3. (784.) szám, 2009. Január 15-21




    Kisújság-olvasók figyelmébe!

               Már kapható a: GYERGYÓI KISÚJSÁG ÉVKÖNYV 2009.
               A Gyergyói Kisújság szerkesztôsége lehetôséget biztosít arra, hogy a lapunkat ismerô, távolba szakadat gyergyóiak (és nemcsak) megrendelhessék a Gyergyói Kisújság évkönyvét.
               Megrendeléseket az alábbi címeken (e-mail cím, postai cím), illetve telefonszámon fogadunk:
               e-mail: kisujsag@hr.astral.ro
               tel.: 004-0266-364.941
               Postai cím: 535500 Gheorgheni, jud. Harghita, p-ta Libertătii nr. 22., Romania
               A Gyergyói Kisújság lehetôséget biztosít arra is, hogy elôfizessenek a lapra mindazok, akik eddig csak internetes formában fértek hozzá kedvenc heti olvasnivalójukhoz.
               A világ bármely pontján élô Kisújság-olvasók a fenti címeken, illetve telefonszámon fizethetnek elô lapunkra.
    Gyergyói Kisújság ügyfélszolgálat




    Tiszta kezekkel

               Egy új kormánytól ezt várná el a naiv állampolgár, aki lelkes egyszerűséggel azt hiszi, hogy szavazatával megváltoztathat valamit, akármit. Nem, az egész politikai rendszer egy csereberés társasjátékon alapszik. Osszuk el egymás között a hatalmat és az ezzel járó nem kevés pénzt. Alapozzuk meg anyagi hátterünket, hozzuk kiváltságos helyzetbe családtagjainkat, rokonainkat, barátainkat, akikbe megbízhatunk. Olyan emberkéknek adjunk hatalmat, akiket irányítani lehet, akik hűséges kutyaként szolgálják a gazdit a szokásos koncért. Aztán bármit megtehetünk. De tényleg.
               Emlékeznek még azokra a politikai életbôl ismert nagymenôkre, akiket az Országos Korrupcióellenes Bizottság hatalommal való visszaélés, sikkasztás, ingatlanügyi csalás, csúszópénz elfogadása stb. alapos gyanúja miatt kivizsgálás alá helyezett? Igen? Na, ezek mind koholt vádak voltak, és ezek az ügyes fiúk most mind-mind fontos pozíciót töltenek be az új kormányban. Apropó, új kormány! Ez sokkal gazdagabb, mint a régi volt, ez derül ki a vagyonnyilatkozatokból. De megtörténhet, hogy a DNA-s vizsgálódások után okosabbak lettek politikusaink, vagy kaptak néhány jó tanácsot. Ezért sokkal egyszerűbb rátenni egy lapáttal a vagyonkára, egy pár házzal, autóval, ékszerrel többet nyilatkozni, pár százezer euróval többet bevallani, és akkor négy év múlva nem kell számot adni a megmagyarázhatatlan anyagi gyarapodásról. Nagyon okosak. Erre legalább büszkék lehetünk, és valljuk be, az ilyen és hasonló húzások nélkül Románia nem is lenne Románia.
               A hagyományôrzés terén a már jól ismert forgatókönyvet követik az újak is, miszerint nincs olyan buta politikus, aki ígérni ne tudna. Persze a hagyományhoz tartoznak az ígéretek be nem tartása, s ezt a vonalat is hűen követi az új kormány. Minimálbér, nyugdíj, gyerekpénzemelés... adócsökkentés, a szociális háló bôvítése... olcsóbb élet, magasabb életszínvonal..., nagyon szép, nagyon szép és okos. Legalább emléknek jók lesznek. Sok év elteltével beszélgethetünk a jó idôkre emlékezve: Te, emlékszel, amikor béremelést ígértek? Noná, hogy igen! Azok voltak a szép napok. Ezek a mostani mihaszna politikusok már arra is képtelenek, hogy ígérgessenek. Na ja! Ez így igaz! Már hazudozni sem képesek, csak ülnek a bársonyszékeikben, s néznek ki a fejükbôl, totál katatónikusok, lassan a levegôt is pumpálni kell beléjük, másképp megfulladnának.
               A fölösleges, de már megszokott civódásokon kívül pedig lenne sok megoldani való feladat. Például számomra elképzelhetetlen, hogy egy ország, sôt Európa jó része teljesen kiszolgáltatott a gázellátást illetôen. Ha az oroszok éppen fitogtatni akarják erejüket, akkor különbnél különb kifogásokat elôrángatva elzárhatják a gázcsapot, s nesze neked nagy és erôs Európai Unió. Mindenki mossa a már tiszta kezeit. Ilyenkor jönnek rá a választópolgárok, hogy lényegében mennyire gyenge emberek képviselik ôket, védik jogaikat, milyen felkészületlen bohócok vezetik az országot, akik valóban csak arra jók, hogy – mint holmi csepűrágókon – nevessünk rajtuk és ezen az egész politikai kabarén.
    Bartal Klári

    Sajtótájékoztató
    Honlap vagy tárhely?

               Az Integrált Városfejlesztési Terv elôtanulmányaira lebonyolították a közbeszerzési eljárásokat, így a nyertes vállalkozásoknak március 31-ig kell elkészíteniük a tervet és az elôtanulmányokat a központ, a múzeum, a mozi épületének és a Benedek-háznak a fejlesztésére vonatkozóan – kezdte hagyományos keddi sajtótájékoztatóját Mezei János polgármester.
               A pályázatot a Gaia Consulting Group Kft. fogja írni, amelyet a gyulafehérvári székhelyű fejlesztési régióhoz kell benyújtani. A pályázat értéke 8 millió euró.
               A polgármester bejelentette, hogy a Szabadság tér 6. és a Márton áron utca 3. szám alatti lakószövetségek megalakultak, bejegyezték. A Virág negyedi 42-es, 46-os, 51-es tömbházak lakóinak kezdeményezésére január 15-én, csütörtökön este 6 órától lakossági fórumot tartanak a művelôdési ház 40-es termében. A fórumra mindenkit várnak, aki lakószövetség megalakításán gondolkodik, ezzel kapcsolatos információkat szeretne szerezni.
               A Székelyföld autonómiájáról szóló népszavazás március 15-i kiírásáról ismét tárgyalnak az illetékesek január 15-én, csütörtökön Csíkszeredában – tudtuk meg a polgármestertôl.
               A negyedek szemeteskukáit több helyen péntek óta nem ürítették ki a közüzem alkalmazottai – panaszkodott több lakos. Ezzel kapcsolatosan Mezei János elmondta, hogy a szemétszállító autók meghibásodása miatt történt fennakadás, de most már orvosolni tudják a problémát.
               Továbbá azt is megtudtuk, hogy dolgoznak már a költségvetésen. Kérdésünkre Mezei János elmondta, hogy a kutyamenhely létrehozásához szükséges terület vásárlására is fognak pénzt elkülöníteni, noha azt nem mondta, mekkora összeget. (Szerk.: az ôsszel már elkülönítettek egyszer erre a célra.)
               A gázvitától hangos a nemzetközi média, megengedik vagy sem az oroszok a csapot, Mezei János szerint azonban ez a vita nem érinti a város gázellátását.
               Végül a város honlapjának milyensége is szóba került. Létrehozása óta több hónap eltelt, és a böngészôk által hozzáfűzött reményeket, a használhatóságot nem teljesíti. 2008. október eleji, 40. lapszámunkban a hivatal hírei között a város honlapjáról is szó esett ekképpen: „Pályázatot nyert a város a honlap fejlesztésére. Ennek keretében jelenleg azon dolgozunk, hogy formailag és tartalmilag is frissebb, tetszetôsebb és hasznosabb, több közérdekű információt tartalmazó honlappal lépjünk közelebb a világ felé. Ennek magyar és román nyelvű változata egyelôre a www.gheorgheni.ro címen lesz elérhetô, mert ezt a nevet annak tulajdonosa a város rendelkezésére bocsátotta. Szeretnénk, ha a magyar változat a www. gyergyoszentmiklos.ro címen lehetne elérhetô, ennek érdekében már felszólítottuk a nevet birtokló céget, hogy bár a tulajdonjogát adja át a városnak. Terveink szerint heteken belül már látni lehet a változást, az új honlap beindításáról majd tájékoztatni fogjuk a lakosságot. Megtudtuk, a honlap fejlesztésére a polgármesteri hivatal fejlesztési irodája pályázott. A nyert összeg 560 ezer forint értékű, az önrész 60 ezer forintnyi, mely a város kasszájából kell kikerüljön” – tájékoztattak akkor. A keddi sajtótájékoztatón Mezei János polgármester ígérte, a város honlapját fejleszteni fogják. Ezzel a feladattal megbízott személy: Árus Zsolt.
    Rancz Enikô

    Visszapillantó (2.)

               Gondoskodni fogunk arról, hogy az 1918 végén bekövetkezett gyergyói történésekrôl részletesebben is beszámolhassunk, hiszen köztudott, hogy az ún. ôszirózsás forradalom felénk sem volt áldozatmentes. Minek indult és mivé lett? Városunkban eleddig nem bukkantunk 1918 végi sajtókiadványok nyomára, de az nem jelenti azt, hogy ne lennének cikkek, írások, tudósítások abból az idôbôl is, s hogy ne ismertessük majd meg azokkal olvasóinkat. A változás szele a városháza hivatalnokait is érintette. A Csíkvármegye írja: „Változások a városi adminisztrációnál.
               November havában a város közössége a frontokról visszatért katonasággal együtt népgyülést tartott s ezen a népgyülésen egy olyan határozati javaslat szerepelt, amelyet ha elfogadtak és végrehajtottak volna, akkor a város tisztviselôi egy-kettô kivételével helyüket kellett volna ott hagyják. Erélyes és meggyôzô intervenció kellett ahhoz, hogy a népgyülés álláspontját megváltoztassa, s így történt, hogy dr. Vákár P. Artúr, dr. Tódor Béla, dr. László Dezsô, dr. Kugler Vilmos, és Mihály József közbelépésére a tisztviselôk helyeiken maradhattak s a népgyülés azt határozta, hogy működésüket felülvizsgálja s a vizsgálat eredményeihez képest fogja követelni a bűnösök eltávolítását.
               A küldött bizottságok működésüket vagy egyáltalán meg sem kezdették vagy csak lanyhán végezték s igy az eredmény biztosítása szempontjából szakemberek kiküldése vált szükségessé. Ezen vizsgálat eredményeként három jelentés készült el. Egyik a dr. Tódor Béla városi tiszti fôügyészé, a másik Bazsó Géza járási számvevôé, a harmadik dr. László Dezsô ügyvédé, akit a város ügy- és vagyonkezelésének ellenôrzésére a népgyülés, mint megbizottat küldött ki.
               E három jelentés a kormánybiztos, szükség esetén a fôkörmánybiztos elé volt benyujtandó, hogy ezek alapján a város elhanyagolt és összekuszált helyzete elrendeztessék.
               E jelentések alapján dr. Györgypál Domokos kormánybiztos tömeges felfüggesztést és fegyelmi vizsgálatot rendelt el. Közben a város volt polgármestere nyugdijazását kérte.”
               Tudósítást olvashatunk az 1919. január 26-i lapban az elsô kormánybiztos látogatásról is: „A kormánybiztos városunkban
               Gyergyószentmiklós és környéke soha nem volt elkényeztetve a fôispáni járások által s igy a kormánybiztos érkezésének hire méltó érdeklôdést váltott ki a város polgársága körében.
               A kormánybiztos dr. Márton László fôszolgabiró kiséretében érkezett meg Gyergyószentmiklósra, ahol a képviselôtestület helyett egy széleskörű testület hivatott meg arra a tanácskozásra, amelyen a város jövendô adminisztrációjának a sorsa intéztetett el.
               Az értekezletet dr. Györgypál kormánybiztos nyitotta meg.
               Jelen voltak: Görög Joachim, Szabó György (tehát az egyház képviselete – megj. tôlem), Kádár Vencel, Szabó Vencel, Tamás János, Benedek Mihály, Dániel Károly, Tóth Lajos, dr. Tódor Béla, Kary Károly, Lengyel Ignác, Sáska Mihály, Strasszer Imre, László István, Zárug Zakariás, Madaras Albert, Márton Lajos, Ferenczi István, Nagy István, Molnár András, Török Tamás, Gáspár Máté, Sándor Elek, dr. Lôrincz Károly, Bajna Árpád, Burján Péter kocsm., György Béla, Kolumbán Lajos, Madaras Balázs, Burján Péter, Blénesi István, Kolumbán Ferenc, Romfeld János, Kercsó Sándor, Kassai Imre, Mihály József, Blénesi Félix, Demeter Ferenc, Pál Ferenc.
               A kormánybiztos ismertette az okokat, amely miatt ezen látogatása szükségessé vált. Hangsúlyozta, hogy a rendelkezésére álló jelentésekbôl s az abban foglalt adatokból azon kényszerhelyzet elé állíttatott, hogy egy tisztviselônek nyugdijazási kérését kellett elfogadnia, három tisztviselô felfüggesztését rendelte el, s négy tisztviselô ellen fegyelmi eljárás bevezetése vált szükségessé.
               Felhívta dr. Tódor Bélát, hogy a város súlyos helyzetére való tekintettel a polgármesteri állást foglalja el.(…)”
               Milyen érdekes ismétlôdése a történelemnek: az 1989-es változások után szintén egy ügyészt, György Antalt nevezték ki Gyergyószentmiklós polgármesterének.
    Szemlézi: Bajna György

    Reális veszélyt képez az adósság
    A negyedekben összegyűjtik a fenyôfákat

               A tömbháznegyedekben már hétfôn összegyűjtötték az addig kirakott fenyôfákat. A közüzem igazgatója, Szôcs Tivadar elmondta, az összegyűjtött fenyôfákat mihamarabb hasznosítani fogják. Egyelôre a Forradalom negyedi kazánház szomszédságába rakják le. Az igazgató felkéri a lakókat, hogy ne a háztartási szemét közé, a kukákba tegyék a karácsonyfát, hanem csak a szeméttároló mellé. Legközelebb pénteken fogják összegyűjteni a negyedekben a fenyôfákat. A város utcáiból nem gyűjtik össze, hiszen a kertes házakban inkább eltüzelik a lakók.
               Az igazgatótól a tömbházak fűtésérôl is érdeklôdtünk, megtudtuk, a dán kazánhoz a faôrleményt folyamatosan szállítják, nincsen fennakadás. A gáz nyomása nem csökkent, és amint azt Szôcs elmondta, ha a kintlevôségek nem jönnek be, problémák lehetnek. Több mint 1 millió lej a lakók tartozása. Az igazgató kiemelte 600 család, „600 lakás” tartozik. A tartozók közül hatvan család szociálisan rászoruló, a többi ötszáznegyven tehetôs, sokuk üzletember. Ha nem törlesztik adósságaikat, veszélybe sodorhatják a szolgáltatás folytonosságát.
    Baricz-Tamás Imola

    Vetélkedôt szervez az EMI
    Adj király katonát!

               Az Erdélyi Magyar Ifjak Egyesülete idén is megszervezi a népszerű Adj király katonát! című vetélkedô-sorozatot. Az IV–VIII. osztályos tanulók számára rendezett vetélkedô célja a fiatalok körében a család szerepének és a gyermekvállalás felelôsségének hangsúlyozása, valamint egy egészséges nemzettudat kialakítása – vallják a szervezôk.
               A vetélkedô menete szerint a bejelentkezések után minden diák kap egy, különféle irodalmi műveket tartalmazó füzetet, amelynek elolvasása után sor kerül a helyi fordulóra. Ez Csíkszeredában február 12-én lesz, itt mérkôzhetnek meg a gyergyói csapatok is. A vetélkedôn a jelentkezôk csoportokban fognak versenyezni, a csoportok pedig a vetélkedô napján véletlenszerűen alakulnak meg. Ezért is fontos tehát, hogy nem csoportosan, hanem egyénenként kell jelentkezni.
               Minden helyi szakaszból a nyertes csoport továbbjut a márciusi országos döntôre, amelyre ugyanabból a füzetbôl kell készülni, még alaposabban, még komolyabban. A helyi szakaszon jó eredményeket elérô versenyzôk könyv- és egyéb jutalomban részesülnek, az országos döntôn kiemelkedô teljesítményt nyújtók egy nyári táborozáson vehetnek részt a Székelyföldön. Természetesen a táborozás mellett más jutalmakban is részesülnek.
               A szervezôk ugyanakkor egy újdonságra is felhívják az érdeklôdôk figyelmét, éspedig arra, hogy az Adj király katonát! harmadik kiadásába a 8. osztályosok is benevezhetnek. A csíkszeredai, helyi szakaszra Bartis Erikánál lehet jelentkezni január 16-ig a 0745/555.494-es telefonszámon, illetve a bartiserika@yahoo.com e-mail címen.
    Csata Orsolya

    Vissza a „bubarongyot”!

               Visszakéri az új kormány a megyei és helyi önkormányzatoknak kiosztott pénzeket. A múlt évben számos település, megyei önkormányzat jutott támogatáshoz, ezekbôl sok helyen el is kezdték a beruházásokat: csatornázást, iskola kibôvétését, útjavítást. A Boc-kormány egyik rendelete értelmében az önkormányzatoknak vissza kell adniuk azokat az összegeket, amelyeket 2008 év végéig nem költöttek el.
               – Az elmúlt 18 évben a közpénzügyi törvény értelmében a megyei önkormányzatok kapnak olyan összegeket, melyek speciális alapokból vannak elkülönítve. Ezeket év végéig el kell költeni. Ilyen például az 577-es program alapján kiutalt vízvezetésre, vagy útépítésre adott pénz. Van egy másik kategóriájú kormánypénz, amit a költségvetések kiegyenlítésére kapnak a települések azért, hogy tudják egyensúlyban tartani a pénzügyi mérleget. Ezeket az összegeket nem kell év végéig elkölteni, legalábbis az elmúlt 18 évben nem kellett év végéig elkölteni. Volt erre egy jogszabály, eszerint a pénz bekerült a forgóalapban és a következô évben el lehetett költeni úgy, ahogy azt az önkormányzatok jónak látták. Most az történt, hogy a múlt év végén elég késôn hozta meg a döntést a kormány. Így nagyon sok önkormányzat késôn kapta meg ezeket az összegeket. Ennek ellenére úgy döntött a kormány, hogy ezeket az alapokat is el kell költeni év végéig. Például a Hargita Megyei Önkormányzat az új poliklinika modernizálására kapott összeget. Ebbôl lifteket akarunk szereltetni az épületbe, ezt két-három hét alatt nem lehet elkölteni. Csak az ISCIR-es engedély beszerzése fél évbe telik. Úgyanígy az aszfaltozási munkálatokat sem lehet egy-két hét alatt elvégezni. Vannak összegek, melyek decemberben érkeztek meg. Próbáltunk valamit aszfaltozni például Újfaluban és Zetelakán, de ugye egyrészt mindenkiben ellenszenvet váltott ki, másrészt télen nem lehet aszfaltozni. Le kellett állni a munkálatokkal. Ugyanígy vannak a települések is. A pénzek késôn érkeztek, be kellett foglalniuk a helyi költségvetésekbe, és akinek nem volt elkezdett munkálata, amit ebbôl befejezzen, az közbeszerzési eljárást kellett indítson. Ez 30 napot vesz igénybe, hozzáadódik a 15 napos fellebbezési idô, így másfél hónapba telik. Ezek a közbeszerzések most érnek véget januárban. Ezeket az összegeket nem lehetett elkölteni év végéig, éppen ezért én úgy látom, hogy sokkal inkább egy bosszúállásról van szó a mostani kormány részérôl. Hargita megye például 3 millió eurónyi összeget kell visszaadjon. Mi nem küldjük vissza az összegeket, a kormány ezen sürgôsségi rendeletét bíróságon fogjuk megtámadni, és javasoljuk az önkormányzatoknak is. Azaz, javasoljuk, hogy ne utalják vissza a visszakért pénzeket. Ugyanakkor elindítottunk egy hatalmas kampányt az államelnökhöz, a pénzügyminiszterhez, a belügyminiszterhez, a miniszterelnökhöz írtunk leveleket, remélem, hogy korrekciót fognak hozni. Amennyiben nem, bírósághoz fordulunk, ha ez sem jár sikerrel, akkor a parlamenthez. Mi nagyon reméljük, hogy a kormány idôben rájön, hogy baklövést követett el és visszavonja ezt a döntését – mondta Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke.
    Csata Orsolya

