9. (583.) szám, 2005. Március 3-9




    Kisújság-olvasók figyelmébe!

               Megjelent a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2005.
               A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság évkönyvét.
               Ára: 5 euró
               Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
               e-mail: kisujsag@nextra.ro
               tel.: 004-0266-364.941
               Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
               A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
               A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
    Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




    A nôk és a nap

               Szinte minden évben elgondolkodom március 8, a Nôk Nemzetközi Napjának érzelmi töltetén. A nap lényegében a nôk becsülésére, tiszteletére, értékelésére és persze megünnepelésére hivatott, de ezzel szemben sajnos akarva-akaratlanul megteremtett – nemcsak nálunk felé – egy megszokást, miszerint „csak” ez az a nap, amikor tisztelni kell a nôket. A csak szavacska azért van idézôjelek közé ékelve, mert nagyon jól tudom, hogy a valóságban egyetlen férfitársam sem mondaná ezt így ki, de ettôl függetlenül ez a szomorú valóság.
               Minden évben eljön ez a nap, amikor férfias álszentséggel le lehet tudni egy egész évet. Egy kis mosoly, néhány kedves szó, egy csokor virág, esetleg némi ajándék és láss csodát!, mehet tovább az élet a kiváltságos férfitársadalom nôi áldozatokkal kikövezett útján. S még a március 8 is rólunk szól, férfiakról, hiszen mi vagyunk azok, akik kedveskedünk, akik megünneplünk, akik leereszkedünk, akik jópofizunk, akik bevágódunk, akik vagányak, gálánsak, szeretnivalóak, szóval a legjobbak vagyunk a világ teremtményei között ezen a napon, amiért persze hosszú távú hála jár, s nem csupán a köszönöm szépenre gondolunk.
               Minden emancipálódás ellenére továbbra is autonóm férfitársadalomban élünk, ahol a nôknek nagyjából mellékszerepek jutnak. Azonban ezekhez is szigorúan meghatározott elvárások kötôdnek. A nôi szerepkör a régmúlt homályából táplálkozik, és többé-kevésbé ma is megegyezik az évszázadok során kialakult sablonnal, mikor is a nôknek az otthoni munka, a sütés-fôzés, szabás-varrás, mosás, takarítás, gyermekgondozás volt a feladata. Erre aztán a szocializmus tett rá egy lapáttal. Csapdát állított. Az emancipálódás égisze alatt, a szocialista feminizmus a nôi egyenlôség szimbólumaként meghirdette a jogot a munkához. Így az otthoni feladatkör elvégzése mellett a nôk dolgozhattak gyárakban, üzemekben vagy a termelôszövetkezetekben is. És a nôk boldogok voltak, hogy kitörhettek a „szobafogságból” és pénzt is kereshettek. Ennek a férfiak is nagyon örvendtek. A magánéletben, a társadalmi beidegzôdésekben azonban tovább élt a hagyományos férfi-nô kapcsolat modellje. Az önálló munkával rendelkezô nôk munkaidô után teljesítették a konvencionális nôi szerepet is: keresôk, feleségek, családanyák és háztartási alkalmazottak is lettek egyben. Ez volt a szabadság és a függetlenség ára.
               A mai napig felháborító, hogy ugyanolyan vagy még jobb teljesítményért, képességért, képesítésért a nôk alacsonyabb bért kapnak. Az meg egyenesen vérlázító, hogy még örökké követôi akadnak Az asszony verve jó, hejhó! rigmusocskának. Hazánkban hetente két nô hal meg házastársi, élettársi agresszió következményeként. Tudni kell: nem felel meg a valóságnak, hogy az állami szervek tétlenségre lennének kényszerítve a családon belüli agresszióval szemben. Európa szinte minden országában büntetendô a családon belüli erôszak, a fenyegetô zaklatás, és nem az áldozatot emelik ki a családból, hanem a bántalmazót tartják távol hozzátartozóitól.
               Ha nem a fizikailag erôsebbek jogán alapuló férfiuralom diktálná a szokásokat, a jogokat, a törvényeket, ha nem az erre támaszkodó hagyományok szerint alakultak volna a dolgok, talán a világ is emberségesebb lenne. S talán az a sok öldöklés, háború, szenvedés, kín és bánat sem lett volna és nem lenne most sem, mert a nôk nem azért szülik meg gyerekeiket, hogy aztán a háborúba küldjék meghalni ôket.
               Be kellene látni végre, hogy a nô nem arra született, hogy a férfinek legyen a szolgálója. A nôk munkájának és emberi méltóságának tisztelete, az anyaság tisztelete mellett ennek a megértése lenne a legnagyobb ajándék március 8-ra.
    Ábrahám Imre

    Köszönik szépen!

               Ismét ruhaneműket vihettünk a két kisgyermekes anyuka bérlakásába. Örültek a kicsik, nekik valók a veddfelkék. A kicsi például nem is akarja levetni a színes fürdôköpenyt, annyira megtetszett neki. De nem csak ruhaneműt hoztak szerkesztôségünkbe, hogy továbbítsuk. Hétfôn egy fiatalember pénzt is hozott, hogy bepótoljon a házbérbe. Kétszázezer lejjel segítette fel a családot. S azt ígérte, havonta fogja segíteni ôket. A házbér kifizetésétôl függ a lakhelyük, ez igaz, azonban sajnos, lebetegedett mindkét kicsi. Köhögnek. Ingyengyógyszert pedig nem adnak a gyógyszertárakban. Márpedig gyógyszerre szükségük van. Lehet, hogy anyuka patikában költi el a pénzt, hogy gyógyuljanak meg kincsei. Köszöni szépen az olvasók által nyújtott eddigi segítséget.
    K-T. Gy.

    Egy helyére kettôt

               – Kétszer annyi facsemetét ültetünk, mint amennyit kivágtunk – mondta Kontesveller József alpolgármester a Virág negyedben történô fák kivágásának kapcsán. Azt is megtudtuk, hogy a lakók kérése alapján is döntöttek a fák kivágása mellett, ugyanakkor a fák gyökerei veszélyeztetik a víz és fűtéshálózatot is. Ezért kell megválnunk egynéhánytól. Mihelyt enged az idô, folytatják a munkát a mellékgazdaság alkalmazottai, van még pár szál fa „mi útba van”, na és a járdákat tönkretevô gyökereket is ki fogják szedni a tervek szerint.
               Csak engedjen az idô, egy kivágott fa helyére kettô kerül, és ha nem lesznek útba a rongálóknak, díszcsemeték fogják ékesíteni a negyedet.
    B. T. I.

    Blöffölés és iskolaépítés

               Iskolaépítést latolgat a város – írjuk már hetek, hónapok óta. A Batthyány Ignác Szakközépiskola épületét – melyet az egyház visszakapott – kellene egy másikra cserélni. Segítségre is volt kilátás a nemzetközi pénzügyi intézményektôl oly mértékben, hogy a városnak csupán a közművesített területet s néhány apróságot kellett volna biztosítania önrészként. A terület kiválasztásánál kezdôdött a kalamajka, s úgy tűnt, a végsô megoldás a felszegi 4-es számú iskola épületének lebontása lenne, annak helyére kerülne az új építmény. Sürgôsen kell rábólintson a tanács, különben úszik a pénz – hangzott el az ülésen, ám a tanács nem bólintott. Nem bontjuk le az iskolát – döntött a tanácsosok többsége.
               E döntést kellett a tanfelügyelôség tudtára adni, hát létrejött egy háromtagú küldöttség: Nagy István jegyzô, Szász József és Tinka Kálmán tanácsosok.
               A tanfelügyelôség fogadtatásáról Nagy István jegyzô elmondta:
               – Ez a gondolat úgy néz ki, hogy jó csillagzat alatt született. A küldöttség tisztázott néhány zavaros kérdést az iskolaépítéssel kapcsolatban. Ugye, azt hangoztatták, hogy amennyiben nem hozunk idôben, megfelelô döntést, elveszíthetjük az iskolaépítésre kapható összeget, elveszi tôlünk Csíkszereda. Ez egy blöff volt. A meglévô épület lebontása sem volt kizárólagos követelmény. Tény az, hogy játszadoztak velünk az indítványozók. A Batthyány iskola vezetôsége úgy látta jónak, hogy az építést csak bontás árán lehet kivitelezni. De a bontás nem indokolt, elfér a területen mind a két ingatlan. A tanácsi döntést átadtuk a tanfelügyelôségen, elfogadták és aláírtunk egy egyezséget: ha az idôjárás engedi, március 15-én elkezdik az iskola építését.
    B. K.

    Civileknek 1%

               A Megyei Tanács küldöttei tartottak felvilágosítást a manapság sokat emlegetett egy százalékról a gyergyószentmiklósi civil szervezeteknek. A Fejlesztési és Gazdasági Programok Igazgatósága képviseletében Kerekes Gábor és Ábrahám Emma tájékoztatott.
               Elmondták ôk is, jövedelmi adójának egy százaléka fölött mindenki rendelkezhet, azon civil szervezetnek adhatja, akit segíteni kíván. Szó esett arról is, hogyan kell a civil szervezetnek meggyôznie az adózókat, milyen reklámfogásokat érdemes használni, és mennyire fontos, hogy az akció végén köszönetet mondjanak támogatóiknak.
               Az adományozás gyakorlati részérôl a megyei tanácsosok sem tudtak többet mondani, mint a helyi pénzügy illetékesei: a formanyomtatványok, melyeket az adományozónak ki kell töltenie, még nem érkeztek meg. Várni kell az adakozással ezen ívek megérkezéséig. De semmi sincs veszve: május 15-ig lehet az adó egy százalékának sorsáról dönteni.

    Kevesebb ötödik osztály lesz

               Tanfelügyelôségi utasítás szerint a Fogarassy Mihály és a Vaskertes iskolában kevesebb ötödik osztály indul, mint ahány negyedik van. Az utasítás miatt nem lesz rózsás a harminclétszámos osztályban tanulóknak. Azoknak sem, akiknek csak a rajzosztályba marad hely, s azoknak a szülôknek sem, akiknek gyermeke a Step by Step osztályba kerül, hiszen az pénzzel jár.
               A román oktatási intézményt nem fenyegeti veszély; a Szent Miklós Líceumban két negyedik osztályban összesen 31 gyermek jár, jövôtôl pedig szintén két ötödik osztály lesz. A beíratkozottak száma összesen 34.
               A Kós Károly iskolában is minden rendben: két negyedik osztály van, ötödik is kettô lesz. Egyik speciális osztály, amelybe 12 gyermek jár, a normál osztályban pedig 24-en vannak.
               A Vaskertes iskolához tartozó roma osztály marad, de a négy negyedikbôl, amelybe 86-an járnak, csupán három ötödik lesz, amibôl egy művészeti osztály. Csata Emese igazgatónô elmondta, azt sem tudni, hová ültetik le majd a nagy létszámú osztályok tanulóit, a közösségeket felborítják, s az eredményen is meg fog látszani. A Fogarassy Mihály iskolában érdeklôdve elmondták, 3 osztályból 2 marad a parancs szerint. Összesen hetven gyermekrôl van szó. A 26-os létszámú Step by Step osztály marad. Az utasítás arról is szól, hogy ha túl sokan vannak, el kell irányítani a gyermekeket más iskolába – mondták.
               Kálmán Ungváry Zsófia fôtanfelügyelô elmondta: az ötödik osztályok a gyereklétszámtól függenek, míg a negyedik osztályok 25, az ötödikek 30-as létszámúak lehetnek.
               – Összeszámoltuk a gyermekeket, figyelembe vettük az iratkozásokat, és kevesebb ötödik osztály indul annál is inkább, mert olyan negyedikek is vannak, amelyben 15–16 gyermek jár. Egy-két gyermek miatt nem változtatunk, ha kimaradnak, oda irányítjuk, ahol hely van még.
               – Elvileg a szülô megválaszthatja a tanintézményt, ahová kicsijét íratja…
               – Igaz, és a szülô idôben kell beírassa gyermekét, két gyermekért nem indíthatunk osztályt, az új rendszer szerint nem lesz anyagi keret kétszemélyes osztályra. A beirtakozások szerint, néhány gyermek jár fel faluról.
               – Mi lesz azokkal a gyermekekkel, akik normál osztályból a művészeti osztályba, esetleg a Step by Step osztályba kerülnek?
               – Kerülhetnek. Évek óta szeretném nyilvánossá tenni, hivatalosan művészeti osztály Gyergyószentmiklóson nincs. Művészeti oktatás van a normál osztályban, oda be lehet íratni a gyermekeket ötödiktôl. S a Step by Step osztályba is bekerülhetnek azok a tanulók, akiknek nem marad hely máshol.
               Csata Emese, a Salamon Ernô Elméleti Líceum aligazgatója kérdésünkre elmondta: a gyergyószentmiklósi művészeti osztályokban ugyanolyan programmal oktatnak, mint a csíkszeredai Nagy István Művészeti Líceumban, teljes jogú művészeti osztályok. A zeneosztályokban I–IV-eseknek 5–6 plusz zeneóra van hetente, az V–VIII-ban pedig 8–9. A rajzosoknál az I–IV-ben nincs pluszóra, de az V–VIII-ban 7 óra van hetente. A tanügyminisztérium összesen 60 helyet hagyott jóvá a zenén, ebbôl 9 hely lesz jövôre az ötödikben. Zenére nem lehet tehát beiratkozni ötödikbe. Rajzra igen, mert 12 hely van még, de akit oda íratnak be, annak a gyermeknek felvételiznie kell.
               Nagy a megszabott osztálylétszám, kevesebb lesz az ötödik osztály. Azok, akik korábban beíratták gyermekeiket az ötödikbe, megválaszthatták a tanintézményt, akik nem cselekedtek idôben, ahol hely lesz, ott taníttatják majd a gyermeküket. A pedagógusoknak nincs mit tenniük, hiába hogy eredményesebb munkát tudnának végezni a kisebb létszámú osztályokban, a megszabott keretlétszámú osztályokban kell tanítaniuk.
    Balázs Katalin

    Száz év nagy idô

               2007-ben lesz Gyergyószentmiklós várossá válásának 100. évfordulója, és az ünnepség elôkészületei már elkezdôdtek. Dr. Seer Mihály és Minier Gábor tanácsosok toborozzák a segítôket, várnak minden gyergyóit, akinek ötlete, javaslata van, hogy a kerek évfordulón nagy, szép legyen az ünnep.
               – Korán kell kezdeni a szervezést – mondta Minier Gábor –, mert a kiadások költségét meg kell pályázni, s az bizony idôt vesz fel. Alaposan meg kell szervezni; én már a választási kampányomban is elmondtam, e négy év egyik legfontosabb eseménye lesz ez... mert száz év nagy idô.
               A szervezôk tulajdonképpen a város minden lakójától meg szeretnék tudni, milyennek képzelik el ezt az ünnepet, a beérkezô javaslatokból pedig összeállhat egy terv, késôbb a program. Már felvetôdött egy album elkészítése a 100 éves városról, szó volt a központ kicsinosításáról, sôt az elszármazottak világtalálkozójának megszervezése is újra felmerült.
               Minier Gábor azt szeretné, ha erre az alkalomra sikerülne a várost kicsinosítani, vendégszeretôbbé tenni, Európa szeme elé tárni értékeinket.
               Kérdés, hogy mennyi pénz lesz erre a célra, de a kezdeményezôk meggyôzôdése, hogy sok mindent lehet kivitelezni pénz nélkül, jó szándékkal.
               Az ünnepszervezés még gyerekcipôben jár, így várják minden gyergyóinak az ötletét, felkérik, legyenek társszervezôk, javaslataikat pedig eljuttathatják bármely tanácsosnak. Segítsen minden gyergyói, hogy szép legyen az ünnep, hisz száz év nagy idô.
    B. K.

