri hivatal és a Sport Management Kft. között, ami szerint a városi piac bevételébôl eltart egy élvonalbeli profi felnôtt csapatot. Ebbôl a mostani Sport Management Kft. vezetôje csak a fizetéseket és a felszerelés biztosítását vállalja a fentebb vázolt formában. A többit, mint például a kiszállás, utaztatás, étkeztetés, hazai mérkôzések rendezése, ezen belül a mentô, a bírók, a csendôrök, továbbá a sérült játékosok kezeltetése, a nem gyergyói játékosok és az edzô utazási költségeinek fedezését a Progym SK feladatául tűzte ki. Akkor, amikor ezeknek a költségeknek csak a 20 százalékával rendelkezik a klub. Kötelességünknek éreztük mindezt nyilvánosságra hozni, mert a csapat helyzete napról napra rosszabb és a felszámolódás felé tart. Az igaz, hogy lehetett volna korábban is nyilatkozni minderrôl, de hittünk a beígért jobbulásnak. Most már azonban csak az alagút végét lássuk, ha nem sikerül kivitelezni valamilyen megoldást. Ezúton is arra szeretnénk kérni a nézôket, hogy jöjjenek ki a hétvégi mérkôzésekre és szurkoljanak egy olyan csapatnak, amely az elmúlt évtizedben talán a legszegényebb körülmények között veszi fel a harcot, de a lelkesedés szempontjából valahányszor a leggazdagabban áll a jégre.

    Küzdôsport
    Szombaton városunkban küzdenek

               Amint arról már hírt adtunk, január 29-én, szombaton 9.00 órai kezdettel a Művelôdési Központban kerül megrendezésre a II. Dragon Kupa WTF taekwondoverseny. (A verseny elsô kiírásának küzdelmeit 2003-ban szervezték.) A szervezô Gyergyószentmiklósi Elite SK taekwondocsapatának edzôje ismertette a a versenyre meghívott együtteseket: Csíkszeredai Phoenix, Székelyudvarhelyi Hwarang, Szovátai Sasok, Gyimesfelsôloki Orchidea, Szentegyházi Kwon, Csíkszentkirályi Shuriken, Gyergyószentmiklósi Elite és Tg. Ocna-i Ssylum. Megtudtuk ugyanakkor, hogy a mérkôzéssorozatot a Step Dance kiselôadása nyitja, majd a mérkôzések szünetében aikido-bemutatóra kerül sor.
               Az elôzetes számítások szerint az egész napos versenyen körülbelül 120 sportoló részvételére számítanak. A sportolók a gyermek-, ifjúsági és felnôttkategóriákban fognak küzdeni. A megmérettetés a Román Taekwondo Szövetség jóváhagyásával lesz megszervezve – nyilatkozta Péter Balázs, az Elite SK taekwondocsapatának edzôje. Az Elite SK taekwondocsapatának támogatói: Portik Nándor, Bajkó Antal és Bajkó József. Az együttes további támogatók jelentkezését várja.

    Tenisz
    Rangos torna zajlik

               Az Ausztráliában lezajlott Australian Hardcourt elnevezésű nemzetközi ifjúsági versenyen a Sorana Cîrstea és Portik Szatmári Ágnes alkotta páros a második körben 6–2, 6–1 arányú gyôzelmet aratott a horvátországi kettôs, a Josipa Bek és Mirna Marinovic elleni találkozón.
               A páros verseny harmadik fordulójában: Sorana Cîrstea–Portik Szatmári Ágnes – Marina Erakovic–Monica Niculescu (új-zélandi–román) 3–6, 3–6.
               Január 24-én, hétfôn Melbourne-ben elkezdôdött az ifjúsági teniszezôk számára szervezett Ausztrál Nyílt Bajnokság küzdelemsorozata. A rangos nemzetközi megmérettetés egyéni versenyének elsô fordulójában gyôzelmet aratott a gyergyói lány. A mérkôzés eredménye: Portik Szatmári Ágnes – Katerina Kramperova (cseh) 6–2, 7–6. Az egyéni verseny második fordulójában: Caroline Wozniacki (dán) – Portik Szatmári Ágnes 6–3, 5–7, 6–2.
               A páros verseny elsô fordulójában az olasz Sara Errani és a Portik Szatmári Ágnes kettôs az ausztráliai Jessica Engels és a Bianca Smith alkotta duó ellen mérkôzött. A háromjátszmás találkozót az ausztrál kettôs nyerte meg. Eredmény: Sara Erani–Portik Szatmári Ágnes – Jessica Engels–Bianca Smith 6–1, 3–6, 3–6.
               A Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) által január 17-én, hétfôn közzétett nôi ifjúsági (felsô korhatár 18 év) világranglistán (1–100. helyek): 1. Michaela Krajicek (holland) 1415 pont, 2. Shahar Peer (izraeli) 1120 pont, 3. Vika Azarenka (fehérorosz) 975 pont, 4. Yung–Jan Chan (Taipei-i) 959 pont, 5. Sesil Karatantcheva (bolgár) 938 pont, … 44. Portik Szatmári Ágnes 422 pont.
               A 2004. évi végsô ITF nôi ifjúsági világranglistán Portik Szatmári Ágnes 441 ponttal a 36. helyen zárta az évet.