    A használt olaj veszélyes hulladék
    Szentmiklóson még várat magára az akció

               Használt olajat gyűjteni álltak ki a mínusz húszfokos hidegben Csíkszeredában azok, akik számára fontos Székelyföld környezetének állapota. Az Élô Erdély Egyesület felhívására a Zöld Székelyföld Egyesület önkéntesei és szimpatizánsai az akcióval a megyeszékhely lakóinak figyelmét arra hívták fel, hogy a használt olaj csatornába kerülésének súlyos következményei vannak. „Egy liter csatornába öntött étolaj egymillió liter vizet, egy ember 14 éves vízszükségletét szennyezi meg” – írták a felhívásban, melyben arra kérték a lakókat, hogy gyűjtsék össze és vigyék a megjelölt iskolákhoz, vagy a fôtéren felállított sátorhoz a sütésnél visszamaradt olajat.
               A háztartásokban felgyűlt olajat tizenegy gyűjtôponton fogadták a nagyrészt fiatalokból álló csapat tagjai. Összesen ötven liter használt olaj gyűlt össze a szombati akció alkalmával. A több mint húsz önkéntes fô célja nem a nagy mennyiség összegyűjtése, hanem a népszerűsítése volt. A lakosság figyelmének felhívása arra, hogy a használt olaj veszélyes hulladék, amelyet nem szabad a lefolyóba önteni, hanem, ha egy mód van rá, le kell adni, hogy újrahasznosításra kerülhessen. A begyűjtött olajat egy székelyudvarhelyi cég fogja Magyarországra juttatni, ahol biodízel-adalékanyag, valamint aszfaltszurok-adalék készül belôle, adták hírül.
               A gyergyószentmiklósi környezetvédô szervezeteknél arról érdeklôdtünk, hasonló akcióra lehet-e számítani.
               Egyelôre a Gyergyószentmiklóson működô környezetvédelmet szem elôtt tartó egyesületek, a Naturland Alapítvány és az Amôba Öko Központ nem tervez a csíkszeredaihoz hasonló, használt olaj begyűjtésére irányuló akciót, de addig is gyűjtsék a használt olajat, ne öntsék a lefolyóba, csatornába, hátha lesz majd egyszer itt is „olajgyűjtés”.
    Baricz-Tamás Imola

    A madéfalvi veszedelem üzenete

               Legyünk hűek önmagunkhoz, tartsunk ki mindamellett, ami a miénk és ami megillet minket, s ha kell, vállaljunk áldozatot is mindezek érdekében – hangsúlyozta Gyerkó László, szenátor Madéfalván szerdán (szerk. megj.: január 7-én). Hozzáfűzte: itt nem kell mindjárt véráldozatra gondolni, hanem a tisztességgel végzett munkára, a felelôs döntésekre, a nehézségek vállalására. A szónokok megannyian a 245. évvel ezelôtt történtek áldozataira emlékeztek.
               A megemlékezés ünnepi szentmisével kezdôdött a helyi római katolikus templomban, innen zászló alatt vonultak a résztvevôk – helyiek és vendégeik – az emlékoszlophoz, amely az 1764. január 7-én az osztrák császári katonaság által lekaszabolt mintegy 200 csíki és háromszéki székely vértanúnak állít emléket.
               Szentes Csaba, Madéfalva község polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, felidézve a 245 évvel ezelôtt történteket. Ezt követôen Kelemen Hunor képviselô, az RMDSZ ügyvezetô elnöke a székelységet ért sorozatos csapásokról beszélt, hangsúlyozva, hogy megannyiszor talpra állt és elölrôl kezdte életét e kis közösség.
               – Hűség, kitartás, áldozatvállalás; e három szóval lehet tömören jellemezni a Madéfalvi Veszedelem néven ismert történelmi eseményt – kezdte ünnepi beszédét Gyerkó László.
               A csíki szenátor elmondta, hogy 245 évvel ezelôtt a csíki és a háromszéki székelyek vérükkel szerzett kiváltságaik védelmébe érkeztek tárgyalni a császári katonai vezetôkkel, békés tiltakozásukra a válasz a küldöttséget és a falu lakosságát megtizedelô ágyútűz volt.
               Mint mondta, a történések számára elsôsorban a hűségrôl szólnak.
               – Ôseink hűségesek voltak adott szavukhoz, törvényeikhez, igazukhoz – hangsúlyozta a szónok –, ezért tiltakoztak az ellen, hogy zsoldosokat toborozzanak köreikbôl, azok körébôl, akik önkéntes katonasággal szolgálták meg szabadságukat.
               Hozzáfűzte: elveikhez, szabadságukhoz, létükhöz voltak hűségesek, mindahhoz, ami meghatározta ôket.
               – Másodsorban a kitartást jelenti számomra Madéfalva. 245 évvel ezelôtt ôseink példát mutattak arra, hogy miként lehet és kell kitartani értékeik, jussuk mellett – fűzte gondolatmenetét Gyerkó –, kitartottak a januári hidegben, kitartottak a császári túlerôvel szemben, és kitartottak a körükben vesztegetéssel próbálkozókkal szemben is.
               Kiemelte, hogy a kitartás a veszedelmet követô üldöztetések áldozatait is jellemezte, akárcsak a Moldvába való bujdosás során a menekülôket.
               Végül az áldozatvállalásról beszélt a szenátor: Ôseink készek voltak áldozatot vállalni jussukért, hűségükért, kitartásukért. Vállalták a januári csíki hidegben való hosszas utazások áldozatát, vállalták a császári katonai hatóságokkal való szembeszegüléssel járó áldozatot, vállalták a legfôbb áldozatot, a vértanúságot a 245 évvel ezelôtti véres reggelen, majd a túlélôk vállalták a meghurcoltatás, a bujdosás áldozatát is.
               – Hasonlítsuk össze a közel negyed évezrede történteket a mával: most is külsô hatások próbálják befolyásolni magyar és keresztény létünket – hangsúlyozta Gyerkó László –, ilyen külsô hatás a mienktôl idegen kultúrák, hagyományok áradata, a politikai és a gazdasági kényszer.
               A szónok szerint nekünk is hűségre, kitartásra és áldozatvállalásra van szükségünk ahhoz, hogy megmaradhassunk ôseink hitében, hogy megtarthassuk és továbbörökíthessük tôlük kapott jussunkat: nyelvünket és kultúránkat.
               Felkérte hallgatóságát: Legyünk hűek önmagunkhoz, tartsunk ki mindamellett, ami a miénk és ami megillet minket, s ha kell, vállaljunk áldozatot is mindezek érdekében. Hozzáfűzte: S itt nem kell mindjárt véráldozatra gondolni, hanem a tisztességgel végzett munkára, a felelôs döntésekre, a nehézségek vállalására.
               – Ha mindannyian hűséggel, kitartással és áldozatvállalással éljük mindennapjainkat, jövônk is lesz – zárta a madéfalvi megemlékezésen mondott ünnepi beszédét Gyerkó László szenátor.
    Gyerkó László Sajtóirodája

    Új idôk, régi módszerek

               A Madéfalvi Veszedelem 245. évfordulóján a nagy hideg dacára sokan jelentek meg a hôsi halált halt székelyek emlékművénél január 7-én. Csíkiak, magyarországiak és a Moldvába elszármazottak az ünnepi szentmisén, majd a Madéfalvi Polgármesteri Hivatal és az RMDSZ által rendezett emlékünnepségen áldoztak a zsarnokságnak ellenálló székelyek emléke elôtt.
               A madéfalviak piros–fehér–zöld lobogókat tűztek ki házaikra az emlékezés jeléül, hisz annak idején a település lakosai közül haltak legtöbben hôsi halált.
               De az ünnepi hangulatot idén megkísérelték elrontani. Felsôbb utasításra a rendôrség a nemzeti lobogók eltávolítására szólította fel Madéfalva lakóit.
               Mélységesen felháborító, hogy nemzeti jelképeinknek használatát, az utóbbi idôkben kiharcolt jogainkat ismét csorbítani akarják. Sajnos, ebbôl az tűnik ki, hogy az RMDSZ már nem kormánytag, és a törvények dacára a magyarok másodrendű állampolgárai az országnak.
               Tiltakozunk a rendôrségi túlkapás ellen.
               A Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek nem csak kormányzati eszközei vannak, szót fogunk emelni a jogsértések ellen, és az országos nyivánosság elôtt akár tömegmegmozdulásokkal is érvényt fogunk szerezni jogainknak és szokásainknak.
               2009. január.8.
    RMDSZ Csíki Területi Szervezete

    Dohányozni csak kijelölt helyen!

               Január 1-tôl a dohányzók csak akkor gyújthatnak rá a különbözô vendéglôkben, kocsmákban, klubokban, ha a dohányzásra kijelölt helyiség jól el van határolva a nem dohányzók helyiségétôl. Az új törvény értelmében közterületen tilos a dohányzás, csak olyan helyiségekben szabad cigarettázni, melyek jól el vannak határolva, nem lehetnek átjárható, és el kell legyenek látva szellôztetô berendezéssel. A dohányzóhelyiség nem foglalhatja el több mint felét az illetô vendéglátó egységnek.
               A törvény azt is elôírja, hogy a kis felületű vendéglátóipari egységek döntsék el: vagy engedélyezik, vagy teljesen megtiltják a dohányzást a helyiségükben. Tehát a 100 négyzetméternél kisebb felületű egységek vezetôit döntés elé állítja az új törvény: vagy engedélyezik a helyiségben a dohányzást, és kifüggesztik ezt, vagy teljesen megtiltják. A 100 négyzetméternél nagyobb felületű vendéglátóipari egységekben a helyiség legtöbb felét lehet elkülöníteni a dohányzóknak fenntartott résznek, itt kell a megfelelô szellôzést biztosítani, és be kell tartani a törvény által elôírt tűzvédelmi szabályokat is. Míg az eddigi szabályozás szerint a kórházakban, iskolákban, valamint ezek 50 méteres körzetében lévô kereskedelmi egységekben nem volt szabad dohányárut forgalmazni, az új törvény csak a kórházak és iskolák épületében tiltja a cigaretták árulását, illetve a dohányzást.
               A törvény megszegése büntetendô, a kiróható bírság ugyan 250–1000 lej közötti összegre csökkent a korábbi 2500–5000-rel szemben, tudtuk meg dr. Weil Gyulától, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelem igazgatójától. A megyei vezetô arra is kitért, hogy aki nemdohányzó helyiségben füstöl 100–500 lejig büntethetô. Azt is megtudtuk, hogy a törvény megjelenésével egy idôben a megyei fogyasztóvédelem ellenôrzéseket is kezdett a megye területén. Dr. Weil kiemelte, ahol a vendéglátóegység úgy dönt, hogy szabad a dohányzás a helyiségben, ott is biztosítani kell a megfelelô szellôztetést, ellenkezô esetben ezt is bezárják addig, amíg meg nem teszik a megfelelô változtatásokat.
    Baricz-Tamás Imola

    Tovább tart az egészségügyi felmérés
    Meghosszabbított határidô

               Január 31-ig, azaz a hónap végéig még részt vehetnek az egészségügyi felmérésen azok, akik nem mentek a családi orvoshoz a születésnapjukra kapott szelvénnyel. Mint ismeretes, ezekkel a papírokkal ingyenesen végez el alapvizsgálatokat a családorvos és ugyancsak nem kell fizetnünk azokért a laboratóriumi ellenôrzésekért sem, amelyeket a családorvos javasol egészségi állapotunk függvényében.
               A kormány rendelete alapján tehát a vizsgálatok határidejét január 31-ig hosszabbították meg, a felmérésben részt vevô orvosoknak pedig március 31-ig fizeti ki a program során elvégzett munkát. A 2007 július elsején elkezdett felmérést az Egészségügyi Minisztérium finanszírozza, összesen mintegy 300 millió euróba kerül.
               A szaktárca által közölt sajtódokumentum alapján a lakosság nyitott volt a felmérésre, a részleges eredmények alapján több mint 10 millió személy jelent meg a vizsgálatokon. A minisztérium sikeresenk tartja a programot, mivel rengeteg információt kaptak a lakosság táplálkozására, életvitelére, egészségi állapotára vonatkozóan. Az is kiderült, hogy a lakosság több mint 15%-a nincs biztosítva, a megvizsgáltak közel 40%-a pedig hajlamos betegségekre. Pontosabban: a megvizsgált személyek közel 30%-a cukorbetegségre hajlamos, vagy cukorbeteg. Szív- és érrendszeri betegségekben elsô helyen Hargita megye szerepel, ugyancsak „elôkelô” helyen szerepelünk a daganatos betegségek számát illetôen is. Itt Ilfov megyét követjük, második legtöbb beteget számláló megye Hargita megye. Országszinten sok a csontritkulásban és a magas vérnyomásban szenvedôk száma is. A betegségek kialakulásának okaként az egészségtelen táplálkozást, az alkoholfogyasztást, a dohányzást jelölte meg a felmérés. Ugyanakkor keveset mozgunk, a felmérésben szereplô kérdôív kérdéseire adott válaszokból kiderült: a lakosság nagy része egyáltalán nem sportol.
               Azok, akik nem kapták meg születésnapjukon a kiosztott szelvényeket, a polgármesteri hivatalban érdeklôdhetnek. Az Országos Egészségügyi Biztosító nemrég postázta azokat, azzal a céllal, hogy minél többen vegyenek részt az ingyenes felmérésben.
    Csata Orsolya

    Nálunk nem terjed

               Európa egyes részein gyorsan nô a kanyaró-megbetegedések száma – hozta a hírt több hírügynökség. Egy harminckét országra kiterjedô tanulmány feltárta, hogy 2006–2007-ben Európában összesen 12 ezer kanyaró-megbetegedés fordult elô. Ebbôl 8223 megbetegedést 2006-ban regisztráltak, 2007-ben az esetek száma 3909-re esett, 2008 elsô kilenc hónapjában azonban újra a magasba szökött, 6269-re. A 2006/07-ben regisztrált esetek 85 százaléka Romániában (39 százalék), Németországban (28 százalék), Nagy-Britanniában, Svájcban és Olaszországban fordult elô, ami kétségessé teszi, hogy 2010-re Európából eltűnjön ez a betegség, mert a jelenlegi oltási mutatók igen rosszak.
               Az esetek többségében a szükséges védôoltásban (15 hónapos és 11 éves korban adott védôoltás) nem vagy csak részben részesült gyerekek kapták el a betegséget, illetve minden ötödik esetben húszéves vagy annál idôsebb felnôtt fertôzôdött meg.
               Világméretekben 2007-ben 197 ezren haltak bele a kanyaró szövôdményeibe, ami 74 százalékos, a védôoltási programoknak köszönhetô csökkenést jelent 2000-hez képest. Az 1960-as évek elején még évi 135 millió megbetegedés is elôfordult, a fertôzés szövôdményeibe évente mintegy hatmillióan haltak bele.
               Mi dr. Aszalos Albertet, a fertôzô betegségek kórházának fôorvosát kérdeztük a gyergyói helyzetrôl. A kór mostani terjedésérôl nem értesült, Gyergyóban az utóbbi idôben nem volt ilyen megbetegedés.
               A betegség tünetei a felsôlégúti gyulladás, kiütések az arcon, a nyakon és a törzsön, amelyek magas lázzal társulnak. A beteget elkülönítve tüneti kezelésben részesítik abban az esetben, ha még nincs a kanyarónak szövôdménye, amely lehet tüdôgyulladás, középfülgyulladás, agyhártyagyulladás is – monda a fôorvos.
    Rancz Enikô

    Mézesmadzag?

               Bizonyára sokan hallottak, olvastak a kampányidôszakban létrehozott Zöld Ház elnevezésű programról, amelynek keretében 90 százalékos támogatást nyújt a Környezetvédelmi Alap azon magánszemélyeknek, akik napelemet, illetve szélenergiát, vagy földenergiát hasznosító berendezéseket szereltetnek be, ugyanakkor a lakószövetségek, civil szervezetek, önkormányzatok ilyen irányú kezdeményezését is támogatja kisebb mértékben. Mi is közöltük a tavaly, hogy milyen papírok szükségesek az igényléshez, hogyan zajlik le a program, mit kell tennie annak, aki „zöldházat” szeretne. Azt is megírtuk, hogy a cégek listáját, amelyeknél igénybe lehet venni a program adta lehetôségeket, december végén közli a környezetvédelmi minisztérium.
               És mindenki várt. Sokan érdeklôdtek a program iránt, sôt, egyesek még a szükséges papírokat is összegyűjtötték. Hiszen napelemek, kollektorok felszereltetése nem olcsó mulatság, de a befektetés megtérül (és még az állam fedezi a befektetés 90 százalékát), költséghatékony megoldás, fôként nálunk, ahol a fűtési idôszak meglehetôsen hosszú.
               Ám december végén nem tették közzé azt a bizonyos listát, a környezetvédelmi minisztérium honlapján egy újabb dátum, január tizenkettedike olvasható, és még el sem jött ez a nap, újból elhalasztották az illetékesek a programot. Nicolae Nemirschi, az új környezetvédelmi miniszter sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a program költségvetését elôbb a kormánynak el kell fogadnia, így késik a szaktárca által kiválasztott, megújuló energiát hasznosító berendezéseket szolgáltató cégek listájának összeállítása is. A program zárolásának feloldása leghamarább január végén, vagy február elején esedékes – hozta le az országos sajtó.
    Rancz Enikô

    Vallató idô

               10 százalékkal lesz drágább a tej, a gyümöcs és a hús január végére; híradókban azt szajkózták, sztrájkban gondolkodnak a kereskedelmi bank alkalmazottai; 21 napig miniszter a miniszter Romániában. Ráadásul ajtóstul berontott a válság a mi életünkbe. Míg Bukarestben kibogozzák a lehetô legégetôbb problémát, a hoci-nesze miniszteresdit, addig itt mi, nyakig a válságban, a holnaptól való félelem, stressz kellôs közepén, túlélünk. Féltjük a gyermekeinket. Akik, attól függôen, hogy éppen milyen kormány van hatalmon, kisérettségiznek, abszolválnak, vagy egységes dolgozatokat írnak, netán felvételiznek a kilencedik osztályba. Ez teljesen miniszterfüggô. Biztonság a javából ebben az országban élni. Választás után átszerveznek, lecserélnek, kicserélnek embereket, akik aztán a beosztottakat szintén megrostálják, majd azon kapják magukat, hogy eltelt három év, jöhet a kampány. Ha nem jutunk oda, jaj! De, ha odakerülünk, akkor aztán!, s ha bár a közelébe lennénk… vagyis következik az ígéret, a szöveg. Az. A szöveg. Amivel megetetnek, beetetnek. Határidôkkel dobálóznak, mint a zöldház-program esetében, aztán tolják, tologatják a határidôt, amíg lesz, amire ráfogni, hogy miért nem is élhetnek a lehetôséggel a lakók. Szerintem soha nem gondolták komolyan, de választás elôtt jól hangzott, akárcsak az, hogy minden kilenc-tizedikes diák számítógépet kap. Azt kapnak! Az egérnek esetleg a farkát. Mert rá se bagóznak, mert mindenkinek a széke a legfontosabb, azt kell óvja, vagy egy jobbért harcolnia kell.
               És ez az átszervezés hasonlóan zajlik az egész országban. Mire megmelegszik a szék, ismét harcolni kell érte, majd a helyzetnek megfelelôen át kell szervezni, de úgy, hogy lehetôleg a nyugdíj elôtt állók nagy fizetéssel járó beosztásba kerüljenek. Ez aztán a megterhelô munka. Mindent kigondolni jól, hogy aztán mindenki kussoljon, a szeg maradjon a zsákban. De ki-kibújik. Csak vissza kell lapozzunk az ígéretekhez. Nem is olyan rég volt, amikor folyamatosan arról tájékoztattak, a sajtó pedig továbbította a választóknak, hogy ha nem innen, onnan, majd lehívjuk a nagy pénzeket, minden a helyére kerül, minô szép napok várnak ránk! Hát itt vannak! Ezek azok. Amikor még mindig egy helyben toporgunk, egyre több a munkanélküli, drágul az élelmiszer, kutyafalkák mindenfelé, és mínusz 20 fokok vannak. Vallató idô. Errôl jut eszembe: csak az menjen hóembernek, aki bírja a hideget!
    Kedves-Tamás Gyopár

    Elcsehesedés a színpadon

               Az elcsehesedett világnak gyergyószentmiklósi csehes színházában született meg Pájinkás János, a fôbába, Anger Zsolt rendezésében. S ha már hat fokot mutatott a hômérô higanyszála, miközben alakították a különbözô jellemeket figuráink, rosszulesett volna, ha a nézôtéren húsz fokban ülünk mind a harmincan, akik kíváncsiak vagyunk arra, hogy a csehes világunk színháza mit produkál.
               Hát ott a színpadon egy maréknyian elhitettek mindent. A fogantyúval a vonatot, azaz a vak lovat. Egy-egy kellékkel birodalmakat, egész világot. S milyen jó volt ott éppen azt hinni. S néha milyen rossz volt érezni, hogy mennyire számít a telt ház. Így visszafogja az ember a nevetést, mert beazonosítható, hogy ki is az. (Na, ez is az elcsehesedésnek a jele.) Pedig folyamatosan villantották a humort, ott volt, végigvonult, nem egyszer keserű derűre váltott, lüktetett.
               A próbafolyamatok, a kulisszák mögötti „csörték” is megelevenedtek, miközben Pájinkás János járta a maga bonyodalmas, birodalomépítô útját az elsô pálinkakortytól a cár félreállításáig, akciófilmek hôsei kíséretében. Grandomániás gyárépítôként. Hogy aztán a legutolsó megvalósítása, a négy szappangyár, meghozza a gyümölcsét. A cárból készült szappant a népek tisztulására, önmagának a dicsfényt. Ezzel átveszi Pájinkásunk, a forradalmár, az orosz birodalom, vagy éppen a Szovjetunió, de lehetne Üzbegisztán fölötti teljes hatalmat. Eközben a Nemtudomka típusúak lerázzák az átkaikat, s helyébe újak, többen válnak Nemtudomkákká. S honnan vezetett idáig hôsünk útja?
               A pálinkaimádattal kezdôdött, az pedig a telefontól alakult ki, mert miközben anyja szülte, telefonírozott. De nemcsak errôl szól az elôadás, több szálon futnak a történetek. De mirôl csevegtek az elôadás után a nézôk, (már amire emlékszem)? Hát a Bréking nyúzról, a kivetítô használatáról, a felrobbant sárkány zsírjáról, amibôl szappan készült, a kínai rizsájáról, Pájinkás apjáról, a cár leányáról, arról, hogy a színészek hat fokon próbálnak, hogy milyen pelenka volt Pájinkáson, hogy mennyire jó volt a videokamerás képsor…., az elôadásról. Hát nem az a jó, ha ebben az elcsehesedett világban napokig otthon, ebéd közben, nem a hideg nézôtér, hanem a Pájinkás János a téma?
               Még játsszák, biztos, hideg lesz, az is biztos, de megéri megnézni!
    Kedves-Tamás Gyopár