    Terepszemle

               Pénteken délelôtt tartott fogadóórát Sógor Csaba szenátor a Lakossági Tájékoztató Irodában, viszont nem csak a gyergyószentmiklósi polgárokkal találkozott, hanem megbeszélést tartott a polgármesterrel is. A találkozón Pap József polgármesterrel a Gyergyói-medencét, Gyergyószentmiklóst érintô problémákról tárgyaltak, melyrôl röviden tájékoztatott a szenátor úr.
               – A polgármester egy egész oldalnyi problémát sorolt fel, többek között szociális lakásokról, a hokipályáról, sportcsarnok építésérôl, az utak állapotáról, az iskolák kérdésérôl mindent végigbeszéltünk. Az lenne a normális jogállamban, hogy képviselô és szenátor közbenjárása nélkül is megoldódjanak a problémák. Egyelôre még ilyen országban élünk, hogy néha nekünk is be kell segítenünk.
               A szenátor ellátogatott a felszegi iskolához, ahol a tervek szerint építeni fogják az új iskolát. Amit a szenátor és a sajtó képviselôi ott láttak, az egy „bontásra ítélt” épület volt, melyet pár napja mentettek meg a városatyák.
               A szenátor minden hónap utolsó péntekén a Gyergyói-medencében tart fogadóórákat, nyegyedévenként jön személyesen Gyergyószentmiklósra, de az irodájának munkatársa minden hónap utolsó péntekén 11 órától itt fogadja az érdeklôdôket, azokat a gyergyószentmiklósiakat, kiknek problémájuk van. A szenátort, elmondása szerint, bármikor, nem csak ezen a pénteki napon, fel lehet hívni telefonon is, az irodájának száma 314.049, és még a kampányban szórólapon megjelent 0723/ 633.840-es mobiltelefon-számon is.
    B. T. I.

    Pap József polgármester intelme a fiatalsághoz:
    Óbecsei István:
    Szeressétek az öregeket!

               Nagyon szépen kérlek titeket,
               szeressétek az öregeket,
               a reszketô kezű ôsz apákat,
               a hajlott hátú jó anyákat,
               a ráncos és eres kezeket,
               az elszürkült sápadt szemeket,
               én nagyon kérlek titeket,
               szeressétek az öregeket!
              
               Simogassátok meg az öreg fejeket,
               csókoljátok meg a ráncos kezeket,
               öleljétek meg az öregeket,
               adjatok nekik szeretetet,
               szenvedtek ôk már eleget,
               szeressétek az öregeket!
              
               Ne tegyétek szűk odúkba,
               ne rakjátok ôket otthonokba,
               hallgassátok meg panaszukat,
               enyhítsétek a bánatukat.
               Legyen hozzájuk szép szavatok,
               legyen számukra mosolyotok,
               én nagyon kérlek titeket,
               szeressétek az öregeket,
               fáradtak ôk már eleget,
               hogy ti módosabban éljetek.
              
               Ôk is elfogadtak titeket,
               mikor Isten közéjük ültetett,
               azért kérlek titeket,
               szeressétek az öregeket!
              
               Ha majd az örök szeretet,
               elhívja ôket közületek,
               ti foglaljátok el helyüket,
               mert ti lesztek majd az öregek,
               s mindazt, amit nekik tettetek,
               azt adják nektek a gyerekek,
               azért intelek elôre titeket,
               szeressétek az öregeket!

    MPSZ-hírek

               Az államelnök nyilatkozatáról
               A Magyar Polgári Szövetség gyergyószéki szervezete elítéli Traian Băsescu államelnök azon kijelentését, hogy addig, amíg ô ül a köztársasági elnöki székben, nem fogad el olyan javaslatokat, amelyek Románia nemzeti területén egy adott térség számára nagyobb autonómiát eredményeznének, mint máshol. Emlékeztetjük az államelnök urat, hogy az autonómia az európai jogállamokban elfogadott gyakorlat, amelyet a székelység nem kér, hanem visszakér. A területi autonómia nem azt jelenti, hogy valakiknek többlet-jogaik vannak, hanem azt, hogy megszűnik az az állapot, hogy valakiknek kevesebb joguk van, mint a többieknek. Ilyen értelemben lényegében egyet kell értsünk az államelnökkel, hogy mi is ugyanazt akarjuk, amit ô: legyenek mindenkinek egyenlô jogaik, nem csak elméletben, hanem gyakorlatban.
               A Magyar Polgári Szövetség véleménye szerint nem csak Székelyföld számára lenne szükség autonómiára, hanem Bukarestnek és Aradnak is (amint az államelnök úr is fogalmazott), amit a helyi közigazgatás decentralizációjára vonatkozó jogszabály kidolgozása nem old meg. És mivel a népakarat fölötte áll a parlament döntésének, ezért kérjük, hogy ne akadályozzák a Székelyföld területi autonómiájának kérdésérôl kiírt népszavazások megszervezését.
               A bôvített elnökségi ülésrôl
               A Magyar Polgári Szövetség 2005. február 19-én, szombaton bôvített elnökségi ülést tartott Udvarhelyen, ahol egy polgári-keresztény értékeket felvállaló párt megalakításáról döntöttek. A döntés értelmében a Magyar Polgári Szövetség továbbra is megmarad, mint szövetség, nem alakul át párttá, mint egyes hírforrásokban az megjelent, hanem mellette fog majd megalakulni a párt.

    Dr. Csapó I. József
    Autonómiát székelyföldnek (VI.)

               Székelyföld Önkormányzati Tanácsa, amely döntéshozó testület és polgári közképviseletet gyakorolva tulajdonképpen úgy működik, mint a parlament, hatásköre kiterjed a társadalmi gondozásra és a társadalombiztosításra. E területeken törvényerejű rendeleteket bocsáthat ki, és saját autonóm intézményeket létesíthet. Lám, milyen kiemelt jelentôségű lesz Székelyföldön a társadalmi önkormányzás, a hátrányos helyzetben levô társadalmi csoportok védelme! Ehhez kell megfelelô anyagi alapot teremteni, amelynek egyik feltétele a gazdasági és a pénzügyi autonómia!
               Az Önkormányzati Tanács saját hatáskörében közbiztonsági hatóságot állíthat fel, a törvényes rendelkezéseknek megfelelôen, az Alkotmányban nem szabályozott esetekben. Ez azt jelenti, hogy a törvény által újralétesített történelmi Székelyföldön a régió önkormányzata a közrend védelmére választások eredményeként létesít és nevez ki karhatalmi hatóságot. Tehát a törvényerejű statútum által elnyert hatáskörrôl van szó, s ezen keresztül a karhatalom civil szervezetként való működtetésérôl!
               A statútum-tervezet szerint az Önkormányzati Tanács felelôssége a rádió- és televízióállomások adására vonatkozó törvényes rendelkezések sajátos elôírásokkal kiegészítése és érvényesítése. E rendelkezés megegyezik azzal a demokratikus alapelvvel, hogy az autonóm régió önkormányzatának, tehát a régió közösségének lehetôsége legyen az országos központosított rendelkezéseket a régió adottságainak megfelelôen módosítania. Ennek jelentôségét megérthetjük, ha a Gyergyószentmiklósi két kábeltelevízió közötti diszkriminációra gondolunk! A város, illetve a régió kollektivitásának szolgálatában nem lehet majd politikai alapon megkülönböztetni, nem lehet majd nagyobb nézettségű adósávokkal más tévé- adókat háttérbe szorítani. A nézettségnek és az igénynek kell majd meghatároznia, melyik kábeltelevíziónak lesz több elôfizetôje és nem a hatalmi szabályozásnak!
               A statútum-tervezetnek egyik legfontosabb elôírása, hogy az Önkormányzati Tanács hatáskörébe tartozó területeken Székelyföld törvényerejű rendeletei a régió területén elsôbbséget élveznek. Olyan esetekben pedig, amelyekrôl az Önkormányzati Tanács saját hatáskörében nem rendelkezik, az állam törvényeit alkalmazzák. Mit jelent ez? Azt, hogy a Székelyföld döntéshozó testülete által hozott rendeletek, amelyeket törvényes felhatalmazás alapján hoz, a régió területén érvényesek, mégpedig olyképpen, hogy itt ezeket hajtják végre, s az állam törvényei azon területeken hatnak, amelyeken a rendelkezési jogot a törvényerejű statútumban nem ruházták át a régióra. Ilyen terület például a külügy, a hadügy, a nemzetbiztonság és még jó néhány állami rendelkezési hatáskör.
               Ám, a statútum-tervezet elôírása szerint az Önkormányzati Tanács igényelheti, hogy a Kormány ráruházzon vagy rábízzon olyan hatásköröket, amelyeket a jelen autonómia-statútum nem szabályoz. Miért van ilyen elôírás, amely tulajdonképpen megtalálható az Európai Unió autonóm közösségeinek védelmét szolgáló területi autonómiákban? Azért, mert a törvény által jóváhagyott autonómia-statútumban feltüntetett hatáskörök és jogosítványok az elsô idôszakban még nem teljesek, hiszen az ôshonos közösség és a hatalom közötti megegyezés eredményei. A demokratizálódás kiteljesedése azonban lehetôvé teszi, hogy a régió szabadságfoka – hatásköre – egyre teljesebbé váljék. Erre példa Dél-Tirol, amelynek autonómia-statútumában 2004-ben szüntették meg a prefektusi intézményt! A területi autonómia védelmében pedig épp tavaly léptek fel a dél-tiroliak és az osztrák kancellár az olasz kormány azon próbálkozása ellen, hogy bizonyos szabályozási területeken beavatkozhasson Dél-Tirol ügyeibe! Lám, milyen jelentôsége van a régió autonómiájának és ezen önkormányzás megôrzésének, erôsítésének! E nélkül nincs egyenlôség, nincs szabadság!
               Székelyföld Önkormányzati Tanácsának rendeleteit, határozatait végre is kell hajtani! A statútum-tervezet erre a hatáskörre az Önkormányzati Bizottságot jelöli.
               Az Önkormányzati Bizottság Székelyföld autonóm régió közhatalmát saját hatáskörében gyakorló, végrehajtó testület. Elnökét Székelyföld elnöke nevezi ki. Tagjait, a bizottság elnökének javaslatára, a kinevezésétôl számított harminc napon belül, az Önkormányzati Tanács titkos szavazással négy év idôtartamra jelöli ki. Ezen idôtartam alatt, érvényes bizalmatlansági szavazás esetén, a bizottsági tag, a működési szabályzatban foglalt feltételeknek megfelelôen, a régió elnöke által hivatalából felmenthetô. E folyamatból rögtön következtethetünk az önkormányzatiság alapelvének alkalmazására: a hatalmak (hatáskörök) szétválasztására. Az Önkormányzati Tanács a döntéshozó, az Önkormányzati Bizottság a végrehajtó! Mindkét testület átfedés nélkül működik, olyképpen, hogy tevékenysége csakis Székelyföldre terjed ki, s ezen belül a legszigorúbban tiszteletben tartja a székek és a helyi önkormányzatok autonómiáját!
               Tulajdonképpen ez az önkormányzás alapfeltétele: nincs fe- lülrendeltség, tehát senki nem parancsolhat a helyi tanácsnak, senki nem adhat utasítást a széki önkormányzatnak!

    Figura-sarok
    A színfalak árnyékában

               Este 7 óra. Kezdôdik a Figura Stúdió Színház elôadása. A közönség elfoglalja helyét, és várja, hogy a függöny felemelkedjen. A nagyérdemű csak a színpadon, a díszlet elôtti történéseket látja, de mi történik a színfalak mögött? Kihez tartozik az Üvegcipô keserédes történetben a két kávéscsészét kinyújtó kéz, kik rendezik át a színpadi teret, ki az, aki lehetôvé teszi, hogy a színész felmehessen a színpadra, ki az, aki felépíti a díszletet, biztosítja a hang- és fénytechnikát?
               Ezen a héten a díszletépítôkkel ismertetjük meg az olvasót. Zerkula Ernô és Kádár Levente minden elôadás és próba elôtt órákkal hamarabb bent a színházban és elôkészíti a „terepet”. Pál Tibi általában a nézôk beszállításával van elfoglalva, utána meg a színpadon – például a Lakodalomban mozgatja az egyik asztalt.
               Kiszállás, vendégszereplés elôtt a díszletet, a kellékeket, be kell pakoljuk az autóbuszba úgy, hogy minden beférjen és még a színészeknek is maradjon hely. Egy Scapin furfangjai elôadás elôtt történt, hogy nem találtuk az egyik játszókesztyű párját, a nézôk már bent ültek és mi már mindent felkutattunk, de nem találtuk. Persze a kesztyű majdnem a helyén volt, az alatt az asztal alatt feküdt, amelyen lennie kellett volna.
               Mielôtt a nézôk szállingózni kezdenének már mindennek kész kell lenni, a kellékek a helyükön, hogy a jelenetbôl kijövô színész azonnal megkapja és tudjon könynyedén belépni a következô jelenésébe. Ellenôrizni, hogy az ajtó jól csukódik-e, a szék lába stabil-e, a fogyókelléket, a levest és a pürét felmelegíteni, megkeverni a meggyízű üdítôt eredeti vörösbornak. Az elôkészület mindig az idô függvénye, minél rövidebb, annál gyorsabbnak és hatékonyabbnak kell lenni.
               Mikor minden be van készítve, várjuk a jelt a leengedett függöny mögött, hogy kezdôdhet. Elôadás közben is mindig ott kell lenni, ahol a legnagyobb a szükség, a színészben tartani a morált, díszletet átrendezi, a színfalak mögötti tömeget megjeleníteni – a Gólyakalifa elôadásban mi voltunk a kutyahangok.
               Néha történnek bakik az elôadásban, a Gólyakalifa szatmári vendégszereplésekor eltörött az egyik gólyaláb. Másfél óra múlva kezdôdött az következô elôadás, és arra használható kellett legyen. A szatmári színház műhelyében javítottuk ki, és a kazánban szárítottuk a festéket, hogy ne ragadjon. Elôadás után úgy kell elpakolni, hogy semmi se sérüljön meg, mindent aprólékosan és pontosan becsomagolni, hogy a következô elôadáson is naprakész legyen.
    Incze Virág

    Beszámoló egy hónapról

               Kedden délelôtt tartott sajtótájékoztatót a Művelôdési Központ két vezetôje Kolcsár Béla művészeti igazgató és Barti Tihamér gazdasági igazgató. Az általuk irányított központról, egy havi munkájukról, változásokról és a terveikrôl számoltak be. A gazdasági vezetôtôl megtudtuk, változások történtek a bérlôk szerzôdéseiben a bérek is változtak. Az eddigi tevékenységekrôl rendezvényekrôl, tervekrôl Kolcsár Béla számolt be. „A kulturális intézmény kezd eleget tenni a rendeltetésének, szerepe a város és a medence kulturális életének a fenntartása, támogatása” – hangzott el.
               Az igazgató felsorolta, milyen rendezvényeik voltak az elmúlt egy hónap alatt. Programjaik között szerepelt a Farsangtemetés, fotókiállítás, mely március 18-ig még megtekinthetô, a Hahota-elôadás kapcsán a szervezésben nyújtottak segítséget. Volt néptáncklub, felnôtt néptáncoktatás, jazzkoncert. Emellett pedig az állandó pogramok, a próbák is folytak a központban. Programegyeztetôt is tartottak a civil szervezetek vezetôivel, melynek célja nemcsak az idôpontok egyeztetése, hanem a felmerülô gondok közös megoldása, jobb együttműködés a város kulturális életéért. Azt is megtudtuk, hogy elkészült egy levelezôlista a civil szervezetek számára, feliratkozni a harmonia@nextra.ro címen lehet, hogy ezáltal is jobban megismerjék egymást, a szervezett programokat, rendezvényeket és azok idôpontjait. A jelenlévôk abban is megegyeztek, hogy március 21-én 15 órától újra találkoznak, a további programegyeztetések érdekében.
               A Művelôdési Központ eseménynaptárában a márciusi hónapra is számos rendezvény van bejegyezve. Lesz író-olvasó találkozó, 8-án nônapi buli Dancs Annamarival, ahová a hölgyeknek és lányoknak kedvezményes belépôt biztosítanak. 10-én a Figura Stúdió Színház bemutatja az Üvegcipôt. Az 1848-as szabadságharc emlékére 14-én történelmi jellegű elôadást szerveznek, meghívott elôadók dr. Egyed Ákos és dr. Garda Dezsô. 15-én a Tarisznyás Márton Múzeummal közösen történelmi vetélkedôt tartanak a VII. és VIII. osztályosok számára, melyet Csergô Tibor fog vezetni.
               A komolyzene kedvelôinek is jó hírrel szolgáltak, nemsokára a Marosvásárhelyi Tiberius Kvartett vendégszerepel, és nem titkolták, hogy tavasz folyamára Kóos János fellépését szervezik. Hagyományteremtô, medence szintű rendezvényeket is tervez a két vezetô, céljuk mindenkit megszólítani kicsitôl nagyig.
    B. T. I.

