2. (680.) szám, 2007. Január 11-17




    Kisújság-olvasók figyelmébe!

               Már kapható a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2007.
               A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság évkönyvét.
               Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
               e-mail: kisujsag@hr.astral.ro
               tel.: 004-0266-364.941
               Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
               A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
               A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
    Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




    Az új év jelei

               A 2006-os idojárási adatok megerosítik, hogy globális felmelegedés megy végbe a Földön – közölte a közelmúltban a Meteorológiai Világszervezet fôtitkára, aki elmondta azt is, hogy a múlt esztendô a hatodik legmelegebb év volt a földkerekség egészét tekintve. Brit meteorológusok elôrejelzései szerint, 2007 jó eséllyel lehet minden idôk egyik legmelegebb éve. Már az év elsô hónapjának hômérsékleti értékei a világ több részén is rekordokat döntögetnek. Ötödével növelheti a Duna-medencét sújtó árvizek költségeit a következô néhány évtizedben az európai klímaváltozás, amely az észak-európai tengerpartokon mediterrán környezetet fog meghonosítani, Dél-Európában viszont tízezrek halnak bele a hôhullámokba – áll az Európai Bizottság elôrejelzésében.
               Valóban különös telünk van. Nem írom, hogy jó, vagy rossz, mert még nincs vége. Amúgy sem tudnám a teljesség igényével összefoglalni, hogy kinek, miért megfelelô, vagy szinte elfogadhatatlan. Túl sok a szempont. Akár a milliárdosoknak építhetô lakások esetében. Akár a gázbevezetés útvonalának ügyében. Akár az útjavítások forgatókönyvében. Akár az érdemtelenül különbözô pozícióba juttatott egyének kapcsán. Akár, akár… Túl sok a szempont, de úgy látszik, végül is csak egy számít. S akkor ez a demokrácia? – tehetnénk fel a kérdést. Ugyan már, mindannyian tudjuk, hogy a demokrácia csak elvileg létezik. A gyakorlat azt mutatja, hogy soha nem volt, és az elôrejelzések szerint soha nem is lesz kimondottan a szabályoknak megfelelô demokrácia.
               Minden szentnek maga felé hajlik a keze – szoktuk mondani. Hát akkor mit várjunk egy, a hatalom zavarával küszködô embertôl, aki annyira vezetô akar lenni, aki annyira bizonyítani akarja emberi nagyszerűségét, aki annyira ragaszkodik székéhez, kicsinyes nagyravágyásaihoz, hogy az már szinte klinikai eset. Vagy tán egészen az?
               Amit nem takart el a mindent ártatlan fehérnek mutató hó, az mind látszik. A sár egy részét már szépen felhordtuk a lakásaink szônyegeire, de túl sok van ahhoz, hogy látványos javulást produkáltunk volna. Az ásatások elvarratlan maradványai szüntelenül szolgáltatják a bôséges matériát. A Legsárosabb Kisváros kiírás biztos befutói vagyunk.
               Az Európai Unió tagjaként, hivatalos EU-polgárként másképp kell látnunk a világot, országunkat, városunkat. Szép évkezdet: tűzijáték, zászlófelvonás, szpícs. Igaz, hogy az ünnepélyes keretek között felhúzott lobogók a lopott zászlórudakon lengve egy picit a hagyományos balkanizmusnak is emléket állítnak. S hogy ez pont Gyergyószentmiklóson történik, az akár intô jel is lehet a jövôre nézve. Hát, már mi is? Ennyire átalakultunk? Ennyire átalakítottak? Néma szemlélôdôként is bűnösek vagyunk, mert nem állunk ki a tisztesség, a becsület, az igazság mellett. Ilyen esetben minden valamirevaló szervezet tiltakozását kellene kifejezze, hangot adjon felháborodásának, hogy az elkövetkezôkben hasonlók ne történhessenek meg, hogy ne röhögtessük magunkat, és ne járassuk le városunkat. Legalább ennyivel tartozunk önmagunknak. Legalább ennyivel tartozunk annak a városnak, amely az idén ünnepli várossá válásának 100. évfordulóját.
    Ábrahám Imre

    Kerestetik a legidôsebb gyergyói

               A nyilvántartások nyilvántartásának a nyilvántartásából se derült ki az év elején, ki Gyergyószentmiklós legidôsebb embere. Az anyakönyvi irodában nem tudtak segíteni, a népesség-nyilvántartó irodában dolgozók hasonlóképpen nem szolgáltak útbaigazítással. A római katolikus plébánián se tudtak információt adni. Tehát kérjük kedves olvasóinkat, ha rokonságuk, ismerôseik körében van, aki sejthetôleg a legidôsebb a városban, ha tehetik, értesítsenek a szerkesztôségben a 364-941-es telefonszámon, vagy akár levélben tudassák, amelyet a Gyergyószentmiklós, Szabadság-tér 22. szám alá címezve küldjenek el. Ugyancsak érdekel a Gyergyói-medence többi településének legöregebbje is, szóljanak, ha ismerik ôt!

    Fű és kokó évbúcsúztatóként

               A vidékünkön sem idegen cannabis mellett megjelent a kokain is Gyergyószéken. December 31-én a rendôrség Szervezett Bűnözés és Kábítószer Elleni Osztálya valamint az ügyészség munkatársai Szárhegyen drogárust tartóztattak le. A részletekrôl a megyei rendôrség adott ki tájékoztatót:
               A rendôrség megállapította: a 29 éves, magyar állampolgárságú, dombóvári férfi árusítás, illetve saját fogyasztás céljából csempészett az országba kokaint. A gyanúsított december 29-én öt felnôtt férfi és egy 16 éves kislány társaságában Nagylaknál lépte át a magyar–román határt. A társaság tagjai mindannyian magyar állampolgárok, akik Gyergyóditróban kerestek szállást, és Gyergyószárhegyen kívánták tölteni a szilvesztert. A rendôrség kétnapi megfigyelés után egy szárhegyi bárban vette ôrizetbe a dombóvári férfit, akinél 1,3 gramm kokaint, 1,4 gramm Methylenedioxy-metamfetamint (MDMA), 8 gramm cannabist és egy szál cannabist tartalmazó cigarettát találtak. A vérvizsgálat után kiderült, hogy az ôrizetbe vett hat felnôtt közül öt cannabist fogyasztott. A férfi vallomása szerint Budapesten vásárolt kábítószert saját fogyasztás céljából, mivel szilveszterre a pénze elfogyott, árusítás által szeretett volna jövedelemhez jutni. A dombóvári férfi ellen kábítószer-csempészés, birtoklás, fogyasztás és árusítás alapos gyanújával nyomoz a rendôrség, a bűntett beigazolódása esetén 3-tól 20 évig terjedô börtönbüntetésre is számíthat.

    Idôalagút (2.)

               Az 1906-os év vége és az 1907-es eleje elsôsorban a leendô középiskola kapcsán borzolta a kedélyeket. Eleinkre jellemzô, hogy távolabbra néztek, s nem elégedtek meg a ma oly divatos: csak legyen valami jelszóval.
               Lássuk többek között, mirôl szólt a Gyergyóban megjelent, s az iskola fontossága mellett érvelô sorozat III., januárban közölt része?
               A Darwin elméletét védelmezô Schleicher érvelését hívva segítségül így bölcselkedik: „Ha nem tudjuk, hogyan lett valami, akkor azt a valamit nem ismerjük”. „Ez bizonyára megóv minket mindenféle elfogultságtól, s minden esetre emberi gyarlóságunkként fogja feltüntetni a sajátos egyéni szempontokat és eszméket, a melyekrôl és a melyek szerint hajlandók vagyunk mindent megítélni és megbírálni.
               Az elsô impulzust a reáliskolák életbeléptetésére Németországon egy vallásos mozgalom, jobban mondva szellemi-forradalom, a pietizmus adta meg, mely a betűkön rágódó felekezeteket a merev dogmatizmus korlátaiból kiragadni, és mélyebb vallásos érzésben egyesíteni törekedett.
               (…)Kénytelenek voltak új iskolát alapítani, az az iskola a reáliskola volt. A reáliskola életrevalósága több bizonyításra nem szorul és – sajnos – mégsem képesít minden pályára a latin nyelv nélkül. Ez a hiba ellenben semmi esetre sem keresendô az iskolában, hanem ama bizonyos vaskalap mögött, hol a méltányosság és a kellô felvilágosultság rejtôznek, még most is a XX. században.
               Mégis lássuk, hogy mely életpályákra képesít? – Műegyetem 4 osztályára, az erdészeti, bányászati, keleti kereskedelmi, a katonai, gazdasági és konzuli akadémiára; az állatorvosi fôiskolára, a köztisztviselôi pályára (kataszteri mérnökség), vasút, posta, adóhivatal, miniszteri számtisztség, a mintarajziskolára (rajztanárságra), és újabban a közigazgatási tanfolyamra (jegyzôi állásra).
               Számos és tekintélyes életpályák!
               A tudományegyetem 5 fakultása közül azonban csupán a bölcsészetire képesít, s annak is csak a mathematikai, és természettudományi osztályára. Ez bizony hiba. Mégpedig nagy mértékben bosszantó és nevetséges.”
               De térjünk a szellemrôl a mindennapi életre is.
               Mivel hasonló elôjelek mutatkoznak egünkön, pillantsunk csak bele a Gyergyó 1907. január eleji cikkébe:
               „(…) Sehol Európában nem találjuk párját a magyarországi adópolitikának, a mely abban kulminál, hogy az élelmi czikkekre s hozzá a legnélkülözhetetlenebbekre vetik ki a legmagasabb adót. Állam és község valósággal versenyeznek egymással, hogy minél többet szorítsanak ki a mészárosokból, és vendéglôsökbôl, és ez a horribilis fogyasztási adó az okozója annak, hogy minden gyenge termés vagy akár gyenge takarmány esetén a hús ára elviselhetetlen magasságra szökik. (…)
               És míg a pénzügyminiszter intézkedik, addig a városok is saját hatáskörükben sok mindent tehetnek a fogyasztási adó mérséklése tekintetében.
               A fô dolog, hogy mindenki komolyan fogja föl hivatását és segítse megoldani a gondot(…).”
    Ollózta: Bajna György

    Templomépítés támogatói

               Az elsô száz téglajegyért kiírt licitre újabb személyek is jelentkeztek. Az eddigi téglajegyvásárlók:
               1. Peride Róza 10 000 lej
               2. Török Ignác 5000 lej
               3. Sazy Trade Kft. 3000 lej
               4. Id. Len Emil 2000 lej
               5. Csergô László 1500 lej
               6. Dr. Marc Zsuzsánna 1150 lej
               7. Fapicom Kft. 1000 lej
               8. Id. és ifj. Gáll József 1000 lej
               9. Ifj. Kémenes Attila 1000 lej
               10. Apicom Kft. 1000 lej
               11. Dezsô László 800 lej
               12. Fórika József 600 lej
               13. Szekeres Imre 600 lej
               14. Dr. Garda Dezsô 600 lej
               15. Dr. Márton Attila 600 lej
               16. Server Hargita Kft. 550 lej
               17. Mezei János 500 lej
               18. Lázár Lajos 500 lej
               19. Névtelen Borzontról 500 lej
               20. Székely Ildikó 500 lej
               21. Székely Ferenc 500 lej
               22. Ben-Com-Mixt Kft. 500 lej
               23. Kobezol Kft. 500 lej
               24. Industry Transilvan Kft. 500 lej
               25. Orchidea Kft. 500 lej
               26. Pizza Joe 500 lej
               27. Tibsil Kft. 500 lej
               28. Tig-Rad System Kft. 500 lej
               29. UPS Distribution Kft. 500 lej
               A legújabb támogatók, akik az elsô száz téglajegy licitjén is részt vesznek:
               – Németországban szolgáló, gyergyószentmiklósi születésű lelkipásztor, Lukács József és hívei, az összeg 3400 lej
               – Mandák Attila, az egri Segít a város Alapítvány elnöke 1950 lej
               – Lukácsfy Mária 1075 lej
               – Viridis Kft. 1000 lej.
               A 15 lejes téglajegybôl összesen 39 217,90 lej gyűlt be.
               Továbbra is várják a plébánián a templomépítés támogatóit, a téglajegy vásárlóit.
    B. K.

    Az elsô átadási határidô már lejárt

               Jó ideje már, hogy hallani, sportcsarnok épül a városban. Sok huzavona után az ötven férôhelyes helyett a Salamon Ernô Gimnázium udvarán a százötven férôhelyes épül. A gimnázium igazgatója, Lakatos Mihály kérdésünkre elmondta azt, amit pillanatnyilag látni, tudni lehet az épülô sportcsarnokról: be van födve, a lelátók kialakítása és az ablakok betétele következik, valamint hiányzik még a közművesítés. Az a közművesítés, amelyre a Területfejlesztési és Közmunkaügyi miniszter, Borbély László korábbi látogatásakor azt mondta, nehogy a sportcsarnok átadása a közművesítés miatt maradjon el. Az átadást, a hírek szerint, február elsejére tervezik.
               Pap József polgármester kérdésünkre elmondta, a közművesítéssel annyira haladtak, hogy a víz, villany megvan, a többi még várat magára. A városvezetôtôl azt is megtudtuk, az elsô átadási határidô már lejárt, a második február 15., és hogy a munkálatokat végzô csíkszeredai cég pár hétig nem dolgozott.
               Épülget a sportcsarnok a gimnázium udvarán, ottjártunkkor, szerdán már folyt a munka. A Benzot-Har csíkszeredai cég vezetôjét többszöri próbálkozás után sem sikerült telefonon elérni.
    B. T. I.

    Székelyek az unióban

               Milyen tervekkel, milyen gondolatokkal vág neki az új évnek a Gyergyószéki Székely Tanács? – kérdeztük Árus Zsoltot
               – Két dolgot emelnék ki. Egyik a népszavazás témája. Decemberben sikeresen zajlott le Csomafalván is a helyi népszavazás Székelyföld autonómiája ügyében. Ez egyrészt értékes tapasztalat, másrészt erôt ad Gyergyószék többi települési székely tanácsának is, hogy a tél folyamán ôk is megszervezzék a népszavazást. A széki tanács bôvített ülésére a hét végén kerül sor, utána többet tudok mondani errôl a témáról, de bízom benne, hogy Bardoc-Miklósvárszékhez hasonlóan Gyergyószéken is minden településen lesz népszavazás. Az sajnálatos, hogy a választási kampány idején az autonómiát a zászlajára tűzô RMDSZ országos vezetôi próbálják kicsinyíteni ennek a jelentôségét, ellenben szerencsére az eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy a helyi vezetôk (polgármesterek, képviselôk) pozitívan viszonyulnak a kezdeményezéshez. Nagyon szerettük volna, ha még az uniós csatlakozás elôtt lezajlik a szavazás egész Székelyföldön, de miután a Székely Nemzeti Tanács gyakorlatilag magára maradt ezzel a kezdeményezéssel, úgy döntöttünk, hogy a siker érdekében inkább székenként szervezzük meg. A gyakorlat azt mutatja, hogy a döntés helyes volt, s várhatóan az eddigiekhez hasonló eredmények fognak születni a többi széken is.
               A másik téma az Európai Uniós választások. A sajtóból tudhatjuk, hogy májusban lesznek a választások a Románia számára fenntartott 35 helyért, s hogy a hazai magyarok között is elég nagy a tülekedés ezekért. Viszonyunkat ehhez a témához az eddigi gyakorlat alapozza meg. Köztudott, hogy azok, akik immár több mint két éve megfigyelôként ott vannak az Európai Parlamentben, nem tudnak felmutatni gyakorlatilag semmilyen, a székelység számára fontos eredményt. Ezzel szemben az is köztudott, hogy egyetlen, kellôképpen elkötelezett és kitartó ember volt képes elérni azt, hogy a Romániáról szóló országjelentésbe bekerüljön a hazai magyarság ügye, hivatkozási alapot képezve azóta is számunkra. (Ha valaki netán elfelejtette volna, ez az ember dr. Csapó József, az SZNT volt elnöke.) Ezek fényében érdemes elgondolkozni azon, hogy hagyjuk a pártokat és azok fűt-fát ígérô képviselôit, s civil összefogással a Székelyföld állítson egy független jelöltet, aki kellôképpen elkötelezett, már bizonyította rátermettségét, számon kérhetô, s aki a székelyeket fogja képviselni az unióban.