    1943. január – Itthon és a Don kanyarban

               1943. január végén a magyarországi közvélemény még mit sem tudott a 2. magyar hadsereg doni katasztrófájáról. A gyárakban dolgozott a munkásság, az üzletekben, akinek volt pénze, bármit megvásárolhatott. Az államvezetés, oktatás, kultúra és más területek tisztviselôi normálisan végezték a dolgukat.
               A budapesti és nagyobb városok szórakozóhelyei esténként zsúfolásig megteltek, és a vendéglôkben hajnalig lehetett hallani az akkor nagyon népszerű slágert, „Hadnagy úr, kérem, a harctéren ugye gondol néha rám?”. Nyilván, hatására, akkoriban bizonyára nem perdült volna táncra a Don menti hidegben didergô katona, és nem rohant önként jelentkezni az itthon maradott sem.
               Háborúellenes propaganda mutatkozott valamelyest, de ez nem volt felrázó jellegű. A beszélgetések, vélemény-nyilvánítások után mindenki végezte napi teendôjét, akár mint német vagy angolszász barát. Aki itthon volt, sajnálta a fronton levôt, és örvendezett, hogy még nem kellett bevonulnia. Az otthoniak és frontharcosok közötti kapcsolat 1942 ôszét követôen egyre gyengébb volt. Újságok, képeslapok, könyvek ugyan jutottak ki a frontra, onnan meg levelek és írásos tudósítások (gyakran ferdítettek) haza. De mivel a hadi szállításokra alkalmas vasútvonalak használatáról kizárólagosan a németek döntöttek, az egyre állandósuló vagonhiány miatt fontosabb volt a hadicikkek, lôszer, élelmiszer stb. szállítása.
               Ilyen helyzetben érkezett január 22-én a 2. hadsereg vezérkari fônökének telefonbejelentése, mely szerint a hadsereg sorsa lényegében már megpecsételôdött.
               A 2. magyar hadseregrôl (közel 200 ezer ember) kötetekre tehetô katonai szakirodalom és számos élménybeszámoló már megjelent.
               Néhány gondolat hozzáfűzése mégis fontos. A tragédia (közel másfélszázezer ember halála) katonai okaiért a katonákat nem tehetjük felelôssé. Vádolhatjuk az akkori kormányt, kormányfôt, vezérkart, de ôket nem. Ôk harcoltak és meghaltak: kényszerűségbôl. Mint katonák, csak annyira tudtak helytállni, amennyire kiképzésük és haditechnikájuk engedte.
               Szégyellnivalójuk nincs, mert a 2. magyar hadsereg óriási hiányosságokkal küzdött, és ebbôl adódóan egy lehetetlen hadászati helyzetben kellett szembeálljon a fölényes és jóval felszereltebb szovjet hadsereggel.
               A hadsereg szervezését, fegyverzetét, kiképzését tekintve nem volt alkalmas komoly harci feladatok elvégzésére.
               A 2. magyar hadseregben, pl. egy gyalogezred mindössze 44 géppuskával, 18 páncéltörôvel, 12 aknavetôvel, 108 golyószóróval, 1 üteg csupán 4 db. 8 cm-es ágyúval rendelkezett. Kevés volt a tartalék, nem voltak ejtôernyôs biztosító csapatok, és repülôkkel együttműködve soha nem gyakoroltak. A tisztikar nagy részének képzettsége csak az alsóbb egységek szintjén mozgott.
               Nagyobb kötelékekben, ezred, hadosztály kevés gyakorlatuk volt. Ezért ôk nem voltak hibásak, mert a trianoni hadseregben csak kevesen kerülhettek ezrednél nagyobb egységek parancsnoki beosztásába. És még nem szóltunk a hiányos téli ruházatról, a mínusz 35–40 fokos hômérsékletrôl. E tények ismeretében bátran mondhatja el az utókor, hogy áldozatok és ugyanakkor hôsök voltak.
               Az 1945 utáni közép- és kelet-európai történelemszemlélet a 2. magyar hadsereg katonáit hamis, tudománytalan vádaskodásban részesítette, kollektív bűnösséggel vádolta.
               Ezeket nagyjából így lehetne rendszerezni:
               1. Igazságtalan, hódító háborúban vettek részt.
               Aki kissé jártas a történelemben, tudhatja, hogy soha példa erre nem volt, hogy egy hadviselô állam lehetôséget adjon polgárainak: döntsék el, hogy a háború igazságos-e vagy nem. Háború esetén az állampolgár, legyen frontharcos, tartalékos vagy termelésben dolgozzon, háborús érdekek kiszolgálója. A háború a politika eszköze. Így a háborúba lépésért mindig azok a felelôsek, akik ezt a politikát meghatározzák, és nem a katonák vagy az állampolgárok.
               2. Miért harcoltak, miért nem szöktek meg?
               A legostobább vádaskodás. Hadsereget minden állam tart, amelynek szervezete diktatórikus, felépítése hierarchikus. Katonai szolgálatot megtagadni, háborúban harci parancsnak ellenszegülni, akár szervezetten is, következmények nélkül lehetetlen. Ezt bármelyik hatalom megtorolná. Ami a tisztikart illeti, összeegyeztethetetlen, hogy békeidôben a katonai pálya minden elônyét élvezô katonatiszt háborúban politikai ellenvéleménnyel álljon elô és dobja el a fegyverét. Ezért a katonák vagy az ôket vezetôk nem lehetnek bűnösek. Ôk csak harcoltak.
               3. Háborús bűnösök voltak
               Ma már nemzetközi normák jól betájolják a háborús bűnösség fogalmát, amelynek mindössze két vonatkozását emelném ki. Háborús bűnös az, aki a szorosan vett katonai feladatát túllépi, rabol, gyilkol, fegyvertelen polgári lakosságot pusztít, deportál, hadifoglyokat kínoz, akasztat stb., vagy erre ad ki parancsot. Másodszor, a háborús bűnösség megállapítása nem kollektív, hanem mindig egyéni.
               A 2. magyar hadsereg részérôl, akár harcoló, akár megszálló feladatot látott el, nem voltak kegyetlenkedések. Nem voltak megsemmisítô táborok, hivatásos kivégzôosztagok és az ellenállókkal is mértékletesen bántak. A magyar hadseregben nem volt a szovjet vagy német hadseregben szokásos ún. „komiszárparancs”: a hadifoglyok meghatározott részének helybeni, azonnali kivégzése. Ukrán és orosz falvak idôs lakosai ma is úgy emlékeznek a magyar katonákról, mint akiktôl lisztet, zsírt, cukrot, gyógyszert kaptak, akik megjavították hídjaikat, útjaikat.
               A halott katona nem ellenség. A halott katonának nincs nemzetisége.
               Requiem értük, a tízezrekért, akik 1943 januárjában megfagytak, lôtt sebeikbe haltak bele szörnyű kínok között, vagy páncélosok lánctalpai törték össze. És akiknek holttestére senki nem dobott egy marék földet, vagy nem mondott el értük egy rövid imát. Pedig csak a behívási parancsnak engedelmeskedtek, mi mást tehettek volna?
    Laczkó Szentmiklósi Endre, történelemtanár; Gyergyóremete

    MTV: tizenöt éve a magyar közösségért
    Közszolgálat határon innen és túl

               A Magyar Televízió határon túli műsorai az elmúlt évben ünnepelték 15. születésnapjukat. A Kárpát Expressz, az Átjáró, a Kézfogás és a Sírjaik hol domborulnak? a nézôi visszajelzések alapján egyre markánsabb, véleményformáló hírforrássá váltak az anyaországban és a határokon túl is.
               Az elmúlt év egyik kiemelkedô eseménye volt 2008. november 7-én, amikor a határon túl élôknek készített műsorok másfél évtizedes fennállását ünnepelte a Magyar Televízió. A jubileumi találkozót számos Kárpát-medencei politikus és újságíró mellett Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is megtisztelte jelenlétével. A politikus asszony ünnepi beszédében megköszönte, hogy a közszolgálati televízió felelôsségteljes módon segíti a határokon innen és túl élôk közötti párbeszédet.
               Az évzárás egyben számvetést is jelentett. Mindenki egyetértett abban, hogy az elmúlt év ismét sikereket hozott a Határon túli Műsorok Szerkesztôsége számára. Négy műsoruk különbözô nézôi csoportokat szólít meg: a Kárpát Expressz a hiteles hírek iránt érdeklôdôket, az Átjáró az igényes beszélgetések és dokumentumfilmek kedvelôit, a Kézfogás a vállalkozó szellemű honfitársakat, a Sírjaik hol domborulnak? pedig a múlt és az elôdök örökét keresôket. Ezek a műsorok a magyar elektronikus médiában egyedülálló módon, összehangolt tematikájukkal szolgálják a közös értékek megôrzését és újak létrehozását.
               A szerkesztôk jelentôs elôrelépésnek tekintik a határon túli televíziós csatornákkal kötött szerzôdéseket. A közösségi műsorszolgáltatók ugyanis díjmentesen vehetik át a Magyar Televízió határon túli műsorait, ezzel is színesíthetik programkínálatukat, miközben egyre több nézôhöz jutnak el a közszolgálati adások.
               „Az Európai Unióhoz csatlakozó országokban mindenütt felértékelôdnek a határokon átívelô társadalmi, kulturális és gazdasági kapcsolatok” – hangsúlyozta évértékelô beszédében Havasi János szerkesztôség-vezetô. – „Büszkék vagyunk rá, hogy a csapatunk munkáját már másfél évtizede ez a szellem mozgatja. A határon túli és hazai tévések közösen, teljes egyetértésben készítik az adásokat.”
               Szakmai elismerések sora bizonyította, hogy a műsorkészítôk 2008-ban is színvonalas munkát végeztek. A Nemzetközi Életmód Filmfesztiválon, a Kistérségi és Kisközösségi Televíziók IX. Filmszemléjén számos határon túli munkatársat jutalmaztak, a szerkesztôség újságírói neves hazai és határon túli kitüntetéseket vehettek át.
               Szintén figyelemreméltó eredmény, hogy a fôműsoridôben sugárzott műsorok is egyre gyakrabban tekintenek az anyaországon kívülre. Az Este 2008-ban több alkalommal látott vendégül határon túli magyar politikusokat, és Az Unokáink sem fogják látni című városvédô műsor is szívesen látott vendég a Kárpát-medence minden pontján. Az sem véletlen, hogy a TeleSport nemrég Kolozsvárról közvetített labdarúgó-mérkôzést.
               További hírek az MTV-rôl:
               www.mtvzrt.hu

    Új ifitékások a fiatalokért!

               A múlt heti lapszámunkban adtunk hírt arról, hogy az Ifitékában új alkalmazottak fogadják az érdeklôdôket. Most arról érdeklôdtünk, hogy a polgármesteri hivatal által működtetett Ifjúsági Tanácsadó Irodában kinek mi a dolga, mivel foglalkozik.
               Folytatni szeretnénk az elkezdett programokat, az eddigi tevékenységeket, mondta Sztojka Kinga, hozzátéve, egyelôre a már meglévô kapcsolatrendszerrel ismerkednek, pályázatfigyelés, pályázatírás területén tevékenykednek. A folytonosság megtartásán fognak dolgozni, és a programok bôvítésén gondolkodnak.
               Kosztándi Andrea, mint elmondta, szabadidôs tevékenységek szervezésével foglalkozna, leginkább egy sportbázis kialakításán dolgozna. A Tanulók házával szeretné felvenni a kapcsolatot, ahol már működnek sporttevékenységek. Nagyobb hangsúlyt szeretne fektetni arra, hogy a gyergyói fiatalok szervezetten, különféle programok keretében gyakorolhassák az extrém sportokat. A 15–18 éves korosztálynak is szabadidôs tevékenységeket szeretnének ajánlani, hiszen számukra hiányoznak leginkább e programok.
               Fekete Andrea, mint mondta, igyekszik az iroda honlapját frissíteni, információkkal, hírekkel ellátni az érdeklôdô fiatalokat. Az iroda népszerűsítése is az ô feladatköre, folytatni szeretné a tanácsadást úgy a középiskolásoknak, mint a felvételi elôtt állóknak, egyetemistáknak. Az iskolaválasztás mellett segíteni szeretnének a munkavállalásban is.
               Az új ifitékás alkalmazottak elmondták, csapatban kell dolgozniuk, így tudnak eredményeket elérni, a fiataloknak olyan programokat kínálni, amiért érdemes lesz betérni az Ifitékába. Az eddigi programok közül kiemelték a Ifinapokat, melyet természetesen meg fognak szervezni. Mindehhez persze, az iroda korábbi munkatársainak tapasztalataira is szükség van, mint mondták, a tapasztalatcserére lehetôséget kerítenek, hiszen a folytonosságot, a hagyományt szem elôtt tartják.
    Baricz-Tamás Imola

    Kitüntetés a Magyar Kultúra Napján

               Gyergyószentmiklóson is megünnepelik a Magyar Kultúra Napját. Az ünnep 1989-ben „született”, évrôl évre megtartják a magyarlakta településeken, mégpedig január 22-én annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erôsítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idézô tárgyi és szellemi értékeinket.
               A Hargita Megyei Kulturális és Művészeti Központ – Gyergyószárhegy újszerű kezdeményezést szeretne meghonosítani az ünnep alkalmából: ezen a napon kitüntetést adományoz egy olyan tevékeny Hargita megyei személynek, aki a legtöbbet tette a magyar kultúra fennmaradásáért. A kitüntetésre bárki javasolhat olyan személyt, aki szerinte aktívan, tevékenyen részt vállalt a magyar kultúra ápolásában.
               Kassay Péter, a Hargita Megyei Kulturális és Művészeti Központ – Gyergyószárhegy igazgatója elmondta:
               – A kezdeményezésnek két igen fontos vonatkozása van: bevonni a lakosságot kulturális jellegű nemcsak igényfelmérésbe, mint eddig, hanem döntésbe is; a másik pedig, ezen keresztül ránevelni arra, hogy joga és lehetôsége van véleményt nyilvánítani, akár azt megvalósításra juttatni minden ôt érintô közügyben. Javaslatot bárki tehet. Mivel a Magyar Kultúra Napjáról van szó, olyan személyekre várunk javaslatokat, akik ezért tettek valamit. Lehet ez gyergyói származású ember, aki az egyetemes magyar kultúráért tett sokat, vagy idegen származású, aki viszont Gyergyóban élve itt folytatott olyan kulturális tevékenységet, amely kiválóságát bizonyítja. A díjat január 21-én este 7 órától adják át a Gyergyószentmiklósi Művelôdési Központ színháztermében. Ezt követi az ünnep alkalmából szervezett Sebô együtte Rejtelmek című koncertje.
               A javaslatokat a templomokban elhelyezett urnákba várják.
    Csata Orsolya

    Sürgôsségi tanácsülés Borszéken

               Sebtében hívták össze a 2009-es év elsô tanácsülését. Az ok, fizetést kell adni az embereknek, el kell indítani a beruházásokat. Nagyjából ezzel magyarázta a polgármester a sürgôsségi gyűlés okát. Valóban, az alkalmazottak bére már így is késésben van. Minden nap késés, érzékenyen érinti az embereket, fôleg télvíz idején, így karácsony és szilveszter után. Ezt mindenki megértette. A beruházási lista elsô 11 pontját is elfogadta a testület, mert el kell indítani a tervezést, megvalósíthatósági terveket kell rendelni, pénz nélkül ezt sem lehet. Viszont a márciust sem lehet karba tett kézzel várni, amikor esetleg jóváhagyott költségvetésünk lesz. Addig a létezô forgótôke alapjait lehet felhasználni, mintegy 2 millió lej értékben. Ebbôl közel 1,5 millió lej beruházásra van szánva.
               Az önkormányzat elvi döntést fogadott el arról, hogy az idén eladott famennyiség árát sípályaépítésre fogják használni. A jelen testületi ülésen is jóváhagytak 131 köbméter, egészségügyi vágásból származó fa értékesítését.
               A különféléknél szó esett egy faôrleménnyel működô fűtésrendszer esetleges megvalósításáról, amelyet egy osztrák céggel közösen viteleznének ki, és amelyik biztosítaná a polgármesteri hivatal, az óvoda, az orvosi rendelô, majd a művelôdési ház fűtését.
               Az újonnan átadott sportcsarnokban fűtési gondok vannak, a terem hômérséklete tartósan jóval 100 C fok alatt van.
               Jövô hét végén megszervezésre kerül a második disznóvágási ceremónia (böllérnap), amelyre meghívást kaptak a testvértelepülések is.
    Farkas Aladár

    Korcsolyapálya a Gyilkos-tavon

               Korcsolyapályát alakított ki a Viridis Kft. a Gyilkos-tavon. Az elmúlt napokban tapasztalt lehűlés nyomán 35–40 centiméter vastagságú jégréteg alakult ki a tavon, így biztonságosnak ítélték meg, bekerítettek egy 25 méter sugarú kör alakú részt – tudtuk meg Nagy Attilától. A pálya közepén 2x2 méteres részen a tavon található csutakokat kerítették el annak érdekében, hogy ne sérüljenek. Az európai gyakorlat szerint 12–16 centiméteres vastagságú jégen már kialakítható csoportos korcsolyázásra alkalmas jégpálya, így a Gyilkostó üdülôtelep rendhagyó pályája sem veszélyes – magyarázta Nagy. A pálya folyamatosan és ingyenesen látogatható. A tervek szerint – ha nagy lesz az érdeklôdés – estére ki is fogják világítani a pályát, így festôi környezetben, az esti órákban is csúszkálhatnak a téli sportok szerelmesei.
               Autóbusz a Salamon Ernô Gimnázium elôtti parkolóból indul naponta 10.30, 11.45 és 12.15 órakor.
    Csata Orsolya

    Köszönet

               Hétfôn az állomás környékén lakó olvasónk, özvegy Székely Albertné, Gizella néni kereste fel szerkesztôségünket. Azért jött, hogy az Állomás utca 2. szám alatt lakók köszönetét tolmácsoljuk. Hálás, amiért sokéves gondjukat a polgármesteri hivatal megoldotta. Hiába próbáltuk meggyôzni, hogy jó esetben a hivatal a problémák megoldásáért van, az a dolga, nem lehetett. De nem is csoda, hiszen immáron ez a negyedik operatív vezetés a városban, amelyhez segítségért fordultak. A korábbiak nem tettek semmit, míg ôsszel a friss vezetés megoldotta a nem is egyszerű gondot.
               – Mi elmenekültünk régi lakóhelyünkôl néhány évvel ezelôtt. Odaköltöztünk az Állomás utcába, de nem tudtuk még akkor, hogy gyakran veszi fel a víz azt a helyet. Mi csak kértük, könyörögtünk azért, hogy oldják meg a problémát. Próbálkoztunk szépen, volt, aki veszekedve, hogy bár zuzalékot, földet hordjanak oda, mert egy zápor után is vízben volt minden. A város vize, mocska oda húzódott le. Olvadás, esôzés ott kötött ki. Azt is el kell mondjam, hogy Tôkés László püspök urat nagyon tiszteljük, s érte a Magyar Polgári Pártnak kampányoltunk. Tagjai is vagyunk, s minden. Plakátoltunk is, de nem hittük, hogy a polgári párt nyerni fog. Lehet, hogy számított a problémánk megoldásában ez is, de lényeg, hogy a tél beállta elôtt megszűnt a nagy baj. Felmentem a hivatalba, nem ismertem az alpolgármestert, de pontosan ô, Lázár Zoltán állt szóba velem, s megígérte, hogy segítenek. Jöttek is a helyszínre sokan, szakemberek, és hozzáfogtak. Heteken át úgy dolgoztak ott az emberek, mint a rabszolgák. Kitisztították a csöveket, bebújtak a szűk vezetékekbe, hogy kiszedjék a hordalékot onnan, levegôt se kaptak, tekenyôvel húzták ki onnan ôket. Vállalták ezt a szörnyű munkát, és a málnatelepig kitisztították a víz útját. Én fôztem is nekik, csakhogy oldódjon meg a baj.
               Utólag is szeretném megköszönni az ott lakók nevében mindazoknak, akik segítettek ebben! – zárta mondandóját Gizella néni.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Tisztújítás, eskütétel

               Tisztújító gyűlést tartott hétfôn a legrégebbi, 1892-ben alakult civil szervezet, a Gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikara. Szôcs László elnök, Elekes Zsombor alelnök, Bodó László titkár, Benedek Árpád gazda, id. Fórika István zászlós, Zakariás Dezsô krónikás, Márton Csaba pénzügyi felelôs – így alakult a vezetôség.
               Ugyanakkor egy elhanyagolt hagyományt is felelevenítettek – mondta el Szôcs László. Régen, az utóbbi öt-hat év kivételével, egy 1927-ben készült ezüstserlegbôl avatták fel az új tagokat. Hétfôn este tizenkét új tag tett „esküt”, kezükben az ezüstserleggel. Ezt az idôsektôl örököltük, hiszen a húszas évek végétôl minden új tag így tette le az esküt – magyarázta az elnök.
               A férfikórusnak jelenleg harmincnégy tagja van, akik minden dalolni szeretô fiatalembert szeretettel várnak.
    Rancz Enikô

