16. (642.) szám, 2006. Április 20-26




    Kisújság-olvasók figyelmébe!

               Már kapható a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2006.
               A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság évkönyvét.
               Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
               e-mail: kisujsag@hr.astral.ro
               tel.: 004-0266-364.941
               Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
               A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
               A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
    Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




    Megérint a hatalom

               Mindenkit megérint a hatalom kísértése. Mert a hatalom, az a tökéletes minden. Persze csak felsôfokon, nagyban. A kis hatalom, kis lehetôség, a nagy hatalom, nagy lehetôség. A hatalom mindent megadhat, de mindent el is vehet. Annak a függvénye, ki, hogyan tudja kezelni, ki, mihez tud kezdeni vele. Ezért veszélyes, ha egy-egy elöljáró korlátlan hatalommal bír, vagy legalábbis azt hiszi magáról.
               Igaz, nem kell a szomszédba menni példákért, de azért jó tudni, hogy ez ügyben már hatalmas történelmi háttérrel rendelkezünk. Caligula már az ókori Róma polgárainak bemutatta, mit is jelent a hatalom, mikor lovát, Incitatust – más néven Gyorslábút – Róma tiszteletbeli polgárává léptette elô, majd kevéssel utána szenátornak is kinevezte. Tervben volt az is, hogy az egyébként jeles versenylóból konzult farag, de már nem maradt rá ideje.
               Caligula lovát a legnagyobb tiszteletű rómaiak között kellett emlegetni. Nemcsak márványistállót, elefántcsont szerszámot és jászlat, arany itatóvedret, bíbor takarót, drágakôvel ékes nyakláncot adományozott neki, hanem egy palotát is személyzettel, berendezéssel, hogy méltó módon fogadhassa a nevében meghívott vendégeket.
               Mindez csak azért, hogy Caligula bebizonyítsa, milyen keveset számít a hatalmának árnyékában az egyén, hogy büszkén megmutassa, felette áll minden értelmi, erkölcsi és más értéknek, s bárkit olyan magasra emelhet, vagy taszíthat, amelyrôl az illetô még csak álmodni sem mert, vagy akart. Egyszerűen élet és halál ura.
               Minden állam törvényekkel szabályozza állampolgárai életét, a fô kérdés azonban az, ki, milyen jogon alkot és hajtat végre törvényeket, ez a hatalom jogszerűségének kérdése. S mivel a hatalom kivonhatja magát a népakarat ellenôrzése alól, így a hatalom képviselôi is megtehetik azt. A következmény: a törvénytelenségek törvényesítése. Nagyon jó példa a polgármesteri hivatal elôtti forgalmi tábla (megállni tilos) átszabása. (Szinte felcseréltem a sz-t és a b-t.) Lehet, hogy más volt a szándék, de ez a fogás a város polgárainak szemében egyértelműen a polgármester szabálytalan parkolásának legitimalizálási kísérlete. Ugyan törvénybe foglalhatják, ám semmiféle törvény nem kölcsönöz ilyen intézkedéseknek legitimitást. Nevetséges, de mi már ezen mosolyogni sem tudunk. Ha hosszú évek óta nem volt szükség a forgalmi tábla kozmetikázására, akkor erre a mostanira már magyarázatot sem várunk, mert tudjuk, hogy van, de nem érdekel.
               Az a boszorkányüldözés is egy ilyen hatalmi huszárvágás akar lenni, ami a közműnél és a Viridisnél folyik, mindazok ellenére, hogy többszöri ellenôrzés után sem találtak – az egyesek által remélt – súlyos büntetéssel járó kihágásokat a cégeknél. Olyan van sapkája, nincs sapkája kommunista bosszúhadjáratra emlékeztetô manipulációnak lehetünk a tanúi.
               A történelem számtalanszor bebizonyította, hogy valakiknek mindig el kell vinniük a balhét, mert a paranoid alkatú, felfokozottan önközpontú, nagyravágyó, hataloméhes, üldöztetési komplexusban szenvedô Caligulák kiszúrták szerencsétleneket, és nincs elég sok Cassiusunk, aki megállítja a tirannusokat.
               Számukra megoldás lehet a beépülés. Csak így remélhetnek védelmet, jutalmat, hatalmat. Be kell épülni a pártba, a frakcióba, a cégbe, a klánba, a családba. S ki kell váltani az „engedélyt” a hatalomtól, hogy ott és úgy „parkolhassanak” az életben, ahol, és ahogy másnak nem szabad.
               Taggá kell válni.
               Incitatus is az volt.
    Ábrahám Imre

    Hivatali hírek

               Elakadt a kölcsön
               A fűtés biztosításra kért, 50 milliárd régi lejes kölcsön aktái a csíkszeredai Román Kereskedelmi Bankban elakadtak. A magyarázat, hiába a kormánygarancia, úgy látják, Gyergyószentmiklós nem fogja tudni törleszteni a kölcsönt, ezért nem küldték tovább az igénylést. A polgármester Hargita megye prefektusától kért segítséget, és személyesen tárgyalt a kereskedelmi bank csíkszeredai elnökével is, aki „meggyôzte”, a bank szabályzata szerint, olyan intézmény nem kaphat hitelt, melynek pénzügyi mutatói nem garantálják a törlesztést. A kereskedelmi bank gyergyószentmiklósi vezetôje úgy véli, egyetlen megoldás, ha készpénzt tesznek le garanciába, azaz 10 milliárd régi lejt. Ez azonban nem áll a közüzemek rendelkezésére, áthidaló megoldás pedig csupán egy mutatkozik: 3,5 milliárdot tesz le a közüzem készpénzben, a többire a város kellene kezességet vállaljon.
               „E lehetôség szinte lehetetlen” – fejtette ki a polgármester, további lépésekként közölve, hogy más banknál is próbálkoznak hitelfelvétellel, s ha nem járnak eredménynyel, kérik a prefektus, majd a minisztérium segítségét e kérdés megoldásában.
               Gázvezetés útjavítás elôtt
               Írásban kapta meg a gyergyószentmiklósi városvezetés, hogy május 30-ig a gázvezetékek elérik a hôközpontokat. A város következô lépése egy iroda nyitása kell legyen, ahol iratkozhatnak, informálódhatnak mindazon városlakók, akik be szeretnék vezettetni a gázt lakásukba, és ahol megtudnák azt is, hogyan, hová kell befizetni a 9 millió körüli összeget, a gázvezetési hozzájárulást.
               A gázvezetés miatt késik az útjavítás is; a polgármester úgy véli, nem érné meg foltozni, majd két hét múlva a gázvezetés miatt felásni bizonyos útszakaszokat. Ezért várnak az utak rendbetételével a pontos gázvezetési terv elkészültéig.
               Kávé mellett, városgazdálkodásról
               A Szilágyi vendéglôben tartott „baráti” megbeszélést a gyergyói önkormányzat. A tanácsosok – a polgármester utólagos elmondása szerint – várost érintô kérdésekrôl tárgyaltak.
               28 milliárd lejt kapott a város a fűtésrendszer rehabilitálására. Ebbôl négymilliárd a tavalyi befektetéshez kell, a kérdés pedig az volt, hogyan költsék el a 24 milliárdot, mi lenne a legjobb befektetési forma, akár lesz svájci segítség és siófoki beruházás, akár nem.
               A vízzel kapcsolatos tevékenységeket jó lenne leválasztani a Go Rt. többi tevékenységérôl – került szóba ezen megbeszélésen. Ha létrejön a vízgazdálkodással megbízott városi cég, akkor lehet tovább tárgyalni a környezô településekkel. A terv a szentmiklósiak részérôl az, hogy ehhez a céghez csatlakozzanak a falvak, ha akarnak. A leválásról a késôbbiekben hoznak döntést a városatyák.
               Lebontják a Salamon Ernô Gimnázium udvarán „díszelgô”, hajdanán tornateremnek szánt betonoszlopokat. A betonelemeket a Kós Károly Iskola udvarára szállítják át, ott építik tovább, sportteremmé.
               Az óvodák pénzhiányára is van néhány megoldás. A polgármester azt javasolta, tolják maguk elôtt az adósságot költségvetés-kiigazításig, hátha akkor lesz lehetôség a törlesztésre. A késôbbiekben az Orosz Kálmán iskola óvodaközponttá alakítása jelentené a kisebb költséget, az épületre bérleti szerzôdés köttetett 29 évre a katolikus egyházzal, ám a tatarozás még hátra- van. Pap József reméli, a minisztérumtól kap a város 450 millió lejt az épület rendbetételére.
    B. K.

    Elmaradt a nagypénteki gyárbezárás

               Simó Zoltán, a szövöde adminisztrátora azzal a szándékkal ment be nagypénteken a gyárba, hogy közölje a 120 megmaradt alkalmazottal, a gyár bezár, ôk az útra kerülnek. Percekkel késôbb Simó Zoltán találta magát az úton: a munkások kivezették.
               A szövöde nem éli virágkorát, a hajdani 1200 alkalmazottból ma csak 120-nak van itt munkahelye. Az adósságok miatt árverésre került az épület és a hozzátartozó terület, amit Pap Ferenc vásárolt meg. A gyergyói vállalkozónak bért fizet a Decoratex International, nincs is szándékában háborgatni a tevékenységet. Annál inkább a munkavezetônek, akirôl csak a napokban derült ki, hogy „nem is patron, csak kisrészvényes”. Gyárbezárási szándékáról tudomást szereztek az alkalmazottak, s mivel az is hírlett, hogy az adósság miatt lefoglalt gépeket el akarja vinni Simó, a munkások ôrséget szerveztek, hogy megakadályozzák.
               Nagypénteken aztán, mikor a gyár bezárásáról, az alkalmazottak szabadságra küldésérôl szólt a „fônök”, a munkások kivezették a kapun. Állítják, van munka, hisz rengeteg a megrendelés. Ne döntsön gyárbezárásról senki, amíg nem kerül sor a részvényesek közgyűlésére.
               Pénteken tehát zökkenômentesen folyt tovább a munka a vezetô eltávolítását követôen, és a százhúsz ember az április 20-i közgyűléstôl várja munkahelye, a szövöde megmaradását, talpraállítását.
               A gyár eladósodására, a háttérben összefonódó kusza szálakra a közgyűlés után visszatérünk. Addig is megrendelés van, az emberek dolgoznak, de a nagypénteki eseményeket követôen, húsvétra, feltámadásra várva egyikük elmondta: csak azt szeretné, hogy neki többet Simó Zoltán ne trombitáljon.
    B. K.

    Merengô
    Már csak egy esztendô 12.

               Nemrég kipróbálták, hogy milyen is lenne a Salamon Ernô Gimnázium, ha éjszaka fényárban úszna. Lenyűgözô! Tanúsíthatom, mint a próba egyik szemlélôje. Ezért sem kaptam fel különösebben a fejem, amikor valaki minap megjegyezte, hogy mit akarunk a 100 éves ünnepléssel, ameddig néhány valamirevaló épületünk nincs kivilágítva? Azt már én tettem hozza, hogy ameddig így néznek ki (pl. a bíróság épülete, de a fôtéri házak homlokzata is) jobb, ha legalább éjszaka nem látja a felénk tévedô.
               Kedves tréfán is mosolyogtunk e héten, mert ugyebár nincs régi vicc, csak öreg ember – tartja a népi bölcsesség.
               Az e heti tréfa a készülôdés jegyébe illô, ugyanis arra akar feleletet kapni, hogy miért sötét Gyergyószentmiklós és miért gödrösek az útjai?
               A tréfacsináló a választ is megadja: azért, hogy ne kellejen kicserélni a székely himnusz göröngyös utakról és sötét éjjelekrôl kesergô részét. (Csendesen megjegyzendô, hogy a székely himnusz születése és Gyergyószentmiklós várossá nyilvánítása között alig van néhány esztendô.)
               Alig egy év van ellenben hátra egy méltó ünnepléssorozat nyitányáig. Szó volt Gyergyószentmiklóst bemutató monográfiáról, amihez a szakember csak annyit fűzhetett hozza, hogy, akkor az ünneplés 2040 körül lesz. Akkorra tud elkészülni egy igényes, minden részletekre kiterjedô, Orbán Balázs nagy munkája mintájára megírt monográfia. (Amint hallottuk, már érdemes emberek is kocolódtak egyet ez ügyben is.)
               Nem tudja tehát senki, hogy mi is lenne a legmegfelelôbb: milyen kiadvány. Szerdán Csergô Tibor múzeumigazgató olyan albumokat tett elém, amelyek ilyen alkalmakra készültek. Egyik például Zalaegerszegen. A búcsút pénzzel járják, jutott eszembe, amikor a sok színes képpel gazdagított, igényes kiadványt átlapoztam. Nem hiszem – hiába, kishitű vagyok –, hogy városkámnak lesz valaha 20 ezer eurója egy hasonló emlékalbum megjelentetésére. Mert minden más meglenne hozza, a fényképészektôl a krónikásokig, sôt még a város is szépségeivel.
               De mindaddig, ameddig nem neveznek ki 3–4 embert, akikre rábízhatnák az egész ünnepség forgatókönyvének elkészítését, lehet pénz akár szekérderékkal is. Úgy érzem, továbbra is nagyon kevés felelôs embert érdekel a 100 éves évforduló.
    Bajna György

    Templomépítés támogatói

               A két héttel ezelôtt közöltekhez képest változott a sorrend az elsô száz téglajegyért versengôk között. Az aktuális állás az alábbi:
               1. Peride Róza 100 millió lej
               2. Id. Len Emil 20 millió lej
               3. Csergô László 15 millió lej
               4. Apicom Kft. 10 millió lej
               5. Dezsô László 8 millió lej
               6. Dr. Márton Attila 6 millió lej
               7. Székely Ildikó 5 millió lej
               8. Székely Ferenc 5 millió lej
               9. Ben-Com-Mixt Kft. 5 millió lej
               10. Kobezol Kft. 5 millió lej
               11. Industry Transilvan Kft. 5 millió lej
               12. Orchidea Kft. 5 millió lej
               13. Pizza Joe 5 millió lej
               14. Server Hargita Kft. 5 millió lej
               15. Tibsil Kft. 5 millió lej
               16. Tig-Rad System Kft. 5 millió lej
               17. UPS Distribution Kft. 5 millió lej
               18. Dr. Marc Zsuzsánna 1 millió lej.
               Ezidáig 434 darab, 150 000 lejes téglajegy került eladásra.
               A licitre továbbra is lehet jelentkezni, mint ahogy 150 000 lejes téglajegyet is lehet vásárolni a gyergyószentmiklósi római katolikus egyház plébániáján. Segítsenek, hogy tovább épülhessen a Bucsin negyedi templom!
    B. K.

    Vécédivat

               Városunk legkorszerűtlenebb mellékhelyisége kerestetik! S kizárásos módszerrel csak azokat pontozzuk, melyekbe naponta akár többször is megakad a szemünk vásárlás, séta közben. Olyanokat, melyek közszemlén vannak, s nem csak nekünk, de a távolról érkezôknek is szemet szúrnak, s távolról rázummolnak, fényképezik a ritkán látott csodát. Mert ugye, egy városszéli parasztház udvarán, kanalizálás hiányában a célnak megfelel. S ha a szükség hozza, nosztalgiaként felpróbáljuk a szabadban felhúzott latrinákat, s megmosolyogjuk magunkat, amint reflexszerűen nyúlnánk a lefolyón segíteni. Az általunk feltérképezett, közszemlére felállított vécékben sincs szükség lefolyó-gondozásra. Nemrégiben olvashattak lapunkban az anyakönyvi hivatal udvarában, a központon felállított favécékrôl. Kiköltöztették a város szívébôl, de használatra készen állnak az új barompiac területén. Engedélyezett építkezésen kötelezô mellékhelyiség felhúzása, de ez nem jelenti azt, hogy szabadjára eresztve fantáziánkat, bármi nemű tákolmányt felüthetünk. Ezt igyekszik alátámasztani az a büntetôcédula is, mellyel pénzbírságot mértek ki az ortodox templom udvarán álló latrináért. Érdemes közelebbrôl is megszemlélni az immár múzeumi stílust. Ülôke nélküli, egy lyuk a „padlózaton”, s hogy az arra járó kíváncsiskodók ne fülelhessék le a dolgát végzôt, áttetszô nejlonfüggöny rejti a használóját. A legsokszínűbb a kereskedelmi bankkal szemben, a zsinagóga árnyékában tarkálló, leszegelt ajtajú biobudi. Kizárólag szemszúrásból, mert használhatatlan. A vécétervezôk mintha versengenének egymással. Verseny ez a javából, csakhogy a szerkesztôségünkbe bekopogó városlakók nem díjazzák a municípiumunk központjában gomba módra szaporodó alkotásokat.
    Gáti Gabriella

    Vizsgálódás vagy zaklatás?