    Szülôk, segítôk képzése

               Múlt hónap folyamán két hetet töltött a Támasz Klub küldöttsége, Csata Kinga, Antal Emese, és két szülô – Burján Teréz és Koszta Erika – Svédországban. Egy pályázati pénzbôl finanszírozott képzésen vettek részt. A Svédországi Értelmi Fogyatékosok Szervezetével és az általa nyert négyéves kifutási idejű pályázattal a Kolozsvárról elszármazott Dézsi Ildikó jóvoltából kerültek kapcsolatba. A pályázat kimondottan szülôk és a személyzet képzésére irányul, több programot is tartalmaz. E hónap közepén kerül sorra egy elôadás-sorozat, mely szintén a program része, meghívottja lesz dr. Csernus Imre pszichiáter – tudtuk meg Csata Kingától, a fogyatékosok napközijének vezetôjétôl, aki még hozzáfűzte:
               – A pályázati pénz nem bútorzatra, ruhára, hanem kimondottan a szülôk és a személyzet képzésére irányul. A svédországi kéthetes képzés alatt, tizenkét város harminc intézményét látogattuk meg, nappali foglalkoztatókat, amilyen a mi napközink is, lakó otthonokat, egyéni fejlesztôket, fogyatékosoknak kialakított farmokat. Betekintést nyerhettünk a svéd fogyatékkal élôk állami támogatásába is, ami jóval fölötte áll a romániai támogatásnak. Szintén a program keretében indul egy angol nyelvtanfolyam, ez azért is szükséges, mert a négy év alatt többször is lesz alkalmunk kiutazni, és jó, hogyha bár alapfokon a szülôk is beszélik a nyelvet. Március közepén pedig a svédországiak látogatnak meg minket, egy egyhetes elôadássorozatot tartanak, itt lesz két középsúlyosan értelmi fogyatékos személy is, kik beszélnek az életükrôl, életkörülményeikrôl. Szintén az elôadássorozat meghívottja lesz dr. Csernus Imre magyarországi pszichiáter, aki március 17-én, csütörtökön 5 órától a művelôdési központban tart elôadást a fogyatékkal élôk és a társadalom témában. A tervek szerint a iskolákba is ellátogat a pszichiáter, ahol a IX–XII-es diákoknak tart kisebb elôadásokat.
               Az intézmény vezetôje a tervekrôl is szólt: közelebrôl két nagyobb pályázat leadására készülnek a Mocsári Alapítványhoz és egy Phare-pályázatot is szeretnének benyújtani. A célok között szerepel olyan cégek felkeresése is, melyek a napköziotthont, a fogyatékkal élôket apróbb munkákkal bíznák meg, foglalkoztatva ezáltal a fiatalokat.
    B. T. I.

    „A szülészeten rend lesz!”

               Az utóbbi idôben egymást érik a gyerekszülésekkel kapcsolatos panaszok, rájár a rúd a gyergyószentmiklósi szülészetre, hol egyik, hol másik szülész-nôgyógyászra neheztelnek az érintettek. Lapunkban eddig két esetet közöltünk, az egyik egy baba haláláról adott hírt, a másikban pedig – a férj elmondása szerint – Csíkszeredába kellett menekíteni a vajúdó asszonyt. De a városban, pletykaszinten, több eset is kering, ezért kérdeztük meg a gyergyói kórház igazgatóját, dr. Jeszenszky Géza fôorvost, mit tud, mit tesz e helyzet felszámolásáért.
               – Ezeket a problémákat elemeztük, utánanéztünk, hogy mi történik. A megyei igazgatóságtól személyesen az igazgató urat hívtam meg, múlt szerdán volt a kiértékelô gyűlés. A végeredmény: sem az orvosok, sem az asszisztensek részérôl nagyobb mulasztást nem találtunk. A központi, orvosi kollégiumhoz is eljutottak egyes esetek, de az érkezett válaszban, a történtek miatt nem marasztalják el az orvosokat. Ezek olyan incidensek, amelyek elôfordulhanak a legjobb klinikákon is. Az orvosi tevékenységben történnek komplikációk, amelyekért nem mindig az orvos a hibás. Érthetô, hogy nehezen fogadják el az emberek, hogy bejön egy egészséges nô szülni és betegen távozik. De ilyen régebb is volt, most is van, és sajnos, lesz is.
               – Az ilyen hírek viszont megszaporodtak az utóbbi idôben...
               – Hogy a gyergyói szülészeten történtek ilyen felkapottak lettek a médiában is, ez egyszerűen az ott dolgozó személyzetnek a hibája: megszegték a titoktartás szabályát. Ami egy közösségben történik, csak akkor válhat nyilvánossá, ha az illetékes személyek kivizsgálták az esetet. A hozzátartozók sem velem közölték panaszukat. Pedig ha a hozzátartozó úgy érzi, a kórházban nem tettek meg mindent, elsôsorban engem, a kórház igazgatóját kellett volna értesítsék. Hozzám eddig, hivatalosan, egyetlen panasz sem jutott a szülészettel kapcsolatban. Volt panasz magánrendelôkben történtekre, de én abba nem tudok beleszólni.
               – Az emberek a szülész-nôgyógyászok közti nézeteltérésrôl beszélnek...
               – Nem lehet eltagadni, hogy az orvosok közt vannak problémák, s ezeket meg kell oldani, de nem erôsíthetem meg azt a hírt, hogy emiatt történtek volna balesetek. Létezik egyfajta ellentét az orvosok között, fôként Marc doktor és László doktor között, ez egy örökölt probléma. Korábban egy liberálisabb osztályvezetô volt, aki sok mindent elnézett, csakhogy csend legyen az osztályon. László doktor kicsit szigorúbb, mint elôdje, lehet, hogy ez nem tetszik. Pedig az osztályvezetônek a szava szent, ô felel mindenért, ami az osztályon történik, köteles olyan hangulatot teremteni, amely békét, csendet biztosít betegnek, dolgozónak egyaránt. Van egy nagyon rossz szokás Romániában: mindenki magánrendelôt nyitott. Ott rendelnek, ott követik a terhességet, s ezért szüléskor a páciens ragaszkodik ahhoz, hogy orvosa vezesse a szülést. Igen ám, de a kórház nem maszek! A törvény azt mondja, hogy az osztályon az ügyeletes orvos felel mindenért, ô vezeti le a szüléseket. Hogy ezt nem tartották be, és nem csak nálunk, ebbôl lettek a gondok. Ez nálunk azért nagyobb gond, mert az orvosok közt nincs meg a kellô összetartás. Hiába volt bent az ügyeletes, a szülô nô behívta a kezelôorvosát. Hiába történt bármi, az ügyeletes nem avatkozott bele, mert nem az ô betege, s ebbôl olyan problémák adódtak, melyek etikai kérdést vetettek fel.
               – Mit tehet a kórházigazgató?
               – Abban látom a legnagyobb problémát, hogy nem volt kollegiális a viszony az orvosok között, egyik okosabb akart lenni, mint a másik. A három orvos megígérte, rendezik a viszonyukat. Egy hónapot kaptak, az igazgató tovább nem tolerálja ezt a hangulatot. Hétfôtôl elrendeltem, hogy a szülést csak az ügyeletes orvos vezetheti le. A beteg kezelôorvosa is jelen lehet, de ô csak asszisztálhat. Itt nem ragaszkodhat egyik vagy másik a betegéhez. Itt ha kell, össze kell fogni, életet kell menteni. Ha nem tartják be a szabályokat, vagy Marc doktor, vagy a László házaspár megy el a szülészetrôl. Más megoldás nincs.
               – Nem könnyű jól felkészült szülész-nôgyógyászt Gyergyóba hívni. Azt jelentené, hogy jobb, ha Marc megy egyedül, mert különben ketten, László doktor és neje, Benedek doktornô távoznak?
               – Nincs errôl szó. Annak kell mennie, aki elsôként megszegi ezt a megegyezést.
               Ultimátumot kaptak az orvosok: aki vét, annak ajtót nyit a kórház. Dr. Jeszenszky Géza kórházigazgató azt is elmondta, hogy az orvosok egymás iránt indított befeketítési hadjáratának lett áldozata a szülészet jó hírneve. Rosszul sült el a hadjárat, nem egymást, az osztályt feketítették be. „Nem olyan fekete az osztály helyzete, mint amilyennek tűnik. Nincs itt sem több koraszülés, császármetszés, halvaszülés, mint Csíkban vagy Udvarhelyen” – mondja az igazgató, kiegészítve: „Egy hónap sem kell, s a szülészeten rend lesz!”
    Balázs Katalin

    Vetélkedôk és elôadás

               A pénteken délután szervezett Zrínyi Ilona matematika-versenyen a gyerekek matematikai tudásukat, logikájukat tették próbára. Egy idôben három iskolában, a Kós Károly Általános Iskolában, a csomafalvi Köllô Miklós Átalános Iskolában és a remetei Fráter György Általános Iskolában tartották az évekkel ezelôtt Kecskemétrôl indult vetélkedôt. Városunkból háromszázegy tanuló vett részt, összesen közel ezer résztvevôje volt a már nálunkfelé is hagyományos Zrínyi Ilona matematika-versenynek. A tesztlapokat Magyarországon javítják, és eredmény úgy két-három hét múlva lesz – tudtuk meg Csuszner Jolán tanárnôtôl.
               * * *
               Beszéljünk szépen! címmel tartottak anyanyelvi vetélkedôt a Vaskertes iskola I–IV. osztályosai számára az elmúlt hétvégén a Salamon Ernô Gimnázium dísztermében. Összesen tizenkét csapat versenyzett négyfôs csapatokban. Az anyanyelvápoló vetélkedôn népdalokat, népmeséket is elôadtak a kisdiákok, majd a nyelvhelyességi gyakorlatok, az igazi játék kezdôdött. Az elsôsök és másodikosok munkáját Páll Emôke magyar-német szakos tanárnô, Czirják Edit és Molnár Zsuzsa tanító nénik pontozták. Elsôk lettek a Manók és a Micimackók. A harmadikosok és negyedikesek gyakorlatait pedig Farkas Katalin magyar szakos tanárnô, Dali Erika és Mezei Helén tanító nénik értékelték. A két legjobb csapat a Csodatörpék és a Tappancsok lettek. Minden résztvevô kis jegyzetfüzetet és írószereket kapott, a díjazottak pedig értékes mesés- és verseskönyvekkel térhettek haza. A Beszéljünk szépen! anyanyelvi vetélkedôt a szervezôk városi szintűre szeretnék emelni az elkövetkezô években. A napjainkban egyre inkább háttérbe szoruló anyanyelvápolás, a szép érthetô fogalmazás, beszéd érdekében tettek a tanítók és tesznek ezen vetélkedô megszervezésével. Nem titok: hagyományt szeretnének teremteni.
               * * *
               Túl a vetélkedôkön, a Vaskertes iskola művészeti osztályainak kis zenészei hétfôn délután Tavaszváró elôadást tartottak szülôknek, tanítóknak, de legfôképpen azért, hogy egymást is meghallgassák, szokjanak hozzá a fellépésekhez. A kiskoncertre a Salamon Ernô Gimnázium udvarán, a volt műhelyben kialakított osztályteremben került sor. Bocskai Csilla, Jakab Bálint Márta és Máyer Róbert tanárok szervezésében, tanítványaik zongorán, klarinéton és hegedűn játszottak. „Érdemes dolgozni, folytatjuk a munkát, nem adjuk fel. Szép eredményeink vannak, hangszerünk nagyon sok van, támogatóink is vannak, semmi másra nincs szükségünk, csak engedélyre, hogy tudjunk továbbra is dolgozni” – mondta Babos Miklós tanító bácsi, ki évekkel ezelôtt is keményen talpalt a művészeti osztályo- kért.
    B. T. I.

    Újabb három iroda

               Sajtótájékoztatót tartott szerdán délelôtt a Family Tree cég gyergyószentmiklósi irodájának vezetôje. Az családfa-kutató kft. székhelye Budapesten található, de Szentpéterváron és Gyergyószentmiklóson is van irodája.
               Kis Ildikó, a 2003-ban alakult gyergyószentmiklósi székhelyű iroda igazgatónôje elmondta, március elsejétôl újabb három irodát nyitottak a környezô falvakban: Csomafalván a 257-es szám alatt, Alfaluban a 799. szám alatt és Remetén a Borvíz u. 3. szám alatt. Azért volt szükség az irodák megnyitására, mert a környékbeli falvakból egyre többen fordultak segítségért tulajdonjog tisztázásáért, ismeretlen helyen tartózkodó rokonok megkereséséért, örökösödési tanácsadásért, valamint útbaigazításért nyomtatványok, kérések kitöltésénél. Az egyszerű fénymásolás-faxolástól kezdôdôen a jogi tanácsadásig mindennel útbaigazítják a hozzájuk betérôt. Cégeknek és egyéb szervezeteknek jogi tanácsadást is nyújtanak. Összeállítják a hagyatékhoz szükséges iratcsomót, külföldi hagyatékkal kapcsolatos kérdésekre is választ adnak. De akár útlevél, személyazonossági igazolvány cseréjéhez szükséges iratok összeállításában is segítenek. Vállalják a cégbejegyzést, engedélyek megszerzését. A nyomtatványok ingyenesek, és a kisebb információk sem kerülnek pénzbe.
               Végezetül nem hagyhatom ki, az iroda székhelye Gyergyószentmiklóson a Gábor Áron utca 1/A szám alatt van.
    K-T. Gy.

