16. (797.) szám, 2009. Április 16-22




    Kisújság-olvasók figyelmébe!

               Már kapható a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2009.
               A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság évkönyvét.
               Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
               e-mail: kisujsag@hr.astral.ro
               tel.: 004-0266-364.941
               Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
               A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
               A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
    Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




    Nincs új a lap alatt

               Örömmel állapítom meg, hogy a válság ellenére új médiatermékek jelennek meg az információra szomjas olvasók örömére. Vagy bosszúságára! Hiszen legfrissebb újdonságként az ingyen terjesztett Székelyhon havilap kéretlenül is bekerül a postaládákba, s az igazat megvallva nem teljesen független, nem is politikamentes. Így hát, aki rühelli a politika mindennemű megnyilvánulását, mégha az rejtett reklámként, a sorok közé van is rejtve, annak gondolom, bosszúságot okoz az új propaganda. Mások örömmel fogadnak el az iskolás rikkancsoktól akár egy köteggel is. Nekik jó tűzre, az újságosztók pedig teljesítik küldetésüket, szabadulnak az árutól. Apropó, rikkancsok! Valamikor voltak kisújságos rikkancsok is, de a törvény tiltja kiskorúak bérmunkára való felhasználását, ezért most nincsenek. Úgy látszik, mi értettük félre a szabályt, vagy másokra ez nem érvényes.
               Néhány újságírókolléga felháborodottan kommentálta az új lap megjelenését. Azt mondják, egyáltalán nem tölt be hiánypótló szerepet, és amikor más magyar újságoknál több újságíró is munka nélkül maradt, akkor a havilap 80 000-es példányszámának az egyszeri, körülbelül egymilliárd (régi) lejes reális megjelenési költsége tulajdonképpen az erdélyi magyar médiapiac szembeköpése.
               Lényegében nem is szabadott volna írnom az új lapról, ingyen reklámoznom azt, de az olvasók egy olyan médiajelenséggel találkoznak akarva-akaratlan, amirôl beszélni kell. Ugyebár jelentek már meg a médiapiacon tiszavirág-életű sajtótermékek. Általában választások elôtt. Kiosztották az észt többnyire ingyen, aztán, mint akik jól végezték dolgukat, annak rendje és módja szerint, megszűntek.
               Nekem nincs kifogásom a lap ellen. Célja van, és azt próbálja megvalósítani. Egy újabb színfolttal gazdagodik az amúgy is csiricsárén tarkabarka romániai magyar sajtópiac. De egy piacnak ilyennek kell lennie. Akár a valódi piacnak, ahol árusok, kofák, szélhámosok, zsebmetszôk, tolvajok, koldusok és természetesen vásárlók együtt próbálják megtalálni számításaikat. Együtt, de azért mindenki a maga módján.
               Nincs kifogásom a lap ellen, mert sajtószabadság van. Ez a lap is példa erre. És tudom, hogy az olvasók nem hülyék. Az reflexszerű már, nemcsak a médiapiacon, hogyha valami ingyenes, akkor ott kemény érdekek húzódnak meg. Hogy ez gazdasági érdek, vagy politikai érdek, nem érdekes, mert ezt érzékelve a tudatos olvasó már úgy is kezeli az illetô olvasmányt. Kétkedve, óvatosan, esetleg fejcsóválva, vagy mosolyogva, s aztán már sehogy, mert fölösleges hulladék lesz számára. Elveszíti azt a hitelességét, amit lényegében meg sem tudott nyerni. Hiszen jogosak a kérdések:
               Ki van a háttérben? Kit szolgál a lap? Honnan van erre ennyi pénz? Mi a cél? A média hatalma, vagy a hatalom médiája?
               Mit számít? Ingyen van! – egyszerűsíthet néhány olvasó, de ez nem ilyen szimpla. A mondás szerint: Krisztus koporsóját sem ôrizték ingyen. Tehát minden ingyennek megvan a maga miértje és az utólagos ára is. Ha csak a szokásos piaci bevezetésrôl van szó a lapnál, akkor le a kalappal ekkora áldozat láttán. De én azt hiszem, ennél többrôl lesz szó, és nem lepne meg, ha a közeljövôben a megyei tanács támogatást szavazna meg a további működéséhez, ezzel elvágva néhány médiához kapcsolódó köldökzsinórt.
    Ábrahám Imre

    Hivatali hírek

               Mezei János polgármester az elmúlt csütörtökön délben tartott sajtótájékoztatót. Elsô alkalommal járt szentmiklósi polgármester Magyarország köztársasági elnökénél, és a nemrég tett látogatásról számolt be a polgármester.
               Elmondta, Sólyom László köztársasági elnök meghívására a székelyföldi polgármesterekkel együtt vett részt a találkozón. Többek közt a Székelyek monográfiájának megírásához kértek nemcsak anyagi, de szellemi támogatást is. Tárgyaltak a már elkezdett beruházásokról, és ezek finanszírozásának lehetôségeirôl.
               És ha már Budapesten járt a polgármester, a Monturist ügyében is tárgyalt, elmondta, vissza szeretnék szerezni a városnak a Monturist Rt-t, melynek feltétele, hogy az V. kerület részvényeit, az ötvenegy százalékot, felértékelés után felvásárolja a város.
               A XVII. kerület egymillió forintot adományozott a városnak. Az adományt célirányosan játszótér és szabadidôpark létrehozására kapta a város. A Caritasszal közösen létrehozandó park a tervek szerint az Építôk utcai a Rájzer-kertben kapna helyet.
               Továbbá a város takarításáról szólt a polgármester, elmondta, egy csíkszeredai cégtôl béreltek gépet, ezzel próbálják portalanítani a fôbb utcákat. Kihangsúlyozta, ne várjanak a polgármesterre, mindenki takarítsa el a portája elôtti szemetet. A negyedekben már elkezdôdött a takarítás, melyet folytatnak. Az összegyűjtött szemetet, összesepert kupacokat a hivatal elszállíttatja teljesen ingyen, csak szólni kell, hogy honnan vigyék el. Ez ügyben Tóth Károlyt, a mellékgazdaság vezetôjét keressék a 0733/026.941-es telefonszámon.
               Nemrég tárgyaltak a gazdákkal a legeltetésrôl, a legelôk határairól. Ezerlejes garanciát fizetnek be, helyeznek letétbe a gazdák arra az esetre, ha megszegnék a leszögezetteket. Ezen összegbôl fizetnék a kárpótlásokat, ha nem történik egyezségszegés, visszakapják a pénzt, melyet hat hónapra kötnének le.
               A napokban nekifognak a Gyilkostó településen a víz- és szennyvízhálózat kiépítésének. A program keretében kút, tisztítóállomás, szennyvíztisztító, valamint a víz- és csatornahálózat kiépítése szerepel. A környezetvédelmi minisztérium által adott 6 647 340 lejhez a város a tizenöt százalékos önrészét banki kölcsönbôl oldották meg. A kivitelezô cég 2010 augusztusáig kell befejezze a munkálatokat.
    Baricz-Tamás Imola

    Visszapillantó (15.)

               Jövô heti szemlénkbôl majd megértik, hogy mi volt fájdalmasan érdekes a gyergyószentmiklósi uralomváltásban. Addig is a román csapatok erdélyi parancsnokának még egy rendeletét ollóztam ki az 1919. május 25-én megjelent Csíkvármegyébôl. (Amint tudjuk, egyedül a Kratochwill Károly ezredes vezette, alig több mint 12 000 fôs Székely Hadosztály volt az, amelyik nem adta fel a küzdelmet, s amely mind a több mint 30 000 román katonát számláló hadsereg, mind Kun Béla vörös hadseregének gyűlölt ellensége volt. A Csucsánál megfutamodott vörös hadsereg miatt a Székely Hadosztály Verbôczy-zászlóaljának is fel kellett adnia a Fekete-Körös vonalán kialakított védelmi vonalat. A magukat székelyeknek tartó tárkányiak – Bethlen Gábor idején Székelyföldrôl ide telepített szorgalmas nép volt – a Köröstárkány-Kisnyégerfalva vonalának felhagyása és a csapatok elvonulása után, oltalom nélkül maradtak. E hét végén, épp 90 éve, április 19-én „a bevonuló félkatonai alakulatok és katonai ruhába bújt civilek vérfürdôt rendezve kirabolták a falut. Az áldozatok között találni lehetett nôt, férfit, öreget, fiatalt, de még vakot és süketet is. Válogatás nélkül öldököltek. Volt, ahol egész családok tűntek el, de olyan is elôfordult, hogy megcsonkították áldozataikat, vagy, hogy élve temettek el embereket.
               Az igazsághoz hozzátartozik, hogy sok otthonról elbujdosott tárkányit fenesi román családok mentettek meg” – olvashatjuk Köröstárkány honlapján.
               Kilencvenegy magyar embert gyilkoltak le e napon. Emlékükre csak 1999-ben állíthattak emlékművet a tárkányiak. Addig sírjaikról is el kellett tüntetni az emlékeztetô dátumot és a sírfeliratot.
               E kitérô után lássuk a 29. számú rendeletet:
               Mi, Erdélyi csapatok fôparancsnoka, a katonai törvénykönyvek 32. és 57.§ II. pontja értelmében a hadsereg érdekében és az ország védelmére
               e l r e n d e l j ü k:
               vonatkozik a Tiszáig elfoglalt egész területre, amely terület hadműveleti területnek tekintetik.
               1. A nagy fôhadiszállás 3486/919. sz. rendelete értelmében, mindazon személyek, akik különbözô árukat szállítanak vasuttal, kötelesek a vaggonokat az áru megérkezésének értesítésétôl számított legkésôbb hat óra alatt kiüriteni és legkésôbb 12 óra alatt, hogy a vaggon az illetô állomásra megérkezett; este 6 órától – reggel 6 óráig terjedô idô nem számittatik.
               2. A fent említett intézkedések ellenszegülôi – mivelhogy ezek által a működô csapatok késleltetést szenvednek – a hadbirói itélôszék elô fognak állittatni, s az elsô 24 órai késés után 300 lej pénzbüntetéssel, a nagyobb késésekért pedig 2000 lejig terjedhetô pénzbüntetéssel lesznek megbüntetve.
               E büntetésen kívül a fôhadiszállás kiküldöttje el fogja rendelni az árunak kivagonirozását és az állomás raktárába való elhelyezését a rendelô számlájára és felelôsségére.
               3. Azon vasúti alkalmazottak – akiknek kötelességük a megrendelôt az áru megérkezésérôl értesíteni –, akik nem fogják a megrendelôt az elôirt szabályok szerint értesiteni legkésôbb 6 óra alatt az áru megérkezésétôl, a hadbirói szék elô fognak állittatni, és 1000 lejig terjedhetô pénzbüntetéssel vagy egy havi fogházzal lesznek megbüntetve.
               4. Ezen ellenszegülôk meg lesznek állapitva a nagyfôhadiszállás kiküldöttje által, valamint a központi vasúti igazgatóság személyzete, az állomásparancsnokok, vagy bármilyen más katonai rendôrség tisztje által.
               5. E jelen rendelet amennyiben lehetséges a napi lapokban is köztudomásra lesz hozva, ki lesz függesztve az összes községekben a jegyzôi hivataloknál, a csendôrségnél, az összes vasúti állomásoknál, valamint doboló által is.
               Hogy a fönt emlitett szabályszerű formaságok végre lettek-e hajtva, a katonai rendôrség tisztjei és állomásparancsnokságok által jegyzôkönyvileg lesz megállapitva.
               E rendelet büntetô hatállyal életbe lép 3 nap után, a fönt emlitett formaságok végrehajtásától és csak azon egyének lesznek megbüntetve, aki e 3 szabadnap eltelte után esnek bűnbe.
               Kiadva parancsnokságunknál ma.
               Nagyszeben, 1919. május 6-án.
               Erdélyi csapatok fôparancsnoka: Mărdărescu tábornok
               Vezérkari fônöke: Panaitescu tábornok.
    Szemlézi: Bajna György

    Tanácsülés
    Szűkösre sikeredett költségvetés

               Nagypénteken délután hihetetlen egyetértésben, egyhangúlag szavazta meg a szentmiklósi tanács a böjtösre sikeredett költségvetését, ezért ült csak össze. Az ülés elején Pál Árpád kért szót, elmondta, az idei költségvetés részleteibe nem megy bele, viszont a jövôre való tekintettel a szakmai oldalát komolyan kell venni. A parlamenti képviselô ismételten kihangsúlyozta, a közüzem közhasznú társaság kell, hogy maradjon, és kifejezte abbéli óhaját, hogy részt venne a szerdai közgyűlésen. Szándékát elfogadták.
               A korábbi tanácsülés jegyzôkönyvének elfogadása után az idei kötségvetésbe bevettek egy bizonyos összeget, mely a tavalyról maradt meg. A 2009-es év beruházási programját ismertették, melyet egyhangúlag szavazott meg a testület. Az idei kötlségvetésre térve fejezetenként szavazták meg a már elôre megtárgyalt, megegyezett tételeket.
               Mezei János polgármester elmondta, a húsz éve halogatott munkálatokra kíván sort keríteni. A költségvetéselôkészítése során politikai hovatartozástól függetlenül sikerült egyeztetni, mondta a polgármester, hozzátéve: úgy érzem, olyan év elé nézünk, amelynek végén eredményeket tudunk felmutatni.
               A város tervezett kiadásai a költségvetés szerint idén 41 645 000 lejre rúgnak. Ebbôl kell jusson fejlesztésre. E fejezetben az elsô helyeket a tömbházlakások korszerűsítése, a víz- és szennyvízhálózat kiépítése, valamint a fűtésrendszer hatékonnyá tétele foglalja el – de kell maradjon az intézmények fenntartására, szociális, turisztikai célokra, kultúrára, sportra is. Ha a művelôdési ház és környékének rendbetételére elkülönített összeget is figyelembe vesszük, nem kevesebb, mint 2 653 000 lej a kultúrára és sportra fordítandó összeg, mégis e téren volt elégedetlenség.
               Sportra 130 000 lejt szántak a városvezetôk. Kiderült, a város tervezi a hokipálya bérbe adását. A Progym vállalná is fenntartását, adta a testület tudtára Kopacz Zoltán telefonon, de errôl még tárgyalni kell.
               Kolcsár Béla és Barti Tihamér aggodalmát fejezte ki a 250 000 lej kapcsán, amit a várostól kap a művelôdési központ a 2009-es esztendôre. Mint mondták, a felújításra váró ingatlant a bezárás fogja fenyegetni. Bákai Magdolna könyvtárigazgató a gyerekrészleg rendbetételét emelte ki, és kérte a testületet, a polgármestert, hogy a jövôr nézve mielôtt a költségvetés szavazásra kerülne, egyeztessenek az intézmények igazgatóival.
    Baricz-Tamás Imola


    Rural Manager projekt Sajtóközlemény

               Április 4-én, szombaton, a Fenyô szálloda konferenciatermében tartotta a Fiatal Menedzserek Országos Alapítványa a vidéki vállalkozók regionális motivációs és vállalkozói kultúrát támogató konferenciáját. A csíkszeredai konferencia egy 18 megyét atfogó konferencia-sorozat része, amelyet a Rural Manager elnevezésű, az Európai Szociális Alap által támogatott stratégiai projekt keretén belül szerveznek országos szinten.
               A konferencián, a bukaresti és nemzetközi elôadókon kívül helyi közintézményvezetôk is részt vettek, mint a megyei tanács, a Prefektúra, a Hargita megyei Munkaerô-elhelyezô Ügynökség, a Mezôgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség, a Mezôgazdasági Igazgatóság, a Kereskedelmi Kamara képviselôi. Az alapítvány szakemberei ismertették a Rural Manager projekt fontosságát, valamint hasznos tulajdonságait a vidéki vállalkozók vagy vállalkozni óhajtó vidéki fiatalok körében.
               A projekt célcsoportját illetôen, összesen 65 személy vett részt a konferencián, akik között voltak vidéki vállalkozók, vállalkozni óhajtó vidéki fiatalok, valamint vidéki munkaponttal rendelkezô vállalkozók, akik a közeljövôben településük gazdasági fejlôdését tudják majd jó irányba befolyásolni saját vállalkozásuk fejlesztése vagy új vállalkozások létrehozása által.
               A Rural Manager stratégiai projektet a Fiatal Menedzserek Országos Alapítványa (www.fntm.ro) fogja gyakorlatba ültetni olyan partnerszervezetekkel mint a bajorországi Munkaadók Egyesületének Felkészítô és Fejlesztési Központja – BFZ Gmbh (www.bfz.de), Siveco Romania Rt. (www.siveco.ro), valamint az Euro>26 Egyesület (www.euro26.ro).
               A Rural Manager program keretén belül a vidéki vállalkozók vagy vállalkozni óhajtó vidéki fiatalok ingyenes tanácsadásban részesülnek vállalkozás létrehozása, fejlesztése, pályázatírás stb. területén. Ezenkívül lehetôség nyílik egy 6 hónapos díjmentes internetes menedzsment tanfolyam elvégzésére is, amely egyedülálló jelenleg az országban. A Rural Manager program keretén belül a helyek száma korlátozott mind a programban, mind a tanfolyamon való részvételre. A részvétel elôválogatás útján történik.
               A programban való részvételhez szükséges feltételek a vidéki lakhely, vagy vidéki munkapont cégek esetében, betöltött 18 év, valamint minimum líceumi vagy szakiskolai végzettség.
               A projekt által érintett 18 megyében 9 tanácsadóiroda működik, Hargita megye a marosvásárhelyi irodához tartozik amelynek aktivitása március 1-jén indult.
              
               Bôvebb információk megtalálhatóak a www.ruralmanager.ro, vagy a www.fntm.ro weboldalakon, valaminta a Rural Manager projekt Hargita megyei tanácsadójánál, Balla Péternél, Tel: 0733/448.009.
               Email: peter.balla@fntm.ro.