               – Szeretném a nyilvánosság tudomására hozni, hogy az utóbbi idôben elszaporodtak a feljelentések Gyergyószentmiklóson. Divattá vált az az eljárás, amit, az idôsebb korosztály szerint, az 1950– 60-as években gyakoroltak nagy elôszeretettel, feljelentve a testvért, a szomszédot, a beosztottat és fônököt – kezdte sajtótájékoztatóját Nagy István, a város jegyzôje.
               A tavalyi, számvevôszéki kivizsgálásra utalt vissza, amikor a közüzemek mellett a hokipálya villanyszámlájának kifizetését, a Viridis Kft.-vel kötött szerzôdést és a hegyimentôk által eszközölt beruházás törvényességét vette górcsô alá az illetékes hatóság. A közüzemi kivizsgálás indirekt, a másik három direkt módon kapcsolódik a hivatal tevékenységéhez.
               – A törvények országunkban rövid idô alatt változnak, alakulnak. Ha valamit 2000-ben törvény szabályozott, akkor az 2005-ben már nem érvényes, átalakult. Megítélni az abból a hatáskörbôl fakadó tettet most, az egyszerűen hozzá nem értést jelent, és én rosszindulatot vélek felfedezni e mögött.
               A számvevôszéki kivizsgálás lezajlott, nem találtatott semmilyen törvényellenes lépés, csak mulasztásokra derült fény, de most, április 3-án ismeretlen tettes tett feljelentést a gazdasági rendôrségre. A rendôrség megkezdte a kivizsgálást a hivatalt közvetlenül érintô három ügyben.
               – Terjedelmes anyagot kért a rendôrség, napokat vett fel az aktacsomó összeállítása. Ezért is írtam egy levelet a rendôrségnek, hogy a jelenlegi törvények értelmében közölje velünk azt az aktát, amivel a feljelentés történt. Ez az akta egyértelművé tette volna számunkra a feljelentô kilétét. Ezt a polgármester úr nem kívánta aláírni. Abból, hogy nem akarta ezt a levelet aláírni, arra gyanakszom, hogy ô maga a feljelentô. Úgy gondolom, hogy egy igazi ember nem bujkál az ujja mögött. Ebben az eljárásban az intézmény munkatársainak zaklatását látom.
               Nagy István azt is elmondta, megtehette volna, hogy egyedül kérje ezen információt a rendôrségtôl, a polgármester megkérdezése nélkül, de így tartotta elegánsnak. Négyszemközt és nyíltan is többször feltette a feljelentô kilétét illetôen kérdését a polgármesternek, de ô mindig kikerülte a direkt választ.
               E hangulat a munka rovására megy a hivatalban, pedig a jegyzô állítása szerint nagyszerű a munkaközösség, olyan emberek vannak, akikkel lehet alkotni, bár az utóbbi idôben megtörtént a hatáskörök felborogatása, ami zavart eredményezett:
               – Itt nap mint nap dönteni kell, nem köbméterre dolgozunk. Elmondtam sokszor, ez a hivatal nem az igazságosságot szolgáltatja, hanem az igazságosság elve alapján jár el. Dönteni kell, és az utóbbi idôben egyre gyakrabban úgy hozunk döntést, hogy nem vizsgáljuk meg körültekintôen, jogszerű-e, ésszerű-e, optimális-e, szükséges-e, gazdaságos-e. Mostanság a hivatalban egy akaratnak alárendelt megközelítés van, rendkívül sok kapkodással. Csapunk jobbra, csapunk balra. Ez pedig az alkalmazottak zaklatása, nem egyéb.
               A fôkönyvelônô kivizsgálása is szóba került, melyet a polgármester kért a hivatal fegyelmi bizottságától. A bizottság elnöke Nagy István azonban nem akart errôl bôvebben tájékoztatni, jelezve, még nem zárult le a kivizsgálás, de azt megjegyezte, hogy a polgármester által a fôkönyvelônô ellen felhozott vádak borzasztó súlyosak.
               – Ô a polgármester. Ezt vitatni butaság lenne. Gyakran mondja is: én vagyok a polgármester. De a polgármesteri szék nem egy egyszerű szék. Aki abban ül, megfelelô tudással, kultúrával, együttműködô készséggel kell rendelkezzen. A mindent-tudok-én megközelítés nem működik. Hanem olyan lesz, mint az elefánt, ha bemegy a porcelánboltba; nem akar szerencsétlen rosszat, de kínlódva borogat össze mindent.
               * * *
               A polgármester álláspontjának megismerésére rögtönzött sajtótájékoztató adott lehetôséget. Ki a feljelentô? – kérdeztük Pap Józsefet.
               – Én arról nem tudok, hogy feljelentés történt volna, de arról igen, hogy a hivatalhoz érkezett a gazdasági rendôrségrôl egy kérés, hogy a három üggyel kapcsolatos aktákat bocsássuk rendelkezésükre. Ezek az ügyek a tavalyi, számvevôszéki kivizsgálás alkalmából kerültek felszínre. A kivizsgálás után született jelentést én nem fogadtam el. Ajánlották, ha nem fogadom el, forduljak törvényszékhez. Én nem fordultam se törvényszékhez, se máshoz.
               – A Viridis Kft.-vel elkezdôdött a pereskedés…
               – A Viridis más lapra tartozik: miután négyszer a tanács elé vittem az ügyet, és bizonyos okok miatt nem tudtam elérni, hogy felbontsuk az elônytelen szerzôdést, törvényszéki eljárást indíttattam. De máshová nem tettem feljelentést.
               – Miért nem írta alá Pap József polgármester azt a levelet, mely fényt deríthetett volna a feljelentô kilétére?
               – Ha a gazdasági rendôrség aktákat kér bizonyos ügy kivizsgálásáért, akkor én nem látom értelmét, hogy külön kérjem a feljelentô nevét. Nincs értelme levelezni. Ha ez Nagy úrnak érdeke, aláírom a delegációját, hogy felmenjen, kikérje. Olyan feltételezést, hogy én lennék a feljelentô Nagy úr már hangoztatott. Nekem az az érzésem, hogy úgy érzi, neki is van szolgálati hiányossága. A kivizsgálást meg tudta volna elôzni, ha a szerzôdések megkötésekor jobban elemezte volna a törvényességüket.
               – Mi a véleménye a hivatalon belüli hangulatról, mindenki végzi-e a munkáját?
               – A fegyelmi bizottság nem végzi a munkáját, az elnöke éppen Nagy István. Mostanáig négy ügyet adtam át kivizsgálásra a fegyelmi bizottságnak, legutóbb a fôkönyvelônô ügyét, de gyakorlatilag egyiket sem folytatta le. Nem ért véget a fôkönyvelônô kivizsgálása sem, azt keresi a jegyzô, hogyan kell viszszautasítani egy ilyen jellegű kérést. Ami a hivatalban uralkodó hangulatot illeti úgy gondolom, én feszültségkeltô nem voltam. A feszültség a jegyzô, a fôkönyvelônô és köztem van. A fôkönyvelônô megfellebbezte bizonyos munkálatok elvégeztetését, a jegyzô pedig nem igyekezett belevegyülni az ügyek rendezésébe, vagy a fôkönyvelônô oldalán áll. Különben, a gazdasági rendôrség kivizsgálására visszatérve, nekem is van egy kérdésem: ki az a banda, aki ezeket az ügyeket el akarja sumákolni?
    Balázs Katalin

    Húsvéti ajándékozás a kórházotthonban

               Nagyszombat délutánján már alig látni járókelôket az utcán. Csend van, mindenki otthonában, családjával készül a feltámadásra. Család, gyerekek, unokák, ez az, ami hiányzik a Fogarassy utcai kórházotthon lakóinak. Látogatók, hozzátartozók igencsak ritkán járnak, hogy megnézzék, mit is csinál az „öreg”. A Remény Alapítvány és a Segíteni Romániát Alapítvány jóvoltából látogatók érkeztek az otthonba. Érkezésüket csend fogadta, mély csend. Magukba roskadva feküdtek ágyaikon az ott lakók, némelyikük mozdulatlanul, pedig volt, ki tudta: ünnep van, húsvétkor Jézus feltámadását ünnepeljük.
               Némely szobában ismerôsként köszöntötték Török Évát, az alapítvány képviselôjét, és tudták, János bácsival, Jan Posttal együtt áll az ajándékcsomagok mögött. Nem titkolták, meglepetésként érte az ajándékozás, nem palástolták érzéseiket, gyermeki örömmel, csillogó szemekkel nyúltak a csomagok után. Élelmiszer, édesség volt a csomagokban, nem hiányzott a húsvéti bejgli, a nyuszicsoki sem; összesen több mint nyolcmillió lej értékben.
               Az otthon lakóinak személyesen kezükbe adták a csomagot. Egy fiatal lány, talán húszéves lehet, azonnal, szeletelés nélkül harapta a bejglit, egy idôs néni egyre csak azt mondogatta „nam bani”, s nem értette, hogy nem pénzért, hanem ajándékba kapta a csomagot. Egy idôs bácsi köszönte, hogy rájuk gondoltak, s megjegyezte, ritka az olyan ember, ki önzetlenül ajándékoz teljesen idegen, magatehetetlen embereket, öregeket; s hozzátette: Isten házába kell menni, s imádkozni, mert rossz, kegyetlen a világ.
               „Isten fizesse az ajándékot, kellemes húsvétot” – mondták, motyogták az ott lakók, s tekintetük tiszta, gyermeki volt. Az idôs bácsi sem szégyellte, hogy könnycseppet kell letörülnie arcáról.
    B. T. I.

    Bakot lôtt valaki

               Levelet kapott szerkesztôségünk. Nem csoda, nem ritka. Az sem furcsa, hogy a Vadászra lônek című cikkre jött replika. Csak emlékeztetôül: az írás a Tankó István által tartott sajtótájékoztatón elhangzottakat rögzítette, aki állítja, törvénytelenül zárták ôt ki a Vadász és Sporthorgász Egyesületbôl.
               A replikát erre önök is olvashatták múlt heti lapszámunkban. Számunkra bosszantó volt a kijelentés, miszerint: „A cikk egyoldalúan, – semmilyen utólagos meggyôzôdés, dokumentálás alapján a V. H. T. vezetôsége részérôl – kritikátlanul közli T. I. volt vadásztag megalapozatlan állításait-vádaskodásait, nem véve alapul a V. H. T. alapszabályzatát és ennek törvényes betartását.” Bosszantó, hisz sajtótájékoztató mellé nem szokás kritikát fűzni – már amennyiben erre gondoltak a replikaírók.
               A replika megfogalmazóinak kiléte, az aláírás hitelessége kétségeket ébresztett.
               Az írást Portik György, az egyesület igazgatója személyesen hozta be szerkesztôségünkbe. Akkor hogyan kételkedhettünk volna, hogy az aláírás valós-e, tényleg a Gyergyószentmiklósi Vadász és Sporthorgász Társaság Vezetôtanácsának álláspontját képviseli-e.
               De aztán sorban kerestek meg vezetôtanácsi tagok, közölve, ôk a sajtóból értesültek errôl a replikáról, korábban nem voltak összehívva, még alakuló vezetôtanácsi ülés sem volt a választások óta. Horgászok és vadászok egyaránt jelentkeztek, megkérdeztük tehát Portik Györgyöt, hogyan született meg ez a replika.
               Bár az igazgató nem értette, miért ütjük bele ebbe az orrunkat, elmondta, volt vezetôtanácsi ülés, ahová nem hívták meg a horgászokat, mert ez vadász-ügy, és nem hívták meg Gábor László vadászt, mert ô mindig „keresztbe tesz”. De jelen volt a vezetôtanács tagjainak fele plusz egy, tehát döntésképes volt, megszülethetett a replika.
               Kalamár Csaba elnök is osztotta az igazgató véleményét, állítva, gyűlésen fogalmazták meg a replikát, múlt pénteken (érdekes, már a korábbi szerdán ez napvilágot látott lapunkban). A vezetôtanácsnak fele plusz egy jelen volt, és szószerint idézem: „a piszkamarcik nem voltak ott”.
               Az elnök nem tiltakozott az ellen, hogy kevés a fele plusz egy vezetôtanácsi tag összehívása. A rend azt követeli, hogy mindenkit értesítsenek, és akkor lesz döntôképes a testület, ha fele plusz egy megjelenik. Erre csak azt válaszolta, hogy Portik úr volt az összehívó.
               Gond van tehát a legalitással, az aláírás korrektségével. De van ennél nagyobb probléma is: a tizenöt vezetôtanácsi tagból nyolcan állítják: ôk nem vettek részt ilyen gyűlésen. Tehát még a törvénytelenül tartott ülésen sem lehetett jelen a fele plusz egy tag!
               Mégis nevük alatt jelenik meg a replika.
               Kell ehhez bármit hozzáfűzni? Talán csak a felháborodott vezetôtanácsi tagok kérdését: még hány dokumentumot írtak alá a vezetôtanács nevében tudtukon kívül. És még valami: a szabályzat szerint, ha egy vezetôtanácsi tag igazolatlanul hiányzik három gyűlésrôl, kizárás a „díja”. Vajon a meg nem hívott tagoknak ez az elsô hiányzásuk, s ha még kettôt gyűjtenek a „piszkamarcik”, akkor kizáródnak?
               Várjuk a replikát. Ezúttal csupán azt kérve, az írja alá, aki megfogalmazta, ne mások árnyékába húzódva.
    Balázs Katalin

    Vették a portékát

               A gyergyóiak húsvét elôtt szívesebben választották a népművészeti tárgyakat a bóvlival szemben, legalábbis ezt bizonyítja, hogy a Portéka Egyesület több napos vásárán fogytak a kerámiából készült tárgyak, a marcipánfigurák, kosarak – tudtuk meg Sövér Adéltól. Az eladásra kerülô portékákat Bodosi Erika tojásíró, Csata Beáta kerámiakészítô, Dániel Margit rojtkötô, a játszóházas gyerekek, Mezei Attila csontfaragó, Mezei Tünde marcipánfigura-készítô, Nagy Julianna ruhakészítô, Páll Etelka növényi festô, Portik Erzsébet gyapjúszônyegszövô, Péter Julianna gyöngyfűzô, Rózsa Margit csuhéfonó, Simon Zsuzsanna virágkötô és Tölgyesi András Béla rézműves kínálták.
               Karácsony elôtt is szervezett az egyesület hasonló vásárt, de az közel sem örvendett akkora népszerűségnek, mint a húsvéti. A Gyergyószentmiklósi Művelôdési Központ és a Portéka Egyesület szervezésében a következô hasonló vásárra július 27–28-án kerül sor a Népművészeti Sokadalmon, a Gyilkostónál.
    K-T. Gy.