    Tizenöten lakják a kolostort
    Nincs baj a képességükkel

               Múlt év szeptemberében adtuk hírül, árvák vannak Szárhegyen. Az iskolakezdô napokban nyolc gyermek került a Ferenc-rendi kolostorba. Most már közel kétszerannyian vannak. Tizenöten élnek fenn, van közöttük iskolás, óvodás, na meg egy kétéves is, neki külön magasított etetôszék van az ebédlôasztal mellé helyezve. Négyen-öten vannak egy „családban” a nevelôvel, s van két budapesti önkéntes is, aki segít tanulni a kicsiknek. Ottjártunkor éppen az ebédlôben gyülekeztek az iskolából hazaérkezôk. Káposztaillat terjengett, a falon ki volt függesztve, kinek mi a feladata. Játékával hozzánk szegôdött az egyik kicsi. Dobókockás, lépegetôs játék volt kezében, s persze a végén ô nyert. Kissé nehezen értettük, mit mond, de a játék hevében addig magyarázta, mik a szabályok, amíg értésünkre nem adta. Nagyobb, élénk szemű szôkeség is hozzánk csatlakozott. Az ellenôrzôjét is megmutatta. Meg is mutathatta, büszkélkedhet vele, csupa jó minôsítéssel vannak tele a négyzetek. A beszélgetésbôl az is kiderült, jobban szerette Déván. Habár tanulmányi eredményei jók, visszavágyik.
               Az osztály befogadta
               Az iskola folyosóján hosszú polcokon sorakoztak a lábbelik, címkéken állt a tanulók neve. Azt gyanítottuk, hogy tornaórát tartanak, azért váltottak kényelmesebb cipôre. De nem. Papuccsal mennek be a felújított osztályokba a kicsik.
               Tanítókat kérdeztünk, osztályukban hogyan illeszkedtek be a kolostorban élôk. Ferencz Melinda tanítónô elmondta, szeretettel fogadta az osztály a gyermeket, örültek, hogy közéjük került, már tudták, hogy jönni fog. Gond nélkül befogadták. Az új gyermekkel sincs semmi baj, alkalmazkodott, barátokat szerzett. Igaz, gyenge-közepes a tanulmányi eredménye, de nincs baj vele. Hétvégeken pedig édesanyja hazaviszi.
               Ferencz Piroska hittantanár volt éppen a szomszédos osztályban, aki elmondta, a kisebb osztályokban segítik a gyermekek egymást. Volt rá példa, hogy tízórait is vittek az új osztálytársnak. Az újak is jól érzik magukat. Kell külön is foglalkozni egynéhányukkal, hiszen van olyan ötödikes, aki most tanulja a betűvetést. Persze, vannak jó képességűek is. Az egyik kisfiú mesemondó versenyen is részt vett.
               Viselkedési zavarokkal küzdenek
               Molnár Csilla tanítónô is elmondta az általa tapasztaltakat.
               – Év elejétôl két gyermek van az osztályomban, a társai könynyen befogadták, a közösség nyitott volt, ajándékot is adtak az újaknak, csak sajnos a két gyermek folyamatosan viselkedési zavarokkal küzd. Arra törekszenek, hogy társaikat bántsák, rengeteg agresszió van bennük. Külön kell foglalkozni velük, de csak úgy, hogy az osztály többi része ne érezze, mert akkor külön kategóriába sorolhatják, ami gondot jelenthet. Úgy kellene felfogni, hogy problémás gyermekek, s még van olyan az osztályban, aki nehezebb körülmények között él, mint ôk. A tanulás mendegél, de nem mindig írnak házi feladatot. Ilyenkor szólok, beleírom az üzenô füzetbe. Az jó számukra, hogy hétvégén szaktanárok segítenek a tanulásban, de gyakran változnak a nevelôk. Vigyáznak rájuk, ez igaz, de ez még nem elég. Úgy gondolom, hogy elkezdték az árvák felkarolását anélkül, hogy lett volna elsôdlegesen egy képzett felnôtt közösség. Ha még többen lesznek, félek, nem bírja meg a közösség. Külön érzékenység kell a kezelésükre, ôk nem hibásak, hogy idekerültek. Mi lesz, ha megduplázódik számuk? Úgy gondolom, nincs meg a kellô hozzáállás, mint amilyen eleinte volt. Mondták, hogy csak Szárhegy fogadta nehezen a gyermekeket. Az emberben kell legyen szociális érzékenység, de mindenkin nem lehet segíteni, s Szárhegyen is vannak bizony, akik segítségre szorulnak.
               Testvérei nevelôje
               Márton Sándor nevelô rönköket rakott éppen egy traktorra, amikor odaértünk. Nem csak nevelô, bevallása szerint, a fűtéssel is foglalatoskodik. A csíkszépvízi fiatalembernek a két testvére is a kolostorban él. A szülôk elváltak, az édesapa nem tudta rendezni a három gyermeket, így kerültek Dévára.
               – Szárhegy jó hely. Tiszta a levegô. A gyermekek kicsit roszszak, de hála istennek jól tanulnak. Persze van kivétel. Kicsit nehezen illeszkedtek be az iskolába, de nekünk is nehéz az új helyet megszokni. Reméljük, hogy többen leszünk. Tanulnak, mi felügyeljük, számbavesszük mit írnak az üzenôfüzetbe. A tanítók kijárnak, jó a kapcsolatunk. Nem nagyon panaszkodnak, igaz verekednek néha az iskolában a gyermekek.
               Jó Szárhegyen
               Veress Orsolya budapesti önkéntessel is beszélgettünk, miután megkavarta néhányszor az ebédet, idôt szánt ránk is. – Hideg van Budapesthez képest, s a körülmények is másak, nem kényelmesek sok tekintetben. Igyekszünk megtenni, amit lehet, de még van amit csiszolni. Négy gyereknek segítek a tanulásba. Úgy gondolom, a képességeikkel nincs baj, hanem a múltbéli élményeik hatására úgy gondolják, hogy kevesebbet érnek, nem tudnak annyit. Ezen kellene változtatni. Tartjuk a kapcsolatot a tanárokkal, tanítókkal, elmondják, mit tapasztalnak az iskolában, tanácsokat adnak.
               Nyár végéig marad Orsolya Szárhegyen. Hogy miért van itt? Erre azt felelte, hogy jó itt lenni. Van, aki örül, hogy cseppségek nônek fel a kolostorban, s jönnek még többen, hogy itt nevelkedjenek, van, aki aggódik. Az itt élô gyermekek nagy része már ôsszel azt mondta, jó hely Szárhegy, csakhogy ôk nem nyár végéig maradnak… Talán nyár végére tudnak teljesen beilleszkedni az iskolatársak közé, talán sikerül elôzô gyermekéveik árnyékos idôszakait elfelejteniük. Ebben pedig óriási segítségre van szükségük. Töretlen nevelôi, pedagógusi odaadásra.
    K-T. Gy.

    Milyennek bizonyult a Stage Management rendezvény szervezése?

               Nem szabadna olyasmi elôforduljon, ami február 27-én este 7 órakor a Kaczor-koncerten bizony megtörtént.
               Kedves ismerôseinket meghívtuk erre a koncertre. Örültek a meghívásnak, reméltük, jól fogunk szórakozni. Az elôre megvásárolt helyjegyekkel kezünkben, érkezésünkkor már keserű szájízként hatott a nagy tömeg, ami 7 óra elôtt 10 perccel látható volt a kultúrház épülete elôtt.
               Egy pillanatra talán a kommunizmus évei is eszembe jutnak, amit nem lehet amúgy sem könnyen feledni. Havazik, nem kellemes ilyen idôben fél óránál többet is várakozni. A szervezôk nem hangoztatnak semmit a késés okáról, de már a türelmetlenkedô emberek közül, hangos kérdés hangzik: – Miért nem engedik be a nézôket a terembe?
               Próbáljuk jó hangulatunkat megôrizni, és azzal vigasztalom a vendégeinket, úgyis helyreszólóak a jegyek, mikor ajtót nyitnak, nem tolakodunk. De miért kell a közönség idegrendszerét ily módon próbára tenni?
               Igazából akkor ér a meglepetés, amikor beérve a terembe, az ülôhelyeink már el vannak foglalva. Odapillantva, nem is tudtam, szóvá tegyem vagy ne, mert ismerôsök ülnek kényelmesen a székeken. Biztosan az arcom elárult valamit, mert az ülôk felé nézve, ez hangzik: – Nehogy azt mondd, hogy álljunk föl!
               Saját lelkiállapotom megnyugvása érdekében, na meg szégyelltem a vendégeink elôtt, hogy ilyen meghívást kaptak, próbáltam emberiesen megkérdezni: – Ide szólnak a helyjegyeitek? Válaszként: – Nincsenek helyjegyek, válaszolja a hölgy, aki már a nekünk szóló helyeinken kényelmesen próbál helyezkedni (gondolom, azért ô is kellemetlenül kell érezze magát). Próbálom bizonyítani a jegyet megmutatva, hogy igenis ezek helyjegyek, amit személyesen én vásároltam meg a kultúrház épületében működô bárban vagy kávézóban. A hölgy melletti három szék is szintén minket illetne, oda is szólok illedelmesen, de kérésemre még csak a jegyet sem hajlandók megmutatni, egy pillanatra talán süketnek szeretné tenni magát a szórakozni vágyó fiatal pár. Fölháborodottan észre kell vennem, hogy ezekkel az emberekkel fölösleges szót váltani.
               Próbáltam a férjemet nyugtatni, akinek igencsak próbára tették az idegrendszerét, legszívesebben fölhívtam volna a szervezôket, de a telefonokat sem hoztuk magunkkal, úgyis kikapcsoltuk volna az elôadás idejére.
               Arra gondolva, hogy mi sem vitatkozni jöttünk, hanem a szürke hétköznapok után kikapcsolódásra vágytunk, gondoltam, találok a bejáratnál valakit a szervezôk közül, aki intézkedne. Csalódottan vettem tudomásul, hogy a szervezôknek fontos a bevétel, nem intézkednek, nem érdekli ôket ezek szerint a közönség. Legszívesebben hazamentem volna, jobb választás lett volna a tévénézés, olvasás, vagy akár a pihenés. Kedves jó ismerôseinket szem elôtt veszítve a nagy tömegben, arra a döntésre jutottunk a férjemmel, hogy nem távozhatunk csak úgy el, mert fölháborító, ami itt zajlik, hiszen mi vendégekként hívtuk meg az ismerôseinket.
               Fél lábon állva döbbentem rá, hogy az elôegyüttes dalai hangoznak el. A hátamnál egy apuka, a gyerekét a nyakában tartva, a gyerek lábai a vállamon, de már ez sem zavart. Próbáltam a másik lábamnak is helyet találni, semmit nem látva, talán néha egy-egy pillanatra, ha nagyon ügyeskedtem, sikerült egy-egy mozgóképet elkapni.
               Kaczor Ferenc föllépésekor egy parányit föllélegeztem, hiszen a szervezôk nevében elnézést kért, hogy tudta szerint van olyan helyjegy, ahol haton is ülnek.
               De a miénk, az más volt. Mert a hölgy, aki hajlandó volt a jegyét megmutatni, azon csak sorszám volt.
               Szóval, csak azt szerettem volna kifejteni, hogy nem is olyan biztos, ha valaki elôadásra készül, még jól is fogja érezni magát.
               Az énekes pedig tapsot érdemelt volna mindenkitôl, de mi a párommal tapsra nem tudtuk emelni kezünket, annyira rossz élményt hagyott bennünk az ilyenféle szervezés. Talán egy picit érdemes lesz jobban elgondolkodni, hogy mivel is jár egy ilyesféle vállalkozás.
               Ne csak a vendég érezhesse jól magát, hanem a közönség is!
               Ezeket a sorokat papírra téve, úgy érzem, fölsóhajtok, talán egy picit megkönnyebbülve vágunk ismét a szürke hétköznapok elébe.
    Sz. E.

    Csodás gyógyulások tudományos köntösben

               Kétkedéssel, vegyes kíváncsisággal olvasom a Kisújság idei 6. számában egy féloldalas fizetett reklámot, amely nagyon egyszerű módon ígéri a lakosság leggyakoribb panaszaira (ízületi fájdalom, magas vérnyomás, gyulladások, szívműködési problémák, visszerek, allergiák, emésztési zavarok, koleszterin és, hogy is maradhatna ki a sorból, a fogyás) egy látszólag egyszerű megoldást: vegyen meg egy pár mágneses talpbetétet és a betegségeitôl megszabadul (meg valamennyi pénzétôl is). Mindezt tudományosan megfűszerezve és (ami a legfájdalmasabb) a régi kínai gyógyászatot – hagyományos kínai orvoslást – állítva tapasztalati háttérnek!
               (Egy közbevetett gondolat, mielôtt folytatnám a szakmai értékelést:
               * Ez sajnos egy olyan jelenség, amely lassan erôsödni fog – jönnek az embert helyettesítô megoldások (nyugati árral), az áltudományos magyarázatok, félretájékoztatások, amelyekkel egy átlagember nem tud mit kezdeni: vagy elhiszi, vagy nem, de nem tudja hányadán áll. Legfeljebb befizeti a tandíjat. Ez gyűrűzik nyugatról kelet felé (üzleteken, TV-n, hálózatos kereskedelmen, net-en keresztül), és a terjesztôk egyéni vallomásaival próbálnak hatni az ember hitére.)
               Néhány tény, amely független bármilyen tudományos véleménytôl:
               * A régi kínai orvoslás NEM fedezett fel és soha NEM használt talpmasszázst. A talpmasszázs egy múlt századbeli „találmány”, amely mint kiegészítô (komplementer) gyógymód más fôbb terápiai módszer mellett jól használható.
               * A kínai orvosok és a kínaiak által elismert európaiak (ezen a téren ez a szakamai elismerés) véleménye a mágnesnek az emberi szervezetre gyakorolt hatásáról: Nincs annyi tapasztalat, hogy biztosan lehetne tudni, mi is történik, és mi a hosszú távú hatása egy mágneses talpbetét, karperec, deréköv, fejpánt, lepedô stb. viselésekor (a rengeteg reklám ellenére sem).
               * A felsorolt betegségeket, zavarokat a régi kínai orvoslás tényleg gyógyítja, de nem talpbetétekkel, hanem akupunktúrával, gyógynövényekkel, egész testmasszázszsal, légzô és tornagyakorlatokkal, meditációs technikákkal stb., amelyek nagyon alaposan képzett szakembereket feltételeznek, és a gyógyuló részérôl aktív részvételt, nem pedig csak egy vásárlási aktust.
               * Az a reflexológus, terapeuta, aki egy ilyen „árucikket” ajánl, az elsilányítja azt, amit természetes életmódnak, módszernek nevezünk (egy árucikk elsôbbsége minden emberi érzés, tudás, tapasztalat fölött).
               * A reklámból nem derül ki, hogy kik a „szakértôk”, akik izzasztó kutatással és gyötrelmes munkával „megreformálják” a régi kínai orvoslást, csak a közvetítôk. Ôk errôl mit tudnak?
               * Hiányzik a végérôl az, hogy mitevô legyek, ha nemkívánatos, zavaró tünetek jelentkeznek (vérnyomás-ingadozás, rossz közérzet, szédülés stb. – amire sajnos már sok eset volt), akkor kihez forduljak?
               * Végezetül: mit lehet tenni az ilyen reklámokkal? Én tudom: Nem fogom megvenni! Helyette mit csinálhatok? Sétálok mezítláb a lakásban, a harmatos fűben, a gömbölyű kavicsokon, igénybe veszem a tényleges régi kínai orvoslást vagy egyszerűen megmasszíroztatom a talpamat egy érzô, lélegzô személlyel.
    Elekes Oszkár, hagyományos kínai gyógyász

    Válasz a Gyergyói Kisújság ez évi 8. számában megjelent „A szavak mögött” című vezércikkére

               Örülök a vezércikkének Fôszerkesztô Úr. Bevallom, már kezdtem elkeseredni, azt gondoltam nem vesznek komolyan. Amúgy ne szerénykedjen, mert Ön jól bánik a szavakkal, még akkor is, ha bizonyos kérdésekben esetleg tájékozatlan, s ebbôl eredôen állításai valótlanok.
               Az idôjárás nincs rám különös hatással. Tökéletes a pszichikai állapotom, az egészségem is arányos az 50 évemmel. A lelkiismeretem tiszta, földrajztanár vagyok (minimum átlagos), írom a könyvemet, várom a tavaszt, hogy a virágaimat felébresszem, köszönöm szépen jól vagyok. Megnyugtatom Fôszerkesztô Úr, hogy az Új Keletben megjelent három írás nem egy RMDSZ-es vagy egy szomszédi alapon eltervezett „összeesküvés” kezdete. A világért sem akarok én senkit sem kompromittálni, olyanokat meg pláne nem, akik az utóbbi 15 év alatt éjt nappá téve „tettek a közért”.
               Én az Ön helyében, tisztelt Fôszerkesztô Úr, nem mondanék véleményt olyan kérdésekben, amihez nem értek. Írásának 19–22. soraiban kifejtett véleménye iciri-picirit nevetséges. Kénytelen vagyok tudomására hozni, hogy általában egy ház építését nem a tetôszerkezettel kezdik. Az EU-s építkezés is, jobb helyeken, alulról fölfelé történik. Az Ön felfogását véve alapul, a güdüciek vagy az orotvaiak soha sem fognak részesülni az EU-s elônyökben, mert mire a „szellô” a fôvárosból hozzájuk eljut, kihal a Homo sapiens. Nézzen csak utána! Gyergyóhoz hasonló városok, a Kárpátokon innen és túl, már rendelkeznek érvényes fejlesztési koncepcióval és tervekkel. EU-s normák alapján, mert ugyebár ezek léteznek, csak meg kell ezeket keresni, és annak rendje-módja szerint alkalmazni.
               Nem teljesen világos számomra cikkének az a része amely a fejlesztési bizottságról és tanácsosi fizetésemrôl szól. Kicsit „megerôszakolta” ezt a kérdést Fôszerkesztô Úr, mert akárhányszor olvasom, semmi logikát nem találok fejtegetéseiben. Tegyül fel megszűnik a hatos bizottság (fejlesztési iroda hiányában ez meg is fog történni), én törvény szerint köteles vagyok más bizottságba „vándorolni”, egybe vagy kettôbe. S akkor mi történik, megnô a fizetésem! Mivelhogy ezt eddig nem tettem, nem lehet rám azt mondani, hogy én vagyok a "kicsi mohó". Tudja Fôszerkesztô Úr, nekem nem azért nincsenek egzisztenciális gondjaim, mert tanácsosi fizetést kapok, hanem tudja miért: azért mert én az idômet nem intrikázással és „pancsolással” töltöm.
               S akkor a prostitúció. Bevallom, nem vagyok szakember ebben a kérdésben, de én úgy tudom, hogy a prostituált, hol az egyik ágyba, hol a másik ágyba bújik. A politikai prostitúció meg szerintem azt jelenti, hogy hol az egyik pártban vagyunk, hol a másikban. Mindkettôre vonatkozik az, hogy nem élvezetbôl, hanem másért művelik. S ha már belekeverte a dologba az RMDSZ-t, megkérdezhetném, hogy honnan gondolja azt, hogy én teljes mértékben egyetértek az RMDSZ politizálásával? De én még azért, az RMDSZ politizálását nem minôsítem politikai prostitúciónak, Ön viszont igen. Nézôpont kérdése, az Ön szóhasználatával élve.
               „…de aztán majd újra beszélek”. Beszéljen csak nyugodtan Fôszerkesztô Úr, hisz Önnek ez a feladata. Írhat csapnivaló tanácsosi tevékenységemrôl, arról, hogy a gyergyói történelem legnagyobb baklövése az volt, hogy seermisit tanácsosnak választották, de kérem, a becsületembe és a családomba nehogy belegázoljon! Biztos, nem is fog, hiszen Ön szeret engem, ráadásul Önnek sem rentabilis. Tudja, eldöntöttem, nem replikázom többet (amúgy is utálom ezt a szót), és csak végsô esetben veszem fel a kesztyűt.
               Csodálatos a cikk mottója. Meghívom, Fôszerkesztô Úr, a Gimnázium földrajz szaktermébe, ahol a tábla fölött, óriás betűkkel a következô Reményik-idézet díszeleg: „Legyek a kendô, mely könnyet töröl”. Sok éve ott van már, hitem szerint, eredménnyel. Nem tudom, hogy vezércikkének mottója Pál apostol korintusiakhoz írt leveleibôl vagy a Koránból származik, azt sem tudom eldönteni, s ezért felteszek Önnek egy kérdést: e csodálatos idézet („Nem keresem, ami nekem hasznos, hanem ami másoknak az”), vajon tükrözi-e az Önök életfelfogását vagy pont az ellenkezôje rejtôzik a „szavak mögött”. Ha nem remegett a keze miközben e sort leírta, akkor közelebb vagyunk egymáshoz, mint gondolnánk.
    Kiváló tisztelettel: Dr. Seer Mihály