    Jégkorong/ Külföld
    Két mérkôzésen három pont

               Február 11–13. között a budapesti Papp László Sportarénában kerül megrendezésre a Pannon GSM válogatott jégkorongtorna. Résztvevô csapatok: Magyarország, Kanada, Szlovákia és Németország. A rangos megmérettetés elsô fordulójában február 11-én, pénteken a magyar válogatott a kanadaiak, február 12-én, szombaton a szlovákok, 13-án, vasárnap pedig a németek ellen lép pályára.

    Sífutás
    Verseny következik

               Az elôttünk álló hét végén, egész pontosan a január 28–30. közötti idôszakban Hargitafürdôn kerül megrendezésre az országos gyermekbajnokság küzdelemsorozata. A megmérettetésen jelen lesznek a Gyergyói ISK sportolói is. A január 22–23. közötti idôszakra tervezett Dinamo-kupa versenyt elhalasztották, mert nem tudták a pályát elôkészíteni.
               A romániai férfi sífutóválogatott január 26-án, szerdán Görögországba utazott, hisz a hét végén ott kerül megrendezésre a Balkán-bajnokság elsô fordulójának küzdelemsorozata. A Balkán-bajnokság második fordulójának küzdelmeire február folyamán Macedóniában kerül sor.

    Sporttánc

               Idei elsô lapszámunkban arról tájékoztattuk olvasóinkat, hogy január 29-én, szombaton és 30-án, vasárnap Besztercén kerül megrendezésre az idei év elsô versenye. Kevéssel lapzárta elôtt azonban megtudtuk, hogy a rendezvényt elhalasztották. A megmérettetés új idôpontja: február 12–13. A tervek szerint mindkét gyergyószentmiklósi táncklub képviselteti magát a besztercei megmérettetésen.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Horoszkóp
    január 27 – február 2.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Bármennyire is szeretne valami újba kezdeni, vigyázzon, mert ez a hét nem a döntések ideje! Nincs szellemi képességeinek teljében, így most a megérzései is csalókák lehetnek. A pénzügyeit érintô döntéseit beszélje meg egy bizalmasával!
               BIKA (IV.21-V.20)
               Ezen a héten nehezen találja meg lelki békéjét, s ez meglehetôsen nyugtalanítja. Szeretne valahová elutazni, de erre valójában se ideje, se lehetôsége nincs. Idegesítik a máskor örömet okozó apróságok, s pillanatok alatt dühbe gurul.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               Lelkében két lény lakozik, akik örök harcban állnak egymással. Olyan, mint az idôjárás, bizonytalan, határozatlan, hol a nap süt, hol az esô esik. Alapeleme a levegô, alaptulajdonsága az állandó változás.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               A külvilág rendkívül erôs hatással van Önre, a legnagyobb lelkesedésbôl képes lecsúszni a legmélyebb letargiába. A még hideg, fagyos idôben pihenjen sokat, tartalékolja erejét, készüljön a tavaszra! Nincs az olyan messze!
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Az e jegyben született egyén uralkodásra, vezetésre született. Önérzet, egészséges büszkeség tölti el a jellemét. Megfelelô idôszak ez anyagi helyzetének javítására. Ha kicsiben játszik, még szerencséje is lehet.
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               Most szerencséje lehet, próbálkozásai sikerülnek, amennyiben kitartó marad egy valós, reális úton. A szerelemben nem ajánlatos félrelépni, maradjon meg a már biztos, jól működô kapcsolat mellett! Feleslegesen ne kockáztasson!
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Az a Mérleg, aki hétvégén síelni készül, esetleg síelni akar tanulni, számoljon kisebb nehézségekkel, kellemetlenségekkel. A szerencséjén múlik, hogy egyszerű rándulással ússza-e meg a mókát. Vigyázzon az egészségére!
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               A Skorpió ura a tüzes Mars, alapeleme a Víz. A két ellentétes elem között örök harc folyik a Skorpióban, ebbôl a küzdelembôl fakad összes erénye és hibája, aktivitása és passzivitása. Ezen a héten ne kérjen pénzt kölcsön barátaitól, ne halmozzon fel adósságot!
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               A Nyilas optimista beállítottságú, általában a dolgok pozitív oldalát nézi. Barátai kétségeit egyszerű és világos megnyilatkozásaival oszlatja el. Ezekben a napokban kisebb intrikára számíthat a munkahelyén, de ne aggódjon, bízhat önmagában! Szerencsére Önnek megvan a magához való esze.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Szerencsésnek mondható hét, remekül érzi magát, a kiváló fizikai, egészségi állapot még sokáig elkíséri. Ne feledkezzen meg arról soha, hogy ha nem mozog, minden nyavalyája elôjön, kiújul! A szerelemben mindent lelki oldalról közelít.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Ezen a héten nyugodt idôre számíthat. Lesz ideje, hogy a halogatott, nem sorsdöntô, de szükséges dolgokat elintézze. Ilyen például a karácsonyi díszek, az ünnepek alatt felgyülemlett mindenféle dolgok elpakolása, ruhák szelektálása stb.
               HALAK (II.20-III.20.)
               Aki Halak társban gondolkodik, az nézzen komolyan utána e jegy tulajdonságainak! Ismerje meg adottságait, mert csak ez esetben számíthat tartós kötelékre! Ezen a héten új emberekkel ismerkedik, új tapasztalatokat gyűjt.