    MPSZ-hírek

               A polgármester által „kölcsönvett” 187 millió lejrôl
               Ötvennyolc hét, több mint egy év telt el azóta, hogy a polgármester kérésére, az RMDSZ többségű képviselôtestület jóváhagyásával a város pénzébôl „kölcsönvettek” 187 853 400 régi lejt, hogy legyen amibôl kifizetni a polgármester saját személyes ügyvédjét. A Számvevôszék álláspontja is az, hogy a kifizetés szabálytalan volt, ezért pert indított a polgármester ellen azért, hogy az fizesse vissza a „kölcsönt”. Ideje volna, hogy a városi RMDSZ megmozduljon, s tegyen róla, hogy az általa támogatott polgármester hagyjon fel a város megkárosításával.
               A Virág és a Bucsin negyed fűtésérôl
               A Magyar Polgári Szövetség Gyergyószentmiklósi Szervezete tavaly november elején átiratban kérte a város képviselôtestületét, hogyha bármiféle határozatot akar hozni a két negyed fűtésrendszerével kapcsolatban, azt elôzetesen függessze ki 30 napra, és bocsássa közvitára. A vonatkozó törvény értelmében, ha a testület ilyen kérést kap, akkor köteles annak eleget tenni. Ennek ellenére a december végi ülésen elfogadták a két negyed fűtésrendszerének a felújítási tervét, holott az ülésen figyelmeztettük ôket, hogy törvénytelenséget követnek el. Ezúton ismételten felszólítjuk a város képviselôtestületét, hogy vonja vissza a decemberben meghozott határozatot, a tervet pedig bocsássa közvitára, hadd legyen lehetôségük a lakóknak, valamint független szakértôknek, hogy megismerjék annak részleteit, illetve, hogy az esetleges módosító javaslataikat megtegyék. Ellenkezô esetben kénytelenek leszünk a decemberi határozatot megtámadni a közigazgatási bíróságon.
               A közüzemek vezetôinek a beszámolójáról
               Emlékeztetjük az illetékeseket, hogy több mint egy év telt el azóta, hogy a Közüzemek élére új vezetôtanács került. A legutóbbi lakossági fórumon is elhangzott ígéret szellemében elvárjuk, hogy az akkor megválasztott vezetôk kiálljanak a város elé, s beszámoljanak az eredményeikrôl, illetve a kudarcaikról. Különösen fontos volna tudni, hogy miképpen gazdálkodtak a cég, illetve a város pénzével, mennyi volt egy évvel ezelôtt, s mennyi most a cég vesztesége, adóssága, kintlevôsége stb. S persze ne felejtsék majd ki a beszámolójukból azt sem, hogy mennyi pénzt költöttek el azokra a perekre, amelyeket a volt igazgató indított ellenük azért, mert törvénytelenül jártak el vele szemben!
               A lakónegyedek közvilágításáról
               A Magyar Polgári Szövetség Gyergyószentmiklósi Szervezete ismételten felhívja a város vezetôinek a figyelmét, hogy miközben a környezô községek sorra megoldották a közvilágítás kérdését, s az utcák este tökéletesen ki vannak világítva, a városlakó esténként a sötétben botorkálnak a sáros, gödrös utakon. Ez különösen igaz a lakónegyedekre, ahol teljes utcák vannak egyetlen égô nélkül, s a városba látogató idegenek képtelenek este megtalálni egy adott tömbházat. Ideje volna az évek óta hangoztatott ígéretet valóra is váltani, s bár a város százéves évfordulójára rendezni ezt a kérdést is.

    Udvarhelyiek lemondanak, gyergyóiak maradnak

               Ki újságot olvas, nem kerülhette el a hírt a székelyudvarhelyi és udvarhelyszéki Magyar Polgári Szövetség elnökeinek lemondásáról. Részletekbe menô tájékoztató ugyan sehol sem látott napvilágot, de egy annyi bizonyos, hogy hátuk mögött hagyták választott vezetôi szerepkörüket. Íme az errôl szóló hír:
               „A Magyar Polgári Szövetség udvarhelyszéki és székelyudvarhelyi elnökei, azaz Thamó Csaba és Szakács István Péter, nyilatkozat formájában jelentették be, hogy lemondanak tisztségükrôl a törvényes formát öltô politikai diszkrimináció miatt, melynek alapján megállapítható, hogy csak a parlamenti képviselettel rendelkezô szervezeteknek jár a választásokon való indulás joga.
               Nyilatkozatukban a választási törvény diszkriminatív mivoltát sérelmezik, mely nem szavatolja a politikai egyenlôséget. Állításuk szerint az RMDSZ-szocdem paktum elsôdleges célja a más magyar szervezetek politikai szerepvállalásának meggátolása volt. Továbbá mérlegelésre kérik a székelyudvarhelyi választópolgárokat, hogy érdemes-e egy olyan RMDSZ-re szavazni, mely román politikai szövetségeseinek segítségével kizárja a versenybôl ellenfeleit”.
               A gyergyószéki MPSZ-elnököt, Vadász-Szatmári Istvánt kértük, mondja el véleményét a történtekrôl, illetve részletezze, milyen hatással lehet ez Gyergyószékre. Vadász-Szatmári közölte, a gyergyószéki MPSZ jövô heti gyűlésén tart errôl kiértékelôt, s dönti el, lesz-e ez ügyben állásfoglalása. Addig is „mi végezzük tovább a dolgunkat, ez nem befolyásolja a gyergyói munka menetét. Attól, hogy bekerültünk az unióba, még szükség van a mi munkánkra.”
    B. K.

    Európai egészségbiztosítás igényelhetô

               A Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztárban igényelhetô az az egészségbiztosító kártya, mely az összes Európai Uniós országban érvényes. Amint a pénztár munkatársa, Székely Loredana elmondta, e kártya igénylésére nincs más módszer, mint a megfelelô aktákkal beutazni Csíkszeredába, a megyeközpontba, mert csak ott juthatnak hozzá a Hargita megyei érdekeltek.
               E kártyáról megtudtuk: lehetôséget jelent, hogy az unió bármely országában tartózkodva egészségügyi ellátásban részesüljünk, ha erre szükség van, és az orvosi ellátás ugyanolyan minôségű legyen számunkra, mint az illetô ország állampolgárai számára. Az orvosi ellátás nem vonatkozik olyan betegségek kezelésére, melyekkel már utazás elôtt is rendelkeztünk, a kártyát sem igényelhetik azon személyek, akiknek nincs naprakészen kifizetve egészségügyi biztosításuk.
               A kártya ára 2,17 lej, ezt az igénylô kell kifizesse, és az igényléstôl számított 7 munkanapon belül postán kapja kézhez a bankkártya formájú, személyes adatokat tartalmazó egészségügyi kártyát.
               Az igényléshez – mint már szóltunk róla – szükségszerű a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztárban jelentkezni, ahol egy formanyomtatványt kell kitölteni. E mellett szükségesek bizonyos akták és másolatok annak függvényében, hogy milyen státusú a biztosított személy:
               14 év alatti gyerekeknél: keresztlevél-másolat;
               14–18 év közötti gyerekeknek: személyazonossági igazolvány-másolat.
               Alkalmazottaknak: munkahelyi igazolás a pénzügy láttamozásával, miszerint naprakész az egészségügyi biztosítás kifizetése és személyazonossági igazolvány-másolat;
               Nyugdíjasoknak: az elôzô havi nyugdíjszelvény másolata, a pénzügyrôl egy igazolás, miszerint az igénylônek nincs más, adózandó jövedelme, személyazonossági igazolvány-másolat;
               Más személyeknek: egy dokumentum, mely igazolja, hogy fizeti az egészségügyi biztosítást, a pénzügyrôl egy igazolás, miszerint az igénylônek nincs más, adózandó jövedelme, személyazonossági igazolvány-másolat.
               Az Európai Unió összes országában érvényes egészségügyi kártyáról bôvebb tájékoztatást a megyei egészségbiztosító pénztárban, vagy a www.cnas.ro oldalon találnak.
    B. K.

    Nagyobb bírságok – összhangban az unióval

               Az év végén újra módosult a fogyasztóvédelmi törvény. A módosítás leginkább a megvásárolt termékek szavatossági idejére vonatkozik, de változásokat hozott a fogyasztóvédôk által kiróható pénzbüntetés terén is. A fogyasztóvédelmi törvény módosítása a december 21-i Hivatalos Közlönyben jelent meg, és a 21/1992 Kormányhatározat változtatásait tartalmazza. Dr. Weil Gyulát, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal igazgatóját kérdeztük a legfôbb módosulásokról.
               – A leglényegesebb változás a garancia fogalmának változása. Ezentúl kereskedelmi garancia létezik az unión belül, ami azt jelenti, hogy a gyártó fogja megszabni a termékére vállalt szavatossági idôt, amit viszont köteles betartani. Változás van a becsületsértés, valamint a hibából, nem működésbôl adódó kapcsolódó károk térítése terén is. Ezek követelése a törvényszéken, bíróságon történik, és nem a Fogyasztóvédelem hatásköre. Továbbá fokozottabb ellenôrzés alá kerül a hamis módszerek, a hamis reklám, önkényes elôírások alkalmazása. A módosítás kiterjed a vásárlók korrekt tájékoztatására, az órarend kifüggesztésére, amelyet szigorúan be is kell tartani, a cégtáblát és a működési engedélyt kötelezôen ki kell függeszteni. Lényeges változás van még az egészséget károsító tevékenység, termék forgalmazása terén. Ilyen esetekben a büntetés lehet 20 000 – 100 000 lej, és magával vonja az egység, az üzlet bezárását. A gazdasági kár okozása eseten is igencsak szigorúak a büntetések, 5000 – 25 000 lej közötti pénzbírság, illetve az egység bezárása.
               – Bírságok…
               – A törvénymódosítás következtében jelentôsen megnôtt a fogyasztóvédelem által kiróható bírság. A minimális büntetés értéke 200 lejrôl 1000 lejre nôtt, a legmagasabb 100 000 lej maradt.
               – A fogyasztóvédelmi bírságok esetében a módosítással egy újdonság is napvilágot látott.
               – Az új törvénykezés értelmében egy könnyítést vezettek be, amely abból áll, hogy aki 48 órán belül kifizeti a büntetést, az megúszhatja a minimális büntetés felével, tehát ha az érintett a büntetés kiróvásától számított negyvennyolc órán belül fizeti ki a bírságot, az illetô kihágásra kiróható legalacsonyabb büntetés összegének felét kell fizesse.
               – Hogyan látja az igazgató a január 1-tôl életbe lépett változásokat?
               – A fogyasztók érdekében történtek. A megszorítások mellett, a gazdasági egységeknek könynyebb lesz, a fél büntetés befizetésének lehetôségével. A garanciaidô változásának eredményeképpen majd tapasztalni fogjuk a garanciák versenyét, nyugaton ez eredményes volt, egészséges konkurenciát eredményezett a cégek részérôl. Mindenképp azt lehet mondani, hogy ezen szférában a törvénykezés az unióssal összhangban van.
    Baricz Tamás Imola

    Térképek érkeztek a gyergyói térségbe

               Az elmúlt év végén megérkeztek a Gyergyószentmiklósi Polgármesteri Hivatalhoz azok a légi felvételek, amelyek alapján a gazdák a mezôgazdasági területeiket beazonosíthatják. A mezôgazdasági támogatások folyósításával foglalkozó Mezôgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség munkatársainak feladata a területek berajzolása a térképeken, a pontos bejelöléshez pedig a polgármesteri hivatal munkatársainak a segítségére is számítanak a szakemberek.
               Minden termelô, aki jelenleg legalább 1,00 ha mezôgazdasági földterületen gazdálkodik, és amely terület minimum 0,3 ha nagyságú parcellákból tevôdik össze, az állami támogatáson kívül uniós támogatásban is részesül. Ennek feltétele a mezôgazdasági farmok, földek nyilvántartásba vétele, majd a mezôgazdasági parcellák térképen való beazonosítása. A 2007-re elôirányzott támogatási összeg körülbelül 45 euró/hektár lesz, amihez hozzáadódik a nemzeti költségvetésbôl származó támogatás, melynek értéke 50 euró/hektár lesz. A támogatás évente növekszik, 2016-ra eléri hektáronként a 168 eurót.
               Megyénkben a nyilvántartás folyamata befejezôdött, eddig 71%-ban sikerült az azonosítást befejezni, de azon termelôk, akik a nyilvántartást elmulasztották, még megtehetik, segítségért a helyi önkormányzatok munkatársaihoz fordulhatnak, vagy a 310.148-as telefonszámon érdeklôdhetnek.
               Jelenleg a gyergyói zónában Gyergyószentmiklóson és Gyergyóalfaluban zajlik a beazonosítás. Kerekes Melinda, az ügynökség igazgatója felkéri a fent említett települések gazdáit, hogy keressék az ügynökség munkatársait az önkormányzatok székhelyein, akik igyekeznek a termelôk segítségére lenni, helyben azonosítani a parcellákat.
               Május 15-ig befejezôdik nemcsak az azonosítás, hanem a kérelmek leadásának határideje is. Ezt követôen a kérelmek többszöri részletes ellenôrzésnek lesznek alávetve, melyben teljes mértékben a támogatott felelôs lesz a szolgáltatott adatok pontosságát és teljességét illetôen, legfôképpen ami a használt mezôgazdasági területek elhelyezkedésére és nagyságára vonatkozik.
               A 2007-tôl folyósítandó támogatásokkal kapcsolatos bôvebb információkért a Hargita Megyei Mezôgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség 310.148-as telefonszámán, illetve a területi irodák székhelyein, vagy telefonszámain (Csíkszereda tel: 310.148, Székelyudvarhely tel: 213.040, Székelykeresztúr tel: 242.168, Csíkszentmárton tel: 332.242, Gyergyószentmiklós tel: 364.494, Maroshévíz tel: 341.177) lehet érdeklôdni.
               (Szerk. megj.: Művelésben tartott terület, használt mezôgazdasági terület, melyre a kritériumok alapján támogatást kaphat a gazda: szántók, legelôk, növényi kultúrák, beleértve a szôlôsöket, a gyümölcsösöket, üvegházak alatti mezôgazdasági területeket, családi kerteket és pihenésre szánt mezôgazdasági földterületeket is.
               A közvetlen kifizetések a mezôgazdasági földterületet használó gazdát illetik meg, függetlenül attól, hogy tulajdonosa vagy nem az illetô parcellának.)
    B. T. I.

    Hegedűs a háztetôn Gyergyószentmiklóson

               A musical történetének egyik legnagyobb mesterművét mutatja be a Csíki Játékszín január 19-én a művelôdési központ színháztermében 19 órai kezdettel. A világsikernek örvendô Hegedűs a háztetôn a musical világának egyik csúcspontja. Az 1964-es New-York-i ôsbemutató óta ez a mű ünnepivé avatja a színházi estéket.
               Solem Alechem Tóbiás, a tejesember című könyvébôl Joseph Stein készítette színpadi adaptáció története egy oroszországi zsidó faluban, Anatevkaban játszódik, amelynek lakói élik a maguk hagyományhoz hű, küzdelmes és derűs napjait a XX. század elején. Tevje, a tejesember súlyos gondban van, nem csak a szegénység nyomasztja, hanem az is, hogy a jó Isten öt lánnyal áldotta meg, akiket elôbb-utóbb férjhez kell adni. A hagyomány szerint a férjjelöltet a házasságszerzô ajánlja, és a szülôk egyeznek meg a kiválasztott személyében. Tevje családjában azonban megdöbbentô dolgok történnek. A férjhezmenendô lányok egymás után lázadnak fel a tiszteletreméltó, ám életüket gúzsba kötô hagyományok ellen. Nem ahhoz kívánnak férjhez menni, akit a szülôk választanak, hanem saját érzelmeik szerint képzelik el jövôjüket, szerelembôl óhajtanak házasodni.
               A Hegedűs a háztetôn mese a szerelemrôl, a hagyományról, a múlttal való mindenkori szembesülésrôl, a lázadásról és a bölcs elfogadásról. Az elôadás rendezôje Parászka Miklós, dramaturgja Budaházi Attila, díszlet- és jelmeztervezôje Kelemen Kata, az eredeti koreográfiát betanította Orza Călin. A fontosabb szerepekben: Fülöp Zoltán, Bartalis Gabriella, Szabó Enikô, Dálnoky Csilla, Fekete Bernadetta, Ciugulitu Csaba, Kosztándi Zsolt, Kozma Attila, Lung László Zsolt és Veress Albert.
               Jegyek ára 10 lej, nyugdíjasoknak és diákoknak 6 lej. Jegyek elôvételben a Figura Stúdió Színház titkárságán (művelôdési központ – földszint) munkanapokon 10 és 16 óra között kaphatók.