    Van már költségvetése Borszéknek

               Sor került arra az önkormányzati ülésre, ahol el lehetett fogadni az idei év költségvetését. Szokatlanul késôre került sor ennek elfogadására, de nem az önkormányzat hibájából. A kormány késve terjesztette a parlament elé, ezt követôen a megyei tanács is el kellett fogadja azt. Ezzel magyarázható, ez a több mint három hónapos késés. A város bevétele 7 637 490 lej, míg a kiadás 12 129 490 lej. A 4492 lejes deficitre részben a megyei tanács 4000 lejes támogatása a megoldás, amit kötelezô módon beruházásra fordítanak: Borvizek útja, kultúrház-felújítás és sípályaépítés. Ezek mellett még szerepel 23 más beruházási pozíció is az idei tervek között. Reméljük, hogy pályázatok útján, illetve hitelbôl sikerül a hiányzó különbözetet lefedni. A szakbizottságok kellôképpen elôkészítették ezt a határozattervezetet, olyannyira, hogy a tanácsülésen nem került sor módosító javaslatokra.
               A testület elfogadta azt a határozattervezetet, amelynek alapján befizeti az esedékes évi tagdíjakat azoknak az alapítványoknak, egyesületeknek, amelyeknek tagja. Ahhoz, hogy településünk elinduljon (vagy újra elinduljon) a modernizmus útján, szükség van egy urbanisztikai szakértôre, aki nem engedi, hogy mindenki a saját elképzelése szerint építkezzen, esetleg olyan építmények szülessenek, amelyek nem illenek a városképbe. Ezért a testület egyetértett egy urbanisztikai szakember szerzôdéses alkalmazásával, aki majd kidolgozza a követendô irányvonalat, és felvigyázza, betartatja azt. A lakásépítési program továbbra is foglalkoztatja a városatyákat. Egy újabb 20 lakrészes tömbház megépítése van kilátásban. Egy bizottságot is kineveztek, amely folyamatosan ellenôrzi a folyamatban lévô munkálatokat. A polgármester úr ebben a hónapban felkeresi Aba testvértelepülésünket kapcsolatápolás céljából. De errôl, majd legközelebb.
               Örömhír
               Végre egy jó hír! A Kormány nem régi ülésén költségvetés-kiigazításra került sor. Ennek eredményeképpen három Hargita megyei település: Parajd, Tusnádfürdô és Borszék az idegenforgalmi tárcától beruházási finanszírozást kapott. Borszék esetében egy modern 700 m-es sípálya megépítésérôl van szó, amelyet a kormány 3,7 millió lejjel támogat. Ehhez jön a megyei ta-nács 500 millió lejes segítsége. A munkálatok már elkezdôdtek. A kiszemelt területrôl a fát már kivágták és értékesítették. (Ebbôl is jön egy kevés pénz a város kasszájába). Következnek a földmunkák. Csodálatos helyen fekszik a leendô sípálya, az új sportcsarnok és a labdarúgópálya közelében, a Verôfény oldalban. A megnevezés ne tévesszen meg senkit, a szakemberek véleménye szerint nagyon jó a terep egy modern alpesi sípálya kiépítésére. Régi álma a városnak, hogy legyen egy hivatalos versenyekre is alkalmas pályája. A jelenlegi pálya rövidsége miatt sem igazán alkalmas erre. Elena Udrea miniszter asszony Hargita megyei látogatása alkalmával még azt hangoztatta, hogy megyénkben csak Parajd és Tusnád kap támogatást turisztikai fejlesztésre. Polgármesterünk fellépése és bukaresti látogatása során sikerült meggyôznie a téli sportok fejlesztésének szükségességérôl. A terepre kiküldött bukaresti szakemberek is helyénvalónak találták a város igényét. Így születhetett meg ez a támogatás, ami valószínűsíti e beruházás kivitelezhetôségét. Ezáltal Borszék nemcsak nyári üdülôhely lesz, hanem a téli sportok kedvelôi is kellemes heteket tölthetnek egy jobb sorsra érdemes Borszéken. Reméljük, nem ez lesz az egyetlen befektetés városunkban.
    Farkas Aladár

    Gyergyószék / Gyergyócsomafalva:
    Húsvéti lovas határkerülés népviseletben és székely zászlókkal

               2009. április 12-én, húsvétvasárnap, az eledelszentelés és családi körben elfogyasztott reggeli után, kb. 500 gyergyócsomafalvi zarándok indult – lóháton és szekereken – a helyi plébániatemplom elôtti Kossuth térrôl a hagyományos húsvéti határkerülésre. Az eseményt megelôzôen a Települési Székely Tanács felhívással fordult a székely nagyközség lakóihoz, hogy – az ünnep kapcsán – aki teheti, öltse magára ôsi népviseletünket, a székelyruhát. Mielôtt a határkerülôk elindultak volna, a Székely Tanács tisztségviselôi tucatnyi székely zászlót osztottak ki a népviseletbe öltözött lovasoknak, de legalább még egy annyi otthonról hozott, Napot és Holdat ábrázoló aranycsíkos égszínkék zászló lobogott a határkerülésre induló szekereken is.
               A vezérlovas elôl vitte a hófehér egyházi zászlót, amelyen Gyergyócsomafalva neve díszelgett, ugyanakkor a Gödri István lelkészt, Márton László-Szilárd polgármestert és Bartalis Dávid egyházközségi gondnokot szállító hintón, a kókonyával ellátott kereszt mellett, ott díszelgett piros-fehér-zöld nemzeti lobogónk is.
               Ferencz Antal plébános úr áldását követôen a lovasokból és szekeres zarándokokból álló hosszan kígyózó sor harangszókísérettel indult a Nagymezôre határkerülni, illetve Isten áldását kérni a vetésekre.
               A gyergyócsomafalvi zarándokok elsônek értek ki a településhatárokat jelzô nagymezei kôkereszthez, majd lassan érkeztek Gyergyószentmiklós, Gyergyóalfalu, Gyergyóújfalu, Gyergyókilyénfalva és Gyergyótekerôpatak húsvéti zarándokai is. Jól esô érzés volt látni, ahogy a gyergyószentmiklósi Földváry Károly Hagyományôrzô Egyesület huszárai is megjelentek délceg lovaikon. Lobogtak a piros-fehér-zöld zászlók. Az alfalviak Magyarok Világszövetségétôl kapott Kossuth zászlója kiemelkedett a többi közül, de a csomafalviak közel kéttucatnyi székely zászlója is méltóságteljesen hirdette, hogy él még a székely nép e földön. A csomafalvi zarándokokkal érkezett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is.
               Az egyházi szertartás elôtt kellemes meglepetésként fedeztük fel, hogy a határkerülésen jelen van, a húsvéti ünnepeket családjával Gyergyócsomafalván töltô EGERSZEGI KRISZTINA ötszörös olimpiai úszóbajnok is, aki szívesen állt a székelyharisnyában feszítô, kezében égszínkék zászlót tartó csomafalvi legény mellé néhány fénykép erejéig.
               Az egyik lovasszekéren, mely improvizált oltárként szolgált az egyházi méltóságoknak, Portik-Hegyi Kelemen gyergyó kerületi fôesperes kezdte el az egyházi szertartást, majd az idei szervezô jogán Papp Márton gyergyóalfalvi segédlelkész „orált”, vagyis kérte a Gondviselô áldását határainkra, vetéseinkre. Gál Mihály gyergyóalfalvi kultúrotthon igazgató egy Tamási Áron-idézettel és egy Sík Sándor-verssel emelte az ünnep hangulatát.
               Az egyházi szertartás végeztével a különbözô települések lovasai, zarándokai otthonuk felé vették az irányt. Hosszú lovas-szekeres sorok kígyóztak a Gyergyói-medence falvai felé, s a tavaszi szél gyönyörűen lobogtatta a csomafalvi zarándokok kezében díszelgô égszínkék székely zászlórengeteget...
               Gyergyócsomafalva Gyergyóalfalu felôli bejáratának Ferencz Antal plébános úr vezetésével nagyszámú gyalogos hívôsereg érkezett a határkerülôk fogadására, majd együtt vonultak tovább a csomafalvi „fényes templom” elôtti térre, ahol újabb tömeg fogadta ôket.
               A lónyerítések zajában Bartalis Dávid gondnok felolvasta az áldást kérô fohászt, majd a deresedô hajú, székelyharisnyás, csengettyűket rázó székely bácsikkal, az egyházi zászlókkal, székely zászlókkal, a Máriás leányokkal, Szent István Keresztjének Ôreivel és az egyházi méltóságokkal együtt a csomafalvi emberek bevonultak az ünnepi szentmisére.
               A hazafelé vonuló lovasok és szekeres határkerülôk még búcsúzóul meglobogtatták a napfényben szikrázó székely zászlóikat, és elkezdôdött a húsvéti nagymise...
               Adja Isten, hogy a székely szimbólumok ismét elfoglalják méltó helyüket a székelyek körében, ugyanakkor Székelyföld és a székely nép hosszú letargiájából ismét feltámadjon! Autonómiát Székelyföldnek, önrendelkezést a Székely Népnek!
               Gyergyószék Székely Tanácsának soros elnöke
               * * * Fényképes és kisfilmes beszámoló a határkerülésrôl:
               http://www.csomafalva.ro/joomla/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=1&Itemid=43.
    Ambrus Albert-Árpád

    Takarítás

               Seprűt, gereblyét fogtak kézbe a Salamon Ernô Gimnázium tizenegyedikesei, csatlakozva a városi takarítási akcióhoz. A város központi parkját takarították csütörtökön délelôtt, gondosan zacskókba szedve a szemetet, a még ott maradt faleveleket. Mint mondták, ezt a napot takarításra szánták. György István, a kertészet vezetôje elmondta, nagyon örül a kezdeményezésnek, ôk már dolgoztak a központi park rendbetételén, de jól fog a segítség.
               * * *
               A sugárutat lezárták a forgalom elôl csütörtökön az útszakasz felpucolása érdekében. Az útmosóautó amint végighaladt, a járókelôk fejvesztve szaladtak, hiszen az útszéli por a járdán kötött ki a vízsugártól, ami aztán sár formájában péntek délelôtt is ott díszelgett helyenként. Az akarat tízest érdemel, a kezdeményezés dicséretre méltó, remélhetôen következôkor úgy sikerül a takarítás a sugárúton, ahogyan azt kigondolói is szerették volna.
    Baricz-Tamás Imola
    Kedves-Tamás Gyopár


    Ismét tűz pusztított Csiszérben

               Fél hektár ötéves ültetés és 20–25 hektár erdôkitermelés után maradt csutakos, növényzet vált a lángok martalékává hétfô estétôl kedd estig Csiszérben, ott, ahol néhány évvel ezelôtt szintén erdôtűz pusztított. Két ízben is ki kellett vonulniuk megfékezni a lángokat, hiszen újra lángra kapott az oltás után a csutakos.
               Hétfôn este fél tízkor értesítették Kibédi Szilárdot, a polgármesteri hivatal katasztrófavédelemi szolgálatosát. Aznap éjszaka egy óráig oltották a tüzet, majd felügyelték reggel kilencig a tűzoltók. Tíz óra körül ismét lángra kapott a növényzet, és a lángokat csak kedd este sikerült megfékezni. A szél újragyújtotta a tüzet. Szerda reggelig ismét felügyelték a területet.
               Víz nem volt a közelben, így sáncot ástak, hogy elállják a tűz útját. Negyven tűzoltó, tizenöt mellékgazdasági alkalmazott és az erdészettôl közel tízen vonultak ki oltani. Valószínűleg a tűz a 4-es km-i tetôrôl indult, hogy ki, vagy mi okozta, nem tudni.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Üdítôtôl sokan megbetegedtek

               Az ünnep alatt a gyergyószentmiklósi municípiumi kórház sürgôsségi osztályát az idôsek magas vérnyomással, érrendszeri betegségekkel keresték fel. A fiatalok pedig végtagsérülések, ficamok miatt kértek segítséget. Amint dr. Coman Andrei Jder, a mentôszolgálat orvosa elmondta, a tavasz kicsalogatta a fiatalokat a zöldbe, ezért történt a szokásosnál több baleset. Viszonylag kevés alkoholtól történô megbetegedést jegyeztek be a nagy könyvbe. Mindössze féltucatnyian ittak többet a kelleténél. Vesegörcstôl elég sokan szenvedtek, többnyire a szénsavas italok, fűszeres étkek miatt. Ugyanakkor akadtak, akik gyomorrontás miatt kértek orvosi segítséget. Az orvos azt is elmondta, több allergiás megbetegedés is volt: a felnôtteknél a sör, a gyerekeknél pedig a színezett üdítôitalok váltottak ki allergiás tüneteket. Ha este kitöltenek egy pohár üdítôt, reggelre megszínesíti a pohár falát, képzeljék el, hogy a gyerekek májával mit tesz? – tette hozzá. Az allergiás gyerekek szüleinek is elmondta, és ezúton is tanácsolja a szülôknek, hogy inkább házi gyümölcsszörpbôl készítsenek üdítôitalt gyerekeik számára.
               Akadt munka tehát a szolgálatos orvosoknak. De meggyôzôdésem, hogy akadt, aki több-kevesebb sikerrel otthon kúrálta magát az „ünnepi” gyomorrontás miatt.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Tiltakoztak a bírósági alkalmazottak

               Országos tiltakozáshoz csatlakoztak a Gyergyószentmiklósi Bíróság alkalmazottai csütörtökön. Déltôl két óráig tartott a tiltakozás. Fodor Tímea Katalin, a bűnügyi végrehajtó-iroda jegyzôje, az akció szóvivôje amint mondta, a tiltakozáshoz csatlakoztak, mert a 2008. április 25-én hozott 668/R számú végleges és visszavonhatatlan Marosvásárhelyi táblabírósági végzés által nyert és azóta is elmaradt javadalmazási jogokat nem fizették ki. Ez a veszélyességi és neuropszichikai túlterhelési pótlék, ami az alapfizetés ötven százaléka. Ezt a pótlékot, annak ellenére, hogy beírták a munkakönyvekbe, nem akarják kifizetni. A gyergyószentmiklósi bíróságon 12 személyt érint: a bírósági jegyzôket, irattárosokat, az apródot, illetve a postai kézbesítôt.
               Amint mondták, remélik, hogy a miniszter betartja a törvényt, és szóba áll a Projust szakszervezet vezetôjével, mert ez idáig nem akartak tárgyalni. Amint mondták, nem fizetésemelést követelnek, hanem a jogerôs bírósági végzések betartását. Amennyiben nem születik kedvezô döntés, folytatják a tiltakozást, ha nem változik semmi, az európai jogok tanácsához fordulnak. A tiltakozás alatt a munka nem áll le, mert akinek feladata van, azt elvégzi.
               – Igaz, nem fizetik ki a túlórákat, az irattárosoknak a közönségszolgálatot, azt sem, amikor az elôzetes letartóztatás van, és éjszaka be kell jönnie a szolgálatosnak, aki nem hagyhatja el a várost. Mindenki legalább másfél alkalmazott helyett dolgozik, azt sem fizetik, és azt sem, amirôl bírósági végzésünk van – tette hozzá Benedek Ana fôjegyzô.
               Április 13-án 10–13 óra között Bukarestben országos tüntetésre került sor, a bírósági alkalmazottak tüntettek az Igazságügyi Minisztérium elôtt.
               Lapzártakor érkezett a hír, hogy Cătălin Marian Predoiu igazságügyi miniszter tárgyalásra hívta az országos Projust Szakszervezet képviselôit április 16-ra.
    Kedves-Tamás Gyopár

    „A város kulturális életének gerincét töri el”

               Még tizennyolc napra elegendô a Gyergyószentmiklósi Művelôdési Központ fenntartására kiutalt költségvetés, adták tudtunkra a kedden tartott sajtótájékoztatón Kolcsár Béla és Barti Tihamér igazgatók. Elégedetlenségének adott hangot a kulturális intézmény két vezetôje, mint mondták, több intézményt érint a szűkös költségvetés. Míg tavaly a fenntartási költség kétszázezer lej volt, idénre 55 ezer lejt irányoztak elô a nagypénteken megszavazott költségvetésben. Már negyvenöt ezer lejt átutalt a hivatal az intézménynek, még tízezer lejt kell utalni az év hátralévô hónapjaira. Ez az összeg felosztva tizennyolc napra elegendô, ennyi napra van fedezet a művelôdési ház működésére. Ha a villanyáramot nem tudják fizetni, az intézményben megszűnik az élet, mondták. Érinti a házban működô intézményeket, köztük a Figura Stúdió Színházat, nem beszélve a rendezvényekrôl: a Gyilkostói Népművészeti Sokadalom, Gyergyói Jazz Napok, Műkedvelô Színjátszók Találkozója, Kisebbségi Színházak Kollokviuma, sorolta a tervezett rendezvényeket Kolcsár Béla.
               A város kulturális életének gerincét töri el a polgármester ezzel a leosztással – véli Barti, aki nem titkolta, összefüggést lát a szűkös költségvetés és a személye között.
               – Az is megtörténhet, hogy a polgármester kreált egy problémát, melyet majd megold, és gyôztesen jön ki az ügybôl. Hát mi ezt nagyon várjuk, különben tovább kell keressük a módját, hogy ne kerüljön sor ajtóbezárásra. Az eleganciának a kultúrában is helye van. A polgármester mondja el, ha velem nem akar dolgozni, ne a kultúra szenvedje meg.
               Az intézmény vezetôi kilátástalannak látják a helyzetet, úgy vélik, csak napok kérdése, hogy lakat kerüljön az intézmény ajtajára.
    Baricz-Tamás Imola