    Tiniszó

    Látogatás a roma iskolába

               Január 3-án ellátogattunk a kisújságírókkal, Kati nénivel és Imola nénivel a roma iskolába. Ott nagyon örültek nekünk.
               Elôször bementünk az I–IV. osztályosokhoz. Kérdezgettünk tôlük, hogy hogyan élnek, hogy tanulnak, hány éves koruktól járnak iskolába.
               Megtudtuk, hogy az iskola náluk nincs korhoz kötve, egyesek 10 éves koruk után mennek elôször iskolába. Nagyon sokan vannak egy családban, olyan gyerek is van, hogy tíznél több testvére van. A gyerekek azt mondták, hogy nagyon szeretnek iskolába járni. A tanító bácsijukat és tanító nénijüket is nagyon szeretik. Naponta 4–8 órájuk van. Több nyelvet is tanulnak, cigányt, magyart, románt. Ezeket a nyelveket nagyon sokan szeretik, sôt a kedvenc tantárgyaik közé tartoznak. Szeretnek rajzolni, fôleg lovakat, házakat és fákat. A meséket is kedvelik.
               Ezek után átmentünk a nagyobbakhoz.
               Ott találkoztunk egy házaspárral is, akik már gyereket várnak 5 hónapja. A kismamát Mihály Máriának és a leendô apucit Demeter Szindbádnak hívják. Azt mondták, ha kislány lesz a baba, akkor az édesanyja nevét fogja viselni. Azt is megkérdeztük, hogy zavarja-e ôket az, hogy egy iskolába járnak. Azt mondták, hogy nem, ellenkezôleg, jó érzés, hogy közel vannak egymáshoz. Elárulták, úgy esküsznek, hogy a menyaszszonyt felöltöztetik fehér ruhába, szekérbe ültetik, majd megtartják a lakodalmat, ami nem törvényes.
               Kíváncsiak voltunk, hogy mi a kedvenc ételük. Elmondták, hogy a húslevest nagyon szeretik, elárulták a receptjét is, ami számunkra kicsit meglepô volt. Azt mondták, hogy ôk krumplit, laskát, csontot és ételízesítôt használnak az elkészítéséhez. Miközben mi kérdezgettünk, Bence rajzot készített róluk. Miután a gyerekeket hazaengedték, megtekinthettük rajzaikat, amelyek igencsak jól sikerültek. Azt is megtudtuk a tanító bácsitól, hogy vannak olyan gyerekek is, akik a napi kifli után nem kapnak enni mást semmit, nincs alkalmuk arra sem, hogy tisztálkodjanak. Egyesek még a táskájukat sem viszik haza, mert otthon elégetik vagy a kisebb testvérek megrongálják.
               Ezek után megváltozott, jobb irányba a véleményünk a roma gyerekekrôl.
    Kisújságírók

    Ki az igazi barát?

               Az ember? A pénz? A vagyon?
               Nem! Ezek nem igazi barátok, ezek az élethez tartoznak. Na jó, az emberek között vannak egyesek, akikben meg lehet bízni.
               De a pénz és a vagyon csak elcsábít, majd tönkretesz, ha nem vagyunk figyelmesek.
               Az igazi barát, aki tényleg egy igazi jó pajtás, az a kutya. A kutya az egyedüli, aki hűséges gazdájához, nem árulkodik, nem hazudik, nem kever bajba és nem hagy ott egyedül.
               Ô mindig a gazdája mellé áll. Képes bármit megtenni a gazdájáért, még az életét is képes feláldozni. Ezt értem, hogy feláldozza az életét, mert olyant olvastam, hogy egy vak gazdát vezetô kutya, ahogy mentek át a gyalogátjárón, jött egy autó, a kutya pedig félrelökte a gazdáját és ez az életébe került. Megmentette a gazdája életét. Még sok ilyen eset történt és még fog történni. Csak nálunk a kutyák még nincsenek elismerve annyira, mint külföldön. De remélem, pár év múlva mi emberek összefogunk, egy megfelelô kórházi ellátást biztosítunk és egy menhelyet alapítunk a kutyák részére.
               Amint már írtam, a kutya hűséges barátja az embernek, és aki eddig nem annak tartotta, én úgy gondolom, hogyha megpróbál összebarátkozni egy kutyussal, nem fog csalódni!
    Tăran Olimpia

    A szemtelenség tetôfoka

               A szemtelenség nem csak a gyerekektôl nem szép dolog, hanem a felnôttektôl sem. Egyszer amikor Fornettit akartam venni, még nem volt megsütve. Tíz percet kellett még várjak. Én kiálltam a sorból és vártam tíz percet. Mire elfogyott a sor és meg is sült már a barackos sütemény, én odaállok, hogy vásároljak. Odagyúródik egy szemtelen bácsi és meg akarta elôlem venni az egészet. Erre én azt mondtam, hogy én voltam itt elôtte, és én jövök. A bácsi azt mondta, hogy sajnálom! És megvette az egészet, és nekem maradt három darab.
    Portik Tímea

    A legjobb román tankönyv

               Ez egy gyönyörű rajzos tankönyv. Minden szó mellett egy szép rajz van, ami segíti a gyerekeket a tanulásban. A könyv mellé egy CD-t is adtak, így még könnyebb tanulni. A könyvben a mindennapi leghasználtabb szavak vannak. Ezért is hasznos ez a könyv, mert használhatóbb dolgokat tanulhatunk belôle, mint az igazi tankönyvekbôl. Ezért minden gyerek hálás lehet Csata Ambrus tanár úrnak, a könyv szerzôjének.
    Berszán-Árus Bence

    Az elsô „lovastúrám”

               Egy napon megtudtam, hogy minden vasárnap Csaba bácsi (a lovarda vezetôje) és még néhányan szánozni mennek. Egy szerdai napon én is megkérdeztem:
               – Én mehetek-e?
               Csaba bácsi az én nagy örömömre igen-nel felelt. Vasárnap az ismerôsömmel, Bajkó Lacival ki is mentünk tíz órára, de nem volt ott senki. Csak a kutyák ugattak. Eltelt egy kis idô, és Laci haza szerette volna vinni a kutyáját, Barnit, hogy meg ne fázzon, ha nem mozog. Visszafelé találkoztunk Csaba bácsival, megfordultunk. Visszamentünk az istállóhoz. Csaba bácsi megkérdezte tôlem:
               – Akarsz-e lóháton jönni, Péter?
               Hát én majd kiugrottam a bôrömbôl, és rávágtam, hogy örömmel.
               Elkezdtük a lovakat nyergelni. Egy óra felé a csapat nagy része megjött. Úgy fél kettôkor el is indultunk. Sok vágta és ügetés után meg is érkeztünk a Négyes Motelhez. Ott újra megpihentünk. A fenekem már izzott. Amikor visszaértünk az istállóhoz, lenyergeltük a lovakat, megetettük, megitattuk ôket, aztán mindenki hazament.
    Árus Péter

    A farsang

               Mit is jelent ez a farsang szó? Most azt szeretném elmagyarázni mindenkinek. A bajor fasen, faseln szóból ered, melynek jelentése pajkosságot űzni. A vígság azon idôszakát jelzi, mely megelôzi a húsvéti nagyböjtöt. A farsang vízkereszttel (jan. 6.) kezdôdik és hamvazószerdáig tart. A karneválokat régen csak a fôurak tartották. Január 7-én Cibere vajda és Koncz király összemérik erejüket. Ekkor Koncz király gyôz. A vénlányok, akik nem mentek férjez, a kapura száraz kórót kellett kössenek, a vénlegények pedig elrohadt tuskót kellett maguk után vonszoljanak. Sok helyen a hamvazószerdát megelôzô héten tartják a voltaképpeni farsangot. Ez nálunk húshagyókeddel fejezôdik be, mikoris elhagyjuk a húst, hogy húsvétkor újra magunkhoz vehessük. A farsangtemetés vasárnap kezdôdik. Ekkor Cibere vajda és Koncz király ismét összemérik erejüket, de ekkor már Cibere vajda gyôz. Kigúnyolják a könnyű munkát végzô embereket, és elégetnek egy könnyű gyúlékony anyagból készült bábut. Ettôl a perctôl megkezdôdik a böjt.
               A Kós Károly iskolában is farsangi bált rendeztünk. A most már hagyománnyá vált farsang húshagyókedden volt megszervezve. A mulatság három órakor kezdetét vette. Elôször a jelmezek bemutatására került sor. Itt a kicsik és nagyok egyaránt osztályonként, jelmezes elôadást mutattak be. A bemutatás után sor került a tombolahúzásra is. Ekkor három tortát is kisorsoltak az osztályok között. Mindezek után következett a várva várt sulibuli. A buli alatt mi a VII. A sok fánkot árultunk. A fánk mellé tea is járt.
               A farsangi buli nagyon jól sikerült. Mindenki kedvére szórakozhatott.
    György Endre

    Kedves polgármester bácsi

               Hidat, ezt, azt kell csinálni,
               Mondta a polgármester bácsi
               Jóska bácsi kiadta a parancsot,
               Hogy hívassák elé az ácsot
               Nemsokára kész is lett a híd,
               Erdôôrök is lettek
               És meg lett az öntözôautó
               És még sok más jó.
               De eltörött a hinta,
               És a csúszda elrepedt,
               A mászkáló már semmire sem jó,
               És ezzel azt akarom mondani, hogy
               A játszóterek többsége játszásra nem való.
    Portik Tímea

    Védjük a klímát!

               Egy nagyon érdekes versenyen voltam, ahol a természetvédelemrôl kellett tanulni. A verseny nagyon érdekesen indult, mert kellett készíteni egy szélpropellert, majd el kellett magyarázni, hogy a valóságban hogyan működik. Teszteket is kellett kitölteni. Haromtagú csapatok vehettek részt, a mi csapatunkban Kovács Adél, Tamás István és én voltam. A verseny nagyon jól telt, mivel elsôk lettünk. De ha nem is nyertünk volna, akkor is egy jó élményben lett volna részünk!
    Dobribán Melinda


                         KisAsszony


    Pesszimizmus vagy optimizmus?

               A fiatalság és a boldogság kéz a kézben járnak. A szakértôk úgy vélekednek, hogy a boldog emberek kreatívabbak, magabiztosabbak, sikeresebbek az életben, ennélfogva fiatalságukat is képesek jobban megôrizni, mint kevésbé eredményes társaik. A boldogságnak három fontos összetevôje van.
               1. A körülményeink 10%-ban határozzák meg: egy lottónyeremény, egy autóbaleset, egy esküvô vagy válás – ezek mindegyike olyan esemény, ami befolyásolja, hogyan érezzük magunkat. Hatásuk azonban rövid távú: a megfigyelések szerint egy éven belül azok is visszatértek a „normális” boldogságszintre, akik óriási lottónyereményre tettek szert.
               2. Génjeink a boldogság 50%-áért felelôsek. Az emberek egy része természeténél fogva optimista, míg más részük élete legjobb periódusaiban is megôriz valamit a pesszimizmusából. Vagyis: akármi is történjen velünk, ez az 50% változatlan marad.
               3. Azt gondolnánk, hogy aki pesszimista géneket örökölt, és ráadásul még pechje is van, nemigen lesz boldog az életben. Szerencsére azonban ott van a harmadik „boldogságfaktor”. Tetteink, szokásaink és gondolkodásmódunk jelenlegi boldogságunk 40%-áért felelôs. Épp ezért a folyamatosan boldog, illetve az állandóan boldogtalan emberek közötti különbség fôként abban keresendô, ahogyan a világot látják. A boldogtalan emberek valósággal dédelgetik a negatív érzelmeket és gondolatokat, másokkal hasonlítgatják össze magukat, és irreális célokat tűznek ki maguk és mások elé. A boldog emberek ezzel szemben igyekeznek tanulni a többiek sikereibôl, de leginkább magukkal foglalkoznak. Nem sajnálják önmagukat, és reális terveik vannak. Pesszimista vagy optimista – mindez csak szokás kérdése, a szokásainkon pedig képesek vagyunk változtatni.

    A nôknek jobban árt a dohányzás

               A nôk számára a dohányzás súlyosabb egészségügyi kockázattal jár, mint a férfiak számára, s a nikotinfüggôség több mint tíz évvel is megrövidítheti a szenvedély rabjává vált nôk átlagéletkorát – derült ki egy holland felmérésbôl.
               A CBS holland statisztikai hivatalnak a végzetes kimenetelű tüdôrákos esetekkel kapcsolatban készített felmérése szerint a dohányzás az érintett nôk esetében 11, míg a férfiaknál csak 3 évvel csökkenti az átlagos élettartamot.
               A tüdôrákban elhunyt nôk átlag életkora alacsonyabb volt, mint a betegségnek áldozatul esett férfiaké, ami egyértelműen arra utal, hogy a nikotin káros hatásai a nôknél súlyosabbak, – és feltehetôen hamarabb is jelentkeznek, – mint a férfiaknál –; mutattak rá a felmérés készítôi. Az egyes kutatók által már korábban felvetett jelenség okait illetôen a vizsgálat nem bocsátkozott részletekbe.

    Káposztagulyás

               Hozzávalók: 15 dkg császárszalonna, 2 evôkanál olaj, 1 nagyobb vöröshagyma, 2–3 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál köménymag, 1 csapott evôkanál pirospaprika, 1 kiskanál só, fél kiskanál darált cseresznyepaprika, 1 húsleveskocka, 50 dkg savanyú káposzta, 50 dkg burgonya, 1–2 dl tejföl.
               Elkészítése: A császárszalonnát egy centis kockákra vágjuk és az olajon kevergetve kissé megpirítjuk, 2–3 perc elteltével a lehéjazott, fölaprított vöröshagymát, majd 1–2 perc múltán a zúzott fokhagymát és a köménymagot is hozzáadjuk. A pirospaprikával megszórjuk, elkeverjük, majd azonnal – nehogy a paprika megégjen – 1,5 liter vízzel felöntjük. Megsózzuk, a cseresznyepaprikával ízesítjük, a leveskockát belemorzsoljuk. A savanyú káposztát néhány vágással fölaprítjuk, a levesbe szórjuk. Ha újra forr, kis lángra állítjuk, kb. 25 percig fôzzük. Ezalatt a burgonyát megtisztítjuk, akkora kockákra vágjuk, mint a gulyásleveshez szokás, és a félpuha káposztához adjuk. Lefödve, úgy 25 perc alatt készre fôzzük. Tálaláskor a tejfölt külön kínáljuk hozzá.