    Álózsi, koma és az unió

               A papramorgó hatása, amit az éccaka vedelt, már iszkirilt ki Álózsi fejébôl, s íróval sasította égô gyomrát, mikor kikönyökölt a tornácra, hogy friss levegôt szípjon. S nem csak azé, hanem azé es, mert odabenn Teré rekcumozta a püpülés mián. A gyermek s a leánka még a pricscsen szendergett s pisolyogtak is álmokban, mert nem fogták fel, hogy új évben másként penderedik az élet, s milyen ökörhúgyos lesz az útjuk. Álózsiban viszont derengeni kezdett a tudat, s ezt formába es öntötte. Hogy aszongya:
               – 2007. Ez biztos. Idecsatolták azt a sok országot. Hezzánk. Aszongyák, s ez csúfabb, mint a vereskókis beszédje, hogy mehetünk akárhova szinte, de lehet, hogy csak a szemünk világába. Immán ha egyek lettünk a magyarokkal, minek odamenni? Jöjjenek ôk hezzánk. De ne túl sűrűn, s ne üres marokkal. Az idegenyek ne mind kóricáljanak. Úgyse értenénk, mit hablatyolnak. Az más beszéd, ha megtanulnak magyarul. Akkor béengedjük, nézzék meg, hogy nyüszkölünk. Nyápickodjanak egy cseppet. Aki nem csak szálába húz, hanem fejébe is ereszt, jöhet. Szesz es jöhet, de egyeb bódítót ne hozzanak. Kiváltképp füvet. Nem is fér a fejembe, mire ez a nagy füvezés. Hogy hozzák, s itt jópénzért eladják? Met a nyugati széna jobb a marhának? Hogy szíják, s bódít? Bódít a mák! Mi es adtunk mikor buba volt a leánka me nyafogott éccaka egyfeszt. Megfôztük a téját, egy-két kanállal betuszkoltunk a szájába, s attól úgy elkámpicsorodott, hogy másnap se vót jó semminek. No, de ezen imán minek tusakodni, nem vagyok én gyepevô, s heába es kínálnának. Hanem mit keres az unió itt? Én nem kértem, az szent, s ha jól tudom, komám se. Ô se olyan, hogy felbogozná a farkát, hogy világot lásson. Mi értekezénk errôl. A nagy fényes nyugat nem nekünk való. Elég ha elmenyünk vaegyszer a templomba, s jövet bé a kocsmába egy kanyarral. Igaz, ott se a régi az élet. Bészerelték azokot a robotokot, nyeli a lejit. S az ember nem nyer még bár eccer se. Szikráznak, zúgnak úgy, hogy siketül meg az atyafi. S ha a búfelejtôbe es mán ilyen idegesítô lett a poharazgatás, akkor máshol mi lehet? Ez is uniós. Mint Bimbó, a drága jószág. Filbevalót adtak, s méricskélni kell a finom tejét. S a hülyék azt es megtiltsák, hogy többet cseppencsek ki belôle alkalomadtán. Nemcsak Bimbó, mi es elindulánk a lűtôn. Lü-dérc-á-lom. Megszentették, hogy van fôdünk es, s belékösönködnének. Kéne es nekik, az a finom szalonnás fôdvég a határban. Pedig istenbizony ádja a pityókát, ha nem űzi az eszit az idôjárás. Met akkor agylobot kell kapni, annyira nem üti a széle a hosszát. Apró sincs olyankor, nemhogy nagy a fazékba. Csattog az álkapcánk nekünk es, a malacnak es, de nem a játszókedvtôl. Olyankor arra sincs ándungja, potyára követeli meg az unió. Jut eszembe, a karikázásnak kampec. Nem szabad. De mit tudják, milyen, mikor felszedi az istállópadlót foncsikákra. Azt hitte az unió, idejön, s béengedjük mindehova, hogy forogjon, mint fing a feredôbe, hogy lefiroljon mindent. Herregjen, hurboljon s meggazdagodjon. Hát felejtse el. Túljárunk az eszin, met ugye, ha egy láda pityókába egy rossz békerül, nem javítsa meg a többi. Annál inkább rothad az egész. Mint a Szovjetunió. De ha már így gyúródnak, jöjjenek, s meg es mutatom, megbűzölhetik, milyen a disznóvágás. Nekiherdülök én. Nem nyekezsálok, semmi puska, a mészárost ideszegôdöm, ha kell kvártélyba, s rendesen megszúratom. Egyelôre nem az uniót, csak a disznót. Osztán eljô az az idô es, mikor megkapja az es a prémondáját, ha sokáig itt vaszkalódik. Adok én játékot, mint ôk a disznóknak. Kereplôt, olyant, hogy menjen el az eszük, s ôk fussanak utána. A fôd megmarad, az szent. Bimbó ki nem teszi a lábát a birtokról. Ha folyat, én viszem a bikához, de nem a nyakkendôshöz, azzal nem kecmereghet. Kitépem a filbevalóját es. A juhokat s a berbécseket, ha fáj, ha nem, nyírom, s vágom, de csak magamnak. Abból unijóska nem eszik. S én se eszek akármilyen flinci-flanci sajtokot, azt se tudom, mi van bennük. A nyulakot berrgettetem, sokasodjanak, nem veszek tyúknáthás húst. Itthon tojatom a csórényakúakot s lesz tikmony feszt. Kicsibe minden kikerül nekünk, de az uniónak sem-mi. Nyelheti az éhkoppot. S vagy megszokja, hogy velem, s komámmal se packázik, vagy megszökik. Mehet, fel es út, le es út. Csurdén marad, mint a pap dámája. Engemet nem szédített meg a buli, a nagy fényjáték. S ejsze komámot se. Azt a fűzfánfütyörgôjét, ezt vele es meg kell hányjam-vessem. Mióta idejött az unió, színét se láttam. Teré, nekem mennem kell! Kapjam sza essze magamot, s kajtassam fel a futuc-kót, met ugye, ez rázós trécselés lesz. Kell a nyelvforgató, ki kell mondjuk, heába csatolták ide, mi nem állunk belé, mint eccer a kollektívbe… Állj sza meg Álózsi, mi van, ha a koma meghôköl…
    Kedves-Tamás Gyopár
    Balázs Katalin


    feketén/fehéren
    Új asztal, régi székek

               Ha a falnak füle volna, s hát ha még beszélni tudnának egy-egy gyűlésterem berendezései! Elegendô volna az is, ha csak az elhangzott ígéreteket néha felemlegethetnék. Képzeljék csak el, például a helyi tanácsterem bútorzatát, ha egyszer megszólalna az a rongyos régi… Mert, ha hiszik ha nem, réginek kiáltotta ki a hivatal olyannyira, hogy lecserélik. Legalábbis az asztalokat. Újakat hordtak helyébe lapzártakor. Mélyebb tónusúakat, s más formába is helyezik el. Nagyobb teret igénylôen, kerek formájúra rakják össze. Új év, unió, új asztalt kívánt – ezzel semmi gond, fôként, ha tényleg egy asztalhoz ülnek az illetékesek, ha végrehajtják a mellette születô bölcs határozatokat, s a kerekasztal-beszélgetések nyomán szép kerek megvalósításoknak lehetünk tanúi. S persze, nem akadályozzák meg mindezt a székek, merthogy azok egyelôre maradnak, emlékeztetôként, akár a régi darabok.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Iskolabusz érkezett

               Ditró is kapott abból a tíz kisbuszból, melyet Hargita megyének utaltak ki. A már korábban igényelt iskolabusz 16+1 személyes és D-kategóriás jogosítvánnyal rendelkezô személy vezetheti. Ditró község két alkalmazott tűzoltója teszi le a vizsgát, hogy váltásban szállíthassák a gyerekeket, fiatalokat. A már korábban igényelt korszerű iskolabusz fenntartójának pontosan meg van határozva kiket, és milyen célból szállíthat. A Volkswagen típusú sárga színű jármű Remetérôl, Ditróból és Szárhegyrôl fogja szállítani a fogyatékkal élô gyerekeket a gyergyószentmiklósi napközi otthonba, a Támasz Klubba. Csata Kingától, a napközi vezetôjétôl tudjuk, a jármű tizenöt fogyatékkal élô gyerek, fiatal továbbfejlesztését, oktatását segíti. Reggelente a kapuból a napközibe szállítja, két órakor a foglalkozás végeztével pedig hazaviszi a gyerekeket a sárga iskolabusz. A tanügyminisztérium által biztosított iskolabusz segítségével így azon gyerekeknek is alkalmuk adódik a továbbfejlôdésre, akik eddig a távolság miatt nem tudtak részt venni a fejlesztô-foglalkozásokon.
               A sárga kisbuszt már nagyon régen várták a fogyatékkal élôk. De nemcsak az ô szállításukat oldják meg a járgánnyal, a község gyerekeinek csoportos utaztatása is gördülékenyebb lesz ezentúl.
    B. T. I.

    Intézmény még nincs, vita már van

               Hírlik, hogy a Megyei Kulturális Központ gyergyói, székelyudvarhelyi irodája intézménynyé fejlôdik fel. A gyergyói kapcsán az a szóbeszéd, hogy nem a medence központjában, Szentmiklóson fog székelni, hanem Szárhegyen. A gyergyószentmiklósi iroda megszüntetésének hírére pedig újabb hírek kaptak szárnyra, miszerint a várost felül akarja múlni Szárhegy–Ditró–Remete, elharácsolná az új intézményt, s milyen háttere lehetne ennek, ha nem politikai. Ennek kapcsán már komoly fejtegetés is napvilágot látott, miszerint úgy kell Szentmiklósnak, ha az RMDSZ-e még a kulturális irodát sem tudja megtartani, és lám, de ügyes a vidék, hogy ezt meg tudja kaparintani. Pedig még nincs is intézmény, csak tervezik, s még csak ezután születik a „gyermek”.
               Kassay L. Péter, a gyergyószárhegyi Alkotóközpont igazgatója elmondta, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Szárhegyi Alkotóközpont átalakulásaként jönne létre a Csíkszeredai Megyei Kulturális Központ, a Székelyudvarhelyi Megyei Forrás Központ és a Szárhegyi Megyei Művelôdési és Művészeti Központ. Errôl a három szék már tárgyalt, legutóbb épp az elmúlt héten, ám egyezségüket még nem szavazta meg fenntartójuk, Hargita Megye Tanácsa, tehát addig csak az elképzelésekrôl ejthet szót.
               Az elképzelés szerint a gyergyói intézmény alkalmazottainak száma tizenkilencre növekedne, feladatköre megváltozna. Ennek egy része lesz az amatôr és profi művészeti csoportok, valamint művelôdési házak akkreditálása, szakmai felügyelet biztosítása. A távlati terv része – a rendezvények szervezése mellett – kulturális turizmus beindítása és segítése. Kulturális, közművelôdési, néprajzi, felnôttoktatási síkon egyaránt bôvül a tevékenység, illetve a szórványra is kiemelt figyelem fordítódik. Persze, mindezek a tervek akkor válnak valóra, az új állásokra is csak akkor lehet kiírni a versenyvizsgát, ha a megyei önkormányzat is áldását adja rá. Addig minden csak találgatás.
               A gyergyói központtal kapcsolatban felvetôdött kérdésekre Kassay L. Péter elmondta: „Hogy mi történik Gyergyóban, azt megyei kontextusban is kell nézni. Megyei szinten a lényeg az, hogy ami lehet, ne távirányítással működjön, törekedjünk az autonómiára, az önrendelkezésre. Errôl szól a három új intézmény megalakulása is: helyben oldjuk meg problémáinkat. Azt nehezményezni, hogy a Gyergyói-medencében Szárhegyen lesz a központ, és nem a municípiumban, egy rosszízű politikai apropó. Nem beszélve arról, hogy szó sem lehet az intézmény városból való elszippantásáról, egyrészt, mert még erre nem született megyei döntés, másrészt azért, mert én nagyon fontosnak tartom, hogy Szentmiklóson az iroda fennmaradjon. Minél többet gondolkodom a gyergyói intézmény feladatain, annál inkább rájövök, hogy a szentmiklósi irodát fenn kell tartani”.
               Tehát – ha úgy vesszük, és ha a tervek valóra válnak – Szentmiklóson nem változik semmi. Iroda volt eddig is, iroda bizonyosan marad is.
               Hát kinek fáj az, ha Szárhegyen intézménnyé növi ki magát a központ? S ki tett azért, hogy mindez Gyergyószentmiklóson valósuljon meg?
    B. K.

    Sűrű évkezdet a közüzemeknél
    – Interjú Vincze Jánossal, a közüzemek igazgatójával –