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               Sünike megy az úton, egyik kezében egy jókora kenyér, másik kezével meg egy kötelet húz maga után. Szembejön vele egy farkas, és megkérdi:
               – Süni, hová viszed azt a kötelet?
               – Tudod, farkas koma, olyan szörnyű az életem, hogy úgy döntöttem, felkötöm magam egy fára.
               – Akkor meg minek a kenyér?
               – Fene tudja, meddig leszek felkötve...
               * * *
               Szôke nô a benzinkútnál.
               Odamegy hozzá a kutas és kérdi:
               – 95-ös vagy 98-as benzint tankoljak?
               Mire a szöszi:
               – Miért, idei nincs???
               * * *
               – Katikám! Hogyhogy nem zsebkendôket vettél a mamádnak karácsonyra? Ha jól tudom, az volt a terved – faggatja a nagynénje Katit.
               – Azért, mert nem tudtam, hányas méretű orra van a mamának.
               * * *
               Két barát találkozik. Az egyiknek be van kötve a feje. Megkérdezi a másik:
               – Mi történt veled?
               – Tegnap ráborult egy veder víz a fejemre!
               – És, fémbôl volt a veder?
               – Dehogy! Bele volt fagyva a víz!
               * * *
               A férfi súlyos beteg, otthon az ágyában fekszik. Mellette ott az orvosa, az ügyvédje, a felesége és a gyermekei. Mindannyian azt várják, hogy vajon mikor leheli ki a lelkét. Egyszer csak a beteg felül, ránéz a többiekre, és mérgesen mondja:
               – Gyilkosok, tolvajok, kurvák és szégyentelenek!
               Aztán nyomban újból álmoba merül. A doktor szólal meg elôször:
               – Azt hiszem, már jobban van, felismert mindannyiunkat.
               * * *
               A fônök diktál az új titkárnôjének:
               – Írja, hogy összehívunk egy megbeszélést a témában keddre.
               – Fônök, a keddet egy vagy két t-vel írjuk?
               – Tudja mit? Legyen a megbeszélés szerdán...
               * * *
               A grófnak fontos elintéznivalója akad, korán reggel bekocsikázik a városba. Késôbb egy fülkébôl felhívja a kastélyt, a szobalány veszi fel a telefont.
               – Na és mondja, hívott ma már valami hülye?
               – Nem uram, ön az elsô.
               * * *
               A ház ura félrevonja a bejárónôt:
               – Kérem María, vesse be úgy az ágyamat, hogy a feleségem azt higgye, hogy este itthon aludtam.
               – Igenis, csak elôbb megcsinálom az ô oldalát...
               * * *
               Egy fiatal pár beszélget a telihold fénye alatt, szerelmesen össze-összebújnak. Egyszerre csak egy nagy felhô eltakarja a holdat. Erre a fiú megszólal:
               – Édesem, nézd! A szépséged elhomályosítja a holdat!
               Mire a lány elérzékenyülve:
               – Milyen kedves vagy!
               És tovább élnek végtelen szerelemben...
               Pár évvel késôbb, már megházasodva, három gyerekkel, hiteleket törlesztve, és egy szörnyű anyóssal. Ugyanaz a pár, kinn a teraszon, de most nem beszélgetnek. Egyszer csak a holdat eltakarja egy felhô. A nô szeretne hallani valami szépet a férjétôl, ezért megszólítja:
               – Nézd csak, valami eltakarta a holdat!
               Mire a férj:
               – Hát nem látod, te szerencsétlen? Mindjárt esni fog!
               * * *
               Évike elújságolja a nagymamájának:
               – Ma volt az elsô hittanóránk!
               – És mirôl tanultatok?
               – Ádámról meg rólam!
               * * *
               Furcsa dolog a házasság. Az elsô évben a férfi beszél, és a nô hallgatja. A második évben a nô beszél, a férfi hallgatja. A harmadik évben mindketten beszélnek, és a szomszédok hallgatják ôket.

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2005

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!