    Tányérok kozmetikusa
    Ecsetje nincs, de van rengeteg ötlete

               A festés az élete. Arcot, tányért, üveget, bögrét, tojást, falat, bármit, csak festeni. Bajkó Andrea végzettségét tekintve kozmetikus, azzal is foglalkozik, a testfestés a kedvenc ezen a területen, de akár éjszaka is nekiáll, hogy egy-egy tányért megfessen. A csodálatos, hogy nem használ speciális eszközöket, technikákat, sablonokat, azonban sok olyant, amit meg lehet találni a ház körül. Különlegesek az ötletei, a módszerei, a technikái, talán ezért olyan lenyűgözô minden, ami a keze alól kikerül.
               A lakásban a falra akasztott tányérokat nézegetve kíváncsiak voltunk, milyen stílust, irányzatot követ Andrea a festésben.
               – Népiesnek tűnnek a tányérjaid, a felhasznált motívumok…
               – Nem vagyok népművész, és még csak művész sem. Nem tudom, népiesek-e a motívumok, a minták, ez nekem csak úgy jön. Be sem mérem, hogy az a kör arányos legyen. Elrontani sem tudom, illetve el tudom, de nem észrevehetô, mert kiigazítom egy következô mintával. Nem használok sablont, alapmintát, vonalzót, nem másolok. Ezen sokan csodálkoznak. Veszem a tányért, a festéket, a közepébe teszek egy pöttyöt, aztán jön a többi magától. Mindig belülrôl kifelé haladok.
               – Mikor készítetted az elsôt?
               – Talán ’96-ban. Édesanyám – aki nagyon szépen rajzolt és festett – testvéréjék foglalkoztak edények forgalmazásával. A kicsorbult vagy hibás tányérokat nekem adták. Azokon kijavítgattam a hibákat. Így kezdôdött. Mégsem szerettem volna képzôművészetet tanulni, a kozmetikát választottam, és azon belül a testfestést szeretem nagyon. A városi gólyabálra én festettem a lányokat. A teljes testfestést csak kevesen merik vállalni, és ahhoz alkalom is kell. Mindent szeretek, ami pepecs, türelmet igényel.
               – Tetoválás?
               – Nem szeretem, nem tetszik, így csinálni sem tudnám. A testfestés egész más. Az alkalmi, ki lehet rakni kövekkel, lemosható, lehet változtatni. Mondjuk, Gyergyó ilyen tekintetben kis halacska.
               – Milyen festéket használsz a tányérokhoz?
               – Ki fogtok nevetni, kocsifestéket, más festéket is próbáltam, de nem vált be. A bio-pártiak biztos elítélnek, de ezek nem használati tárgyak.
               Korondról veszem az agyagtányért, fehérre festve kérem, úgy viszem rá a különbözô színű mintát. Korábban használtam porcelántányért is, arra viszonylag könnyebb festeni, mert csúszik, de hamarabb lepattog róla a festék. Nem ecsettel festek, hanem egy kifogyott filctollat, vagy fültisztító pálcikát, esetleg fogpiszkálót mártok a festékbe. Sokan azt hiszik, hogy van egy csomó ecsetem, de nincs.
               – Mennyi idô alatt készül el egy tányér?
               – Két-két és fél óra, a mintától függ, nem a tányér nagyságától. Egy-két napot száradnak.
               Két gyerek, délelôtt irodai munka, háztartás mellett nem könnyű ilyen idôigényes hobbinak hódolni, de annyira szereti, hogy ha nincs máskor ideje, akkor éjszaka veszi kézbe a tányérokat, vagy bögrét, mert azt is kidekorálja, sôt akár a szoba falára is fest virágokat hangulatteremtésképpen, vagy Vukot, Micimackót a gyerekszoba falára, és húsvétra tojásokat ír. Nála szinte természetes, hogy nem a hagyományos módszerekkel teszi ezt sem, hiszen „feltalált” egy módszert: folyékony hibaigazítóval rajzol motívumokat a pirosra festett tojásra.
               – Mivel szeretnél foglalkozni, ha aszerint kellene válassz, hogy megélhess belôle?
               – Imádom a kozmetikát, imádom a tányérfestést, nem tudnék választani, ezt a kettôt semmivel sem cserélném el. Nem bánom, hogy nem végeztem művészeti iskolát, lehet, többre vittem volna, de így pont jó nekem. Sok dolog van, amit szeretek, ezért nem lenne megfelelô számomra, hogy egy szalonban ücsörögjek, vagy állandóan egy irodában dolgozzak.
               – A fiaid festenek?
               – Roli inkább szemlélôdik. Még csak két és fél, és három és fél évesek. Az ô szobájukat szeretném kis halacskákkal kidíszíteni, már alig várom.
               Aztán elôkerülnek a piros tojások, a korrektor. A kedvünkért megmutatta, hogyan készülnek az ô hímes tojásai.
               – Soha nem festettem kesicével, viasszal. Saját stílusom, módszereim vannak, ezeket használom, mert ez vagyok én. A tojásfestékekkel nem vagyok megelégedve, nem tudok olyan igazi, élénk piros színt elérni. Nekem is örömet jelent, ha adhatok pár tojást ismerôsöknek, és a locsolóknak is ezt adhatom.
               – Hány tojást festessz húsvétra?
               – Régen akár száz darabot is, ma már annyit nem, nincs annyi idôm.
               – Sok pénzbe kerül ez a hobbi?
               – Nem annyira. A festékeket, a színezôket, a tányérokat veszem meg. Olykor ragasztok a tányérokra rizsszemeket, kukoricát, de az is kéznél van.
               2000-ben készült tányért, bögrét mutat meg, ezek a legrégebbiek, amelyek még megvannak, hiszen a tányérok több helyre elkerültek már ajándékként. Csak néhány van otthon, ahhoz képest mennyit készíthetett tizenhárom év alatt. Kérésre készít bármilyent: ráfesti a házi áldást, vagy szülinapra, különleges alkalmakra is készít nemcsak tányérokat, gipszképeket is.
               – Ez nekem kikapcsolódás. Ha éjszaka jött egy ötletem, felkeltem és megvalósítottam. Ha éppen nincs kedvem vagy türelmem, inkább hozzá sem fogok, nem lesz jó belôle. Nehezemre esik, hogy egyformákat készítsek, másolni egyiket a másikról sokkal fárasztóbb. Hasonló minták megfordulnak, de nem lesz ugyanaz.
               – Intenzíven élsz…
               – Igen, nincs unalmas percem, pörgôs az életem. Nyáron kertészkedek, sokat kirándulunk. Néha én is csodálkozom magamon, hogy van ennyi energiám. A fáradtságot palástolom. Hatkor, fél hétkor kezdôdik a napom, és tizenkettô elôtt sosem ér véget. S mindig azon gondolkozom, mi újat valósítsak meg. Így lett egyszer csak egy váza az érdekes formájú borosüvegbôl. Ez a kedvenc vázám. Kértek Valentin-napi tányért, de unalmasnak tartottam, nem festettem.
               – El tudnálak képzelni lakberendezônek…
               – Én is magam, de hogyan ennyi minden mellett. Karácsonyra festettem gömböket is, hóemberekkel, csillámmal. Minden olyan helyen el tudom képzelni magam, ahol a kézimunkát értékelik. Nem szeretem a giccset.
               – Mit szól ehhez a férjed?
               – Szereti. A kisfiam szokta mondani, mikor néz festés közben, hogy anyu, büszke vagyok rád. Én örülök neki.
               „Azt szeretem magamban, hogy vannak ötleteim, hogyan lehet feldobni a hétköznapi tárgyakat. Nagyon sok ötletem van” – mondta. S még, ha büszke is erre a család, az lehet a boldogság.
    Rancz Enikô

    Nagypénteki vérfürdô az esztenán
    A medve azóta is visszajár

               Futótűzként terjedt a hír a nagypéntekre virradó éjszakai medvejárásról, vérfürdôrôl, melyet alig három-négy óra alatt rendezett a barna bundás. A hivatalba már délelôtt érkezett bejelentés a Károlyék-patakán történtekrôl. Az évek óta pásztorkodással foglalkozó Tankó András 34 juhát és 17 bárányát ölte meg a medve, sajátjai voltak, és csak azok maradtak életben, amelyek a medve által tépett nyíláson keresztül megszabadultak.
               A történtekrôl, az egyelôre a kárral maradt pásztorral beszélgettünk; elmondta, csütörtökrôl péntekre virradó éjszaka járt a medve. Ekkor a tizenhét éves fia volt kint, ô hajnali fél négykor ment vissza a Károlyék-patakán lévô szállásra. A fia, mint mondta, a kutyákkal együtt futott, kiabált, de ahogy a medve kezdte szedni, hajigálni a deszkákat, tépte a szín oldalát, nem volt, amit tegyen.
               – Amire én odaértem, a nagy medve még a csutakokat is hajigálta visszafelé, csúful csinált. Ilyen esettel én nem találkoztam, pedig pásztorkodtam eleget. Ennyi károm egyszerre sose volt. Olyant láttam, hogy egyet, kettôt megsebez, elvisz a medve, de ilyent… Állítólag 450 kilogramm körüli lehet, ezt mondták a szakemberek, akik nagypénteken kijöttek. Nagy kár ez, a juhokat kiteleltük, most kezdenének hasznot hozni. Az egész nyájból csak 12 juh, s egy bárány maradt, azt sem tudjuk, megélnek-e. A medve visszajár minden éjjel, s mi hajtjuk, mert szarvasmarhák is vannak. Én nem félek tôle, annyit láttam már életemben.
               Tankóék kutyákkal, lámpákkal felszerelkezve minden éjjel hajtják a medvét, védik javaikat, mert ahol egyszer élelmet kapott, ölt, oda visszajár.
               A Természeti Értékek Megôrzése Egyesület-vezetôje, a balánybányai medve-visszavadító központ irányítója, Bereczki Leonárdo állítja, medve ilyet nem tesz, a „vérmedvés” történet arra jó, hogy még egy bundást kilôjjenek, pedig amúgy is kevés van belôlük.
               Nagy medvérôl van szó, a medvetalpnyom átmérôje 17 cm, erôsítette meg dr. Gáll József állatorvos, aki a helyszínen is szemügyre vette, fülszám szerint beazonosította a megölt állatokat. Vadállat volt, a nyúzott-szúrt sebek egyértelműen erre utalnak, a medve képes ilyet csinálni, kibontja a szájvánt, mondta Gáll doktor. Ekkora kárral eddig nem találkozott, és mint mondta, reméli, nem is fog. Mivel vad okozta a halálos sérülésüket, elrendelte: emberi fogyasztásra a fertôzés miatt alkalmatlanok, így elkobozták a tetemeket.
               A kár nagy: 250–300 lejt ér egy juh, tízezer lej körüli a veszteség. Az aktacsomó összeállítása megtörtént a kár megtérítése érdekében, tudtuk meg Gáll doktortól.
               A kártérítés a környezetvédelmi minisztériumtól kellene érkezzen – közölte Duşă Ilie, a tölgyesi erdészet vezetôje, ezen erdészetnek vadászterülete a Károlyék-pataki rész. A dokumentációk eljutottak a szakhatósághoz, de várni kell.
               A juhok tetemét a gyergyószentmiklósi önkormányzat mellékgazdaságának alkalmazottai segítségével szállították be pénteken, és szombaton vitték Brassóba, hogy megsemmisítôdjenek – tudtuk meg Lázár Zoltán alpolgármestertôl. Arról is tájékoztatott, hogy a terület, melyen vérfürdôt rendezett a medve, a tölgyesi vadásztársasághoz tartozik. A kilövetési engedélyre várnak, remélik, hamarosan megérkezik, mondta Gáll doktor, mert erre a vadászterületre már volt engedély medve kilövésére.
               Remélik, nemsokára megérkezik az újabb engedély, és akkor tovább nem kell éjszakánként Tankóéknak kergetni a medvét, félteni a még megmaradt állatokat. Tavasz van, egyre több pásztor ver tanyát a szomszédos legelôkön, ahol az éj leple alatt bármikor látogatóba érkezhet a medve.
               Ha nagypénteken megtette, bármikor lakomázhat a nyájakból.
    Baricz-Tamás Imola

    A pszichiáter válaszol
    A táplálkozási magatartás zavara (evészavarok)

               Rovatunk befejezô részében az evészavarokról olvashatnak. Dr. Babos Hunor pszichiáterrel készült interjú-sorozatunkban beszéltünk az alkoholizmusról, a depresszióról, a szorongásról és sok más olyan lelki betegségrôl, melyeket kissé megismerve talán bátrabban megyünk orvoshoz, vagy visszük szakemberhez hozzátartozónkat, ha beteg lesz.
               – Mit nevezünk evészavarnak?
               – Két fajtájáról szeretnék beszélni: az anorexia nervosaról és a bulimia nervosaról. Bár viszonylag gyakori betegség, jellemzô, hogy az emberek nem fordulnak orvoshoz vele. Bár filmek, cikkek kapcsán ismert betegségrôl beszélhetünk, legtöbbször nem kérnek segítséget a betegek.
               – Újonnan megjelent betegségrôl beszélünk?
               – Nem. Az anorexiát a XVII. században már leírták, de lehetséges, hogy az utóbbi idôben gyakoribb, mint régebb. Egyértelműen összefüggésben van a szépség- és karcsúságideállal. A bulimia viszonylag újabb kórkép, a XX. században került leírásra.
               – Vegyük külön…
               – Az anorexia lényege a súlyfóbia, a félelem az elhízástól. Ugyanakkor a bereg testkép-zavarral küszködik, ami azt jelenti, hogy akkor is kövérnek látja magát, ha nagyon sovány. Tesztekkel jól mérhetô ez, hogy saját „soványságát” nem ismeri fel. Jellemzôje továbbá a testsúly-csökkenés, azaz az elvárt testsúlynál (amit a testtömeg-index alapján számolunk ki) legalább 15%-kal kisebb a beteg súlya, továbbá kimarad a menstruáció egy bizonyos súlycsökkenés következtében. Ha fokozódik a kóros soványság, akkor az alultápláltság jelei is megjelennek: lelassul a szív, csökken a vérnyomás stb; ha tovább csökken a beteg súlya, akár halálos is lehet.
               – A bulimia…
               – Fôként a falásrohamokról ismerhetô fel, ami azt jelenti, hogy rovid idôn belül nagy mennyiségű táplálékot fogyaszt el úgy, hogy elveszíti a kontrollt az evés felett. Akár 50 000 kalóriát is elfogyaszthat egy étkezés alkalmával, míg a napi normális mennyiség 2–3000 kalória. A szokásos táplálékmennyiség többszörösét képes megenni rövid idô alatt. Ezt követi a bűntudat, majd a különbözô testsúly-csökkentô módszerek alkalmazása: önhánytatás, hashajtózás, vízhajtózás, koplalás, testedzés. Jellemzô továbbá a túlzott aggodalom a testsúlyért, az alakért. Bulimia megjelenhet akármilyen testsúlynál és szintén válhat életveszélyessé. Napi többszöri hánytatásnál felborul a szervezet ionháztartása, ami szívritmuszavarokat, görcsös állapotokat eredményezhet. A két betegség keveredhet is, ugyanakkor a betegek 80%-ánál szövôdményként megjelenhet a depresszió és más pszichés betegségek is.
               – Hogyan kezdôdik?
               – Mindkét betegség tízsszer gyakoribb nôknél, mint férfiaknál. Az anorexia korábbi életkorban kezdôdik, 12–18 éves korban, a bulimia pedig 17–25 év között. Más-más személyiség jellemzô a két betegségre. Az anorexia esetében teljesítményorientált, perfekcionista, kényszeres személyiség; míg a bulimiánál labilis, impulzív emberrel találkozunk. Az evészavarok fiatal nôk között 1–4%-ban fordul elô. A bulimia ugyanakkor 2–3-szor gyakoribb mint az anorexia.
               – Okai…
               – Úgy tartják, hogy többtényezôs betegségrôl van szó. Biológiai, pszichológiai és szociális okai egyaránt vannak. Több elmélet létezik erre vonatkozóan. A családdinamikai elmélet szerint például az anorexia esetében legtöbbször a szülôkrôl való leválás, önállósodás folyamatában vannak nehézségek, a szülô mindent „felvigyáz”, ezért a kamasz legalább az evést megpróbálja kézben tartani. Persze, mindez nem tudatosan zajlik. A szociális tényezôk közé tartozik a már említett szépségideál, valamint az ezzel összefüggésbe hozható foglalkozások mint pl. táncosok, manökenek, sportolók, ahol megkövetelt a megfelelô testsúly és alak. Ezek persze csak hajlamosító tényezôk, önmagukban nem vezetnek evészavarhoz.
               – Hogy kerül orvoshoz a beteg?
               – Nagyon fontos, hogy nincs betegség-belátása. Éppen ezért leggyakoribb, hogy a család, a hozzátartozók kérnek segítséget. Elôbb-utóbb a beteg orvoshoz kerül, annyira legyengül.
               – Kezelése…
               – Anorexia esetében elsô a testi állapot helyreállítása annyira, hogy általános állapota elfogadható legyen. Gyógyszeres kezelése specifikusan az anorexiának nincsen. Tekintve, hogy elég gyakran párosul depresszióval, kezelhetô antidepresszánsokkal, de nem beszélhetünk kiváló eredményekrôl. A lelki hátterét kell kideríteni, ajánlott a családterápia, fôleg fiatalabb lányok esetében. Ez a leghatékonyabb. Idôsebb nôknél az egyéni pszichoterápia különféle formája alkalmazható jó eredményekkel. A bulimiánál is elsô a testi állapot helyreállítása. Itt a gyógyszeres kezelés eredményesebbnek bizonyult, mint az anorexia esetében. Mellette pedig pszichoterápiás kezelésre van szükség, fiataloknál pedig ugyancsak a családterápia ajánlott.
    Csata Orsolya

    Eltűnt

               Kinek volt az érdeke, hogy eltüntesse Csomafalva 1909-es évi Rendszabályzatát?
               Az államvizsgai dolgozatom elkészítéséhez a társadalmi tudományok terén igen sok kutatómunkát kellett végezzek. E kutatómunka alkalmával találtam rá Csomafalva község 1909-es évi Rendszabályzatára. Nagy érdeklôdéssel olvastam. Az 1900-as években készítették, és 1905-ben hagyta jóvá a csíkszeredai Magyar Királyi jegyzôség, majd bíróság. Az igazi önrendelkezés példaképe volt. Ebben olyan szabályzók, szabályozások voltak, melyek kötelezô érvénnyel bírtak a falu egész közösségére. A község ügyes-bajos dolgait, ha kellett, ha nem, nem utalták a bíróságokra megoldás végett. Azo-kat megoldották a község elöljárói a lakosság közreműködésével. A problémák megoldásában nagy szerepük volt a tízeseknek, majd pedig a népgyűléseknek. A falu bírói nem önkényeskedhettek, s egyes esetekben nem is szavazhattak, hanem el kellett fogadják a képviselôtestületek többségének vagy a falugyűlésnek a határozatát. A népgyűlés határozata ellen csak a bírósághoz lehetett fellebbezni. A szabályzatban nagy szerepe volt a közjónak. Megszabták a falu polgárainak kötelezettségeit és jogait. Azokat senki nem sérthette meg. Elsôrendű feladatuknak tartották az iskola, tanítók, tanulók támogatását. Meghatározták az anyagi támogatás forrásait, melyben nagy szerepe volt a közbirtokosságnak. Az utak, utcák, patakok, kutak tisztántartásának módját. A lakosság példásan összetartott a tűzoltásban, mely ma is példa lehet a környék lakóinak. Támogatták a halottak hozzátartozóinak megsegítését. A koporsóba elhelyezett halott lábánál letett tálcába tették a lakók azt a pénzösszeget, mellyel támogatni óhajtották a hátramaradottakat.
               Ennek ma is példás hagyatéka van, mely nem létezik a többi falvakban. Közmunkával építették, szépítették a falut. A kalákának igen nagy szerepe volt, a házasulandó ifjak lakásaiknak megépítésében. Ebben a munkában nem csak a rokonok, a szomszédok, hanem mások is részt vettek.
               Külön fejezet foglalkozott a Szent Péter ünnepének megszervezésével, amikor koldulás nem lehetett. Felügyeltek a zsebtolvajokra, az örömlányok elfogására. Azokat letartóztatták, és az ünnep elteltéig fogva tartották.
               Ezt az értékes okmányt a kommunizmus idôszakában nem lehetett mutogatni, nyilvánosságra hozni, hiszen elkobozták volna, mint ahogy igen sok régi dokumentumot elkoboztak, hogy ne lehessen ismerni a székely rendtartást, az önkormányzat hasznos elônyeit. Ezért megôriztem, majd 1990-ben átadtam az akkori polgármesternek és titkárnak. Sajnos, az átadásról nem készítettünk hivatalos jegyzôkönyvet vagy elismervényt.
               2009-ben kellett volna megemlékezni vagy megünnepelni e fontos dokumentum százéves évfordulóját. Azonban e fontos dokumentum eltűnt. Nem találják. A megemlékezés, az ünneplés is így érvénytelen lett. Úgy hallottam (nem tudom, hogy igaz-e), hogy községházainktól, nem csak az én községemben, tűntek el hivatalos dokumentumok. Talán azok vitték el és viszik el, akik arra gondolnak, hogy majd, ha lehet, hasznot húznak belôle, felhasználják saját érdekükben. Tudom, a törvény szerint községeink tanácsainál nem lehetnek titkosított akták. De ez nem azt kellene jelentse, hogy az, vagy azok, akik hozzáférnek, elvigyék vagy megsemmisítsék. Ezért a fontos dokumentumok zár alatt kellene legyenek, és külön nyilvántartás azokról, akik ezekbe betekintést nyertek. Mert ha nem, az történhet, ami történt az általam átadott igen fontos dokumentummal. Kár érte. Hiszen az utódnemzedék láthatta volna, hogy Csomafalván volt rend és becsület, összetartás és egymás iránti tisztelet.
               Csomafalva polgármestere bármennyire szeretné megismerni és megünnepelni e fontos dokumentum 100 éves évfordulóját, nem teheti, és ô is bánja ezt. Ki tud segíteni neki? Kérem, segítsen.
    Király Sándor