    Krumplis töpörtyűs pogácsa

               Hozzávalók (kb. 30 darabhoz): 3,5 dkg élesztô, kb. 1 dl langyos tej, csipetnyi cukor, 2 közepes (20 dkg) héjában fôtt burgonya, 10 dkg töpörtyű, 1 tojássárgája, 2 dl tejföl, 60 dkg liszt, 1 kiskanál só, a nyújtáshoz: liszt, a tepsi kikenéséhez: 2 dkg vaj, a tészta lekenéséhez: 1 tojás.
               Elkészítése: Az élesztôt a tejbe morzsoljuk, a cukorral felfuttatjuk. A fôtt, áttört burgonyával, az apróra vágott töpörtyűvel, a tojássárgájával, a tejföllel meg a liszttel, megsózva összegyúrjuk. Letakarva meleg helyen kb. 50 perc alatt megkelesztjük. Utána enyhén lisztezett gyúrólapon 0,5 centi vastagra lapítjuk, 5–6 centi átmérôjű kiszúróval kiszaggatjuk, majd kivajazott tepsibe rakosgatjuk. A tetejét felvert tojással megkenjük. Elômelegített sütôben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütôben 160 °C) kb. 25 percig sütjük.

                        
    Egészség

    Hideg, meleg, forró

               (folytatás az elôzô lapszámból)
               Hogyan szaunázzunk?
               Tiszta és száraz testtel szaunázzunk, tehát elôtte langyos vízzel zuhanyozzunk le, majd jól törölközzünk meg.
               A szaunában fekvô vagy ülô testhelyzetet is felvehetünk, azonban mindig ülô testhelyzettel fejezzük be. Kb. 10–12 percet tartózkodhatunk benn, illetve ennél kevesebbet, az egyéni igénynek megfelelôen.
               A kijövetel után célszerű pár percet a friss levegôn tartózkodni, mozogni, és utána lehűlni. Ha nincs lehetôség a friss levegôre, akkor hideg vízzel zuhanyozzunk, vagy menjünk be a medencébe.
               Pihenjünk 10–15 percet, esetleg igyunk egy kis ásványvizet vagy gyümölcslevet. Mielôtt ismét bemennénk a szaunába, sétáljunk, mozogjunk egy kicsit a friss levegôn, majd vegyünk meleg lábfürdôt. Két-háromszor ismételjük a fentieket. A szaunázás idôigényes folyamat, ne kapkodjuk el, legalább két órát szánjunk rá!
               Amikor tilos
               Nem ajánlott a szaunázás a következô betegségekben szenvedôknek: heveny fertôzések, lázas betegségek, szív- és keringési betegségek, infarktus, tüdôgyulladás, tuberkulózis, pajzsmirigytúltengés, rosszindulatú daganat, epilepszia, illetve terhesség és menstruáció esetén.
               Sapka, sál, kesztyű...
               ... figyelmeztetjük gyermekeinket télen, indulás elôtt, ezzel a felsorolással. A legtöbb hôt testünk a testvégeken (fej, kéz, láb) és a kiálló testrészeken (orr, fül, áll) adja le. Ezek a testrészek érintkeznek leginkább a hideg levegôvel, s ráadásul a keringési viszonyok is ezeken a helyeken a legrosszabbak.
               A bôrfelület hozzávetôleg 250 ezer hideg- és 30 ezer melegreceptort tartalmaz. A bôr felületesebb részén vannak a hideget érzékelô receptorok, s mélyebb rétegében a meleget érzôk. Eloszlásuk nem egyenletes, az arcon például mindkettôbôl sok található. A receptorok a bôr hômérsékletére érzékenyek, s mivel a hideggel a fedetlenül hagyott bôrfelület közvetlenül érintkezik, a hôleadás ezeken a területeken a legnagyobb. Hideg szélben a hôelvonás tovább fokozódik. A fejtetôn jelentôs mennyiségű hô távozik, bár a dús haj igen jó szigetelô réteg. Nyáron a melegtôl, télen a hidegtôl óv, viszont a szél e jó hatását megszünteti. A karimás kalap, a siltes sapka védi a homlokot, az orrot s fazonjától függôen a fület is. Igen hasznos a külön fülvédô, mely hasonlít a fejhallgatóra, csak puha, meleg, kötött anyagból vagy szôrmébôl készül. Egy meleg, puha sállal védhetjük állunkat s a nyakban futó ereket, izmokat a lehűléstôl. A kesztyűk közül az egyujjas a melegebb, a gyerekek inkább ezt a típust viseljék. A cipônél igen fontos, hogy hossza és bôsége is megfelelô legyen, egyrészt a szabad véráram biztosítására, másrészt, hogy beleférjen egy talpmelegítô posztóbetét és meleg zokni. Öltözködésünkben a többréteges az elônyös, különösen fontos a 100%-os pamut alsónemű, mely közvetlenül tartja a test melegét. A ruhaneműk minden mosásnál veszítenek meleget adó és megtartó hatásukból, erre a legkisebb gyereknél érdemes figyelni. Egészséges embereknél az erek melegben kitágulnak, hidegben összeszűkülnek. Ez utóbbi esetben romlik a vérellátás, a sejtek anyagcseréje, oxigénellátottsága. A bôr elfehéredik, s ha nem teszünk ellene, fagyás – vagyis a mélyebb rétegeket érintô szövetelhalás – is kialakulhat.
               Az órákon át, önfeledten szánkózó gyermekek amikor végre hazatalálnak, már igencsak össze vannak fagyva. Azonnal minden ruhájuktól meg kell szabadítani ôket (kivétel a fehérnemű), és teljes testüket száraz, puha törülközôvel érdemes végigdörzsölni, különösen kezüket és lábukat. A kihűlt testrészek hirtelen felmelegedése iszonyatos fájdalommal jár. A dörzsölésre normalizálódik a vérkeringés, és a nyomásreceptorok ingerlésével a fájdalomérzô receptorok ingerelhetôsége csökken. Egy nagy csésze meleg tea belülrôl segíti a felmelegedést, enyhén tágítja az ereket, s az édesítésre használt méz (cukor) energiát szolgáltat a szervezetnek (sejteknek). Hidegben több energiát használ fel a szervezet az alapvetô életfunkciók biztosítására, a test egyensúlyi helyzetének megtartására és a csúszós úton való járásra is.

                        
    Hópelyhek

    A hétfô a hét legveszélyesebb napja

               Japán tudósoknak sikerült objektív bizonyítékot szolgáltatni arra, hogy nem ok nélkül érezzük a hétfôt a hét legnehezebb napjának – a kutatók szerint a hétfô reggeli munka nem csak nehéz, de veszélyes is. A Tokyo Women’s Medical University kutatói 175 önkéntes részvételével folytatott vizsgálatából kiderítették, hogy hétfôn reggelenként sokkal gyakoribbak a szívrohamok, amelyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek – a rosszullétek kiváltója a meredeken megemelkedô vérnyomás.
               A tudósok a jelenséget azzal magyarázzák, hogy hétvégeken az emberek ellazulnak, nem nehezedik rájuk semmiféle fizikai, vagy lelki nyomás, ezért nehézséget okoz a pihenésrôl a munkára való hirtelen átállás.

    Székeket növeszt egy férfi Kínában

               Egy idôs kínai férfi a napokban szabadalmaztatta „széknövesztô” eljárását. A hatvanéves Vu mester titka abban rejlik, hogy fiatal fák ágait, törzsét hajlítgatja növés közben addig, amíg kényelmes ülôalkalmatosság nem „képzôdik” – olvasható a NEWS.ru orosz hírportálon. A széknövesztésre leginkább a szilfa alkalmas. A mester öt éven át foglalkozik türelmesen a kiszemelt fával, mire kész lesz vele. Vu mester eddig három széket növesztett saját használatra, és folyamatban van hat másik növesztése. A feltaláló reményei szerint idôvel módszere követôkre talál és a hagyományos bútorgyárak lehúzhatják a redônyt.

    A világ leghosszabb kolbásza

               Szerbia kolbászkészítôinek több mint két kilométeres kolbászt sikerült elôállítaniuk, ezzel saját tavalyi világcsúcsukat szárnyalták túl. A Kolbásziáda elnevezésű fesztivált huszonegyedik alkalommal rendezték meg egy Belgrád melletti településen. A világrekorder kolbász két kilométer és huszonegy méter hosszú, azaz egy teljes méterrel több, mint az alkotók tavalyi rekordja. A mű megalkotására három napra volt szükségük a kitartó kolbászkészítôknek, akik a kolbászrekordhoz több mint két tonna húst, száz kiló sót és ötven kiló fűszert használtak fel.

    A szent tehénlepény

               Ganajfogkrém, trágyaarcszesz – ez csak két sikertermék a tehénürülékbôl és vizeletbôl készült piperecikkek, tisztasági termékek és gyógyszerek közül, amelyekkel egy szuvenírbolt szolgál Indiában.
               A portékát viszik, mint a cukrot, mert – a hiedelmek szerint – a szent marhák végterméke mindenre jó. A legkapósabb mostanság az a lepénypirula, amely multifunkciós: éppoly jól kúrálja a cukorbajt, mint a menstruációs zavarokat. Jól fogy az a lötty is, amely sok más mellett hisztéria ellen kiváló.
               A gyógyszeres polc után következnek a higiéniai trágyatermékek: a ganajfogkrém, a lepényarckrém, amely állítólag kiváló fehérítô hatású, és létezik trágyamosópor meg szappan is. A borotválkozás utáni fertôtlenítô arcszesz viszont már nem tehénlepénybôl készül, nem vizeletbôl, ezért aztán antiszeptikus jelzôvel illetik. Létezik emellett hajnövesztô- és fogyókúrás szer is.

    Megdôlt a dobolás világrekordja

               Négy férfi Kenyában 100 órán keresztül dobolt egyhuzamban – ezzel a teljesítménnyel bekerültek a Guinness Rekordok Könyvébe, mivel megdöntötték a tavalyi, csupán 16 órás rekordot. A nyolc kenyai és egy nigériai férfi múlt pénteken, Nairobiban kezdte rekordkísérletét és nyolcóránként váltották egymást dobolás közben. A rekorderek saját állításuk szerint „minden percét élvezték a zenélésnek, viszont nagyon elfáradtak.”
               Az eseményt a Sarakusi Alapítvány szervezte, melynek legfôbb célja, hogy a kenyai művészetet és kultúrát terjessze világszerte.

    Nagy gyerekekbôl gazdag felnôttek

               Magas növésű kisgyermekekbôl az átlagnál jobban keresô felnôttek lesznek – tárta fel egy brit kutatócsoport. Azok a gyerekek, akiknek a magassága egyéves korukban elérte vagy meghaladta a 80 centimétert, 50 százalékkal magasabb fizetést kaptak felnôtt korukban, mint azok a társaik, akiknek magassága életük elsô évének végén 72 centiméternél kevesebb volt – írta a BBCNews internetes portál az Archives of Disease in Childhood című tudományos folyóiratot idézve.
               A southamptoni egyetem és a finn állami egészségügyi intézet által közösen végzett vizsgálat megállapította azt is, hogy az alacsony termetű egyévesek között jóval többen voltak azok, akik felnôtt korukra kétkezi munkások lettek. Az egyéves korukban 72 centiméternél alacsonyabb növésű kicsinyek 44 százalékából lett élete késôbbi szakaszában kétkezi munkás, míg a 80 centiméteres magasságot meghaladó gyermekeknek mindössze 20 százaléka kereste ily módon a kenyerét – derítették ki a brit és finn kutatók. A vizsgálat nyomán egyértelműen kimutatható volt az összefüggés a kisgyermekkori fejlôdés lassúsága és a gyermek késôbbi iskolai teljesítménye között. A kutatók véleménye megoszlik ennek okait illetôen. Lehetséges, hogy a lassú fizikai növekedés elválaszthatatlanul összekapcsolódik az értelmi fejlôdés elmaradásával, de elképzelhetô az is, hogy a hiányos táplálkozás, a gyakori betegeskedés a fejlôdésükhöz nélkülözhetetlen tápanyagoktól fosztja meg a gyermekeket, károsítva érzékelô képességeiket.

    Iskolában tanulnak koldulni Tajvanon

               Jól üzemel a koldusképzô iskola Tajvanon, mintegy félszáz diákja van, pedig nem ingyenes: 9 millió lejnek megfelelô összeg a tandíj. Amit feltehetôen kéregetéssel teremthettek elô a növendékek, következésképpen talán nem is tud sok újat nyújtani nekik a tanfolyam. Viszont addig nem koldulhatnak, amíg tanulnak – az iskola szabályai szigorúak – és nem válnak professzionális koldussá, nem sajátítják el például a koldulás koreográfiáját, a helyes testtartást, a kellôen megható póz felvételét, a sajnálatra méltó kéregetési hanglejtést, no meg az ehhez kapcsolódó mimikai know-how-t.
               A koldusiskola fél évvel ezelôtt nyitotta meg kapuját, és stabil bevételt ígér a tanfolyamot elvégzô és ezáltal profivá váló kéregetôknek. Hogy ad-e tudásukról valamilyen papírt is – pl. koldusdiplomát –, arra nem tért ki a hír. Arra viszont igen, hogy Tajvanon egy szorgalmas koldus többet keres, mint egy átlagos tisztviselô.

                         Sport

    Jégkorong
    Bronzérmes a gyergyói csapat – a döntô folytatódik!