    Tárgyaltak Székelyföld fejlesztésérôl

               Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármesterének meghívására Ojtozon egyeztettek a Kovászna és Hargita megyei önkormányzatok és városok vezetôi január 10-én és 11-én. A találkozón Mezei János, városunk polgármestere nem vett részt, mint mondta, meghívást kapott, de nem tudott elmenni, ami nem jelenti azt, hogy a város bármibôl kimaradna. A találkozón részt vett Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy, Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda, Bunta Levente, Székelyudvarhely, Rácz Károly, Kézdivásárhely és Lôrincz Zsigmond, Kovászna polgármestere.
               A két megye önkormányzati vezetôi eldöntötték, hogy Székelyföldet hálózati rendszerben fejlesztik. Ugyanakkor elemezték az új kormány megalakulása utáni helyzetet, és összeállították azt a tevékenység- és eseménylistát, amelyet az elkövetkezô idôszakban közösen kívánnak megvalósítani. Ennek megfelelôen a következôkrôl döntöttek:
               A területi autonómia megvalósítása érdekében háttéranyagokat és felméréseket készítenek, amelyek az elsô konkrét feladatokat is azonosítják, ezeket egy Memorandum formájában összefoglalják.
               Fejlesztési ügynökség kihelyezett aligazgatóságának létrehozása Székelyföldön.
               Közös pénzügyi alap létrehozása Székelyföldi Tanulmányi Alap néven.
               Közös fellépés az energetikai ellátás és a közbeszerzések terén.
               Székely monográfia kiadása, hogy ez alapján elkészíthetô legyen a székelyföldi honismereti tankönyv, amely nemcsak történelmi és néprajzi szempontból mutatja be a térséget, hanem a jelenkori társadalmi berendezkedést is ismerteti.
               A települési bejáratok jelzésére kiírt pályázat elbírálására februárban kerül sor.
               Székelyföldet ismertetô kiadványok megjelentetése, úgy térségen belüli, mint azon kívüli szórásra. Szorgalmazzák egy olyan kiadvány létrehozását, amely rendszeresen és ingyenesen eljut minden székelyföldi háztartásba, amely pozitív példák, értékek felmutatásával a közösségi identitás erôsítését szolgálja.
               Székelyföldi gyűjtô-honlap létrehozása, ahol egyetlen helyrôl elérhetôek a települések weboldalai, valamint a térség aktuális hírei. Ennek segítésére a Székelyföld hírügynökség megalapítását javasolják, amely naponta összegyűjti a híreket, és továbbítja angol és német nyelven is.
               Párbeszéd a székelyföldi véleményformálókkal annak érdekében, hogy a legfontosabb székelyföldi fejlesztési kérdésekrôl széleskörű konzultáció induljon el.
               Egységesíteni és ésszerűsíteni a mezôgazdasági és vidékfejlesztési terveket, például a termények értékesítésére közös Székelyföldi agráripai parkot működtetni (a háromszéki kezdeményezéshez társulna Hargita megye).
               A székelyföldi termékek közös népszerűsítése – szekelytermek.ro. Székelyföldi értékek megjelenítése, ennek érdekében díjazási rendszer kialakítása.
               A székely szimbólumok használatának felkarolása. Egyeztetések a székely zászló használatáról.
               Események közös szervezése: székelyföldi kerékpáros körverseny, a székelyföldi fogathajtó díj.
               Intézményi együttműködés: rendszeres tapasztalatcsere, a magyar és kétnyelvű formanyomtatványok használatának elterjesztése a hivatalokban.
               Közös „feketelista” a gyenge, illetve esetenként hiányos munkálatokat elvégzô, önkormányzati megrendeléseken dolgozó cégekrôl, amelyek ez alapján a késôbbiekben elkerülhetôek.
               A hét önkormányzati vezetô szeretné az egyeztetések körét bôvíteni, ennek megfelelôen további székelyföldi városok képviselôi kapnak majd meghívást, Maros megyébôl is.
    Rancz Enikô

    Mint a mesében...
    Fotópályázat Benedek Elek emlékére

               A Magyar Művelôdési Intézet és Képzôművészeti Lektorátus nyílt fotópályázatot hirdet Benedek Elek születésének közelgô 150. évfordulója alkalmából. A pályázatra beérkezô művekbôl fotókiállítást rendeznek Budapesten és a Nagy Mesemondó szülôfalujában.
               Az MMIKL arra kéri az alkotókat, hogy a fotópályázat címét értelmezzék sokoldalúan, szabadon és kreatívan. Minden olyan alkotásnak örülnek a rendezôk, amely a fotóművészet kifejezôeszközeivel mesél az álmainkról, a vágyainkról, a vizuális fantáziánkról, a játékos emberrôl, a játék örömérôl, a varázslatos és meseszerű látványokról.
               A fotópályázaton bárki részt vehet, életkortól, foglalkozástól és lakóhelytôl függetlenül. Egy szerzô maximum 10 darab egyedi papírképet küldhet be. Aki sorozattal pályázik, a nevezési lap minden sorába a sorozat egy felvételének címét írhatja be, de így elfogadja azt is, hogy a zsűri az egyes képeket bírálja el, és szabadon választ azok közül. A papírképek mérete 21x30 cm (+- öt milliméter megengedett eltéréssel). Elkészítésük technikája és technológiája nincs korlátozva, mint ahogyan az alkotói szabadság sem. A fotók hátoldalán – a nevezési lappal egyezôn – szerepeljen a szerzô neve, a kép sorszáma és a kép címe.
               A kiállítás rendezôje gondosan bánik a beérkezô pályaművekkel, de a szállítás közben keletkezô károkért nem tud felelôsséget vállalni. Mivel a képekbôl rendezett kiállítások ôrzése, felügyelete szinte sehol sem biztosított, ezért az onnan jogtalanul eltulajdonított képekért sem tudunk anyagi kártérítést fizetni, de a megismételt nagyítás költségét méltányosságból fedezzük.
               Díjazás: a zsűri javaslata alapján öt pályázó oklevelet és egy–egy 4000 forint értékű, fotóművészeti albumot kap ajándékba.
               Beküldési, beadási cím: MMIKL, 1011 Budapest, Corvin tér 8.
               Nevezési lap letölthetô: www.mafosz.hu weblapról.
               Pályázati naptár
               Beérkezési határidô: 2009. május 1.
               Zsűrizés: 2009. május 15-ig;
               Értesítés az eredményrôl kizárólag e-mailben, a Fotósélet hírlevélben és a www.mmi.hu weblapon: 2009. május 25-ig.
               Az elsô kiállítás tervezett ideje: 2009. július.
               A ki nem állított képek a zsűrizés után – elôzetes idôpont egyeztetéssel bármikor elvihetôk.
               A kiállításon szereplô képek visszaadásának várható ideje: 2010. július 30-ig.

    Hány fok mínuszban?

               Amint biztosan megfigyelted, drága jó gyergyói székelyem (és csakúgy feszül a melleden a mellény a büszkeségtôl), mi olyan gazdagok vagyunk, és olyan rettenetesen jól állunk agybeli, tehetségbeli, bemondónôkebelbeli… hadd ne soroljam tovább… kincsekben, hogy ennek a hatalmas… kisvárosnak… két televíziós stúdióra is telik, egy RMDSZ-közelire (hogy finom legyek!) és egy polgár-közelire (hogy finom legyek!).
               (Hogy oda ne rohanjak!) Na most. Én az RMDSZ-közeli tévét minden hajnalban becuppantom olyan öt óra körül, a pontos idô miatt (van, amikor megtudom, van, amikor nem), de inkább a hômérséklet, a kinti idôjárás miatt, ha már egyszer ilyen k…..a hideg van. (Most legyen, most legyen, igaz-e, mert most van itt az ideje!)
               Na már most! Ez az infó úgy fent, a szalagcím közepén van, és például ma reggel (január 9-én, pénteken) azt írja az RMDSZ-közeli tévé, hogy 14,2, azaz tizennégy egész kettô tized(!) fok. Mínuszban!
               Reggel öt óra van, kint sötétség, úgyhogy veszem az elemlámpást, mert csak azzal tudok ránézni az ablak elé szerelt (orosz!) hômérôre, azt írja rajta, hogy mínusz húsz fok…
               Na most, van még egy hômérôm (ez svájci!), ezt futólépésben kirakom a bejárati ajtó mellé, hajnali ötkor, mondom, amikor már a hold sem világít, amikor még a nap sem süt, úgyhogy semmi sem zavarja a svájci hômérômet, tíz perc múlva kilépek, és röhögök, azt írja rajta, hogy mínusz huszonegy fok…
               Namármost! Azért röhögök, mert az olyan természetes, hogy a szovjetorosz hômérôm csal egy fokot (mínuszban!), utóvégre ez egész szovjetorosz rendszer a csalásra épült, cár atyuskástul, Lenin és Sztálin atyuskástul, és különben is a nép érdekében csal.
               Hát, gondolj csak bele! Nem mindegy az, hogy Moszkva közepén Grigor Grigorovics Grigorij kinéz az ablakon hajnali ötkor, és azt mondja, miközben így medvetáncot jár és tapsol a két tenyerével, csak azért, hogy el ne felejtsen tapsolni – asszony! Léna, Leninovics Lenocska, csak mínusz harmincöt fok van odakint, a bulaskát ledobod magadról, mert megyünk fürdeni a Volgába! Volgára! Mert ilyen jó idô rég nem volt, és utóvégre egészség is van a világon, no meg a vodka is elfogyott a tegnap, a fene egye meg.
               „Voolgáá, Vooolgááá!
               Náásuu Vooolgááá!
               Dárágijé násu vooodkááá!”
               (Figyeled, hogy tudom?! Mintha orosz fogságban lettem volna! Igaz, még nem késô!)
               Na, hol is hagytam abba?
               Az ördögit, kezdek feledékeny lenni… Ezt magyarul úgy hívják: szenilitás…
               Ja igen, hogy az RMDSZ-közeli tévé szerint –14,2 fok a hômérséklet, az én hômérôm szerint –20. Nagy az eltérés, nagy az eltérés, nem olyan, mint a szovjetorosz és a sveizi hômérôm között!
               Most gondolj csak bele, drága jó székelyem!
               És, hogy lássad, komoly ember vagyok, képes voltam felöltözni, és felmenni a központba, tudod, ott is van egy hatalmas hômérô, közvetlenül a gyógyszertár ajtaja felett…
               Képzeld, amire fölértem az tizennyolc fokot mért! Mínuszban!
               És most megpróbálok logikusan gondolkozni. Másnak ez könnyű, nekem nehezen megy…
               A hômérséklet nyílván attól függ, hogy hol mérem. Nem mindegy az, hogy a lépcsôházban mérem meg a hômérsékletet, vagy a kamrámban mérem meg, esetleg a fűtôtest mellett…
               Az RMDSZ-közeli tévé ezek szerint a kamrában mér…
               De az is lehet, hogy nem a gyergyószentmiklósi hômérsékletet írja ki.
               Az RMDSZ nagyvezérek ugyanis – többnyire – Marosvásárhelyen laknak. Akkor meglehet, hogy a gyergyószentmiklósi RMDSZ-közeli tévé a gyergyószentmiklósi RMDSZ-tagok számára a marosvásárhelyi hômérsékletet írja ki, csak azért, hogy tudjuk/tudják, hogy az RMDSZ-nagyvezérek hogy is érzik magukat?!
               Hú de k….a hideg van, mondja Frunda vagy Kelemen barátom, na hívjuk csak fel a gyergyói tévénket, hogy semmi baj, fiúk, csak 14,2 van mínuszban!
               Bodzafordulón vajon van-e RMDSZ-közeli helyi tévé? Ugyanis azok (a magyarok) örvendenének igazán!
               (Különben, ha nem tudnád, drága jó székelyem, ha így elindulsz kifelé Gyergyóból, és elhagyod a Basa-tánti fogadóját az elsô nagykanyar után, ha lenézel így bal felé, látsz egy öreg házat, körülötte rengeteg ilyen ketyere, szélmérôk és vízmérôk, antennák és egyebek, na…
               …ez az országos meteorológiai szolgálat Gyergyói-medencei állomása…
               Képzeld el, ott is mérnek hômérsékletet!
               Fogadjunk, hogy ott sem 14,2-t mértek mínuszban! De akkor fel kell venni a maroktelefont – elnézést: cselulárt! Vagy hogy szoktad nevezni drága jó székelyem, és felhívni az ottani fiúkat, hogy hány fok is van ott nálatok, fiúk?
               (Ja, hogy a bunkófon nem arra való?! Azt én is tudom: „Unatkozol? Társat keresel? Neked is kéne egy rózsaszínű tojás? Akkor vigyorogjál, és írd be a Tars szót…)
    Györffi Kálmán

    Annamária választott:
    A börtönben nyújt segítséget

               Mi miért történik, miért döntünk úgy, ahogy döntünk, miért választjuk pontosan azt a hazafelé vezetô utat, miért nem inkább a rövidebb szakaszon indulunk el? Aligha van rá magyarázat. Akárcsak arra, hogy egy fiatal hölgy, szociális munkásként, miért választja a börtönt munkahelyéül. Borka Annamária azt választotta, nemsokára büntetôintézetben fog dolgozni azért, hogy segítsen az elítélteken. Bevallása szerint nem akarja megváltani a világot, de ha egyetlen elítélten és családján segíthet, akkor megéri. Vallja R. P. Warrennel: „A rosszból kell létrehoznod a jót, mert ezen kívül más nem áll rendelkezésedre.”
               Gyerekkorában pincér szeretett volna lenni, sikerült is. Aztán hosszas betegsége nem engedte, hogy folytathassa munkáját, betegnyugdíjas lett, ami fordulópontot jelentett életében, érdekelni kezdték a hátrányos helyzetű emberek, a társadalom szélére sodródottak, míg nem felvételizett, és 2008 nyarán a szociológia kar szociális munkásképzô szakán végzett Kolozsváron.
               Mindenki csodálkozására, már elsô éven büntetôintézetben gyakornokoskodott. A több mint száz évfolyamtársa közül egyedül ô választotta az elítéltekkel való foglalkozást.
               Amíg elkezdheti a végzettségének megfelelô munkát, a segítést, a gyergyószentmiklósi Bacchus borpincében dolgozik, ami nem áll messze a pincérkedéstôl. Ott beszélgettünk el, jelenlegi munkahelyén, ahol kiderült, nem csak a töményt hajtják fel elôszeretettel mifelénk, a bort is szeretik.
               – A borpincéhez képest kész pokolnak, félelmetesnek tűnik a börtön világa…
               – Kint sokkal több gonoszsággal találkoztam. Gondolom, annak is köszönhetô, hogy bent felügyelet alatt élnek az elítéltek. Nem rosszabb az a világ, mint a kinti. Ott is mindenféle ember van. Próbálkoztam a fogyatékosokkal, idôsekkel foglalkozni, de mégis ez vonz leginkább, mert ezeknek az embereknek is szükségük van segítségre, és kevesen vannak, akik nekik nyújtnak segítséget. Átlagosan több száz elítéltre jut egy szociális munkás.
               – Mi lesz a konkrét munkád?
               – Erôsítem a kapcsolatot az elítélt és a családja között, a gyerekekkel tartom a kapcsolatot, elbeszélgetek a családtagokkal is, felmérem a hiányosságokat; esetleg a gyerekeket, ha olyan körülmények között élnek, intézetbe irányítom. Igaz, a szociális munkásnak a börtön területén ebben az országban nincs sok lehetôsége, de tehet.
               – Ha mondjuk, apuka börtönbe kerül, kötelezô módon eltávolodik tôle a család?
               – Legtöbb esetben igen. A legtöbb szabadult, miután kijön a börtön kapuján, nincs ahová mennie, se lakása, se munkahelye, se családja. Fôként, ha tizen-huszon éveket ott tölt. Persze, csak úgy ártatlanul ritkán kerül valaki börtönbe. Igaz, vannak balesetek is. Verekedés közben véletlenül letaszít valakit a lépcsôn, és az az életét veszti, nem azt jelenti, hogy az elkövetô gyilkos elme.
               – Vannak gyilkos elmék?
               – Igen, de szerintem nekik nem is a börtönben lenne a helyük, hanem inkább speciális gyógyintézetben. Nem hiszem, hogy így születnek ezek az emberek. Nagyon nagy szerepe van az egyéniség kialakulásában a környezetnek, ahol mindennapjaikat élik, a gyerekkoruktól is függ. Nem is hittem volna, hogy az otthoni hét év ennyire számít. Gyerekkori sérelmek el tudnak nagyon bokrosodni, s bosszúvágy lesz belôle. Ez az ember természetétôl függ, van, aki évekig képes érlelni a bosszút, elsôsorban a szülôk irányában.
               – Régebb a gyermekkori örömökbôl „táplálkoztak” a felnôttek, most meg a gyermekkori sérelmeket cipelnék?
               – A társadalom elcsúszott, az értékrend felborult a régihez képest. Más a mentalitás is. Nekünk tizenhat évesen más elképzeléseink voltak, mint egy mai tizenhárom évesnek. Sok szempontból jó, de nem irigylem a mai tiniket, jobban tetszett az én gyerekkorom. Megtanultunk játszani, arról szólt a gyerekkor. Most rengeteg játék van, de nem nagyon tudnak játszani a gyerekek. A képernyô nincs jó hatással a gyerekekre. Igaz, a mi korosztályunkból is tévelyedtek el emberek, de a mai tinik esetében még nagyobb arra az esély, hogy elcsússzanak, hiszen tele agresszivitással minden film. Azt látják, és a szülôknek sincs idejük a gyerekekre. Természetesen ez is személyfüggô, mert minden agresszivitással tele rajzfilmet nézô gyerek nem lesz bűnözô.
               – Hogyan élik meg a gyerekek, ha börtönbe kerül egyik szülô?
               – A gyerekek szégyellik, és ezért eltávolodhatnak a szülôtôl. Én úgy gondolom, az a feladatom, hogy a gyermekekkel is foglalkozzak, szakemberekkel együttműködve megértessük, hogy apuka hibázott ugyan, de nem kell egy életre megbélyegezni ôt, mert, ha szabadul, ugyanúgy megy az élet tovább. Mindenki tévedhet, hibázhat. A doktortól elkezdve a tanáron át, bárki. Sokféle ember van az elítéltek között. Akadnak analfabéták is, vagy olyanok, akiket ott vezetnek be a számok világába. Velük pedagógusok foglalkoznak. És sokan vannak a bentiek közül, akik úgy gondolkodnak, hogy bármilyen nehézségük akad, amíg szabadok, ugyanúgy a legdrasztikusabb módon oldják meg a problémáikat. Mert nem viseli meg ôket a zárka. Ellenpélda is van, akik nagyon hiányolják a családjukat, bánják tetteiket, és ha kijönnek, helyes útra térnek.
               – A társadalom hogyan viszonyul egy frissen szabadulthoz?
               – Nem egyszerű munkát találnia, de reintegrációs intézetekben felmérik, hogy képes-e elvégezni bizonyos munkát, foglalkoztatják. Olyanra is gondoltam, hogy segítséggel akár pékséget, asztalosműhelyt is lehetne létesíteni, ahol kimondottan elítélteket alkalmaznánk, ha nem is véglegesen, de átmenetet képezne, amíg a társadalom visszafogadja a szabadultat, és más munkahelyet is kaphat. Kolozs megyében van ilyen. Az a kevés, akinek megmarad a családja, onnan hazatérhet.
               – Ha egy szülô a család kenyeréért lop?
               – Ez az egyik leggyakoribb kifogás, fôként a nôk esetében, mert van öt gyerek, és szükséges. Véleményem szerint vannak a szükségletek, hiányosságok kielégítésére más módok is. Kérjen, cserébe dolgozzon valamit. Ha tíz embertôl kér, egy biztosan ad valamit.
               – Mennyire szabad sajnálnia a szociális munkásnak az elítéltet?
               – Nem szabad, mert rövid idô alatt összeomlik a segítô, de empátiával kell közeledni. Szakmabeliekkel folyamatosan meg kell osztani, hogy kisebb legyen a teher. Valamilyen szinten haza is viheti a munkát a segítô, de az sem jó, el kell különíteni. Sokan, akik hallották, hogy ezt a területet választottam, irtóztak. Még attól is, hogy szóba kell állnom bűnözôkkel. Ezt a munkát elôítéletek nélkül kell végezni. Nem egybôl a gyilkost, a rablót kell látni az elítéltben, hanem az embert.
               – Az emberek jók?
               – Persze. Mindenkiben van bár egy icike-picike jó. Azt kell felszínre hozni, ha engedi. Ha engedi a dac, ami benne van. Ha ezerbôl egyetlen egy embert is vissza tudok adni egészségesen a társadalomnak, akkor az már eredmény. Nekem is, neki is, a családjának is. Ha négy-öt gyerek nem kallódik el azáltal, hogy visszakapta az édesapját, nagy eredmény.
               – Filmekben láttak alapján kérdezem, valóban rosz-szabbá válnak a büntetôintézetben az emberek?
               – Ez is emberfüggô, rosszabbá válhatnak. Lehet, hogy százból csak egy kerül, akit nem befolyásol az a környezet, a társai, és megmarad „tisztán”. Sokan nincsenek tisztába azzal, hogy tettük kihat az utódaikra, utókorra. Ha bezáródik a szülô, jó esetben kint marad négy gyerek, s ha nem változik meg, egész káoszsorozatot indíthat el.
               – A nôk vagy a férfiak kérnek inkább segítséget?
               – A férfiak kommunikatívabbak. A nôk a börtön miatt magukba fordulnak.
               Frissen szabadult mondta, hogy amikor az ember mögött jó néhány ajtót bezárnak, akkor ô be van zárva. Akkor nem értettem ennek a mondatnak a lényegét. E beszélgetés segített, fôként, mikor Annamária tapasztalatairól mesélt.
               Tudtam, hogy néhány óra múlva kijövök onnan, mégis szavakkal leírhatatlan az az érzés, amit akkor éreztem, amint hét ajtó zárult mögöttem.
               Jó volt, hogy bent lehettem, mert erre vágytam, de az állapot, amibe kerültem, kifejezhetetlen. Egy „koktél-állapot”, ahol érzelmek sokasága egymást váltja. S én tudtam, hogy kijövök. Egyértelmű, hogy az áldozat hozzátartozói az elítéltekre azt mondják, élete végéig rácsok mögött a helye, de ha úgy közelítjük meg, hogy annak az embernek húsz év múlva nyílnak meg az ajtók? Pszichésen megviseli az embert. Sokkal keményebb büntetés ez, mint a fizikai bántalmazás. A fizikai sérülés, rövidebb–hosszabb távon gyógyítható, a másik kevésbé.
    Kedves-Tamás Gyopár