    A fagáz

               A fagáz a fa száraz lepárlása során keletkezô éghetô gázkeverék. Ez a lepárlás – mely a technikában pirolízisként ismert – egy magas hômérsékleten lejátszódó (700 fok 0C feletti) reakció, ami korlátozott mennyiségű oxigén jelenlétében megy végbe. Hétköznapira fordítva a szót, az egész folyamat nem egyéb, mint egy zárt térben végbemenô tökéletlen, senyvedéses égés. Az így kapott gáznemű anyag metán, szén-monoxid, szén-dioxid, hidrogén és nitrogén keveréke. Ez a gáz jól felhasználható hôtermelésre (fűtésre), elektromos áram fejlesztésére, és belsôégésű motorok működtetésére. A fenti gáznemű összetevôk mellett keletkezik még faecet, kátrány és faszén.
               A fagázt az elektromos áram elterjedése elôtt világításra használták, akkor „világító gáz” volt a neve. A két világháború közti idôszakban kezdik járművek működtetésére használni. A második világháború éveiben a német hadsereg kiterjedten alkalmazta ezt a hatóanyagot, ezzel mérsékelve a cseppfolyós üzemanyagok hiányát. Az ötvenes évek elején vidékünkön is működtek fagázas traktorok az erdôkitermelésben. Ezeket akkor a Szovjetunióból hozták „segítségképpen” azért, hogy minél több fát vihessenek el a „nagy testvérhez” hadijóvátételképpen.
               Mivel a fa nem egynemű anyag, a szakirodalomban a fagázra vonatkozó adatok meglehetôsen eltérôek. A következôkben közölt adatok az energieberatung.ibs-hlk.de honlapról származnak. Ezek szerint 100 kilogramm fából 34–40 m3 fagáz, 30–40 kilogramm faszén, 4–5 liter kátrány, 40–55 kilogramm faecet keletkezik. Az elgázosítás során a fa körülbelül 85%-a alakul fagázzá, a fennmaradó 15%-ot a fent jelzett összetevôk alkotják. A járművekben való felhasználás esetén a megtermelt gázt szűrik, eltávolítva belôle a kátrányt, valamint a levegôt, a hamut, a porszemcséket, ezután lehűtik, és a motortérbe vezetik. Az energiatartalma 4 kWh/m3. A faanyagra vonatkozólag van néhány betartandó feltétel. Legyen száraz. A legmegfelelôbb az a faapríték, melynek a granulációja 30–70 mm között van (G50-es). Fűrészpor, fapor kizárt, korhadt, befülledt fa szintén.
               A fenti granulációnál nagyobb vagy kisebb darabokból álló apríték rontja a generátor hatásfokát. Ez a honlap a következô összetételt adja meg: metán (CH4) 8%, szénmonoxid (CO) 20%, széndioxid (CO2) 20%, hidrogén (H2) 38%, nitrogén (N2) 14%.
               A fagázalapú energiatermelés nem fokozza a légkör széndioxid-terheltségét (nem növeli az üvegházhatást). Működése során csak annyi szén-dioxid szabadul fel, amennyit a fák feldolgozásuk elôtt elnyeltek.
               Napjainkban, amikor világszerte nagy erôfeszítések történnek a foszilis-fütôanyag-függôség csökkentésére, a fagáz fontos tényezôként lép színre, mint bôvítetten újratermelhetô energiaforrás.
    Lemhényi Pál

    Mint a mesében...
    Fotópályázat Benedek Elek emlékére

               A Magyar Művelôdési Intézet és Képzôművészeti Lektorátus valamint a Kovászna Megyei Művelôdési Központ nyílt fotópályázatot hirdet Benedek Elek születésének közelgô 150. évfordulója alkalmából. A pályázatra beérkezô művekbôl fotókiállítást rendezünk Budapesten és a Nagy Mesemondó szülôfalujában.
               Az MMIKL arra kéri az alkotókat, hogy a fotópályázat címét értelmezzék sokoldalúan, szabadon és kreatívan. Minden olyan alkotásnak örülnek a rendezôk, amely a fotóművészet kifejezôeszközeivel mesél az álmainkról, a vágyainkról, a vizuális fantáziánkról, a játékos emberrôl, a játék örömérôl, a varázslatos és meseszerű látványokról.
               A fotópályázaton bárki részt vehet, életkortól, foglalkozástól és lakóhelytôl függetlenül. Egy szerzô maximum 10 db egyedi papírképet küldhet be. Aki sorozattal pályázik, a nevezési lap minden sorába a sorozat egy felvételének címét írhatja be, de így elfogadja azt is, hogy a zsűri az egyes képeket bírálja el és szabadon választ azok közül. A papírképek mérete 21x30 cm (+- öt milliméter megengedett eltéréssel). Elkészítésük technikája és technológiája nincs korlátozva, mint ahogyan az alkotói szabadság sem. A fotók hátoldalán – a nevezési lappal egyezôn – szerepeljen a szerzô neve, a kép sorszáma és a kép címe.
               A kiállítás rendezôje gondosan bánik a beérkezô pályaművekkel, de a szállítás közben keletkezô károkért nem tud felelôsséget vállalni. Mivel a képekbôl rendezett kiállítások ôrzése, felügyelete szinte sehol sem biztosított, ezért az onnan jogtalanul eltulajdonított képekért sem tudunk anyagi kártérítést fizetni, de a megismételt nagyítás költségét méltányosságból fedezzük.
               Díjazás: a zsűri javaslata alapján öt pályázó oklevelet és egy-egy 4000 Ft értékű, fotóművészeti albumot kap ajándékba.
               Beküldési, beadási cím:
               MMIKL, 1011 Budapest, Corvin tér 8.
               Nevezési lap igényelhetô: gyoril@mmi.hu.
               Pályázati naptár
               Beérkezési határidô: 2009. május 1.
               Zsűrizés: 2009. május 15-ig;
               Értesítés az eredményrôl kizárólag e-mailben, a Fotósélet hírlevélben és a www.mmi.hu weblapon: 2009. május 25-ig
               Az elsô kiállítás tervezett ideje: 2009. július
               A ki nem állított képek a zsűrizés után – elôzetes idôpont egyeztetéssel bármikor elvihetôk.
               A kiállításon szereplô képek visszaadásának várható ideje: 2010. július 30-ig.

    Rajzpályázat

               A pályázat címe: „Közösségben jobb!”
               Többféle közösségekkel, csoportokkal találkozunk mindennapjainkban. Család, baráti társaság, osztályközösség, hittancsoport, ifi közösség... stb. Biztosak vagyunk benne, hogy te is több közösséghez tartozol. Miért jó neked ott? Szerinted miért szeretnek az emberek közösséghez tartozni? Rajzold le ötleteidet, élményeidet, és küld el nekünk, mi nagyon várjuk!
               Részt vehetnek 6–18 éves fiatalok.
               Méret, technika: A4-es lapon bármilyen eszközzel (kivéve számítógép).
               Díjazás: Minden kategóriában az elsô 3 helyezett olyan értékes ajándékot kap, amely bebizonyítja, hogy közösségben valóban jobb!
               Beküldési határidô:
               2009. V. 1.
               Postacím: Háló Egyesület, 1053 Budapest, Ferenciek tere 7–8. III. lépcsôház II. emelet 9.
               A borítékra kérjük ráírni: Közösségben jobb!
               Minden kép hátoldalára kérjük ráírni a következô információkat:
               Az alkotó neve, kora, szülô telefonszáma, szülô email címe (ha van), levelezési címe, iskolájának neve, címe, telefonszáma, a felkészítô pedagógus neve.
               A zsűri döntésérôl levélben, illetve telefonon értesítünk minden alkotót.
               Személyes információ:
               Gaga Zsuzsa
               Tel.: 06-20-4743025
               E-mail: gaga.zsuzsa@halo.hu
               Háló Egyesület
               Tel.: (1)-266-0723
               www.halo.hu

    Florida Csíki Teréz szemével

               Amerika – sok embernek vágyálma elutazni, látni a világ legfejlettebb államait. Ma már egyre több embernek van erre lehetôsége, és ha egy rokonunknak van szerencséje eljutni a paradicsomnak, az ígéret földjének hitt világba, különös kíváncsisággal várjuk, hogy elmesélje, mit látott, hogyan látta az Egyesült Államokat.
               Csíki Teréz, nagymamám testvére, hatvannyolc évesen vágott neki a hosszú útnak. Gyermeke és családja hat éve él Floridában, ôket látogatta meg. Hazaérkezése után arról faggattuk, milyennek látta azt a világot, amelyet itthon fejlettsége, az ott élôk életmódja tekintetében követendô példaként említenek.
               – Az elsô benyomása, érzése, tapasztalatai?
               – Az elsô kellemes élményem az volt, hogy az unokáim virágcsokorral vártak. A repülôtéren a rengeteg ember volt a furcsa. Aztán mikor kimentünk elôször megnézni a környezetet, a sok gyönyörű növényben, virágban és pálmafában gyönyörködtem. Mondta is a fiam: anyu addig nézi a fákat, hogy beleesik a tóba. Nagyon sok a tó ott, és azok is gyönyörűek, no meg a sok apró híd. Aligátor is sok a tavakban, figyelmeztetnek is, hogy nem szabad közel menni a tóhoz, horgászni, fürödni benne, és etetni sem szabad ôket. Számtalan mókus van a fákon a lakóterületeken, és nagyon sok a gyík, vigyázni kell, semmit nem lehet nyitva hagyni, nehogy bejöjjenek a házba, na meg a szúnyog rengeteg. Mindent szúnyoghálóval vonnak be, nyáron csak hosszú ruhákban lehet kimenni a szabadba.
               Az utak természetesen jók. Egyik este mentünk haza, épp törték fel az aszfaltot, 20 kilométert, és reggelre mindent elvégeztek úgy, hogy nem is látszott, hogy pár órával azelôtt törték fel.
               – A család otthon érzi magát Amerikában?
               – Nem mondhatom. A magyar ismerôsök, barátok, rokonok hiányát a legnehezebb megszokni. Nem is szokták meg. Nincsenek ott magyar barátaik, csak más nemzetiségűek. A Magyar Házban pedig az ’56-ban kimenekült magyarok találkoznak, nincsenek fiatalok.
               – Miért?
               – Nem ott laknak. Ez a vidék (Sarasota és környéke) nyaralóhely. A lakosság többsége az idôs korosztályba tartozik. A magyar fiatalok nagyrészt amerikai családba házasodtak, beolvadnak. Az is érdekes, hogy északi területen is van lakásuk és délen is, mikor, hol jobb a hômérséklet, ott laknak. Floridában április-májusban elviselhetô még a meleg, ekkor van a turistaidény, aztán nagy a forróság.
               – Ridegek az emberek?
               – Nem, én nagyon barátságosnak találtam ôket, mosolyognak, kedvesek. Nem ért megkülönböztetés azért, mert külföldi vagyok, vagy nem ismerem a nyelvet.
               – A Magyar Ház…
               – Egy magyarokat tömörítô közösség Venice és Sarasota között. Egy nagy épület, amelyre a magyar, az uniós és az amerikai zászló is ki van tűzve. Rendszeresen tartanak misét, kulturális rendezvényeket szerveznek, így az ott töltött egy hónap alatt kétszer is voltam bálban. A március 15-i ünnepségük gyönyörű volt. Az ’56-os magyarok nagyon összetartnak, igazán átélték, átérezték a megemlékezést. Ha ôk kihalnak, nem lesz, ki fenntartsa a Magyar Házat. A fiatalokban nincs meg ez a magyar érzés.
               Énekeltük a himnuszokat, a székely himnuszból csak az elsô szakaszt tudtam elénekelni, mert aztán elcsuklott a hangom, s a mellettem álló megkérdezte: ugye, erdélyi vagyok. Mert olyan szívbôl énekelte – mondta a magyar ajkú hölgy, akinek a férje amerikai. Aztán a címet is odaadtam, fognak jönni Erdélybe.
               A magyarok ebben a házban minden pénteken találkoznak, énekpróba van, az unokám ott zongorázik. Egy hónapban egyszer van katolikus és református mise, a március volt ilyen, hogy minden vasárnapra megvolt a program. Néha rendeznek bálokat is, hogy valamibôl jöjjön pénz, tudják fenntartani magukat. A vasárnapi mise után ott is ebédelhet az, aki megveszi. Csak magyaros ételeket szolgálnak fel.
               – Befogadja az amerikai társadalom a magyarokat?
               – A senki földje, de a mindenki országa Amerika. Mindenkit befogadnak. A magyarok hamarabb kinézik egymást, mint egy amerikai a más nemzetiségűt. Nem volt rossz tapasztalatom. A legtöbb spanyol, néger nagyon kevés van. Kint hagyhatod a biciklit, nyitva hagyhatod a garázsajtót. Esetleg a szomszéd beszól telefonon, hogyha régóta nyitva van és nincs mozgás, akkor is csak azért, mert nem szép látvány egy garázs belseje.
               – Ott is érezhetô a válság?
               – Sokan fektették a pénzüket ingatlanba, és most nem tudják értékesíteni. Ott is minden drágul, a benzin is sokat drágult egy hónap alatt. A távolságok óriásiak, a legközelebbi bevásárlóközpont hét kilométerre van, az iskola ugyanúgy, viszont tömegközlekedés nincs, így muszáj autót fenntartani.
               Amíg ott voltam, egyszer láttam vonatot, a városban – pedig óriási nagy – nincs busz, metró. Mindenki autóval jár.
               Kis üzletek sincsenek, piac sem, csak nagy bevásárlóközpontok, amelyeket ugyanúgy kell elképzelni, mint az itthoniakat. Floridában az élelmiszerek, a ruhanemű olcsóbb, különösen árkedvezménnyel, másképp nem is érdemes ruhaneműt vásárolni.
               Van magyar üzlet, ahol csak jellegzetes magyar termékek kaphatók.
               – Milyen érdekességeket látott?
               – Voltunk akvarisztikában, ahol mindenféle tengeri herkentyűt meg lehetett nézni, az érdekes volt. Megnéztünk egy bálna-showt, egy idomár és egy bálna játékát. Sarasota központjában jártunk, ott lehet sétálni, különben nem. Ha meglátnak egyedül sétálni az utcán, a rendôrök leigazoltathatnak. Láttam Florida madarát (nagy kócsag), olyan barátságos madár, hogy meg is lehet simogatni. A környéken jártunk leginkább, amit lehetett, ott megnéztük. Nem tudok más, nagy különlegességrôl beszámolni.
               Nem jött haza elájulva a látványtól, az érzéstôl, hogy más kontinensen, éppen Amerikában töltött egy hónapot. Ô nem lelkendezett elakadó lélegzettel, mint mondja, a sok trópusi növény tetszett neki leginkább, azok a növények, amelyeket mi, itthon dísznövényként megvásárolhatunk, tarthatunk a lakásban, ám mégsem nônek olyan nagyra, és lesznek olyan gyönyörűek, ott pedig úgy nônek, mint nálunk a gyom. Mintha csak sínylôdnének Európában.
    Rancz Enikô

    12. A Kárpátok utca és a Téglagyár utca

               A Kárpátok utca a város nagyon régi utcája. Ezt névváltozatai is jelzik. Talán a város eddig legtöbb nevet viselô utcája. 1773-ban elôször Sikátor utca, aztán Falu kis utcája a neve. 1913-ban Városháza utca, 1920 után Iuliu Maniu utca, 1940-ben ismét Városháza utca, 1945 után Lenin utca, 1989 után Kárpátok utca. Megjegyzendô, hogy nem ismeretlen az Orel utcája név sem, mi több, egyik kimutatásban már 1864-ben is így hívták! Orel Máté ügyvédnek, Orel Dezsô, elsô választott polgármesterünk édesapjának lehettek itt telkei? Központi utca. Rendezett udvarok, szép és nem hivalkodó házak az utca lakóiról azt is elárulják, hogy a középréteghez tartoznak. Tisztviselôk, iparosok, vállalkozók, gazdálkodók lakják. És sok nyugdíjas. Szerencsére, fiatal házasok is élnek itt, a gyermekricsaj tehát nem fog hiányozni ebbôl a Makkos utca és a Temetô utca találkozásáig jó minôségű útburkolattal ellátott utcából.
               Az utca több dologról is mesélhetne. Kezdjük a Városházával? Mikor a polgármesteri hivatal irodái, mikor orvosi rendelôk működnek benne. Szükség szerint. A Zöld Béka vendéglô, a Puskás féle vendéglôként is emlegetett épületében gyermekoromban a Hajlák „fodrászdinasztiának” is volt fodrászüzlete, de az évek során működött ott kocsma, virág- és még ki tudja, milyen üzlet, zöldségbolt. Ma igen jó borokat forgalmazó borpince alagsorában csalogatja Bacchus barátait.
               A régi gyermekkórházban, amit egykor a helyi román pap építtetett, ma a városi kincstár székel. Elôtte a munkaszolgálatosok emlékművét láthatjuk. A csíkszeredai Nagy Ödön alkotását. Vele szemben a másik sarkon emeletes épület állt, a körzeti közegészségügyi hivatal székháza. Lebontása után a város második legrondább épületével ajándékozták meg közösségünket. Az egykori távközlési istállóról lenne szó. A tervezô érdekes magyarázattal is szolgál: azért kellett a díszítôelemnek szánt faoszlopokat páncéllal bevonni, mert a település lakóinak civilizációs szintje ezt megköveteli. A minket ily nagyra tartó tervezô ugyanis e megjegyzéssel tisztázta azt is, hogy miért így néz ki épülete. Égetô megvetésének pontosabb kifejezést nem is adhatott volna.
               A református papilak mögött valamikor apaállat-istálló működött. Ma autójavító üzemel. Vele szemben az ötvenes években a szeku verôlegényei és kínzói ügyeltek a közösség jó közérzetére. Helyükre óvodások, majd a roma iskolások kerültek. A cigány gyermekek jól indult beillesztését, szocializációját öt éve sikerült meghiúsítani a roma iskolának nevezett épület felépítésével.
               Az új kórház elkészülte elôtt szülészet és gyermekkórház is működött abban az épületben, amit valaha leányotthonnak építettek.
               Járványkórháznak hívja Gyergyó népe azt a kórházat, ami dr. Siegler Emil orvosnak köszönheti a létét. Itt dolgozott néhai dr. Kercsó Attila is. Az Aszalos Albert fôorvos vezette osztály udvarán Burján Emil Mikróba című térplasztikáját láthatjuk.
               Az utcából nyílik a város cigánysora, a Téglagyár utca. Az egykori magas kéményű téglagyár helyén az ötvenes évekre egy mély gödör maradt. A gödröt feltöltötték – kis dombot „varázsolva” a helyére – az öntôdébôl idehordott fertôzô kötôanyaggal (furannal) átitatott öntôhomokkal. Megjegyzendô, hogy ez a keverék 100 év múlva is ekcémás megbetegedést okozhat, s tárolása csak a településeken kívül, legkevesebb öt kilométerre épített, jól szigetelt betonbunkerekben ajánlott az elôírások szerint. De hát ilyen apróságokkal Gyergyószentmiklóson nem szokás törôdni.
               Az itt élô és egyre szaporodó roma családok a lét legszélén tengôdnek. Helyzetük javítása senkinek sem fontos. Csak szavazáskor ereszkednek le hozzuk a „nagyok”. Máskor koloncok a közösség nyakán. Tájaikon a szemét az uralkodó díszítôelem, holott a szociális juttatás ellenében néhányukra e sor tisztántartását is rá lehetne bízni.
               Két csövön állandóan folyó vezetékes víz, és a szabad ég alatti illemhelyek biztosítják számukra civilizációs szintjük megtartását. A roma iskolának csúfolt intézmény pedig azt, hogy soha, még véletlenül se illeszkedhessen be bárki a társadalomba. E megjegyzést nem az itt kínlódó nevelôk, hanem az egymást váltó felelôs helyi politikusok kellene, hogy zokon vegyék.
               Szavak helyett egy kis helyzetképpel szolgálunk. Bár úgy gondoljuk, egy egész napos film sem tudná bemutatni az itt tanyát vert nyomort.
               Mai kérdésünk
               Milyen neveken emlegették a Kárpátok utcát 1773-tól?
               A válaszokat április 23-ig várjuk a Gyergyó TV Testvériség sugárúti szerkesztôségébe.
    Bajna György