    Fôiskola, egyetem indul

               Laurentia Grosu, a régeni Laurenţia Alapítvány elnöke járt Gyergyószentmiklóson, bejelentve, egykori, gyergyói diákja biztatására született a döntés, hogy városunkban is fôiskolát indít az alapítvány. Ugyanakkor, a bukaresti Hyperionnal való együttműködés lehetôséget ad arra, hogy városunkban újabb egyetemi oktatás kezdôdjön ôsztôl.
               – A Laurentia Alapítvány iskolái nem a hátrányos helyzetű tanulók iskolája, hanem az eszes, de szegény gyerekek tanintézménye – közölte az elnöknô. Fontosnak tartja, hogy a továbbtanulni akarók ne kelljen utazgassanak, helyben szerezhessék meg a felsôfokú, akkreditált oklevelet.
               Természetesen ezen intézmény sem nyújt ingyenes oktatást, de a tandíj tavaly az országos tandíjaknál lényegesen alacsonyabb volt. Pontos összeget még nem tudott mondani, hisz az ôsztôl induló oktatás tandíját a minisztériummal egyeztetve késôbb döntik el, de jelezte, tavaly egy évre 12 millió régi lejt kellett befizetnie egy tanulónak, akár részletekben is, májusig.
               Kedvezményekrôl is beszámolt: az érdemösztöndíjak mellett kedvezményt kapnak azok a fôiskolás hölgyek, akiknek két gyerekük van, azok, akik egyedül nevelik gyereküket, akik árvák vagy félárvák, akik sérültek, de ez nem akadályozza a tanulásban, késôbbi munkavégzésben. A fôiskolába beiratkozó roma nemzetiségűeknek is kedvezmény jár: csupán a tandíj felét kell nekik befizetniük.
               Az egészségügyi fôiskolán általános asszisztens (3 év), gyógyszerész-asszisztens (3 év) és szociális asszisztens (2 év) képzés indul. Az oktatás délután történik, 16–20 óra között, a tanrendben a szaktantárgyak mellett szerepel informatika és idegennyelv-oktatás, általános műveltség is. A gyakorlati oktatás egy részére az iskola laboratóriumában kerül sor, másik részére gyergyói kórházaknál, gyógyszertáraknál valamint a két öregotthonban.
               A Hyperion akkreditált egyetem, lehetôséget ad a távoktatásra. Protokollum alapján van lehetôség, hogy Gyergyószentmiklóson is beinduljon ezen egyetem kihelyezett tagozata. Jogot lehet tanulni és gazdasági tudományokat: bank- és pénzügyet, könyvelést és számítógépes könyvvitelt, valamint menedzsmentet négyéves képzés során. Az egyetemi képzés hétvégenként zajlik.
               A felsôfokú tanintézmények létrehozásában, amint Laurenţia Grosu elmondta, segítôkre talált a városvezetésben és Lakatos Mihály, a Salamon Ernô Gimnázium igazgatója felajánlotta, hogy helyet biztosít az oktatásnak, egy osztálytermet is bérbe adott a didaktikai eszközök elhelyezésére.
               Bárki beiratkozhat a fent említett szakokra, akinek érettségi diplomája van vagy igazolása az érettségi letételérôl. Az egészségügyi fôiskolára jelentkezôk egy pszichológiai vizsgálaton kell részt vegyenek, mert aki az egészségügyben kíván dolgozni, az egy igencsak kiegyensúlyozott személy kell legyen.
               Román és magyar nyelven is indítanak osztályokat, a terv szerint hármat-hármat, de ez a jelentkezôk függvényében változhat. A tanárok helyi szakemberek lesznek, kikkel folynak már a tárgyalások, szerzôdéskötések, mint ahogy a gyergyói intézményekkel is a gyakorlati oktatásért, praktizálásért.
               A beiratkozási és tandíjról a késôbbiekben tájékoztatnak – közölte Laurenţia Grosu, telefonszámokat is közzétesznek majd, de egyelôre azt tartja a legfontosabbnak, hogy lesz lehetôség ôsztôl a gyergyóiaknak, hogy szülôvárosukban továbbtanuljanak.
    Balázs Katalin

    Kevés a moszt?

               Szárnyra kapott a hír, miszerint a Forradalom negyed és számos közintézmény fűtés- és melegvíz- szolgáltatását ellátó dán kazán táplálása egyre nagyobb gondot jelent. Olyan cégek is megjelentek városunkban, amelyek nem csak elszállítják a fahulladékot, fizetnek is érte.
               Az Arbor Famegmunkálók Szövetségének alelnöke, Bajkó Tibor szerint „nem feltétlenül a fa drágulása annak az oka, hogy a dán kazán lassan fűrészpor nélkül marad. Több kereskedelmi társaság nyers fűrészporral működô kazánt vásárolt, üzemeltet. Ideje van már annak, hogy mindenki rájöjjön, tiszteljük a fát, értékesítsük annak minden darabkáját. Annál is inkább, mivel az üzemek nyeresége vészesen közeledik a nulla felé. Sokan préselt tüzelôt készítenek a hulladékból, s értékesítik azt. Vannak cégek, akik felvásárolják, elviszik a fűrészport. Igaz támogatni kellene a dán programot, de ehhez megállapodásra volna szükség. Kommunikáció-hiány annak az oka, hogy a rendszer üzemanyag nélkül marad” – mondta Bajkó.
               Fűrészpor ügyében tárgyalni már Tölgyesbe utazott a közüzemek vezetôsége. Hogy miért volt erre szükség, arról Vincze János igazgatót kérdeztük.
               – Lényegesen kevesebb a környéken a moszt, kisebb a termelés a fák felvásárlási árának a növekedése miatt. Újabb forrásokat kerestünk, ahonnan folytonosan lehet biztosítani a fűrészport. Tartalék lehetôségként kezeljük a Tölgyesbôl való szállítást. Ezen a környéken egy másik vállalkozóval is beszéltünk, aki szükség esetére felajánlotta fűrészporát. A moszt ingyenes, a szállítást kell fizetni. Azonban még nem volt szükség ezt igénybe venni.
               – Ha messzirôl szállítanák a fűrészport, árnövekedést jelentene-e a lakóknak?
               – Minimálist, nem egy látványos árnövekedést. Minél nagyobb mennyiségben szállítunk, annál kisebb a szállítási költség, ezért keresünk nagy járműveket. Eddig a polgármesteri hivatal átadott egy kamiont, aminek az utolsó feljavítási munkálatai zajlanak.
               – A közüzemeknek több céggel is szerzôdése van a fűrészpor szállítására…
               – A cégek nem tesznek eleget a szerzôdésnek. Amint utána érdeklôdtem, egy-két magyarázat is van erre. Több cég is vásárolt fűrészporral működô szárítót. Ez is egy ok, hogy elfogyott vagy kisebb a mosztkészlet.
               – Ha egyéb lehetôség nem maradna, csak a felvásárlás?
               – Akkor ez a fogyasztók számára árnövekedést jelentene. De ha már fizetnénk a mosztért, akkor minôségi elvárásaink is lennének.
               – A tanács által volt elkülönítve pénz egy ôrlô vásárlására…
               – Ez 25–28 ezer euróba kerülne, a szerelési munkák miatt viszont nem fértek bele az összegbe, pedig nagy szükség lenne rá. Keressük az ehhez szükséges forrásokat. A fűrészporban sok szilárd fadarab van, de megoldás lenne az ôrlô a több éves moszt felhasználásához is.
               – Famegmunkálók részérôl hangzott el, kommunikációs szakadék van a cégek és a közüzem között…
               – Úgy érzem, ez javulófélben van az Arboron keresztül. Egyre aktívabb az együttműködés. Ígérték, amennyiben kapacitásuk van, szállítanak. Nyáron fog ez bekövetkezni, amikor mosztfölöslegük lesz.
               – Hogyan készülnek a következô télre?
               – Nyáron azt szeretnénk, akkora készletet tudjunk összegyűjteni, hogy a következô télen semmiképpen se izguljunk azért, mert nem folytonos a begyűjtés. Raktározási lehetôség van a kazán mögött kijelölt területen, csak a raktározási formát kell még megoldjuk. Van egy tartalék kazán, mely gázolajjal működik. A gáz bevezetése után át szeretnénk ezt alakítani úgy, hogy gázzal is működhessen szükség esetén.
               – A másik két negyedben hasonló rendszerű kazánok működtetését tervezik. Ha a dán kazán mosztellátása sem zavartalan, milyen esély van arra, hogy a másik két negyedet kiszolgáló kazán ellátása ne jelentsen problémát?
               – Hasonló rendszerű lenne az új kazán, de faôrleménnyel táplálkozó. Kevés fűrészporra lenne itt szükség, inkább megôriznénk a mosztot a dán kazánnak.
               A dán rendszerre csatlakozó lakásokban nem kellett dideregni az idén, s hogy jövô télen is hasonló hômérsékletű lakásokban telelhetünk – úgy biztatnak – nem kételyes. A kérdés csak az, milyen áron? Mert gázzal fűteni szinte duplájába kerül a moszthoz képest – tudjuk ezt más városok tapasztalatai szerint. Reméljük, sikerül a gyergyói hosszú télre gondolva gazdálkodni az elôttünk álló nyáron.
    G. G.

    fehéren/feketén
    Ismét mázolt a festô

               Újabban félévente kiszúrják az alfalvi településjelzô táblát, s ákom-bákomoznak egyet a feliratokon. Legutóbb a román feliratot festették be, az alfalvi hivatal letakarította a mázolmányt, most pedig a Gyergyóalfalu felirat szúrta valakinek a szemét. Persze, nem tudni, ki fogta az ecsetet. Mint ahogy azt sem, miért ugyanazt a táblát mázolja, s egyáltalán kinek jó mindez. A hivatal ismét letakarítja a nyomokat, már sokadszorra. S mindahányszor le fogja pucolni az oda nem illô festéket mindaddig, amíg a festô többé nem mártja meg azt a bizonyos ecsetet, nem látja el fura jellemérôl árulkodó kézjegyével a feliratokat.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Harmadszor is a Képviselôház plénumában a tagosítási törvény

               A Gyergyói Kisújság olvasói 2005 decemberének végén megjelent írásomban értesülhettek arról, hogy a Képviselôház utolsó decemberi ülésén napirendre került utolsó törvénytervezetét, a nagyrománia pártiak és a demokrata pártiak magatartásának köszönhetôen nem szavazták meg a Parlament alsóházának a plénumában, és a kormány kérésére visszautalták a Mezôgazdasági Erdészeti szakbizottságba. Sôt RMDSZ-es berkekben olyan hangok is megfogalmazódtak, hogy a törvénytervezetet azért nem szavazták meg, mert én kezdeményezôként fôleg történészi szempontok alapján mutattam be a kezdeményezést.
               A törvény útjáról tudnunk kell, hogy 2005 elején nyújtottam be a Képviselôház állandó bürójához. Kezdetben azonban sem a kormány, sem a romániai politikai elit nem támogatta a kezdeményezést, csupán a törvényelôkészítô bizottság véleményezte pozitívan. A szenátusi vita során mind a Mezôgazdasági bizottságban, mind pedig a plénumban döntô szavazattöbbséggel leszavazták. Az RMDSZ-es szenátorok sem támogatták a törvénykezdeményezést. A vita során a mezôgazdasági bizottságban Pete István nem volt jelen, s így magamra maradtam a törvénnyel szemben ellenséges szenátorokkal szemközt. Nem volt jobb a helyzet a Szenátus plénumában sem.
               A Képviselôházban megváltoztak a viszonyok, és a mezôgazdasági bizottságban – részben Kelemen Attilának is köszönhetôen – egyöntetűen a törvénytervezet mellett szavaztak a bizottsági képviselôk. A kedvezô bizottsági jelentés ellenére – mint ahogy azt már többször említettem – 2005. december 21-én a törvénytervezetet visszautalták a szakbizottságba.
               2005 februárjában a mezôgazdasági szakbizottság bizonyos módosításokkal ismét jóváhagyásra javasolta a tagosítási törvényt. A plénumban ismét napirendre került a kezdeményezés. Ekkor azonban Kelemen Attila és Márton Árpád megegyezése alapján az RMDSZ részérôl megakadályozták, hogy én tartsam fenn a törvénytervezetet. Érvelésük szerint a történészi szempontok csak ártanak a törvénytervezet elfogadásának, melynél a jogi szempontok jóval meggyôzôbbek. Bele kellett törôdnöm tehát, hogy a jogszabályt Tamás Sándor mint jogász tartsa fenn. Sajnos a jogi érvek sem voltak meggyôzôbbek a történész érveinél. A demokrata pártiak a nagyromániásokkal együtt ismét visszautaltatták a bizottságba a törvénytervezetet. A mezôgazdasági bizottság tagjai harmadszor is elfogadásra javasolták a törvénytervezetet, persze figyelembe vették a kormány észrevételeit is.
               Április 13-án a Képviselôház plénumában ismét napirendre került a tagosítási törvény. Ez alkalommal az RMDSZ frakció részérôl senki sem kifogásolta, hogy az RMDSZ részérôl én tartsam fenn a törvénytervezetet. Felvezetésemben kiemeltem azt a tényt, hogy a tulajdon-visszaszolgáltató földtörvények kis, nadrágszíj nagyságú birtokokat hoztak létre egy adott településen belül, ahol nem folytatható belterjes mezôgazdasági termelés, és ezért van szükség a termôterületeknek önkéntes alapon való újjászervezésére a tagosítás révén. Jeleztem, hogy törvénytervezetem a svájci mintát vette alapul, ahol a termôföldek összevonása mellett, infrastrukturális munkálatok elvégzésére is szükség van. Elmondtam azt is, hogy Romániában ilyen svájci mintát alapul vevô „projekt” a kezdeményezés stádiumában van. Utaltam az Európa Tanács 1488/2006-os határozatára vonatkozóan a Közép és Kelet-Európai tagosításokkal kapcsolatos javaslatára is, fôleg pedig arra a tényre, hogy Európai Uniós integrációnk szempontjából meghatározó lehet ennek a törvénynek az alkalmazása.
               Meglepetésemre a Képviselôház plénuma döntô többséggel, cikkelyenként megszavazta a törvénykezdeményezést. Nemcsak az RMDSZ-es, liberális, kisebbségi honatyák szavaztak e törvény mellett, hanem a szociáldemokraták, demokraták és a nagyromániások is.
               A cikkelyenkénti szavazás még nem jelentette a törvény elfogadását, mivel a végsô szavazásra 2006. április 19-én kerül sor. Mivel szerves törvénnyel van dolgunk, a szavazásnál minôsített többségre van szükség.
               Lapzártakor értesültünk a képviselô úrtól, hogy a törvénykezdeményezés nem kapta meg a kellô szavazatszámot: „A közelgô ortodox húsvét miatt kevesen voltak ott. Összesen 218 honatya volt jelen, 141-en mellette szavaztak, 71-en ellene, és 6-an tartózkodtak. Mivel szerves törvényrôl van szó, minôsített többségre lett volna szükség. A koalíció mellette szavazott, a liberálisok részérôl egy, a nagyromániások részérôl pedig 4 tartózkodás volt. A szociáldemokraták utolsó percig hitegettek, majd az ígéretüket nem tartották be. Azért kellemetlen, mert számítottunk rájuk.”
    Dr. B. Garda Dezsô országgyűlési képviselô

    Tandíj a segítôkészeknek?

               Vak kislány műtétjére gyűjtenek adományokat – közölte két férfi mindazoknak, akik csengetésükre ajtót nyitottak. Brassói humanitárius szervezetet képviselnek, ôk gyűjtéssel segítenek, segítsenek a gyergyóiak is a gyerek szeme világának visszanyerésében. 50 000 – 100 000 lej volt az adomány. Segítettek, hisz a férfiak elmondták, engedélyezte a gyűjtést a polgármester, és ugye, adott már a szomszéd is.
               Néhány nap múlva egy férfi kopogott be a gyergyói házakba: csontvelôátültetésre gyűjt, s mutatott is egy elmosódott képet, hogy kinek. Négyen fésülik át a várost. Persze, van engedély a polgármestertôl, sôt a szomszéd már támogatta is a nemes ügyet. Mi tagadás, nincs kô a gyergyóiak szíve helyén, így nyitották a pénztárcájukat, adták a segélyt, s a gyűjtögetô, Maros megyei férfinak már hűlt helye volt.
               Csak ezután ébredt a kétely. Bizony, a két férfi, bár jólöltözött volt, de utólag viselkedésüket az adakozók úgy értékelték, hogy „hangulat volt az agyukon”. Lehet, hogy már befektették szeszesbe a korábbi alamizsnát.
               S hát, mikor a jóhiszeműek szemrevételezték a pénzük ellenébe kapott nyugtát…
               Az bizony hiányos a javából. Családnév nem is szerepel rajta, lehet, nehéz volt a magyar hangzású szó papírra vetése, de amit ráfirkantottak, az is alighogy olvasható minôség.
               Az egyedül járó férfi írása sem dicsekszik magas fokú képzettségrôl. Igaz, állva írta, mondván, ô szokva van, de a nyugta kitöltése nem vall nagy körültekintésre. Hát még az, hogy az elismervényt nem nyugtatömbbe írta, másodpéldánnyal, hanem csak úgy magára, hogy megmaradjon az adakozónak. És furcsa az is, hogy amint a pénzt megkapta, rövid köszönéssel igyekezett mihamarabb ki a lakásokból. Csoda-e, hogy immár több adakozó is kételkedik, gyerekek gyógyulását segítették-e vagy holmi szélhámosokat. Egyikük kijelentette: „úgy veszem észre, hogy én tandíjat fizettem”.
               A Gyergyószentmiklósi Pénzügyi Hivatal vezetôje, Kocsis Zoltán segítségét kérve utánanéztünk, tényleg léteznek ezek a szervezetek, ám azon ô is csak nevetni tudott, hogy egy példányban készültek a nyugták… na és a nyomtatvány kitöltési módja is mosolyt fakasztott.
               A polgármester bizonygatta: igen, megkeresték ôt négyen, két napra adott engedélyt, de nem vonta kétségbe a nemes célt.
               A gyergyói lakosok, így utólag, kétségbe vonják. Nem szeretnék, ha Gyergyószentmiklós lenne a pénzlelôhely szélhámosok részére. Ezután kétszer meggondolják, támogatnak-e bárkit is, ha bekopog az ajtajukon.
               Lóvá tettek sok gyergyóit. Fölösleges az utólagos okoskodás, mégis engedtessen meg nekem egy kérdés: miért nem segítjük a köztünk élôket? Gyergyóban is vannak betegek, műtétre szorulók. Ha ôket segítjük, nem kell utólag azon tépelôdnünk, kinek a zsebébe vándorolt adományunk.
    B. K.