    Egyre több a munkanélküli

               Míg országos viszonylatban is nô a nyilvántartott munkanélküliek száma, Gyergyóban is hasonló a helyzet. Az adatokat a Munkaerô-elhelyezô Ügynökség gyergyószentmiklósi kirendeltsége szolgáltatta. De tudjuk, még vannak, akik nincsenek nyilvántartásban. Azok, akik külföldön dolgoztak és hazajöttek, vagy azok, akik feketén dolgoztak, merthogy nyílt titok a feketemunka már Romániában. Tehát valószínűleg jó néhányan vannak, akik nincsenek sehol alkalmazásban, és az ügynökségnél sincsenek bejelentkezve.
               De mirôl is árulkodnak az adatok? Truţă Ioan, a kirendeltség vezetôje elmondta, a 2008-as októberi 5 százalékos munkanélküliség 2008 december végére elérte az 5,6 százalékot mind a városban, mind a medencében. Míg októberben 655 gyergyószentmiklósi munkanélkülit tartottak számon, december végén 738-an igényelték a munkanélküli segélyt. Ebbôl 406-an rendelkeznek munkakönyvvel, 74-en frissen végzettek és 258-an szociális segélyre jogosultak.
               A medencében pedig az októberi 1329 munkanélkülihez képest december végén 1601-en voltak már. Az 1601-bôl 995-en munkakönyvvel rendelkeznek, 120-an frissen végzettek és 486-an szociális segélyben részesülnek.
               Januárban is sokan jelentkeztek már, mindenképpen hoszszabb lesz a hónapvégi lista az elôzô kimutatáshoz képest – mondta.
               Csak hozzáteszem, hogy míg jár a segély, valahogy lesz, de mikor már egyre többen nem jogosulnak a havi összegecskére, s külföldön is lebontják a kolbászkerítést, vagy nem lesz pénz arra sem, hogy kijussanak, mi lesz?

    A gyergyóremetei művelôdési ház névadó és avatóünnepsége
    2009. január 16–18.


               Január 16. (péntek)
               12.00 – gyermekelôadás, meghívott a Tamási Áron Színház bábelôadása;
               19.00 – Táncszínház, a Hargita Nemzeti Széki Népi Együttes Góbé virtus című táncjátéka.
               Január 17. (szombat)
               10.00 – Műhelybeszélgetés
               Díszmeghívott dr. Balás András
               Elôadók:
               Nagy József, BBTE történelem szak: Balás Gábor életútja;
               Ferencz Vilmos, Budapesti Székelykör: Balás Gábor életműve;
               Laczkó-Szentmiklósi Endre: Fejezetek a remetei művelôdés 100 éves történelmébôl;
               Bákai Magdolna, Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár: A könyv szerepe a művelôdésben;
               dr. Bíró A. Zoltán, Sapientia EMTE: Kultúra – térség;
               Somodi Zoltán: A világháló, mint a kultúra eszköze;
               Balla Zoltán, Humánreform Alapítvány: Szerves székelyfalu.
               Műhelymunka: Kulturális jövôkép Gyergyóremetén, moderátor Balla Zoltán;
               13.00 – Sajtótájákoztató;
               Fontos: Az Amerikai Egyesült Államokban élô dr. Balás András – Balás Gábor fia – kezdeményezésével létrehozott Székely Elôfutár Alapítvány nyilvános bejelentése;
               13.30 – Ebéd;
               18.30 – Névadó és avatóünnepség – Balás Gábor Művelôdési Ház;
               19.00 – Színház, a Csíki Játékszín Fekete Péter című elôadása.
               Január 18. (vasárnap)
               12.30 – Árpádházi Szt. Margit búcsú Csutakfalván;
               19.00 – Falubeliek elôadásai: az egyházi kórus, az iskola gyermekkórus, a moderntánccsoport, a vonószenekar és a néptánccsoport fellépése.
               Szervezôk:
               Gyergyóremete Polgármesteri Hivatala és a (leendô) Balás Gábor Művelôdési Ház.

    Átadták a Webvidék második kiadásának díjait
    Második helyezett a Gyergyószentmiklósi Piricske

               A Webvidék települések közti online vetélkedô célja bevezetni a vidéken élôket az internet aktív használatába, a tartalomgyártásba. A településeknek eddig nem volt lehetôségük ôszintén megmutatni magukat az interneten, ezen változtat a Webvidék. A verseny hozzásegít egy alternatív, ôszinte kép kialakulásához a résztvevô településekrôl, amely új megvilágításba helyezi az erdélyi vidéket, hozzájárul az Erdélyrôl kialakult kép árnyalásához.
               A csapatok a településen működô civil szervezetekkel együttműködve nevezhettek be a versenybe, hiszen e verseny további célja az erdélyi magyar helyi civil szervezetek mozgósítása, illetve a kapcsolathálójuk fejlesztéséhez való hozzájárulás.
               A Webvidék második, 2008. ôszi kiadása, amelyet a webvidek.ro címen lehetett nyomon követni, október 16. és december 17. között zajlott, összesen kilenc egyhetes és három háromhetes próbával, amelyek a települések lakói, épületei, történetei, hagyományai köré épültek.
               Értékelés
               Kiegyensúlyozott és meglepôen színvonalas mezônyt láthattunk a Webvidék ôszi kiadásán: a mintegy 5–8 csapatból álló élboly izgalmas versenyének lehettünk tanúi, ahol gyakran egészen kis pontkülönbség döntött egy-egy dobogós helyrôl. A bejegyzéseket tekintve a többiek sem maradtak le látványosan – alig akadt kifejezetten gyengének mondható munka, minden csapat olyan bejegyzéseket töltött fel, melyek élvezhetô és releváns információkat nyújtanak a településrôl.
               Gyakran találkozhattunk olyan pályamunkával, mely profeszszionális újságírókkal megegyezô színvonalon dolgozta fel az adott témát; sôt, talán azt is mondhatnánk, hogy a csapatok hozzászoktatták ehhez az olvasókat és a zsűrit. Láthattunk igényes, aprólékos kutatómunkával felépített bejegyzéseket (ilyen volt például a családfa-próba), és magával ragadó, jókedvű és végtelenül ötletes munkákat, például az ôrült szánkó-próba kapcsán. A csapatok a település közterének áttervezésérôl szóló feladat során bebizonyíthatták, hogy van elképzelésük arról, mihez lehetne kezdeni a településük eddig kihasználatlan potenciáljával, a hagyományos munkaeszköz bemutatásával pedig a lassan feledésbe merülô, hagyományos foglalkozásokat örökítették meg.
               Mindezek a bejegyzések nem jöhettek volna létre, ha a csapatok nem találják meg a módját annak, hogy miként tudnak a lehetô legjobban együttműködni; ha nem tapasztalták volna ki azt, hogy melyek a csapattagok erôsségei, miképpen lehet a legjobb teljesítményre sarkallni mindenkit, legyen az „állandó” munkatárs, vagy hébe-hóba besegítô falubéli. Mert a Webvidék-csapatok látogatása során azt tapasztaltuk, hogy a csapatok mögött gyakran tucatnyi segítô, drukker és közönségszavazó áll, és ezek a csapatok a teljes közösség támogatását és szimpátiáját élvezik.
               Azt is megtapasztalhattuk, hogy az egymással versengô csapatok közt lassan kapcsolatok alakultak, sôt, baráti szálak szövôdtek; a beszélgetésekbôl kiderült, szinte mindenki olvasta más csapatok bejegyzéseit, olyan közösségeket ismertek meg, melyekrôl korábban esetleg nem is hallottak, kialakult egyfajta szolidaritás és egészséges versenyszellem. Volt példa arra is, hogy egy csapat kommentben gratulált egy másik csapat munkájának. Úgy gondoljuk, nem elrugaszkodott kijelenteni, hogy lassan egy Webvidék-közösség van kialakulóban.
               A Webvidék számokban
               A verseny alatt a Webvidék címoldalára 47 ezren kattintottak, és összesen 62 ezren látogatták meg az oldalt. A csapatok által feltöltött 211 bejegyzéshez közel kétezer hozzászólás és közel ötvenezer szavazat érkezett.
               Átadták a Webvidék második kiadásának díjait
               Több mint tíz Webvidékes csapat képviselôi vettek részt szombaton a települések közti internetes vetélkedô második kiadását lezáró díjátadó ünnepségen. A webvidek.ro oldalon nyomon követetô, kilenc héten át tartó vetélkedô résztvevôit a szervezôk – az eTransylvania Egyesület és a Transindex – fogadták a kolozsvári Toldi vendéglôben, ahonnan senki sem távozott díj nélkül.
               Az eseményen Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezetô elnöke és Porcsalmi Bálint kommunikációs stratéga is részt vett, az informatikai minisztérium államtitkára, Somodi Zoltán üzenetét pedig tanácsosa, Farkas András tolmácsolta.
               Az elsô helyen végzett csapatnak járó díjat (egy multifunkcionális nyomtatót és egy számítógépet a Brineltôl) Szôcs László, a Kôrispataki Kalapfalva csapatvezetôje vette át, aki egyben Etéd község polgármestere is. A második helyezett Gyergyószentmiklósi Piricske egy Fujitsu Siemens számítógéppel gazdagodott, míg a harmadik helyezett Vacsárcsi Góbék egy videokamerát érdemeltek ki. A kötetlen jellegű díjátadáson a Csíkvacsárcsinak járó fordulós díj (egy számítógép a Fujitsu Siemens Romania jóvoltából) is átadásra került.
               A Transindex különdíjként elkészíti Gyimesbükk honlapját, az eTransylvania Egyesület minden csapatnak, aki bejegyzést töltött fel a verseny során, informatikai támogatást biztosít, éspedig: az összes olyan csapatnak, amelynek háttérszervezete már tagja az eTransylvania Pontok Hálózatának, továbbra is internet-hozzáférést biztosít, azokat a szervezeteket pedig, amelyek még nem tagjai a Hálózatnak, meghívja az ehhez való csatlakozásra, és egyben eszköz- és netkapcsolat-támogatást biztosít számukra is. Hétfalu csapata nyerte a naptár-próbát, és ezzel az AMM Design különdíját is: 300 darab nagyméretű falinaptárat, amelybôl természetesen a díjátadás minden résztvevôjének is jutott.
               Az eseményt állófogadás és a marosvásárhelyi Slip duó koncertje zárta.
               A Webvidék szervezôi: eTransylvania Egyesület, Transindex.
               Támogatók:
               Az Európai Unió, a Youth in Action (Fiatalok Lendületben) Program révén, Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala (DRI).

    Nem politizálok többet,

               írtam ezelôtt vagy négy héttel, amikor ez RMDSZ „ellenzékbe” vonult, pontosabban kényszerült, mert az RMDSZ egyetlen helyre akarna és szeretne mindig „vonulni”: a kormányba! Ez egy olyan betegség az RMDSZ-nél, mindenáron kormányba szeretne „vonulni”, de ha nem, legalább kormányközelbe!
               (Csak úgy zárójelben elárulom neked, hogy az RMDSZ nem Svájcban, nem Svédországban, nem Finnországban, nem Németországban és nem Angliában szeretne kormánypártocska lenni, illetve egyetlen olyan országban sem, ahol valamiféle igazi demokrácia létezik, értsd alatta: az embert elítélik, ha sikkaszt, suvaszt, zsebretesz, nem, az RMDSZ pontosan olyan „országocskában” akar kormánypártocska lenni, mint Románia, de nagyon jól érezné magát néhány afro-ázsiai államban is, néhány dél-amerikai államban is, egyszóval mindenütt, ahol a sikkasztás, suvasztás és zsebrevágás nemzeti erénynek számít, és ahol a rend ôre elôre tiszteleg, ha meglátja a suvasztó meseautóját.)
               Visszatérve az elejére, írtam annak idején, hogy nem akarok az ellenzék ellenzéke lenni, mert az már kormánypárti! Az pedig nem illene hozzám.
               Most viszont, képzeld el, drága jó gyergyói székelyem: helyzet van! Illetve helyzet lett! Illetve: helyzetet kreált (elôreláthatót) az államfônk. Akit, ha nem emlékeznél, az újraválasztása elôtt, itt, Gyergyószentmiklós közepén nevezett kalóznak (!) egy igencsak elhíresedett üzletembered, aki viszont magát mindig politikusnak (!) nevezi, te pedig, drága jó székelyem minduntalan, most legutóbb is beleszavazod a szenátori székébe. Errôl nem fogsz leszokni, te már mindörökre ilyen maradsz, drága jó székelyem, de mentségedre mondom, üthetnéd te akárhova a pecsétedet, a hatalomba úgy is ô fog belekerülni, mert belerakják neked fentrôl…
               Tudod, ki?
               A belügyminiszter (illetve az a kôkemény csoport, amely a belügyminiszter háta mögött énekel!).
               És aki miatt ebben a pillanatban szinte kormányválság van (ha ennek az országnak lenne kormánya), koalíciós ordítás van, szinte-szinte szakításhangulat van a két általad túlszavazott nagypárt között, illetve valóságos haláltáncot jár a PSD, a szocialista pártod!
               Ugyanis, képzeld el, hogy a PSD nem egészen négy hete odajavasolta a (Romániában) legpénzesebb és legfontosabb, leglényegesebb és szinte mindenható minisztérium, a belügyminisztérium élére Năstase felfedezettjét és „kebelbarátját” Opreat (nem érdemes megjegyezni a nevét, Gabriel Opreat, bár lehet, hogy érdemes, belügyminiszternél több rosszat neked, gyergyói magyarom csak azok tesznek és tehetnek, akik a háta mögött állnak), szóval, a legfontosabb (és legpénzesebb!) posztra odatettük az emberünket, és eltelik valami három hét, és kiderül, hogy ez az „áruló” nem is a mi emberünk.
               Na most:
               Az államelnöknek több lehetôsége van, az egyik az, hogy jól belerúg a PSD nevű (pénz- és hataloméhes) gyülekezetbe, és – aláírja a Gabriel Oprea belügyminiszterré való kinevezését!
               A PSD ugyebár már két napja árulót ordítva, ki is rúgta ezt az embert a soraiból…
               Ha ennek a hataloméhes bagázsnak lennének egyáltalán „sorai”…
               Viszont, ha ez belügyis miniszter marad, akkor ennek a formációnak csak egyetlen választási lehetôsége van: kilép a nagykoalicióból, azzal a röhejes felkiáltással, hogy a PDL, mármint a liberális demokraták akkor kormányozzanak kisebbségben, hadd lássuk, mire mennek?!
               Elôre megmondom: sokra!
               Ugyanis a belügyminiszterrel együtt igen sokan át fognak lépni a PSD-bôl a PDL-be.
               Ha már egyszer az van kormányon?! Ha már egyszer ott van a húsosfazék?!
               A liberális demokraták pedig rögtön keresnek egy „ellenzéki” „liberális” „demokrata” gyűjtôpártot, amelyik bizonyított, hogy bárkivel, bármikor hajlandó „koalícióra” lépni…
               Mi bajod van, drága jó székely barátom?
               A másság, ha nem vetted volna észre, az Európai Unió törvényei alapján nem szégyen…
               Sôt, szinte kötelezô…
               Úgyhogy az RMDSZ nagyvezérkara, ahogy meghallja, hogy nem csupán „kormányközelre” várják, hanem egyenesen a „kormányzásba”…!
               Rögtön letolja a nadrágját, alsóneműjét… Négykézlábra ereszkedik… És a köz érdekében, miattad és értem… Valamint az autonómiánkért… Az erdélyi magyarság megmaradásáért… És, hogy a románok is megtanuljanak magyarul…
               Hát… ilyen a politika… Legalábbis nálunkfelé…
    Györffi Kálmán

    Mi az, amit mi templomnak hívunk?

               (folytatás)
               A latin rítusú templomok liturgikus berendezései
               „Készíts nekem szentélyt, hogy közöttük lakjam. Annak a hajléknak a mintájára, és azoknak a felszereléseknek a mintájára készítsd el, amelyeket mutatok neked”, mondta Isten Mózesnek (Kiv 25,8–9).
               A templom leglényegesebb alkotóeleme az oltár, mely a kereszten meghalt, és az eucharisztiában és az egyházban közöttünk lévô feltámadt Krisztust szimbolizálja. Mert az oltár Krisztus szimbóluma a templom szentélyében, ezért lehetséges, hogy nagypénteken megfosztjuk díszeitôl, mint a történeti Krisztust tették. Az oltárnak ez a krisztusi jelkép volta teszi szükségessé, hogy használat elôtt fölszenteljék. Az oltárnak leginkább arra kell alkalmasnak lennie, hogy Krisztus keresztáldozatát, a szentmisét megjeleníthessük rajta, de mindenek mellett anyagösszetételében és művészies formájában utalhat a krisztusmisztérium legmélyebb titkaira is. Anyagának kettôs jelleget adva utalhatunk mind az üdvtörténet két szakaszára, mind Krisztus kettôs természetére, esetleg Krisztus Testének kettôsségére, annak szervezeti és szentségi megjelenésére stb. De ha az oltárt egy darabból készítjük, kifejezheti a krisztusi áldozat egyetlenségét, bár a liturgia azt mindennap megünnepli. Ezt az oltárt, amelyen a szentmisét celebráljuk, díszes antipendiummal is dekorálhatjuk, úgyszintén virággal díszítjük, amit ajánlatos mellette vagy elôtte elhelyezni, hogy az oltáron történô szent cselekményt ne takarja el vagy arról a figyelmet ne el, hanem inkább ráterelje. Az oltárba ereklyét helyezünk el, nem beleépítve, hanem sajátos kendôbe foglalva, ami nélkül – rendes körülmények között – nem szabad szent liturgiát végezni. Mivel a megváltás legfôbb mozzanata Krisztus kereszthalála, az oltár közelében, jól látható helyen feszületet helyezünk el.
               A szentélyben az oltár közelében állítjuk fel az ambót, a felolvasóasztalt. Ez az oltárhoz hasonló fontosságú állvány megjelenésében és elhelyezésében is vetekszik az oltárral, hiszen a szentmisének két nagy része van, az Ige liturgiája, mely a felolvasóállványtól hangzik el és az áldozat liturgiája, mely az oltáron történik. Ezért az ambót is virágdíszítés illeti, ami az Ige asztalát kiemeli a szentély többi berendezése közül. Itt megjegyezzük, hogy a templom összes berendezése valódi és eredeti kell legyen: ami fa, az fából legyen készítve, ami márvány, az valódi márvány legyen, a gyertya viaszból készüljön, a lángját semmiképpen ne helyettesítsük villanyégôvel. Isten házának és annak berendezésének eredetinek kell lennie, hiszen Krisztus azt mondta: „Én vagyok… az Igazság” (Jn 14,6).
               Az elsô századokban a mise után a hívek nemegyszer hazavitték az Eucharisztiát, azt tisztelettel ôrizték, s maguk áldoztak. A papok pedig a betegek áldoztatására tartották lakásukban. Az üldözések megszűnte után az Eucharisztiát a templomban kezdték ôrizni, és ennek a következô formái alakultak ki: a) Az oltár mellé állított szentségház, melyet késôbb, a középkorban díszes építménnyé alakítottak ki; b) Ugyancsak általános volt a falba sülylyesztett fülkében való megôrzés, a fülkét művészi kôfaragásokkal díszítették és műves vasrácsokkal zárták. Ezt nevezték pasztofóriumnak. A II. vatikáni zsinat után használata ismét szokásba jött; c) Több helyütt fémbôl készült és az oltár elôtt zsinóron függô galamb alakú szentségtartót használtak. d) A Tridenti zsinat elrendelte, hogy a székesegyházak és a szerzetestemplomok kivételével, ahol külön szentségi kápolna volt az Eucharisztia ôrzési helye, a fôoltáron díszes tabernákulumban legyen az Oltáriszentség, és elôtte örökmécs égjen. A tabernákulum szó kis sátrat jelent és az ószövetségi szent sátorra utal, a köztünk maradó, sátorozó Krisztus isten-emberi jelenlétére. Napjainkban csak a székesegyházakban maradt meg a szentségi kápolna. A Római Misekönyv úgy rendelkezik, hogy kívánatos az Oltáriszentséget külön kápolnában ôrizni, ha az alkalmas a hívek magánáhítata számára. Ha ez nem valósítható meg, akkor az Oltáriszentséget a régi, megmaradt fôoltáron, vagy megfelelô mellékoltáron kell ôrizni. Lehet oszlopra állított szentségházban vagy falba süllyesztett fülkében (pasztofórium) is ôrizni. Szabály, hogy a templomban csak egyetlen helyen, szilárd anyagból készült és biztonságos tabernákulumban ôrizzék az Eucharisztiát. Ennek ajtaja nem lehet átlátszó.
               A szentély többi berendezési tárgya közül megemlítjük a sedilia-kat, a székeket, melyeknek száma lehet 13, Krisztus és a 12 apostol analógiájára, mely szám utalhat az egyház krisztusi és apostoli jellegére. A celebráns széke, ülôhelye kiemelkedik a többi közül, s ez hangsúlyozza Krisztus jelenlétét a szent cselekmények alatt, fôképpen a szentmise idején, amikor a misézô pap személyében is jelen van Krisztus.
               A keresztelôkút (fons baptismalis) a keresztelés rendes helye, melynek méltónak kell lennie arra, hogy ott vízbôl és Szentlélekbôl újjászülessenek a keresztények. Akár a templomon kívül egy kápolnában, vagy belül a templomban a hívek szeme elôtt helyezik el, hogy a keresztség kiszolgáltatásakor minél több hívô számára biztosítsa a rálátást és a részvételt. Itt a helye a feltámadt Krisztust jelképezô húsvéti gyertyának is, melyet azonban a húsvéti idôben az oltár közelében helyezünk el és minden szentmisén meggyújtunk.
               A barokk korig a templomokban alig fordultak elô a padok. A nép nagyrészt állt vagy térdelt a mise alatt, csak az idôsebbek számára tettek lócákat a falak mentén. A barokk templomokban azonban padokat állítottak fel térdeplôkkel, francia olasz templomokban inkább székeket. A Római misekönyv úgy rendelkezik, hogy helyes, ha székek vagy padok állnak a hívek rendelkezésére. A belsôépítész feladata olyan ülôhelyeket tervezni, ahol fárasztó testtartás nélkül lehet ülni, állni és térdelni. A görög-katolikusok is bevezették a székek használatát. Az ortodox templomokban azonban továbbra is csak a falak mentén vannak ülôhelyek.
               A román stílusban a 10. században jelennek meg elôször a templomok mellé épített tornyok, valószínűleg elôbb védelmi célból, késôbb a harangok elhelyezése végett. Számukat kettôre, háromra, négyre is emelték. A románból a gótikába forduló átmeneti stílusú ciszterci építészetben és a koldulórendek templomainál eszmei okokból lemondtak a torony építésérôl és csak a tetôgerincen ülô huszártornyot, alkalmazták. A gótikától kezdve magasságában és kiképzésében is egyre inkább reprezentatív jelleget kap a templomtorony, meghatározó jelleget adva a város- vagy településnek. A templomtoronyban helyezik el a harangokat. A különálló harangtornyot „kampanilének” nevezik. Az újkor óta gyakran nagyméretű órát, esetenként harangjátékot is szerelnek rá. A toronysisak rendkívül változatos formákkal zárja a templomtornyot. A katolikus templomtornyok csúcsán hagyományosan kereszt áll. A modern templomépítészetben elvi és anyagi okokból egyaránt kérdésessé válik a torony szerepe, és az új templomoknál azt sokszor elhagyják, mint a mienknél is.
               (folytatjuk)
    Baróti László-Sándor