               – Az elmúlt év végét a vízhiány jellemezte Gyergyószentmiklóson. Sikerült-e olyan áthidaló megoldást találni, hogy a Békény elfogyása és elfagyása esetén ne kelljen hasonló vízhiánnyal szembenéznünk?
               – Amint korábban is jeleztem, a vízhiány mögött nem állt emberi mulasztás, természeti jelenség okozta. A Csanód-patak befogása megoldás volt erre, bár elôidézett néhány technikai problémát, amit meg kellett oldani. Tény, hogy a Csanódnak bejáratott útja van, de ez a cégnek egy jelentôs plusz- költséget hoz, mert az átemeléshez villanypumpára van szükség. El kell mondani azt is, hogy az újabb jelzések szerint a jelenlegi felmelegedést, ha hideghullám követi, megtörténhet, hogy újra hasonló állapottal kell szembenéznünk.
               – A 2007-es év harmadik napján nem kevesebb, mint hat csôszakadás volt a városban…
               – Folyamatosan csôszakadásokkal küzdünk, az egyik gócpont a Kossuth Lajos és Dózsa György utca találkozásánál van, de máshol is öregek a vezetékek, elôfordult, hogy egy kis felületen, szinte egyidôben, három helyen volt csôtörés. A közüzemek módszere, hogy a veszteség mértéke határozza meg a prioritást, elôfordul, hogy egy-egy meghibásodást napolnunk kell, hogy a nagyobb problémát orvosolhassuk, ugyanis a veszteség a céget terheli.
               – Szintén 3-án gázszivárgást jeleztek a Virág negyedbôl…
               – Ez esetben különbséget kell tenni a mendemondák és tények között. Hozzánk 3-án este lakossági bejelentés érkezett, hogy a Virág negyed északi részében gázszivárgást tapasztalnak. Mi értesítettük a Hargita Gáz Rt.-t és még aznap este elkezdôdött a hiba felderítése. Éjjel kettôig dolgoztak, addig nem tapasztaltak a vezetéken semmilyen elfolyást. Reggel újrakezdték a keresést, s mivel fennállt a veszélye a szivárgásnak, nem merték engedélyezni, hogy reggel begyújtsanak a kazánba. A délelôtti vizsgálatok során sem tapasztaltak a rendszeren semmilyen nyomásveszteséget, így délután engedélyezték a fűtésszolgáltatás újraindítását. Valóban volt gázszag, a gáz szolgáltatói is érezték, de más forrásból jött az, megtörténhet, hogy aragázpalack áttöltésébôl. Ami biztos, és jegyzôkönyv rögzíti, hogy a gázvezetéken nincs veszteség, nem onnan szivárgott a gáz.
               – Kedvezett a hômérséklet, de ha hidegebb lett volna, mivel lehetett volna elôállítani a hôt? Kétéltűek-e a kazánok?
               – Az északi kazánházban csak gázégôfejek vannak, a másik két kazánházban maradt ugyan a vegyes égôfej, de át van állítva gázra. Huszonnégy órás átszerelés kellene ahhoz, hogy folyékony üzemanyagot használhassunk fűtéshez, persze ez az átalakítás szakirányú munka, a közüzemek alkalmazottai nem végezhetik el, az erre hivatott szakemberek pedig lehet, hogy napok múlva tudnának csak idôt szakítani erre.
               – Ha feltételezzük, hogy valami miatt szünetel a gázszolgáltatás, át kell alakítani a kazánokat folyékony üzemanyaggal való fűtésre, van-e fűtôanyag, van-e mivel begyújtani?
               – Nincs pénzünk egy készlet fenntartására, tehát jelen pillanatban nincsen raktáron folyékony üzemanyag. És vegyük tudomásul azt is, hogy a gázégôfejes kazánok átalakítása elvi lehetôség.
               – Jelen pillanatban melegvíz- hiánnyal küzd a Virág negyed egy része…
               – Némely kazánunknál azt tapasztaltuk, hogy mivel a gázzal való fűtés magasabb hôfokon történik, nagyobb az igénybevétel is. Már a beüzemelésnél kiderült, hogy ez a kazánok nagyobb terhelését eredményezi; az a szigetelôréteg, amely a kazán homlokzatánál van, nem bírja ezt a hôfokot, meghullámosodik, gyakrabban kell cserélni. Megkapjuk a nyersanyagot, házilag öntjük ki és cseréljük. Az egyik kazán szigetelése annyira megomlott, hogy újra kellett öntsük. A másik kazán pedig nem bírta meg a hô és melegvíz-szolgáltatást, ezért voltunk kénytelenek leállítani a melegvíz-szolgáltatást. Ám így is legalább az elfogadható fűtés biztosítása érdekében az egy kazán huszonnégy órából huszonnégyet kellett működjön, így mire az elsô kazán szigetelésének kicserélésével végeztünk, a másiknál is elôállt ugyanez a meghibásodás. Tehát tulajdonképpen e hét hétfôtôl már a második kazán javítása folyik, reméljük péntekre befejezzük, és hosszabb távon nem jelentkeznek hasonló gondok. Sajnos, a Bucsin negyedi kazánházban ugyanilyen típusú kazán van, tehát ott is fennáll hasonló veszély.
               – Mi történt még a közüzemek háza táján?
               – Kénytelenek voltunk újrakezdeni az adósságok felhajtását, hiszen a téli idôszakban, mint már megszokott, jobban növekszenek a kintlévôségek. Körül-belül negyven céget szólítottunk fel, és ötszáz magánszemélyt figyelmeztettünk az adóssága törlesztésére. Akik a felszólítást követôen sem fizetnek, azokkal szemben kénytelenek leszünk jogi eljárást indítani, így szerezni érvényt az adósságbehajtásnak. Nem öröm számunkra, hogy ilyen szigorú eljárást kell alkalmazni a tartozókkal szemben, de nincs más kiút. Ugyanakkor tapasztaljuk, hogy nagy méreteket öltött a fűtésrendszerbôl való melegvíz-lopás. Két esetben szomszédok jelezték, és jegyzôkönyvvel meg is állapítottuk a lopás tényét, így törvényszékhez fogunk fordulni. Akad olyan, aki a fűtôvízbôl tölti fel a bojlerét.
               – Van-e elegendô fűrészpor?
               – A nyáron kialakítottunk egy tekintélyes készletet, de sajnos fogytán van, és ha nem sikerül folyamatosan biztosítani a fűrészport, akkor gondok lesznek. Tapasztaltuk, hogy azt az árat, amit eddig használtunk, nem tudjuk tartani. Teher a cégnek a szállítási költség. Az áremelési szándékunkat októberben eljuttattuk az önkormányzathoz, de azóta sem tűzték napirendre. Itt meg kell jegyezzem, hogy az áremelés nem érintené a lakosságot. A fűrészporhiány globális jelenség. Több cég is megjelent, amely begyűjti a mosztot, ugyanakkor egyes cégek bizonyos juttattásokat adnak a fűrészporért. A közüzemeknél úgy van az ár megállapítva, hogy nem kell fizessünk a mosztért.
               – Ha már most hiánycikk kezd lenni a fűrészpor, hogyan álmodozhatnánk a siófoki fás fűtésrendszerrôl?
               – Ôk nem a fűrészporral óhajtanak fűteni, fűrészporral is fűtenének, de fahulladékkal, tömörfával elsôsorban. A dán kazán esetében el kell gondolkodni, melyik elônyösebb: fizetni a fűrészpo- rért, vagy vásárolni fahulladékot, és ôrlô segítségével állítsunk elô üzemanyagot. Sikerült bebizonyítani, hogy a folyékony üzemanyaggal szemben a gázzal való fűtés a lakosságnak megtakarítást jelent; abban az esetben, ha az állam biztosítja a támogatást, akkor 150 lej alá sikerül hozni a gigakalóriánkénti árat. A fűrészporból elôállított hô pedig még olcsóbb, a gáz pedig a tartalék, mert arra is szükség van. A napokban például olyan minôségű fűrészpor volt, aminek a fűtôértéke sok kívánnivalót hagy maga után. Többször is kénytelenek voltunk a gázkazánnal felfűteni, majd fűrészporral csupán tartani a hômérsékletet.
               (folytatás következô lapszámunkban)
    B. K.

    Újévi irodalmi antológia

               Boldog Jövônkért Alapítvány Kiemelkedôen Közhasznú Szervezet és a Lyra – a Boldog Jövônkért Alapítvány irodalmi antológiája pályázatot hirdet Újévi irodalmi antológia, 2007 címmel, publikálási lehetôség biztosítása, tehetséggondozás céljával. Pályázhatnak magyarországi és határon túl élô hivatásos és amatôr költôk, írók.
               Téma: megkötés nélküli.
               A pályázók minimum 3 (maximum 6) művel pályázhatnak (vers, próza, fénykép-illusztráció lehetséges). A prózák nem lehetnek hosszabbak 3 gépelt oldalnál, továbbá elôírás az 1,5-ös sortávolság!
               A beküldött művekbôl a Kuratórium válogat. A válogatott művek jelennek meg az Antológiában. Minden pályázónk kap publikálási lehetôséget! Az Antológia (A5 méretű) tervezett megjelenése 2007. február.
               A pályaműveket kizárólag e-mailben vagy floppyn/CD-n szíveskedjenek beküldeni.
               E-mail címeink: szerkesztoseg@freemail.hu; alapitvany@ globonet.hu
               Nevezési díj, a nyomtatási költséghez történô hozzájárulás összege 3000 Ft. / pályázó.
               A nevezési díj befizethetô:
               – postai rózsaszín csekken (8501 Pápa, Pf. 192.)
               – átutalással a bankszámlára (számlaszám: OTP Bank Rt. / Pápa / 11748045 - 20037570 ). Amennyiben számlát kérnek, kérjük jelezni! Számlát a befizetô nevére tudunk kiállítani. Nevezési díjat az alapítvány nem fizet vissza.
               A pályamunkák beérkezési határideje: 2007. január 31.
               Az Irodalmi Antológia megjelenését követôen minden pályázónak 2 db tiszteletpéldányt küldünk.
               Kéziratot nem ôrzünk meg, és nem küldünk vissza!
               Kérünk mellékelni 1 db A5 méretű megcímzett és felbélyegzett (150 Ft értékű postabélyeg) válaszborítékot.

    A replika jogán

               A Gyergyói Kisújság 52. számában megjelent „Úszómedencés villákat építünk a rászorultaknak” című cikkel kapcsolatban szeretném, ha a kedves olvasó reálisan megismerné a véleményemet. Az a tény, hogy ellene szavaztunk, és nem csak Minier, Tinka és még néhány tanácsos, hanem ellene szavazott az egész testület azaz, 19-en egyhangúlag. Ami elô volt terjesztve, sajnos nemcsak háromszor, hanem többször, az már érthetetlen. Hatvanötezer eurós lakásokkal szeretnénk megoldani a gyergyószentmiklósiak lakásproblémáit? Véleményem, hogy ezekre a lakásokra is szükség van, de ne ezekre áldozzuk fel az utolsó 1,20 hektár területet, ami még az önkormányzat tulajdonában van. Elô van irányozva 72 apartman építése fiataloknak, az úgynevezett ANL-s lakásprogram keretében, és mi a Virág negyedbe javasoljuk a garázsok helyére? Jó, megértem, hogy elköltöztetjük azokat a garázsokat, de hová? A tulajdonosoknak alternatívát kell felajánlani. Miért nem építjük a 72 lakrészt erre a területre? A polgármester úr véleménye szerint zavaró tényezô a temetô. A temetô közelsége szerintem nem ok. A gyönyörű szép magánlakásokat 4,5 áras udvarral nem zavarja a temetô? Minket kellene zavarjon, hogy amikor nincs területünk, akkor az épület alatti felületet plusz egy 4,5 áras udvart ingyen adunk annak, aki 65 ezer eurós lakást tud építeni. De még ezt sem tartom nyomós oknak. Vegyünk egy hektár területet, és jelöljünk ki olyan helyet, amely nincs így eldugva. Mert ezek a gyönyörű kis udvaros házak nem érdemlik meg, hogy eldugjuk, és vannak erre szép helyeink, mutassuk meg a világnak, hogy mi is tudunk szépet alkotni, ne bujjunk el. Hol van ilyen hely? A sugárút jobb oldalán, a Gyergyószentmiklós tekerôpataki kijáratánál, a Dobribán- kert, a gyümölcsös stb. Csak kell gondolkodni, konzultálni, tárgyalni, és ne próbáljuk egyéni akaratunkat mindenkire ráerôszakolni.
    Tisztelettel: Tinka Kálmán, önkormányzati tanácsos

    Kedves gyergyószentmiklósi Óvónôk és Segítôk!

               2006. december 7-e és 9-e között három gyönyörű napot töltöttünk Gyergyószentmiklóson. Bennünk nemcsak az önzetlen, szeretetteljes fogadtatás, a csodálatos programok maradtak meg. Szakmailag is igen sokat kaptunk. Ámulattal és büszkén néztük, hallgattuk az óvónôk hagyományôrzésének elméleti és gyakorlati tudását – szövés, fonás, batikolás, gyertyaöntés.
               Megismertük a hagyományápolás valódi tartalmát a gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóházban – köszönjük Kisné Portik Irénnek. Elgondolkodtunk és felidéztük, mi is az az Életfa – A világ népeit összekapcsoló egyetemes jelképével.
               Élmény volt számunkra hallgatni az óvónôk csodálatos dalait, mely legtöbbje magyarságukról és a kis „ékszerdobozukról”, Gyergyószentmiklósról szólt.
               Büszkék lehetnek a város lakói, hogy e lelkes közösség neveli felnövekvô generációjukat.
               Köszönjük mindkét óvodának és F. Júliának, aki összefogta és irányította önzetlen és szeretetteljes fogadtatásunkat.
               Reméljük, e szép és tartalmas kapcsolatnak folytatása is lesz!
               Köszönetünket fejezzük ki mindazoknak, akik támogatták és segítették ellátásunkat és programjainkat!
               A szegedi Földmíves utcai Óvoda nevében: Koszó Lászlóné
               Az 1-es és 8-as számú Napközi otthon munkaközössége ezúton köszöni mindazon cégeknek és magánszemélyeknek a támogatását, akik nélkül nem bizonyult volna ennyire sikeresnek az elsô testvéróvodai találkozó: Salamon Ernô Gimnázium, Mentor Kft., Ben Com Mixt Kft., Kelbor Impex Kft., Rubin Hotel és Vendéglô, Pizza Joe, Elegant Kft., Volan Trans Kft., Varázslat Ajándékbolt, Csemege Kft., Agromec Kft., Muskátli Vendéglô, Amigo & Intercost Kft., Arterimpex Kft., Gheconstar Kft., Opal Agrotur-Gazdabolt, Szathmáry Magdolna, Kisné Portik Irén, Varga Béla, Ráduly Zsolt.
    Az 1-es számú Napközi otthon vezetôsége

    Fotópályázat

               A Békéscsabai Önkormányzat Lencsési Közösségi Háza és a békéscsabai Márvány Fotóműhely országos fotópályázatot hirdet. A pályázatra kizárólag klasszikus fekete-fehér (monochrom), vagy digitális fekete-fehér fotó küldhetô.
               Pályázati feltételek:
               1. A pályázaton részt vehet minden Magyarországon, illetve a határainkon kívül élô magyar fotós.
               2. A pályázat témája kötetlen.
               3. Sorozatot, kép-párokat, vagy három évnél régebben készült művet nem fogadnak el.
               4. Egy szerzôtôl legfeljebb három (3) monochrom, és három (3) fekete-fehér digitális fotó küldhetô be.
               5. A képek mérete – amely egyenlônek értendô a fekete-fehér fotópapír méretével – lehetôleg 30X40 cm legyen. Ettôl a művészi megfogalmazás érdekében el lehet térni, de ilyenkor a hoszszabbik oldal maximum 40 cm és minimum 36 cm között, a rövidebbik maximum 30 cm és minimum 15 cm között kell legyen.
               6. A digitális (fekete-fehér) képek esetében a méretek megegyeznek az 5. pontban leírtakkal.
               7. A digitális képek esetében kimondottan csak RA-4 eljárással, (printerrel) nagyított papírképeket fogadunk el.
               8. Az 5. 6. pontban megadott méreteknek nem megfelelô, illetve adjusztált (felragasztott, kasírozott, keretezett, paszpartuzott stb.) képeket nem fogadunk el.
               9. Minden pályamű hátoldalán magyar nyelven, olvashatóan szerepelnie kell a szerzô nevének, lakcímének, a kép címének, valamint a nevezési lappal megegyezô sorszámnak.
               10. Ha a képek tartalma személyiségi jogokat sért, ezekért a szerzô tartozik felelôsséggel.
               11. A fotókat LEVÉLKÉNT kérjük feladni, csomagküldeményt nem fogadunk el.
               12. A postai szállítások során keletkezett esetleges károkért nem tudunk felelôsséget vállalni.
               13. A rendezôség az elfogadott képeket a kiállítás propagandája érdekében térítés nélkül felhasználhatja.
               További információk
               1. Nevezési díj: 800 Ft, mindkét kategória esetén: 1000 Ft.
               2. Díjazás: I., II., III. díj, valamint különdíj.
               3. A zsűri tagjai: Martin Gábor fotóművész, Magyar Fotóművészek Országos Szövetsége, MAOE, Szôke János FIAP fotóművész, Váradi Zoltán fotóművész, Magyar Fotóművészek Országos Szövetsége, MAOE.
               4. A zsűri határozata ellen fellebbezni nem lehet.
               Beérkezési határidô: 2007. február 10.
               Zsűrizés: 2007. február 17. és 24. között.
               Kiértesítés: 2007. március 1-ig.
               Kiállítás megnyitása: 2007. március 15-én.
               A képek visszaküldésének határideje legkésôbb: 2007. május 31.
               Beküldési cím: Lencsési Közösségi Ház, 5600 Békéscsaba, Féja Géza tér 1. szám.
               Felvilágosítás: (66)456-177, vagy e-mail: lencsesikozhaz@ mail.globonet.hu.