    Gyergyói a döntôben

               Válassz! Ehhez jogod van címmel a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal és a Hargita Megyei Tanfelügyelô- ség a diákok számára szervezett fogyasztóvédelem tematikájú versenyt. Az országos megmérettetés megyei szakaszára 7–8-án Csíkszeredában került sor. A versenyre a megye hét líceumából összesen tizenkilenc diák nevezett be, tudtuk meg dr. Weil Gyulától. Városunkat a Sfântu Nicolae Líceumból hét, a Gépgyártó Iskolaközpontból három tanuló képviselte.
               A gyergyóiak nagyon szép eredményekkel tértek haza, köszönhetô ez a tanároknak és a felkészítô Bálint Mátyásnak, a fogyasztóvédelem gyergyói munkatársának, ki elkísérte a versenyzôket. Tôle tudtuk meg, a részt vevô fiataloknak egy tesztlapot kellett kitölteniük, és a kötelezô, Élelmiszer címkézése címmel írt 10 oldalas dolgozatot védték meg.
               Elsô helyen végzett a X. osztályos Aruştei Dana Roxana és harmadik helyen a szintén X. osztályos Olaru Laura Monica, mindketten a Sfântu Nicolae Líceum tanulói.
               A Válassz! Ehhez jogod van fogyasztóvédelmi verseny országos döntôjére június 19–24. közötti idôszakban Eforien kerül sor. Hargita megyét Aruştei Dana Roxana képviseli.
    B. T. I.

    Élelmiszer-ellenôrzés

               Húsvét elôtt a Megyei Állategészségügyi Igazgatóság és a Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal ellenôrzéseket végzett. Bárány- és disznóhúst valamint tojást, tojásfestéket, cukrászsüteményeket árusító egységeket ellenôriztek. 1730,5 kg húsból 4,5 kilogramm; 3090 darab tojásból 100; a 38,9 kg cukrásztermékbôl 22,9 kilogramm nem felelt meg az elôírásoknak. Az ellenôrzés nyomán a következô intézkedéseket foganatosították: ideiglenesen felfüggesztették a forgalmazását 4,5 kg disznóhúsnak, mivel nem volt megfelelôen felcímkézve; 9 kg cukrászsüteménynek, mert nem volt feltüntetve az ára régi lejben, és szintén hiányzott a címke; kivontak a forgalomból 5,9 kg cukrászsüteményt, mert lejárt a szavatossági ideje, illetve 100 darab tojást, melyeket szobahômérsékleten tároltak. Három esetben pénzbírságot róttak ki, összesen 4 millió régi lej értékben, és két forgalmazót írásbeli figyelmeztetésben részesítettek.
    K-T. Gy.

    Könyvtárosok Napja Gyergyószentmiklóson 2006

               „A könyvtáros munkájának ez ad értelmet:
               a szellem kincseinek közvetítésével
               másokat is gazdaggá tehet.”
               (Czine Mihály)

               Április 23. a könyvtárosok napja. Ez alkalomból a gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár, a Hargita Megyei Kulturális Központ, valamint a Pro Libris Könyvbarátok Egyesülete kétnapos rendezvényt szervez.
               Az elsô nap – április 20. – az olvasóké: a könyvtárba látogatók kérdôíveket tölthetnek ki, amelyek segítségével a könyvtárosok felmérhetik az olvasási szokásokat, megismerhetik az olvasói igényeket. 16.30-kor felavatásra kerül a művészetis tanulók által, Balázs József festôművész irányításával készített Bartók égisze alatt című panósorozat, amelyet a könyvtár elôterében helyezünk el. 17 órától a balatonfüredi és a gyergyószentmiklósi „disznólábas kör” munkájával ismerkedhetnek meg az érdeklôdôk.
               A második napon, április 21-én, a programon részt vevô (Hargita és Kovászna megyei) könyvtárosok megbeszélhetik a könyvtárakat és könyvtárosokat érintô problémákat.
               A megvitatásra kerülô témák között szerepel:
               * Könyvtár és könyvtáros az információs társadalomban – szerepvállalások és kötelezettségek;
               * Érték és értékközvetítés a könyvtárosi munkában;
               * Milyen a jó könyvtáros? Melyek azok a kritériumok, amelyek szerint értékelni lehet a könyvtáros munkáját?
               * Könyvtárak együttműködési lehetôségei. Ötletbörze.
               A rendezvény második napján, április 21-én, a könyvtár zárva tart.
               Támogatók: Communitas Alapítvány, Rubin Hotel&Restaurant, F&F International Kiadó és Nyomda, Gyergyószentmiklós Megyei jogú Város Polgármesteri Hivatala.

    Föld Napja aláírásgyűjtéssel

               Az idén is sor kerül az Amôba Öko Központ szervezésében a Föld Napi ünnepségre. A rendezvényre a művelôdési ház elôtti téren várják a résztvevôket. A programban szerepel az V–VIII. és IX–XII. osztályosok számára meghirdetett Szemétszobor készítése, valamint fényképkiállításra is sor kerül két választható témában: Fákkal vagy nélkülük?, és Oázisok a betonsivatagban. A kiállításra maximum A4-es méretű képekkel lehet benevezni, a kép hátán fel kell tüntetni a nevet, osztályt, iskolát. Színes nyomtatón nyomtatott képeket is elfogadnak. Benevezni legkésôbb április 25-ig lehet az Amôba Öko Központ székhelyén, de a diákok eljuttathatják a képeket az iskolák biológia szakos tanáraihoz is szintén április 25-ig. Az idei Föld Napi rendezvényen az I–IV. osztályosok aszfaltrajzot készíthetnek. A rendezvények április 27-én délután négy órától kezdôdnek. Szintén e napon aláírásgyűjtésre is sor kerül – tudtuk meg Bajkó Ildikótól, az Amôba Öko Központ vezetôjétôl.
               A fakivágások ellen tiltakozik, gyűjt aláírást az Amôba. A tavaly elôtt több mint ezer aláírás gyűlt össze, a tavaly is adtak be több szervezet által aláírt tiltakozó levelet. Idén mire számít, mit tud tenni a környezetünkért aggódó szervezet? – kérdeztük Bajkó Ildikót.
               – A kivágott fákért sajnos már semmit nem tehetünk. De azt szeretnénk, ha az elkövetkezô években a polgármesteri hivatal nemcsak azon lakók kérését venné figyelembe, akik a fák kivágását követelik, hanem azokét is, akik ez ellen tiltakoznak. Azt szeretnénk elérni, hogy a jôvôben a hivatal környezetvédelmi felügyelôje mellett a környezetvédelmi civil szervezetek képviselôi is részt vegyenek a kivágásra ítélt fák sorsának elbírálásában, mivel sajnos olyan fák is estek áldozatul, amelyek nem jelentettek reális veszélyt. Azt is elképzelhetônek tartanám, hogy azon lakók, akik egy fa kivágását kérik, csatoljanak egy nyilatkozatot, hogy helyette három más, életképes fát ültettek el, hisz így bizonyíthatják, hogy ôk is tesznek környezetükért.
    B. T. I.

    Köszönjük!

               Véget ért a Népművészeti Alkotóházban szervezett 14. Húsvéti Tojásíró Program. Idén Az Ethnographia Gyergyóiensis Alapítvány a Hargita Megyei Kulturális Központtal együtt tette lehetôvé, hogy közel kétezer látogató megtanulhassa vagy felfrissíthesse a tojásírás titkát. Köszönet a tojásírást bemutató Bartis Erzsébetnek, Fehér Gizellának és Török Éva-Cecíliának, hogy türelemmel vezetgették a kíváncsi szemek elôtt a kesicét. Köszönjük a résztvevôknek, hogy érdeklôdést és befogadást mutattak a húsvéti hagyományok iránt.
               Tisztelettel megköszönjük támogatóink segítségét. Köszönjük a Fenyô Kereskedelmi Rt., a Szentmiklós Társaság, a Római Katolikus Egyház, a Harmopan Rt., az Ora International és Discont, a Barmitex és a Megyei Alkotóközpont támogatását.
               Köszönjük a tanárok, szülôk, nagyszülôk viasz- és festékadományait, a sok mosolyt, a jókívánságot és mindazt, ami jövôre megérleli erônket a folytatáshoz.
    Kisné Portik Irén, a program szakirányítója

    Köszönet Tapsifülesnek!

               Örvendjetek vígan
               Jézus feltámadott
               Adjon a jó Isten
               Boldog ünnepeket
               Mindenféle jókkal
               Lásson el titeket.
               A keresztény egyház legnagyobb ünnepét már tizenötödik éve ünnepeljük együtt óvodásainkkal. Az elôkészületek már virágvasárnaptól megkezdôdnek. Minden gyermek hoz egy szál barkát, majd a húsvét egyik jelképét, a tojást. Az óvodában közösen készítjük el a húsvéti csibét. Másnap behozzuk a tulipánokat valamint a kis élô nyuszit, melyek egyaránt a tavaszi vidámságot a szaporaságot jelképezik.
               Újkeletű, nálunk német hatásra meghonosodott szokás, hogy a nyuszi piros tojást és apró ajándékokat rejt el a gyermekek számára a fonott kosárban, a friss moha és zöldelô fű közé. A húsvéti népszokásban fontos szerepet játszik a tojás, mely az újjászületés a termékenység szimbóluma. Piros színe, díszítettsége fokozza jelentôségét. A hímes tojások karcolt vagy viasszal írott díszítéseit, virág, állat vagy geometrikus motívumait, a népművészet és a sajátos táji ízlés megnyilvánulásait nem szeretnénk hagyni feledésbe merülni, ezért válik minden évben újra meg újra kis műhellyé óvodánk. A gyermekeink vidámak, örvendenek a nyuszi érkezésének, énekelnek, verselnek, mondókáznak, így hálálják meg nyuszi koma ajándékait.
               Az óvó nénik ezt a nyuszilátogatást nevelési-oktatási célra is felhasználják, megfigyeltetik az élô állatot, és elmondják minden tulajdonságát. A gyermekek csillogó szemmel nézik, cirógatják, simogatják, és játszva szereznek új ismereteket róla. Az idén egy nagy szürke tapsifüles volt a vendége a 7-es számú Napközi otthon óvodásainak és közösségének.
               Ezen a napon a felnôttek is együttéreznek a gyerekekkel, egy pillanatra leáll más munka, így gondolnak vissza a saját gyermekkorukra.
               A húsvéti ünnepkör népünk hitvilágában és szokásaiban igen jelentôs, ezennel szeretnénk köszönetet mondani a 15 év alatt behozott élô nyuszikák gazdijainak, akik ha féltve is, de annál nagyobb szeretettel adták kölcsön jószágaikat, megörvendeztetvén a nagy sereg gyereket, az egész munkaközösséget és szülôket, akik velünk ünnepeltek.
    Molnár Edit óvodavezetô

    Angyali muzsika

               A zenén kívül, más művészeti ágakban kicsit elkényeztetett város Gyergyószentmiklós. Komolyzenei élményt ellenben igen ritkán jegyezhetünk. A Tiberius vonósnégyes feledhetetlen karácsonyi koncertje után húsvét másod- és harmadnapján is jelentôs zenei eseménynek adott helyet a Szent Miklós plébániatemplom. Ez alkalommal a másodikról, a keddi hangversenyrôl és szereplôirôl szeretnék néhány szóban beszámolni. Ruha István óta nem muzsikált hasonló virtuóz hegedűművész Gyergyószentmiklóson, mint Székely Bálint. Zongorán Kondo Mariko kísérte. Műsorukon Fritz Kreisler: Praeludium és allegro, Mozart E-moll szonáta, Debussy: Szonáta hegedűre és zongorára, Bartók: I. G-moll Rapszódia, Beethoven IX. Szonáta című művei szerepeltek.
               Az elôadás színvonalát illetéktelen vagyok értékelni, de hadd álljon itt néhány, mindent eláruló mondat az elôadókról.
               Székely Bálint Marosvásárhelyen született 1977-ben. Tanulmányait a helyi Zenei Líceumban kezdte édesapja, Székely Levente, majd unokabátyja, Szabó Levente irányításával. 1993-ban a londoni a Purcell School ösztöndíjasaként folytatta. Tanára Dékány Béla, a BBC Szimfonikus Zenekarának koncertmestere volt. Ugyanabban az évben felvételizett a londoni Guildhall School of Music and Drama és a Royal College of Music-ra. Mindkét helyen a legmagasabb ösztöndíjat kínálták fel neki, utóbb pedig a Queen Elizabeth the Queen s Mother ösztöndíjasaként tanult Grigori Zhislin hegedűművésznél. Egyetemi tanulmányait és szólista diplomáját jelessel minôsítették. 13 éve Londonban, a világ zenei fôvárosában él, csak nagyvakációk idején látogat haza.
               1994-ben a Romániai Zenetársaság Végh Sándor-díjjal tüntette ki. 1997-ben ,1999-ben, valamint 2000-ben elnyerte a Martin Trust Filharmonikus Zenekar díját, a Zenészek Jótékonysági Alapja összes fontos díját. 1999-ben, Myra Hess-díjat, 2000-ben és 2003-ban a Craxton Alapítvány díját nyerte. 1999-ben Magyarországon a VIII. Nemzetközi Carl Flesh Hegedűs Verseny díjazottja, 2003-ban a Jeunesses Musicales gyôztese.
               A tokiói születésű Kondo Mariko háromévesen kezdett zongorázni. 1990-ben Angliába költözött, a Royal Coolege of Music zongoraszakán szerzett oklevelet. Tanárai Frank Wilbaut és Niel Immelman voltak. 1999-ben a Moszkvai Konzervatórium nyári kurzusain olyan személyiségektôl tanult, mint Nasedkin, Trulu, Nersessian, Pirasev és Semetsky.
               Már tanulmányi ideje alatt szólóesteken lépett fel, kamarazenei együttesekben és versenyművek szólistájaként is. 2000-óta az Oxfordi Zongorafesztivál állandó vendége.
               (Rendszeresen koncertezik Székely Bálint hegedűművésszel, 2005-ben nagysikerű hangversenykörutat tettek Japánban, amit idén megismételnek. Londonban élnek. Székelyföldi körútjuk során hallhatták ôket Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen is.
               A kedd esti koncert adományait és az elkövetkezô gyergyói koncertjei bevételét Székely Bálint egy koncertzongora vásárlására fordítja, amelyen majd a gyergyószentmiklósi zeneiskola legtehetségesebb diákjai is játszhatnak.
    Bajna György