    Köd elôttem, köd utánam – odavetett városi költségvetés

               Városunk polgármestere úgy ôrzi a város költségvetésének tervezetét, mint a magánleveleit. Ritka jelenség, hogy ilyen, sokakat érintô kérdésben csak a kiválasztottaknak lehet szava, véleménye. Hozászokhattunk Gyergyószentmiklóson, hogy költségvetését nagy viták elôzik meg. A város minden lakosát, intézményét érinti, mire, mennyit költünk. Nem meglepô tehát az érdeklôdés. Az idén változik a szokás. Csak a költségvetés elfogadása után lehet majd vitatkozni, esô után köpönyeget venni. Még a tanácsosok irányában is működik a hírzárlat.
               A város pénze körüli szövögetés nem csak a nyilvánosság szempontjából történik úgy, ahogy a pók fonja hálóját egy homályos sarokban. A sebessége is hasonló. Lassan minden törvényes határidôt átlépünk. Ha az MPP szavazógépe a tanácstestületben egy kicsit is elekad, és lesznek olyanok is köztük, akiknek véleménye, kérdése van, kibontakozik a tényleges vita. Márpedig a költségvetési vita, mint ismeretes, természetébôl adódóan hosszú. Minden egyes lejrôl dönteni kell. Ebben az esetben valóban kicsúszunk a határidôkbôl, ami azzal jár, hogy zárolják a város számláit. Talán ez a húzás-halasztás valódi oka. Másképp nem tudom megérteni, hogy fordulhat elô, hogy egy polgármester úgy utazik Budapestre pezsgôvel poharazgatni, hogy a városát költségvetés nélkül hagyja. Így mindenkinek el kell fogadni mindent, mert sürget az idô, nincs lehetôség mérlegelni, érvelni.
               Az átláthatósági törvény kimondja, hogy harminc nappal az elfogadás elôtt nyilvánosságra kell hozni a tervezetet. Nem mondhatja polgármester Úr, hogy senki se üsse az orrát a dologba, mert nem tartozik rá. A város lakosainak törvény adta joguk, hogy véleményezzék, ismerjék a szóbanforgó dokumentumot. Az is kérdéses, hogy a prefektúra, aki hivatalból köteles ellenôrizni az önkormányzatok döntéseinek törvényességét, miként fog viszonyulni a súlyos mulasztáshoz – a jóindulat jeléül nevezzük csak így.
               Egy biztos. A Gyergyószentmiklósi RMDSZ tanácsosai mindent megtesznek, hogy szembe nézzenek a macskával ahelyett, hogy zsákostól megvegyék. Az RMDSZ frakciójának nincs meg a kellô számbeli többsége, hogy a valószínűleg okkal rejtegetett pénzügyi tételekkel kapcsolatosan a helyes irányba terelje a döntést. Az MPP tanácsosait ösztönözni szeretnénk, hogy vállalják fel, a döntés felelôsség, és ne fordítsanak hátat választóikkal szembeni kötelezettségiknek. Legjobb tudásukat, emberségüket vessék latba.
               Ôszintén bízom benne, hogy Mezei János önmagának szabott egyéves próbaideje, nem arról szólt, hogy tizenkét hónap alatt, magántulajdonná teszi a kevés, még megmaradt közvagyont. Abban viszont már csak reménykedni tudok, hogy ha mégis így van, akkor ehhez a vállaláshoz nem a 2009-es költségvetés a kulcs.
               Barti Tihamér – elnök Gyergyószentmiklósi
               RMDSZ
    (x)

    Ifjúsági- és Diákkonferencia, Csíkszereda, 2009. május 9.

               Programtervezet:
               10.00–10.30 Résztevevôk fogadása, regisztráció;
               10.30–11.00 Megnyitó, köszöntôk;
               11.00–12.00 Díjazások: A közösségért kiemelten tevékenykedô fiatalok díjazása,
               Diákönkormányzatok kreatív projektje,
               Modellértékű projektek munkásai,
               Ifjúságbarát önkormányzatok;
               12.00–12.45 Elôadás: Trendek: viselkedés-, öltözködéskultúra fiúknak és lányoknak (Pálosi Eszter divattervezô);
               12.45–13.15 Kávészünet;
               13.15–14.15 World-café
               Helyszín: a büfé, néhány asztalnál lesz két-három meghívott személy intézményektôl (Hargita Megye Tanácsa, csíkszeredai Városi Önkormányzat, Ifjúsági Igazgatóság, HMT Ifjúsági szaktestülete, Hargita megyei Tanfelügyelôség, Hargita Megyei Kulturális Központ, csíkszeredai Városi Önkormányzat Ifjúsági szakbizottsága stb.), ahova az érdeklôdô fiatalok és diákok leülhetnek és beszélgethetnek ifjúságot érintô témákról.
               14.15–15.15 Párhuzamosan két workshop:
               1. az elsô témája a cégalapítás fiataloknak, ahol a meghívottal közösen a résztvevôk megvitathatják a téma minden gyakorlati oldalát;
               2. a másik workshopon (DTuning) – fôleg, de nemcsak diáktanácsok képviselôi beszélgetnek motivációról és önkéntességrôl, moderátor segítségével;
               15.15–16.15 ebéd.

    Változások és ellenôrzések

               Április 1-tôl a Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke Marcel Bogdan Pandelica, a 119/31. 03. 2009. számú rendelettel, átszervezésre hivatkozva megszüntette a megyei helyettes fôfelügyelôi állást, tudtuk meg dr. Weil Gyulától. A hivatal megnevezése ezentúl Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelôség. Dr. Weil Gyula felügyelôként dolgozik. Április 9-én helyettesként Kelemen Rozalia Eleonorát nevezték ki fôfelügyelô-helyettes állásra. Május közepén versenyvizsgát tartanak a megyei felügyelôség vezetésére. Weil, mint elmondta, nem valószínű, hogy megpályázza a meghirdetett vezetôi állást.
               A nemrég tett fogyasztóvédelmi ellenôrzések során tapasztaltak kapcsán megtudtuk: nyolc kereskedelmi egységben halkészítményeket és halszármazékokat ellenôriztek. Az április 6 és 12. között szúrópróbaszerűen tett vizsgálódás során három esetben találtak kihágást, két esetben összesen 3100 lej értékben bírságoltak.
    Baricz-Tamás Imola

    A Felélt jövô
    (A Fenntartható Fejlôdés Egyetemközi Kutatócsoport – FFEK – helyzetértékelôje)

               Amikor többször is szólnak, hogy olvassunk el egy írást, mert érdemes, zsigerbôl tiltakozunk ellene. Na, aztán amikor illembôl mégiscsak hozzálátunk, csakhamar kiderül, hogy elfecsérelt idô volt-e. A következô írás nem derűlátó, nem is unszolunk senkit, hogy márpedig muszáj tudnia mindarról, amit szerintünk nem árt tudni. Egyszerűen leközöljük. Hogy érdemes volt-e átböngészni, ki-ki döntse el.A szerzôje dr. Hetesi Zsolt, az ELTE Csillagászati Tanszékének óraadó tanára, akinek szakterülete – Fizikai kozmológia; Matematikai módszerek a természettudományokban; Fenntartható élet: erôforrások kimerülése, környezeti válság, emberi válság.Az írás pedig a következô:
               Ebben az írásban megvizsgálunk egy olyan jövôképet, melyet ellenségünknek sem kívántunk volna, mégis ránk vár. Ilyen jövô ismerete súlyos terheket ró az írástudóra. Milyen felelôsségünk van, és mit tehetünk? A kutató tényeket tár fel. Nincs döntéshelyzetben, szavát azonban fölemeli.
               1. A jövô – amely tulajdonképpen nincs is
               Nehéz felfogni a mai ember számára, hogy milyen válságos helyzetben vagyunk, milyen nehézségekbe sodortuk magunkat saját életformánk következtében és annak folytathatóságának érdekében. Nemzedékünk meg fogja érni a körülöttünk lévô mesterséges világ fokozatosan gyorsuló, hatványozott ütemű összeomlását. Ha az olvasó 1960 után született, nagyon jó esélye van rá, hogy erôszak, járványok vagy éhínség végezzen vele. (Ennek valószínűsége földrészrôl-földrészre változó. A harmadik világban 80–90%, a ma fejlett nyugati világban kb. 40–50%. Míg a túlnépesedett Ázsiában és Afrikában a járványok és az éhínség a fô kockázati tényezô, addig a jelenleg fejlett világban az erôszakos halálokok ugrásszerű növekedése jelent valós veszélyt.) Állításom rendkívül merésznek, ugyanakkor félelmetesnek tűnik. Mégis, ha végigjárjuk ennek az írásnak a gondolatmenetét, nyilvánvaló lesz, hogy változás és változtatás nélkül élve a mai társadalom és annak minden jelenlegi tudása, képessége és vívmánya jórészt semmivé lesz, lakóival együtt.
               Meglepô gondolataim alátámasztására a teljesség igénye nélkül felidézek néhány olyan nehézséget, vagy ha tetszik kihívást, melyek elôttünk tornyosulva egyelôre lehetetlenné teszik egy olyan jövô képét, melyet talán elképzeltünk magunknak. Az elsô ilyen nehézség a bolygó éghajlatának nyilvánvaló változása. Önmagában ez is elég lenne ahhoz, hogy aggodalommal szemléljük jövônket, még inkább gyermekeink jövôjét, de további, és még megoldhatatlanabb gond az a jelenlegi ésszel fel is alig fogható, és agyonhallgatott erôforrásválság. Ez olyan komoly, hogy tíz éven belül egyre élesebben kirajzolódva rendezetlenségbe taszíthatja társadalmunkat. A világhatalmi sakkjátszma és az ember genetikai öröksége pedig mintegy megkoronázza az egész jelenségkört. Írásomban röviden ezekre a tényezôkre térek ki.
               Alaptétel: A növekvô népesség és gazdaság növekvô erôforrás-felhasználást kíván, mely gerjeszti a népességnövekedést. Ebben a visszacsatolásban áll a lényeg. A felhasználás és a népesség is nô, ugyanakkor a bolygó véges, ráadásul két súlyos nehézség (ebbôl következôen) most egyszerre lép fel. Érdemes megfontolni egy történetet, a Szent Máté-sziget rénszarvasainak esetét. Egy faj, ha olyan környezetbe kerül, ahol nagy bôségben talál táplálékot, akkor komolyabb szaporodásnak indul. A szaporodásnak a táplálék elfogyása vagy a természetes ellenség vet véget. A faj a környezetében olyan változásokat is okozhat, amelyek kipusztulásához vezetnek. A szigetet, amíg nem élt rajta rénszarvas, tíz centiméter vastag rénszarvaszuzmó borította.
               1944-ben egy 29 állatból álló rénszarvascsordát telepítettek a szigetre. A csorda szaporodása, mivel bôségesen volt táplálék, exponenciális függvényt követhetett. Az exponenciális függvény szerinti szaporodás azt jelenti, hogy a szaporulat mindig az éppen meglévô létszámmal arányos. 1957-ben már 1350 egyed élt ott, 1963-ban pedig 6000. Addigra lelegelték a zuzmót és 1963–1964 kemény tele végzett a csordával. A tavaszt csak 41 tehén és egy terméketlen bika élte meg.
               Ez a kipusztulás törvényszerű volt, mivel a rénszarvasok felszabadultak a létszámukat szabályzó hatások alól. Egyrészt nem ritkították ôket a ragadozók. Másrészt nem vándorolhattak máshová, ezért a zuzmó nem újulhatott meg. Ha már állatok, akkor La Fontaine, aki meséinek végén mindig egy kérdést tesz fel: moralitč? Azaz: mi a tanulság? Hogy van-e tanulság, remélem, kiderül.
               2. Éghajlati- és erôforrásválság
              
               2.1. Idôjáráscsinálók
              
               A cím arra utal, hogy régen az isteneket értették az idôjárás irányítóin. Manapság már senki sem hiszi, hogy külön istene lenne az esônek, vagy a Napnak, helyette azt gondolják, hogy az idôjárás alakulásáért a légkört leíró állapotjelzôk (nyomás, sűrűség, hômérséklet, moláris összetétel stb.), a besugárzás, a felszín tulajdonságai, a légkör átlátszósága stb. a felelôsek. Nagyon kevesen gondolnak bele abba, hogy az idôjárás nagyléptékű alakítói a múlt század ötvenes évei óta mi magunk vagyunk.
               A világméretű éghajlatváltozás tény, és most már nem lehet sokáig semmibe venni; ezt valamennyire jelzi Al Gore Nobel-díja is. (Jelenleg már közvetlenül mérhetô a felmelegedés. A Föld egy m2-ére 235 watt teljesítmény esik a Napból. Ha hômérsékleti egyensúly állna fenn a Föld esetében, akkor ennyit is sugározna ki. A kisugárzás azonban csak 234.15 W/m2. (Hansen et al., 2005). Az emberi tevékenység következtében a Föld átlaghômérséklete 0,6 °C-ot emelkedett az ipari tevékenység elôtti idôhöz képest. (Teljesen nyilvánvaló az ipari forradalom hatása, mert elôtte a Déli-sarki jégbôl vett zárványok adatai alapján a hômérséklet nagyjából 2000 éve állandó volt). A légköri CO2 mennyiséget pedig az emberiség jelentôsen megemelte; az ipari termelés elôtti 280 ppm-hez képest most 380 ppm (A ppm egység azt jelenti, hogy egymillió levegômolekulára hány db CO2 jut (=particle per million) (IPCC, 2007). (1.ábra)
               (1. ábra) Bal oldal: A légköri CO2 menynyiségének változása 1960 és 2000 között, ppm egységekben. A növekedés oka kétségtelenül a polgárosult (civilizált) életforma és ipari termelés. Az éves ingadozások (fűrészfog-alakzat) az északi félteke lombhullató erdôinek évszakos változásaival függnek össze. Vegyük észre, hogy 1970 után a növekedés mértéke a 10 ppm/évtizedrôl 15–18 ppm/évtizedre változott, jelenleg pedig 30 ppm/évtizednél tartunk (ez nincs az ábrán). Jobb oldal: A szén-dioxid- szint (felül) és a hômérséklet változása (alul), az elmúlt 400 ezer év során, a Déli-sarkon vett jégminták alapján. A két görbe együttfutása nyilvánvaló, tehát a CO2-szint változását a hômérséklet változása követi.
               Kétségbeejtô, hogy napjainkban az emberi tevékenység miatt a szén-dioxid szintje elérte a 370 ppm értéket, ezt nyíl jelzi a jobb felsô sarokban. A hômérséklet kb. 4 fokot emelkedik majd, ha követi a CO2 görbét.
               Köztudomású, hogy a CO2 üvegházgáz, azaz csekély mennyisége ellenére rendkívül hatásosan megköti az éjszakai hôkisugárzást a Föld felszínérôl a világűr felé. A légkörmodellek szerint a Földnek ekkora mennyiségű szén-dioxid hatására 2–3 °C-al kellett volna fölmelegednie, de a valóság ennek harmada (Stainforth et al., 2005). Egyre nyilvánvalóbb, hogy ez annak köszönhetô, hogy az ôsmaradványi erôforrások elégetése rengeteg permetet (aeroszolt) és koromból meg porból álló részecskéket juttat a felsô légkörbe, mely csökkenti a bejutó napsugárzás erôsségét (Ez akkor vált bizonyossá, amikor 2001. szeptember 11-e után repülési tilalmat vezettek be az AEÁ-ban, és a nappali hômérséklet a kondenzcsíkok hiányában tiszta légkör miatt több fokkal megnôtt). Sajnos azonban, még a por jelenlétében is növekszik a Föld átlaghômérséklete. Elôrejelzések szerint, ha a jelenlegi ütemű CO2- kibocsátás folytatódik (és növekszik), akkor 2050-re a Föld átlaghômérséklete 2–5 °C-al növekedhet meg.
              
               2.2. Az éghajlatváltozás következményei
              
               Jelenleg sokan egyszerűen nem érzékelik a veszélyt, amely az éghajlat változásából keletkezett. Csak röviden térek ki a legfontosabbakra.
               l A jelenleg a Földön élô fajok mintegy 1/3-a kipusztul, ha még 2 °C-al növekszik a hômérséklet. Ez elképzelhetetlen csapással járna bolygónk élô rendszerére (ökoszisztémájára). Az ember fennmaradása egy ilyen környezetben alig biztosítható, ennek egyszerűen az az oka, hogy az ember a tápláléklánc végén foglal helyet, ezért csúcsragadozóként fogható fel. Az emberiség túléléséhez 23 nagyrendszer működése szükséges, ezekbôl 15 jelentôsen sérült, többségük visszavonhatatlanul (Millenium Ecosystem Assesment, 2007).
               l Az átlaghômérséklet növekedésével négy egymástól független csapás is fenyegeti az élôvilágot:
               1. A hômérséklet növekedésével biztosan elolvad az Északi-sark jege. Ennek következtében a Golf-áramlat elôterében felhígul a só sűrűsége, ez pedig magával hozza az áramlat lelassulását, hiszen azt a só sűrűségkülönbsége (gradiense) hajtja. Egész Európa átlaghômérséklete 4–5 °C-al fog csökkenni, a legrosszabb következmények a világtengerek mentén fekvô országokra várnak (az atlanti éghajlat szinte eltűnik, és a helyét a belsô, kemény szárazföldi éghajlat veszi át (Példaként: Montreal földrajzi szélessége megegyezik Milánóéval (45° 30’), ám a hideg Labrador-áramlás miatt az évi átlaghômérséklet 6 °C, a tél hosszú és hideg, a nyár pedig a közeli világtenger miatt hűvös). A grönlandi jég elolvadása megemeli a tengerszintet néhány méterrel.
               2. A hômérséklet növekedésével a világtenger is melegszik, és CO2-megkötô képessége ezzel csökken, tovább gyorsítva a felmelegedést.
               3. Továbbá a melegedés miatt összeomlik az Amazonas-medence ôserdei élôvilága, tovább emelve a CO2-szintet, mintegy 150–200 ppm-el, ami akkor szintén gyorsítani fogja a felmelegedést.
               4. Ha 5 °C-ot sikerül emelni a bolygó hômérsékletén, akkor felolvad az összefüggô jégtakaró a föld alatt Szibériában (mind ez a forgatókönyv, mind az Amazonas-vidék összeomlása 2050–2070 körül válik valósággá, ha a jelenlegi kibocsátás nem csökken). Az ott található jég 10%-ban metánt tartalmaz; a vízmolekulák csapdába zárják a metánmolekulákat (klatrát-szerkezet) (Sloan, 2003). Ha mindez felszabadul (a jelenség Nyugat-Szibériában már zajlik), akkor összesen 450 milliárd tonna metán jut a légkörbe, ami rövid távon annak felel meg, mintha 23-szor annyi CO2 jutna ki. Amikor ez megtörténik, a légköri viszonyok annak felelnek majd meg, mintha a CO2 sűrűsége 3900 ppm lenne; azaz a jelenlegi mintegy tízszerese. Ennek következtében több tízfokos hômérséklet-növekedés várható.
               l A nagyvárosok egy részének vízhálózatára csapást jelent a fölmelegedés. Sidney víztartaléka 2 évre elegendô, mert a vízgyűjtôben a szokásos csapadék csupán 45%-a hullik már évek óta. (Australian, 2004). A folyamatos aszályok következtében a Föld gabonatartalékai az 1986-os 100 napról mára 40–50 napra zsugorodtak, a 2004-es kiugró termés ellenére is (a mezôgazdaságra más nehézségek is várnak, ld. késôbb).
               (Az iparosított mezôgazdálkodás, a zöld forradalom mára elérte a határait. Az alkalmazott módszerek egyre jobban szegényítik a talajt és rontják a termelés feltételeit. Ezért a befektetett erôforrásokat növelni kell, egyre újabb növényvédô szerek, több műtrágya szükséges, de ezzel a termelés 1980 óta már alig nô. A Föld gabonatartalékai, e múlt évet is belevéve hetedik csökkennek. 2004-ben a Föld legfôbb gabonatermô vidékein, mint hazánkban is, minden addiginál több gabona termett, ennek ellenére a gabonatartalék azóta is csökken. A tavalyi aszályok és az idei nehézségek a rizs vetésekor világméretű éhínséget fognak kirobbantani 2008-2009-ben. Ebben az évben is több gabonát fogunk elfogyasztani, mint amennyi megtermett. Hiába a termelési csúcs, a Föld lakossága naponta csaknem negyed millióval nô. A világ gabonatartalékai 2008-ra fogyhatnak el. Attól fogva az élelmiszerhiány évrôl évre nagyobb gondokat okoz majd.)
               (folytatjuk)