    Újra megpályázható a Környezetvédelmi Alap

               A Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Minisztérium ügykezelésében levô Környezetvédelmi Alapból ismét anyagi támogatást nyújtanak környezetvédelmi jellegű projektek megvalósítására a következô témakörökben (a 196/ 2005-ös Sürgôsségi Kormányrendelet, 13. cikkely, 2. bekezdés alapján):
               – a szennyezés megelôzése;
               – a levegôre, vízre, talajra gyakorolt negatív hatás csökkentése;
               – a zajártalom elleni védelem;
               – tiszta, környezetkímélô technológiák bevezetése;
               – hulladékgazdálkodás, veszélyes hulladékok kezelése;
               – a vízkészlet védelme – ivóvízkezelô állomások, szennyvíztisztító berendezések létesítése/bôvítése/felújítása;
               – a tengerparti övezetek megfelelô kezelése;
               – a biológiai sokféleség (biodiverzitás) megôrzése;
               – a természetvédelmi területek kezelése;
               – a lakosság környezeti nevelése;
               – energiatermelés megújuló erôforrásokból;
               – az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése;
               – fenntartható erdôgazdálkodás;
               – erdôsítés;
               – bányaipari zagytározók bezárása;
               – árvízvédelem.
               Finanszírozást igényelhetnek helyi önkormányzatok, közintézmények, gazdasági egységek, civil szervezetek és iskolák, a pályázási útmutató kritériumrendszerének megfelelôen.
               A projekttervezeteket, a Megyei Környezetvédelmi Ügynökség ajánlásával, a Környezetvédelmi Alap Ügykezelôségének bukaresti székhelyére kell benyújtani 2007. február 15-ig.
               A pályázási útmutató (ghid de finanţare) a www.afm.ro honlapról tölthetô le, vagy igényelhetô a Környezetvédelmi Ügynökségnél (Csíkszereda, Coşbuc u. 43. szám, tel.: 371.313, 312.454).
    Somay Péter ügyvezetô igazgató,
    Kósa Ildikó ökológus, Kommunikáció, Tervek, Projektek, Programok Részleg


    Eseménynaptár

               A rendezvények össze-vissza, keresztbe és egymásra szervezésébôl Gyergyószentmiklós levizsgázott az utóbbi idôben, sôt az utóbbi években. Ha rendezvények idejét éljük, csak kapkodjuk a fejünket, egy idôben miként lehet két, akár három „összeröffenést” tartani, hogy miután a két cintányér elnémul, kiderüljön, csak kevés gyergyóit érdekelnek a rendezvények. Merthogy akármilyen fából is faragták a szentmiklósit, nem képes egy idôben három helyen magába szívni még a kultúrát sem.
               Már szinte kényelmetlen Szentmiklósnak, annyiszor fejéhez vágja a sajtó, hogy a környék településeibôl nem is egy „körözte le” a várost. Nagyobb, látványosabb megvalósítások terén is, de nem csak. Mert mások az apró dolgokra is odafigyelnek, olyanokra, amelyekre nem kell nagy pénz. Egyszerűen hozzá kell látni, és meg kell csinálni. Ilyen például az év elején elkészített helyi eseménynaptár.
               Remetén már van ilyen! Szentmiklóson csupán ötletszinten – évek óta.
               Sôt, a remetei polgármesteri hivatalnak van sajtóreferense is. Barabás Zsófia közel három hónapja dolgozik a hivatalban, pályázatok figyelése, sajtóval való kapcsolattartás a feladatköre, de azon is dolgozik, hogy a hivatal dolgozóit közösséggé formálja. Versenyvizsgával nyerte el az állást a kommunikáció szakon frissen végzett fiatal hölgy. S valamitôl tudják Remetén, hogy olyan világot élünk, hogy ilyen szakemberre szükség van a községházán, ahogy az eseménynaptárra is, és arra is, hogy esélyt adjanak a hazakerült fiatal szakembereknek az elhelyezkedésre. Csak így lehet haladni. Amint Barabás Zsófia, a remetei hivatal sajtóreferense elmondta, ha nem sikerült volna elhelyezkednie szülôfalujában, kereket oldott volna, hogy szakmájában dolgozhasson. Csakhogy akkor más közösséget erôsítene.
    K-T. Gy.

    Ibolya néni notesze

               Miután Gyergyószentmiklóson érdeklôdtünk a „nagy könyvekkel” dolgozóktól, ki a három legidôsebb gyergyói, s választ sajnos nem kaptunk, Remetén is próbálkoztunk. A nagy könyvek közelébe se kellett férkôzzünk, máris egy névvel szolgáltak a hivatalban, Molnár Ibolya nénit keressük, ô ismeri a helybélieket, ô biztosan tudja, ki a legidôsebb a községben.
               Ibolya néni 2000-ben ment nyugdíjba a hivataltól, de mindössze 4 évig hiányzott, visszahívták. Mint mondta, mindig párton kívüli volt, s számára minden polgármester jó volt. Anyakönyvvezetô volt, jelenleg referens, a földek tisztázásánál nyújt óriási segítséget. Ô a legrégebbi a hivatali alkalmazottak közül.
               A hatvanöt éves jó kedélyű Ibolya néni 2000-ben döntött úgy, jegyzi noteszében az 1925-ig születetteket. 2000-ben önadókivetés céljából feladata volt az összeírás, de ô saját magának is feljegyezte a neveket, évszámokat. „S aztán ahogy halnak meg, húzom ki a listáról a neveket” – mondta. De mást is rejt a kis füzet. S sorolta is szaporán az adatokat, amelyeket nem az anyakönyv jegyzéseibôl másolt át: – „2006-ban 89-en haltak meg, 52 férfi, 37 nô. S még azt is kiszámoltam szabadidômben, hogy az 52 férfi 44 özvegyet, a 37 nô 1 özvegyet hagyott”.
               Aztán azt is sorolta, tavaly 74 keresztelô, s 32 esküvô volt, s ezt természetesen összehasonlította a 2005-ös adatokkal, amikor is 84 haláleset, 37 esküvô volt és 51 gyermeket kereszteltek.
               Megvan a véleménye a tagosításról is: 1991-ben kellett volna elkezdeni. Aztán ismét a számok világába térünk, a feljegyzéseirôl beszélgettünk.
               – Idén már öt idôs remetei távozott az élôk sorából. Azt mondják, ha öreg ember hal meg év elején, nem jó jel. Tavaly nem így volt, s nem is sepert végig nagy idô, katasztrófa Remetén. Idén kiderül, igaz-e a mondás.
               Reméljük, alaptalannak bizonyul a mondás, s a kis notesz nagy adatai közé semmilyen bajt nem jegyez fel Ibolya néni, egyre kevesebb nevet húz ki a mindentudóból, s egyre inkább bôvül a kereszteltek száma.
    K-T. Gy.

    Japánok Remetén

               Japán házaspár követte a remeteiek minden lépését hétfôn délelôtt. Azaz a táncosokét. De csak miután meghallgatták az Eszenyôben megérett a sátély című remetei népdalt.
               Portik Bakai Ádám kultúrház-igazgató volt a kapcsolattartó, de bevallása szerint már javában próbáltak, s még akkor se gondolta, hogy tényleg tokiói szemmel figyelik majd a remetei táncoslábúakat. A néptáncban jártasak szívesen vállalták a szereplést, a legidôsebb is, habár fájt a lába, ropta a színpadon, s a japán kamerája nem rögzített sántálós lépéseket. Inagaki Norio és társa csakhamar útra keltek a rögzített képekkel, Ditróban is pörögtek a helyiek a kamera elôtt, majd az újfalviakat táncoltatták meg. Mint mondták, az idegenek 100 székely településen szándékoznak gyűjteni. S a jelek szerint sikerül is véghezvinniük az elképzelésüket, fôként ha minden településen akad egy Portik Bakai Ádám, aki egy színpadra szervezi a település táncosait.
               Remetének ötletet is adtak a japánok: most, hogy kameráik elôtt egyet penderültek a táncosok, muzsikáltak a népzenekedvelôk, eldöntötték, március 15-én is fellépnek, az ünnepen mutatják meg tudásukat falustársaiknak. Addig pedig próbálnak, hogy tökéletes legyen a produkció.
    K-T. Gy.

    Néha-néha veszekszünk, de párt nem cserélünk

               A remetei Új úton régi emberek, a községben nyilvántartottan a legidôsebb házaspár, Balázs Lôrinc és felesége, Rózsika néni. A ház embere 1910-ben született, neje pedig négy évvel fiatalabb nála. Azt mondják, ôk is csodálkoznak, hogy ilyen hosszú idôt megéltek, s állítják, a titok abban rejlik, hogy párt nem cseréltek, bár néha-néha veszekedtek.
               Lôrinc bácsi a kovács-kerekes mesterséget tanulta ki, na meg gazdálkodott is, marhákat tartott. Rózsika néni a nagy ínségben, a harmincas években, mikor a betegeknek is alig jutott étel, a gyergyói kórháznál volt szakácsnô. Négy évig dolgozott, akkor, mikor nem volt mit fôzni, a kórház pénzét a gondnokéval s a sajátjával egészítette ki, úgy vettek lisztet, s Rózsika néni kenyeret sütött a beutaltaknak. Nem is akarták, hogy otthagyja a munkahelyét, egy évbe került, míg el tudott jönni onnan, mert mint mondja, „a gondnok úgy bízott bennem, mint ô magában”. Aztán varrónô lett, az egész községnek ô varrt. Férje szerint feleségének a sok munkától a kicsi lábujjkájától az agyáig most mindene fáj.
               Három lányuk született, de taníttatásukra nem volt lehetôség. Pénz került volna, de mivel kuláknak titulálták Lôrinc bácsiékat a háztáji meg a cséplôgép miatt, a gyerekeket nem vették fel jobb iskolába, volt, amelyiküknek azt mondták, maga menjen haza, s kapáljon. Tán ez mentette meg, hogy a lányok idegenbe szakadjanak, ott laknak mindhárman családjukkal az „öregek” szomszédságában, hat unokával ajándékozva meg ôket.
               „Sokat dolgoztunk, de jól is éltünk. Hála istennek nyugdíj is van. A 40 hold birtok is megvan, bár az nem sokat ér, csak a pénzt nyeli. Ha e hónap huszonhatodikát megérem, akkor a 97 évet töltöm be” – mondja büszkén Lôrinc bácsi, aki az udvaron tevékenykedik, mindig akad valami munkája.
               – Nem szűkölködik a család, mi az, amire vágynak?
               – Egészség, mert hála istennek egyéb minden van. Marhákat már nem tartunk, mert ugye, annak kaszálni kéne, így csak egy tyúkunk van, s egy macskánk. Pedig volt valamikor négy darab fejôstehén is… Lenne pénzünk arra is, s beszéltem a feleségemmel, hogy menjünk fel Gyergyóba, vegyünk egy blokkot, s itt adjunk el mindent, mert ott meleg van állandóan, de a lányaink nem engednek.
               A birtok és gazdálkodás lekötötte életükön keresztül Lôrinc bácsiékat. A kirándulásokat se vitték túlzásba:
               – A 30-as években, mikor legény voltam, jártam Komondóban, ott dolgoztam az erdôben kovácsként. Üdülni is jártunk késôbb sokfelé, a Gyilkostóhoz is, egyebübe is, sôt Félixre is, mert a kaszálástól elromlott a derekam, kellett menni fürdôre. Volt hozzá körülmény, mehettünk.
               – Sosem jutott eszükbe például Budapestet megnézni?
               – Meg sem fordult a fejemben. Jó lett volna, de kinek járta meg az eszit? – mondja Lôrinc bácsi nemes egyszerűséggel, s felesége sem cáfolja.
               A pálinkával is csínján bántak Balázsék, bár nem volt tiltott listán régen sem, most sem a szeszesital, melyrôl ôk maguk is állítják: kismértékben gyógyszer:
               – A barátság érdekibe vaegyszer ittam, de rendszeresen soha nem fogyasztottam. Pálinkát a feleségem most használgat, mert a torka reked le minden reggel – mondja Lôrinc bácsi, majd Rózsika néni megtoldja: – Mikor kelek fel, a torkom le van fôve, a gyümölcspálinka egy kicsit megcsípi, s úgy jön helyre.
               Arra kértük, tapasztalatuk van, hát adjanak a fiataloknak tanácsot.
               – Úgy éljenek, hogy ne cseréljenek, a legfontosabb a páros életben egyik a másiknak a megértése. Mi magunkon csodálkozunk, hogy ennyi idôt el tudtunk tölteni együtt. A hosszú élet titka: nem cseréltünk párt.
               – Nem is veszekedtek soha?
               – Dehogynem, az este is veszekedtünk.
               – Olyan volt-e, hogy össze is verekedtek?
               – Nem, soha nem nyúltunk egymáshoz. S immár ezután sem fogunk, mert mind a ketten gyengék vagyunk.
               – Hogy gondolják, merre fordul a világ?
               – Drága, én annyit tudok mondani, hogy jót ne várjanak. A népszaporodás megvan, de a tévében hallgatom, hogy már Magyarországon is a sok bévándorlótól meg van fertôzve a város, a vezetôség meg van gyengülve. Románia is csatlakozott Európához, s hogy itt hogy lesz, mint lesz, nem tudom, de a jövendômondások eddig beváltak. Azt jövendölték, olyan világ lesz, hogy egyik országszegeletbôl beszélnek a másik országszegeletbe. S hát nem beteljesedett? Nagyapáink ezen még csodálkoztak. Én a jehovistáktól kértem kölcsön bibliát, a 30-as években, mert Csutakon a házunk hátánál laktak, akkor ütték fel a jehovisták az orrokot. No, tôlük kértem titokban bibliát, bizalmasok voltunk, ideadták, s én olvasgattam, nezegettem. Már abban megírták ezt a világot. S az Armageddont. Amikor az jön, az egész világ összeomlik. Jobb ezt nem folytatni, mert a fiatalok ilyesmikrôl nem tudnak, s jobb is.
               Nem látja rózsásnak a jövôt a 97 éves Lôrinc bácsi, de ôt már ez nagyon nem foglalkoztatja. A 94 éves feleségével csak egészséget kérnek az égiektôl, s néha-néha felteszik egymásnak a kérdést: hogy éltünk, hogy nem cseréltünk. A jelek szerint jól, tisztes kort megérve, a kisebb „veszekedéseket” kivéve nagy békességben. Hát azt kívánjuk, sok évig ne jöjjön el még számukra a rettegett Armageddon.
    B. K.