    Vakolási eljárások, vakolatok

               Amint elôzô cikkünkben utaltunk rá, a tavaszi felújítási munkálatokhoz szeretnénk segítséget nyújtani, éspedig kitérnénk a vakolási eljárásokra, válaszfalak, álmennyezetek készítésére, színek használatára, valamint a színek lélektani hatására az emberi szervezetre.
               Az épített szerkezetek, téglafalak felületei, érdesség, nem megfelelô szín, struktúra, a falba vésett vezetékek, más nem kívánatos látvány miatt burkolást igényelnek. A legelterjedtebb takaróanyag a vakolat, amely az épület belsô és külsô felületein egyaránt használatos. A vakolatok több rétegbôl állnak: alsó alapvakolatból (homok, cement, mész, víz keveréke), felsô finomvakolatból, simító rétegbôl. Mész helyett az utóbbi idôben használatos az úgynevezett mészpótló, amely költség- és helykímélô, ugyanakkor kevesebb koszolással jár.
               A külsô, homlokzati vakolatoknál különbözô rétegekbôl álló, hôszigetelô vakolatrendszert használnak. Ezek műanyaghab hôszigetelô táblákból (polisztirol), üvegszövet védô és erôsítô hálóból (vagy Rabbitz háló) és egy vékony fedôvakolatból állnak.
               A belsô felületeken levô vakolatok kiképzése, színük, struktúrájuk alapvetôen meghatározzák a helyiségek hangulatát. A durvább felületű falak hátránya, hogy a port megfogják és nehéz a tisztításuk. Sima felületű falak létrehozására az alapvakolatra glettelést alkalmaznak. Ezek kevert, finom adalékok, elsôsorban gipsz, mész, cement, ragasztó keveréke (kereskedelemben készen kapható).
               A jó minôségű, glettelt falak szép, nagyvonalú felületeket adnak, tisztításuk, újrafestésük könnyű.
               A hagyományos vakolatok, a vizes technológia és az adalékok miatt idô- és munkaigényesek, éppen ezért létrehoztak egy korszerűbb felületképzést, az úgynevezett szárazvakolást. Ezt fôleg lakások felújításánál alkalmazzák. Építôlemezek, amelyeket a falra csavaroznak, ragasztanak, és a felületére készítik el a végsô, látható felületeket. Sima felületek esetén az építôlemezek közvetlenül tapétázhatók, fedhetôk, igény szerint glettelhetôk. A lemezek mérete általában 1x2,5 m, a táblás közötti hézagokat tömíteni, simítani kell, hogy a felület egyenletes, szép legyen.
               A megfelelôen kialakított, sima felületre vihetô fel a falfesték, ami lehet mész (fertôtlenítô hatás), diszperziós festék, csontenyv, budai föld. A falak színe döntô fontosságú, mivel nagyban befolyásolják az adott helyiség hangulatát: tágasabbá vagy otthonosabbá, hűvösebbé vagy melegebbé tehetik a teret.
               Például a nagy minták hátsó falon kicsinyítik, rövidítik a teret, de figyelemkeltôk, az apró minták hátsó falon nagyítják a teret, ha világos színűek, a vízszintes csíkozás szélesíti a teret, de alacsonyítja a szobát, a hosszanti csíkozás magasítja a teret, és minél szélesebb a csík, annál erôsebb a hatás.
               Ezenkívül minden színnek van egy élettani hatása is, minden szín valamelyik szervünkre van hatással. Hogy mi mindenre jók a színek, kiderül következô cikkünkbôl.
    Portik Tünde (0745/961.039), Bartos Emese (0745/814.555) lakberendezôk

    Leválik a gimnáziumtól a Vaskertes iskola

               Elvi döntés született arról, hogy a Vaskertes iskola külön intézményként fog működni. Már régen fontolgatják a pedagógusok a Salamon Ernô Gimnáziumtól a leválást, hiszen törvény szerint 250 tanulós iskola külön intézmény lehet. A Vaskertesben pedig 570 gyermek tanul. De nem a gyereklétszám a mérvadó, felújításra szorul az épület, tűrhetetlen, hogy a város több pontján összesen öt épületben járnak iskolába az ide tartozó tanulók, s a tanoda felszereltsége is kritikán aluli. A közös döntésrôl Csata Emesét, a Salamon Ernô Gimnázium aligazgatóját kérdeztük. Elmondta, a leválás viszonylag régóta terve az I–VIII. osztályos közösségnek, de konkrétan egy katedragond kapcsán pattant ki a leválási ötlet kivitelezése.
               – 1994-ben, amikor Karácsony János iskolaként egyesültünk a Salamon Ernô Gimnáziummal, volt egy egyezségünk, miszerint az I–VIII-as és a IX–XII-es katedraelosztások külön történnek. Békében hagyják a katedráinkat. Mostanáig ez így is volt. Nemrég óraszámcsökke-nés történt a líceumi részen, s a katedrákért folyó megmérettetésben mi is részt kellett vegyünk. Ennek kapcsán kerestem fel Bondor István fôtanfelügyelôt, aki közölte, mindenkinek meg kell mérettetnie, mert egy iskola vagyunk. Javasolta az önálló általános iskola létrehozását. Ô ezt támogatja, annál is inkább, mert az épület javításában is sokat jelentene. Külön költségvetésbôl gazdálkodhatna az intézmény. Az eljárásokat ismertette, de elsôsorban a kollégák véleményére volt szükség.
               – Hogyan született a döntés?
               – Szavazás alapján 37 igen, 7 nem szavazattal a közösség a leválás mellett döntött. Két alkalommal is találkoztunk, március 30-án házi megbeszélés volt, ekkor a munkaközösség tudomást szerzett a lehetôségrôl, aztán április 6-án ismét megbeszélés volt, melyen Lakatos Mihály igazgató is részt vett. Lakatos igazgató akkor kijelentette, támogatja a szétválást. És ígéretet tett arra, hogy amíg az önálló iskola I–IV. osztályainak teremgondjai megoldódnak, bérleti díj ellenében használhatjuk a termeket továbbra is. A polgármester is támogatja a szétválást, a tanfelügyelôség is, és dr. Garda Dezsô parlamenti képviselô ígérte, a miniszteri jóváhagyás megszerzésében besegít.
               – Támogatásban nincs hiány. Mik a további tervek?
               – A jövô tanévtôl elképzelhetô tehát, hogy külön intézmény lesz az iskolánk. Utána lehet álmodozni. Modern iskolát létrehozni. Önálló intézményként fejlôdni. A felszereltségünk kritikán aluli, több épületben tanulnak a gyermekek, nem kaphattunk számítógépeket, mert a líceumnak van informatika kabinetje... Nem lesz könnyű dolgunk, de az 570 gyermek után járó költségvetésbôl lehet gazdálkodni. Elkészíttettem egy 22 milliárd lejes felújítási, bôvítési tervet. A terv elkészítése nem került pénzbe. Ez tartalmaz a központifűtés beszerelésétôl kezdve a manzárdépítésen át, a mosdó átalakításáig mindent. Ez a terv már a minisztériumban van, és dr. Garda Dezsô parlamenti képviselô nyomon követi a sorsát.
               – Hány teremre van szüksége az iskolának?
               – Hat osztályterem kellene még. Huszonkilenc osztály van, ebbôl hét roma osztály, az új iskolában. Tehát összesen 22 osztálynak kell terem. Elképzelhetônek tartjuk, hogy ha a csendôrség épületét a leendô új általános iskolára telekkönyveznék, ott ki lehetne alakítani termeket. A két épületre mindenképpen szükség van. A Vaskertes épületében az emeleti termeket laboratóriumoknak képeznénk ki az V–VIII. osztályosoknak. A csendôrség épületében lenne az összes I–IV. osztály. Ha önálló általános iskola leszünk, nagyon szeretném, hogy a kollégákkal, a vezetôtanáccsal közösen dolgozzunk ki hosszú távú terveket. Kérjük a szülôket, bizzanak továbbra is a munkaközösségben, és kérjük megértésüket is, mert valószínűleg hercehurcával történik a szétválás, de mindez a gyerekek javát fogja szolgálni.
               A különálló iskola neve Karácsony János Általános Iskola lesz.
               Lakatos Mihályt, a Salamon Ernô Gimnázium igazgatóját is megkérdeztük, aki elmondta, nincs kifogása a leválás ellen.
               – Nagy az iskola, összesen 1168 tanuló van az intézményben. Ha a Vaskertesnek jó, akkor kell hagyni, hogy leváljon. Megszűnik a nagy birodalom. Az óraszám megmarad, eddig is volt, ezután is lesz áttanítás. Az lesz a különbség, hogy amikor leépítésre kerül sor, akkor iskolaszinten fog történni. A személyzet is oszlik. Ott is lesz igazgató, aligazgató. Pénzügyileg valószínűleg jobb helyzetben lesz a Vaskertes iskola, mert fával tüzelnek, s az olcsóbb. Úgy kell átszervezni mindent, hogy mindkét iskola jól járjon. Amíg az átszervezés történik, a bentlakásban lévô öt, valamint a műhelyekben lévô két termet bérbe adjuk az iskolának – mondta Lakatos Mihály.
               A Vaskertes iskola tantestülete az elvi döntést meghozta tehát, s támogatókra is talált ahhoz, hogy különálló intézmény legyen. Így azok az elsôsök, akiket most írattak a Salamon Ernô Gimnáziumba, remélhetôleg ôsszel a Karácsony János Általános Iskolában kezdik a betűvetést.
    K-T. GY.

    Kádár Ignác, az egykori iskolaszolga

               Talán nem véletlen, hogy nemrég elôkerült az egykori iskolatábla is. A második világháború elején az iskolaszolga, a néhai Kádár Ignác családjának sikerült a fôbejárat mellôl az egyik táblát megmentenie. Az egykori iskolaszolga fia, a hetvenéves Kádár Ignác bácsi nem hagyta elkallódni a sokat rejtegetett táblát, tovább ôrizte, rejtegette, aztán tavaly ôsszel a szomszédjában lakó, a Vaskertesbe járó tanítványtól visszajuttatta a helyére, az iskolába. Hangot is adott a Mini Magazin, az iskola havi lapja a történteknek: „Elôször apa, utána fia ôrizte az ereklyét. Ignác bácsi most töltötte 70. életévét. Most küldte el szomszédjától, Elekes Angella, VII. osztályos tanulótól a féltve ôrzött kincset, amely egykor a Népiskola felirata volt az épület homlokzatán. (…) Szívbôl köszönjük az ajándékot.”
               Kádár Ignác bácsi – akárcsak a tanulóknak – nekünk is szívesen mesélt a gyermekkoráról, édesapjáról, az iskolaszolgáról.
               – A Népiskolába a diákok hetedik osztályig jártak, de rendszeresen takarítaniuk kellett, s takarítottunk is. Édesapám, az iskolaszolga súrolt, kalákameszelést szervezett. A járdától kezdve mindent rendben tartott, ôrizte az épületet. 1940-ben költöztünk oda, akkor fogadta fel Ferencz Sándor igazgató, csomafalvi tanító iskolaszolgának édesapámat. Ott laktunk, amíg kitört a háború. Aztán felmenekültünk Felszegbe, a Both-vára alá a nagyszüleimhez. A háború alatt konyha volt az osztályokban, szállás a katonáknak, kaszárnya volt. 1943-ban édesapám a Székely Határôrséghez került Békásba, majd orosz fogságba. Aztán amikor hazajött, 1946-ban visszaköltöztünk egészen 1949-ig, amikor is az ôsbe költöztünk, az Ady Endre utcába. Az iskolában volt egy hálószobánk, nappalink, konyhánk, kamránk, s egy másik szoba az iskolaszolgának, édesapámnak, de hát együtt lakott a család. Volt egy kicsi veteményes is a családnak, megéltünk édesapám keresetébôl. Elsôtôl hatodik osztály feléig jártam ott, amíg felköltöztünk újból Felszegbe. Mondhatom, a gyermekkoromat ott töltöttem. Nem részesültem különleges bánásmódban, amiért ott lakott a családunk. Selyem Tamás tanított, nagyon kedvelt, úgy bánt velem, mintha fia lettem volna. Akkoriban tanítottak ott Szabó Emma, Szabó Venczelné, Safch Ferencné, Gereöffy Csanád egykori tanárok. Az igazgató is ott lakott az iskolában, a hátsó udvaron gazdasági épület is volt az ott lakó családok állatainak. Az udvar elsô fele a diákoké volt. Rend volt, és tisztaság.
               Ignác bácsi beszélgetésünkkor többször is említette, most is elkelne némelyik tanodába az iskolaszolga. Aki fát vág, hord, rendben tartja az épületet, s fôként takarít. Mert ez volt a feladata édesapjának. Az, hogy megmentette a címeres táblát az utókornak, nem szerepelt feladatkörében. De olyant tett, amiért a jelenleg Vaskertesben tanuló gyermekek megjegyzik Kádár Ignác nevét.
    K-T. GY.

    Nem potyára kérdezgettünk

               Múlt év vége egyáltalán nem volt mentes a történésektôl. Honatyának képzelte magát néhány tanácsos, rendôr autóztatott meg egy lányt román nyelvlecke gyanánt, szavazott a testület egy 180 milliós összegrôl, késôbb tudta meg, hogy mire adta a pénzt. A tanügy sztrájkolt, hosszasan, szinte eredménytelenül. Ügy lett a brikettes fűtésbôl, s a közüzem élére új vezetô került.
               Mi az olvasók véleményét kértük a történésekrôl, s véleményükkel nyerhettek is. Továbbra is legyen véleményük!
               Múlt év vége felé tanácsostól hangzott el, hogy a kiértékelôkben hihetetlenül sok negatívum van összesítéskor, ami a tanács munkáját illeti. Ekkor a következô kérdéssel fordultunk az olvasókhoz: Írjon legalább egy pozitívumot a gyergyószentmiklósi tanácsosokról! Nos, nem záporoztak a pozitívumok, összesen a válaszadók 12,33 százaléka írt egy-egyet: „Elég szervezettek”; „Ha mondtam valamelyiküknek valamit, közbeszólás nélkül végighallgattak”; „Jók”; „Kompromisszumképesek”; „Próbálnak pénz nélkül dolgozni”; „Rendszeresen megjelennek a tanácsüléseken”. 47,95 százaléka a hűséges olvasóknak negatívumot írt. „Ahhoz még hatványozni kellene”; Nem sok az ígért megvalósítás”. Írták azt is, hogy az a pozitívum, hogy nem sztrájkolnak, de azt is, hogy „Nem tudnak normális tanácsülést tartani”. 39,73 százaléknyian nem válaszoltak a kérdésre, vagy nem ismerik kellôképpen a tanácsosok munkáját. Akadt, aki bevallása szerint bármennyire is törte a fejét, nem jutott semmi pozitívum eszébe.
               * * *
               Nem viseltetünk bizalommal az egyenruhát viselôk iránt, s a bizalmat nem erôsítette a novemberi eset sem. Emlékeznek olvasóink a történetre, rendôrruhás román fiatalember autóba ültetett egy fiatal lányt, s a városhatárt jól meghaladva tette csak ki autójából, az erdôben. S mindezt olyan indokkal, hogy nem volt személyi igazolvány a lánynál, nem beszélte a román nyelvet. A korai órákban útravalónak csak annyit mondott: Míg hazaérsz, megtanulod az ország nyelvét… Aztán mégiscsak meggondolta magát, a lány után ment, visszahozta a városba. Feljelentést ugyan nem tett a sérelmezett, de bizonyára nem felejti el egyhamar az esetet. S hogy olvasóinkba félelmet kelt-e a rendôrök látványa? – ezt kérdeztük a hűséges Kisújságolvasóktól. A válaszadók tíz százaléka nem válaszolt a kérdésre, ezáltal kivonva magukat a nyereménysorsolás alól is, hiszen mint azt ígértük, a választ nem adók nem vesznek részt a sorsoláson. Húsz százaléknyian vallottak úgy, hogy bizony tartanak az egyenruhásoktól. „Frászom van tôlük” – írja egy olvasónk, de olyan is van, aki viselkedésük, úrhatnámságuk miatt fél: „még mindig azt hiszik, hogy nekik mindent lehet. Pedig ôk vannak értünk”, „viselkedésük nem sokat változott, sôt talán most még nyíltabban magyarellenesek”. Volt ki a nyolcvankilences változásokat követôen már nem fél ugyan, de bizalmat sem érez. A válaszadók többsége, 70 százaléka válaszolt nemmel, de legtöbben mégiscsak hozzátették, nem szívesen találkoznak rendôrrel, kerülik ôket. De van, kinek inkább a rendôrök hiánya okoz fejfájást.
               * * *
               Tavaly történt, zengett is a helyi sajtó attól, hogy a tanácsosok egyöntetűen szavaztak meg ügyvédre 180 millió lejt, anélkül, hogy tudták volna, mire bólintanak rá. Ön szerint sok-e a város pénzébôl 180 milliót áldozni ügyvédre? – kérdeztük az olvasóktól. A szelvénybeküldôk 12,16 százaléka nem válaszolt erre a kérdésre, s csupán 5,4 százalékuk gondolja úgy, hogy nem is sok a 180 millió lej. Többségük, 82,43 százaléknyian soknak, rengetegnek, hajmeresztônek tartják az összeget. S kommentárokat is fűztek hozzá: „Miért van a hivatalnak jogásza?”; „Hát persze, erre megy el a közpénz?”; „És a Forradalom negyedben a bokánk törik ki a nagy köveken, mi lesz a beígért aszfalttal?”; „Pap Józsefnek vannak melléfogásai. Ez is egy ballépés”; „Kinek ügyvédre van szüksége, ne közpénzbôl fogadja meg”; „Inkább ajándékba kellene adja azt a pénzt az iskoláknak, óvodáknak”; „A fűtésre kéne adni, hogy a blokkosok ne fázzanak”; „A három jogtanácsost dísznek tartják?”; „Érdekes módon ez egy-kettôre elôkerült, de ha más ügyet kell támogatni, akkor nincs pénz”; „Ez csak nálunk, Gyergyóban fordulhat elô. Szégyen.”
               * * *
               Önnek mi a véleménye a tanügyi sztrájkról? – tettük fel a kérdést az utolsó novemberi szelvényben. A szelvénybeküldôk 12,16 százaléka nem válaszolt a kérdésre. 44,5 százalékuk pedig helyesli a sztrájkot, többen írták, hogy jól csinálják, harcoljanak, amíg tudnak. Nyugdíjas olvasónk is helyesli a padagógusok harcát, s felteszi a kérdést: a nyugdíjasok hogy sztrájkolhatnak? „Igazuk van, ha sztrájkolnak, mert egy pár éven belül senki nem akar tanár lenni ezért a pénzért” – írják. 20,27 százalékuk nem tartja helyesnek a tanügyi sztrájkot. Akad, aki felrója a tanároknak, hogy csak nyolc hónapot dolgoznak. „Máshol is dolgoznak sokkal kevesebb fizetésért”; „Régebb nem volt ennyi sztrájk, és mégis megéltek, akár a tanárok is. Hány ember kap 2,5 milliót…”
               8,11 százalékuk írta, hogy túl hosszúra sikeredett a sztrájk. 14,86 százalékuk a gyermekeket búsulja, mi lesz velük, mert ôk érzik meg, majd szabadnapon is kell üljenek a padban. „A diákok húzzák a rövidebbjét” – írják.
               * * *
               A hivatal brikettes fűtésétôl volt hangos a sajtó decemberben. Megkérdeztük az olvasókat is, mi a véleményük a hivatal brikettes fűtésérôl? 27 százaléka a szelvénybeküldôknek nem válaszolt. 32 százaléknyian úgy gondolták, ha olcsóbb a brikett, miért ne fűthetnének azzal. 33,3 százalékuk nem tartotta jó megoldásnak, s többen is úgy gondolják, hogy üzleti érdek áll a háttérben. „Áll meg az ember esze.” „Ez így is működhet?” „Az melegedik, aki a tűzhöz közel van.” „Az állampolgárok pénzébôl mindenre jut.” „Nevetséges!” – írják. Akad, aki felteszi a kérdést; „Nem ôk ígérték erre a télre a gázt?” 7,4 százalék a sajtóra vet. Írják, hogy: „Nagy hűhó semmiért, van mivel egyébbel foglalkozni.” „Minden dolgot nem kell felfújni.” „Nem kell mindenbe belekötni”.
               * * *
               Triumvirátus került a közüzemek élére, s kíváncsian vártuk, hogyan döntenek maguk között, ki legyen a városgazdálkodási vállalat elsô embere. Olvasóinkat arról kérdeztük, hogyan vélekednek, ki kellene a vállalat élére kerüljön, kit látnának szívesen a Go Rt. élén? A választ beküldôk 15 százaléka a folytonosság mellett voksolt, Nagy Attila nevét írták a szelvényre. „A nehézségek idején megfelelt, most pedig félretették…” – írja egy olvasónk. De vannak, hét százaléknyian, kik számára csak az volt fontos, hogy változás legyen, csak éppen Nagy Attila ne maradjon. Két-két százalék Pap Józsefet, Szabó Rudolfot, de volt ki Blénessy Gézát, Györffy Jánost vagy Tinka Kálmánt nevezte megfelelônek e funkcióra. Négy és fél százalékuk találta el a triumvirátus végsô döntését, voksolt Vincze Jánosra. Tizenhat százalékuk Márton Lászlót jelölte meg, olyan jelzôvel illetve, mint szakmaiság. Ugyanennyien (16%) nem válaszoltak, üresen hagyták a szelvényt. Három százaléknyian pedig kategórikusan kijelentették, nem érdekli a vállalat sorsa. Tizennégy százaléknyian írták, nem tudják, nem értenek hozzá, vagy úgy vélték, túl nehéz kérdést tettünk fel. A szelvénybeküldôk legtöbbje nem nevet írt a szelvényre, hanem tulajdonságokat, képességeket nevezett meg elvárásként. Vezetôi adottságok, megfelelô iskolával rendelkezô szakember, tisztességesség, a lakosság érdekeinek figyelembe vétele, becsületesség, igazságosság, merje vállalni az átkokat, közgazdaságtant, menedzsmentet végzett, fiatal legyen. Egy olvasónk véleménye szerint semmi esetre sem egy politikai protekcióval megválasztott álszakember vagy „triumvirátus” kellene a GO Rt. élére kerüljön.
    Gáti Gabriella, Kedves-Tamás Gyopár