    Erdélyi ezredek a világháborúban

               Nagy Ferenc huszár, községi bíró, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1898, Gyergyóújfalu. 1916. május 28-án vonult be a 9. h. huszárezredhez. 1917. április 16-tól az orosz hadszíntéren küzdött. Részt vett ezrede összes ütközeteiben. 1918 novembertôl a székely hadosztály kötelékében Demecser és Nyírbátor mellett harcolt a románok ellen. Egy évig volt román fogságban. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Nagy Imre ôrmester, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1887, Gyergyóújfalu. Tényleges katonai szolgálatra 1908-ban vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1913-ban a m. kir. csendôrség kötelékébe lépett. Itt érte a világháború kitörése. Az összeomlásig Hunyad vármegyében teljesített szolgálatot. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetése: Ferenc József jub. eé. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvérei, Ignác és György, a világháborúban hôsi halált haltak.
               Nagy János ôrvezetô, szabómester (Székes). *1891, Gyergyóremete. Tényleges katonai szolgálatra 1912-ben vonult be a 22. h. gyalogezredhez. A világháború kitörése a katonaságnál érte. 1914. augusztus 21-én a tábori ezreddel az orosz harctérre ment. Uzsok melletti ütközetekben harcolt. Késôbb a román frontra vitték. 1916. október 23-án Predeálnál megsebesült. Az összeomlás után szerelt le. A Kcsk. tulajdonosa.
               Nagy Márton szakaszvezetô, középbirtokos (Gyergyóújfalu). *1875, Gyergyóújfalu. Tényleges katonai szolgálatra 1896-ban vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 3 évig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1914 augusztustól az orosz, szerb és ismét az orosz frontokon küzdött. 1916. június 26-án Kowel elôtt orosz fogságba esett. 1918 nyarán jött haza. Az összeomláskor szerelt le. Kitüntetései: O2 és Ferenc József jub. eé. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvérei, György és Ignác, a világháborúban hôsi halált haltak.
               Nagy Péter honvéd, középbirtokos (Gyergyóújfalu). *1879, Gyergyóújfalu. 1914. augusztus 2-án vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1914. augusztus 26-tól az orosz, szerb, majd újra az orosz hadszíntereken küzdött. Halics, Sabác és Kovel mellett harcolt. 1916. augusztus 29-én megsebesült. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, István tizedes, orosz fogságban, 1914 végén hôsi halált halt.
               Novák Béla ôrmester, bádogos- és szerelômester (Gyergyószentmiklós). *1881, Ditró. Tényleges katonai szolgálatra 1902-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1914. augusztus 1-jén a 22. h. gyalogezredhez vonult be. 1914. auguszus 18-án az orosz frontra ment. Fenyvesvölgy és Siankó mellett harcolt. 1915. szeptember 25-én Tarnopolnál súlyosan sebesülve orosz fogságba esett. 1920. július 30-án jött haza. 1914. december 24-én is megsebesült. Kitüntetései: O2 kétszer, OB, ez. ék. és Kcsk. Édesapja részt vett a szabadságharcban.
               Oláh Albert tizedes, kisbirtokos (Szárhegy). *1893, Szárhegy. 1914-ben a mozgósításkor vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1914. október 27-tôl egyszeri megszakítással az orosz, és egy ízben a román harctereken küzdött. Rownó, Breszt-Litovszk, Luck és Sósmezô mellett harcolt. 1914. november 26-án megsebesült. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Dédapja részt vett a szabadságharcban.
               Oláh Antal (Jánosé) gyalogos, kisbirtokos (Szárhegy). *1879, Szárhegy. Tényleges katonai szolgálatra 1900-ban vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 3 évig szolgált. A világháború kitörése után a mozgósításkor újra bevonult. 1914. augusztus 2-tól az orosz és az olasz harctereken küzdött. Brzezány és Asiago mellett tüntette ki magát. Az összeomláskor szerelt le. Kitüntetései: O2 kétszer, vas ék., Kcsk., Seb. é., 1908 évi jub. érem. Egyszer sebesült. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Felesége nagyapja, Simó János, részt vett a szabadságharcban.
               Oláh János tizedes, kisbirtokos (Szárhegy). *1896, Szárhegy. 1915. június 15-én vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1915. október 17-tôl az orosz és az olasz hadszíntereken küzdött. Halics, Brzezány, Asiago, Monte-Grappa mellett és a Hétközség fennsíkján harcolt. 1918. május 23-án megsebesült. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Édesapja, Oláh István, a világháborúban szerzett betegsége következtében hôsi halált halt.
               Orbán István tizedes, nyomdász (Kolozsvár). *1893, Gyergyócsomafalva. 1914. augusztus 4-én vonult be Marosvásárhelyen a 22. h. gyalogezredhez. Szeptemberben a 2. menetzászlóaljjal az orosz frontra került. Itt Rawaruska, Nagyberezna, Uzsok és Tuhov mellett hôsiesen harcolt. 1914. december 25-én, sebesülten orosz fogságba esett. 1918 októberében jött haza. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: O1, O2 és Kcsk.
               Orbán János szakaszvezetô, gazdálkodó (Tekerôpatak). *1882, Tekerôpatak. Tényleges katonai szolgálatra 1904-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1907-ig szolgált. A világháború kitörése után a mozgósításkor újra bevonult. 1914 augusztusban a tábori ezreddel az orosz frontra ment. Egyszer sebesült. 1916. június 5-én orosz fogságba esett. 1918 májusban szökve jött haza. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: O2 és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Orosz András honvéd, kovácsmester (Szárhegy). *1894, Szárhegy. 1914. október 6-án vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1915. január 10-én az orosz harctérre ment. 1915. június 27-én Bucac mellett orosz fogságba esett. 1918. június 3-án jött haza. Az összeomlás után szerelt le. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, Ignác, az orosz és sógora, Czimbalmos Károly, az olasz fronton hôsi halált haltak.
               Orosz János gyalogos kisbirtokos (Szárhegy). *1895, Szárhegy. 1915. május 15-én vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1915. október 10-én az orosz frontra ment. Itt Rownó és Luck mellett harcolt. 1916. június 5-én orosz fogságba esett. 1918. május 11-én szökve jött haza. Rövid szabadság után az olasz hadszíntérre küldték. 1918. november 4-én olasz fogságba esett, 1919. november 2-án jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Páll Benedek honvéd, kisbirtokos (Gyergyóalfalu). *1881, Gyergyóalfalu. Tényleges katonai szolgálatra 1902-ben vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1904-ig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1914 augusztusban az orosz harctérre ment. 1914. december 26-án orosz fogságba esett. 1918 novemberben jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Pál Ferenc (Imréé) tizedes, kisbirtokos (Szárhegy). 1884, Szárhegy. Tényleges katonai szolgálatra 1905-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1909-ig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1915. szeptember 10-én az orosz hadszíntérre ment. Stryj mellett harcolt. 1915. március 23-án orosz fogságba esett. 1920. május 25-én jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Édesapja részt vett a boszniai hadjáratban.
               Páll Ferenc (Sándoré) gyalogos, kisbirtokos (Szárhegy). *1898, Szárhegy. 1916 májusában vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1916 ôszétôl a román és az olasz hadszíntereken küzdött. Az Ojtozi-szorosban és Monte-Grappán tüntette ki magát. 1918. június 29-én olasz fogságba esett. 1919. október 20-án jött haza. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Páll Imre tizedes, kisbirtokos (Gyergyóalfalu). *1893, Gyergyóalfalu. 1914 októberben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1914 decembertôl az orosz és a román frontokon küzdött. Dunajec, Luck és Kirlibaba mellett harcolt. Háromszor megsebesült. 1918-ban, mint hadirokkant, szerelt le. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvérei, József és Lajos, a világháborúban hôsi halált haltak.
               Páll Imre honvéd, középbirtokos (Gyergyóújfalu). *1878, Gyergyóújfalu. Tényleges katonai szolgálatra 1899-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 3 évig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor a 22. népf. h. gyalogezredhez vonult be. 1914 augusztustól az orosz, szerb és az olasz hadszíntereken küzdött. Lemberg, Sabác és Asiago mellett harcolt. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, János, 1916-ban az orosz fronton hôsi halált halt.
               Páll István vendéglôs, gazdálkodó (Gyergyószentmiklós). *1887, Gyergyószentmiklós. 1909-ben 10 hetet szolgált a 82. közös gyalogezrednél. 1913. május 16-án lépett a csendôrség kötelékébe. A háború alatt a Verestoronyi-szorosnál teljesített szolgálatot, ahol megütköztek a betörô románokkal. Kitüntetései: OB, Kcsk. Testvéröccse, János, az oláh harctéren hôsi halált halt. A megszállás alatt a Magyar Párt szervezô tagja, a bécsi döntés után a város felsô részében a polgárôrség parancsnoka volt. 1931 novemberben megszervezte a gyergyószentmiklósi műkedvelô fúvószenekart, mely elnöklete alatt három ízben I. díjat nyert.
               Pál József tizedes, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1895, Gyergyóújfalu. 1915. május 15-én vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1915 januártól az orosz, román és az olasz frontokon küzdött. Lublin, Luck, Kóvel, Olika, Sósmezô, Monte-Grappa és Asiago mellett harcolt. 1918. november 3-án olasz fogságba esett. 1919 októberben jött haza. Kitüntetései: O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Páll Lajos honvéd, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1875, Szamosújvár. 1915 februárban vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1915 márciustól egy megszakítással az orosz fronton küzdött. Zalesciki mellett harcolt. 1915. május 17-én súlyosan megsebesült. 1916 márciusban felmentést nyert. Kitüntetései: O2 és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Páll Márton gyalogos, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1889, Gyergyóújfalu. Tényleges katonai szolgálatra 1911-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. Itt érte a világháború kitörése. 1914 augusztustól az orosz és az olasz hadszíntereken küzdött. Halics, Staniszlau, Lemberg és Asiago mellett harcolt. 1915. május 27-én megsebesült. 1916. június 5-én Olikánál orosz fogságba esett. 1918 májusban szökve jött haza. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: O2 és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Páll Sándor honvéd, kisbirtokos (Szárhegy). *1875, Szárhegy. 1914. augusztus 1-jén vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1914. szeptember 7-én az orosz hadszíntérre ment. Nagybocskó, Nagyberezna, Técsô, Hosszúmezô és Delatyn mellett harcolt. 1915. január 1-jén Uzsoknál orosz fogságba esett. 1920. október 3-án jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Pál Simon szakaszvezetô, kereskedô (Gyergyóremete). *1896, Gyergyóremete. 1915. július 15-én vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1916 szeptembertôl a román és az olasz hadszíntereken küzdött. A Putna völgyében és Leánykamezô mellett tüntette ki magát. Egyszer sebesült. 1918. december 7-tôl a székely hadosztályban, majd a nemzeti hadseregben teljesített szolgálatot. Részt vett a nyugat-magyarországi felkelésben. 1921 elején szerelt le. Kitüntetései: O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Pálfy Zsigmond szakaszvezetô, kocsmáros (Ditró). *1893, Énlaka. Tényleges katonai szolgálatra 1913 októberben vonult be önként a 9. h. huszárezredhez. Itt érte a világháború kitörése. 1914. augusztus 18-án a tábori ezreddel az orosz frontra ment. A Kárpátokban és Zalesciki mellett harcolt. 1915. május 10-én orosz fogságba esett. 1921. május 10-én jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Polgár István tizedes, szikvízkészítô (Gyergyószentmiklós). *1894, Szárhegy. 1914. augusztus 9-én vonult be önként a 82. közös gyalogezredhez. 1914. december 1-tôl a szerb és az orosz frontokon küzdött. Nagyberezna, Sianki és Turka mellett harcolt. 1915. április 3-án orosz fogságba esett. 1920. augusztus 20-án jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Pozsonyi János tizedes, szabóm. (Parajd). *1892, Gyergyóremete. 1913-ban vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1914-ben a tábori ezreddel az orosz frontra ment (Halics, Kárpátok). 1916. augusztus 10-én Koropiec mellett fogságba esett. 1921 szeptemberben szabadult. Egyszer sebesült. Testvéröccse, Antal, 1915-ben az orosz harctéren hôsi halált halt. Apai nagyapja részt vett a szabadságharcban.
               Puskás B. Ferenc szakaszvezetô, kisbirtokos (Ditró). 1897, Gyergyóremete. 1915. október 15-én vonult be Marosvásárhelyre a 22. h. gyalogezredhez. 1915. november 20-tól az orosz és az olasz frontokon küzdött. Bobulince, Iwangorod, Halics és Asiago mellett harcolt. 1916. június 6-án megsebesült. 1918 novembertôl a székely hadosztállyal Mátészalka mellett harcolt a románok ellen. Itt meg is sebesült. 1919. október 22-én szerelt le. Kitüntetései: O1, O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt lelkes tagja volt. Késôbb a székely hadosztály helyi csoportjának elnöke volt.


                         Sport

    Biatlon
    Ferencz Réka országos bajnok

               Múlt héten Hargitafürdôn befejezôdtek a sílövô országos bajnokság küzdelmei. Április 7-én, kedden a hosszú távú próbákat rendezték. Az ifjúságiak mezônyében a rajthoz állt tekerôpataki Ferencz Réka újabb országos bajnoki címet szerzett.
               Eredmények
               Lányok. Felnôttek, 10 km: 1. Tófalvi Éva (Csíkszeredai Sportklub) 25:33 perc (0 lôhiba), 2. Purdea Mihaela (CSAM Bucegi Predeal) 2:44 perc hátrány (7), 3. Dana Plotogea (Brassói Dinamo) 3:34 ph (5), … 5. Szôcs Emôke (Csíkszeredai Sportklub) 6:29 ph (4).
               Ifjúságiak, 10 km: 1. Ferencz Réka (Gyergyói ISK/Brassói Dinamo) 29:06 perc (2 lôhiba), 2. Flangea Claudia 1:29 ph (9), 3. Piscoranu Luminiţa (mindketten Brassói Dinamo) 1:57 ph (8).
               Kisifjúságiak, 7,5 km: 1. Mihalache Diana (Brassói Dinamo) 23:58 perc (5), 2. Potânga Irina (Vatra Dornei) 2:01 ph (9), 3. Vrencseán Szidónia (Csíkszeredai ISK-Sportklub) 2:21 ph (8), … 7. Tófalvi Orsolya (Csíkszeredai ISK-Sportklub) 6:54 ph (9), 10. Búzás Dorottya (Csíkszeredai ISK-Sportklub) 10:04 ph (10).
               Fiúk. Felnôttek, 12,5 km: 1. Sneaga Vasile 37:54 perc (5), 2. Tişcă Alexandru 2:15 ph (6), 3. Moşoiu Cristian (mind CSAM Bucegi Predeal) 2:32 ph (11).
               Ifjúságiak, 12,5 km: 1. Gavrilă ştefan (CSAM Bucegi Predeal) 36:24 perc (4), 2. Gerbacea Roland (Brassói Dinamo) 1:41 ph (4), 3. Faur Remus (Brassói Dinamo) 6:13 ph (5).
               Kisifjúságiak, 10 km: 1. Cojenelu Adrian (CSAM Bucegi Predeal) 29:34 perc (5), 2. Pânzaru Victor 40 mph (2), 3. Daniel Marian Marcel (mindketten Vatra Dornei) 4:16 ph (7), … 7. Kristó Loránd (Csíki ISK) 11:58 ph (9).
               Április 8-án, szerdán a váltóversenyeket rendezték. Eredmények. Lányok. 4x6 km (4 induló csapat): 1. Brassói Dinamo (Dana Plotogea, Ferencz Réka, Flangea Claudia, Stoian Alexandra) 1 óra 15:10 perc (2 büntetôkör), 2. CSAM Bucegi Predeal (Crăciun Simona, Cioacă Andrea, Potânga Irina, Purdea Mihaela) 47 másodperc hátrány (3), 3. Csíkszeredai Sportklub (Szôcs Emôke, Vrencseán Szidónia, Tófalvi Orsolya, Tófalvi Éva) 3:01 ph (4), 4. Barcarozsnyói Dinamo 4:17 ph (4).
               Fiúk. 4x7,5 km (5 induló csapat): 1. CSAM Bucegi Predeal (Gavrilă ştefan, Tişcă Alexandru, Moşoiu Cristian, Sneaga Vasile) 1 óra 24:37 perc (1), 2. Brassói Dinamo 1:35 ph (1), 3. Vatra Dornei-i ISK 5:20 ph (1), 4. Barcarozsnyói Dinamo 6:43 ph (3), 5. CSO Sinaia 8:52 ph (16.).

    Jégkorong/ Magyar válogatott
    Szűkítették a játékoskeretet

               Nagyszombat délelôttjén megtartotta a világbajnokság elôtti utolsó magyarországi edzését a felnôttválogatott. A keret a szokásoknak megfelelôen Káposztásmegyeren gyakorolt, mégpedig Énekes Lajos és Diego Scandella másodedzôk irányításával. Örömteli hír, hogy a finnek elleni mérkôzésen megsérült, s a norvégokkal vívott két felkészülési találkozót kihagyó Kovács Csaba is teljes értékű munkát végezhetett. A gyakorlás végén – tájékoztatta az icehockey.hu-t Imre Lajos, a nemzeti együttes csapatvezetôje – egy nem igazán örömteli, de az edzôi munkához szervesen hozzátartozó feladat várt Énekes Lajosékra: be kellett jelenteniük, ki marad ki a keretbôl. Nos, Pat Cortina szövetségi kapitány döntése alapján a fehérvári hátvéd, Jobb Dávid számára értek véget a vb-elôkészületek. Mindez azt jelenti, hogy megvan a vb-re utazó nyolc hátvéd, s a következô, a végsô keretszűkítéskor már csupán két csatárposztról kell határoznia a szakvezetôségnek. E döntést azonban majd csak a müncheni edzôtáborozás végeztével hozza meg a Cortina-stáb.
               A csapat a húsvétvasárnapi pihenôt követôen, húsvéthétfôn indult el a bajor fôvárosba, ahol április 19-ig tartózkodik. Itt találkoznak újra a játékosok Pat Cortinával, akit klubkötelezettségei a norvégokkal megvívott elsô találkozó után visszaszólítottak Németországba. Münchenben az elôzetes tervek szerint már kizárólag edzések következnek, meccset nem játszik a válogatott. A bajor fôvárosból április 20-án, hétfôn indul a magyar csapat Svájcba. A kantonok országában elôbb barátságos mérkôzést vívnak Oroszországgal, majd április 24-én a magyar válogatott megkezdi világbajnoki szereplését.
               A magyar válogatott jelenlegi 27 tagú kerete
               Kapusok: Budai Krisztián (Kezmarok), Hetényi Zoltán (Alba Volán), Szuper Levente (Alba Volán).
               Hátvédek: Ennaffati Omar (Tours), Horváth András (Alba Volán), Kangyal Balázs (NZ Stars), Ondrejcik Rastislav (Alba Volán), Sille Tamás (NZ Stars), Svasznek Bence (NZ Stars), Szélig Viktor (Briancon), Tokaji Viktor (Alba Volán).
               Csatárok: Benk András (Alba Volán), Fekete Dániel (Alba Volán), Fodor Szabolcs (Alba Volán), Holéczy Roger (NZ Stars), Jánosi Csaba (FTC), Kóger Dániel (Salzburg), Kovács Csaba (Alba Volán), Ladányi Balázs (Briancon), Majoross Gergely (NZ Stars), Nagy Gergô (Alba Volán), Palkovics Krisztián (Alba Volán), Peterdi Imre (Dab. Docler), Sofron István (Alba Volán), Vas János (Brynas), Vas Márton (Briancon), Vaszjunyin Artyom (Alba Volán).
               Forrás: icehockey.hu

    Jégkorong/ Ifjúságiak
    Harmadikok a magyarok

               A jónak mondható harmadik helyen végzett a magyar jégkorong-válogatott a 18 éven aluliak divízió I-es világbajnokságának minszki csoportjában. Mivelhogy ebben a korosztályban az élvonal tízcsapatos, így a magyarok összesítésben a legjobb 16 között vannak – akárcsak a felnôttek.
               A magyar ifjúsági válogatott eredményei: Fehéroroszország – Magyarország 5–4 (hosszabbítás után, büntetôkkel), Magyarország – Litvánia 4–3, Lengyelország – Magyarország 9–0, Magyarország – Kazahsztán 6–1 és Magyarország – Ukrajna 5–0.
               A fehéroroszországi csoport végeredménye: 1. Fehéroroszország 14 pont, 2. Lengyelország 10 pont, 3. Magyarország 10 pont, 4. Kazahsztán 7 pont, 5. Litvánia 4 pont, 6. Ukrajna 0 pont.