    Szaddám-sirató, avagy mi újság a mórokról

               Azért éppen hanyatt ne essél a címtôl, kedves olvasóm!
               Nem, nem fogok sűrű könnyeket ejteni az iraki diktátor akasztásos(!) halála miatt, bár én ezt szörnyen gusztustalannak tartom. (Különben figyeltük-e, milyen vastag kötélre, milyen „mesteri” bogot kell kötni?)
               Tehát ez volt az utóbbi (ünnepi) napok (egyik!) kiemelkedô eseménye. Ez volt az újságok címlapsztorija, ezzel kezdôdött a rádió- és tévéhíradó, illik tehát, hogy – megkésve bár, de mi is fűzzünk hozzá egy-két gondolatot.
               Megkésve – mondom – mert az új évvel új események sora következett be, mit mondjak, Románia és Bulgária csatlakozott az EU-hoz, most hallom, hogy francia matematikusok kiszámították, hogy ezután máshol van az EU közepe (van erre pénz!), de errôl a csatlakozásról még évekig fogunk olvasni-hallani… Aztán itt van ez a varsói érsekügy, na errôl majd írok még valamit, de most térjünk csak vissza az iraki diktátorhoz.
               Azt nem is kell mondanom, bár errôl az erdélyi magyar lapok mélyen hallgattak, ezt az embert a CIA találta ki, ô ültette hatalomra… és… az amerikai hadsereg buktatta meg.
               Ilyen a politika – mondod.
               Ilyen az élet – mondom én.
               Igen, ugyanaz a CIA, amelyik annakidején kétszer is diadalkörutat szervezett a Ceauşescu házaspárnak Amerikában, aztán harmadszor azt is megszervezte, hogy kifütyüljék ôket és megdobálják paradicsommal az autójukat. Sôt, a nyolcvankilences „forradalomban” is benne lehetett „könyékig” a keze.
               Ilyen a politika – mondod.
               Ilyen az élet – mondom én.
               Az, hogy „hála” a politikában ismeretlen fogalom.
               Ott csak egy dolog van: Használni tudlak, kihasznállak, nincs rád szükségem, le vagy ejtve. De ha keresztezed az utamat: eltaposlak!
               Ilyen a politika – mondod.
               Ilyen az élet – mondom én.
               (Hát ezért röhögök én, amikor az RMDSZ-nagypolitikusok sértett szövegét hallom, hogy aztmondja: „a mór megtette a kötelességét, a mór mehet”? Hát igen, mondom én, ha a mór megtette a kötelességét, a mór máris mehet, de azért, fiúk, nem kell idegeskedni. Romániának továbbra is, mindig is, az utolsó erdélyi magyarig is szüksége lesz jól bejáratott, jól kitaposott (zsarolható!) mórokra. Ez, fiúk, nyugdíjas állás, jöhet itt bármilyen kormány, lehet itt Vadim az államelnök és Funar az ô miniszterelnöke, a mór akkor is mór marad! Úgyhogy nem kell idegeskedni, fiúk. Azt persze le kell nyelni, hogy nem kirakatban lesz mór a mór, csak mondjuk másodvonalban, harmadvonalban, taccsvonalban, vagy egyenesen kispályán de a mór, az mór marad.)
               Ilyen a nagypolitika – mondom én.
               Ilyen a kisebbségi (magyar) élet – mondod te.
               De térjünk csak vissza a diktátorhoz. Az utóbbi évszázad a diktátorok évszázada volt, azelôtt nem voltak diktátorok, csak beteg, vagy hülye uralkodók (Néró császár például, a piromániás), de az elmúlt évszázad a diktátoroké volt (fel sem tudnám sorolni ôket). Volt aki emberhúst tartott a hűtôszekrényében (na, ki volt az?), volt aki művelt volt, többnyire persze buták voltak és műveletlenek, volt aki katonatisztbôl lett diktátor, nekem például egy suszterinas jutott ki, van közös tulajdonságuk is, a titkosszolgálatot és a hadsereget mindig egy közeli (zsarolható) rokon, egy közeli (zsarolható) jó barát vezette. A miénket például egy négyosztályos… akadémikus.
               Van viszont nekem egy nagy bajom a diktátorokkal!
               Az, hogy tulajdonképpen semmi bajom sincs a diktátorokkal.
               Megmagyarázom:
               Minden embernek joga van ahhoz, hogy hataloméhes legyen, hogy karrierista legyen, hogy beteg legyen (úgy értem: agybajos), hogy hülye legyen, hogy kisebbséggyűlölô legyen stb., stb., minden, ami a diktátor portréjába belefér.
               Minden embernek alanyi joga van betegnek lenni!
               (Ne marháskodjunk: most már ferdehajlamúnak lenni is joga van mindenkinek!)
               Attól még nem kerül az illetô „helyzetbe”, attól még nem lesz belôle „diktátor”.
               Tudod, mitôl válik azzá?
               Attól, hogy körbeveszik a „mórok”. Azt mondják: fizess meg minket jól, adj egy kicsi – persze neked alárendelt – hatalmat nekem, és én hűségesen (és vasököllel!) kiszolgállak. A mór már csak ilyen, karrierista, és a pénzért lôni is hajlandó.
               És, amikor összegyűltek a mórok, és kellô számú mór gyűlt össze, akkor válik diktátorrá a fent említett „beteg” ember.
               Az viszont tagadhatatlan, talán a betegsége miatt, azonnal felismeri benned, hogy: te mór vagy, azaz számomra használható, te meg nem vagy mór, tehát ki foglak irtani.
               A mórnak is van egy érdekes tulajdonsága: a „hűsége”, a szolgalelkűsége pontosan addig tart, amíg meg nem érzi, hogy a diktátor – gyenge. Vesztésre áll. Abban a pillanatban a legcsahosabb ellensége lesz a diktátornak, és a kötelet ô akarja a nyakába tenni. A széket is ô akarja kirúgni a lába alól, hadd lássa a tömeg: ki volt EGYEDÜL(!) a hibás! ÔÔÔ! – ordítja torkaszakadtából – csakis Ô, a DIKTÁTOR!
               A mór már csak ilyen!
               ……………..
               Ebben az egész Szaddám-ügyben engem egyetlen dolog zavart. De az nagyon.
               Halálra ítélték, mert – egy ellene elkövetett merénylet miatt! – kiirtatott egy falut. Valami százötven embert. Tehát: tömeggyilkos.
               Egyetlen szó nem esett arról, hogy a kurd kisebbségi falvakat ideggázbombákkal (sarin!) irtotta, és nem egyet!
               Vagyis a kisebbség elleni ideggáztámadás nem bűn, szóba se hozzuk a tárgyaláson!
               (Miért, a Ceausescu-féle tárgyaláson egyetlen szót hallottál a német, magyar vagy akár cigány kisebbségrôl?)
               Ilyen az élet – mondod.
               Ilyen a politika – mondom én.
               Hát csak nem fogja a nagypolitika maga ellen haragítani az összes Irak körüli államot, ahol kurd kisebbség él?!
               Hát csak nem fogja a nagypolitika maga ellen hergelni az összes olyan országot, ahol valamilyen kisebbség él?!
    Györffi Kálmán


                         KisAsszony

    A mézeshetek véget érnek

               Egy régi mondás szerint a válások száz százaléka házassággal kezdôdik. És a válások nagy része megelôzhetô volna. Lássuk csak, hogyan! Elôbb azonban azt vegyük sorra, hogyan és mitôl romlik el a házasság.
               A leggyakoribb, amikor az egyik fél uralkodni akar a másikon. A férfiak nagy része még napjainkban is azt hiszi, azért mert férfi, ô a király. Ezért elvárja a kiszolgálást, valamint a jogot, hogy mindenben ô döntsön. De ezt ma már a nôk többsége nem hajlandó elfogadni. Ha aztán a feleség a sarkára áll, kitör a balhé. Ha elég erôs és kitartó, kivívhatja az ôt megilletô helyet. Ha nem, ha nyuszi marad, boldogtalan lesz.
               Bízz önmagadban!
               A házasságok megromlásának második leggyakoribb oka, hogy valamelyik fél ráébred, szinte semmi sem köti össze a párjával. Ezeket a házasságokat persze már megkötni sem lett volna szabad.
               A házasságokat az esetek jelentôs részében a féltékenység teszi pokollá. Aki féltékeny, nemcsak azt mondja, hogy a társa hűtlen hozzá (ami vagy igaz, vagy nem), azt is állítja, ô maga értéktelen. Legalábbis értéktelenebb, mint az a másik, akivel a párja megcsalja. A féltékeny emberrel nem az a baj, hogy nem bízik a párjában, hanem inkább az, hogy önmagában nem bízik.
               A kapcsolatok megromlásának valószínűleg sokkal gyakoribb oka a nem kielégítô szexuális élet, mint amennyire ezt bevallják. A kudarccal teli és örömtelen szex vagy a szex hiánya nagyon sok, meglepôen sok fiatal pár problémája. A legtöbb esetben volna rá segítség, ha a megfelelô szakorvost, terapeutát fölkeresnék. Erre azonban ma még a férfiak nagy többsége nem hajlandó. Sajnos.
               Ne várj a másikra!
               Habár sokan állítják, hogy felnôtt emberek nem képesek megváltozni, a tények ennek ellentmondanak. Meg tudnak, ha akarnak. Ha azonban azt szeretnénk, hogy a partnerünk megváltozzon, elôször nekünk magunknak kell megváltoznunk.
               Ne félj a konfliktustól!
               Sokan félnek a változtatásokkal törvényszerűen együttjáró konfliktusoktól, visszautasítástól. Pedig ha nem állnak ki a jogaikért, nemcsak a házasságot, hanem a házastársukat is meggyűlölhetik.
               Ha azt akarod, hogy jó legyen a házasságod, gondoskodj róla, hogy élvezetet találj benne. Mert ha mindig, mindenben engedsz a társadnak, és úgy érzed, folyamatosan csak kihasználnak, a mézesheteknek hamarosan vége szakad.
               Miért ne válj el
               „Ha te nem lennél, boldog lennék”
               ...mert rideg voltál, mert állandóan egyedül hagytál, mert agyon gyötörtél – állítják, akik válni készülnek. A problémák azonban a válással nem mindig szűnnek meg, legfeljebb átalakulnak. Most magányos vagyok, mostani társam nem rideg, de az agyamra megy, és így tovább... A második házasságok 60 százaléka is válással végzôdik.
               „Ha te nem lennél, nem lenne több veszekedés”
               Azok a párok, akiknek gyermekük van, egész életükre össze vannak kötve. A válás után is számtalan ok adódik konfliktusra, vitára, nem egyszer harcra.
               „A válás új problémákat szül”
               Mindkét fél, és sajnos a teljesen vétlen gyerekek életszínvonala is jelentôsen csökken a válás után. Egy lakás helyett kettô kell, új háztartás, új ez, új az. Nagyon sok nô szomorúan tapasztalja, hogy egy vagy két gyerekkel egyáltalán nem könnyű férjet találni. Mellesleg, élni sem... Gyakori, hogy aki egyedül marad, kirekesztettnek érzi magát; társaságba nem szívesen hívnak meg egyedülállót. Végül pedig, a gyerekek veszteségét semmi nem pótolhatja. Mert soha nem „csak” a házastársak válnak el. Családok hullanak darabokra.
               Hét dolog, ami életben tartja a szerelmet
               1. Légy kedves!
               Ne csak gondold, mondd is: Köszönöm, hogy lenyírtad a füvet, de jó, hogy lemostad a kocsit. Egy kritikára legalább öt elismerés jusson.
               2. Tiszteld a másik egyéniségét!
               Szeretni valakit azt jelenti: vele élni, de a saját életemet. A lelki egyensúlyáért mindenki saját maga felel.
               3. Engedd közel magadhoz!
               Anélkül, hogy túl szoros vagy unalmas lenne. Hogy hol a határ, minden párnak magának kell eldöntenie.
               4. Vállaljátok együtt a terheket!
               Az együttélés anyagi terheit, felelôsségét, a házimunkát és a gyereknevelést a lehetô legigazságosabban kell megosztani. Mindkét fél megelégedésére.
               5. Ôrizd az érzelmeket!
               A romantika fontos. A vágy, a kíváncsiság gyengédséggel, figyelemmel és közös szertartásokkal tartható fenn.
               6. Adj, hogy kaphass!
               Egyensúlyban kell lenni: válsághoz vezet, ha az egyik fél mindig többet ad, mint amennyit kap.
               7. Oldjátok meg a problémákat!
               Ne söpörjétek a szônyeg alá. A konfliktusokért mindkét fél felelôs, a megoldásért is. A szerelem nem „jár” senkinek. A szerelem ajándék.

    Finom máksüti

               Hozzávalók: 12 tojás, 50 dkg mák, 2 citrom héja, 15 dkg porcukor, mazsola, baracklekvár.
               Elkészítés: A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját habosra keverjük a porcukorral, a fehérjét pedig jó kemény habbá felverjük. A habhoz hozzátesszük a cukros sárgáját. A darált mákot úgy keverjük a habhoz, hogy azt ne törjük össze (amennyiben esetleg mégis összetört, egy csapott kávéskanál sütôport keverjünk hozzá). Utána a mazsolát és a citromhéjat is beletesszük. A tésztát kikent, magas sütôformában kisütjük (forró sütôbe teszszük be, legalább 200°C). A sütési idô attól függôen változik, hogy milyen formába tesszük, milyen vastag a tészta. Hústűvel ellenôrizhetô, hogy megsült-e már. Mikor kihűlt, megkenjük vékonyan a lekvárral és tálaljuk, de tehetünk tejszínhabot is a lekvárral bekent süteményre.

                        
    Egészség

    A belsô elválasztású mirigyek és betegségeik XXIII.

               Hasnyálmirigy Pancreas-5
               Diabétesz Mellitus (Cukorbetegség)-5
               A cukorbetegség szövôdményei–3.:
               b): Idült szövôdmények-2
               Ad. I. Nagyér- (macroangiopathiás) szövôdmények-2
               Folytatjuk tehát az idült szövôdmények ismertetését, melyek az I-es alaptípusba (és nem laptípusba, ahogy az elôzô lapszámban tévesen megjelent) tartoznak:
               Az agyi érrendszer megbetegedése
               A diabétesz szerepe az „agyi történések” kialakulásában már régen ismert. A féloldali bénulás, beszédzavar 3–4-szer gyakoribb cukorbetegeknél, az agyi erek szűkülete, trombózisa miatt. Tapasztalható, hogy az agyi infarktus és az agyi területek ellágyulása cukorbetegek esetében nagyobb gyakorisággal fordul elô, mint az agyvérzés, tehát pont fordítva, mint a nem diabéteszeseknél.
               A perifériás erek megbetegedése
               Cukorbetegeknél a perifériás erek megbetegedése tehát az alsó végtag artériáinak szűkülete is, és 10-szer nagyobb gyakorisággal fordul elô, mint a nem diabéteszeseknél. Jellemzô a több helyen elhelyezkedô szűkület, melyek szakaszos elhelyezkedésűek, vagyis a hasüregben lévô artériától kezdve a combartérián át, a lábszárartériáig terjednek. Gyakran az üszkösödés (gangréna) a betegség elsô megnyilvánulása anélkül, hogy ezt egy „zajos”, fájdalmas klinikai kép elôzné meg.
               Az idegrendszeri károsodások
               A statisztikai adatok többsége szerint ez a szövôdmény – dibéteszes neuropathia – a cukorbetegeknél mintegy 21–25%-ban fordul elô. Kialakulásának és súlyosságának mértéke ugyanúgy, mint a már említett szövôdmények esetében is, nagymértékben függ a cukorbetegség régiségétôl, illetve a megfelelô kezeléstôl (a vércukorszint egyensúlyban való tartásától).
               A diabéteszes neuropathia nyomán jön létre egy komplex, lábat érintô elváltozás:
               Diabéteszes láb
               Ez a szövôdmény különös figyelmet érdemel, mert hosszú idôn keresztül tünetmentes lehet, vagy olyan minimális tüneteket okoz, hogy arra sem a beteg, sem az orvos nem figyel fel. A tünetek részleges formában, a diabétesz kialakulását követôen, már 5–10 éven belül kimutathatóak. Komplex szövôdmény, mert a kialakulásának oka a perifériás (érzô és mozgató) neuropathia, az autonóm (vegetatív idegrendszer) neuropathia, valamint a verôerek megbetegedése-érelmeszesedése-érszűkülete.
               Kialakulását különbözô rizikóállapotok, mint magas vérnyomás, alkoholfogyasztás is befolyásolya.
               Az autonom neuropathia, amikor a vegetatív- szimpatikus rendszer károsodik, a bôr száraz és sérülékeny lesz, ennél fogva könynyebben támadják meg különbözô mikrobiális fertôzések, ugyanakkor a csontízületi rendszer károsodása (felritkulása) miatt az ízületek megroggyannak, a láb deformálódik, és ezért a talpfelület egyes pontjaira jutó nyomás a normális 2–3-szorosát is elérheti – így kialakul az úgynevezett Charcot-láb. A talp és a lábujjak megváltozott terhelése bôrkeményedéseket, kérgesedéseket eredményez – melyet a beteg érzéskiesés miatt többnyire nem érez –, a sarok berepedezik, végül a bôr a kéreg alatt elhal, a bôrkeményedéses „kráter” közepén fekélyes elváltozások jönnek létre (ulcus), s az így kialakult sebek lassan gyógyulnak és nehezen kezelhetôek.
               A mozgatóidegek károsodása a láb kisizmainak sorvadásával jár, melynek következtében sok esetben kalapácsujj fejlôdik ki, a talpi zsírpárna elvékonyodik, a lábközépcsontok a fejecs alatt elôrecsúsznak, és megnövelik a bôrfelületre gyakorolt hatást.
               Az érzôidegek károsodása miatt (szenzoros neuropathia) csökken a fájdalomérzés – a beteg nem érzi sem a fokozott nyomást, sem az esetleges sérülések okozta fájdalmat (szögbe lépés, új cipô okozta feltörés, forró vízfürdô égetése, tyúkszemtapasz felmarása). Mindezek elôsegítik a fekélyek létrejöttét, melyek elfertôzôdnek, és létrejönnek különféle kiterjedésű elhalások (gangrénák), melyek az ujjak, a lábfej egy részét, vagy akár a teljes lábat is érintik. A cukorbetegeknél a nem baleseti eredetű lábujj-, lábfej- és néha lábszár-amputáció akár 40-szer is gyakoribb, mint a nem cukorbetegek esetében.
               Ez esetben is érvényes az az elv, hogy egy szövôdményt sokkal könnyebb megelôzni, mint gyógyítani, és ezzel az amputációk számát akár 60%-kal is lehet csökkenteni.
               (folytatjuk)
              