                         KisAsszony

    Pasi-riasztás

               Általában feszülten és szorongva vágunk neki az elsô randinak. Tudjuk jól, hogy olykor apró dolgokon áll vagy bukik a siker. Ám sok férfi is csalódik az elsô találkozáskor. Bár jóval kevésbé kritikusak, azért nem árt odafigyelni.
               A férfiak toleránsabbak is nálunk, mégis vannak olyan dolgok, melyek még a legbirkatürelműbb pacákot is elriasztják attól, hogy legyen második randevú is.
               Ne tépkedd a hajad
               Érthetô, ha valaki zavarban van az elsô találkozáskor, és többet igazgatja a haját a szokásosnál. Sok férfi még szexisnek is tartja, amikor egy nô ösztönösen játszik a hajfürtjeivel, „dobálja” a sörényét.
               Irritálóvá akkor válik csak a dolog, ha a nô folyamatosan ezt csinálja. Foglalkozz kevesebbet önmagaddal és többet a partnerrel. Ha örökké a hajadban turkálsz, hiába várod, hogy egy romantikus pillanatban megfogja a kezed.
               Ne igyál – sokat
               Bár egy-két pohár ital oldja a feszültséget, mégis jobb valamilyen üdítôt vagy kávét rendelni. Válasszunk koktélt vagy egyet a hagyományos nôi italok közül, de azt is csak mértékkel. Kevés taszítóbb van a részeg nônél (és pasinál), fôleg ha a férfi egyáltalán nem iszik, mert kocsival van, vagy mert absztinens.
               Mértékkel a parfümmel
               Használj diszkrét parfümöt, és lehetôleg ne a legolcsóbb márkák közül, melyek sokszor olyanok, mint a vécéillatosító. A férfiaknak tudat alatt is sokat jelentenek az illatok. A rosszul választott, esetleg allergiás reakciót keltô illat gátat szabhat még a legígéretesebb kapcsolatnak is.
               Egy pár csepp parfüm elég is. Nem az a feladat, hogy beillatosítsuk az egész helyiséget. Elég, ha a férfi akkor érzi a kellemes illatot, ha közel hajol.
               Nem érdekli a régi pasid
               Szinte biztos, hogy szóba kerül az elôzô szerelem. Általános tanács: ne ô legyen a fôtéma az elsô randevún. A kettôtök közötti konfliktus vagy a szexuális életetek részletei nem tartoznak az új partnerre.

    Eldôlôs leveles tepertôs pogácsa

               Hozzávalók: 50 dkg liszt, 40 dkg darált tepertô, 3 tojássárga, 1 evôkanál rum, mogyorónyi zsír, 3 csapott kávéskanál só, kb. 2 dl tejföl, (3 dkg élesztô, 1 csipet cukor, 0,5 dl tej), tojás a megkenéshez.
               Elkészítés: 1. Elôveszünk egy nyújtódeszkát, rászórjuk a sóval összekevert, kimért lisztet. A közepébe mélyedést formázunk, és beleütjük a 3 tojássárgát, a zsírt, a tejben felfuttatott élesztôt és tejfölt. Keményre gyúrjuk a tésztát.
               2. A tésztát letakarjuk egy konyharuhával, és 1 órát pihentetjük.
               3. Ezalatt elôkészítjük, azaz sütôpapírral kibéleljük a tepsit, és felverjük a tojások megkenésére szánt tojást.
               4. Megdaráljuk a tepertôt.
               5. A megkelt tésztát téglalap alakúra nyújtjuk (kb. 35 x 25 cm nagyságúra), és megkenjük a darált töpörtyűvel. Enyhén megborsozzuk.
               6. A tésztát a hosszabb oldala mentén harmadokra osztjuk, és elôször a bal, majd a jobb oldalt hajtjuk a középsôre. Ezután alulról fölfelé haladva a tésztát félbe hajtjuk. Vigyázzunk, hogy a tészta hajtogatása mindig egy irányba történjen! A tésztát sodrófával picit megnyomjuk, majd konyharuhával letakarjuk, és 15 percig pihentetjük.
               7. Ezután ismét a kezdô méretre nyújtjuk a tésztát, ugyanígy meghajtogatjuk, megint megnyomjuk, és ismét 15 percig pihentetjük letakarva.
               8. Megismételjük a 7-es pontot még egyszer. (Így háromszor nyújtottuk, hajtogattuk és pihentettük a tésztát).
               9. A harmadik pihentetés után kb. másfél ujjnyi vastagra nyújtjuk a tésztát, késsel kockásra rácsozzuk, és közepes méretű (kb. 4 cm átmérôjű) lisztbe mártott pogácsaszaggatóval kivágjuk a pogácsákat.
               10. A pogácsákat a tepsibe tesszük (ritkásan!), és tojássárgával megkenjük. A pogácsákat a tepsiben további 30 percig kelesztjük. (Itt már kezdenek dülöngélni a pogácsák.)
               11. Elômelegített sütôben 15–20 perc alatt szép sárgára megsütjük.


                        
    Egészség

    Hogyan csökkentsük a magas lázat? I.

               A testhômérséklet hirtelen emelkedése mindig megijeszti a beteget és a családot. Ez nem is baj, de ne felejtsük el, hogy súlyos betegség is járhat láztalansággal, és az egyszerű nátha is okozhat 39 fokos lázat.
               A láz maga nem betegség, hanem tünet. Rendszerint valamilyen betegség tünete.
               Bár lázat nem csupán fertôzés, hanem gyulladás, daganat vagy allergiás reakció is okozhat, a mindennapokban leggyakrabban mégis baktérium vagy vírus okozta betegségeket kísérô jelenségként érzékelhetjük testhômérsékletünk emelkedését.
               Az ember normális testhômérséklete 36 és 37,2 0C között állandó, s azért éppen ennyi, mert anyagcserénk ezen a hômérsékleten működik a legjobban. A láz tulajdonképpen fertôzésekre vagy sérülésekre beinduló védekezési reakció, bizonyos mértékéig tehát a szervezet normális védekezô mechanizmusa, ugyanis a testhô emelkedésével az immunrendszer energiatöbbletet kap, hatékonyabban dolgozik.
               Amikor közérzetünk jó, s nincsenek gyanús, betegségre utaló tüneteink, akkor nem mérünk lázat, így nem tudjuk, hogy napszakonként vagy egy-egy stresszhelyzetben változik-e a hômérsékletünk.
               Pedig a testhômérséklet a nap folyamán normálisan is ingadozik, reggel hat órakor a legalacsonyabb (átlagosan 36,5 – 36,8 0C között mozog) és délután négy és hat óra között a legmagasabb, ma már a 37,2-es értéket is normálisnak tekintik. Koraeste azután folyamatosan csökkenni kezd, amíg eléri a legalacsonyabb pontot.
               A lázmenetnek lehetnek sajátos ingadozásai: elôfordulhat, hogy mindennap megemelkedik, majd normális értékre csökken, de lehet remittáló, azaz ingadozik ugyan, de nem tér vissza a normál értékre. Némelyik ember testhômérséklete súlyos fertôzés esetén lezuhanhat, ez például alkoholistáknál, nagyon öregeknél vagy gyerekeknél fordulhat elô. Éppen ezért a testhô ingadozása, illetve annak formája rendszerint nem igazítja el az orvost, mégis a lázmenet némely esetben jellemzô lehet: például a minden második vagy harmadik napon fellépô láz egyértelműen maláriára utal.
               A láz potenciális oka lehet bármely olyan mechanizmus, amely a test hômérsékletét megemeli, a lázat okozó amigo, úgynevezett pirogének nem csak a külvilágból érkezhetnek (például a baktériumok termelte mérgezô amigo, a toxinok formájában), hanem a saját szervezetünkbôl is származhatnak: az ilyen pirogének a monocitának nevezett fehérvérsejtekbôl szabadulhatnak fel. Felnôtteknél leggyakrabban a fertôzés vagy a szervezet saját szövetei ellen termelt antitestek által okozott, úgynevezett autoimmun betegségek, esetleg még felfedezetlen rosszindulatú daganatos megbetegedés (fôképpen limfóma vagy leukémia) állhat a hátterében.
               A homlok, vagy a bôr tapintása irányadó lehet, de biztosan csak lázmérôvel állapíthatjuk meg.
               Csecsemôknél és kisgyermekeknél (3 évig) végbélben mérik a lázat. Itt 37,5 fokig normális. Nagyobb gyermekeknél és felnôtteknél a hónaljban 36,3–36,8 egyesek szerint 37 C fokig normális.
               Bár a test igazi hômérséklete a végbélben mérhetô, a hazánkban kapható lázmérô többségét eleve úgy kalibrálják, hogy hónaljban mért hômérsékletet mutatnak pontosan. Ha ezzel az eszközzel a szájban mérjük a lázat, akkor a kapott értéknél fél fokkal alacsonyabb, ha pedig a végbélben, akkor fél fokkal magasabb a valódi testhômérséklet. A fülben mérô eszközök adatai inkább tájékoztató jellegűek, mert alkalmazásuknál a hôérzékelô szálat nem fogja körbe rendesen a test, így a kapott érték néhány tized fokkal eltérhet a valóditól. Ugyancsak elôfordul, hogy a kisgyermek önkéntelenül szopogatja a szájába tett lázmérôt, amely így a dörzsölés miatt a valódinál magasabb értéket mutat.
               A 37,5 foknál alacsonyabb hômérsékletet nem kell csökkenteni, mert felgyorsítja a szervezet küzdôképességét.
               A 38 0C meghaladó láz már kimeríti, legyengíti a beteget. A 40 Celsius foknál magasabb láz bénítja a védekezôképességet, rángógörcsöt okozhat.
               A lázas beteget fektessük le, de ne takarjuk be túlságosan! Vetkôztessük le pizsamára, alsónadrágra, a csecsemôt, kisgyermeket meztelenre, és hagyjuk takaratlanul, esetleg egy lepedôvel takarjuk be, mert amíg hidegrázás kínozza, bármivel is takarjuk, úgyis fázik. A lázas beteget nem melegíteni, hanem hűteni kell!
               (folytatjuk)
    Dr. Kovács Géza családszakorvos