    Sára Tímea aranyérmes

               Április 14-én, kedden szenzációs eredményt ért el Sára Tímea, a Gyergyói ISK sífutója a Bucegi-hegységben, a Piatra Arsăn zajló sífutó országos bajnokságon. Jánosi István és Jánosi Béla edzôk alig 16 éves tanítványa a felnôttek mezônyében bizonyult az ország legjobbjának a 10 km-es távú klasszikus stílusú versenyen. A tehetséges gyergyói sífutólány olyan tapasztalt ellenfeleket utasított maga mögé, mint Leanca Gabriela (CSAM Bucegi Predeal) és György Mónika (Brassói Dinamo).
               Jánosi Béla, a Gyergyói ISK igazgatója: – Örömömre szolgál elmondani, hogy ilyen eredmény soha nem volt. Sára Tímea gyergyói viszonylatban minden idôk legjobb eredményét érte el sífutásban. A következô idényben Sára Tímea nemzetközi versenyeken kiharcolhatja a jövô évi téli olimpián való indulási jogot. Egyébként reális esélye van a téli olimpián indulni a sílövô Ferencz Rékának és a sífutó György Mónikának is, mondom ezt azért, mert mindannyian a Gyergyói ISK-nál sajátították el az alapokat. Ezen kitűnô eredmény után reméljük, hogy Gyergyószentmiklós város vezetôségének eddigi hozzállása is megváltozik. Jó lenne, ha a jövôben nagyobb figyelmet szentelnének az országos szinten kiemelkedô eredményeket elérô gyergyói sportolókra, mert megérdemlik.
               Sára Tímea eredményes szerepléséhez hozzájárult a Communitas Alapítvány (anyagi támogatás), a MOL Románia Rt. (felszerelés-vásárlás terén) és nem utolsósorban a Bujdosó Székely Panzió. Támogatásukért ezúton is köszönet!

    Jégkorong/Külföld
    NHL-sztárok a kanadai keretben

               Több kiváló játékos, mint például Dany Heatley, Martin St. Louis vagy Jason Spezza is helyet kapott az április 24-én kezdôdô svájci jégkorong-világbajnokságra készülô, a magyarokkal azonos csoportban szereplô kanadai válogatott keretében.
               Az ebben az idényben 7,5, míg jövôre 10 millió dollárt keresô Heatley (Ottawa Senators) kétszeres világbajnok, Világkupa-gyôztes, 2002-ben az év újonca volt a profiligában (NHL), négyszer kapott meghívót All Star-mérkôzésre, és a 2003-as gálán ô volt a legértékesebb játékos. Heatley minden idôk legeredményesebbje a kanadai válogatottban. 2004. április 20-án már játszott a magyarok ellen, akkor két góljával 9–2-re diadalmaskodott a juharleveles alakulat a budapesti Papp László Arénában. A Nyugat-Németországban született Heatley 507 NHL-találkozón 543 pontot szerzett.
               Az idényenként hatmillió dollárt keresô St. Louis (Tampa Bay Lightning) 2004-ben mindent vitt: nyert Stanley-kupát, Világkupát, ô lett a pontkirály és az alapszakasz legjobbja, ezenkívül ötször játszott All Star-gálán.
               A 2007/08-ban hét-, a következô szezonra nyolcmillió dollárt bezsebelô Spezza (Ottawa) szintén All star-válogatott, tavaly vb-ezüstérmes volt. 404 NHL-mérkôzésen 418 pontot gyűjtött.
               A még nem teljes kanadai keretben két tartalék van: a német élvonalban szereplô Fred Brathwaite és az orosz profiligában játszó Joel Kwiatkowski. Lindy Ruff (Buffalo Sabres) szövetségi kapitány 2008-ban ezüstérmes együttese április 24-én Fehéroroszország ellen kezd a vb-n, majd két nap múlva a magyarok, április 28-án pedig a szlovák csapat ellen lép jégre Zürichben.
               A kanadaiak kerete
               Kapusok: Dwayne Roloson (Edmonton Oilers), Josh Harding (Minnesota Wild), Fred Brathwaite (Adler Mannheim).
               Hátvédek: Dan Hamhuis (Nashville Predators), Drew Doughty (Los Angeles Kings), Chris Phillips (Ottawa Senators), Luke Schenn (Toronto Maple Leafs), Shea Weber (Nashville), Ian White (Toronto), Joel Kwiatkowski (Szeversztal Cserepovec).
               Csatárok: Scottie Upshall (Phoenix Coyotes), Derek Roy (Buffalo Sabres), Shawn Horcoff (Edmonton), Mike Fisher (Ottawa), Dany Heatley (Ottawa), Steven Stamkos (Tampa Bay Lightning), Matthew Lombardi (Phoenix), Shane Doan (Phoenix), Colby Armstrong (Atlanta Thrashers), Martin St. Louis (Tampa Bay), James Neal (Dallas Stars) és Jason Spezza (Ottawa).

    Jégkorong/ Válogatott
    Három mérkôzés, három vereség

               A lengyelországi Torunban zajlik a divízió I-es jégkorong-világbajnokság B-csoportjának küzdelemsorozata. A romániai felnôtt- válogatottat is magába foglaló csoportban lapzártáig a következô eredmények születtek:
               Április 11., szombat: Nagy-Britannia – Ukrajna 2–4 (0–0, 1–1, 1–3), Lengyelország – Hollandia 3–1 (1–0, 1–1, 1–0) és Olaszország – Románia 11–0 (5–0, 4–0, 2–0). Gólszerzôk: Parco (3., 48.), Ansoldi (10.), Bettini (10.), Margioni (12.), Ramoser (12., 38.), Zisser (28., 39.), Iannone (31.), Souza (50.).
               Megalázó vereséget szenvedett tehát a romániai válogatott az elsô mérkôzésen. Az olasz válogatott túlságosan nagy falatnak bizonyult a Tom Skinner által felkészített romániai válogatottnak. A mérkôzés sorsa alig 12 perc alatt dôlt el, hisz az olaszoknak csupán ennyi idô kellett, hogy 5–0 arányú elônyre tegyenek szert. Valamennyi találatot, az elsô 12 percben, Molnár Szabolcs kapus kapta, de szomorú tény, hogy a védelem sem állt a helyzet magaslatán. A kezdeti hidegzuhany után Molnárt lecserélték, helyére a Steaua Bukarest tartalék kapusa, Csergô állt be. A második harmadban Csergô sem úszta meg gól nélkül. Az olaszok ebben a játékrészben négyszer találtak a romániai válogatott kapujába, így az eredmény 9–0-ra alakult.
               Az utolsó játékrészben még két gólt ütöttek az olaszok. A látottak szerint a romániai válogatottból csak a Sprencz, Antal, Zsók és Moldován, Szôcs alkotta elsô sor tudta valamelyest felvenni a versenyt az olaszokkal, de ez édeskevés volt a helytálláshoz. Ilyen kezdés után csoda lenne, ha a válogatott bent maradna a lengyelországi csoportban.
               Április 13-án, hétfôn a következô eredmények születtek: Olaszország – Nagy-Britannia 5–2 (3–0, 2–1, 0–1), Ukrajna – Hollandia 5–1 (1–0, 3–0, 1–1) és Lengyelország – Románia 7–0 (2–0, 4–0, 1–0). Gólszerzôk: Lopuski (3., 36.), Kolusz (18., 32., 34.), Kowalowska (38.), Malasinski (55.).
               Második mérkôzését is elvesztette a román válogatott, mégpedig úgy, hogy még a becsületgólra sem futotta a fiúk erejébôl. A román válogatott kapujában ezúttal is Molnár Szabolcs kezdett. Valamivel több mint kétpercnyi játék után vezetést szereztek a lengyelek Lopuski révén. Az elôny megszerzése után továbbra is támadt a hazai környezetben játszó lengyel válogatott, de Molnárnak sikerült hárítania a gólveszélyes próbálkozásokat. A játékrész közepén sikerült gól nélkül átvészelni egy kettes emberhátrányt, majd néhány perccel késôbb emberelônyben növelte elônyét a lengyel válogatott.
               A második játékrészben újabb lengyel gólok születtek, a harmad végére 6–0 arányú hazai elôny díszelgett az eredményjelzôn. Az utolsó harmadban csupán egy gólt szereztek a hazaiak, köszönhetôen annak, hogy már nem is erôltették a heves támadásokat.
               Április 14-én, kedden a következô eredmények születtek: Olaszország – Hollandia 4–0 (3–0, 0–0, 1–0) és Ukrajna – Lengyelország 2–1 (1–1, 0–0, 0–0, 0–0, 1–0) – büntetôkkel. Harmadik mérkôzésén is csúfos vereséget szenvedett a román válogatott. A kedden lejátszott mérkôzés eredménye: Nagy-Britannia – Románia 8–0 (0–0, 3–0, 5–0). Gólszerzôk: Chambers (24.), Weaver (31.), Shields (40.), Myers (45.), Philips (51.), O’Connor (53.), Clarke (59., 60.).
               Az angolok elleni találkozó után, sajnos, az is elmondható, hogy még gólt sem sikerült szerezniük a válogatottat alkotó játékosoknak. Történt mindez a jó kezdés ellenére, hisz az elsô helyzetet Zsók hagyta ki egy Moldovánnal való összjáték után. A briteknél jó teljesítményt nyújtott Lehman kapus, így nem sikerült bevenni a szigetországiak kapuját. Az elsô harmad gól nélküli döntetlennel zárult.
               A második harmadban az angolok emberelônyben szereztek gólt, Chambers lôtt a Molnár Szabolcs által védett kapu felsô sarkába. Ezt követôen megingott a romániai válogatottat alkotó játékosok önbizalma, s ezt a szigetországiak ki is használták, hisz újabb két gólt lôttek. A játék képe alapján úgy tűnt, hogy eldôlt a mérkôzés sorsa. Ez késôbb aztán be is igazolódott.
               A hamadik harmadban már nem bírták sem idegekkel, sem fizikailag az iramot Tom Skinner szövetségi kapitány legényei, így a britek az utolsó negyedórában még öt gólt lôttek, s magabiztos, sôt, fölényes gyôzelmet arattak. Ezzel a vereséggel minimálisra csökkentek a román válogatott bentmaradási esélyei.
               A további műsor
               Április 16., csütörtök: 14.00 Nagy-Britannia – Hollandia, 17.30 Ukrajna – Románia, 21.00 Lengyelország – Olaszország.
               Április 17., péntek: 14.00 Hollandia – Románia, 17.30 Olaszország – Ukrajna, 21.00 Lengyelország – Nagy-Britannia.
               * * *
               A romániai válogatott április 7-én, kedden felkészülési mérkôzést játszott Horvátországban. A zágrábi barátságos találkozó eredménye: Horvátország – Románia 1–0 (0–0, 0–0, 1–0). Gólszerzô: Chovanec (57. perc).
               A romániai válogatott játékoskeretébôl a horvátok ellen a következô jégkorongozók léptek pályára. Kapusok: Molnár Szabolcs és Csergô István. Mezônyjátékosok: Kósa Endre, Nagy Csaba, Tankó Attila, Geru Cătălin és Georgescu Mihai; Papp Szabolcs, Molnár Szabolcs, Szôcs Szabolcs, Moldován Ervin, Zsók Levente; Antal István, Sprencz István, Molnár Zsolt, Becze Tihamér és Virág Csanád; Luşneac Nicuşor, Dávid Attila, Leonard Pascaru, Imecs Attila és ţapu Ciprian. Szövetségi kapitány: Thomas Skinner.
               A bajnoki ezüstérmes HC Csíkszereda csapatából 12 jégkorongozó kapott meghívót a válogatottba, de csak ketten – Molnár Zsolt és Virág Csanád – jelentek meg a közös felkészülésen. A meghívott játékosok távolmaradása miatt a Román Jégkorong Szövetség szankciókat helyezett kilátásba.
               Vilniuszban, Litvániában zajlanak a divízió I-es világbajnokság A-csoportjának mérkôzései. A csoport lapzártáig jegyzett eredményei: Horvátország – Japán 1–7 (1–1, 0–4, 0–2), Ausztrália – Szlovénia 0–6 (0–3, 0–3, 0–0), Litvánia – Kazahsztán 1–5 (0–2, 0–1, 1–2), Japán – Ausztrália 7–1 (3–0, 3–1, 1–0), Kazahsztán – Horvátország 6–1 (3–0, 3–1, 0–0), Szlovénia – Litvánia 8–2 (0–0, 4–0, 4–2), Kazahsztán – Japán 3–1 (1–0, 1–1, 1–0), Szlovénia – Horvátország 4–2 (1–0, 1–2, 2–0), Ausztrália – Litvánia 3–9 (0–5, 1–2, 2–2). Április 15-én, szerdán a Japán – Szlovénia, Kazahsztán – Ausztrália és a Litvánia – Horvátország mérkôzéseket rendezték.
               Április 17-én, pénteken a Horvátország – Ausztrália, Szlovénia – Kazahsztán és a Japán – Litvánia találkozókkal zárul a vilniuszi csoport küzdelemsorozata.

    Labdarúgás/ Megyei bajnokság
    Elnapolták a Jövô mérkôzését!

               Szerdán, április 8-án délután került lejátszásra a román bajnokság IV. Ligájának Hargita megyei csoportjában a 19. forduló elsô mérkôzése. A bajnoki találkozó eredménye: Homoródalmási Homoród – Csíkszeredai Start 2000 ISK 1–3 (0–3). Gólszerzôk: Tódor Zoltán (71.), illetve Hodgyai László (5.), Moscu Eduard (36.) és Csedô Zsolt (43.).
               A IV. Liga Hargita megyei csoportja 19. bajnoki fordulójának további (múlt szombati) eredményei: Csicsó – Parajd 8–1 (6–0). Gólszerzôk: Doltea Gabriel (7., 20., 23., 37., 70., 85.), Zerkula Zsolt (42., 44.), illetve Ponyori József (65.).
               Szentegyházai Vasas – Gyergyószentmiklósi Jövô 4–1 (0–0). Gólszerzôk: Gergely Tibor (72.), Knobloch Zoltán (77., 84.), Catrinoi Marius (80. – öngól), illetve Bálint András (83. – öngól).
               Salamás – Udvarhelyi Roseal 0–6 (0–3). Gólszerzôk: Kovács Ákos (6.), Iorga Nicolae (23., 38.), Béres Sándor (73.), Dénes Jenô (75.), Ferenczi Szabolcs (89.).
               Balánbányai ASA – Gyimesközéplok 9–2 (5–1). Gólszerzôk: Drian Mirel (6., 14., 37.), Cioabă Adrian (26.), Ronţu Dorin (30., 60.), Miluţ Andrei (56.), Sion Daniel (58.), Vita Carol (62.), illetve Bodor Áron (4.), Ambrus Csongor (68.).
               Csíkszentmihály – Székelykeresztúr 4–1 (2–1). Gólszerzôk: Kovács István (20.), Kovács Zsolt (35. – öngól), Molnár Zsolt (55.), Oanea Marius (63.), illetve Fekete Zoltán (29.).
               A megyei szintű Románia-kupában április 11-én, szombaton lejátszott mérkôzésen: Malomfalva – Maroshévíz 5–0 (2–0). A Románia-kupa megyei szakaszának további műsora: Csíkszentsimon – Csíkszereda (április 18.), Fiatfalva – Parajd (május 5.) és Karcfalva – Gyimesközéplok (május 23.). A megyei szintű Románia-kupa korábbi eredményei: Lövéte – Szentegyháza 0–2, Szentábrahám – Székelyudvarhely 2–9, Farcád – Csíkszentmihály 3–0 (játék nélkül), Madéfalva – Balánbánya 1–5.
               Somolyák Istvánnak köszönhetôen sikerült megtudnunk néhány eredményt a megyei ifjúsági bajnokságokból is. Eszerint az ifjúsági E-csoportban legutóbb a következô eredmények születtek: Csíkszeredai ISK – Gyergyói Jövô 0–2, Maroshévíz – Balánbánya 0–14, Gyergyói Jövô – Maroshévíz 5–1, Csíki ISK – Balánbánya 4–1, Balánbánya – Gyergyói Jövô 3–1, Csíki ISK – Maroshévíz 15–1. Az ifjúsági D-csoportban: Csíkszeredai ISK – Maroshévízi Tudomány 4–2.
               A Hargita megyei IV. Liga 20. fordulójának mérkôzéseire április 18-án, szombaton kerül sor. Valamennyi mérkôzés délelôtt 11 órakor kezdôdik! A forduló műsorán szereplô Gyergyószentmiklósi Jövô – Balánbányai ASA mérkôzést április 29-re halasztották. Az április 29-én, szerdán Gyergyószentmiklóson lejátszásra kerülô bajnoki mérkôzés délután 17 órakor kezdôdik. A 20. forduló műsora: Gyimesközéplok – Maroshévíz /játékvezetôk: Kocsis Zoltán, Gegô Levente, Antal Zsolt; megfigyelô: Horváth Vilmos – mindannyian Csíkszereda/, Székelykeresztúr – Szentegyháza /játékvezetôk: Jenei Csaba, Szakáli Botond, Tifán Attila; megfigyelô: Somolyák István (mindannyian Székelyudvarhely)/, Székelyudvarhelyi Roseal – Csíkszentmihályi Törekvés /játékvezetôk: Kecseti László (Nagygalambfalva), Simó Zoltán és Pál Márton (mindketten Székelykeresztúr); megfigyelô: Kovács Tibor (Gyergyószentmiklós)/, Parajd – Homoródalmás /játékvezetôk: Fodor József, Incze Árpád, Ábrahám Hunor; megfigyelô: Chiratcu Petru (mind Székelyudvarhely/, Csíki ISK – Salamás / játékvezetôk: Vas Róbert, Szécsi Csaba (mindketten Székelyudvarhely), Fazakas Kálmán (Székelykeresztúr); megfigyelô: Kecseti Pál (Csíkszereda)/.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Kisasszony