    Dr. Kovács Géza családszakorvos

                         Sport

    Jégkorong
    Bukarestben játszik a Progym

               Január 4-én, csütörtökön és január 5-én, pénteken a csíkszeredai Vákár Lajos Műjégpályán kerültek lejátszásra a romániai felnôtt-jégkorongbajnokság alapszakaszában elnapolt mérkôzések. Az elsô összecsapáson a következô eredmény született: Csíkszeredai HC-ISK – Sportul Studenţesc 12–1 (3–0, 6–0, 3–1). Gólszerzôk: Lôrincz 3, Lajnicek és Petres 2–2, Bálint, Mihály, Molnár, Bíró és Hilser, illetve Sándor. Játékvezetôk: Popescu Eduard, George Topârceanu és Csata Attila. Büntetôpercek: 28–30.
               Január 5-én, pénteken ismét megmérkôzött a két együttes. A találkozó eredménye: Csíkszeredai HC-ISK – Sportul Studenţesc 18–2 (7–1, 2–0, 9–1). Gólszerzôk: Mihály 4, Péter és Bíró 3–3, Bartha és Kánya 2–2, Deák, Antal és Molnár, illetve Stan és Dinu.
               Január 7-én, vasárnap és január 8-án, hétfôn a szintén az alapszakaszban elnapolt mérkôzések kerültek lejátszásra Csíkszeredában. A vasárnap lejátszott bajnoki találkozó eredménye: Csíkszeredai HC-ISK – Bukaresti Steaua 1–6 (0–2, 0–4, 1–0). Gólszerzôk: Petres, illetve Zabludovszkij és Geru 2–2, Bonda és Basilides Tibor. Büntetôpercek: 12–56 (ebbôl Piszarenko és Zabludovszkij, mindketten a Steauától, 10–10 perc fegyelmi). Játékvezetôk: Popescu Eduard, Csomortáni Zsolt és George Topârceanu. A hétfôn lejátszott mérkôzésen: Csíkszeredai HC-ISK – Bukaresti Steaua 1–4 (0–1, 1–1, 0–2). Gólszerzôk: Lanicsek, illetve Zabludovszkij 2, Butucsnov és Geru. Büntetôpercek: 12–24. Játékvezetôk: Galusnyák Levente, Csomortáni Zsolt és George Topârceanu.
               * Szintén Csíkszeredában rendezték meg a magyar Borsodi Liga alap-, illetve középszakaszának számító bajnoki mérkôzéseket. A találkozók eredményei: Csíkszeredai Sportklub – Dunaújvárosi Acélbikák-Extra.hu 3–2 (1–1, 2–1, 0–0). Gólszerzôk: Sándor, Adorján és Moldován, illetve Sucko és Galanisz. Büntetôpercek: 41– 32 (ebbôl Nagy István 25, illetve Azari 10 perc fegyelmi). Játékvezetôk: Popescu Eduard, Csomortáni Zsolt és George Topârceanu; január 7-én, vasárnap: Sportklub – Dunaújvárosi Acélbikák-Extra.hu 0–1 (0–0, 0–0, 0–1). Gólszerzô: Kiss Ákos. Büntetôpercek: 16–22 (ebbôl 10 perc fegyelmi Kiss Ákosnak). Játékvezetôk: Galusnyák Levente, Rédai Botond és Csata Attila; január 8-án, hétfôn: Sportklub – Dunaújvárosi Acélbikák-Extra.hu 3–5 (0–2, 1–2, 2–1). Gólszerzôk: Elekes 2 és Strapko, illetve Berta 2, Galanisz, Magosi és Szilasy. Büntetôpercek: 14–46 (ebbôl Foltin 10–20 perc fegyelmi). Játékvezetôk: Popescu Eduard, Rédai Botond és Csata Attila.
               * Szintén a Borsodi Ligához kapcsolódik a hír, miszerint ezen a héten, egész pontosan szerdán, csütörtökön és szombaton a Ferencváros csapata vendégszerepel Csíkszeredában. A Sportklub – Ferencváros mérkôzések mindhárom nap 19 órakor kezdôdnek.
               * Január 12-én és 13-án elkezdôdik a romániai bajnokság rájátszásának elsô része. A bajnokság ezen részében az alapszakasz 1–4. helyezettjei vesznek részt. Pénteken és szombaton a következô mérkôzésekre kerül sor: Csíkszeredai HC-ISK – Csíkszeredai Sportklub és Bukaresti Steaua – Gyergyószentmiklósi Progym. A bukaresti mérkôzések mindkét nap 17.30 órai kezdettel kerülnek lejátszásra.

    Jégkorong/Gyűlés
    Ne kérjék az idôpontok módosítását!

               Január 5-én, pénteken a Román Jégkorong Szövetség bukaresti székhelyén idén elôször gyűlésezett a szövetség vezetô testülete. A tanácskozás keretében eldöntötték, hogy az országos ifjúsági I-es korosztályú bajnokság harmadik körmérkôzéses fordulóját a február 4–7. közötti idôszakban Galacon rendezik. Az ifjúsági II-es korosztályú bajnokságban érdekelt csapatok legözelebb január végén, egész pontosan a január 24–28. közötti idôszakban Csíkkarcfalván mérik össze tudásukat. A reménységek bajnokságában a január 12–14. közötti idôszakban Csíkkarcfalván rendeznek újabb körmérkôzéses fordulót. A csíkkarcfalvi torna műsora: január 12., péntek: 16.20 HC Felcsík – Balánbánya; január 13., szombat: 8.00 Csíkszeredai Sportklub-ISK – Gyergyói Progym ISK2, 9.30 Gyergyói Progym ISK1 – Balánbánya, 11.00 HC Felcsík – Kézdivásárhely, 12.30 Gyergyói Progym ISK2 – Balánbánya, 14.00 Csíkszeredai ISK Sportklub – Kézdivásárhely, 15.30 HC Felcsík – Gyergyói Progym ISK1, Gyergyói Progym ISK1 – Kézdivásárhely; január 14., vasárnap: 8.00 Gyergyói Progym ISK1 – Csíkszeredai ISK Sportklub, 9.30 Kézdivásárhely – Balánbánya, 11.00 HC Felcsík – Csíkszeredai ISK Sportklub, 12.30 Gyergyói Progym ISK1 – Gyergyói Progym ISK2, 14.00 Csíkszeredai Sportklub – Balánbánya, 15.30 Kézdivásárhely – Gyergyói Progym ISK1, 17.00 HC Felcsík – Gyergyói Progym ISK2.
               A reménységkorúak bajnokságában a következô fordulót a január 19–21. közötti idôszakban rendezik Bukarestben.
               Ugyanakkor döntés született arról is, hogy a mostanig gyakorlatban lévô eljárás, miszerint az eltiltott játékos büntetését ki lehetett fizetni, a bajnokság második szakaszában és a rájátszásban nem lesz érvényes. Eddig szinte bármilyen eltiltást bizonyos pénzösszeggel ki lehetett váltani, a vétkes játékos már a mérkôzésbüntetést követô játéknapon pályára léphetett. Fontos határozat továbbá, hogy felkérik a bajnokság második részében részt vevô együtteseket, hogy tartsák be az elôre leszögezett programot, ne forduljanak a szövetséghez idôpont-változtatásért.

    Felnôtt amatôr jégkorong
    II. Hagymás Kupa Csíkkarcfalván

               Január 6-án, szombaton és január 7-én, vasárnap Csíkkarcfalván rendezték meg az amatôr-felnôttcsapatokat felvonultató Hagymás Kupa második kiírásának mérkôzéseit. A torna szervezôje Balánbánya helyi önkormányzata volt. A megmérettetésre benevezett csapatokat két csoportba sorolták. Az A-csoport összetétele: Csíkkarcfalva, Csíkszentdomokos, Gyergyócsomafalva; a B-csoportba a következô csapatok kerültek: Balánbánya, Gyergyószárhegy, Gyergyóalfalu.
               Az A-csoportban a következô eredmények születtek: Csíkkarcfalva – Csíkszentdomokos 6–3, Gyergyócsomafalva – Csíkkarcfalva 7–0, Gyergyócsomafalva – Csíkszentdomokos 4–1.
               A csoportrangsorban: 1. Gyergyócsomafalva 4 pont (11–1-es gólarány), 2. Csíkkarcfalva 2 pont (6–10), 3. Csíkszentdomokos 0 pont (4–10).
               A B-csoportban a következô eredményeket jegyezték: Balánbánya – Gyergyószárhegy 5–4, Gyergyószárhegy – Gyergyóalfalu 7–6, Balánbánya – Gyergyóalfalu 2–2.
               A csoportrangsorban: 1. Balánbánya 3 pont (7–6), 2. Gyergyószárhegy 2 pont (11–1), 3. Gyergyóalfalu 1 pont (8–9).
               Elôdöntôk: Balánbánya – Csíkkarcfalva 15–3, Gyergyócsomafalva – Gyergyószárhegy 9–4.
               A helyosztó mérkôzések eredményei: az 5. helyért: Gyergyóalfalu – Csíkszentdomokos 17–0; a 3. helyért: Csíkkarcfalva – Gyergyószárhegy 6–5; az 1. helyért: Balánbánya – Gyergyócsomafalva 3–2. A Csomafalvi Skorpiók góljait Székely Árpád és Benedek Lajos szerezték. A mérkôzés utolsó pillanataiban a balánbányaiak eggyel többen voltak a jégen és a csomafalviakat kárpótló büntetôt Kedves Károly kihagyta.
               A torna gólkirálya Boldizsár György (Balánbánya) lett. A legjobb csatár címet Csiki Árpád (Gyergyócsomafalva) kapta.
               A tornán második helyezést elért Gyergyócsomafalvi Skorpiók játékoskerete: Simon István (kapus), Székely István, Farkas Attila, Csiki Árpád, Kedves Károly, Farkas Árpád, Domokos Szilárd, Borsos László, Csata Péter, Benedek Lajos, Bartalis Dezsô, Székely Árpád, Kedves Áron, Sándor Aladár, Fehér László és Albert Attila (mezônyjátékosok).
               Ambrus A. Árpád

    Jégkorong/ Külföld
    Minszk csapata nyerte a székesfehérvári döntôt

               Január 7-én, vasárnap délután gól nélküli 60 perc után a fehérorosz Junoszt Minszk büntetôkkel 2–1-re gyôzte le az orosz Avantgard Omszk gárdáját. Történt mindez a Kontinentális Kupa székesfehérvári négyes döntôjében, ily módon a fehéroroszok nyerték a második számú nemzetközi kupasorozat 2006/2007-es idényének küzdelemsorozatát. A székesfehérvári tornán a következô eredmények születtek:
               Január 5., péntek: Junoszt Minszk (fehérorosz) – Ilves Tampere (finn) 3–2 (0–0, 2–2, 1–0) és Avantgard Omszk (orosz) – Székesfehérvári Alba Volán FeVita 6–2 (3–0, 3–1, 0–1) /a fehérváriak gólszerzôi: Ocskay és Vaszjunyin/.
               Január 6., szombat: Minszk – Alba Volán 5–2 (2–1, 1–0, 2–1) /a házigazdák góljait Palkovics és Holéczy ütötték/ és Omszk – Tampere 4–1 (2–0, 1–0, 1–1).
               Január 7., vasárnap: Minszk – Omszk 0–0 (büntetôkkel: 2–1) és Alba Volán – Tampere 1–5 (0–3, 1–0, 0–2).
               A végsô rangsorban: 1. Junoszt Minszk, 2. Avantgard Omszk, 3. Ilves Tampere, 4. Székesfehérvári Alba Volán FeVita.

    Tenisz
    Versenyen Amerikában

               A január 8–14. közötti idôszakban az egyesült államokbeli Tampában rendeznek 25 000 dollár összdíjazású nôi teniszversenyt. A vetélkedôre benevezettek között volt Portik Szatmári Ágnes is, aki ezúttal a selejtezôben kezdte a versenyt. A selejtezô elsô fordulójában Portik Szatmári Ágnes felülmúlta az indiai Tara Iyert. A selejtezô második fordulójában Portik Szatmári Ágnes a szlovák Lenka Wienerova ellen lépett pályára. A mérkôzés lapzárta után ért véget. A részletekre jövô heti lapszámunkban visszatérünk.

    Labdarúgás
    Játékvezetôi tanfolyam

               A Hargita Megyei Labdarúgó Egyesület játékvezetôi tanfolyamot indít 2007. január 22-én 16 órai kezdettel Csíkszeredában, a Hôsök út 7. sz. alatti székhelyén a Csík, Gyergyó és Maroshévíz környéki fiatalok számára.
               Érdeklôdni a további részletekrôl Kecseti Pálnál a 0721/282.749-es számú telefonon lehet.

    Sífutás
    Tour de Ski-versenyek

               Az elmúlt év utolsó napján a németországi Münchenben rendezték meg a Tour de Ski elnevezésű nemzetközi pénzdíjas versenysorozat elsô megmértettetését. A férfi sífutók 1,1 km-es távú sprintversenyének selejtezôjében a tekerôpataki Antal Zsolt a 88 sportolót felvonultató mezônyben a 84. helyen végzett. Antal Zsolt idôeredménye: 1 perc 31.24 másodperc. A selejtezô legjobbjai: 1. Christoph Eigenmann (svájci) 1:20.31, 2. Oeystein Pettersen (norvég) 1:22.19, 3. Drew Goldsalk (kanadai) 1:22.49.
               A néhány órával késôbbi futam végén a következô dobogós helyezések alakultak ki: 1. Christoph Eigenmann (svájci), 2. Devon Kershaw (kanadai), 3. Roddy Darragon (francia), … 84. Antal Zsolt (romániai).
               A Tour de Ski következô állomása a németországi Oberstdorf volt. Január 2-án a 10+10 km-es üldözéses versenyben a tekerôpataki Antal Zsolt 76 induló közül a 66. helyen ért célba. A tekerôpataki sífutó idôeredménye: 54 perc 53.9 másodperc. A verseny dobogós helyezettjei: 1. Vittoz Vincent (francia) 50:55.9, 2. Alexander Legkov (orosz) 50:56.8, 3. Tobias Angerer (német) 50:58.4.
               Január 3-án, szerdán szintén Oberstdorfban került megrendezésre a 15 km-es távú klasszikus stílusú verseny. A 74 sportolót felvonultató mezônyben Antal Zsolt 45 perc 56.6 másodperces idôeredménnyel a 71. helyen ért célba.
               A 15 km-es távú klasszikus stílusú verseny dobogós helyezettjei: 1. Franz Goering (német) 39:40.7, 2. Rene Sommerfeldt (német) 39:54.0, 3. Tobias Angerer (német) 40:10.7.
               Január 5-én, pénteken az olaszországi Asiagóban az 1,2 km-es távú sprintversenyeket rendezték. A selejtezô utáni rangsorban: 1. Simen Oestensen (norvég) 2 perc 21.06, 2. Bjöern Lind (svéd) 2:21.45, 3. John Kristian Dahl (norvég) 2:21.45, … 70. Antal Zsolt 2:35.13. A döntô futam utáni rangsorban: 1. Tor Arne Hetland (norvég), 2. Thobias Fredriksson (svéd), 3. Peter Northug (norvég), … 69. Antal Zsolt.
               Január 6-án, szombaton az olaszországi Val di Fiemme adott otthont a 30 km-es tömegrajtos versenynek. Az embertpróbáló futam végén a következô élmezôny alakult ki: 1. Eldar Roenning (norvég) 1 óra 21:30.0, 2. Ivan Alypov (orosz) 1:21.30.6, 3. Sami Jauhojaervi (finn) 1:21:31.6, 4. Tor Arne Hetland (norvég) 1:21.33.8. Antal Zsolt feladta a versenyt.
               Január 7-én, vasárnap szintén Val di Fiemmeben rendezték 11 km-es távú versenyt. A vetélkedô végére kialakult rangsorban: 1. Tobias Angerer (német) 33 perc 39.5, 2. Alexander Legkov (orosz) 34:25.8, 3. Simen Oestensen (norvég) 34:29.5. Antal Zsolt nem indult ezen a versenyen.
               A tekerôpataki sífutó elmondása szerint, a február 3–4. közötti idôszakban a svájci Davosban rendeznek Világkupaversenyt, ahol a tervek szerint a 15 km-es korcsolya stílusú vetélkedôn áll rajthoz. Február 17-én, szombaton Kínában lesz újabb Vk-verseny, amelyen részt vesz, majd február 22-én, csütörtökön Japánban, Sapporóban elkezdôdik a sífutókat is felvonultató világbajnokság.