                         Sport

    Labdarúgás
    Hétközi fordulót rendeztek

               Április 12-én, szerdán kerültek megrendezésre a Hargita megyei D-osztályú bajnokságban korábban elnapolt 13. forduló mérkôzései. Nézzük az eredményeket: Székelykeresztúri Egyesülés – Gyergyószentmiklósi Jövô 2–0, Székelyudvarhelyi Roseal – Parajdi SE 5–0, Csíkszeredai Sapientia – Maroshévízi Promptforest 0–4, Gyergyótölgyesi Real – Székelyudvarhelyi Budvár 3–0 (meg nem jelenés), Szentegyházi Vasas – Homoródalmás 3–0 (mérkôzés nélkül, mert az almásiak visszaléptek). A Balánbányai Bányász csapata szabadnapos volt.
               A bajnokság rangsorának élmezônyében: 1. Maroshévíz 37 pont, 2. Roseal 26 pont, 3. Balánbánya 24 pont, 4. Csíkszereda 23 pont.
               A következô forduló mérkôzései április 20-án, csütörtökön kezdôdnek. Az említett napon 18.00 órai kezdettel a Székelyudvarhelyi Budvár – Székelyudvarhelyi Roseal és a Szentegyháza – Tölgyes mérkôzésekre kerül sor. Április 21-én, pénteken 17.00 órai kezdettel a Csíkszeredai Sapientia – Gyergyószentmiklósi Jövô találkozó kerül megrendezésre, majd április 22-én, szombaton 11.00 órai kezdettel a Maroshévíz – Szentegyháza és a Roseal – Balánbánya mérkôzések kerülnek lejátszásra. Ugyanaznap 14.00 órai kezdettel a Tölgyes – Székelykeresztúr, 17.00 órától pedig a Parajd – Székelyudvarhelyi Budvár mérkôzés kerül lejátszásra.
               * A Románia Kupa megyei szakaszának második fordulójában a következô eredmények születtek: Székelyudvarhelyi Küküllô – Székelyudvarhelyi Budvár 1–3, Borszék – Maroshévíz 3–1, Tusnádfürdôi Sólymok – Csíkszeredai Sapientia 6–4, Kászonaltíz – Balánbánya 3–6, Szentábrahám – Székelykeresztúr 1–2, Maroshévíz II. – Tölgyes 1–5, Malomfalva – Székelyudvarhelyi Roseal 2–7, Csíkszentmihály – Gyergyói Jövô 5–0, Farkaslaka – Parajd 2–0, Lövéte – Szentegyháza 1–0, Csicsó – Salamás 0–3, Kobátfalva – Betfalva 0–2, Tusnádfürdôi Fiatalság – Tusnád 0–5, Agyagfalva – Farcád 0–2, Ócfalva – Székelyudvarhelyi Sporting 2–0. A következô forduló mérkôzéseire május 3-án, szerdán 17.00 órai kezdettel kerül sor.
               * Az ifjúsági bajnokságok legutóbbi eredményei: C-csoport: Csíkszeredai Siculum – Maroshévíz 0–2, Balánbánya – Székelyudvarhelyi ISK 3–0, Székelyudvarhelyi ISK – Maroshévíz 2–6, Székelyudvarhelyi ISK – Gyergyói Elite 6–0, Gyergyói Jövô – Csíkszeredai Siculum 5–0. A D-csoportban: Székelykeresztúr – Gyergyói Jövô 0–1, Jövô – Székelykeresztúr 3–0, Csíkszeredai Start 2000 – Székelyudvarhelyi ISK 94 1–2, Székelyudvarhelyi ISK – Maroshévíz 2–0.
               * A megyei szintű teremlabdarúgó Románia Kupában: Székelyudvarhelyi UH – Maroshévízi Transilvania 2005 10–8. A következô mérkôzést április 18-án, kedden rendezték.
               * A Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület Fegyelmi Bizottságának legutóbbi döntései értelmében: a Székelyudvarhelyi Budvár csapatát idôben bejelentett meg nem jelenés miatt 400 új lejnyi pénzbírsággal sújtották. Ezt a meg nem jelenést az elsô ilyen jellegű kihágásnak minôsítik.
               * Az ifjúsági C-osztályban szereplô Székelyudvarhelyi ISK csapatát a fentebb leírtakhoz hasonló okok miatt 200 új lejnyi pénzbírsággal sújtották.
               * Be nem jelentett meg nem jelenés miatt a Székelyudvarhelyi Egyesülés ifjúsági D-csoportú csapatát 400 új lejnyi pénzbírsággal sújtották.
               * Egy fordulóra eltiltott játékosok: Alexandrescu Marian (Balánbánya), Lévai József (Parajd) mindketten 40 új lejt is kell fizessenek, Fekete István (Tusnádfürdôi Fiatalság), büntetés: 30 új lej; két fordulóra eltiltott játékos: Vizeli Lehel (Gyergyószentmiklós), büntetés: 70 új lej; négy sárgalap miatt egy fordulóra eltiltott játékos: Mezei Róbert (Parajd), büntetés: 55 új lej; egy mérkôzésen öt sárgalap begyűjtése miatt a Parajdi SE csapatát 70 új lejre büntették; játékjog nélküli labdarúgó pályára küldése miatt a csicsói csapat 80 új lej büntetést kell fizessen.
               * Április 8-án Székelyudvarhelyen válogatóversenyt szerveztek az ifjúsági válogatottak számára. Emil Borgovan, a Román Labdarúgó Szövetség képviselôje szerint az akció során a következô játékosok tűntek ki.
               Az 1990-es korosztályban: Dusa Sergiu (Csíkszereda), Savin Cătălin, Pál Norbert, Tekeres Zsolt, Bodor Zoltán (mindanynyian Budvár);
               Az 1991-es korosztályban: Ambrus Szabolcs, Curca Bogdan (Csíkszereda), Gergely Tamás, Jankó Levente (Budvár), Bogdan Cojocaru (Balánbánya);
               Az 1992-es korosztályban: Lungu Andrei (Balánbánya), Páka Hunor, Panţâr Paul (mindketten Gyergyószentmiklós), Hodgyai László (Csíkszereda).

    Körzeti labdarúgás
    Bélbor csapata visszalépett

               A Gyergyó-körzeti bajnokság elsô tavaszi fordulójában április 9-én, vasárnap a következô eredmények születtek: Maroshévíz II. – Salamás 2–4, Vasláb – Borszék 5–2. Amint azt a szervezôbizottságtól megtudtuk, idôközben a bajnokságból viszszalépett Bélbor csapata, így változott a korábban közölt tavaszi menetrend.
               A következô forduló mérkôzéseit április 22-én, szombaton rendezik. A műsor: 11.00 órai kezdettel: Maroshévíz II. – Borszék, 15.00 Salamás – Vasláb.
               A további műsor
               3. forduló: április 30., vasárnap: 11.00 Vasláb – Maroshévíz II., 15.00 Borszék – Salamás.
               4. forduló: május 7., vasárnap: 11.00 Borszék – Vasláb, 15.00 Salamás – Maroshévíz II.
               5. forduló: május 14., vasárnap: 11.00 Maroshévíz II. – Vasláb, 15.00 Salamás – Borszék.
               6. forduló: május 21., vasárnap: 11.00 Borszék – Maroshévíz II., 15.00 Vasláb – Salamás.

    Jégkorong/ Külföld
    Világbajnokság Franciaországban

               Az április 24–30. közötti idôszakban a franciaországi Amiensben rendezik a divízió I-es (második értékcsoport) felnôtt jégkorong-világbajnokság A-csoportjának mérkôzéseit. A mérkôzések műsora:
               Április 24., hétfô: Izrael – Németország, Nagy-Britannia – Magyarország, Japán – Franciaország.
               Április 25., kedd: Magyarország – Izrael, Németország – Japán, Franciaország – Nagy-Britannia.
               Április 27., csütörtök: Izrael – Japán, Németország – Nagy-Britannia, Franciaország – Magyarország.
               Április 29., szombat: Japán – Nagy-Britannia, Franciaország – Izrael, Magyarország – Németország.
               Április 30., vasárnap: Nagy-Britannia – Izrael, Magyarország – Japán, Németország – Franciaország.
               A magyar válogatott felkészülési mérkôzéseinek eredményei: Magyarország – Németország 2–3 és 0–1; Lengyelország – Magyarország 0–1 és 2–4.
               Április 19-én, szerdán délután Zalaegerszegen a Magyarország – Horvátország barátságos mérkôzés került megrendezésre. A találkozó lapzárta után ért véget.
               A divízió I-es világbajnokság B-csoportjának mérkôzéseit az április 23–29. közötti idôszakban Észtországban rendezik. A tallinni, divízió I-es világbajnokságon a következô nemzeti válogatottak vesznek részt: Ausztria, Hollandia, Horvátország, Észtország, Lengyelország és Litvánia. Az eredményekre következô lapszámunkban visszatérünk.

    Biatlon
    Az országos bajnokság eredményei

               Az április 7–12. közötti idôszakban Hargitafürdôn került megrendezésre a felnôtt- és ifjúsági országos biatlonbajnokság küzdelemsorozata. A megmérettetésen az ifjúságiak mezônyében rajthoz állt a tekerôpataki Ferencz Réka (Gyergyói ISK – Csíkszeredai Sportklub) is.
               Eredmények
               Nôk, 7,5 km: 1. Dana Cojocea (Brassói Dinamo) 23:46 perc, 2. Tófalvi Éva (Csíkszeredai Sportklub) 23:52 perc, 3. Purdea Mihaela (CSAM Bucegi Predeal) 24:55 perc.
               Férfiak, 10 km: 1. Blaj Marian (Brassói Dinamo) 24:17 perc, 2. Mosoiu Cristian 25:31 perc, 3. Pungă Gheorghe (mindketten Rozsnyói ISK/ Brassói Dinamo) 25:34 perc.
               Üldözôverseny
               Nôk, 10 km: 1. Dana Cojocea (Brassói Dinamo) 36:52.0 perc (2 büntetôkör), 2. Tófalvi Éva (Csíkszeredai Sportklub) 2:19.0 perc hátrány (8), 3. Alexandra Rusu (Brassói Dinamo) 3:09.0 perc hátrány (4).
               Férfiak, 12,5 km: 1. Blaj Marian (Brassói Dinamo) 38:18.0 perc (7), 2. Sneaga Vasile (CSAM Bucegi Predeal) 1:07.0 perc hátrány (4), 3. Mosoiu Cristian (Brassói Dinamo) 1:49.0 perc hátrány (13).
               Váltó
               Nôk 3x6 km: 1. Brassói Dinamo (Babes Alina, Dana Cojocea, Rusu Alexandra) 1 óra 47:36 perc (0 büntetôkör), 2. CSAM Bucegi Predeal (Scorţea Roxana, Crăciun Simona, Purdea Mihaela) 1 óra 50:38 perc (3), 3. Csíkszeredai Sportklub (Szôcs Emôke, Ferencz Réka, Miklós Zsuzsanna) 1 óra 50:46 perc (2).
               Férfiak, 3 X 7,5 km: 1. Brassói Dinamo I. (Pungă Gheorghe, Butnaru George, Blaj Marian) 1 óra 00:08 (3), 2. CSAM Bucegi Predeal 1 óra 00:15 (3), 3. Brassói Dinamo II. 1 óra 13:22 (3).
               Ifjúságiak, tömgerajtos versenyek
               Lányok, 10 km: 1. Szôcs Emôke (Csíkszeredai Sportklub) 40:15 perc (4 büntetôkör), 2. Babeş Alina (Brassói Dinamo) 40:38 perc (5), 3. Ferencz Réka (Gyergyószentmiklósi ISK/ Csíkszeredai Sportklub) 41:17 perc (2).
               Fiúk, 12,5 km: 1. Suciu Claudiu 35:33 perc (3), 2. Mosoiu Cristian (mindketten CSAM Bucegi Predeal) 36:40 perc (8), 3. Pungă Gheorghe (Brassói Di-namo) 38:07 (7).
               Felnôttek
               Nôk, 15 km: 1. Dana Cojocea (Brassói Dinamo) 54:16 perc (6 büntetôperc), 2. Purdea Mihaela (CSAM Bucegi Predeal) 55:05 perc (6), 3. Rusu Alexandra (Brassói Dinamo) 55:55 perc (6).
               Férfiak, 20 km: 1. Sneaga Vasile (CSAM) 57:26 perc (4), 2. Stoian Gheorghe (Brassói Dinamo) 57:59 perc (3), 3. Blaj Marian (Brassói Dinamo) 59:16 perc (6).
               Nagyifjúságiak
               Lányok, 12,5 km: 1. Szôcs Emôke (Csíkszeredai Sportklub) 53:05 perc (8), 2. Miklós Zsuzsanna (Sportklub) 54:07 (8), 3. Scorţea Roxana (CSAM Bucegi) 54:10 (8).
               Fiúk, 15 km: 1. Suciu Claudiu (CSAM Bucegi) 44:27 perc (2), Pungă Gheorghe (Dinamo) 46:35 perc (3), 3. Sperchez Alexandru (CSAM Bucegi) 51:40 perc (5).
               Kisifjúságiak
               Lányok, 10 km: 1. Babes Alina (Dinamo) 47:22 perc (7), 2. Runceanu Doralina (Dinamo) 48:17 (5), 3. Cojenelu Simona (Dinamo) 48:51 perc (4), 4. Ferencz Réka (Gyergyói ISK/ Sportklub) 51:49 perc (8).
               Fiúk, 12,5 km: 1. Gărnita Răzvan (Dinamo) 42:27 perc (1), 2. Mosoiu Cristian (CSAM Bucegi) 42:43 perc (6), 3. Garbacea Roland (Dinamo) 44:18 perc (5).

    Labdarúgás/ Külföld
    Az európai nemzeti bajnokságok idei bajnokcsapatai

               * Görögországban az Olimpiakosz nyerte a 2005/2006-os bajnokságot. A pireusziak az elmúlt tíz évben kilencedik alkalommal nyerték meg a görög bajnokságot, a klub története során idén a 34. alkalommal lett bajnok. Két fordulóval a bajnokság vége elôtt a rangsor élmezônyében: 1. Olimpiakosz 69 pont, 2. AEK Athén 63 pont, 3. Panathinaikosz 61 pont. Az Olimpiakosz azonos pontszám esetén elônyös helyzetben van, hisz a második helyen álló AEK Athén ellen mindkét bajnoki mérkôzését megnyerte 3–0, illetve 3–1 arányban.
               * A múlt hét végén eldôlt, hogy Franciaországban az Olympique Lyon megnyerte a 2005/ 2006-os francia bajnokságot. A csapatnak ez sorozatban az ötödik bajnoki aranyérme. Négy fordulóval a bajnokság vége elôtt a francia bajnoki rangsor élmezônye: 1. Lyon 78 pont, 2. Bordeaux 61 pont, 3. Lille 58 pont, 4. Rennes (a csapat edzôje: Bölöni László) 56 pont.
               * Hollandiában a PSV Eindhoven csapata nyerte a 2005/ 2006-os bajnokságot. A rangsorban: 1. PSV Eindhoven 84 pont, 2. AZ Alkmar 74 pont, 3. Feyenoord 71 pont, 4. Ajax 60 pont, 5. Gröningen 56 pont. A 2–5., 6–9. és a 10–13. helyezett csapatok a rájátszás keretében további mérkôzéseket játszanak.