    Mellápolás – felsôfokon

               A mell az egyik legszexibb testrészed – bizonyára élsz is ezzel az érzéki fegyverrel: szívesen megmutatod, amennyire lehet. De ahogy tested más területe, úgy a melled is gondos ápolásra szorul. Nem lehet elég korán elkezdeni...
               Az évek multával melled feszessége is csökken. Gondos ápolás és a tornáztatás eredményeképpen bôröd ismét kisimulhat, a kötôszöveted feszesebbé válhat, vagyis megakadályozhatod idô elôtti megereszkedését.
               A mell nem rögzül a mellkashoz, ezért egyetlen támasza az az úgynevezett „legyezô”, amelyet a nyaktól lefutó bôrszövet alkot, ebbe tartozik a nyak, a mellkas váll alatti elsô része és a mellek. Tehát a feszesítéskor nem csak a mellekre, hanem a környékére is oda kell figyelni.
               A mellszövetek ernyedési folyamata minden 30 feletti nôt érint.
               Ápolásához hozzátartozik a mindennapi zuhanyozás, masszírozás és a heti bôrradírozás. Az elhalt hámréteg eltávolításához a kozmetikusok zabkorpát javasolnak, mivel ez nemcsak a lerakódásokat (habfürdô, szappan, testápolók maradványait) távolítja el, hanem táplálja is a bôrt, megszünteti a – sokaknál gyakori – viszketést. Megújulnak a fáradt szövetek, javul a bôr rugalmassága, élénkül a vérkeringés, egészséges sejtek képzôdnek.
               Zuhannyal kezd!
               A reggeli, meleg vizes zuhany után a tízmásodperces, langyos (20 0C-os zuhany tökéletesen edzésben tartja a mellszövetedet – a váltakozó elernyedés és megfeszülés rugalmassá teszi az ereket és a szöveteket. Ezután folytasd hideg vizes mellzuhanyozással. Körözz a melleid körül a zuhanyrózsával fél-fél percig – az érzékeny mellbimbót hagyd ki a masszírozásból!
               Feszesítô masszázs
               A legjobb hatás érdekében naponta kétszer – reggel és este – kenj feszessítô testápolót a dekoltázsodra, a szegycsontodra és mindkét mell irányába, majd a vállad felé átlósan a mellekre. Támaszd meg alul az egyik kezeddel a melledet, a másikkal pedig cikcakk-mozdulatokkal masszírozd be a krémet alulról felfelé a bimbó irányába. Utána ismételd meg a mozdulatsort a kulcscsontodnál kezdve, lefelé haladva. Ugyanígy masszírozd be a krémet a másik oldalon is.
               Kíméletes, lágy bôrradír
               A mellek között és alatt – különösen, ha nagyobb és összeér – elég hamar képzôdik keskeny izzadtságcsatorna. Elég, ha mindkét területet – a tusolás mellett – hetente kétszer átkened lágy bôrradírral. A legjobb, ha egy arcmasszírozó kefével viszed fel a radírt, és körkörös mozdulatokkal bemasszírozod. A polietilén golyócskák, a cukorrépa-kivonat, valamint az alga és a kovasav gyengéden eltávolítják a száraz hámsejteket, így friss színt adnak a bôrödnek.
               Ha a kötôszövet gyenge, vagy terhességi csík jelenik meg bárhol a testen, az általában cinkhiányt jelez. Ilyenkor nem elegendô a külsô ápolás, fontos a pótlólagos cinkbevitel.
               A hormonrendszerre is lehet hatni ilang-ilang aromával, ami feszessé, keménnyé teszi a melleket, fiatalítja a bôrt.
               Aki dohányzik, és ezért bôre élettelenebb, használjon a masszázshoz citromfűolajat, és igyon céklalevet, ez fokozza a bôr oxigénellátását, és javítja a keringést.
               Tornáztasd!
               A mellet nem lehet külön tornáztatni, az alatta húzódó izmokat viszont annál inkább. Szorítsd össze a tenyeredet a melled elôtt, és feszítsd meg tíz másodpercig. Ismételd meg tízszer, naponta három alkalommal.
               Ha edzettebb vagy, feküdj a hátadra, a lábadat kicsit húzd föl, a talpad tedd a földre. A fejed és a vállad alá helyezz kispárnát, és fogj mindkét kezedbe két kisebb (fél kilós) súlyzót vagy teli vizestömlôt. Nyújtsd ki oldalra a kezedet, néhány percig tartsd magad mellett, majd érintsd össze a súlyzókat a melled elôtt. Ismételd meg tízszer, naponta háromszor a gyakorlatot.
               A kozmetika tárháza
               Ma már rengeteg eljárás, szépítés közül választhatsz. A kezelések kielégítô eredményeket hoznak, megerôsítik a mell természetes tartószöveteit, és szembeszállnak a bôr ernyedésével.
               Étkezz mellbarátian!
               Építsd be a jótékony hatású tápanyagokat az étrendedbe is! Ilyen anyagokat tartalmaznak a teljes kiôrlésű gabona- pelyhek, a nyers zöldség és a gyümölcs.
               Tartózkodj a magas sótartalmú ételek fogyasztásától, mert a só megköti a szervezetben a vizet, és a felhalmozódott víz túlzottan kitágíthatja a kötôszöveteket. Sokkal inkább mellbarátnak mondhatók a magas káliumtartalmú ételek, például a banán, a teljes ôrlésű lisztbôl készült élelmiszerek vagy a rizs, valamint az univerzális C-vitamin.
               Melled állapotát több tényezô is befolyásolja
               A helytelen testtartás a melledet is rossz helyzetben tartja. Mindig húzd ki magad!
               A terhesség és a szoptatás nagyon igénybe veszi a melled, különösen, ha nem megfelelô melltartót használsz.
               A túlsúly vagy az alultápláltság mind hatással vannak a mell méretére, tömegére és ezáltal a rugalmasságára is. Törekedj a számodra ideális testsúly elérésére!
               Az öregedés következtében csökken a sejtműködés, és a mell veszít rugalmasságából.

    Fokhagymás csirkemell füstölt sajttal sütve

               Hozzávalók: 6 vékony szelet csirkemell, 6 szelet bacon, 2,5 dl fôzôtejszín, 20 dkg füstölt sajt lereszelve, 6 gerezd fokhagyma, só, durvára tört színes bors, petrezselyem.
               Elkészítés: Kiklopfoljuk a hússzeleteket, sózzuk, borsozzuk. Betekerjük a baconbe, és egymás mellé fektetjük ôket egy tűzálló tálba. A tejszínt elkeverjük a zúzott fokhagymával, ráöntjük a húsra. Letakarjuk a tálat fóliával, és a sütôbe tesszük, 180 fokon kb. 30 percig sütjük. Levesszük a fóliát, meghintjük a húst a reszelt sajttal, és készre sütjük kb. 15 perc alatt. Friss petrezselyemmel díszítjük, a rizs jól illik hozzá köretként.\

                         Egészség

    Elsôsegélynyújtás cukorbetegeknek

               A ketoacidotikus kóma
               E kóma az 1-es típusú (inzulinfüggô) cukorbetegség akut zavara. A klinikai képet az abszolút vagy relatív inzulinhiány miatt a veseküszöb fölé (10 mmol/l) emelkedett vércukorszint következményei hozzák létre. Azaz ekkor a vizelet is édes, mert a vese nem tudja visszaszívni a szűrletbe került rengeteg cukrot, csak egy részét.
               Kiváltó tényezôi között elsôsorban a diétahiba, az inzulinadag csökkentése, netán elhagyása. Egyéb betegségek okozta inzulinrezisztencia is szóba jöhet, különbözô fertôzések (tüdôgyulladás, húgyúti fertôzés, agyhártyagyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás stb.), szív-érrendszeri megbetegedések, hormonális betegségek, trauma, terhesség, stressz. Ismeretlen az oka az esetek csaknem felében, pontosan 43 százalékában. A ketoacidotikus kómás esetek 20–30 százalékában ez az elsô tünete a cukorbetegségnek.
               Az emelkedett vércukorszinttel járó tünetek
               Nagyfokú fáradtság, bô vizelés, olthatatlan szomjúságérzet, acetonos szagú lehelet, émelygés, hányás, az ún. Kussmaul-légzés. Ilyenkor az elsavasodott vér kémhatását a szervezet az intenzívebb légzéssel, egészen konkrétan a szén-dioxid minél gyorsabb kilégzésével próbálja visszaállítani. A légvételek ennél fogva erôltetetten mélyek és szaporák, hallható hangokkal járók. További tünetek hosszabb távon a fogyás, kiszáradás, alacsony vérnyomás, szapora szívverés, melyek szintén ketoacidózisra hívják fel a figyelmet.
               A fôleg gyerekeken jelentkezô hasi fájdalom akut hasi kórképet utánozhat.
               Az inzulinhiány aktiválja a glukóz-felszabadulást az izmok és a máj glikogénraktáraiból, valamint a fehérjelebomlást aminosavakra, melybôl új glukóz keletkezik. Aktiválódik a zsírlebontás (lipolízis), szabad zsírsavak keletkeznek. A szabad zsírsavakból ketontestek szaporodnak fel, melyek ketonvizelést eredményeznek, összességében úgy hívjuk: metabolikus acidózis alakul ki. Csökken a vérplazma térfogata, ami keringési elégtelenséghez és ennek tüneteihez vezet.
               Az inzulinterápia bevezetése után a ketoacidotikus kómák száma jelentôsen csökkent. Ugyanakkor a már kialakult súlyos ketoacidózis, még – mind a mai napig – az életet hirtelen és súlyosan veszélyeztetô betegségek közé tartozik.
               A ketoacidotikus kóma kezelése
               Az elsô szakasz a beteg intenzív kezelése, csakis a kezelésben jártas szakember segítségével. Ilyen esetben tehát mindenképpen orvost kell hívni, aki minden bizonnyal a megfelelô berendezések és vizsgálatok segítségével pontosan meg tudja állapítani a kómát elôidézô háttérbetegséget. A második szakaszban már nem szükséges az intenzív osztályos megfigyelés és monitorozás, hanem szoros ellenôrzés mellett az anyagcsere stabilizálása történik, majd a beteg folyamatosan alkalmassá válik a hazabocsátásra és az otthoni kezelésre.
               A hiperozmoláris kóma
               A 2-es típusú (idôskori) cukorbetegség akut zavara a hiperozmoláris kóma. Oka a relatív inzulinhiány. Extrém vércukorszint- és ozmolalitás-emelkedéssel jár (1 mmol vércukorszint-emelkedés = 1 mosmolemelkedés). Gyakoribb kiváltó tényezôi különbözô fertôzések, agyi történés, hasnyálmirigy-gyulladás, vesebetegség, gyógyszerek (szteroid, citosztatikum, thiazid).
               Klinikai tünetei a bô vizelés, kiszáradás, zavartság és a kóma. Kezelése elsôsorban folyadékpótlással – infúzióban a szervezet nátriumszintjétôl függôen 0,45 vagy 0,9%-os NaCl-oldatot adnak, intravénás inzulinadagolással (2–4 E óránként) valamint káliumpótlással, illetve szükség szerinti kiegészítô-terápiákkal történik.
               Tejsavacidózis (laktacidózis)
               Cukorbetegségben meglehetôsen ritka a tejsav-felhalmozódás miatt létrejövô tejsavacidózis elôfordulása. Leggyakrabban kellôen nem ellenôrzött biguanid-kezelés, ritkábban anaerob viszonyokat kiváltó akut betegség következtében alakul ki.
               A tejsav normális anyagcsere-termék, mely az ún. glikolízis során keletkezik, és a májban a Cori-körnek nevezett biokémiai folyamatban glukózzá alakul. Normális vérszintje 0,4–1,2 mmol/l. Tejsavacidózis esetén a vér pH-értéke általában 7,3-nál alacsonyabb, csökkent a bikarbonátszint, és emelkedett (5 mmol/l feletti) a tejsav vérszintje. Jellemzô a ketontestek hiánya.
               A tejsavacidózis kezelésében rendkívül fontos annak ismerete, hogy idôs cukorbetegeknél kerülendô a biguanid adása keringési, légzôszervi (hypoxiás) és májbetegség fennállásakor!
               Bikarbonát-infúzió adása szükséges, akár több száz mEq-nyi mennyiségben. Szükség lehet oxigén adására, peritóneális dialízisre vagy hemodialízis elvégzésére is.

                         Horoszkóp
    április 16 – 22.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Házasságában, partnerkapcsolatában teljesen egyedül van gondjaival. Partnere mással van elfoglalva, sôt, azt reméli, hogy az ô problémáit is Ön fogja megoldani. Ismeri Ön azt a mondást, hogy „gyáva népnek nincs hazája”?
               BIKA (IV.21-V.20)
               Ez a hét a Bikának alkalmazkodási problémákat hozhat. Most erôteljesebben megtapasztalhatja merev hajlíthatatlanságát, ami igen kemény konfliktusokhoz vezethet. Kedvese kevesli az idôt, amit vele együtt tölt.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               A csillagok lehetôvé teszik, hogy felszámoljon olyan körülményeket, amelyektôl már régóta szeretett volna megszabadulni. Ez lehet válással, költözéssel, jogi bonyodalommal kapcsolatos. Itt a tavasz, sétáljon nagyokat.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               Partnere rettenetesen szorong kapcsolatuk miatt. Próbálja ugyan eltitkolni, beletörôdve mindenbe, csak ne veszítse el Önt. Nem tisztességes, ahogyan bánik vele! Ha nem akarja ôt, akkor meg kell mondani neki.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Rengeteg az energiája, és ez annak a szerelemnek köszönhetô, amibe most teljesen belevetette magát. Mindegy meddig tart, mindegy, késôbb mi lesz, a jelennek éljen, élvezze, hogy imád és imádják! Köszönje meg az égiek adományát!
               SZŰZ (VIII.23-IX.21.)
               Egy régi barátja szeretné újra fölvenni a kapcsolatot Önnel. Bár családi körülményei miatt nehézségekbe ütközik a szervezés terén, érdemes kicsit kikapcsolódnia. Egy baráti beszélgetés levesz némi terhet a válláról, kipanaszkodhatja magát.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Az utóbbi idôben a körülmények nem bánnak Önnel kesztyűs kézzel, de ez nem tántorítja el attól, hogy erôt vegyen magán és továbblépjen. Megéri az erôfeszítés, mert hamarosan új fordulatot vesz szerelmi élete.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Szüksége van pörgésre, ez élteti. Csapjon a lovak közé, ragadjon meg minden lehetôséget a szakmai és szellemi fejlôdésre! Ha jelenleg nincs kilátásban új projekt, vágjon nyugodtan a dolgok elébe, a lehetôség nem várat magára.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               Kissé levert, fáradtnak érzi magát a hirtelen változó idôjárás hatására. Ha túlzottan teret enged aggodalmainak, és bebeszéli önmagának, hogy beteg, akkor elôbb-utóbb be is következne elképzelései. Legyen laza, érezze jól magát a bôrében! Amikor ideje engedi, sétáljon vagy sportoljon.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Anyagi helyzetében kisebb visszaesés mutatkozik, de ne aggódjon túlzottan, mert hamarosan kiváló lehetôsége lesz pótolni a veszteséget. Napjaink alapszabálya: kölcsönt ne adjon, és ne kérjen! Szerettei támogatják, bízzon bennük.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               A héten lehetôsége adódik föllélegezni. Pénzügyi gondjait letudhatja egy idôre, barátai mókás botladozásai felvidítják. A munkahelyi problémák azonban még a legidillibb pillanatokat is képesek szétrombolni!
               HALAK (II. 18-III 20.)
               Néha olyan döntéseket hoz, amelyeket elôbb jobb lenne kétszer is átgondolni. Ha van egy aránylag jól jövedelmezô munkája, azt ne cserélje fel a bizonytalansággal! A pénzre most nem lehet panasza, kezd egyenesbe jönni.



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               Jön ki a cigány az erdôbôl, szembetalálkozik a rendôrrel. Kérdôre vonja a rendôr:
               – Mi az a válladon Gazsi?
               Az egy laza mozdulattal lesöpri a vállát:
               – Ja, éz csák egy falevél!
               – Nem azon, a másik válladon!
               – Jé, ez meg egy döglött vaddisznó!
               * * *
               – Apu! Mi az a kolibri?
               – Az? Az egy... különleges halfajta.
               – Hal? De hát itt azt írják, hogy a kolibri virágról virágra száll.
               – Látod, most már azt is tudod, hogy milyen ügyes!
               * * *
               Kisgyerekek mondták:
               – Ez a kép egy polipot ábrázol. A polipnak nyolc heréje van.
               – A kagyló golyóját gyöngynek hívjuk.
               – Ha valamit víz vesz körül, azt szigetnek hívják. Ha nincs körülötte víz, akkor szárazföld.
               – A delfinek a fejük tetején lévô végbélnyíláson keresztül lélegeznek.
               – Amikor a hajóknak még vitorláik voltak, a szél segítségével úsztak a tengeren. Ha nem fújt a szél, a matrózok elkezdtek fütyülni, hátha feltámad. A bátyám szerint inkább babot kellett volna enniük.
               * * *
               Azt mondja az ôrmester a katonáknak:
               – Van egy jó meg egy rossz hírem, melyikkel kezdjem?
               – A jóval – mondják a katonák.
               – A hétvégére hazamehetnek.
               – És mi a rossz?
               – Hazudtam.
               * * *
               Miért jó az öregebb korosztálynak?
               – Az emberrablók nem igazán érdeklôdnek irántad.
               – A titkaid biztonságban vannak, mert ha el is meséled valamelyik barátodnak, másnapra már nem emlékszik rá.
               – Senki nem várja el tôled, hogy beronts egy égô házba és kimentsd a benn rekedteket.
               – A derekadra alapozott idôjárás-elôrejelzéseid pontosabbak, mint a meteorológiai intézeté.
               – A terroristák egy túszejtés során az elsôk között engednek el.
               * * *
               – Anyu, tud a szobalányunk repülni?
               – Dehogy. Honnan veszed?
               – Mert tegnap, mikor elmentél itthonról, apu azt mondta neki, hogy ô egy angyal.
               – Igen? Na, akkor mégis repülni fog.
               * * *
               Egy jómódú, elegáns férfi sétálgat az utcán. Egyszer csak eléugrik egy hajléktalan egy fegyverrel a kezében.
               – Drága uram! Segítsen! Tízezer forinttal megmentheti egy ártatlan ember életét!
               – És ki az az ártatlan ember?
               – Hogyhogy ki? Hát Ön!
               * * *
               Férfi térden állva:
               – Gizike, magáé a szívem.
               – Béla, nekem szeretô kell, nem donor!
               * * *
               Két rendôr gyorshajtásért megállít egy nôt, és megbünteti száz lejre.
               – Sajnos, nincs nálam ennyi pénz – mondja kacéran a nô –, de választhatnak: kapnak két üveg finom vodkát, vagy pedig kiszállok, letolom a bugyimat és...
               A két rendôr tanakodni kezd, és a vodkát választják. Megkapják az italt, és a nô elmegy. Miközben iszogatnak, így szól az egyik:
               – Milyen jó, hogy a vodkát választottuk. Ugyanis a nô bugyija a te feleségednek kicsi lett volna, az enyémnek meg nagy.
              
              
              

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2009

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!