               Február 25-én, pénteken és 26-án, szombaton Gyergyószentmiklóson a 4. és 5. mérkôzésekkel folytatódott a 2004/2005-ös évi bajnokság kisdöntôje. A harmadik helyért zajló Progym – Dinamo Dunărea párharc összesített eredménye az elsô három mérkôzés után 2–1 volt a bukaresti csapat javára. Emlékeztetôül: a Dinamo Dunărea az elsô összecsapáson 3–2 arányban nyert Gyergyószentmiklóson, majd 2–1-re Bukarestben. A bronzcsata harmadik, bukaresti mérkôzésén a Progym együttese diadalmaskodott 4–2 arányban. Így alakult ki az összesített 2–1-es bukaresti elôny a három gyôzelemig tartó párharcban.
               A péntek esti mérkôzésen az egyéb gondok mellett a gyôzelmi kényszer is nyomta a gyergyói játékosok vállát. Gyôzni kellett, hisz másképp véget ért volna a párharc és a bukaresti játékosok nyakába akasztják a bronzérmeket. Nem a legszerencsésebben kezdôdött a mérkôzés, hisz az elsô harmadban kétgólos elônyre tettek szert a vendégek. A 14. percben Zapsa lôtt a gyergyói kapu jobb alsó sarkába, majd a 18. percben Nutu Andrei növelte a vendégek elônyét. Az események ilyetén alakulása miatt feszültté vált a hangulat a gyergyói műjégpályán, háborogtak a nézôk. Szidták a bírókat, szidták a vendégeket. A második játékrészben Kertész révén szépített a Progym csapata, majd egy perccel késôbb Keresztes Ödön egyenlített. Két harmad után még mindig fej-fej mellett volt a két együttes, hisz 2–2-es állás díszelgett az eredményjelzôn. Megállapítható volt, hogy a vendégek nem adják meg könnyen magukat. A döntés a harmadik játékrészre maradt. Ebben a játékrészben kellett ugyanis eldönteni a gyôzelem sorsát. A harmad második percében Zerkula gólja csillantotta meg a reményt ismét. Hét perccel késôbb Csíki Csaba, majd egy perc múlva György József emberhátrányos helyzetben ütött gólja (!) hozta vissza a reményt, nyugtatta meg végleg a kedélyeket. 5–2 arányban vezetett a Progym! Sikerült felállni, legyűrni az ellenfelet. A látványos fordulat után ünnepelt a közönség, nagy volt az öröm a lelátókon. A 12. percben Nutu révén szépítettek a vendégek, a 19. percben azonban György József beállította a Progym számára kedvezô végeredményt. Nagy csata végén megérdemelten gyôzött a gyergyói csapat! Ezzel a gyergyói gyôzelemmel a párharc összesített eredménye 2–2-re alakult. Tovább lehetett reménykedni a másnapi, bronzérmet jelentô gyergyói gyôzelemben.
               Végeredmény: Gyergyószentmiklósi Progym – Bukaresti Dinamo Dunărea 6–3 (0–2, 2–0, 4–1). Gólszerzôk: (30.31) Kertész/ György/ Laczkó, (31.41) Keresztes/ Gergely, (42.08) Zerkula/ Bálint/ Koós, (48.59) Csíki, (49.51) György, (58.46) György/ Farkas, illetve (13.45) Zapşa/ Tănase, (17.41) Nutu/ Dima/ Dimache, (51.41) Nutu/ Tănase. Büntetôpercek: 12-10. Játékvezetôk: Dinu Sebastian, Lascăr Valentin és Covaliu Mihai.
               Szombaton, február 26-án délelôtt kezdôdött a mérkôzés a gyergyói műjégpályán. Ezúttal is nagy volt a gyergyói játékosok felelôssége, mert mindenkképp gyôzni kellett. A csapat házatáján az utóbbi idôben eluralkodott áldatlan állapot ezúttal is éreztette hatását, hisz jól jött volna még néhány hokibot a gyergyói játékosoknak. Többüknek ugyanis eltörött, vagy megrepedt az ütôje. Emiatt az ütôket nem lehetett rendesen használni. Szerencsétlen helyzet, de ennek ellenére ismét harcolni kellett. Harcoltak is a fiúk, olykor a szó szoros értelmében, de végig sportszerűen! Pedig voltak olyan pillanatok a mérkôzés során, amikor a vendégek jól láthatóan provokálták a gyergyói játékosokat.
               A múlt szombaton lejátszott mérkôzést is a vendégek kezdték jobban, hisz a 4. percben Dima góljával megszerezték a vezetést. Négy perccel késôbb Bálint egyenlített, majd György szerezte meg a Progym számára a vezetést: 2–1. Ezzel korántsem volt vége a harmadnak, hisz a 16. percben Tănase egyenlített. Az elsô harmadban a gyergyói csapat két-három emberelônyös helyzetet is kihasználatlanul hagyott. A második harmadban tovább fokozódott a feszültség. György József góljával 3–2-re alakult az eredmény, de Georgescu révén ismét kiegyenlített a Dinamo Dunărea együttese. A harmad 6. percében Keresztes ütött újabb gyergyói gólt, öt perccel késôbb pedig Tănase egyenlített: 4–4. Ebben a játékrészben újabb gólok már nem estek, de idegesek lettek a vendégek. Radu Viorel kapust bosszantották a nézôtérrôl. A válogatott kapus nehezen tűrte a bekiabálásokat, láthatóan ideges volt. A döntés ezen a mérkôzésen is az utolsó harmadra maradt. Az ötödik percben Laczkó ütött gólt (5–4), majd négy perccel késôbb Csíki Csaba növelte az elônyt (6–4). A kétgólos elôny ellenére nem volt lefutott a mérkôzés, még mindig nyitott volt a végkifejlet. Öt perccel a vége elôtt Dima szépített (6–5), egy perccel késôbb pedig Gergely Attila növelte ismét két gólosra a gyergyói elônyt (7–5). Ezen a ponton teljesen felforrósodott a hangulat. A gyergyóiak természetesen örvendtek, a vendégek pedig szó szerint forrtak. Az 58. percben a jégpályán és a más sportpályákon is ritkán látott események történtek. Molnar Alexandru játékvezetô kiállítást ítélt a vendégcsapatnak – Keresztes Ödit szájon ütötte, szúrta botja végével Radu Viorel –, ezért bekorcsolyázott a játékvezetôk számára kijelölt félkörbe. A játékos számát, illetve a kiállítás okát meghatározó játékvezetô a mérkôzés titkárával társalgott, amikor hátulról rátámadt Radu Viorel, a Dinamo Dunărea kapuvédôje. Elôször bottal szorította a plexiüvegre Molnart, majd amikor a bíró megfordult, többször megütötte kézzel is. A meglepett játékvezetô a büntetôpadot is magába foglaló részre menekült, de a gyorsan odakorcsolyázó Dima Bogdan utánalépett és kézzel ismét megütötte. Molnar beszorult a sarokba, s az ütések hevességétôl kis híján hanyatt esett. Ennek ellenére a sértett nem szenvedett szemmel látható sérüléseket, mert szerencséjére sisakot és védôplexit viselt. A hatalmas kavarodás mintegy fél percig tartott, amikor mindennek vége volt odarohantak a csendôrök is. Tény, hogy késôre… Dima és Radu Viorel természetesen mérkôzés-büntetôt kaptak, s csak percekkel késôbb folytatódott a találkozó. Az utolsó percben Nagy Levente növelte a Progym elônyét (8–5). Ekkor már feladta a harcot a vendégcsapat, mert Hutan edzô szándékosan hat játékost küldött a jégre, ezért a megvert játékvezetô a szabályok értelmében büntetôlövést ítélt. Keresztes állt a pálya középpontjára letett korong mögé és értékesítette a lehetôséget (9–5). Néhány másodperccel késôbb megismétlôdött az eset, azaz megint több játékost küldött a jégre az ellenfél csapat edzôje. A megítélt büntetôlövést azonban Csíki Csaba kihagyta.
               Mindezek ellenére megérdemelten gyôzött és bronzérmet szerzett a gyergyói csapat. Értékes ez a gyôzelem és ez a bronzérem, annál is inkább, mert leginkább a lelkesedés hajtotta a gyergyói játékosokat. Ismerve a csapat anyagi helyzetét nem túlzás ezt kijelenteni. A gyergyói játékosok ismételten bizonyították, hogy a hokinak van létjogosultsága ezen a vidéken, a problémák ellenére a sportág nem szabad megszűnjön, nem szabad megszüntetni.
               A gyergyói csapatot alkotó játékosok megérdemlik a gratulációt és az elismerést! A szurkolók nevében is köszönet.
               A kisdöntô botránnyal végzôdött 5. mérkôzésének végeredménye: Gyergyószentmiklósi Progym – Bukaresti Dinamo Dunărea 9–5 (2–2, 2–2, 5–1). Gólszerzôk: (7.39) Bálint/ Koós, (13.57) György, (21.52) György/ Kertész, (25.59) Keresztes/ Farkas, (44.56) Laczkó, (48.27) Csíki, (55.31) Gergely, (59.43) Nagy, (59.49) Keresztes (büntetôbôl), illetve (3.07) Dima/ Tănase, (15.15) Tănase/ Nutu, (24.32) Georgescu/ Dima/ Nutu, (31.19) Tănase/ Nutu/ Dima, (54.46) Dima/ Tănase/ Nutu. Büntetôpercek: 12–95 (Ebbôl Radu Viorel 5+20 és 25, Dima Bogdan 25 perc.)!!! Játékvezetôk: Molnar, Lascăr és Covaliu.
               A bronzérmes csapatnak járó díjakat – serleg és bronzérem – Alexandru Hălăucă, a Román Jégkorong Szövetség technikai igazgatója és Pap József gyergyószentmiklósi polgármester adta át. Ezúttal sem maradtak el Kercsó Attila vállalkozó, független városi tanácsos virágcsokrai. A csapat nevében is köszönet!
               A Gyergyószentmiklósi Progym SK jégkorongcsapatának játékoskerete, amely a 2004/2005-ös bajnoki idényben bronzérmet szerzett: Molnár Szabolcs és Tăran Daniel – kapusok; Ambrus Zoltán, Balla Szabolcs, Bálint Loránd, Csíki Csaba, Domokos Ferenc, Farkas Csaba, Gergely Attila, György József, Keresztes Ödön, Kertész Zoltán, Koós Tibor, Laczkó Attila, Nagy Levente, Szôcs Elôd, Szôke László és Zerkula Zsolt – mezônyjátékosok. A csapat edzôje: Nagy Attila.
               A 2004/2005-ös bajnoki idényben a Progym jégkorongcsapatában szerepeltek a következô játékosok is: Góga Attila, Gál Csaba, Köllô Csaba és Rusz Sántha Gábor.
               * * *
               A bajnoki döntô 5. és 6. mérkôzéseire Csíkszeredában került sor. Az elsô négy mérkôzés utáni eredmények alapján 2–2 volt az állás a Csíkszeredai Sportklub – Bukaresti Steaua párharcban. Az idei bajnoki döntôt az a csapat nyeri, amelyik hét mérkôzésen elôbb ér el négy gyôzelmet.
               Pénteken, február 25-én este telt ház várta a Vákár Lajos Műjégpálya jegére álló csapatokat. A Sportklub kezdte jobban a mérkôzést, s amint az késôbb kiderült, a bajnokok végig jobban játszottak.
               A bajnoki döntô 5. mérkôzésének eredménye: Csíkszeredai Sportklub – Bukaresti Steaua 3–1 (1–0, 2–1, 0–0). Gólszerzôk: Filip, Hozó és Szôcs Sz., illetve Szadij. Büntetôpercek: 22–18. A Sportklub gyôzelme után 3–2-re alakult az összesített eredmények alapján a párharc állása.
               Másnap, azaz február 26-án, szombaton: Csíkszeredai Sportklub – Bukaresti Steaua 4–5 (0–4, 3–1, 1–0). Gólszerzôk: Filip 2, Elekes, Tankó, illetve Basilides Tibor 2, Nicolescu, Szadij és Timaru. Büntetôpercek: 14–10.
               Mindkét mérkôzést az orosz Anatolij Zaharov vezette. Az orosz játékvezetô ismét nagyon jól irányította a mérkôzéseket. A Steaua csapatának múlt szombati gyôzelme után 3–3-ra alakult a párharc összesített eredménye.
               Március 4-én, pénteken Bukarestben ismét megmérkôzik egymással a két csapat. Amelyik együttes gyôz, az a bajnoki címet is magának vallhatja. A Mihai Flamaropol Műjégpályán lejátszásra kerülô, mindent eldöntô, mérkôzés pénteken este 21.00 órakor kezdôdik és a TV Sport tévéadó egyenes adásban közvetíti. A bajnoki döntô hetedik és egyben utolsó összecsapását az orosz Mihail Kapralov vezeti.

    Ítélet

               Március 2-án, szerdán Bukarestben ülésezett a Román Jégkorong Szövetség Fegyelmi bizottsága (Eduard Pană, Leonida Caraiosifoglu, Tiberiu Iliescu és Janovits Endre; az ülésrôl hiányzott: Sandu Pop). A gyűlés során a február 26-án, szombaton lejátszott Gyergyószentmiklósi Progym – Bukaresti Dinamo Dunarea mérkôzésen történteket elemezték, és az eseményekrôl készült videofelvétel megtekintése után az alábbi döntéseket hozták:
               * Dima Bogdant, a Dinamo Dunărea csapatának játékosát kizárták a sportéletbôl;
               * Radu Viorelt, a Dinamo Dunărea csapatának játékosát 10 millió lejes pénzbüntetéssel sújtották;
               * Gheorghe Hutant, a Dinamo Dunărea csapatának edzôjét 4 fordulóra szóló eltiltással büntették, a fegyelem és a sportetika megszegésének vétsége miatt.

    Alpesi sí
    Újabb verseny volt az ötösnél

               Február 27-én, vasárnap került sor az 5-ös kilométernél lévô sípályán a Gyergyói Síegylet által szervezett és a Pal Com Mixt Kft., valamint az Astral által támogatott Happy Day elnevezésű síverseny. A jó hóviszonyok és a szervezôk által biztosított körülmények, többek között a fotócellás idômérés, a vendégek megkínálása stb. biztosította a verseny sikerét. Több mint 110 versenyzô tisztelte meg a versenyt jelenlétével Csíkszeredából, Maroshévízrôl és Gyergyószentmiklósról.
               Eredmények kategóriánként
               Kezdôk. Kicsik: 1. Bánffy Barbara, 2. Gáll Anna, 3. Kémenes Noémi, 4. Borbély Nóra. Nagyok: 1. Tekse Krisztina, 2. Németi Abigél, 3. Len Henrietta, 4. Csata Réka, 5. Márton Júlia (mindannyian gyergyóiak).
               Haladók. Óvodások, lányok: 1. Tamás Emma (Csíkszereda), 2. Selyem Júlia (Gyergyószentmiklós), 3. Kémenes Boróka (Csíkszereda); fiúk: 1. Molnár Erik, 2. Szakács Péter (mindketten Csíkszereda), 3. Zöld Róbert (Gyergyószentmiklós).
               I–II. osztályosok, lányok: 1. Binder Tímea (Gyergyószentmiklós), 2. Ferencz Hankel Borka, 3. Mocsei Alexandra (mindketten Csíkszereda); fiúk: 1. Szôke Magor (Csíkszereda), 2. Gáll Kristóf, 3. Bencze Attila (mindketten Gyergyószentmiklós).
               III–IV. osztályosok, lányok: 1. Sikó Dorottya, 2. Csergô Noémi, 3. Portik Emese (mindhárman Gyergyószentmiklós); fiúk: 1. Keresztes Zsolt (Gyergyószentmiklós), 2. Teslovan Cosmin (Maroshévíz), 3. Dezsô Mátyás (Gyergyószentmiklós).
               V–VI. osztályosok, lányok: 1. Elekes Krisztina, 2. Elekes Adél (mindketten Gyergyószentmiklós), 3. Cotfaş Andrea (Maroshévíz); fiúk: 1. Magyari Vilmos (Gyergyószentmiklós), 2. Stan Valentin (Maroshévíz), 3. Kovács Lehel (Csíkszereda).
               VII–VIII. osztályosok, lányok: 1. Morar Monica (Maroshévíz), 2. Bartalis Krisztina, 3. Kosztándi Vanda (mindketten Gyergyószentmiklós); fiúk: 1. Baciu Cristian (Maroshévíz), 2. Böjte István (Csíkszereda), 3. Teslovan Florin (Maroshévíz).
               IX–XII. osztályosok, lányok: 1. Böjte Kinga (Csíkszereda), 2. Platon Anca, 3. Gliga Anca (mindketten Maroshévíz); fiúk: 1. Crişan Paul, 2. Crişan Dan (mindketten Maroshévíz), 3. Sztojka Zoltán (Gyergyószentmiklós).
               Felnôttek. Nôk: 1. Dezsô Edit, 2. Portik Melinda, 3. Elekes Éva (mindhárman Gyergyószentmiklós); férfiak: 1. Elekes László, 2. Keresztes Emil, 3. Bencze Attila (mindhárman Gyergyószentmiklós).
               50 év fölötti férfiak: 1. Zöld Imre, 2. Málnási Béla (mindketten Gyergyószentmiklós).
    (Málnási Béla)

    Sífutás
    Két országos bajnoki cím

               Február 25–27. között Hargitafürdôn kerültek megrendezésre az országos gyermekbajnokság küzdelmei. A Gyergyói ISK – edzôk: Gyulai Béla, Jánosi Béla és Jánosi István – sportolói közül elsô helyezést ért el Baricz Emôke és Sára Tímea. Mindketten a gyermek II-es korcsoportban álltak rajthoz, Baricz Emô az 5 km-es, Sára Tímea pedig a 3 km-es távú szabadstílusú versenyben bizonyult a legjobbnak.
               A Gyergyói ISK sportolóinak Hargitafürdôn hat második helyezés is jutott. A gyermek II-es korcsoportban Bernád Szilárd, a 3 km-es távú szabadstílusú versenyben, a gyermek I-es korcsoportban Baricz Emôke az 5 km-es távú klasszikus stílusú versenyben állhatott a dobogó második fokára. Szintén a gyermek I-es korcsoportban a 7,5 km-es távú szabadstílusú versenyben, Péter Hunor is második helyet szerzett. További második helyezések a váltóversenyben születtek a gyergyóiak számára. Eszerint a gyermek II-es korcsoportban a 3x5 km-es távon versenyzô lányváltó – Portik Katalin, Sára Tímea és Baricz Emôke – állhatott a dobogó második fokára, ugyanebben a kategóriában a 3x3 km-es távon rajthoz állt fiúváltó – Angi Róbert, Sára Péter és Bernád Szilárd – is a második helyen végzett. A gyermek I-es korcsoportban versenyzô fiúváltó – Jakab T. Norbert, Sára Hunor és Péter Hunor – szintén a második helyen ért célba.
               Ahhoz, hogy a dobogós helyezettekrôl alkotott kép teljes legyen, említeni kell a harmadik helyen végzett gyergyóiakat is. Eszerint a gyermek II-es korosztályban a lányok mezônyében Sára Tímea, a 3 km-es klasszikus versenyben lett harmadik, a fiúknál pedig Bernád Szilárd, a szintén 3 km-es klasszikus verseny végén állhatott a dobogó harmadik fokára.
               * Az ifjúsági korú sífutók számára március 4–6. között következik az országos Sportiskolás bajnokság küzdelemsorozata. A versenyeket a Brassó megyei Fundatán rendezik meg.
               * A február 23–25. közötti idôszakban Predealon rendezték meg a 47. Katonai Sívilágbajnokságot. A Gyergyói ISK-nál nevelkedett sportolók közül a legjobb eredményt a tekerôpataki Antal Zsolt, a CSAM Bucegi Predeal versenyzôje érte el, hisz a férfiak 15 km-es távú versenyén kitűnôen teljesített és a jónak mondható 5. helyen ért célba. A versenyszám dobogósai: 1. Tor Halvar Björkstad (norvég), 2. Pasi Kolluniki (finn), 3. Benjamin Seifert (német). A szintén gyergyói Bencze Béla a 40. helyen ért célba. A romániai sífutók a február 28 – március 6. közötti idôszakban Spanyolországban vesznek részt egy nemzetközi katonai versenyen.