    Kosárlabda
    Szűk a keret, de nem vallottak szégyent

               A nemrég véget ért férfi B-osztályú bajnokság I. csoportjában a 7. – utolsó elôtti – helyen végzett a Gyergyószentmiklósi Jövô csapata. A fiatal játékosokból álló gyergyói együttes 14 bajnoki mérkôzésen 16 pontot gyűjtött, mégpedig úgy, hogy a bajnokság során 2 gyôzelmet sikerült elérnie, további 12 mérkôzésen a csapat vesztesen hagyta el a pályát. A B-osztályú bajnokság I. csoportjának rangsorában a következô élmezôny alakult ki: 1. Nagyszeben, 2. Sepsiszentgyörgy, 3. Brassó. A második és harmadik helyezett együttesek részt vehetnek a feljutásért sorra kerülô mérkôzéseken. Nagyszeben csapata nem juthat fel, hisz A-osztályú együttes farmcsapata. Köllô Istvánt, a gyergyói együttes csapatkapitányát arra kértük, hogy értékelje a bajnoki idény történéseit.
               – Nem volt könnyű bajnokság. Azért is, mert nagyvárosok együttesei, illetve nagy múltú sportklubok csapatai ellen kellett pályára lépni. A nagyobb városokban nyilván könnyebben kikerül egy ütôképes játékoskeret. Már gyerekkortól komoly edzéseken vesznek részt játékosaik. A mi csapatunk hét év szünet után állt össze, és nevezett be a bajnokságba. Jó jel, hogy az idény végén már szorosabb eredményeket sikerült elérni. Két mérkôzést sikerült megnyerni, a bajnokság elején egyébként erre számítottunk. A jelenlegi legnagyobb gondunk az, hogy kevesen vagyunk. Ezenkívül gondot jelent az is, hogy nem tudunk egy idôben edzésekre járni, mert a csapatot alkotó játékosok zöme diák, egyetemre járnak Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Csíkszeredában. A kezdô ötösbôl sokszor hárman-négyen voltak olyanok, akik nem jártak rendszeresen edzésekre, mert nem volt lehetôségük. Ez érzôdött a csapat játékán. A másik probléma, hogy sajnos nincs egy városi bajnokság, ahol bôvíteni lehetne a játéktapasztalatot. A 14 bajnoki mérkôzésen kívül részt vettünk egy székelyudvarhelyi turnén, ahol három mérkôzésbôl kettôt sikerült megnyerni, a gyergyószentmiklósi Székely Kupán még négy mérkôzést vívtunk. Legjobban az utóbb említett Székely Kupa mérkôzései sikerültek. Összegezve elmondható, hogy az említett turnén és kupamérkôzéseken sikerült elérni, hogy együtt legyenek a csapatot alkotó játékosok. Példának okáért elmondom, hogy Sepsiszentgyörgyön működik egy komoly városi bajnokság, hétközben és hétvégeken is mérkôznek, több emberbôl áll a B-osztályban szereplô együttesük játékoskerete. Szerintem a gyergyói csapat nem vallott szégyent, elfogadható eredménnyel végzôdik az elsô bajnoki idény, és reméljük, hogy jövôben jobb lesz. Ismétlem, nem volt könnyű sem anyagilag, sem pedig a játékoskeret szempontjából. Nem egyenlô esélyekkel vettük fel a küzdelmet az ellenfelekkel. Ennek ellenére kitartottunk, minden mérkôzésen ott voltunk, tôlünk telhetôen küzdöttünk.
               – Milyen a bajnokság színvonala?
               – Csapatunk számára elég kemény. Az ellenfél csapatokat nagyobb, fizikailag erôsebb játékosok alkotják. A másik dolog, hogy az ellenfél együttesekben több olyan játékos van, gondolok itt a nagyváradiakra, a nagyszebeniekre, az aradiakra, akik az A-osztályban és a B-osztályban is szerepelhetnek. Az említett központoknak ugyanis A-divíziós csapataik is vannak, a B-osztályú együttesek az úgynevezett szatelit szerepet töltik be. Ez azt jelenti, hogy az A-osztályú játékosok alkalomadtán a B-osztályú mérkôzéseken is pályára léphetnek. Elmondhatom, hogy szinte valamennyi bajnoki mérkôzésen az ellenfél csapatokban pályára léptek jelenlegi A-osztályú játékosok, vagy olyanok, akik korábban az A-osztályban szerepeltek. Ha csak egy-két ilyen ellenfél van is a pályán, az már számunkra nagy kihívást jelent. Amikor Nagyszebenben, Aradon vagy éppen Nagyváradon mérkôztünk, akkor nagyon kemény csatákat éltünk át, egyelôre az még nem a mi szintünk. Ehhez képest egy székelyudvarhelyi, kézdivásárhelyi turnén reális esélyekkel játszhatunk, mert a csapatok a miénkhez hasonlóak. A B-osztályban viszont jóval nehezebb. Ha így marad a csoport összetétele, és ha sikerül legalább egy emberrel megerôsíteni a játékoskeretet, akkor ez azt jelentheti, hogy van esélyünk négy-öt mérkôzést megnyerni.
               – Kaptak valamiféle juttatást a gyergyói csapat játékosai?
               – Nem. Ha nyerünk, akkor együtt örvendünk, ha vesztünk, akkor az is mind a miénk. Egy-egy mérkôzés után voltunk közösen ebédelni, de anyagi juttatásról nincs szó. Sajnos nem tudunk prémiumokat adni, mert a költségei annak, hogy a B-osztályban szerepelünk nagyok, és nehéz elôteremteni a szükséges anyagiakat. Szerintem ez az elsô idény volt a legnehezebb, egyrészt, mert nem ismernek, másrészt, mert a lehetséges támogatók is azt mondják, hogy: na lássuk, ha komolyan csináljátok, akkor segítünk.
               – Van-e elképzelés a játékoskeret bôvítésére?
               – Elemezzük a lehetôségeket. Abban az esetben, ha a csíkszeredaiak nem indítanak csapatot, valószínűleg így lesz, akkor legalább egy ottani játékost a gyergyói csapathoz szeretnénk igazolni.
               – Gondolkodtatok-e a városi bajnokság újraindításán?
               – Nincsenek ilyen terveink. Azért is, mert nincs, akivel játszani. Egyedül az öregfiúcsapattal lehet játszani, ôk jelentenek valamilyen szintű kihívást. Sajnos a legutóbbi városi bajnokság eldurvult, pontosan az öregfiúk elleni mérkôzések nem voltak sportszerűek. Viszont azon gondolkozunk, mintegy pótlásként, hogy beutazzunk a csíkszeredai városi bajnokság mérkôzéseire, úgy például, ahogy a kézdivásárhelyiek bejárnak a sepsiszentgyörgyi városi bajnokság találkozóira. Ez hetente egy újabb kiszállást jelentene, de talán így egy kis pluszt kapunk a játéktapasztalatot illetôen.
               – Jövôbeni tervek?
               – A jövôben, illetve már idén ôsszel a B-osztályban szeretnénk ismét indulni, és amint azt már említettem, a csíkszeredai városi bajnokságba szeretnénk benevezni. Van egy gyergyói játékos, aki Csíkszeredában lakik, és hogyha sikerül rajta kívül még egy játékost igazolni, akkor már lenne értelme, hisz velük is többet tudnánk együtt játszani.
               – Az egyetemista játékosok közül valaki végez-e a nyáron?
               – Nem, hisz olyanok vannak, akik az ötéves egyetem elején tartanak. Például Selyem Vencel és Kercsó Zoltán elsôévesek, György Ferenc úgyszintén. Madaras Péter többet volt itthon, de neki is van még három tanulmányi éve. Az említettek mellett Lokodi Mátyás fejlôdött sokat az elmúlt idényben, de lehet, hogy jövôtôl tôle is megválunk. Van még egy olyan játékosunk, aki sokat fejlôdött az elmúlt bajnokságban, nevezetesen Madaras János, aki kint van Magyarországon, és akire a jövôben sem számíthatunk. A fiatalok, mégpedig az 1993/94-ben születettek jelenleg jó csapatot alkotnak, de még messze állnak attól, hogy ténylegesen segítsenek. Ezenkívül van még néhány fiatal, akik bejárnak az edzésekre, akikbôl kerülhetnek ki olyanok, akik a csapat segítségére lehetnek, de ez is évekbe telhet.
               – Úgy hírlik, azonkívül, hogy játsztál, támogattad is a csapatot…
               – Igen, hisz eldöntöttük, hogy mindenképp végigvisszük ezt a bajnokságot attól függetlenül, hogy mennyi pénzt tudunk összegyűjteni. A támogatásom szükséges volt, hogy ez a csapat megmaradjon. Jövôben remélem ezen a téren is könnyebb lesz. Az induláskor azt szerettük volna, hogyha a játékosokat anyagilag nem is tudjuk motiválni, akkor legalább nekik ne kerüljön pénzbe az, hogy a bajnokságban szerepelnek. Igyekeztünk ugyanakkor szétválasztani a támogató, játékos szerepeket. Ahhoz azonban, hogy a csapat tovább létezzen keverni kellett a szerepköröket. Sajnos másként nem tudtunk dolgozni.
               – Úgy tudjuk, Kercsó Zoltán edzô megvált a csapattól…
               – Kercsó Zoltán és Bagossi Attila edzôkkel kezdtük a bajnokságot. Az idény nagy részében Kercsó Zoltán irányította a csapatot, de a bajnokság vége felé váltás történt, mert idôközben Kercsó Zoltán kilépett. A csapatnál így Bagossi Attila maradt. Kercsó Zoltán azt mondja, hogy leginkább a gyermekcsapattal szeretne foglalkozni. Ez az ô döntése. Mi szerettük volna, hogy maradjon. Bagossi tanár úr mellénk állt, támogat a további felkészülésben. Lehet, hogy az edzôváltás is zavarta a csapatot, hisz a két edzônek más elképzelései vannak a csapatról, a játékról, de végül is nem olyan probléma, ami hosszú távon megzavarná az elkezdett folymatot. Szerintem tudunk alkalmazkodni úgy az egyikhez, mind a másikhoz.
               – Csapatkapitányként sikerült összefogni a társaságot?
               – Egyrészt igen, de nem teljes mértékben. Ezen a ponton van, amit dolgozni, és mindennek oka is van, hisz ritkán találkozunk. Általában fáradtan, munka után érünk az edzésekre, mérkôzésekre, így nem tudott olyan mértékben összekovácsolódni az együttes, mint például egy sportiskolás csapat, ahol a játékosok naponta együtt vannak. Ezen a téren van még tennivaló.
               A hazai mérkôzéseken a Ben-Com-Mixt volt a gyergyói csapat fôtámogatója, ugyanakkor a Rubin Hotel is támogatta az együttest különbözô kedvezményekkel és a konditerem ingyenes használatával. A csapat további támogatói: Server Kft., Turism Kft. Idén elôször a polgármesteri hivataltól is kaptak támogatást. A csapat ezúton is köszönetét fejezi ki a támogatóknak.

    Ökölvívás
    Ezüstérmek az országos bajnokságon

               Április 15-én és 16-án rendezték meg Marosvásárhelyen a serdülôk és ifjúságiak országos bajnokságának döntôjét. Murvai József, a Progym SK ökölvívó-szakosztályának edzôje: – Sajnos nem értesítettek idôben, hogy hol lesz az idei döntô. Végül a múlt pénteken tudtam meg, hogy nem Jászvásáron, hanem Marosvásárhelyen rendezik az országos bajnokságot.
               Április 15-én, szombaton a serdülô- korúak léptek szorítóba. A 46 kg-os súlycsoport döntôjében Csibi Levente, a Progym sportolója pontozásos vereséget szenvedett a Măruşca Gabriel elleni mérkôzésen. A gyergyói színeket képviselô sportoló a második helyen zárta a megmérettetést. Ugyanaznap a 60 kg-os súlycsoportban Tamás Csaba (Progym) szintén pontozásos vereséget szenvedett a Bumbi Sebastian (Potaissa Torda) elleni összecsapáson.
               Másnap az ifjúságiak mérkôztek. Az 57 kg-os súlycsoportban Csibi Attila (Progym) pontozásos vereséget szenvedett a Gal Ciprian (CS Vulcan) elleni döntôben, és szintén a második helyen fejezte be az országos bajnokságot.
               A Progym SK ökölvívócsapatát a következô cégek támogatták: Romwood, Industry Steel Corp., Transmetal, Exchange House, Ben-Com-Mixt, Edelweiss, Fer-Ko, Colormixt és a Lecprot.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Horoszkóp
    április 20 – 26.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Ne erôltessen semmit, hagyja a lelkét szárnyalni, aztán szépen alakulnak maguktól dolgai! Bevételeinek, kiadásainak egyenlegét nehéz lesz megállapítani, mert nincs kialakult rendszer az életében. Ha van pénze, nagyon költekezik.
               BIKA (IV.21-V.20)
               Anyagi ügyekben ne kockáztasson többet a szükségesnél, mert a kezdeti sikerek után sokat veszíthet! Az a Bika, aki mostanában került új munkahelyre, jó kapcsolatot építhet ki kollégáival. Beosztottként nélkülözhetetlenné válik feletteseinél.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               Minden oka megvan arra, hogy bizakodóbb legyen! Hamarosan több lesz a bevétele, felújíthatja, vagy elcserélheti ingatlanát, és még utazhat is. Párkapcsolata erôsödik. Váló-félben lévô Ikrek próbáljon higgadt maradni.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               A szerelem olyannyira elveheti az eszét, hogy képes lesz feladni eddigi életformáját, csakhogy új szerelmével éljen. A házastársi kapcsolatokban, legtöbb helyen robbanhatnak a bombák.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Éljen kapcsolatban vagy magányosan, a gyermek lesz a fôtéma ezen a héten. Nagyszülônek fáj, hogy gyermeke, unokája elhanyagolja. Megváltozott a világ. Ragályként terjed nálunk is az Amerikából importált önzés.
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               Munkahelyén új szelek fújnak, mozgásban, változásban van minden. Még az is lehet, hogy új felettese lesz, vagy Önt nevezik ki fônöknek. Egy biztos, mindig talál magának olyan bevételi forrást, ami miatt nem lesznek nagyobb gondjai.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Pártfogásba veszi a Vénusz, ügyesen, gördülékenyen szervezi randevúit. Házasságban élôknél rokonlátogatás, utazás is szóba jöhet. Párja sok finomsággal kápráztatja el, nem tud, nem is akar most diétázni.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Jut ideje bôven arra, amit a szerelemben eddig elmulasztott. Pénzügyi szempontból kitűnô idôszak ez befektetésre, üzleti tárgyalásokra. Egészség: nézze az élet dolgait derűsebb oldalukról, akkor nem lesz annyiszor migrénje.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               Változás történhet munkájában. Sokuknak kell alkalmazkodni Önhöz. Ingatlanügylet, vagy telken végzendô munkák miatt jobban meg kell szerveznie a hétköznapokat. Gondolkodjon el azon, hogy az utóbbi idôben kedvesével folyton harcolnak valamin, sok a féltékenység, mindez hova vezet így?
               BAK (XII.23-I.20.)
               Ha szabadulni akar valakitôl, mert terhes Önnek a kapcsolat, nem kell bizonytalanságban tartani a másik felet! Meg kell neki mondani az igazat! Amennyiben tartozása van, ne kérjen mellé még többet, inkább apránként próbálja letudni azt!
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Figyelmetlensége miatt kisebb-nagyobb balesetek fenyegetik. Az értelmetlen kockáztatás ezen a héten is megbosszulja magát. Pár napig tegye félre az anyagi hajszát, lazítson, sétáljon, töltôdjön a tavasz mérhetetlen erejével!
               HALAK (II. 18-III 20.)
               Halak nônek fölöttébb ajánlott egy szakszerű kozmetikai kezelés, és viharvert frizurájával is csináljon valamit! Halak férfi az ünnepek közben rájött, újból félreismert valakit. Nem vagyunk egyformák!



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               A háborúban nem az a cél, hogy meghaljunk a hazánkért. Hanem az, hogy a másik hülye haljon meg az övéért!
               * * *
               Egy szôke nô reklamál a cipôboltban:
               – Alig egy hete vettem ezt a méregdrága kígyóbôr cipôt, és máris szétrepedezett.
               Mire az eladó:
               – De hölgyem, nem tudta, hogy a kígyó rendszeresen vedlik?
               * * *
               Ez a jelenet a British Airways London – Johannesburg közötti járatán történt meg. Egy ötvenes fehér asszony egy fekete férfi mellett ült. Láthatóan nagyon zaklatott volt emiatt, így hívta a stewardesst. A légikisasszony kérdezi:
               – Mi a probléma, hölgyem?
               A fehér nô:
               – Talán nem látja? Egy fekete mellé ültetett engem. Nem bírom elviselni, hogy egy ilyen gusztustalan lény mellett kelljen ülnöm. Adjon nekem egy másik ülést, kérem.
               A légikisasszony:
               – Nyugodjon meg kérem. A gépen majdnem minden ülés foglalt, de megnézem, hogy van-e még szabad hely.
               A légikisasszony elment, majd néhány perccel késôbb visszajött, és azt mondta:
               – Asszonyom, ahogy mondtam, nincs több üres helyünk a turista osztályon. Beszéltem a parancsnokkal, és ô megerôsítette, hogy a biznisz osztályon sincs több hely. Van azonban egy hely az elsô osztályon – és mielôtt az asszony bármilyen megjegyzést tehetett volna, a légikisasszony folytatta: – A mi légitársaságunknál nem szokás, hogy turista osztályon ülô utasnak engedélyezzék, hogy átüljön az elsô osztályra, de figyelembe véve a körülményeket, a parancsnok úgy találta, hogy valóban botrányos arra kényszeríteni valakit, hogy egy ilyen visszataszító ember mellett üljön – majd a légikisasszony a fekete férfihoz fordult: – Uram, ha úgy kívánja, vegye a kézipoggyászát, az elsô osztályon a szabad hely önre vár.
               A körülöttük levô utasok, akik elképedve asszisztáltak a jelenethez, felemelkedtek és tapsoltak.
               * * *
               A pártban észreveszik, hogy egy elvtárs folyamatosan csomagokat kap. Kérdôre vonják:
               – Honnan kapja a csomagokat?
               – Tudja, a második világháborúban két zsidót bújtattam, és ôk küldik hálából...
               – De elvtárs, pártunk szabályzata tiltja az ilyen csomagok elfogadását. Ön olyan elôrelátó, hát nem gondol a jövôjére?
               – Dehogynem. Most is bújtatok kettôt...
               * * *
               McFoole a skót orvos úgy dönt, beiratkozik a helyi golfklubba, ám minden alkalommal elveszik egy-két labdája.
               A barátja azt tanácsolja neki, hogy írja rá a nevét a labdákra. McFoole oda is megy az egyik bothordó gyerekhez, és ezt mondja:
               – Írd rá a nevem ezekre a labdákra, de mivel orvos vagyok azt is írd rá a labdákra, hogy dr. Érted?
               A gyerek érti, meg is csinálja.
               McFoole élvezettel nézegeti, forgatja a labdákat, majd odamegy a gyerekhez:
               – Te gyerek, nem férne rá még az is hogy: rendel délután háromtól ötig?
               * * *
               Egy szôke nô egy iskolában, mint pszichológus kap állást. Rögtön az elsô napon meglát egy fiút, aki nem futkározik a többiekkel, csak áll magában. Odamegy hozzá, és megkérdezi:
               – Jól érzed magad?
               – Jól.
               – Akkor miért nem futkározol a többi fiúval?
               – Mert én vagyok a kapus...
               * * *
               Rendôrök angol vizsgán. Bemegy az elsô, a vizsgáztató felteszi a kérdést:
               – How do you do?
               – Hö!
               Megbukott.
               Következô is bemegy.
               – How do you do?
               – Hö!
               Ô is megbukott.
               Jön a harmadik. Neki is felteszik a kérdést:
               – How do you do?
               – Yes, I do.
               – Hö!

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2006

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!