    Jégkorong/ Interjú
    Közelképben Borsos Attila

               A december 30-án, szombaton Gyergyószentmiklóson megrendezett Székelyföld – Magyar ligaválogatott barátságos, karitatív jégkorongmérkôzés elôtt a gyergyócsomafalvi származású Borsos Attilával beszélgettünk.
               – Történelmi mérkôzés következik számodra…
               – Vargyas Laci már régebben beszélt ennek a mérkôzésnek a megszervezésérôl. Csapattársak vagyunk a dunaújvárosi gárdában, úgyhogy sokat, szinte mindennap beszéltünk errôl. Örvendek, hogy megvalósult ez a találkozó. Vargyas Laci ötlete volt, mi csatlakoztunk hozzá. Késôbb a csíkszeredai fiúk is beleegyeztek.
               – Mi a helyzet jelenleg a klubodnál?
               – Nagyjából most minden rendben van. Rendezôdtek a viszonyok, a csapat is elég jól megy. Fiatal játékosok alkotják a csapatot.
               – Vargyassal a csapat legidôsebbjei vagytok?
               – Az a helyzet, hogy egy rutinos játékosokból álló sor van Dunaújvárosban. A többiek fiatalok, igyekeznek felzárkózni.
               – Román válogatott…
               – Vegyes helyzet alakult ki az utóbbi idôben a román válogatottbeli szerepléseimet illetôen, mert gondok voltak a klubnál, munkahelyet kellett keressek, építkeztem, s közben családot is alapítottam. Volt olyan idôszak, amikor tudtam jönni a válogatottbeli meghívásokra, máskor nem tudtam jönni. Így váltakoztak a válogatottbeli szerepléseim.
               – Készülsz a következô világbajnokságra?
               – Igen. Most annnyira rendezôdtek körülöttem a dolgok, hogy tudom vállalni a válogatottbeli szereplést.
               – Gyergyói csapatban látunk még játszani?
               – Ezt egyelôre nem tudom. Lehetséges… Esetleg egy-két évet. Az az igazság, hogy a tavaly ôsszel született meg a kislányunk, s nehéz elszakadni a családtól. Most is eljöttem egy-két napra, de már hiányoznak. Amióta családom van, egyre nehezebb eljönni.

    Biatlon
    Románia tizenharmadik

               Franciaország nyerte az év elsô biatlon Világkupa-versenyét. Január 3-án, szerdán a németországi Oberhofban megrendezett 4x6 km-es távú váltóversenyen a házigazda Németország lett a második, a harmadik helyen pedig Kína váltója végzett. A Dana Cojocea, Purdea Mihaela, Tófalvi Éva és a tekerôpataki Ferencz Réka alkotta román válogatott a 13. helyet szerezte meg a 16 nemzet válogatottját felvonultató vetélkedôn.
               Január 5-én, pénteken hármas német siker született a Biatlon Világkupa-sorozat oberhofi nôi sprintviadalán. A férfiaknál az orosz Kruglov érte el a legjobb idôeredményt.
               Nôk. Sprint, 7,5 km (95 induló): 1. Magdalena Neuer (német) 24:18.4 (2 lövôhiba), 2. Andrea Henkel (német) 17.3 mp., 3. Martina Glagow (német) 19.7 mp. (0), … 35. Plotogeané Cojocea Daniela (román) 2:49,4 ph (1), … 57. Purdea Mihaela (román) 3:56,5, … 64. Tófalvi Éva (romániai) 4:18.3 (4). Üldözô, 10 km (60 induló): 1. Linda Grubben (norvég) 35:33.76 perc (2), 2. Sandrine Bailly (francia) 29,6 mp.h (3), 3. Neuner (német) 30.9 mp.h. (6), … 34. Plotogeané Cojocaru Daniela 5:36,1 p. h. (3), … 48. Purdea Mihaela 7:55,4 p. h. (4).

    Kosárlabda
    Székelyudvarhelyen mérkôztek

               Az elmúlt év végén Székelyudvarhelyen kerültek megrendezésre a XIV. Erdélyi Magyar Diák Kosárlabdakupa küzdelmei. A 2006. december 27–29. közötti idôszakban megrendezett tornán 12 csapat vett részt. Az A-csoportban jegyzett eredmények: Csíkszeredai Mújeszteáuá – Kolozsvári Nem Piskóta 77–65, Székelyudvarhelyi Túró – Mújeszteáuá 75–91, Túró – Nem Piskóta 77–66; a B-csoport eredményei: Kolozsvári SCHMAC – Marosvásárhelyi ABAM 91–76, ABAM – Gyergyószentmiklósi KHD 68–102, SCHMAC – KHD 54–82; a C-csoportban: Székelyudvarhelyi Sörpikék BT – Aradi Plumbers 108–53, Marosvásárhelyi BBC – Plumbers 54–63, Sörpikék BT – BBC 88–43; a D-csoportban a következô eredmények születtek: Sepsiszentgyörgyi Da-Bomb – Kolozsvári T-Ballers 88–69, Nagyváradi Green-go – T-Ballers 91–82, Da-Bomb – Green-go 71–62.
               A csoportmérkôzések után kialakult rangsorok: A-csoport: 1. Csíkszeredai Mújeszteáuá, 2. Székelyudvarhelyi Túró, 3. Kolozsvári Nem Piskóta; B-csoport: 1. Gyergyószentmiklósi KHD, 2. Kolozsvári SCHMAC, 3. Marosvásárhelyi ABAM; C-csoport: 1. Székelyudvarhelyi Sörpikék BT, 2. Aradi Plumbers, 3. Marosvásárhelyi BBC; D-csoport: 1. Sepsiszentgyörgyi Da-Bomb, 2. Nagyváradi Green-go, 3. Kolozsvári T-Ballers.
               Az elôdöntôk eredményei: Gyergyói KHD – Szentgyörgyi Da-Bomb 74–78, Székelyudvarhelyi Sörpikék – Csíkszeredai Mújeszteáuá 68–90. A helyosztó mérkôzések eredményei: 5. helyért: Nagyváradi Green-go – Székelyudvarhelyi Túró 95–55. A 3. helyért: Udvarhelyi Sörpikék – Gyergyói KHD 80–85. A döntôben: Szentgyörgyi Da-Bomb – Csíkszeredai Mújeszteáuá 72–83.
               A helyosztó mérkôzések utáni rangsorban: 1. Mújeszteáuá, 2. Da-Bomb, 3. KHD, 4. Sörpikék, 5. Green-go, 6. Túró.
               Díjazottak. A legeredményesebb játékos: Vizi Sándor (Mújeszteáuá). A legjobb játékos: Madaras Péter (KHD).
               A székelyudvarhelyi tornán szerepelt és 3. helyezést elért Gyergyószentmiklósi KHD játékoskerete: Köllô István, Madaras Péter, Szakács Levente, Hobaj Levente, Móga Róbert, Szabó Sándor, Madaras János, Selyem Vencel, Lokodi Mátyás, Portik Zsolt, Páll Ignác és Bartalis István.

    Külföld/ Szavazás
    Az év sportolói a nagyvilágban

               A rúdugró Jelena Iszinbajevát, valamint a teniszezô Roger Federert választotta az elmúlt év legjobb sportolójává a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség. A legjobbak rangsorában. Férfiak: 1. Roger Federer (svájci, teniszezô), 2. Fabio Cannavaro (olasz, labdarúgó), 3. Fernando Alonso (spanyol, Forma–1-es pilóta), 4. Asafa Powel (jamaicai, atléta), 5. Tiger Woods (amerikai, golfozó).
               Nôk: 1. Jelena Iszinbajeva (orosz, atléta), 2. Justine Henin-Hardenne (belga, teniszezô), 3. Janica Kostelic (horvát, alpesi sízô), 4. Laure Manaudou (francia, úszó), 5. Amélie Mauresmo (francia, teniszezô).
               Csapatok: 1. olasz labdarúgó-válogatott, 2. brazil röplabda-válogatott, 3. az FC Barcelona labdarúgócsapata, 4. spanyol kosárlabda-válogatott, 5. svéd jégkorong-válogatott.

    Az év sportolói
    Választottak a Háromszékiek

               A Kovászna megyében megjelenô Háromszék c. napilap is kikérte olvasóinak véleményét. Megszavazták a romániai magyar és az egyetemes magyar sport legjobbjait. A szavazáshoz az alapot a sportpályáink lelátóin eltöltött órák, a képernyôk szolgáltatták. Ily módon a Kovászna megyei olvasók szavazata alapján összeállított rangsor teljesen eltér a sportgálákon elhangzott rangsoroktól. Nem zárták ki teljesen azokat, akiket soha nem láttak, csak olvastak róluk, de a rájuk adott kevés szavazat bizonyítja, hogy igazából nem tudták a száraz eredmények lenyűgözni érdeklôdésüket, számukra a hétrôl hétre nyújtott élmény a fontosabb. A 2006-os évi rangsorok.
               Románia legjobb magyar sportolói: 1. Antal Zsolt (sífutó), 2. Tófalvi Éva (sílövô), 3. Préda István Csaba (karate). Szavazatot kapott még: Elekes Levente (jégkorong), Adorján József (jégkorong), Vass Ildikó (kosárlabda), Tamás Gábor (labdarúgás), Rácz Levente Botond (triatlon), Stahl Krisztina (vívás), Kristó Katalin (rövidpályás gyorskorcsolya).
               Az egyetemes magyar sport legjobbjai: 1. Cseh László (úszás), 2. Nagy Tímea (vívás), 3. Kovács Katalin-Janics Natasa (kajak), 4. Görbicz Anita (kézilabda), 5. Gyurta Dániel (úszás), 6. Sebestyén Júlia (műkorcsolya), 7. Kovács Ágnes (úszás).
    Áros Károly
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Horoszkóp
    január 11 – 17.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Egyik ismerôse a háttérben keveri a kártyát, látszólag az Ön érdekeit képviselve. Elôbb-utóbb Ön is rájön arra, hogy hosszú ideje kígyót melengetett a keblén. A szerelemben mámoros minden, szerelmével nagy, közös lépés elôtt állnak.
               BIKA (IV.21-V.20)
               Általában óvatos az érzelmek terén, hiszen annyiszor megjárta már. Szinte egyik pillanatról a másikra történnek a dolgok, jönnek az új lehetôségek. Tegye félre kishitűségét, adjon esélyt a szerencséjének! Fontos dolgok dôlhetnek el a szakmájában. Amennyiben jól akar járni, fôleg anyagilag, nem árt megtanulni egy kicsit hízelegni! Hosszabb ideje házasságban élôknél szinte napi vitákra, gonoszkodó csipkelôdésekre lehet számítani.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               Ezen a héten romantikus hangulatban lesz. Olyannyira, hogy szinte elolvad az érzelmektôl. Nehezen várja szerelmével együtt töltött perceket, de most még a várakozás is boldogsággal tölti el. Ne is akarja a jövôt kutatni, éljen a mának.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               Nehezére esik bármit közvetlenül megközelíteni, így inkább a megfelelô szempontból kiindulva és a fokozatosság elvét szem elôtt tartva juthat elôrébb. Megélhetési gondjai miatt bizonytalanság keríti hatalmába.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Művészi élmények hetét éli, amikor színház, bálok, és mindenféle jópofa mulatságok töltik be az életét. Ezek mellett varázslatos találkozásra kerülhet sor. Egy szerelmi vallomástól, bájos bóktól pedig nô az önbizalma.
               SZŰZ (VIII.24-IX.23.)
               A Szűz szülött általában megértô, segítségére mindig lehet számítani. Nagyon tud kötôdni embertársaihoz, másokért nagy áldozatokra is képes. Kiterjedt figyelmének köszönhetôen olyan dolgokat is észrevesz, amelyeken bárki másnak átsiklik a tekintete.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Ezen a héten lassan, de biztosan halad azon az úton, amelyen szerelmi élete várhatóan helyreáll. Legyen türelmes, ne akarjon idô elôtt célba érni! Gondoljon arra, hogy a gondosan felépített imázs, adott esetben, kártyavárként dôlhet össze.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Az elsô és utolsó dekád szülötteinél nemcsak az ôket körülvevô levegô, hanem a lelkük is megtelik reménnyel. Imádottjuk rajongása nagyon boldoggá teszi ôket. Mondhatjuk azt is, hogy ezen a héten az oroszlánokat égetô vágyaik irányítják.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               Magasra törô, terjeszkedni vágyó hajlamai sugallatára újabb és újabb kihívások felkutatására törekszik. Testének szüksége van valamilyen rendszeres mozgásra. Télen a birkózás, kosárlabda, teke az, ami elsôsorban ajánlott, de amint egy kicsit felenged az idô, jöhet a túrázás, kerékpározás.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Van egy olyan személy, aki közel állt a szívéhez, ennek ellenére nagyon megbántotta Önt. Most, ha szóban nem is, de tettekkel megpróbálja rendezni a dolgokat. Az Ön szíve joga eldönteni, hogy mit tesz.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Változások történnek az életében, a szíve csordultig teli reménnyel. Ha eddig nem volt társa, most talál valakit, aki hosszú távon ott lehet Ön mellett. Aki pedig már együtt él valakivel arra törekedjen, hogy kapcsolatuk ne legyen monoton.
               HALAK (II. 18-III 20.)
               Jobban jár, ha tovább- ra is titokban tartja a kapcsolatában dúló viharokat vagy az éppen halványuló érzések miatti feszültséget. A szerelemben vegyes érzelmekkel teli idôszak a mostani, hagyni kell a dolgokat a saját útjukon haladni!



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               – Miért találta becsapásnak és dobta ki a szôke a fogyókúrás videokazettát?
               – Mert a szereplôk két hét alatt nem fogytak semmit.
               * * *
               A politikus felesége észreveszi, hogy a férje arcán egy vágásnyom van.
               – Veled meg mi történt? – kérdi tôle.
               – Kis baleset – feleli a politikus. – A beszédemen járt az eszem, és borotválkozás közben megvágtam magam.
               – Legközelebb – mondja a felesége – a borotválkozáson járjon az eszed, és a beszédedet vágd meg.
               * * *
               Eladó: – Ez az okos kis számítógép elvégzi az Ön munkájának a felét!
               Vevô: – Ez szuper. Akkor kettôt kérek!
               * * *
               Állásinterjún a fônök kérdezi az új munkaerôtôl:
               – Látom, elôzôleg egy pszichiáternél dolgozott. Miért hagyta ott a munkahelyét?
               – Ha elkéstem a munkahelyemrôl, rosszindulatú voltam, ha korábban mentem dolgozni, szorongó, amikor pedig pontosan beértem, akkor megrögzött.
               * * *
               Egy cipôgyártó cég két ügynököt küld egy afrikai országba, hogy térképezzék fel a piacot. Három nap múlva az egyik ügynök felhívja a gyárat:
               – A következô géppel indulok haza. Itt nem lehet cipôt eladni, mindenki mezítláb jár.
               A másik ügynök ugyanakkor küld egy e-mailt:
               – Határtalan lehetôségek! Itt senki sem visel még cipôt!
               * * *
               Pistikéhez így szól a tanító néni:
               – Pistike, ilyen csúnyán nem beszélhetsz itt! Honnan tanulsz te ilyeneket?!
               – Apukámtól hallottam – mondja a gyerek.
               – De hát azt sem tudod, mit jelent!
               – Dehogynem! Azt jelenti, nem indul az autó!
               * * *
               Két barátnô beszélget:
               – Hallom, letartóztatták a férjedet.
               – Igen – válaszolja a másik. – Az idén túl korán kezdte meg a karácsonyi bevásárlást.
               – Hogyan? Hiszen már majdnem karácsony van!
               – Úgy értem: mielôtt az üzlet kinyitott volna...
               * * *
               Egy férfit felhívja az exfelesége a munkahelyén:
               – Szeretnék tôled segítséget kérni – kezdi az asszony. – Kiégett a fürdôszobámban az egyik lámpa. Megmondanád, hogyan kell kicserélni az izzót?
               – Elôször is – mondja a volt férj – engedd tele vízzel a fürdôkádat...
               * * *
               Egy fiatal ügyvéd évente egyszer utazott vidékre, és mindig ugyanabban a fogadóban szállt meg. Legutóbbi vidéki útján összejött a fogadós lányával. Mikor egy év múlva ismét a kisvárosba érkezett, alig várta, hogy újra találkozzon a lánnyal. Meglepôdve látta, hogy a lány egy kisbabával a karján fogadja.
               – Miért nem írtál, hogy gyermekünk lesz? Azonnal ideutaztam volna, hogy feleségül vegyelek és apja legyek a gyereknek – vonta kérdôre a férfi.
               A lány így válaszolt:
               – Mikor kiderült, hogy gyerekem lesz, megbeszéltem a szüleimmel. Úgy döntöttünk, hogy inkább legyen egy zabigyerek a családban, mint egy ügyvéd.
              
              

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2007

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!