    Erdélyi ezredek a világháborúban

               Kovács Lajos gyalogos, középbirtokos (Gyergyóújfalu). *1896, Gyergyóújfalu. 1915. július 15-én vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1915. október 15-tôl az orosz és az olasz hadszíntereken küzdött. 1916. június 5-én Olikánál súlyosan megsebesült. A forradalom kitörése után szerelt le. Kitüntetése: Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Sógora, Szász Ambrus, a világháborúban hôsi halált halt.
               Kovács Péter gyalogos, kisbirtokos (Ditró). *1888, Ditró. 1914. augusztus 1-jén vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1914. augusztus 20-án az orosz hadszíntérre ment. Halics, Tarnopol, Lemberg és Kirow mellett harcolt. 1914. november 28-án súlyosan megsebesült. 1915 májusban, mint 60%-os hadirokkant, szerelt le. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Apósa, Kovács Lajos, részt vett a boszniai hadjáratban.
               Kovács Péter törzsôrmester, kisbirtokos (Ditró). *1886, Ditró. Tényleges katonai szolgálatra 1907-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. Öt évig szolgált. 1914. augusztus 1-jén újra bevonult. 1914. szeptember 13-tól az orosz és a román frontokon küzdött. Homonna, Stryj, Olika, Luck, Sósmezô és Leánykamezô mellett harcolt. Egyszer sebesült. Az összeomláskor szerelt le. Kitüntetései: O2, OB, Kcsk., 6 éves szolg. ker. és Ferenc József jub. é. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, Imre, 1915-ben az orosz fronton hôsi halált halt.
               Kozma András gyalogos, fakereskedô, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1894, Gyergyóújfalu. 1914 augusztusban vonult be önként a 82. közös gyalogezredhez. 1914. október 19-tôl, egyszeri megszakítással, az orosz harctéren küzdött. Stary-Sambor mellett harcolt. 1915. június 21-én megsebesült. 1917 január végén, mint hadirokkant, szerelt le. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, Ignác, 1916-ban az orosz fronton hôsi halált halt.
               Kozma Antal gyalogos, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1889, Gyergyóújfalu. 1915. december 15-én vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1916. február 28-tól az orosz és az olasz hadszíntereken küzdött. 1916. június 5-én Olika mellett súlyosan megsebesült. A forradalom kitörése után szerelt le. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, Ignác, 1916. június 5-én, az orosz fronton hôsi halált halt.
               Kozma Ferenc honvéd, középbirtokos (Gyergyóújfalu). *1886, Gyergyóújfalu. 1915 szeptemberben vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1915. december 8-án az orosz hadszíntérre ment. Részt vett ezrede minden ütközetében. A forradalom kitörése után szerelt le. Kitüntetései: Kcsk. és Heé. Apósa részt vett a boszniai hadjáratban. Felesége nagyapja, Bajkó József, honv. hadnagy küzdött a szabadságharcban.
               Kozma János tüzér, középbirtokos (Gyergyóújfalu). *1880, Gyergyóújfalu. 1914. augusztus 1-jén vonult be a 34. közös tüzérezredhez. 1914. augusztus 22-tôl az orosz, olasz, román és a francia harctereken küzdött. Halics, Stryj, Putna, Piave és Verdun mellett harcolt. 1918. december 8-án szerelt le Kolozsvárott. Kitüntetései: OB, Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Kozma János tizedes, középbirtokos (Gyergyóújfalu). *1882, Gyergyóújfalu. 1914. július 28-án vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1914 augusztustól az orosz és az olasz frontokon küzdött. Uzsok, Halics, Stanislau, Lemberg, Przemysl és Asiagó mellett harcolt. 1918. június 14-én súlyosan megsebesült. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: O1 2-szer, O2 2-szer, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Sógora, Bányász András, 1916-ban az orosz harctéren hôsi halált halt.
               Köllô Alajos honvéd, bérkocsis (Ditró). *1890, Ditró. 1915 januárban vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1915 márciustól az orosz és az olasz frontokon harcolt. Siemikovce, Brzsezsán és Asiagó mellett küzdött. 1915. április 30-án és 1918. június 15-én megsebesült. Az összeomláskor, mint hadirokkant, szerelt le. Kitüntetései: O1, O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Sógora, Bajkó Lôrinc 1915-ben az orosz harctéren hôsi halált halt.
               Nemes Köllô Balázs e. ü. ôrvezetô, vendéglôs (Gyergyószentmiklós). *1884, Gyergyószentmiklós. 1905-tôl 1909-ig tényleges katonai szolgálatot teljesített, majd 9 hónapig szolgált az 1912/13-as mozgósításkor. 1914. augusztus 1-tôl a szerb és olasz harctereken teljesített szolgálatot a II/16. tábori mozgókórháznál. 1918. június 17-én fején gránáttól megsebesült. Kitüntetése: Kcsk. Az oláh megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Köllô Ferenc tizedes, középbirtokos (Gyergyócsomafalva). *1897, Gyergyócsomafalva. 1915 októberben vonult be a 2. közös huszárezredhez. 1916 januártól az orosz (Rarance), 1916 augusztustól a román (Sósmezô, Casinului, Leánykamezô, Tölgyesi-szoros), 1918 januártól az olasz (Asiagó) harctereken harcolt. Asiagónál gránátlégnyomást kapott. Kitüntetései: O2, OB, Kcsk. Az oláh megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Dédapja, Köllô Kelemen és nagybátyja, K. Ignác, részt vett a szabadságharcban.
               Köllô Gergely tizedes, kisbirtokos (Ditró). *1897, Ditró. 1915. október 15-én vonult be a 9. h. huszárezredhez. 1916. október 1-tôl a román és olasz hadszíntereken küzdött. Kirlibaba mellett és Montellón harcolt. 1918. június 19-én olasz fogságba esett. 1919. november 19-én jött haza. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Köllô Ignác tizedes, kisbirtokos (Ditró). *1888, Ditró. Tényleges katonai szolgálatra 1909-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 3 évig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1914 augusztustól az orosz, olasz és a román harctereken küzdött. Dunajec, Rohatyn, Asiagó és Sósmezô mellett harcolt. Négyszer sebesült. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetése: Kcsk. A székely hadosztályban 8 hétig teljesített szolgálatot. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Néhai Köllô Imre ôrmester, kisbirtokos (Ditró). *1883, Ditró. Tényleges katonai szolgálatra 1905-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 3 évig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1914. augusztus 3-án a tábori ezreddel az orosz harctérre ment. Ezrede egyik legvitézebb altisztje volt. Részt vett ezrede minden nagy ütközetében. 1915. június 19-én hôsi halált halt. Kitüntetései: O2, OB, Kcsk. és II. o. német vasker.
               Köllô Sándor tizedes, középbirtokos (Gyergyócsomafalva). *1898, Gyergyócsomafalva. 1916. május 28-án vonult be a 26. hegyi tüzérezredhez. 1916 július végétôl 1917 augusztusig az orosz (Kirlibaba, Csernowic), 1918 augusztusig az olasz (Monte-Grappa), az összeomlásig a francia fronton harcolt. Kitüntetései: OB, Kcsk. 1918 novembertôl 1919 áprilisig a székely hadosztályban, 1921 októberig a nemzeti hadseregben szolgált. Az oláh megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Kugler Gyula tizedes, épület- és bútorasztalosmester (Gyergyószentmiklós). *1880, Gyergyószentmiklós. Tényleges katonai szolgálatra 1901-ben vonult be a 12. hidászezredhez. 3 évig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1914. augusztus 1-jén az orosz hadszíntérre ment. Részt vett ezrede összes nagy ütközeteiben. 1917 nyarán megsebesült. Az összeomláskor szerelt le. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, dr. Kugler Vilmos ügyvéd, részt vett a Magyar Párt megszervezésében.
               Kujbusz János tüzér, vendéglôs (Gyergyószentmiklós). *1891, Kolozsvár. Tényleges katonai szolgálatra 1912-ben vonult be a 35. tüzérezredhez. Itt érte a világháború kitörése. 1915 januártól az orosz, olasz és francia harctereken küzdött. Kolomea, Csernowic, Görz, Monte-Grappa és Verdun mellett harcolt. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: Kcsk. és az 1912–13 évi eé. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, Tivadar, a világháborúban szerzett betegsége következtében hôsi halált halt.
               Kulcsár Ignác gyalogos, kisbirtokos (Szárhegy). *1885, Szárhegy. 1914. augusztus 1-jén vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1914. augusztus 15-tôl az orosz, román és az olasz hadszíntereken küzdött. 1914. november 13-án megsebesült. 1918. november 1-jén olasz fogságba esett. 1919 októberben jött haza. Kitüntetése: OB. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, Lajos, Piave mellett hôsi halált halt.
               Kulcsár Imre gyalogos, kisbirtokos (Szárhegy). *1890, Szárhegy. Tényleges katonai szolgálatra 1911-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. Itt érte a világháború kitörése. 1914 augusztustól az orosz és az olasz harctereken küzdött. Dunajow, Stary-Sambor, Görz és az Isonzó mellett harcolt. 1915. július 26-án olasz fogságba esett. 1920. májusban jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, Lajos, a piavei ütközetben hôsi halált halt.
               Kulcsár István gyalogos, kisbirtokos (Ditró). *1888, Ditró. Tényleges katonai szolgálatra 1909-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1911-ig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1914. augusztus 20-tól az orosz harctéren küzdött. Az összeomlás után szerelt le. Kitüntetései: OB, Kcsk. és Szolg. vaskereszt. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Sógora, Kinda Péter, az orosz fronton hôsi halált halt.
               Kulcsár József fôtüzér, kisbirtokos (Szárhegy). *1897, Szárhegy. 1915. október 15-én vonult be a 38. h. táb. ágyúsezredhez. 1916. május 20-tól az orosz és az olasz harctereken küzdött. Halics, Brzezány és Asiagó mellett tüntette ki magát. A forradalom kitörése után szerelt le. Kitüntetései: O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Kulcsár Tamás tizedes, kisbirtokos (Ditró). *1885, Ditró. 1915 októberben vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1915 decemberben az orosz harctérre ment. Bucac, Halics és Bobulince mellett harcolt. 1917. október 18-án súlyosan megsebesült. A forradalom kitörése után szerelt le. Kitüntetései: OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Laczkó Ferenc szakaszvezetô, kisbirtokos (Gyergyóremete). *1893, Gyergyóremete. 1914 októberben vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1914 decembertôl az orosz és az olasz harctereken küzdött. Ezrede számos nagy ütközetében tüntette ki magát. Kétszer súlyosan megsebesült. A forradalom kitörése után szerelt le. Kitüntetései: O1, O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Laczkó Ferenc tizedes, középbirtokos, községi albíró (Gyergyóremete). *1898, Gyergyóremete. 1916. május 29-én vonult be a 34. táb. tüzérezredhez. 1916. július 15-tôl az orosz és az olasz harctereken küzdött. Luck, Mielnica, Monte-Grappa és Piave mellett harcolt. 1917. január 31-én súlyos légnyomást kapott. 1918 novembertôl a székely hadosztály kötelékében harcolt a románok ellen. Meg is sebesült. Kitüntetései: O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Laczkó Dávid Mihály szakaszvezetô, kisbirtokos (Gyergyóremete). *1896, Gyergyóremete. 1915. július 15-én vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1915. szeptember 24-tôl az orosz és az olasz harctereken küzdött. Siemikovce, Tarnopol, Bucac és Asiagó mellett harcolt. Egyszer sebesült és gázmérgezést szenvedett. Az összeomláskor szerelt le. Kitüntetései: O2, OB, Kcsk. és Heé. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, János, 1915-ben az orosz fronton hôsi halált halt.
               László Lôrinc tizedes, kisbirtokos (Gyergyóremete). *1893, Gyergyóremete. 1915 decemberben vonult be a 38. h. tüzérezredhez. 1916. június 10-tôl az orosz és az olasz harctereken küzdött. Halics és Asiagó mellett tüntette ki magát. A forradalom kitörése után szerelt le. Kitüntetései: O2, OB és Kcsk. A román megszállás alatt a Magyar Párt lelkes tagja volt. Apai nagyapja részt vett a szabadságharcban.
               Lázár Ignác gyalogos, szabómester, középbirtokos, cséplôgéptulajdonos (Gyergyóújfalu). *1900, Gyergyóújfalu. 1918. február 6-án vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1918 júliusban az olasz harctérre ment. Asiagó mellett harcolt. 1918. november 3-án olasz fogságba esett. 1919. december 19-én jött haza. Kitüntetései: Kcsk. és Heé. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt.
               Lázár Péter gyalogos, kisbirtokos (Gyergyóújfalu). *1897, Gyergyújfalu. 1915. szeptember 15-én vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 1915. november 29-én az orosz harctérre ment. Olika mellett harcolt. 1916. június 5-én orosz fogságba esett. 1918. május 22-én szökve jött haza. Az összeomláskor szerelt le. A román megszállás alatt a Magyar Párt intézôbizottságának tagja volt.
               Lôrincz István honvéd, kisbirtokos (Szárhegy). *1890, Szárhegy. 1914-ben a mozgósításkor vonult be a 22. h. gyalogezredhez. 1914. december 15-én az orosz hadszíntérre ment. Fenyvesvölgy és Sianki mellett harcolt. 1914. december 31-én orosz fogságba esett. 1918. december 31-én jött haza. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Apósa, Benkô Alajos, a világháborúban szerzett betegsége következtében, 1918-ban hôsi halált halt.
               Lôrincz Péter tizedes, kisbirtokos (Gyergyóalfalu). *1880, Gyergyóalfalu. Tényleges katonai szolgálatra 1901-ben vonult be a 82. közös gyalogezredhez. 3 évig szolgált. 1914-ben a mozgósításkor újra bevonult. 1914. augusztus 30-án az orosz hadszíntérre ment. Halics és Sianki mellett harcolt. 1915. június 7-én súlyosan megsebesült. 1916 áprilisban, mint 60%-os hadirokkant, szerelt le. A román megszállás alatt a Magyar Párt tagja volt. Testvére, István, az orosz fronton eltűnt. Apai nagyapja, Elek, részt vett a magyar szabadságharcban.
               Lôrinczy Mihály szentábrahámi, ôrmester, telekkönyvvezetô (Szászrégen). *1888, Gyergyószentmiklós. Tényleges katonai szolgálatra 1909 októberében vonult be Nagyszebenben a 31. gy. e.-hez. 1914 augusztusban a tábori ezreddel a szerb frontra került. Belgrád, Kragujevác, Nis, Üszküb mellett harcolt. 1915 márciusában az orosz frontra ment, Stryj, Staniszlau, Kolomea, Kirlibaba, Dorna Vatra körüli ütközetekben vett részt. Innen az olasz frontra vitték. 1918 novemberében Asiagó mellett olasz fogságba esett. Fogságából 1919 szeptember végén jött haza. Kitüntetései: O2, OB, Kcsk., Kor. ék.