    Síugrás
    Emlékverseny Tekerôpatakon

               A tekerôpataki K 30-as és K 15-ös síugrósáncon jól sikerült versenyt szervezett a Tekerôpataki Sportegylet. Az elsô 2 ugrással néhai Horváth Ernô egykori síugrónkról és egyben sífutónkról emlékezett meg a szépszámú közönség a „Horváth Ernô” emlékverseny megrendezésével. A megmérettetés utolsó részét a Tekerôpatak-kupáért megrendezett verseny képezte.
               Részletes eredmények
               Horváth Ernô Emlékverseny. A K 30 m-es sáncon. Gyermek korcsoport: 1. Fülöp Szilveszter 188,2 pont (26+27,5 méteres ugrásokkal), 2. Gál Szilárd 165,9 pont (23,5+23,5), 3. Kozma Szilveszter (mindhárman Tekerôpatak) 161,2 (24,5+24). Ifjúságiak: 1. Bányász Levente (Gyergyói Jövô+ Tekerôpatak) 207,4 pont (29,5+30), 2. Bányász Róbert (Gyergyói ISK) 186,3 (28+28,5), 3. Molnár Attila (Gyegyói Jövô+ Tekerôpatak) 177,9 (28+26,5).
               Felnôttek: 1. Bálint Ervin (Tekerôpatak) 133,7, 2. Hobaj Ernô (Gyergyói Jövô+Tekerôpatak) 124, 3. Sajgó Árpád (Tekerôpatak) 122.
               Tekerôpatak-kupa. A K 15-ös sáncon. Gyermek: 1. Fülöp Szilveszter 249 (18+18,5), 2. Gál Szilárd 246 (17+17,5), 3. Fórika Zoltán (Tekerôpatak) 193,5 (15+15). Nyílt verseny: 1. Bányász Levente (Gyergyói Jövô+Tekerôpatak) 209,4, 2. Fülöp Szilveszter 190,2, 3. Bányász Róbert 188,3.
    (Málnási Csaba)

    Ifjúsági jégkorong
    Továbbra is elsôk a gyergyóiak

               A 6. forduló mérkôzéseivel folytatódott múlt hétvégén Csíkkarcfalván a Hargita Megyei Sportigazgatóság által szervezett erdélyi gyermekbajnokság küzdelemsorozata.
               A legutóbbi eredmények: Gyergyói ISK Progym – Gyergyói Boystar Progym 7–1 (1–0, 1–1, 5–0), Boystar Progym – Csíki ISK I. 0–6 (0–3, 0–1, 0–2), Csíki ISK I. – Csíki ISK II. 5–0 (1–0, 1–0, 3–0), Gyergyói ISK Progym – Csíki ISK II. 4–0 (3–0, 0–0, 1–0), Boystar Progym – Csíki ISK II. 2–4 (1–1, 0–2, 1–1) és Gyergyói ISK Progym – Csíki ISK I. 0–1 (0–0, 0–0, 0–1).
               A rangsorban (mindegyik csapat 18 mérkôzést játszott): 1. Gyergyói ISK Progym 27 pont (gólarány: 87–37), 2. Csíkszeredai ISK I. 26 pont (68–24), 3. Csíkszeredai ISK II. 18 pont (41–46), 4. Gyergyói Boystar Progym 1 pont (16–105).
               A következô, sorrendben 7. bajnoki forduló mérkôzéseire Gyergyószentmiklóson kerül sor március 5-én, szombaton. A találkozók reggel 8.00 órakor kezdôdnek – tájékoztatott Csíki András, a Hargita Megyei Sportigazgatóság igazgatója.

    Amatôr jégkorong
    Közeledik az alapszakasz vége

               A múlt héten újabb mérkôzések kerültek lejátszásra a Hargita megyei amatôr-jégkorongbajnokságban. Nézzük a 13 csapattal indult, de a Csomafalvi Délhegy kiállásával 12 együttesre apadt bajnokság legutóbbi, még nem közölt eredményeit.
               Csíkszeredai Fortunato – Kézdivásárhelyi KSE Bikák 24–1 (7–1, 12–0, 5–0), Csíki ISK – Csíki Autosport 4–10 (4–2, 0–3, 0–5), Csíkkarcfalvi HC – Csíkszeredai Autsoport 0–1 (0–0, 0–1, 0–0), Csíkszeredai Old Bulls – Csíkszeredai Medvék 12–1 (7–1, 5–0, 0–0). Korábban már közölt eredmények: Gyergyói Pingvinek – Madarasi Bomilact 8–4 (1–1, 3–0, 4–3) és Csíkszeredai Fortunato – Csomafalvi Skorpiók 14–2 (4–0, 2–0, 8–2).
               Kedden, március 1-én a Csíki ISK – Fortunato, március 2-án, szerdán pedig a Karcafalva – Csomafalvi Skorpiók és Csíki ISK – Gyergyóalfalu mérkôzések kerültek lejátszásra. Március 3-án, csütörtökön az Autosport– Medvék találkozó szerepelt műsoron. Március 5-én, szombaton az Old Bulls – Kézdivásárhely és a Csomafalvi Skorpiók – Csíkdánfalva mérkôzésre kerül sor. Az utóbb említett mérkôzésnek a gyergyószentmiklósi műjégpálya ad otthont. A találkozó kezdési idôpontja: 20.00 óra.
               A szervezôk kérése a csapatok felé, hogy amennyiben lehetséges ne halasszák el soronlévô találkozóikat, mert a tervek szerint március 15-ig be kellene fejezni az amatôrbajnokság alapszakaszának mérkôzéseit.

    Teremfoci
    Temesváron mérkôznek

               Március 5-én, szombaton és 6-án, vasárnap újabb bajnoki fordulók kerülnek lejátszásra Temesváron az országos C-osztályú teremlabdarúgó-bajnokság 2. csoportjában. A C2-jelzésű csoportban szereplô 10 csapat az elôttünk álló hétvégén az alábbi műsor szerint mérkôzik.
               15. forduló (március 5., szombat): Gyergyószentmiklósi Elite - Temesvári Informatika, Rm. Vâlceai Distins – Craiovai Olt Metal, Dévai Quasar – Besztercei Victoria, Brassói Mantrax – Nagyszebeni Ammibo Rondul, Marosvásárhelyi City'US – Kolozsvári Inter Futsal.
               16. forduló (március 6., vasárnap): Kolozsvári Inter Futsal – Gyergyói Elite, Temesvári Informatika – Brassói Mantrax, Nagyszebeni Ammibo Rondul – Dévai Quasar, Besztercei Victoria – Rm. Vâlceai Distins, Craiovai Olt Metal – Marosvárhelyi City'US.
               A 14. forduló utáni rangsor élmezônye: 1. Craiova 36 pont, 2. Temesvári Informatika 30 pont, 3. Brassói Mantrax 27 pont, 4. Gyergyói Elite 27 pont.

    Sakk
    Emlékversenyt rendeztek

               Február 27-én, vasárnap a Gépgyártóipari Iskolaközpont dísztermében került megrendezésre a Leopold János Emlékverseny idei kiírása. A múlt vasárnapi megmérettetésre összesen 20 Gyergyó-medencei sakkozó nevezett be.
               A lejátszott partik után a következô rangsor alakult ki: 1. Becze László (Szárhegy) 5 pont, 2. Cozma Ioan 4 pont, 3. Sajgó Rudolf (Alfalu) 3,5 pont (16 Bucholz), 4. Baki Sándor 3,5 pont (15), 5. Jánosi Ferenc 3,5 pont (12).
               A Leopold család ezúton is köszönetet mond a verseny szervezôinek, illetve a rendezvényen jelenlévô sakkozóknak a részvételért.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Horoszkóp
    március 3 – 9.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Ezen a héten romantikus hangulatban lesz. Olyannyira, hogy szinte elolvad az érzelmektôl. Nehezen várja szerelmével együtt töltött perceket, de most még a várakozás is boldogsággal tölti el. Ne is akarja a jövôt kutatni, éljen a mában.
               BIKA (IV.21-V.20)
               Fontos dolgok dôlhetnek el a szakmájában. Amennyiben jól akar járni, fôleg anyagilag, nem árt megtanulni egy kicsit hízelegni! Hosszabb ideje házasságban élôknél szinte napi vitákra, gonoszkodó csipkelôdésekre lehet számítani.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               Egyik ismerôse a háttérben keveri a kártyát, látszólag az Ön érdekeit képviselve. Elôbb utóbb Ön is rájön arra, hogy hosszú ideje kígyót melengetett a keblén. A szerelemben mámoros minden, szerelmével nagy, közös lépés elôtt állnak.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               Nehezére esik bármit közvetlenül megközelíteni, így inkább a megfelelô szempontból kiindulva és a fokozatosság elvét szem elôtt tartva juthat elôrébb. Megélhetési gondjai miatt bizonytalanság keríti hatalmába.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Az elsô és utolsó dekád szülötteinél nemcsak az ôket körülvevô levegô, hanem a lelkük is megtelik reménnyel. Imádottjuk rajongása nagyon boldoggá teszi ôket. Mondhatjuk azt is, hogy ezen a héten az oroszlánokat égetô vágyaik irányítják.
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               A Szűz szülött általában megértô, segítségére mindig lehet számítani. Nagyon tud kötôdni embertársaihoz, másokért nagy áldozatokra is képes. Kiterjedt figyelmének köszönhetôen olyan dolgokat is észrevesz, amelyen bárki másnak átsiklik a tekintete.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Ezen a héten lassan, de biztosan halad azon az úton, amelyen szerelmi élete várhatóan helyreáll. Legyen türelmes, ne akarjon idô elôtt célba érni! Gondoljon arra, hogy a gondosan felépített imázs, adott esetben, kártyavárként dôlhet össze.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Művészi élmények hetét éli, amikor színház, bálok, és mindenféle jópofa mulatságok töltik be az életét. Ezek mellett varázslatos találkozásra kerülhet sor. Egy szerelmi vallomástól, bájos bóktól pedig nô az önbizalma.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               Magasra törô, terjeszkedni vágyó hajlamai sugallatára újabb és újabb kihívások felkutatására törekszik. Testének szüksége van valamilyen rendszeres mozgásra. Télen a birkózás, kosárlabda, teke az, ami elsôsorban ajánlott, de amint egy kicsit felenged az idô, jöhet a túrázás, kerékpározás.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Jobban jár, ha tovább- ra is titokban tartja a kapcsolatában dúló viharokat vagy az éppen halványuló érzések miatti feszültséget. A szerelemben vegyes érzelmekkel teli idôszak a mostani, hagyni kell a dolgokat a saját útjukon haladni!
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Változások történnek az életében, a szíve csordultig teli reménnyel. Ha eddig nem volt társa, most talál valakit, aki hosszú távon ott lehet Ön mellett. Aki pedig már együtt él valakivel arra törekedjen, hogy kapcsolatuk ne legyen monoton.
               HALAK (II.20-III.20.)
               Van egy olyan személy, aki közel állt a szívéhez, ennek ellenére nagyon megbántotta Önt. Most, ha szóban nem is, de tettekkel megpróbálja rendezni a dolgokat. Az Ön szíve joga eldönteni, hogy mit tesz.



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               Egy srác az egyetemi bulin frissen megismert leányzót fuvarozza haza a kocsiján, amikor egy sötét mellékúton a motor akadozni kezd.
               – Valami lehet a motorral. Vajon mi kopoghat? – tűnôdik a srác.
               – Egyet mondhatok – mondja fagyosan a lány. – Biztos nem a lehetôség az!
               * * *
               – Miért találta becsapásnak és dobta ki a szôke a fogyókúrás videokazettát?
               – Mert a szereplôk két hét alatt nem fogytak semmit.
               * * *
               A politikus felesége észreveszi, hogy a férje arcán egy vágásnyom van.
               – Veled meg mi történt? – kérdi tôle.
               – Kis baleset – feleli a politikus. – A beszédemen járt az eszem, és borotválkozás közben megvágtam magam.
               – Legközelebb – mondja a felesége – a borotválkozáson járjon az eszed, és a beszédedet vágd meg.
               * * *
               Eladó: – Ez az okos kis számítógép elvégzi az Ön munkájának a felét!
               Vevô: – Ez szuper. Akkor kettôt kérek!
               * * *
               Állásinterjún a fônök kérdezi az új munkaerôtôl:
               – Látom elôzôleg egy pszichiáternél dolgozott. Miért hagyta ott a munkahelyét?
               – Ha elkéstem a munkahelyemrôl, rosszindulatú voltam, ha korábban mentem dolgozni, szorongó, amikor pedig pontosan beértem, akkor megrögzött.
               * * *
               Egy cipôgyártó cég két ügynököt küld egy afrikai országba, hogy térképezzék fel a piacot. Három nap múlva az egyik ügynök felhívja a gyárat:
               – A következô géppel indulok haza. Itt nem lehet cipôt eladni, mindenki mezítláb jár.
               A másik ügynök ugyanakkor küld egy e-mailt:
               – Határtalan lehetôségek! Itt senki sem visel még cipôt!
               * * *
               Pistikéhez így szól a tanító néni:
               – Pistike, ilyen csúnyán nem beszélhetsz itt! Honnan tanulsz te ilyeneket?!
               – Apukámtól hallottam – mondja a gyerek.
               – De hát azt se tudod, mit jelent!
               – Dehogynem! Azt jelenti, nem indul az autó!
               * * *
               Két barátnô beszélget:
               – Hallom, letartóztatták a férjedet.
               – Igen – válaszolja a másik. – Az idén túl korán kezdte meg a karácsonyi bevásárlást.
               – Hogyan? Hiszen már majdnem karácsony van!
               – Úgy értem: mielôtt az üzlet kinyitott volna...
               * * *
               Egy férfit felhívja az exfelesége a munkahelyén:
               – Szeretnék tôled segítséget kérni – kezdi az asszony. – Kiégett a fürdôszobámban az egyik lámpa. Megmondanád, hogyan kell kicserélni az izzót?
               – Elôször is – mondja a volt férj – engedd tele vízzel a fürdôkádat...
               * * *
               Egy fiatal ügyvéd évente egyszer utazott vidékre, és mindig ugyanabban a fogadóban szállt meg. Legutóbbi vidéki útján összejött a fogadós lányával. Mikor egy év múlva ismét a kisvárosba érkezett, alig várta, hogy újra találkozzon a lánnyal. Meglepôdve látta, hogy a lány egy kisbabával a karján fogadja.
               – Miért nem írtál, hogy gyermekünk lesz? Azonnal ideutaztam volna, hogy feleségül vegyelek és apja legyek a gyereknek – vonta kérdôre a férfi.
               A lány így válaszolt:
               – Mikor kiderült, hogy gyerekem lesz, megbeszéltem a szüleimmel. Úgy döntöttünk, hogy inkább legyen egy zabigyerek a családban, mint egy ügyvéd.
               * * *
               – Jean, mit tárcsáz a telefonon?
               – Semmit uram, csak a figyelmét akarom felhívni.

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2005

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!