                         Sport

    Jégkorong/ MOL Liga
    Két gyôzelem és egy vereség

               Pénteken, január 9-én újabb mérkôzéseket rendeztek a közös magyar–román bajnokságban, a MOL Ligában. Elôször nézzük a gyergyói vonatkozású eredményt. Csapatunk pozítiv eredményt ért el a miskolciak otthonában. Habár a hazaiak két harmad után már 2–0-ra vezettek, a záróharmadban sikerült megfordítani az eredményt. A mérkôzés eredménye: Miskolci Jegesmedvék – Gyergyószentmiklósi Progym Hargita Gyöngye 2–4 (1–0, 1–0, 0–4). Gólszerzôk: Popovics (14.), Láda B. (40.), illetve Franc (48.), Chernish (49.), Borsos (53.), Nagy L. (60.). Büntetôpercek: 32–73.
               A pénteki nap szomorú eseménye, hogy váratlanul elhunyt Antal István, a Csíkszeredai Sportklub elnöke. A megrázó esemény miatt a Csíkszeredai Sportklub hazautazott Csíkszeredába és nem játszotta le a Ferencváros elleni mérkôzését, illetve a vasárnapi NZ Stars, továbbá a keddi Miskolc elleni mérkôzéseit. A halasztásokról, a Magyar Jégkorong Szövetség versenybírósága a késôbbiekben döntött.
               A HC Csíkszereda hazai környezetben lépett pályára, és a várakozásoknak megfelelôen „elintézte” soros ellenfelét. A mérkôzés után azonban kiderült, hogy a HC Csíkszereda a megengedettnél több idegen játékost – Zabludovszkij, Saluga, Pupak, Stefanka, Socha, Suur és Polc, a kapus – nevezett a mérkôzésre, így az ellenfél dunaújvárosiak óvást nyújtottak be. Az ügyben hétfôn született döntés. Azonban nézzük a pályán elért eredményt: HC Csíkszereda – Dunaújvárosi Dab. Docler 12–3 (3–0, 3–2, 6–1). Gólszerzôk: Suur (9., 59.), Saluga (17., 24.), Pupak (19., 26.), Antal Zs. (40.), Zabludovszkij (42., 60.), Petres (44.), Bíró Ottó (45., 51.), illetve Papp V. (32.), Tôkési (39.), Galanisz (59.). Büntetôpercek: 32–73.
               Bukarestben a Steaua az Újpesti TE ellen lépett pályára. A tartalékosan felálló vendégekkel szemben, két harmad után, a Steaua már 5–0 arányban vezetett, így nem forgott veszélyben a gyôzelem kérdése. A végére feljöttek ugyan a vendégek, de ez a fellángolás nem volt elég az eredmény szorosabbá tételéhez. A bajnoki mérkôzés végeredménye: Bukaresti Steaua – Újpesti TE 6–3 (3–0, 2–0, 1–3). Gólszerzôk: Geru (5., 55.), Timaru (8., 14.), Piszarenko (21.), Georgescu (24.), illetve Berta (42.), Borbás (49.) és Virág (54.). Büntetôpercek: 14–26.
               További eredmény a pénteki játéknapról: Székesfehérvári Alba Volán – Budapesti NZ Stars 1–4 (0–1, 1–2, 0–1). Gólszerzôk: Fekti (35.), illetve Svasznek (18.), Szappanos (30.), Majoross (33.), Wéber (45.). Büntetôpercek: 8–12.
               Vasárnap, január 11-én újabb mérkôzésekkel folytatódott a közös magyar–román pontvadászat. A gyergyói csapat újabb gyôzelemmel örvendeztette meg szurkolóit. A várakozásoknak megfelelôen a Progym Hargita Gyöngye csapata legyôzte az Alba Volán II. együttesét. Eredmény: Székesfehérvári Alba Volán II. – Gyergyószentmiklósi Progym Hargita Gyöngye 0–6 (0–2, 0–2, 0–2). Gólszerzôk: Kiricsenko (5., 38.), Franc (10., 30.), Nagy L. (50.), Borsos (52.). Büntetôpercek: 16–14.
               Bukarestben a dunaújvárosi csapat vendégszerepelt. Látványos mérkôzést vívott a két csapat. A mérkôzést végül a vendégek nyerték meg. A találkozó eredménye: Bukaresti Steaua – Dunaújvárosi Dab. Docler 4–6 (0–2, 1–0, 3–4). Gólszerzôk: Krechac (26.), Lupaşcu (41., 54.), Severson (55.), illetve Vychodil (16., 60.), Misal (19., 44.), Azari (49.), Peterdi (50.). Büntetôpercek: 28–30.
               A rangsorelsô HC Csíkszereda hazai környezetben újabb gyôzelmet könyvelhetett el. A csíkszeredaiak ellenfele az Újpesti TE gárdája volt. Két harmad után 4–0 arányban vezetett a hazai pályán játszó HC, az utolsó harmadban mindkét oldalon egy-egy gól született, így alakult ki az eredmény. A mérkôzés végeredménye: HC Csíkszereda – Újpesti TE 5–1 (2–0, 2–0, 1–1). Gólszerzôk: Péter L. (5.), Góga (19.), Virág (24.), Petres (35.), Páll Z. (45.), illetve Berta (50.). Büntetôpercek: 18–18.
               További eredmény: Miskolc – Ferencváros 1–0 (0–0, 0–0, 0–0, 0–0, 1–0) – büntetôlövések után.
               Január 13-án, kedden két mérkôzés került lejátszásra. Eredmények: NZ Stars Budapest – Progym Hargita Gyöngye 4–1 (2–0, 1–1, 1–0). Gólszerzôk: Hertl (12.), Fodor Cs. (18.), Kangyal (38.), Szajbert (52.), illetve Shamanszkij (27.). Büntetôpercek: 38–4.
               Ferencvárosi TC – Alba Volán II. 3–2 (0–1, 0–1, 3–0). Gólszerzôk: Jánosi (48.), Kovshov (49.), Marosi (56.), illetve Horváth (6.), Tóth (37.). (A Miskolc – Csíkszeredai Sportklub mérkôzést elnapolták).
               A további műsor
               Január 16., péntek: Csíkszeredai Sportklub – Alba Volán II., HC Csíkszereda – Bukaresti Steaua, Dunaújvárosi Dab. Docler – Miskolc, Újpest – NZ Stars; Gyergyószentmiklóson 19.00 órai kezdettel: Progym Hargita Gyöngye – Ferencvárosi TC.
               Január 18., vasárnap: HC Csíkszereda – Alba Volán II., Steaua – Ferencvárosi TC, Csíkszeredai Sportklub – Progym Hargita Gyöngye, Miskolc – NZ Stars és Újpesti TE – Dunaújvárosi Dab. Docler.
               A MOL Liga elôdöntôjébe az alapszakasz elsô négy helyezettje jut, itt az elsô a negyedikkel, a második a harmadikkal mérkôzik a döntôbe kerülésért.
               Versenybírósági határozatok a MOL Ligában
               Hétfôn, január 12-én délután ülésezett a közös magyar–román jégkorongbajnokság, a MOL Liga versenybírósága. Két fontos döntés született. 1. Elutasították a Bukaresti Steauának a Budapest Stars elleni mérkôzéssel kapcsolatosan benyújtott óvását. A bukaresti csapat azt kifogásolta, hogy a budapesti együttes 14–2 játékossal jelent meg, holott a nemzetközi szabály 15–2-öt ír elô. Lévai József, a MOL Liga versenybíróságának elnöke: „Az óvás alapját képezô, és a Steaua által hivatkozott dokumentum nem volt elégséges a kérdés egyértelmű eldöntéséhez. Az óvás elutasításanak egyik lényeges eleme, hogy az óvás alapjául szolgáló, az egy mérkôzésen minimálisan nevezhetô 14–2 fôs szabályt a bukaresti csapat magára nézve is elfogadottnak tekintette a bajnokság során, és a Steaua is egyik mérkôzésén 14–2 fôvel jelent meg.”
               A másik fontos döntés a HC Csíkszereda – Dunaújváros találkozóhoz kapcsolódik. A mérkôzést a pályán a csíkszeredaiak nyerték meg 12–3 arányban, de a jegyzôkönyvben feltüntetett hat légiós mezônyjátékos miatt a versenybíróság hivatalból megváltoztatta a találkozó végeredményét, és 5–0-s gólkülönbséggel a dunaújvárosi csapat javára igazolta a meccset. Lévai József mindehhez hozzátette, a versenykiírás szerint nem releváns, hogy a hat légiós közül hány lépett pályára a találkozó során. Mindkét döntés ellen lehet fellebbezni.
               Eldôlt ugyanakkor az is, hogy az Antal István klubelnök váratlan halála miatt elhalasztott Miskolc – Sportklub és NZ Stars – Sportklub mérkôzésekre január 20-án, továbbá január 21-én vagy 22-én kerül sor. A szintén elnapolt Ferencváros – Sportklub mérkôzéssel kapcsolatosan a magyarországi csapat, a szabályzatra hivatkozva, kérte, hogy a mérkôzés eredményét 5–0 arányban írják javukra.

    Jégkorong
    Román bajnokság

               Január 13-án, kedden rendeztek újabb, a román bajnokság alapszakaszába számító mérkôzést. A hét elején lejátszott találkozón: Brassói Fenestela 68 MSC – HC Csíkszereda 1–11 (0–3, 0–3, 1–5). Gólszerzôk: Tankó, illetve Zabludovszkij (2), Petres (2), Mihály Ede (2), Harabin (2), Mihály Árpád, Virág és Saluga 1–1. Büntetôpercek: 24–14. Játékvezetôk: Galusnyák Levente, Csomortáni Zsolt, illetve Csata Attila és Rédai Botond.
               Pénteken, január 16-án és vasárnap, január 18-án a MOL Ligába és a román bajnokság alapszakaszába számító mérkôzések kerülnek lejátszásra. Pénteken a HC Csíkszereda – Steaua, míg vasárnap a Csíkszeredai Sportklub – Progym Hargita Gyöngye találkozókra kerül sor. A román bajnokság alapszakaszába számító utolsó találkozóra január 20-án, kedden kerül sor, ekkor a Brassói Fenestela 68 MSC – Bukaresti Steaua mérkôzést rendezik.
               Az elmúlt hét végén újabb mérkôzések kerültek lejátszásra a román bajnokság második csoportjában. Városunkban a Sportul Studenţesc csapata vendégszerepelt. Basilides Csaba tanár-edzô tanítványai az elsô, szombat esti mérkôzésen legyôzték a bukaresti ellenfelet. A bajnoki mérkôzés végeredménye: Gyergyói ISK Progym Hargita Gyöngye – Bukaresti Sportul Studenţesc 10–8 (2–2, 4–2, 4–4). Gólszerzôk: (3.50) Péter Zsolt, (7.25) Péter Zsolt, (24.42) Molnár Zsolt, (30.25) Sikó Szilárd, (32.50) Márton Péter, (36.20) Barabás László, (40.54) Neagoş Bogdan, (45.22) János R., (52.10) Péter Zs., (57.30) Sikó Szilárd, illetve (2.16) Keresztes, (3.56) Munteanu, (22.08) Munteanu, (34.32) Tănase, (52.41) Dinu, (53.22) Stanici, (54.28) Keresztes, (58.52) Tănase.
               Másnap, január 11-én ismét megmérkôzött a két csapat. A mérkôzés végeredménye: Gyergyói ISK Progym Hargita Gyöngye – Bukaresti Sportul Studenţesc 4–7 (1–1, 1–5, 2–1). Gólszerzôk: (7.17) Molnár Zs., (28.53) Neagoş B., (45.29) Molnár Zs., (56.43) Botos Vlad, illetve (12.10) Munteanu, (20.21) Vlad, Tănase 4 (24., 36., 38. és 41.) és (37.28) Sándor. A Dunărea Galaţi – Csíkszeredai Sportklub II. mérkôzést elnapolták.
               Január 17-én és 18-án a következô műsor szerint mérkôznek: Sportklub II. – Sportul Studenţesc; Gyergyószentmiklóson: ISK Progym Hargita Gyöngye – Dunărea Galaţi. A városunkban sorra kerülô mérkôzések idôpontjai: január 17., szombat: 19.00 óra; január 18., vasárnap: 12.00 óra.

    Kosárlabda
    Elkészültek a csoportbeosztások

               Az elmúlt héten hozták nyilvánosságra az ifjúsági országos bajnokságok új csoportbeosztásait. A Gyergyói ISK ifjúsági (U16) fiúcsapata a tavaly ôszi mérkôzések után az F-csoportban folytatja a küzdelmet. A csoportba a következô csapatokat sorolták: VMS Székelyudvarhely, Brassói Braşovia, Botoşani-i ISK és a Gyergyói ISK.
               Kercsó Zoltán, a Gyergyói ISK korosztályos csapatának edzôje tájékoztatásában elmondta, hogy a gyergyói fiúcsapat elsô mérkôzései a következô program szerint zajlanak: január 18., vasárnap: Gyergyói ISK – Botoşani-i ISK. A mérkôzés 10.00 órakor kezdôdik. A folytatásban: január 25-én, vasárnap: Székelyudvarhely – Gyergyói ISK.
               Amint azt megtudtuk, elkészült a lányoknál is a menetrend. A Gyergyói ISK – a csapat edzôje: Hoffmann Gabriella – ifjúsági (U14) csapatát a B-csoportba sorolták. A csoport összetétele: Phoenix Galaţi, Bákói ISK, Bukaresti BC Star és a Gyergyói ISK.
               A lánycsapat elsô mérkôzései
               A lányok idei elsô mérkôzésüket január 18-án, vasárnap játsszák. Az említett napon a Phoenix Galaţi – Gyergyói ISK mérkôzésre kerül sor. Egy héttel késôbb, azaz január 25-én a gyergyói lánycsapat hazai környezetben lép pályára. Az említett napon a Gyergyói ISK – Bukaresti BC Star mérkôzés kerül lejátszásra. A lányok itthoni bajnoki mérkôzésének kezdési idôpontját következô lapszámunkban tesszük közzé.

    Gyermekhoki
    Tornagyôztes lett Klotenben Kercsó Árpád együttese

               Remek sikerrel zárult a magyar diadalokban amúgy is fölöttébb gazdag, a magyar jégkorongsport történetébe aranybetűkkel bekerülô 2008-as esztendô. A kloteni nemzetközi utánpótlástornán a Zalai Titánok 1996-os születésű hokisokból álló csapata elhódította a vándorkupát. Kercsó Árpád együttese második alkalommal vett részt a svájci korosztályos seregszemlén; 2007-ben bemutatkozásként rögvest másodikok lettek.
               – Most azzal a nem titkolt céllal utaztunk el Klotenbe, hogy megnyerjük a tornát – mondta az icehockey.hu megkeresésére Kercsó Árpád. – Tucatnyi együttest hívtak meg a szervezôk, a tíz svájci gárda mellett az osztrák válogatottat és minket. Összesen hat mérkôzés várt ránk, s büszkén mondhatom, valamennyi riválisunkat megvertük.
               – Hogyan alakult a döntô?
               – A fináléban az EHC Dübendorffal találkoztunk. Akik ismernek, tudják, hogy nem vagyok az a lelkendezôs típus, most mégis azt mondom: álomjátékot produkáltunk a meccs elsô szakaszában. El is húztunk 3–0-ra, ám aztán emberelônyös helyzetbôl mi kaptunk gólt, s végül még egyszer betaláltak a kapunkba a svájciak, de a gyôzelmünk nem forgott veszélyben.
               – Mit mutatnak a statisztikák?
               – Összesen negyvenhárom gólt lôttünk és ötöt kaptunk. A góllövôlistán az elsô három helyet Titánok-játékos foglalta el: Galló Vilmos (12 gól plusz 9 gólpassz), Szabó Krisztián (8 plusz 7) és Vokla Roland (7 plusz 6). De hadd említsem még meg Mazza Dániel (7 plusz 1) és Gáspár Máté (6 plusz 1) nevét is, ôk öten voltak a húzóemberek.
               – Igaz-e a hír, hogy az idei A-csoportos vb-nek otthont adó csarnokban léptek pályára?
               – Ez így van, a tornát az 1997-ben felépült, 7651 férôhelyes Schluefweg Kolping Arenában rendezték meg. Ez a helyi klub, a Nationalliga A-ban szereplô EHC Kloten otthona is. A Flyers neves szakvezetôje, a svéd Anders Eldenbrink is kilátogatott a sorozatra, s gratulált a teljesítményünkhöz.
               – Ez igazán rangos „különdíj”, hiszen Eldenbrink világbajnok, olimpiai bronzérmes, ráadásul a Vancouver Canucks és a Quebec Nordiques színeiben az NHL-ben is hokizott. Most pedig sikeres szakvezetô, s az egyik edzését mi is végignézhettük. Igazán hasznos szakmai élmény volt látni a klotenieket. S egy apró megjegyzés: a svájciak mindössze három külföldi foglalkoztatását engedélyezik klubonként, így a vezetôk alaposan megnézik, kinek ajánlanak szerzôdést. A Flyersnek jelenleg svéd, cseh és finn légiósa van.
               – Milyen hozadéka volt még a tornagyôzelemnek?
               – Túl azon, hogy gyôztesként meghívtak minket a 2009-es tornára is, kaptunk egy invitálást március elejére Bernbe az ugyancsak tizenkét szereplôs ottani nemzetközi tornára. A rendezôk olyannyira szeretnék, hogy a Zalai Titánok részt vegyen az eseményen, hogy valamennyi költségünket állják! Megjegyzem, így volt ez most Klotenben is, kizárólag a busz árát kellett megtérítenünk.
               – Hogyan folytatódik a programjuk?
               – Már január negyedikén munkába álltunk, készülünk a bajnoki feladatokra. Az 1995–96-os korosztályban kifejezetten nívós a küzdelemsorozat, a nyolc együttesbôl hét komoly játékerôt képvisel. Ha ezzel a korosztállyal okosan gazdálkodunk, akkor ifi és junior szinten is felkapaszkodhat az elitbe. De ehhez továbbra is kemény munkára lesz szükség valamennyi hazai utánpótlásműhelyben.
               (Forrás: icehockey.hu) <>
    Labdarúgás/ Megyei bajnokság
    Elkészült a tavaszi menetrend

               A megyei teremlabdarúgó-bajnokság legutóbbi eredményei: Udvarhelyi UH – Betfalva 9–5, Udvarhelyi ACS2 – Keresztúri Egyesülés 6–3.
               A rangsorban: 1. Keresztúr 13 pont (gólarány: 37–24), 2. ACS2 Gimi Udvarhely 13 pont (26–14), 3. Farkaslaka 10 pont, 4. Udvarhelyi Infopress 7 pont, 5. Csíki Siculum 6 pont, 6. Udvarhelyi UH 3 pont, 7. Betfalva 0 pont.
               A megyei szintű teremlabdarúgó Románia-kupában lejátszott mérkôzésen: Farkaslaka – Udvarhelyi Infopress 7–8.
               Január 15-én, csütörtökön 17.00 órai kezdettel – szintén a Románia-kupa keretében – az ACS2 Udvarhely – UH Udvarhely mérkôzést rendezik.
               Elkészült a IV. Liga Hargita megyei csoportjának tavaszi menetrendje. A tavaszi idény elsô fordulóját március 7-én és 8-án rendezik. Ezt megelôzôen, március 3-án 16 órai kezdettel, két elnapolt mérkôzés kerül lejátszásra. Az említett napon a Csicsó – Szentegyháza és a Salamás – Gyimesközéplok mérkôzésekre kerül sor.
               Elkészült ugyanakkor a Románia-kupa – 2009/2010-es kiírás – megyei szakaszának menetrendje is. Az elsô forduló mérkôzéseire február 28-án és március 1-jén 15 órai kezdettel kerül sor. Ebben a fordulóban kapcsolódik a küzdelemsorozatba a Gyergyószentmiklósi Jövô csapata is. Az elsô ellenfél Madéfalva együttese lesz. A Románia-kupa megyei szakaszának további mérkôzéseit a következô napokon rendezik: június 5. – negyeddöntôk; június 12. – elôdöntôk; június 19. – a megyei szakasz döntôje.

    Jégkorong/ Külföld
    Nem jutott döntôbe a nagy esélyes

               A Bajnokok Ligájában a végsô gyôzelemre is esélyesnek tartott Salavat Yulaev Ufa csapata nem jutott az elsô kiírás döntôjébe. Az orosz csapatot egy szintén oroszországi együttes, a Metallurg Magnyitogorszk búcsúztatta. Mindez a Bajnokok Ligája elôdöntôjének visszavágóján történt. Az elsô, magnyitogorszki mérkôzésen az Ufa gárdája 2–1-es gyôzelmet aratott, így a döntôbe jutás nagy esélyesévé léptek elô.
               A pályán azonban egészen másként alakultak a fejlemények. Habár többet birtokolta a korongot a hazai csapat, játékosaiknak nem sikerült gólt szerezniük. Ennek egyik oka a Metallurg remekül védô kapusa, Proskurjakov volt. Az elsô harmadban nem születtek gólok. A második játékrészben a hazaiak gólt szereztek, Tverdovszki talált a vendég Metallurg kapujába. Két harmad után tehát 1–0-s eredmény díszelgett az eredményjelzôn, ekkor a zászló még a Salavat Yulaev együttesének állt. A harmadik harmad negyedik percében a vendégek gólt szereztek Marek révén. Az eredmény 1–1-re alakult. Alig 24 másodperccel (!) az egyenlítést jelentô gól után a Metallurg csapata Platonov révén megszerezte a vezetést, s az eredmény 1–2-re alakult. Kissé sokkolta a hazaiakat a két gyorsan bekapott gól. Más választásuk nem volt, támadniuk kellett. Rohamoztak is rendesen a hazai csapat játékosai, lôtték minden pozícióból a kaput, de Proskurjakov kapus mindent hárított. A vendégek egy ellentámadás során, alig hat perccel a mérkôzés vége elôtt, ismét gólt ütöttek, s az eredmény 1–3-ra alakult. Az eredmény a színvonalas összecsapás végéig nem változott, így jöhettek a büntetôlövések. Ennek az a magyarázata, hogy a Bajnokok Ligájában csak a gyôzelmeket veszik figyelembe. Ily módon hiába kedvezett a második, visszavágó elôdöntô mérkôzés eredménye a Metallurgnak, büntetôlövések döntöttek a gyôztes kilétérôl.
               A büntetôlövések során a Metallurg játékosai céloztak jobban. Marek és Mirnov révén belôtték az elsô két büntetôlövést, a hazaiaktól ellenben Tereshenko és Perezoghin tévesztette el a kaput. A párviadalt tehát a Metallurg csapata nyerte, így elsôként jutott a Bajnokok Ligája döntôjébe.
               A mérkôzés eredménye: Salavat Yulaev Ufa (orosz) – Metallurg Magnyitogorszk (orosz) 1–3 (0–0, 1–0, 0–3) – büntetôlövésekkel: 0–2. Gólszerzôk: Tverdovszky (28.), illetve Marek (44.), Platonov (45.), Mirnov (54.). Büntetôpercek: 26–29.
               A BL-elôdöntô másik ágán a finnországi Espoo Blues csapata hazai környezetben, a svájci Zürich együttese ellen lépett jégre. A finn gárda vendégei az elsô, svájci találkozón 6–3 arányban gyôztek, így esélyesként vághattak neki a második mérkôzésnek. Ráadásul a finnek meglehetôsen rossz idôszakot tudhattak maguk mögött, hisz a BL-mérkôzés elôtti hét találkozójukból csak egyet nyertek meg. A várakozásoknak megfelelôen a svájciak kétszer is betaláltak az elsô harmadban a házigazda finnek kapujába. Két- gólos svájci elônnyel kezdôdött a második harmad. A középsô játékrészben a hazaiak szépítettek ugyan, de továbbra is vezettek a kantonok országának képviselôi. A harmadik játékrész meglehetôsen izgalmasra sikeredett, hisz keményen támadtak a finnek, de a svájci csapat kapuját védô Ari Sulander (a svájciak kapusa érdekes módon finn) kitűnôen védett, s minden próbálkozást hárított. Az utolsó játékrész 19. percében eldôlt a mérkôzés sorsa. Az utolsó elôtti percben ugyanis a svájciak kétszer is betaláltak a házigazda csapat kapujába, így két elôdöntôbeli gyôzelemmel jutottak a jégkorong Bajnokok Ligája döntôjébe.
               A mérkôzés végeredménye: Espoo Blues (finn) – ZSC Lions Zürich (svájci) 1–4 (0–2, 1–0, 0–2). Gólszerzôk: Kouppala (34.), illetve Monnet (6.), Seger (16.), Trudel (59.) és Gardner (59.). Büntetôpercek: 16–16.
               A Bajnokok Ligája döntôjében tehát Metallurg Magnyitogorszk kontra ZSC Lions Zürich össszecsapásra kerül sor. Az elsô mérkôzést január 21-én, szerdán rendezik Oroszországban. A döntô második mérkôzésére, a tulajdonképpeni visszavágóra, január 28-án, szerdán kerül sor a svájci Zürichben.
               * * *
               A január 16–18. közötti idôszakban a franciaországi Rouen ad otthont a Kontinentális Kupa négyes döntôjének. A második számú európai klubközi vetélkedô 2008/2009-es kiírásának döntôjében a következô csapatok vesznek részt: Rouen Dragons (francia), MHC Martin (szlovák), Keramin Minszk (fehérorosz) és a Bolzano Foxes (olasz).
               * * *
               A kanadai Ottawában megrendezett ifjúsági, U20-as világbajnokság végeredeménye: 1. Kanada, 2. Svédország, 3. Oroszország, 4. Szlovákia, 5. Egyesült Államok, 6. Csehország, 7. Finnország, 8. Lettország, 9. Németország, 10. Kazahsztán. A kanadaiak zsinórban ötödször lettek világbajnokok, s ezzel a gyôzelmükkel megismételték a korábbi, 1993 és 1997 közötti teljesítményüket, amikor szintén ötször diadalmaskodtak. A kanadaiaknak egyébként ez volt tizenötödik elsôségük az ifjúsági vb-k történetében.
    A sportrovatot szerkeszti: Rokaly Zsolt


                         Kisasszony

    Pasibôrben – Kipróbálnád?

               Nônek lenni jó, ezer különbözô okból. Mi mégis eljátszottunk a gondolattal, milyen lenne egy napra a másik nem bôrébe bújni. Ugye te is kipróbálnád?
               9.00 Ébredés. Reggeli az ágyban, persze, csak ha van egy nônemű egyed (anyuka, aktuális barátnô, házvezetônô), aki kiszolgáljon. Ennek hiányában sajnos, ma sem reggelizel otthon. De sebaj, jön a mentô ötlet, majd munkába menet bekapsz néhány hamburgert és egy adag sült krumplit a közeli gyorsétteremben. A diétát persze csak hallomásból ismered, hiszen nem kell aggódnod az alakod miatt.
               9.10 „A testem tökéletes – jelented ki elégedetten a tükör elôtt ácsorogva. – Az meg mintha nôtt volna az éjjel. Ez a nap is jól kezdôdik.” (Így hangzik a férfiak hamisítatlan pozitív gondolkodása, amit ideje lenne végre eltanulnunk tôlük.) Miután azt is megállapítod, hogy a bôröd színe egyenletesen barna, hiszen egész nyáron póló nélkül rohangáltál a 40 fokban, meg hogy egész jól áll az a néhány ôsz hajszál, mert férfiasabbá teszi az arcod, elkezdesz készülôdni.
               9.15 Az egész csupán öt percet vesz igénybe, mivel fésülködés és smink nélkül is bátran emberek közé mersz menni. Az öltözködés se nagy ördöngösség, hiszen eleve nincs nagy választék, meg hát úgyis minden jól áll. A kiszemelt naciban kicsit nagyobbnak tűnik a feneked? Na és aztán. Legalább lesz mit nézniük a kolléganôidnek – gondolod magadban csalafinta mosollyal. Eszedbe jut, hogy esetleg megborotválkozz – persze szigorúan csak nyaktól felfelé –, de hamar elveted az ötletet, hiszen borostásan is édes vagy, valahogy hanyagul vonzó. Helyette gyorsan kicserélsz egy villanykörtét, mely pont most mondta be az unalmast. A barkácsolás, javítás mindig gyorsan megy, hiszen a véredben van.
               9.30 Indulás a munkába. A vezetés ma igazán szórakoztató, szinte az utak királyának érzed magad. Élvezettel üvöltöd le az elôtted totyogó mazsolákat, fütyülsz a járdán billegô fiatal lányoknak. Meglepetésedre ma még a tolatva parkolás is gyerekjátéknak tűnik.
               10.00 A munkahelyeden egybôl észreveszed, hogy milyen kedvesek a kolléganôid. Eddig ez nem volt divat. Minden apró figyelmességedet hálával fogadják, te pedig szívesen flörtölsz velük, úgy mégiscsak jobban telik a munka. A férfiak nagyon barátságosak, és készségesen mesélnek legújabb szaftos hódításukról – persze szigorúan csak akkor, ha nincsenek hölgyek a közelben. Elhangzik egy-két újhullámos szôke nôs vicc is, melyen te is jóízűen hahotázol, hisz nincs félnivalód, a szôke férfiakról szóló viccet még nem találták fel. A fônök is igazán készséges veled, meghallgatja ötleteidet, sôt mi több, lát benne fantáziát. Meglepô, de beszélgetés közben végre nem a melleidet nézi.
               18.00 Hazafelé menet beugrasz egy bámulatosan gyors vásárlásra. Csak a legszükségesebb dolgokat kapkodod össze: kenyér, felvágott, sör, chips meg valami csoki. A csillogó-villogó kirakatokat meg a kozmetikai osztályt persze messzirôl elkerülöd, így végül a fizetendô összeg mesébe illôen alacsony lesz.
               18.30 Újra otthon. A fárasztó munka után átadhatod magad a pihenés örömeinek. Nincs más dolgod, hisz fôzni nem szoktál, takarítani is csak néhány hetente, mintegy kampányszerűen, mondván, így idôt és energiát spórolsz meg. Fô a környezetbarát hozzáállás! Persze, egy agglegénynek elnézik az ilyesmit, sôt azt sem kérdôjelezi meg senki, hogy miért „szingli” még 40 évesen… Tévé, foci, sör. Bár ez volt betervezve estére, engedve a haverok unszolásának, elmész velük szórakozni. Természetesen most is pillanatok alatt elkészülsz, nem csinálsz nagy ügyet a dologból. Még taxira sem kell költened, hisz a pasik nem tűnnek védtelennek a sötét utcán, valamint magas sarkú hiányában simán belefér néhány sarok gyaloglás.
               22.00 A baráti társaságban végre kiengedheted a gôzt. Bármilyen „szégyenletes viselkedés” megengedett, nem leszel kevesebb tôle, maximum egy jót röhögnek rajtad a haverok. Senki sem számolja, hányadik sört iszod, vagy hogy mennyit dohányzol. Táncolhatsz bátran, ha úgy tartja kedved, a cipô nem töri véresre a lábad, nem fut fel a szem a harisnyádon, és ráadásul izzadtan is dögösen nézel ki. A mosdóban kellemesen meglepôdsz, hogy még csak sorba sem kell állni. Váratlanul ér azonban, amikor pisilés közben éppen a fônököd áll melléd, mosolyog és köszön. De hát a pasiknál ez már csak természetes. Az este folyamán senki sem néz rád rossz szemmel, ha tök részegre iszod magad. Ha pedig már megint egy másik lánnyal mész haza, akkor sem kell féltened a jó híred. Hisz ez nem szégyen, sokkal inkább dicsôség, amit hétfô reggel teljes átéléssel mesélhetsz a férfi kollégáidnak.

    Jókai bableves

               Hozzávalók: 25 dkg tarkabab, 80 dkg füstölt sertéscsülök, 2 gerezd fokhagyma, 8–10 szem bors, 15 dkg sárgarépa, 15 dkg fehérrépa, 10 dkg füstölt kolbász, 2 babérlevél, 10+3 dkg liszt, 1 tojás, 1 közepes fej vörös hagyma, 1 evôkanál olaj, 1 mokkás kanál pirospaprika, 2 dl tejföl, ecet vagy citromlé, 1/2 hegyes zöldpaprika.
               Elkészítés: Elôzô este beáztatjuk a csülköt és a babot. A meghámozott fokhagymát és a borsot teafű-tartóba rakjuk (így könnyedén el tudjuk majd távolítani). A répákat meghámozzuk, kisebb kockákra vágjuk. A kolbászt vékonyan felkarikázzuk. A csülköt feltesszük fôni, annyi vízben, hogy ellepje. Ha félig megfôtt, hozzáadjuk a babérlevelet és a „teatojást”. Ha a bab is félig megpuhult, hozzáadjuk a répaféléket és a kolbászt, az egészet puhára fôzzük. Elkészítjük a csipetkét: 10 dkg lisztet elkeverünk csipet sóval, hozzáadjuk a tojást, és víz nélkül tésztát gyúrunk, cipót formálunk belôle. Babszemnyi nagyságú darabkákra csipkedjük, és lisztezett deszkán, „meggömbölygetjük” ôket, szikkadni hagyjuk. A hagymát finomra vágjuk, az olajon megpirítjuk a 3 dkg lisztet, hozzáadjuk a hagymát, 2 percig együtt pirítjuk. Lehúzzuk a tűzrôl, megszórjuk pirospaprikával, felöntjük 3 dl hideg vízzel, és simára keverjük. A csülköt kivesszük a levesbôl, kicsontozzuk, felaprózzuk, majd visszatesszük. Hozzászűrjük a rántást, belekeverjük a tejfölt, felforraljuk. Beleszórjuk a csipetkét, és 10–12 percig, forralva puhára fôzzük, végül savanyítjuk, sózzuk.

                         Egészség

    Lógó orrú gyerekek

               (folytatás az elôzô lapszámból)
               Kis „taknyosok”
               A nátha a csecsemôkorból kikerülve, a késôbbi életévekben is a leggyakoribb gyermekbetegség marad: a gyermekrendelôk folyosóin leginkább tüsszögôs, orrfolyós gyerekekkel lehet találkozni. Fontos tudnivaló, hogy mivel ez többnyire valamilyen vírusos fertôzés következménye, ezért az antibiotikumok hatástalanok vele szemben. A legfontosabb a tünetek mielôbbi gyógyítása, lehetôleg kezdeti stádiumban, hogy elkerülhetô legyen a felülfertôzôdés. Sokszor nem is lenne feltétlenül szükséges orvoshoz vinni a gyereket, jobban járna, ha otthon kezelnék, hogy ne kapjon el még valamit a váróteremben. Sajnos, a szülôk nem mindig tudják megoldani, hogy otthon maradjanak a „csak kicsit náthás” gyerekkel, ezért a gyerekintézményekben sem ritka látvány a bedagadt szemű, kipirosodott orrú, elhanyagoltan náthás gyerek. A váladék színe utal a fertôzés típusára: a zöldes-sárgás, besűrűsödött váladék már a bakteriális felülfertôzôdést valószínűsíti. Ha pedig magas láz, tartós köhögés, fájdalom is jelentkezik, mindenképpen indokolt orvoshoz fordulni.
               Mit tegyünk?
               A legjobb gyógyszer a felülfertôzôdés megelôzésére a nátha valódi, alapos kikezelése: ágynyugalom, gyakori orrfújás, illetve, amíg a gyermek erre maga nem képes, az orrszívó használata. A „porszívó-orrszívó” nagyon jó szolgálatot tehet, célszerű használni, és félni sem kell tôle, mert nem okoz vákuumot. Orrcsepp használatával meg lehet akadályozni a váladék besűrűsödését, így könnyebben eltávolítható marad. Többfajta orrcsepp kapható, fertôtlenítô és gyulladáscsökkentô, érösszehúzódást segítô adalékokkal. Van olyan orvos, aki a házilagos kivitelt ajánlja ebben is: otthon is készíthetünk fiziológiás sóoldatot, amelynek nincs ugyan érszűkítô hatása, de jó hatékonysággal lazítható a váladék, átmoshatók vele az orrjáratok. Az emberi vérhez hasonló (fiziológiás) sóoldatot kapunk, ha vízben annyi sót oldunk fel, mint amenynyit hasonló mennyiségű húslevesbe tennénk. Sötétebbre fôzött, szűrt kamillatea becsepegtetése is csökkentheti a nyálkahártya-duzzanatot. Csepegtetni fekvô testhelyzetben, a fejet kissé hátrahajtva a legjobb, hogy a hatóanyag a hátsó orrjáratokba is eljusson. Az orrspray használatához nem szükséges a fekvô testhelyzet.
               Segítô szerek
               A gyógyszertárakban a bôség zavarával küzdhet, aki nátha elleni, vény nélkül is kapható szert keres gyermekének. Ugyanakkor fontos tudni, hogy mivel a náthát vírus okozza, ez ellen nincs gyógyszer. Amíg nem lázas a gyermek, a folyadékpótlás, az orrcsepp adagolása mellett a legfontosabb a légutak átjárhatóságának biztosítása, vagyis az orrszívás, orrfújás. Öt-hat éves koruk elôtt általában nem tudnak a gyerekek még önállóan orrot fújni, ezért – ha nem teljesen gyógyultan viszik ôket utcára vagy közösségbe – gyakran lehet látni szó szerint „lógó orrú” gyereket.
               A lázat természetesen csillapítani kell, de láz jelentkezésekor egyébként is tanácsos orvoshoz fordulni, hiszen ebben az esetben már antibiotikumra is szükség lehet. Szalicilszármazékokat ne adjunk vírusbetegségben kisgyerekeknek, mert súlyos betegséget, úgynevezett Reye-szindrómát válthatnak ki. A párologtató készülék, a kiságy köré terített nedves lepedô hasznos, mert óvja az orrnyálkahártyát a kiszáradástól, csökkenti a torokfájdalmat. A forró gôzzel való inhalálás gyerekeknek veszélyes, nem tanácsos, mert még halálos égést is okozhat, ha magára borítja a forró kamillateát.

                         Horoszkóp
    január 15 – 21.

               KOS (III.21-IV.20.)
               Sokoldalú, szimpatikus társasági lény. Lételeme a kommunikáció, a nyüzsgés emberek között. A most következô napok pezsgése nem hagyja nyugodni. Éjjel nem jön álom a szemére csak nagyon nehezen, enni is alig tud valamit.
               BIKA (IV.21-V.20)
               Ne legyen dühös az elsô bántó szóra, kellemetlen szituációra! A napokban sok lesz az idegesség, a halmozott energia, amit valahogy fel kell tudni dolgozni. Munkájában, személyes ügyei intézésekor egyaránt lassabban megy minden.
               IKREK (V.21-VI.21.)
               A pénz körüli gondok nem jelentenek újságot Önnek. Ha van, akkor szórja, ha pedig nincs, csupán a tudattól is megôrül. Ha felújít, vagy ingatlant vásárol, mostanság várható a legtöbb kiadás. Baráti kapcsolatok terén eljött az értékelés ideje.
               RÁK (VI.22-VII.22.)
               Példás családapa, családanyaként is bárki kísértésbe eshet. Sajnos Önnek ezt nem szabad, mert párja pont akkor fordul vissza, hogy otthon felejtett valamit, amikor már a váltás megérkezett.
               OROSZLÁN (VII.23-VIII.23.)
               Csúcsformában van, kezdeményezô és kreatív. A csillagok szerint most bármihez fog, ragyogóan oldja meg. Ez a hét az, amikor ki tud szabadulni mindenféle elnyomás és gátlás alól is. Jó hangulata kisugárzik egész környezetére.
               SZŰZ (VIII.23-IX.21.)
               Nagyon nehezen teszi magát túl a sérelmeken, nehezen tűri, ha mások bármiben megelôzik. Érzelmek terén legyen megértôbb, hiszen kedvesének is lehetnek rossz napjai! Hétvégére utazást, rövidebb kiruccanást mutatnak a csillagok.
               MÉRLEG (IX.24-X.23.)
               Igen lendületes az Ön által felvett tempó. Vigyázzon, nehogy a padlóig nyomott gázpedál árokba, vagy falnak vigye! A testmozgás hasznos dolog, kiváltképp, ha nem sznobságból, hanem testi és lelki egészsége érdekében alkalmazza.
               SKORPIÓ (X.24-XI.22.)
               Most elég jól fog futni a szekere, hamarosan egyre- másra kapja az ajánlatokat, amitôl szakmai csillaga magasan fog ragyogni. Csak görcsösségét kellene oldania, legyen lazább, közvetlenebb! Szerelmi játszmáiban is nyerô lapokat húz.
               NYILAS (XI.23-XII.22)
               Kellemetlenségek érhetik munkahelyén. Elégedetlen önmagával, ráadásul másokat hibáztat, ha valami nagyon rosszul alakul. Szerencsére magánéletében minden rendben lesz. Bájával, kecsességével mindenkit levesz a lábáról, elbűvöl. A hatvan felettieket a változó idô nagyon megviseli.
               BAK (XII.23-I.20.)
               Teljesítménye hullámzó, pénzforrásai kimerülôben. Egyelôre nincs kilátás arra, hogy valami csoda folytán nagyobb pénzösszeghez jusson. Meg kell tanulnia spórolni. A szerelemben igazi társra talál, aki nem egy macsó, de hűséges.
               VÍZÖNTÔ (I.21-II.19.)
               Ne legyen kishitű, szakmájában a legjobbak között tartják számon. Ennek ellenére görcsösen bizonygatja magának, hogy keveset tud. Kishitűsége letöri az önbizalmát, ezáltal elveszti erejét. Legnagyobb támasza a párja lehet.
               HALAK (II. 18-III 20.)
               Megértésre, több törôdésre vágyik. Ha ezt nem kapja meg otthon, más valaki után néz. Hozza ezt óvatosan környezete tudomására! Ha felújít, bosszúság éri a munkásokkal, az ütemtervvel. Próbálja meg higgadtan lerendezni a dolgokat!



                         ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...ViCcEk...

               Isten megteremtette a férfit, és aztán megpihent.
               Isten megteremtette a nôt, és azóta senki sem pihen.
               * * *
               Nem tudom, hogy hogyan sikerült Katikának, de valahogy beleerôltette a kedvenc gyűrűjét egy üres borosüvegbe. Próbáltam óvatosan mindenféle szerszámmal kiszedni, már majdnem sikerült, mikor csörgött a telefon. Mondtam Katikának, hogy vegye fel a telefont.
               – Mama! A fônök bácsid keres.
               – Mondd meg neki, nem tudok a telefonhoz jönni, mindjárt visszahívom.
               – Nem tud a mamám a telefonhoz jönni, mert az üveg fenekére néz.
               * * *
               Székely bácsi ül a padon. Mellette fekszik egy kutya. Odamegy a turista.
               – Bátyám, harap a kutyája?
               – Nem harap az.
               A turista meg akarja simogatni a kutyát, az meg jól megharapja.
               – Jaj! Azt mondta, nem harap a kutyája!
               – Az enyém nem is, ez a sógor kutyája.
               * * *
               Két vadászt helikopter vitt az erdôség szívébe, hogy medvére vadásszanak.
               – Holnap magukért jövök – szólt a pilóta, mielôtt felszállt. – De csak egy medvét lôjenek, mert többet nem szabad ezzel a helikopterrel szállítani.
               Másnap leszállt értük a helikopter, de két medve volt a tisztáson kiterítve.
               – Mondtam, hogy nem vihetek el két medvét.
               – Ugyan, a tavalyi pilótának adtunk száz dollárt, és mind a két medvét fölvette a gépére.
               A pilóta elvette a pénzt, felszálltak a két medvével. Persze a gép nem bírta a terhelést, és tíz perc múlva lezuhantak. A két vadász túlélte a szerencsétlenséget.
               – Hol vagyunk? – kérdezte az egyik a másikat.
               – Azt hiszem, nem messze attól a helytôl, ahol tavaly zuhantunk le.
               * * *
               Három ember beszélget:
               – Te, az én feleségem most olvasta ki a Két Lottit, és két gyereke született.
               – Ez semmi, az én feleségem most olvasta ki a Három testôrt, és három gyereke született.
               – Ez is semmi, az én feleségem meg az Alibaba meg a negyven rablót olvassa.
               * * *
               A vádlott ügyvédje egy rendôrnek tesz fel keresztkérdéseket:
               – Ön miért fogta el a vádlottat?
               – Mert a kollégáim leírásából ráismertem a betörôre.
               – És Ön mindig megbízik a kollégáiban?
               – Az életemet bíznám bármelyikre.
               – Van Önnek öltözôszekrénye a rendôrségen?
               – Igen.
               – És van rajta lakat?
               – Igen.
               – Ha úgy megbízik a kollégáiban, miért tesz a szekrényére mégis lakatot?
               – Tudja, néha ügyvédek is járnak arra.
               * * *
               Egy angol úriember házastársi kötelességét teljesíti. Egyszer csak felkapcsolja a villanyt.
               – Drágám, valami rosszat tettem?
               – Dehogy – mondja a feleség.
               – Érdekes. Nekem úgy tűnt, mintha megmozdultál volna.
               * * *
               Búcsúbeszéd a villanyszerelô temetésén:
               – Jó vezetô voltál, mindig nagy volt körülötted a feszültség. De most, hogy kiverted a biztosítékot, így hát földelünk.
              

                           Copyright (c) Kisújság Alapítvány - 2009

                Ezen honlap tartalma (egészében vagy részleteiben) nem
                 sokszorosítható vagy publikálható semmilyen formában,
                            a kiadó előzetes beleegyezése nélkül!